Nieuws STAD en OMTREK Opnieuw in de banken, waar de jongenskiel sleet AUTOZEGENING in de WARANDE LAATSTE BERICHTEN Wat over de Raad nog niet verteld werd EEN PRACHTIGE OPZET geslaagd Mf' "m 3 't Is maar een weet! M Demobilisatie op korte termijn WALDO Unie Kamers van Koophandel Religieuze poëzie, een bloemlezing door Coster en Deering En artikel zestien van de Auteurswet Hakkie" Hoidert krijgt twaalf jaar Fruitkopen iu de bongerds -w ITALIË iMfuUwTS BRUGGEN MAANDAG 31 OCTOBER 1949 PAGINA 2 Geen overgave, wel concentratie; geen gegrinnik, wel gelach; geen dweepzucht, wel eerbied. Dat is het verschil tussen de luisterende schare van oud-leerlingen en de normale bent schooljeugd, die naar een getapt leraar luistert. PUNTIGE LERAAR, SNEDIGE LEERLINGEN „Het is tijd.... Jammer" R.D.M.—EXCELSIOR 1—0 MARTINIT SCHUDT OOK STEEDS VOLHARDEN VAN ZICH AF BURGERLIJKE STAND van reserve-officieren der Marine CHRISTOFFEL ZORGDE VOOR GOEDE ORGANISATIE AUTORIJSCHOOL DINDUA—S.F.C. 1—1 SCHIEDAM—SPOOR WIJK 2—2 V an het Rijngebied VREDESONDERHANDE LINGEN IN PALESTINA vY*r-. Een bloemlezing uit de Nederlandse religieuze poëzie van de laatste tijd kan een prachtige functie vervullen. Niet alleen kan zulk een bloemlezing bij brede kringen, ook bij velen die zelden of nooit poëzie lezen, appelleren aan het gelovig gemoed, dat zijn zo wisselende bewogenheden artistiek bevestigd zou zien, maar zo'n boek zou ook kunnen bewijzen, hoe rijk onze Nederlandse dichtkunst juist is aan verzen, die de relatie tussen God en de mens tot onderwerp hebben. Dit begrepen eenmaal Jan H. Eekhout en A. J. D. van Oosten, toen zij hun boek „Moderne Nederlandse Religieuze Lyriek" samenstelden, voor de oorlog bij de uitgeverij De Tijdstroom te Lochem verschenen. Thans verscheen bij dezelfde uitgeverij, als verbeterde „herdruk" van het genoemde werk, dat men verouderd mocht noemen, de bloemlezing „Religieuze Poëzie", bijeengebracht door Dirk Coster en Ar ton Deering. JACHT ONTGOOCHELINGEN Geen kisten genoeg VERZET VAN FRANSE HAVENARBEIDERS GROENTEN-EXPORTEUR KREEG STEVIGE BOETE „Ik heb reel tijd nodig om tot een conclusie te komen over de vraag: hoe spreek ik de klas aan „Jongens en Meisjes", kan ik niet zeggen. „Jonge lui" is evenmin geheel ter zake. Daar om zeg ik maar „Dames en Heren". Onder hevig geloei van protest begon Ir. W. J. Vollemans Zaterdagmorgen zijn les over „Perspectief, tuinarchitec tuur en psychologie". Geen van de vele oud-leerlingen wen ste het vormelijk-onpersoonlijke „Dames en Heren" te erkennen. Nauw aaneen gedrongen in de banken wilde men de geesten oproepen, welke bij het verlaten van de school waren achtergebleven bin nen de muren van de Rijks H.B.S. Nu de onverwachte kans geboden werd de ach teloos achtergelaten herinneringen op nieuw te koesteren, dulde men geen onttakeling van de hervonden kleinoden door al te elementaire burgerlijke be leefdheid Wat niet wegnam, dat de hiërarchie in acht genomen werd. Immers, toen een der reünisten zijn vroegere leraar vuur offreerde stak hij eerst zelf zijn sigaret aan. Was hij intussen geen rectoi geworden? De snedigheid van des leraren opmer kingen vond waardiger tegenstanders dan ooit, zodat op vriendelijke toon geuite ste ken waardig waren aan de gladiatoren va. 1 de geest, omdat zij geplaatst bleken op de zwakke plekken, welke de mens zelfs na 30 jaar levenservaring niet verliest, En het was niet uit eerbied voor de oud gezagsdrager, dat deze ondanks spitst tegenstand meester bleef in de arena. En niet alleen van de arena. Het opge geven onderwerp bleek niet geheel tot de afdeling scherts van het lesrooster te behoren. In het klaslokaal herleefden de mooiste lessen van een der bemlndste leraren zo, dat duizenden mijlen overzee de weer klank ervan moet doordringen,als de we reldomroep een klankbeeld van deze les sen naar de Schiedammers in Oost en West overstuurt. Als leden van een Volks Universiteit op een lezing over kinder-psychologie zo gespannen luisterden allen naar de ver klaring van de strijd tussen het mathe matische en ons beeld-ervarings en asso ciatief perspectief Het lesuur bereikte een climax en tege lijkertijd het einde, toen Albert Slot, leraar handtekenen met een illustratie in kleur de Natalie Kalmus jaloers zou hebben gemaakt, het gesprokene met rake krabbels en vegen omtoverde tot zichtbare werkelijkheid. Het verschil met de vroegere lessen was het dankbaar applaus, dat aan het eind opklaterde. De aanwezigheid van de directeur eveneens in tegenstelling met de normale schooltijd geen motie van wantrouwen in de bedoelingen van de leerlingen en de bel, die het eind van de aankondigde, was minder een bevrijder dan een spelbreker. Het was de spelbreker van het leven, die geen van de aanwezigen toestond werkelijk terug te gaan naar de school banken; weer reëel te leven in de school jaren, die wie weet voor hoe veler helaas? nooit zouden terugkeren. Of er zo 'n nostalgiscihe stemming heerste? Allerminst. De zon goot door het berookte lokaal herfststralen: het verschil tussen oudore en jongere genera ties verdween en voor alles was er dank baarheid over dit herbeleven en over de rijkdom, die men bezat dank zij een schooltijd aan dezelfde H.B.S.die nu het feest vzm de 80 jarige vierde. Na de openbare lessen, welke in twee series van drie gegeven werden, kwamen een aantal uders, familieleden en ver loofden van oud-H-B.S.-ers, welke in In donesië vertoeven voor de microfoon om een persoonlijke groet uit te spreken. Arie Kleiwegt, de bekende spreker van het strijdkrachten-programma, zelf oud- leerling, leidde de groe t end en in en van het bijzonder programma dat over enkele dagen naar Indonesië zal worden uitge zonden in een programma van drie kwar tier, belooft deze groetenreeks het hoog tepunt te worden De heer A. Berg sprak namens de scnoolgemeenschap allerhartelijkste woor den tot de oud-leerlingen overzee. In een zeer matig gespeelde wedstrijd heeft Excelsior de beide punten aan RDM moeten laten. Excelsior doet de aftrap waarna de wedstrijd voor het merendeel op het mid- cenveld wordt gespeeld. Enige lange passes doen bei le voor hoeden wel eens in 't strafschopgebied belanden doch gevaar leveren zulke aan vallen niet op. Na een kwartier schijnt Excelsior er beter in te komen en we noteren in deze pende een daverend schot dat over gaat en een mooie kopbal van de rr-id- voor welke echter door de RDM doelman keurig wordt gestopt. Tot aan de rust blijft het ve-de- een lauwe vertoning. Ruststand 00. Na de rust wordt er door RDM vinni ger aangepakt en zij ruiken de overwin ning. Een viertal corners zijn vooralsnog bet enige resultaat. De Excelsior halflinie begaat wederom de fout te veel in de verdediging terug te trekken waardoor het gehele midden veld door RDM wordt beheerst, zodat elke afgeslagen aanval opnieuw wordt gere tourneerd. Als er dan nog een kwartier te spelen is Kr ijgt RDM even buiten het stnrichop- gtbied een vrije schop te nemen en hoe wel midvoor en rechts binnen o -erdui- delijk in buitenspel positie staan laat de scheidsrechter rustig doorspelen en de mid-voor heeft alzo doende weinig moeite de bal in 't doel te plaatsen- Even denken we Excelsior gelijk te zien maken als de mid-voor is doorgebroken doch de scheidsrechter fluit ten onrechte voor buitenspel. De hiervoor genomen .scheids- rechtersbal" levert niets op. Herhaalde lijk wordt het spel dan onderbroken door al of niet vermeende overtredingen en iedereen is blij met het eindsignaal van deze op zeer laag peil staande wedstrijd. In een sportief gespoelde wedstrijd wonnen de rood baadjes deze belangrijke wedstrijd met 2—1. Steeds Volharden trof het deze middag niet, dat zij Martinit in een buitenge woon goede vorm vond en dat de uitslag tot 21 beperkt bleef, dankte St. Vol harden hoodzakelijk aan haar doelman, die dikwijls n*3t kunst en vliegwerk zijn heiligdom verdedigde- Martinit buitte de snelheid van haar vleugelspe lers goed uit. Het spel werd goed open gehouden en hierdoor ontstonden vele hachelijke situaties voor het St-Volhar- den-doel. Martinit domineerde vrijwel de ge hele wedstrijd- Toch duurde het nog een half uur voor C- H- v. d- Bout de score kon openen, hij omspeelde enige verdedigers en met een hard schot had Martinit de leiding. Nadien ontstonden nog enige fraaie momenten, maar de St. Volharden-doelman hield tot aan de rust verder stand. Ook na de rus£ bleven de roodblaad- jes sterker en de overwinning is dan ook geen moment in gevaar geweest. Na 15 minuten vergrootte Struyk met een strak schot, in de uiterst hoek, de voor sprong. Even later doelpuntte ook v. d- Moer met een fraaie kopbal naar dit doelpunt werd o.i. ten onrechte, wegens buitenspel afgekeurd. 5 min. voor het einde verkleinde St. Volharden de ach terstand- Een handsgeval in het straf schopgebied ontging de arbiter niet en de toegestane strafschop werd feilloos benut- In de resterende minuten pro beerden de roodbaadjes de stand nog op te voeren, maar tot doelpunten kwam het toch ntet meer. Deze overwinning was de zesde in successie. Door het goede spel bewees Martinit deze middag wel, de eerste plaats waardig te zijn. De verdere uitslagen waren; Hillesluis 3— Martinit 21—2 Martinit 3—Hellevoetsluis 21—1 DRZ 3Martinit 4 61 Men schrijft ons: Oh wist je het nog niet? Wist je niet dat je als katholieke jonge arbeider de plcht hebt je H. Geloof te kennen. En gisteren, op het feest van Christus- Koning heb je 'nog gezworen dat je Hem als Koning zoudt eren en je geloof verde digen. Hoe kun je nu Iets verdedigen dat je net kent! Geloofsverdediging eist ge loofskennis. Hoe vaak sta je op de fabriek niet met een mond vol tanden omdat een anders denkende je met allerlei zgn- „feiten' en „bewijzen" bombardeert? Hier schiet je tekort, jonge arbeider! Vul dat tekort aan! De Kajotteraalmoezenier, pater v. Moors #1 O.P., houdt op elke eerste en der de Dinsdag van de maand een praat avond in „de Harmonie" aan de Nieuw- «traat. Dus morgenavond ook! Daar kun je met je vragen terecht. Gedenk je belofte van gisteren en kom! P. en P. GEBOREN; Wilhelmina M, d v G Hui ken en G Verhoeven; Joseph, z v J Fasti en A P Ippel; Nicolaas G F M, z v F J v d Meer en C H v d Meij; Gijs- bertus L H, z v L Th Lansbergen en C J Roeling; Johannes G M, z v G J Vermeulen, en C M Paalvast. OVERLEDEN: A de Munnik, 81 j we duwe van P Plu. Tijdens de Raadsvergadering van Vrij dagavond zijn er nog enkele belangrijke besluiten gevallen zonder dat hierover een belangrijke discussie ontbrandde. De benoemingen werden volgens de voor dracht bekrachtigd. Zij hadden de volgen de gevolgen: De heer E. de Lint, leraar aan de Rijks H.B.S. wordt leraar voor de cursus 1949-1950 aan de Gemeentelijke Middelbare Handelsavondschool in de Ned. Taal en Handelscorrespondentie; de heer J. Penning is benoemd tot hoofd, tevens leraar in tijdelijke dienst aan de Gemeentelijke Avondschool voor Buiten gewoon Lager Onderwijs; de heer D. H. v. Mourik, onderwijzer te Amsterdam, zal de ni,f :we school voor Individueel Onderwijs lelden. Mater Amabilis-school krijgt subsidie De scholen voor het geven van onder wijs aan meisjes, welke reeds op jeugdige leeftijd loonarbeid moeten verrichten, dit zijn de Mater Amabilis-scholen en de Zonnebloemscholen. hebben de nodig- verklaring overeenkomstig artikel 25 van de Nijverheidsonderwijswet van de Ge meenteraad gekregen. Zij kunnen dus re kenen op subsidie. De W ilhelminahaven krijgt het drukker Al sinds enige tijd krijgt de Wilhelmi- nahaven drukker bezoek. Voor het Schie- veem arriveerd geregeld grote tank schepen, welke hun lading in de grote oliehouders moeten opslaan, of in een re serve Rijn-tankers overslaan. De Wilhel- minahSven is echter niet diep genoeg voor schepen met een diepgang van 30 voet Door de welwillendheid van Rijks- Luitenants ter zee van de Kon. Ma rine Reserve, die voor 1 Januari 1948 zijn opgekomen, kunnen op korte ter mijn de dienst verlaten. Deze maatregel, zo werd van bevoegde zijde medegedeeld, is genomen om tege moet te komen aan de wensen van vele reserve-officieren en officieren van spe- ciale diensten der Marine, die weer terug j willen in de burgermaatschappij. De officieren van deze categorie, die [thans geen verzoek tot ontheffingg indie nen, zuilen allen toch gedurende het tweede halfjaar 1950 van de werkelijke dienst ontheven worden. 99 „Heer God, gij hebt de Ethiopiër, toen hij op zijn wagen de Heilige Boeken zat te lezen, door Uw leviet Philippus hef geloof en de genade verleend, toon ook zo de weg tot heil aan Uw dienaren, opdat zij door Uw genade geholpen wor den en immer op goede werken bedacht zijn, om eindelijk, na al de wisselvallig heden van weg en leven de eeuwige vreugde verdienen te bereiken". Deze bede, de vornaamste uit de tekst vor de zegeningen van motor-rijtuigen, werd Zaterdag vele malen afgesmeekt over de auto's, mótorén en fietsen met hulpmotor, welke deelnamen aan de autozegening in de Waranda. Dank zij een perfecte organisatie kon den de kleine twee honderd wagens in korte tijd weer hun weg vervolgen Om drie uur stond er een lange file in de Waranda, maar niet alleen de Hoogeerw. Deken R. Reynen, maar ook de Gees telijk adviseur van St. Christoffel, Pater Ditter o.p. en Kapelaan Suyker verricht ten de zegeningen, zodat de rij ziender ogen slonk. De bestuursleden van de R.K. Vereniging van Handelsreizigers en Handelsagenten St. Christoffel zorgden tezamen met enkele leden van de ver- keersbrigade van de Schiedamse politie voor een vlot verloop. Voor de vele omstanders verliep de plechtigheid niet minder zakelijk dan het overschakelen van de wegrijdende auto's. Wat dat betreft weerspiegelde de uiterlijke handeling weinig van de innerlijke betekenis. Het voertuig, dat de bestuurder dagelijks in de grote licha melijke ja zelfs in geestelijke geva ren kan brengen, werd op bijzondere wijze toegewijd aan de beschermende hand van de Schepper uit Wiens hand deze overwinning vande mens op tijd •KSTRUCTEURS-DIPLOMA K.N.A.C. en ruimte, de motor, uiteindlijk was voortgekomen. ,T „Zegen dit voertuig door Uw heilige rechterhand. Laat Uw heilige engelen dit vergezellen om allen, che daarin zullen rijden, van alle gevaren bevrijd, te behouden Voor de bestuurders berekende deze wijding geen vervanging van hun ,ver" zekeringspolis, maar een daad, die getuig de van hun beleven van de aanroeping „Onze hulp is in de naam des Heren' Hem, die hemel en aarde gemaakt heeft werd gesmeekt, zijn aardse schepselen en scheppingen te beschermen tegen zich zelf; tegen de kracht, die wel ruimte en tijd, maar niet 's levens onveiligheden overwonnen had integendeel deze met vele nieuwe aanslagen op het leven ver meerderd heeft. SFC is direct in de aanval, doch voor biet doel wil het niet lukken, 'integendeel weet na 15 minuten de midvoor van Dindua te doelpunten. Het zit SFC niet mee als schoten van haar voorhoede net naast en over gaan. Na de rust is SFC weer aan bod en nu weet J. Buyten- hek met een goed schot gelijk te ma ken. Hard werd nu gestreden om het winnende doelpunt, maar het lukt niet en het blijft 11- Tijdens deze wedstrijd kwam A. Kou- j wenhoven zodanig ten val dat hij zijn pols brak en verder spelen voor hem dus uitgesloten was- Op Boshoek werd de wedstrijd Schie dam—Spoorwijk gespeeld, waarin beide ploegen van gelijke sterkte waren, wat de uitslag 22 juist weergeeft. Alleen in de eerste helft waren de Schiedamse voorhoede-spelers niet snel genoég bij de bal, en namen het te kalm op- Doch teen Spoorwijk met een schitterend doelpunt de leiding nam, werd het tempo flink opgevoerd. Schie dam wist dan ook de gelijkmaker te scoren, en het bleef een gelijk-opgaande strijd. Beide ploegen wisten nog een maal het net te vinden, en zo waren beiden tevreden. In een op 9 September 1949 te Rotter dam gehouden vergadering van ver. tcgenwoordigers van Kamer van Koop handel uit Oostenrijk, Zwitserland, Frankrijk, Duitsland, België en Neder land is overgegaan tot opstelling van ontwerp-statuten voor een Unie van de Kamers van Koophandel van het Rijn gebied. Sedertdien hebben vrijwel alle belang rijke Kamers in dit gebied, waarbij zich ook die te Luxemburg heeft gevoegd, be sloten to.t dit liphaam toe te treden, als gevolg waarvan het thans als opgericht mag worden beschouwd. De nieuwe internationale Vereniging heeft ten doel de bevordering in de ruimste zin van de economische ont wikkeling van de streken, welke het stroomgebied van de Rijn en zijn zij rivieren uitmaken, alsmede van de na tuurlijke cn kunstmatige vaarwegen, welke daarmede een samenhangend ge heel vormen. Tussen Israël en Transjordanië Tussen Israël en Transjordanië zijn op nieuw directe besprekingen begonnen, om een permanente vrede tussen de bei de landen tot stand te brengen. De Libanon is er onlangs eveneens mee accoord gegaan, directe onderhan delingen met Israël te voeren. De besprekingen met Transjordanië worden als de belangrijkste beschouwd, daar de krachtens de wapenstilstand vastgestelde grenzen tussen Israël en Transjordanië de langste zijn. Deze grens loopt van het meer van Tiberias tot Akaba. In onlangs afgelegde verklaringen heeft koning Abdoellah de nadruk ge legd op Transjordanië's verlangen, een spoedige en permanente vredesregeling niet Israël tot stand te brengen. waterstaat kunnen nu de tankschepen ge deeltelijk op de boeien in Zwitsers Rijn tankschepen lossen en als zij dan ge deeltelijk gelost, hoger liggen, de Wilhel- minahaven binnen varen. Momenteel is men bezig de Wilhelminahaven uit te bag geren, maar dit moet op extra diepte ge beuren om ook in de toekomst de tankers te kunnen ontvangen. Deze leveren ons per keer aan havengeld 42, 4300 op. Dit deelde de wethouder van de Haven dienst, Mr. P. v. Bochove, aan de heer v. Schooneveld (A.R.) in de Raad mee. Deze had gevraagd, waarom die grote extra uitgave nodig was. Het aantal sche pen met meer dan 9 meter diepte dat per week de Nieuwe Waterweg opvaart, is op de vingers van een hand te tellen. Het overgrote deel gaat naar Rotterdam. De wethouder Het weten, dat bestudering van het vraagstuk van de aanslibbing met 1.20 meter per jaar door het water bouwkundig laboratorium van de Tech nische Hogeschool in.Delft een zeer dure kwestie zou zijn. De gemeente was liever van de hele haven af, maar zij had nu eenmaal langdurige contracten met de aan de haven liggende bedrijven, hetgeen om de twee jaar enorme kosten tot uit baggering met zich brengt. De studiecom missie zou echter overwegen in hoeverre adviezen van Prof Thijsse en zijn staf vruchten zouden kunnen afwerpen. Ze kerheid, dat de extra gelden hun winst zouden opleveren, bestond er niet. Men kon redelijkerwijs verwachten, dat eens in de twee maanden een tanker zou bin nenlopen. Over twee jaar gerekend zou dit een bedrag opbrengen, dat het risico van de extra baggersom rechtvaardigt. Bovendien wordt de reputatie van de Schiedamse haven door het bezoek van deze grote schepen gunstiger. O Er zou naar aanleiding van dit werk heel wat te schrijven zijn. Men zou de aandacht kunnen vestigen op de „coma back" van Dirk Coster, de weleer alom aangevallen en gesmade samensteller van de beroemde en beruchte „Nieuwe Geluiden", die zich thans opnieuw heeft willen belasten met de zo moeilij ke, ondankbare taak van het bijeenbrengen ener nieuwe anthologie Men zou voorts weer eens lang en breed kunnen delibe reren over de vraag, wat nu eigenlijk precies religieuze poëzie is, of over de kwestie; bestaat er een zuiver Katho lieke poëzie? Ik dien mij echter tol hoofdzaken te beperken. Laat ik dan hier onmiddellijk opmer ken dat er ook aan deze bloemlezing helaas feilen aankleven die niet onver meld mogen blijven, niet in de laatste plaats omdat men mag hopen, dat een en ander bij een eventuele herdruk verbeterd moge worden. De opzet van het boek is loffelijk. In tegenstelling tot de oude bloemlezing bevat deze nieuwe een fatsoenlijke inleiding; om precieser te zijn: een goed opstel van Dirk Coster over het religieuze senti ment in de Nederlandse poëzie. Zijn gedachten over de relatie tussen de dichtkunst en de Godservaring, zoals die in de loop der tijden in het volks gemoed tot uitdrukking is gekomen, zijn in haar juistheid beknopt, helder en zakelijk geformuleerd en oriënteren de lezer bevattelijk op de rijkdommen aan schoonheid, welke hem in dit gebied open liggen. Er schuilt echter meteen een addertje in het aan het opstel voorafgaande „Woord vooraf". Daarin merken de samenstellers op, deze bloemlezing mede te doen dienen bij het onderwijs in de Nederlandse Letterkunde op de Middel bare school. Hier begaan zij een fout waarmee zo onderhand al ontelbaren hen zijn voorgegaan. Immers, deze bloemlezing zal zeer apert niet geschikt ïijn om te dienen bij het onderwijs. Het addertje schuilt hierin, dat, vol gens het inmiddels beruchte artikel 10 van de Wet op het Auteursrecht, de uitgever in genen dele verplicht is honoraria uit te keren aan de dichters uit wier werk bloemen gelezen werden, wanneer het bedoelde boek bestemd is voor het onderwijs of een weten schappelijk doel Het is du.deltjk dat men zich als uitgever, met de vinger bv artikel 16, ontslagen kan achten van onprettige uitgaven, wanneer men maar in 'een voorwoordje bij de bloemlezing uitdrukt, dat men haar bestemt voor het onderwijs. Deze kosteloze methode om van een grote groep dichters zoveel verzen te lezen tot men een goed verkoopbaar boek op de markt kan brengen, is op zijn minst onnet. Maar er zijn andere fouten. Dit is spijtig genoeg, want deze anthologie had bij wat meer verzorging zeer veel aan bruikbaarheid kunnen winnen. Ik kom dan op de bloemlezing zelve, op de gemaakte keuze. Al hebben de samenstellers zichtbaar gestreefd naar een doorbreking van de vaste lijst ge dichten welke almaardoor in bloem lezingen worden opgenomen, toch zijn er hier enkele duidelijke gevallen van onachtzaamheid aan te wijzen. Er ware een kans geweest, b.v. Anton van Duin kerken eens anders te doen kennen da.i als de dichter van het eeuwige „Volk in de processie". Vooral in zijn twee laatste, naoorlogse gedichtenboeken, kan men verzen vin den, wier heropneming in een bloem lezing ais deze veel had kunnen bij dragen tot een betere kennismaking met de nog vaak onderschatte, virtuoze dichter in deze meest vooraanstaande Katholieke publicist. Naast het opge nomen „De Wuivende" zou een van zijn kerstgedichten en een prachtig vers als „Psalm van Vadervreugde" of het haast testamentische „Dichters bezin ning", een het geheel verrijkende aan winst hebben betekend voor de bloem lezing. Dit geval staat niet alleen. Men vergeve het mij, dat ik me even bepaal tot de Katholieke dichters Ook de keuze uit net werk van Gabrië) Smit is ronduit slecht Namen als Jacques Benoit, Matthias Kemp Frank Valke nier, Gabrië] Gorris, om enkeldn te noemen, ontbreken geheel en al. De jongste generatie is al even slecht vertegenwoordigd. Van de „ouderen" wordt Karei Meeuwesse in de inleiding nog wel genoemd, maar Coster schrijft zijn naam „Meeuwisse". Van de „jonge ren" is de tragisch overleden Ben Sik ken niet genoemd. Jan Ley ten staat ook nog wel even vermeld, maar enigerlei I keuze uit zijn mooie religieuze verzen uitbreekt. Ik denk. wat de jongeren betreft, nog bijzonder aan de nog zo weinig opgemerkte Katholieke dichter Mattheus Verdaasdonk, over wie nota bene Jacques Bloem in „Libertinage" (sic!) uit puur enthousiasme een zeer waarderende beschouwing schreef. Als ik van Mattheus Verdaasdonk hieronder een gedicht „Introïtus van Pasen" overschrijf, dan doe ik dat niet alleen, omdat ik het jammer vind, dat dit prachtige gedicht in de bloemlez.ng van Coster en Deering geen plaats ge vonden heeft, maar ook omdat het mij toeschijnt, dat Verdaasdonk hiermee net totnutoe zinrijkste religieuze gedicht van zijn generatie geschreven heeft' een gedicht, waarbij veel verbleekt van wat in het onderhavige werk breeduit staat opgenomen, niet in het minst het drietal van mijzelf opgenomen verzen. INTROÏTUS VAN PASEN. Ik ben verrezen en Ik blijf u bij. Minnaars vergaan en vrouwen die beminnen, en van de bronzen luiten van de zinnen springen de snaren; alles gaat voorbij. Maar waar gij gaat daar ga Ik aan uw zij, Ik dring door deur en venster bij u binnen, Ik ben verrezen en Ik blijf u bij. Steden in puin met torens en met tinnen, tempels van Zeus, van Boeddha en van Mij, het rijk van keizers en van keizerinnen en 't liefste lichaam wikkelt men in linnen. Ik ben het leven en het Panta Rei. Ik ben verrezen en Ik blijf u bij. Mattheus Verdaasdonk. Het is evenzeer jammer dat bij de protestantse jongere dichters Ad den Besten b.v. geheel ontbreekt, terwijl uit de beste, door een jongere dichter ge publiceerde bundel van het jaar 1943, „Poëzie in Praktijk" door Guillaume van der Graft toch wel een veel en veel betere keuze gemaakt had kun nen worden dan het ene van hem opgenomen gedicht- Ik kan aan deze beknopte opmerkin gen toevoegen, dat het niet alleen een storende indruk maakt ajs men -n inhoudsopgave bij acht dichters geen geboortejaar xan vinden, maar dat een bondige bio-, of althans bibliograpm- sche toevoeging een en ander ten gunste van „het Middelbaar Onderwijs" aan vaardbaarder had kunnen maken. Het 'j' J?0®maals> jammer, dat deze mei durf en bekwaamheid ter hand ge nomen taak slechts ten dele geslaagd is. Het ware onzinnig te zeggen, dat het boek in zijn huidige aanzien geen rujme verspreiding verdient en niet veel goed zou kunnen doen. Vooral de Prijs 5.50) is zêer redelijk en de uitvoering is prima Het is slecnts nadrukkelijk te hopen, dat 'n eventuele, hopelijk spoedig noodzakelijke, her druk van dit werk van Coster en Dee ring voor dezen de aanleiding moge zijn, de storende feilen aan hun arbeid weg te nemen, al dien ik hier aan toe te voegen, dat zij zomin als wie dan ook zich nimmer zullen kunnen vleien met de wetenschap, het allen naar de zin te hebben gemaakt. Dit is nu een maal de vooraf gekende doem van ipdc bloemlezer. MICHEL VAN DER PLAS. Henry („Hakkie") Hoidert, de 42- jarige ex-directeur van het dagblad „De Telegraaf' is hedenmorgen door het Amsterdams bijz. gerechtshof ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 13 jaar met aftrek van de voorlopige hechtenis sinds 22 December 1946, als mede ontzetting uit het recht tot het bekleden van ambten en het dienen bij de gewapende macht voor de duur van het leven. „Van zeer ernstige aard" noemt de sen tentie de feiten, waaraan de veroordeelde zich heeft schuldig gemaakt en die het hof bewezen achtte. Deze feiten zijn: le Verdachte heeft dienst genomen bij de Waffen-S S.; 2e Hij heeft van Aug- '42 af opzettelijk als verantwoordelijk directeur de leiding van en het beheer over de N.V. Drukkerij Elsevier gevoerd en het dagblad De Te legraaf doen drukken, waarmede hij heeft medegewerkt aan de verbreiding van het nationaal-socialisme; 3e Verdachte heeft de heer G. J. van de Linde (employé van de Telegraaf) aan de Sipo verraden. De raadsman van H„ die bij de uit spraak niet aanwezig was, had na zijn pleidooi opnieuw een onderzoek naar de geestvermogens van zijn cliënt verzocht. Het hof achtte hiertoe echter geen rede nen aanwezig, omdat uit een psychiatrisch rapport en uit de houding van' verdachte ter zitting, volgens het hof, hiertoe geen noodzaak is gebleken. De verdachte kan niet worden ontzet uit de kiesrechten, aldus de sententie, omdat hij door zijn dienstnemen bij de Waff'en-S.S. het Nederlanderschap heeft verloren en daardoor deze rechten auto matisch niet meer bezit. Wanneer men in deze tijd door be paalde fruitstreken van ons land, b.v. De Betuwe rijdt, ziet men overal in de boom- gaarden hopen fruit liggen. Dit is een naar gezicht, vooral als de regen'bij stromen uit de ludht valt. En menigeen zal denken, dat dit nog een hoeveelheid vernietigd fruit is tengevolge van de slechte prijzen. De Ned. fruittelersorganisatie wijst er echter op, dat dit niet juist is. De slechte fruitprijzen al zijn ze nog niet hoog zijn sinds lang voorbij en dat thans vrij veel fruit in de boomgaarden ligt, heeft tot oorzaak het kistengebrek. Er gaat thans veel fruit naar Duits land, waarvan een (groot) deel in kis ten: soms bedraagt deze export 250 wa gons per dag. Er is een week geweest, dat de export 200 wagons per dag ge middeld over die week was. Die kisten komen wel terug, maar niet snel. En de fruitoogst 1949 is zeer groot, nog groter dan men had verwacht; de oogst is in sommige boomgaarden 3040% hoger dan de teler zelf had geschat. Dientengevolge zijn uitermate veel kis ten nodig ook in verband met het feit, dat thans reeds zeer veel fruit in kisten in koelhuizen en fruitbewaarplaatsen staat opgeslagen. Minderwaardige kwaliteiten fruit worden thans reeds in zakken aan gevoerd en los gestort in de wagons naar Duitsland verzonden. Nog enkele weken, misschien enkele dager. en er zijn voldoende kisten uit Duitsland teruggekomen om het laatst» fruit uit de boomgaard in op te slaan. De Italiaanse president, Luigi Einaudi. heeft gisteren op de Via femilia, de voornaamste weg van Italië, die leidt van Rome naar Milaan, een grote nieu we brug over de Po geopend. De uit staal en beton opgetrokken brug is 605 nieter lang. Bij een geallieerde lucht aanval in 1944 werd de oorspronkelijke brug vernield. Het is de achtste van de negen brug gen over de Po, die thans herbouwd is. De negende nadert de voltooiing. Van de 3000 Italiaanse bruggen, die bü ge vechtshandelingen werden vernield, zijn er thans 2900 herbouwd. Tegen laden van munitie De vakvereniging van havenarbeiders te Marseille, welke is aangesloten bij het algemeen vakverbond (C.G.T.), heeft gisteren besloten, het laden van munitie voor het Franse leger in Indo-China van November af te staken. 60 pet. der ha venarbeiders te Marseille is lid van de C.G.T. Men verwacht, dat de overige haven arbeiders, die bijna allen lid zijn van de Force Ouvriere, vandaag hetzelfde be sluit zullen nemen. De exporteur in groenten en fruit, P. Schut uit Rotterdam, had zich in bezet tingstijd nogal laten gelden, niet alleen in zijn organisatie, doch ook in zijn werk. Er was m die dagen nogal waf strijd in de exporteursorganisatie en toen had fc>. zijn volle gewicht in de schaal gelegd, door aan te kondigen dat, indien niet gebeurde hetgeen hij wenste. de Duitsers wel bij zou halen nraVii W5-Uste °-m- dat het bestuur der organisatie voor uit N.S-B.-crs, zoals Wh Was' zou bestaan- In zijn werk regae Schut zich vooral toe op het be voordelen van de Duitsers, hij exporteerde jn de vier jaar tijd voor ruim 10 mil- hoen aan producten naar Duitsland. Voor de oorlog bezat hij volgens zijn op gaaf 400-000, en na de bevrijding was zijn bezit tot soo.ooo gegroeid. „Niet slecht", vond de president der Raad van Cassatie te Den Haag, waar S. zich te verantwoorden had in hoger beroep. Het Bijz. Hof had_ hem veroordeeld tot 60-000 boete of b mnd. hechtenis, nadat Schut reeds drie jaar geintemeerd is geweest. Hoewel verdachte thans weer als expoiteur werkzaam is, zei hij de j j J?1? kunnen betalen, ook al hy plm. 300.000 in de Vermo gensbelasting heeft te betalen. Verd. be- v°orts, zijn bedreigingen met de niet zo ernstig te hebben be- aoeia. „wij in de groentenhandel zeggen wei eens i ,:r wat", aldus verd. Hij had op de veiling te Rhoon een collega, die ijeve Oranje" had geroepen, een schop gegeven, doch S. zei, dat die man lastig en dronken was. Overigens confor meerde hij zich met de conclusie van een raadsheer, n.I. dat verd, zozeer leefde bij zijn exportwerk, dat hij de grenzen der betamelijkheid in oorlogstijd vergat. De raadsman wees op betekenis van de tuin- bouwexport naar Duitsland en v eg vermindering der boete. Arrest op 26 Nov. CHIEOAM

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2