Spanning langs de Hongaars- Joegoslavische grens „Leve de minister, die doet alles van de bon...." overwinning Franse „Constellation" lag uit de koers Nieuw-Guinea, crisismoment m Nederland en Oost-Indonesië houden vast Gezin kwam bij brandramp om het leven Toepassing van de Bergrede voorwaarde voor wereldgeluk Weerberichtj Belgrado beantwoordt provocaties met militaire aanval op grote schaal. op de dood De JÏÏR3Ï m Vier mensen vonden de vuurdood in Medemblik DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN militaire voorzorgsmaatregelen diend tegen de ..openlijke en opzettelijke Gaat Albanië Tito steunen voigens een bericht uit Triëst in d, Binnen enkele dagen: textielvlees kaas en rijst Amnestie voor 127 Tsjeclioslowaakse priesters Rode aanval op Formosa afgeslagen De slachtoffers van de vliegtuigramp geborgen Op de koperen bruiloftsdag Goede voornemens van de republiek Truman geeft Amerikanen harde noten te kraken NDER DE Twee Nederlandse marineofficieren dood geschoten Slotzitting R.T.C. wordt uitgezonden Oorlogsmonument te Waalwijk onthuld Bericht 71ste JAARGANG MAANDAG 31 OCTOBER 1949 No. 21070 Uit Belgrado wordt gemeld, dat aan de Hongaars-Joegoslavische Albanië op t punt staan zich van Mos- grens incidenten zijn voorgevallen, welke de strijd, die Tito tegen kou af te wenden en Tito te gaan de Kominform voert, in een gevaarlijke richting zouden kunnen sturen. Donderdagavond openden Hongaarse grenswachten plot seling het vuur op Joegoslaven. Er werden ook projectielen afge vuurd en handgranaten geworpen. De Joegoslavische grenstroe pen schoten niet terug, doch bleven in stelling liggen om aan „eventuele verdere ontwikkelingen" het hoofd te kunnen bieden. Er vielen geen doden of gewonden. (Van onze Haagse redacteur Meldden we verleden week, dat het met de distributie van vlees en kaas op zijn laatste eindje liep, thans vernemen wij, dat de ophef fing van de distributie van deze artikelen binnen enkele dagen is te verwachten. Rijst zal hetzelfde lot delen. Van de heerlijkheden, welke ons sinds bijna tien jaar slechts per rantsoen werden toegemeten, blij ven dan nog slechts koffie en de textiel onder de hoede der distri- butie-autoriteiten. De rest is lang zamerhand allemaal vrij gekomen. Voor de textiel schijnt het nu ook elke dag zover te kunnen zijn, dat de punten eraf gaan. In han delskringen wordt verzekerd, dat zulks begin November het geval zal zijn. Van officiële zlJde echter kon men ons dit bericht nog niet be vestigen. Eenzaam blijft dan alleen de koffieboon nog achter. Of zouden we de huizen er ook bij moeten noemen? Ginette Neveu hield vioolkist omklemd De lijken van de 48 personen, die bij de ramp met de Franse „Constella tion" op de Azoren om het leven kwa men zijn geborgen en zullen naar Frankrijk worden overgebracht. D» meeste slachtoffers waren onherken baar verminkt en slechts op grond van op hen gevonden papieren te identifi ceren. Zij vertoonden geen sporen van verbranding. Ginette Neveu hield de vioolkist met haar prachtige Stradi varius omklemd. Het instrument was onbeschadigd- Tussen de mede-consecratoren H.H. H.H. E.E. mgr. Jos. Baeten (rechts) en mgr. J. Pessers S.V.D., verlaat de gisteren te Tilburg gewijde missie-bisschop, Z. H. Exc. mgr. A van Oorschot W.P. de kerk na de wijding van Z. H. Exc. mgr. W. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, te hebben ontvangen. Op deze verdieping, onder het dak, had het gruwelijk branddrama plaats, dat aan vier personen te Medemblïk een heel gezin het leven kostte. De aanblik van de totaal uitgebrande verdieping, gezzen van de achterzijde van het huis. Men ziet op een van de slaapkamertjes; op een ledikant, staand in het midden van de kamer, werd t verkoolde lichaam van het dochtertje gevonden. X (Van onze redacteur) Slechts een kwartier heeft de brand Zondagmorgen in een vis- b akker ij te Medemblik geduurd; maar in die tijd deed het vuur snel zijn verwoestend werk en veroorzaakte een verschrikkelijke tragedie. Want de vlammen vonden gretig voedsel in de bakolie, die in het pand in ruime mate voorhanden was en eén kwartier was voldoende om een geheel gezin: man, vrouw en twee kin deren, die door het laaiende vuur ingesloten waren, het leven te doen verliezen. Zij vonden een verschrikkelijke dood in de laaien de vlammen. En juist op deze rampdag zou het echtpaar met de kinderen zijn koperen bruiloft gaan vieren. HET ZELFDE WEERTYPE j WEER BEST.... i Albert van Dalsum wordt, met een huldebetoon, een theatervorst waardig, in een pompeuze draagstoel uit de Ainsterdamse Stads schouwburg gedragen, getorst door eerstejaarsstudenten, wier haardo(n)s nog duidelijk de sporen van de groentijd vertoont. DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3-90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0-32 per week. Directeur: J- KU1JRERH Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J- M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingeg op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende tki verten tie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. <3 IT Het .Joegoslavische ministerie van bul- •1 1 tenlandse zaken heeft een protest inge t v/vi rjvzx O provocaties" van Hongaarse grenswachten a it rry O in de nacht van 27 op 28 October. conservatieve „Sunday Graphic", zou Het incident vond plaats nabij Donji Miho'i30 in Kroatië. Reeds eerder hebben hier provocaties plaats gehad maar geen droeg een zeer ernstig karakter en was zeer lang van duur, n.l. zes uur achtereen. Tito t^eft reeds vele malen betoogd, dat de bovjet-satelieten incidenten wil len uitlokken om de slaafse aanhangers van de Kominform kans te geven, zijn regime omver te werpen. Uit alle bericn ten blijkt, dat de Joegoslavische troepen, hoewel paraat, er angstvallig voor waken, de Hongaren reden te geven, de kleine provocaties te laten volgen door grotere acties, welke volgens Tito een derde wereldoorlog zouden ontketenen. De Joegoslavische gedelegeerde in de V. N. heeft in de politieke commissie de berichten over de grensincidenten voorge lezen en verzekerd, dat de Joegoslavische troepen gereed waren, „om iedere inval op hun grond af te slaan". Waarnemers der westelijke mogendheden te Belgrado melden, dat door de Joegoslavische auto riteiten militaire maatregelen worden ge troffen. als voorzorg tegen een mogelijke schending van de Joegoslavische grenzen door strijdkrachten van de kominform Er zün reservisten onder de wapenen geroepen, terwijl de reserve-troepen, die hebben deelgenomen aan de deze maand gehouden manoeuvres niet zijn afgezwaaid. Voorts wordt melding ge maakt van aanzienlijke verplaatsingen van Joegoslavische troepen in de rich ting van de grenzen met Roemenië. Bulgarije en Hongarije. Militaire waarnemers te Belgrado zier. in deze verplaatsingen van troepen in de richting van de grenzen een aanwijzing, dat Joegoslavische leiders eerder beducht dVn in tilden van nood. Zodat er, gezien de ernstige omstandigheden des levens, geen actueler werk is, dan ons op de dagen van morgen en overmorgen te be- fcinnen. Allerheiligen en Allerzielen. Kerk gaat ons in dieptreffende meditatie voor. Niet alleen wekt zij op f ®n ,°ns te verheugen over het keur- K p dat hier en in de hemel de naam des J°^de,en looft, maar zij wijst ook op de eg, die de Heiligen ongerept of in boete gingen, om tenslotte Sion te kunnen binnengaan. Zalig de zachtmoedigen, zalig de zuive ren van har e' z,all§ de barmhartigen, IZy.g de hongerenden en dorstenden naar gang der Heilig® Danigls woord: „Be- wemig anders dan uw overgrote handel ons, Heer, 11 ele voorspre- barmhartigheid'„Om de tQe_ kers", voegt de Kerk er n zijn <je Zitten wij in nood, nog g wy kwellingen der afgestorvenen. J nog strijdend, zij zijn all®enffSchaal lijdend. Hun leven is op de W'j. geheven geweest. En de Rechter oorQ de: nog niet smetteloos. De zware u boeting begon. Maar wij kunnen helpen. Is er edeier redding mogelijk dan verlossing van zie len uit het vagevuur? Deze reddings actie is volgens Margaretha Maria niet alleen een belangrijk onderdeel der H. Hart devotie, maar ook offervaardigheid, waarop hoge verdienste staat. „Wie een ziel uit het vagevuur bevrijdt", aldus werd St. Gertrudis in een visioen medegedeeld, „betaalt als het ware de losprijs voor Mij Ik zal dat te zimer tijd naar de almacht miiner zeer milde goedheid ver gelden". Zo verklaart pertinent he* H. Hart. Met de verering van de Heiligen en de verlossing van de vagevuur-zielen ver richten we dus werk, dat God uitermate behaagt. In ruil daarvoor mogen we op Zijn royale erbarming en honderdvoudige „terugbetaling" door de leden der lijden de en zegenpralende Kerk rekenen. Alles wat wij schenken en offeren, bekomen we integraal en meer dan dat terug. Zo kunnen we het leven vol houden en de dood glansrijk overwinnen. steunen in diens strijd tegen de Kom inform. „Generaal Hodja, Stalin's gauleiter in Albanië, voert in het geheim onderhan delingen met Tito", aldus het blad: „Be richten uit Rome wijzen er op, dat de sterk communistische partij in Albanië wankelt in haar loyaliteit t. o. v. de zweep van Moskou en zich mogelijk, naar het voorbeeld van Tito zal losscheuren van het sovjet-imperium. Tito zou be reid zijn met voedingsmiddelen en mate rialen waar hij eigenlijk zelf zozeer be hoefte aan heeft, voor de steun van Al banië te betalen". Klement Gottwald, de president van Tsjechoslowakije, heeft een amnestie uit gevaardigd, van kracht voor 127 katho lieke priesters, die waren gearresteerd wegens verzet tegen de maatregelen der rode regering tegen de Kerk. Zaterdagmiddag zijn reeds 37 priesters die gevangen werden gehouden in de Pankrac-gevangenis te Praag in vrijheid gesteld. Gottwald heeft deze maatregel kenne lijk genomen, in een poging de gemoede ren der gelovigen te sussen nu de nieuwe kerkwet op punt staat van kracht te worden. Hij heeft er dan ook voor ge zorgd. flinke reclame met dit „verzoe nend gebaar" te maken en had fotogra fen en reporters van filmactualiteiten uit genodigd om de -rijlating van de pries ters op de gevoelige plaat en band vast te leggen. Volgens Radio-Tsjoenking hebben communistische troepen Woensdag j.l. een aanval van tien uur op Formosa gedaan. De nationalistische stellingen bleven intact, aldus dit bericht. Volgens een der directeuren van de Air-France zo-u het ongeluk niet aan een „menselijke fout" geweten kunnen worden, doch mogelijk aan het falen van instrumenten. Andere deskundigen zijn van mening, dat de piloot een vuur toren op het eiland San Miguel heeft aangezien vor het lichtbaken van het vliegveld. In ieder geval staat vast, dat het toe stel enkele mijlen uit de koers was en in volle vaart tegen de helling van de berg „Pico Redonte" te pletter is ge vlogen. De wrakstukken lagen over een afstand van meer dan 300 meter op de grond verspreid Men is van oordeel, dat de inzittenden op slag gedood wer den. De reddingsploegen hadden 14 uur no dig om de plaats van het ongeluk te bereiken- Het terrein is moeilijk begaan baar en het weer was slecht. Hjet laatste zeer, zeer zwaar! Tot (fusver»-- was uren het probleem Nieuw-Guinea angstvallig uit clè weg gegaan. N* elke zitting van de Centrale Commissie moeten de leden van alle delegaties wel tot elkaar verzucht hebben: gelukkig is niemand op de idee gekomen Nieuw-Guinea in liet debat te mengen. Men beeft bet schrikwekkende woord zelfs niet genoemd Men heeft het woord inderdaad zoveel mogelijk vermeden. Maar vooral de laat ste week stond het voortdurend voor ieders geest. F.n nu is er de hoogste tijdnood. Over twee dagen moet de plenaire slot zitting van de Ronde Tafel-conferentie plaats hebben, en nog zweven twee pro blemen in de lucht: het zelfbeschikkings recht en bovenal Nieuw Guinea. Zou men echter voor het laatste een bevredigende oplossing vinden, dan zou het eerste, waarbij de rechten der minderheden in het geding zijn, zeker weer op de achter grond raken. Wat men ten zeerste zou moeten betreuren, doch wat politiek ge zien, wel onvermijdelij'k zal zijn. Tot dusverre was er een» streven om het probleem Nieuw-Guinea „open te hou den". Men zocht een formule, waardoor het mogelijk zou zijn de zaak nu slechts te bespreken om in de terminologie van het R.T.C.-memorandum te blijven), doch de definitieve oplossing naar rustiger tij den te verschuiven. Nieuw Guinea is echter zowel voor Nederland, als voor de B.F.O., en speci aal voor Oost-Ondonesië, een prestige kwestie geworden; en prestige-vraag- stukken zijn altijd de neteligste, welke men zich kan indenken. De stilte van de Zondagmorgen mi de Zuiderzee-stad werd te ongeveer kwart over negen plotseling verbro ken door gerinkel van glas, dat de bu ren van de heer G. de Leeuw die een visbakkeriJ heeft op nummer 79 in de Nieuwstraat, naar buiten deed snellen. Tot hun ontsteltenis zagen zij, dat de hele visbakkerij reeds in brand siond. Voor het raam van de bovenverdieping stond een wanhopige vrouw met een kind op haar arm. Het was duidelijk, dat de normale weg naar beneden, door het woedende vuur was afgesne den. De vrouw deed nog pogingen om met behulp van een laken en een de ken zich door het raam naar beneden te laten zakken, maar zowel de deken als het laken vatten onmiddellijk vlam. Dé buren haalden zelf dekens te voor schijn en trachtten de vrouw te bewe gen naar beneden te springen. In haar verwarring durfde ze dat echter niet aan; ook pogingen, om haar althans te bewegen het kind naar beneden te laten vallen in de uitgespreide dekens, mislukten. En de vlammen sloegen met steeds groter kracht uit de ramen en zwarte rookwolken belemmerden zelfs het gezicht op wat daar gebeurde. Inmiddels was de gealarmeerde brandweer ter plaatse gekomen en deze begon onmiddellÜk met veel ma teriaal water »n het als een fakkel brandende pand te werpen. Binnen een kwartier was toen de brand geblust. Mét de brandweerlieden begaf als eerste de burgemeester van Medemblik de heer P- C- Peters, zich in het uitgebrande buis- Op de slaapkamers op de bovenverdieping deed men de verschrikkelijke ontdekking, dat het hele gezin een rampzalige dood had gevonden. De verkoolde resten van de man, de vrouw en een zoontje en doch tertje werden hier gevonden. Juist op deze Zondag herdacht het echtpaar zijn koperen echtvereniging- Om dit te vieren had men het plan op gevat naar Amsterdam te gaan en men meent, dat de gezinsleden zich voor dit uitstapje aan het gereedmaken waren- Over de oorzaak van de brand tast men nog volkomen in het duister. Geen enkele aanwijzing heett men kunnen waarnemen, maar het is wel zeker, dat de aanwezigheid van de bakolie een be gin van brand onmiddellijk tot zulk een ernstige ramp heett doen worden. Het pand is geheel uitgebrand, doch de aan grenzende huizen konden gespaard blij ven,. Uit Alkmaar kwam nog in de loop van de morgen de officier van justitie, in gezelschap van de districtcommandant van de rijkspolitie en van enige recher cheurs Ook de districtsinspecteur van de brandweer was spoedig ter plaatse en men stelde een diepgaand onderzoek in om achter de mogelijke oorzaak van de brand te komen. Als het meest waar schijnlijk wordt aangenomen, dat de brand is ontstaan tengevolge van kort sluiting- De verslagenheid in Mediemblik was zeer groot- De Centrale Commissie vergadert al daar, de Unci werkt op hoogste activiteit, maar hedenmorgen was nog geen oplos sing gevonden: en men begint zelfs te vrezen, dat de op Woensdagmiddag vast gestelde' slotzitting zal moeten worden uitgesteld; De Nederlandse delegatie blijft tot dus verre, ook al om motieven van binnen landse politiek, op haar standpunt staan; men fluistert over een mogelijke minis tercrisis: men ziet naar de vereiste twee derden meerderheid in ons parlement. Men heeft de indruk, dat de republi keinse delegatie het liefst de zaak naar later zou verschuiven; maar Oost-Indo- nesië houdt even vast aan Nieuw Guinea als Nederland. Mislukking tenslotte van de R.T.C.? We kunnen het ons nog niet voorstellen. De druk van buiten is te sterk. Maar het zijn in elk geval uiterst spannende uren, welke een maximum aan staatsmanswijs heid en...-, rekenktiide eisen. De republikeinse plaatsvervangende minister van voorlichting, Abdulgani, heeft verklaard, dat de „aide-memoire, die Vrijdag door Susanto aan de H-V.K. werd overhandigd, tot doel heeft de on zekerheid ten aanzien van de republi keinse houding, waaraan de Nederlandse regering in haar aide-memoire van 20 October uitdrukking gaf, te doen ver dwijnen". Ten aanzien van de Inhoud verklaarde Abdulgani, dat de republiek het vaste voornemen blijft koestrren de uitvoering van de overeenkomst tot staken der vijandelijkheden zo goed mo gelijk te doen slagen. President Truman heeft gisteren Ir het kader van een programma, ,.de godsdienst in het Amerikaanse leven" dat door 20 reigieuze organisaties was georganiseerd, een radiorede gehouden, waarin hfj de Amerikanen op het hart bond, actief deel te nemen aan het godsdienstig leven in hun omgeving. De president zei, dat alle problemen ter wereld opgelost konden worden „in dien men slechts wilde leven vo'gens de beginselen van de oude profeten en te bergrede". Het is met de godsdienst echter precies als met de vrijheid, voegde de presiden eraan toe. De mens moet werken aan zijn vrijheid en zo moet de mens, die waarlijk godsdienstig wil zijn, daar ook iets aan d° Tenzii de mens leeft volgens zijn geloof en zijn geloof in zijn dagelijks leven in toepassing brengt, kan de godsdienst geen levende knacht zijn in de wereld van vandaag". Dat is de reden waarom teder van ons dg" plicht heeft actief deel te nemen aan het godsdienstig leven van zijn omgeving en zijn eigen religieuze instellingen edel moedig te steunen I De verwachting van heden toi morgenavond luidt: Vannacht en morgenochtend ma- i tige of zware nachtvorst, behalve in de onmiddellijke nabijheid van de Noordzeekust, en slechts hier ei daar mist. Overdag droog en bijna overal zonnig weer, maar in dt 5 mijnstreek van Zuid-Limburg waai schijnlijk aanhouden van de mis' j toestand. Meest zwakke wind uit S Oostelijke richtingen en ongeve.-. dezelfde temperatuur als vandaag Dinsdag 1 November: Zon op 7.34, Zon onder, 17.13 uur; maan op 16 uur, maan onder 2.32 uur. Woensdag 2 November: Zon op 7.36 uur. Zon onder 17.11 uur; maan op 16.07 uur, maan onder 3.43 uur. Truman vervolgde: „Wij geloven in de waardigheid van de mens. Wij geloven, dat hij geschapen is naar het beeld van God, Die ons aller Vader is. Het is het geloof, dat ons vastbesloten doet zijn, om alle burgers in ons land ge lijke rechten te verschaffen en gelijke kansen om te groeien in wijsheid en kracht en hun rol te spelen in de aange legenheden van ons land. Het is het geloof, dat ons eerbied doet hebben voor de rechten van de mens, om te kunnen bidden zoals hij wil en zija eigen leven te kunnen leiden, zonder vrees voor tyrannie en strijd, aldus de president. Het is het geloof, dat ons inspireert om te werken voor een wereld, waarin het leven de moeite waard zal zijn, een we reld van verdraagzaamheid, onzelfzuch tigheid en broederschap, een wereld, waarin geleefd wordt volgens de voor schriften van de Bergrede"» Zie zo, de ei-ronde tafel voor de Ronde- Tafelconferentie kan men weer gaan op bouwen, want het zaakje is zo goed als rond. Eigenlijk is er nu geen ronde tafel meer nodig, want daar gaat men alleen aan zitt-j, als de partijen het nog niet eens zijn- Doch wanneer er na het be reiken van overeenstemming op de goede afloop gedronken moet worden, schuift een ieder genoeglijk aan elke tafel aan en constateert in het beste humeur, dat het bier weer best is. Van dat beste bier gesproken, een on- •zer dochterkens, dat college loopt op de tweede klas van .le L.O -school en nogal, wat men pleegt te noemen „bij de hand" is -wij laten in het midden, van wie zij dat heeft welnu dat meiske vroeg ons, of iemand van bier dronken kan wor den. Zij had juist op straat een mans persoon gezien, die aan de kleine steen tjes niet genoeg had. Nu weten wij het heus niet uit eigen er varing, maar wij konden toch niet ont kennen, dat een liefhebber van bier, voor al als het best is en het bier is weer best! meer kan gebruiken dan voor een recht door de straat gaan. bevorder lijk is. Waarop ons dochtertje vroeg, vaarom er dan in de krant staat, dat het bier weer best is Nu zijn wij op allerlei ongewone vra gen getraind; een journalist wordt wat dat betreft door zijn lezerskring niet ver waarloosd. Doch hier zaten wij toch even met onze mond vol kunsttanden. Wij heb ben toen als een vaderlijke Analyst heel paedagogisch uiteengezet, dat goed bier niet kwaad is, maar dat te veel van het goede niet best is. „Zoals ook met lollies likken; wanneer je daar te veel van snoept dan...Voor de zin voltooid was repliceerde echter onze kleine intervie wer, dat zij daar nooit de kar toe krijgt. Wij betoogden, r'-.t haar ouders zeer be zorgd zijn voor haar lichamelijk welzijn. Zij keek ietwat ongelovig ~n zelfs een beetje achterdochtig en vroeg ons op de man af, of wij wel eens bier dronken. Op dit zeer persoonlijke feit repliceerden wij met een openhartigheid, gelijk men aan een ronde tafel aan de dag pleegt te leggen, dat wij chocomel prefereren, welke verzekering aan de tafel, waaraan zich dat deel der jeugd geschaard had. hetwelk in vlegel- en bakvis-mentaliteit zich al heel wat verbeeldt, met hatelijk gegrinnik werd begroet. Het boven meer genoemde zusje bleek intussen erg nieuwsgierig, want zij infor meerde, of er in „die kruikjes vóór in de kast" chocomel zat. De hilariteit aan reeds genoemde huiskamertafel was van die aard, dat wij daarop niet vierkant „ja" durfden te zeggen en met een ovaal smoesje mompelden wij zo iets van .wij water". Waarop de Ulo-leerling peinsde, dat zij haar Catechismus nog moest repeteren aldus reciteerde zij: „Is liegen altijd zonde? Ja liegen is altijd zonde". Als een oude zondaar pakten wij toen een krant, vouwden deze open om er ach ter weg te kruipen enbovenaan het blad, hetwelk ons ter beschutting diende, stond: „Het bier is weer best". ANALYST De „Javabode" meldt, dat twee op 3 Mei j.l. in de omgeving van het vacan- tieoord Prapat aan het Tobameer door de T-N.I. ontvoerde marine-officieren, kort geleden in het kamp, waar zij gevangen zaten zijn doodgeschoten, naar het heet bij een poging tot ontvluchting, dit werd door de overste van de T-N.I., Kawila- rang, aan generaal Scholten medege deeld. aldus ..De Javabode". Het blad voegt hieraan toe, dat genoemde overste met kon ingaan op het verzoek van generaal Schollen om de lijken van beidie Nederlandse officieren uit te leveren. De uitlevering werd althans geweigerd. De slotzitting van de Ronde-Tafelcon ferentie die Woensdagmiddag as -om twee uur in Den Haag begint, zal in haar geheel door de VA-R.A. worden uitge zonden. Het avondprogramma zal in aan sluiting daarop ook in het teken van de R-T.C- staan Waalwijk was gisteren vijf jaar be vrijd. In tegenwoordigheid van o.m. het voltallig gemeentebestuur, werd het oor logsmonument onthuld. In de voorkant van dit monument zijn de namen der 83 slachtoffers gebeiteld. Het 1.50 M. hoge bronzen beeld, dat een verzetsman, die ter aarde stort voorstelt is vervaardigd door de beeldhouwer Faedecker uit Amsterdam. Wegens de feestdag van Allerheiligen zal dit blad morgen, 1 November, niet verschijnen DE DIRECTIE.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1