Herrie rond de Con vair B-36 Rijksmiddelen over September Veertigjarig toneel jubileum van Albert van Dal sum LATE HAVER KOMT OOK OP Inschrijving XXe Rallye van Monte-Carlo opent morgen T ruman tekent: m d\e ^a-^e wereld 'S WERELDS FORMIDABELSTE BOMMENGOOIE R Dividend-belasting invoerrechten en sommige are ij n>opbrengsten reeds boven jaarraming Artistieke beli jdenis van een groot kunstenaar Haarlemse deurwaardei bekenl verduistering van f 34.000.— Publiek gedraagt zich goed op Hooge Veluwe Gewijzigd reglement en beperkt aantal deelnemers Nieuwe artikelen in wedstrijdregleni ent Niemand waagde de sprong Italiaanse mijnwer aangekomen Lage waterstand in Drentse kanalen Vier kilometer door auto meegesleurd MAANDAG 31 OCTOBER 1949 PAGINA 6 (Van onze luchtvaartmedewerker) MECKLENBURG VERBIEDT GODSDIENSTONDERWIJS OP SCHOLEN Prototype van de Convair B-36. Duidelijk zijn de enorme afmetingen zichtbaar bij vergelijking van 't er naast opgestelde Boeing Superfort DODELIJK ONGELUK TE EMMEN (Van onze speciale verslaggever En een jongetje verdronk jammerlijk BURGERKRIJG WOEDT WEER IN COLUMBIA ,.15V2 milliard voor Amerikaanre wapent- Toch moet de vloot bezuinigen Een serie B-36's in aanbouw. HET NIEUWE INTERCOMMU NAAL TELEFOONTARIEF RECTIFICATIE PUZZLE KLQOSTERZUSTER S HELDINNEN GEëERD Een herinnering aan de vorige Rallyeeen koesterende lentezon, een diep blauwe Middellandse Zee, een witte verukkelijke boulevard en voor al deze deelnemers de bevrijdende zekerheid dat ze 't gehaald hebben. mmiiB "_-.fi. Een gewicht van 178 ton: een spanwijdte, die groter is dan de afstand van de eerste vlucht door de gebroeders Wright; 21.000 paarde- krachten plus nog 9400 kilo straalvoortstuwing90 ton brandstof; 5 ton hommen; 15.000 km. actieradius; een diensthoogte van 12.000 in. en een bemanning van 15 koppen. Dat is de Convair B-36, die, in serie gebouwd, vier millioen dollar per stuk kost. Om deze bommenwerper, die de Amerikanen betitelen als hun voornaamste strategisch wapen, is de laatste tijd het een en ander te doen. Doch alvorens hier dieper op in te gaan, willen wij eerst de ontwikkeling van dit we kunnen wel zeggen Amerika's machtigste wapen nagaan. Inderdaad machtigste wapen, want zonder de B-36 hebben de Amerikanen maar bedroevend weinig aan hun atoombom. Beide zijn zo nauw verbonden, dat zij practisch één geheel en één begrip zijn gaan vormen. Parasiet-vliegtuig In 1944 kwam het idee var een pa rasiet-vliegtuig op. De bedoeling was de B-36 uit te rusten met een speciaal klein jachtvliegtuig met opvouwbare vleugels, dat in der bommenruimen kon worden medegenomen. Tijdens een raid kon men dit apparaat lance ren orn eventuele aanvallers te lijf te gaan. Twee van dergelijke jachtvlieg tuigen zijn inderdaad gebouwd bij de Mc. Donnell Aircraft, als de XF-85. Beide toestellen zijn beproefd met een B-29 bommenwerper, waarbij men het toestel tijdens de vlucht losliet en la ter ook weer aan boord terugnam door middel van een soort trapeze. Deson danks heeft men de plannen, om de B-36 hiermede uit te rusten, thans de finitief laten varen. Gedurende 1947 volgde een periode van proefvluchten en hard werken, om de kinderziekten, waaraan nu eenmaal elk nieuw vliegtuig-type lijdt, de baas te worden. En de B-36 had er genoeg. Het was dan ook een periode van veel teleur stellingen en veel veranderingen. Ook uit deze tijd dateert het nieuwe type lan dingsgestel, dat bestaat uit 4 wielen elk, tegenover 1 wiel bij het proto-type. Dit betekende een aanzienlijke gewichtsbe sparing. Tegen het einde van dat jaar kwam de fabriek uit met een ontwerp voor de B-36C, een nieuw model, waarbij de nieuwe Discharge Turbo-motoren zouden worden aangewend. Deze motoren zouden, evenals bij de typen A en B. ook weer achter in de vleugel gemonteerd worden, maar de propellers zouden door middel van lange assen, aan de voorzijde van de vleugel hun plaats vinden. Echter in de zomer van 1948 heeft men dit ontwerp laten schieten, omdat het in de practijk niet geschikt bleek. Gelijktijdig met de afvoer van het B-36C plrojecl, schijnt het of in het ge heel van de B-36 afgezien werd voor de nieuwe Boeing B-50 en de nieuwe straal- bommenwerpers. De order van 100 stuks cp de B-36 wordt teruggebracht op 62. Inplaats hiervan werd bekend gemaakt, dat orders geplaatst waren op B-49's: B-50's en B-54's (De B-54 is inmiddels al weer afgevoerd). Dan wordt het plotseling interessant en krijgen wij a.h.w. het voorspel tot de herrie om de B-36. Pratt Whitney Variabele De onderwijsautoriteiten in de provin cie Mecklenburg (Russische zóne van Duitsland) hebben het gebruik van schoollokalen voor godsdienstonderwijs verboden aldus het met Britse licentie verschijnende blad ,.Die Welt". Het blad citeert uit het desbetreffende voor schrift: ,,Het is niet juist, dat een en hetzelfde lokaal wordt gebruikt voor het onderwijzen van dialectisch materialisme en een idealistische wereldbeschouwing" Het kohierbedrag van de inkomsten belasting. boekingstijdvak 1948/49, vor derde in September opnieuw met een ge ringer bedrag dan in de voorafgaande maand, n.l. met 8 millioen tegen resp. 26 en ƒ18 millioen in Juli en Augustus. Het opleggen van definitieve aanslagen 1946 ('11 1947 blijkt thans slechts lage be dragen op te leveren. Het totaal van het boekingstijdvak 1948/49 beloopt thans f 736 millioen; hiervan heeft ruim 500 millioen betrekking op voorlopige aansla gen 1948. Het kohierbedrag van het boe- kingstijdvak 1949/50 zal pas in de komen de maanden een stijging van betekenis te zien geven, wanneer 'net opleggen van voorlopige aanslagen 1949 op gang komt. aldus ontlenen wij aan de toelichting van het ministerie van Financiën bij de Stand der Rijksmiddelen over September 1949. leerd en op suiker hebben in de loop van September de jaarramlng over schreden. De opbrengst van de accijns op bier is na Juli weer teruggelopen. Opvallend hoog is het bedrag, dat aan tabaksaccijns werd ontvangen, n.l. bijna 25 millioen. De oorzaak is gelegen in de verhoging van de quota te verwerken ruwe tabak in Mei. Daarnaast is het inhalen van de achterstand na de staking in de sigaret tenindustrie van betekenis geweest. Heffing-opbrengst, da lende De plannen, om te komen tot de bouw van deze luchtreus dateren al van 1941, nog vóór de aanval op Pearl Harbor. Doch op het tijdstip van de eerste vlucht in Augustus 1946, was de oorlog, waarvoor de machine feitelijk gebouwd was, reeds een jaar achter de rug. In 1941 stond Engeland geheel alleen tegenover Duitsland en indien onverhoopt Engeland moest capituleren, dan zou voor Amerika het „onzinkbare vliegdeikschip" zoals Engeland tijdens de oorlog ook wel werd genoemd - verloren zijn. 't Was dus zaak te beschikken over een bom menwerper die, operend van bases in de Ver. Staten, tot diep in Duitsland kon doordringen en ook weer thuis kon ko men. In April 1941 zaten alle kopstukken uit de vliegtuigbouw bijeen en werd door de legerleiding de situatie besproken. Boeing, Consolidated, Douglas en Northróp waren aanwezig en luisterden. Thuis gekomen werkte men de gegevens uit en diende ieder zijn rapport in. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling om te komen tot een bommenwerper met een actieradius van 18.000 km en een laad vermogen van 1800 kg. Doch Washington veranderde deze eisen in Augustus van dat jaar en moest een actieradius van 15.000 km, gepaard aan een lading van 4.500 kg worden aangehouden. Dit was geen eenvoudige opgave, lang niet. Het was de ontwerpers al terstond duidelijk dat hier practisch elke gram teveel, de prestaties zou beïnvloeden. Zo kwam men tot de conclusie, dat voor elke 4Ii kilo. die onnodig aan het toestel werd toegevoegd, de aciteradius met 144 km terugliep. Voor 1 ton dus 300 km. Nog nooit in de lucht vaartgeschiedenis had constructiegewicht zulk een belangrijke plaats ingenomen. Doch niet alleen het gewicht speelde een belangrijke rol, ook diende er voor gezorgd te worden dat het toestel een zo gunstig mogelijke aërodynamische vorm kreeg teneinde de luchtweerstand tot een minimum te beperken. Bovendien was een laag brandstofverbruik vereist, ge-1 paard gaande met sterke en uiterst be trouwbare motoren, aangezien de machine gemiddeld 2 dagen non-stop zou moeten vliegen. Kortom dus een licht vliegtuig met geringe weerstand en laag brandstof-1 verbruik. Geen kleinigheid. Geen wonder dan ook dat. toen Consolidated-Vultee m November 1941 opdracht ontving voor twee experimentele toestellen, de kosten waren begroot op 150 millioen dollar. Intensieve arbeid Nog nimmer is er zo'n intensief re search-program afgewerkt, als voor deze machine. Nieuwe materialen als magnesium, plastic en 75 ST alumi nium werden aangewend. Nieuwe fa- bricatie-methoden werden gevolgd voor deze miraculeuze bommenwerper. Tal van constructieve moeilijkheden deden zich tijdens de bouw yoor. - In die tussentijd was het oorlogs beeld echter enigszins gewijzigd. Enge land bleef behouden en voor raids op Duitsland zou de machine niet behoe ven te worden ingezet; hoogstens zou men gemak kunnen hebben om er ac ties tr»gen Japan mee uit te voeren. Daar echter ook nijpender zaken om oplossing vroegen en men voorlopig ook over toestellen beschikte, welke de opdrachten zonder mankeren kon den uitvoeren, werd de bouw, ook al als gevolg van schaarste aan arbeids krachten en materiaal voor dit speci ale werk. enigszins vertraagd. Even wel konden in de loop van 1942 ver schillende secties, welke in de Coo- vair-fabrieken te San Diego waren ge bouwd, worden overgebracht naar Ft. Worth voor de eindmontage. In het jaar daarop, in 1943. ontving Convair een opdracht voor 100 van deze ma chines. In de volgende oorlogsjaren is men gestaag verder gegaan met de bouw van het prototype en in Augus tus 1946 was het eindelijk zover, dat de eerste B-36 de lucht in ging. Weldra was ook het tweede exemplaar gereed, dat de registratie YB-36 ontving, hetgeen er op duidt, dat dit als experi menteel toestel in actieve dienst zou wor den beproefd. Dit tweede exemplaar week in zoverre van zijn voorganger de XB- 36 af, dat het een andere cockpit en neus had gekregen. De YB-36 is later aan gehouden als het eerste „productie type", waarbij de registratie, zoals gebruikelijk, werd veranderd in B-36 A. Da serste 22 toestellen van de serie van 100 werden uitgerust met 6 Pratt Whitney motoren van 3.000 pk elk, terwijl de overige zou den worden voorzien van motoren van 3.500 pk, per stuk, aldus de B-36 B vor mend. Inmiddels heeft men nu ook de eerste 22 toestellen van deze motoren voorzien, zodat het type B-36A niet meer bestaat. Als gevolg van een geringe stijging in September, n.l. met 6,3 millioen. is het. bruto kohierbedrag van de beide buiten gewone heffingen gekomen op 3.384,7 millioen. Hiervan betreft ƒ2.323,4 millioen De invordering op de inkomsten-, j de vermogensaanwasbelast.ing en ƒ1.061.3 vermogens-, vennootschap»- en onder- millioen de vermogensheffing ineens. De nemingsbelasting bleef in September I teruggaven vermeerderden daartegenover met ƒ137 millioen nog iets beneden de met ca. ƒ12 millioen: het netto-kohier- reeds lage ontvangsten in de maand bedrag daalde hierdoor per saldo tot ca. Augustus, toen ƒ139 millioen werd 3.106 millioen. geind. Van het eerstgenoemde bedrag werd 5," millioen voldaan door aï- boeking op zekerheidstellingen. Het totaal ontvangen bedrag aan zeker heidstellingen vertoont ultimo September 'n toeneming van ƒ38.9 millioen en kwam hierdoor op 1.957,6 millioen. De stijging is het gevolg van de omstandigheid, dat thans een bedrag van 46.5 millioen, zijn de indertijd in Londen geinde voorschot ten op de vennootschapsbelasting, in de gestorte zekerheidstellingen is opgenomen. Tot dusverre was dit bedrag, teneinde een juist beeld te geven van hetgeen in Ne derland was gestort, niet in het totaal opgenomen. Aangezien onder de afboekin gen de bedragen, welke van de genoemde voorschotten werden afgeschreven, wel zijn begrepen, is thans, teneinde een dui delijker beeld te geven van de afwikke ling der zekerheidstellingen, van deze ge dragslijn afgeweken. Het nog in te vor deren bedrag aan zekerheidstellingen was per ultimo September gedaald tot ƒ110,4 millioen: gestort en opgelegd was op dié datum in totaal dus 2.068 millioen. Opvallend hoge tabaksaccijns De niet-kohierbelastingen brachten in het derde kwartaal 1949 666,8 millioen op. Deze opbrengst is de hoogste tot dus- circus Strassburger naar huls Terug verre bereikt en wordt slechts benaderd:,u;; A Gijsbrocht van Aemstel, Rabbi Gamaliel in „Paulus onder de Joden", Richard III en Koning Lear van Shakespeare, deze hoog tepunten in de artistieke carrière van Albert van Dalsum zijn Zaterdagavond vermeerderd met de sublieme creatie van Thomas Becket, aartsbisschop van Kantelberg- in „De moord in de Kathe draal" van T. S. Eliot. Er is moed voor nodig om dit stuk te kiezen en er een jubileum mee te vieren. Niet alleen is het door en door katholiek ondanks het feit, dat het door een Anglicaan is geschreven maar daarbij komt nog, dat het een stuk is voor de artistieke élite, de toneelepicurist. Veel handeling heeft het stuk niet en theater effecten mist het geheel. Ofwel men ge niet het en dan is het een verfijnd genot, óf men vraagt, zich met verbazing af of dit neo-klassieke drama het bankroet van het toneel is, het verdringen van de han deling door het dichterlijk woord. Wie echter de belangrijke psychische handeling begrijpt, die Thomas Becket stelt, als hij zich tegenover zijn belagers handhaaft en wellust, macht, rijkdom en religieuze hoogmoed verbant uit zijn le ven. zal dit monumentale experiment met bewondering gadeslaan. Monumentaal, niet in de architectonische zin van de stijl van Reinhardt of Fritz Lang en ex perimenteel niet in de zin van het werk van Stanisiawski in het Kunsttheater of Ant.oine in het Théatre Libre. Monumentaal in de aesthetische zin: hei scheppen van een groots kunstwerk, klassiek, tot voorbeeld dienend en expe rimenteel wegens het subliem belijden van kunstenaarschap en religieus bewust zijn. Van Dalsum heeft voor zijn jubileum een stuk gekozen, dat erkend is als een oelangrijk werk van een belangrijk dich ter. Hij heeft zijn ideaal; het bevrijdend geloof in het kunstwerk, in de meest let- teriiike zin op de planken gebracht en zijn bewonderaars en de oprechte toneel- minnaars gedwongen te luisteren naar zijn artistieke belijdenis. Als een tyran voor velen, die hem in deze doelstelling niet kunnen of willen volgen, als een lichtend voorbeeld voor anderen, die de waarheid erkennen van deze hooggestemde doelstelling. De opvoering De ster van de avond was de jubilaris. Daarnaast waren de vier verleiders Johan Fiolet. Louis van Gasteren, Ben Groenj er en Paul Huf - die later de moordenaars van de aartsbisschop wor den, waardige meespelenden, gestyleerd in de vleesgewordenafsplitsingen van Thomas Beckets gedachten en bekorin gen, martiaal en bewust van de juistheid van bun handelwijze als ridders, diena ren des Konings. Als zij hun groots sofisme lanceren in de verdediging van hun handelwijze voor het publiek, wordt even de zware toon van het toneelwerk Vervangen door de luchtiger klank van de drogredenering, een verademing in dit sacrale drama. Het koor van Kantelbergse vrouwen, met de reizegsters mevr. J. Rooyards Sandberg, Marie Hamel, Elise Hoomans en Antoinette de Visser, gaf de angst voor het conflict, dat natuurnoodzakelijk met de terugkomst van de aartsbisschop moest komen, duidelijk weer. De moeilijkheden van het ensceneren van de reien liet zich ook hier weer voelen, maar toch behoort het koor van deze gewone vrouwen tot bet beste van Eliots schepping. De auteur was zich terdege bewust, dat zijn kracht n eer lag in deze lyrische vorm, dan in het schx-ijven van dialogen. Jacques Snoek, Cas Baas en Egbert van Paridon hadden de ondankbare taak de rol van priester te vertolken, rollen, die zich op het achterplan moeten houden. Zij zijn met Thomas Becket de vertegen woordigers van de geestelijke macht. Het conflict: kerk en staat zoals dit in Eliots drama tot uiting komt, is van een actualiteit, die voor zich zelf sspreekt: Van Dalsum heeft dit niet aangedikt, geen verhandeling van de theorie van de twee zwaarden gegeven, maar slechts h^t werk van de auteur zo goed mogelijk ten tonelé gevoerd. De decors van Wim Ves- seur pasten goed bij de enscenering. Ere-medaille van de stad Na afloop van de hooggestemde op voering. die o.m. door de minister-pre- siuent dr. W. Prees werd bijgewoond, volgde een huldiging. H.K.H. Prinses Wilhelmina zond een gelukstelegram; het gemeentebestuur van Amsterdam schonk Van Dalsum de èrcmedaille van de stad; Defresnc, Sternheim, Saalborn, mevr. Royaards, Oor Hermus, Cor Ruys en Sterneberg huldigden Albert van Dalsum als col lega en kunstbroeder. Zij spraken met een warm hart, gees tig soms met de allure van toneelmensen, maar steeds weer werd de jubilaris als erkende titaan van het toneel geëerd. !n de Nederlandse toneelgeschiedenis zal Van Dalsum altqd een belangrijke figuur blijven, een man met gezag, een kunste naar van groot formaat, een mens met een gelovig hart. Na afloop van de huldiging, waar we reldlijke autoriteiten zo overtuigend hun bewondering voor de katholieke kunste naar hadden geuit, werd Albert van Dai- ssum door eerstejaarsstudenten in een draagstoel door een haag van fakkels naar Lido gedragen, waar hem door het hul- digingscornité een souper werd aangebo den, waarna in de sociëteit van het Am sterdams studentencorps een kroegjool werd gehouden te zijner eer. Bu. (Van onze correspondent). De fraudezaak tegen de 41-jarige Haarlemse deurwaarder D- v. YV. heeft in dc afgelopen week een verrassende wending genomen doordat de man ten gevolge van bijzondere omstandigheden plotseling gedwongen werd tot een volledige bekentenis, dat hij inderdaad het ontbrekende bedrag van 34.009 in zijn eigen bedrijf heeft gestoken en in zijn deurwaarders-administratie heef' De daling. wcluc inning op de geknoeid! beide heffingen de laatste maanden ver- toonde, zette zich ook in September *>e affaire kwam op i Maart j.l- vod. voort; in die maand werd 22.6 millioen de Haanemse Rechtbank, v, W. toeet ontvangen. In 1949 is thans ruim een j elke .schuld on'kennen. doch de ïec.i bank accepteerde dit niet en ging 'nel geval volledig uitpluizen. Totdat de 74- jprige vader van verdachte, J. v- W. tij dens een geiuigeverhoor onder ede ver klaarde dat hij het geld zelf voor zijn zoon had gegireerd. Toen ook dit even wel op geen enkele wijze kon worder. aangetoond, werd de vadei ter zitting we gens meineed en valsheid in geschrifte gevangen genomen- Op 12 Mei j.l. werden vader en zoon beide veroordeeld, de eerste wegens meineed en valsheid in geschrifte tot 2 jaar en 6 maanden, de half milliard binnengekomen. Hei is twijfelachtig, of de jaarraming, 700 millioen, zal worden gehaaid. De totale opbrengst bedroeg per ultimo September 2.657,7 millioen ol' ca. 85 pet. van hot hierboven genoemde netto-kohier- bedrag. Van deze 2.657.7 millioen werd volgens tot jdusverré bekendq gegeyens f 623,6 r.1 -Uioen betpajd „,dpor afboeking, van zökfirKeïdsi.ellingen, 1.042.2 millioen met geblokkeerd tegoed jj^qhrjjvingen Grootboek 1946i en 4r75,3.-iinillioe» niet overige geconsolideerde staatsschuld, De 'inschrijvingen Grootboek 1946 ver minderden in September met 7,8 mil lioen. tweede wegens verduistering tot 3 jaar gevangenisstraf- Beiden tekenden hoger beroep aan en de zaak kwam in behandeling bij hp' Amsterdamse gerechtshof. Dit maakte in de afgelopen week een nieuw vernooi van v. W- jr. noodzakelijk, waarbij nq r.a aanvankelijk volgehouden pertinent ontkennen, tenslotte in al zijn verkla ringen verward raakte en eindigde no een volledige bekentenis. Hij had genoemde som bij een dame gedeponeerd bij wie hij het later echter weer ging terughalen, doch toen ontbra ken er ongeveer tien mille aan Het te rugontvangen bedrag gebruikte hij ter aanzuivering van schulden. De bewuste dame had echter boven dien tijdens het Haarlemse proces als ge tuige a décharge verklaard, dat ze had gezien, dat W.'s vader „geld had gestort' Zodat thans zowel deze dame als haar echtgenoot zijn gearresteerd op grond van meineed en medeplichtigheid. Aan de schuld van de oude vader ver anderde door deze gang van zaken in tussen niets, zodat hij in elk geval voor het Amsterdamse Hof in hoger beroep zal moeten terechtstaan wegens meineed en valsheid in geschrifte- Dit seizoen een kwart millioen bezoekers Tijdens een vergadering van de ..Vrien den van de Hooge Veluwe" welke Za terdag in OUerlo werd gehouden, werd meegedeeld, dat in het afgelopen seizoen 250.000 bezoekers naar het Nationale Park kwamen. Het publiek heeft zich binnen de <*nsluit.ing van de Hooge Ve luwe beter gedragen dan daarbuiten. Misschien is dit te verklaren uit het feit, dat men het park is gaan beschou wen als iets nationaals, terwijl ook niet vergeten moet worden, dat zodra een financieel offer gevraagd wordt om toegang te krijgen tot een of ander ter rein, een andere levenshouding zich openbaart. Dit aantal bezoekers moet nog wor den verhoogd met dat der donateurs- bezoeken. te ramen op ongeveer 25000. Het bezoek per rijwiel nam sterk toe. (Van onze correspondent). Toen de 70-jarige H. Frieling te N.oo'rd- barge tegen half twaalf Zaterdag van :us Strassburger naar huis terug keerde. kwam hij te vallen. Éen zekere IJ. uit Emmen, die passeerde, zag de man liggen en waarschuwde een aanko- door die van bet laatste kwartaal 1948 met 652 millioen. De totale ontvangsten gedurende de eerste 9 maanden van dit jaar beliepen 1.930 millioen of bijna 86 mende juto. Evenwel toelaat- De wagen pet. van de jaarraming. De dividendbelasting, de rechten op de invoer en de accijnzen op gedistil- bestuurd door M. uit Emmen. reed ovei het lichaam. Het slachtoffer overleed aan de bekomen verwondingen. Morgen opent de inschrijving voor de twintigste Rallye van Monte-Carlo. Deelnemers zullen zich via hun nationale automobile-clubs tot 30 Nov. e.k. bij de Internationale Sporting-Club in Monte-Carlo kunnen melden, echter met deze nieuwe restrictie, dat dit jaar de mogelijkheid tot inschrijven automatisch ophoudt, wanneer de 230ste deelnemer binnen is, óók wanneer dit maximumgetal vóór de 30ste bereikt wordt. Toen gisterenmiddag in Zaandam een 7-jarige knaapje van de Prins Hendrik kade in het water van de Zaan viel en zijn tweelingbroertje met zijn zusje alarm sloegen, begon het vrij talrijk? pubiiek dat in de buurt een wandeling maakte, naar de drenkeling te dreggen. Niemand begaf zich echter te water. H=t jongetje verdronk- Het duurde twintig minuten voor men er in slaagde hem uit het water te ha len Toen was het echter te laat; toe passing van kunstmatige ademhaling le verde geen resultaat op- Het slachtoffertje, Henny Beyer, wil de op de los- en laadwal aan de kade kijken wat er in een der veilingk.sten zat, die langs het water waren opge steld. Hij verloor daarbij zijn evenwicht en viel in het water. Volgens onbevestigde' berichten zou den in het departement Santander Norte ernstige ongeregeldheden tussen conser vatieve en liberale elementen hebben plaats gevonden. Deze beide partijen betwisten elkaar het presidentschap van de staat Colum bia. Voor het eerst is dit jaar bij de in schrijving een „visum vereist van de respectieve nationale automobile-clubs- Nederlandse deelnemers zullen zich du? allereerst tot dc K. N- A. C. dienen to wenden, die overigens voor onze Neder landse equipe's ook reeds m de algelo pen jaren een waardevolle vraagbaa* Week. al zou het eventueel aanbeveling verdienen, dat de K. N- A. C.-o ''"a** zich ook te Monte-Carlo zelf nog meei met de Nederlandse ..kolonie' occupeer den De maatregel van een njaximum-aan^ tal deelnemers is kennelijk genomen met het oog op de steeds grotere be langstelling. waarin sportevenementen als deze Rallye zich telkenjare mogcr, verheugen. Reeds bij de XlXe Raiiye was het aantal deelnemers zó aanzien lijk, dat velen zich afvroegen of hei aantal inschrijvers eigenlijk niet té groot was. Weliswaar verschenen er toen van de 221 die zich officieel had- j den gemeld, maar 210 aan de start en I moesten er onderweg nog een aanta: j de strijd staken, maar toch bleek na afloop dat vele deelnemers toen vrij slecht te spreken waren over de ma nier waarop het definitieve klassemen' werd opgmaakt. Rallye zelf ditmaal belangrijker Het wonderlijke feit deed zich toen namelijk voor, dat het in de practijk me eens. noodzakelijk bleek de 3103 kilonic ter strafpuntloos. af te leggen om boog geklasseerd te worden. In 1949 besliste grotendeels de klassementsproef, welke de andere dag over een moeilijk bergcircuil van 17.100 meter werd gehouden: deel nemers, die de dag tevoren met een vracht strafpunton waren binnengeko men, schoten in die XlXe Rallye tien tallen plaatsen omhoog in het eindklas sement. omdat de fortuin hun tijdens de snelheidsgemiddelde proef wél mee zat. Het leek toen meer op een klasse mentsproef met Rallye-aanhangsel in plaats van omgekeerd. Bovendien ha perde de organisatie van deze vorige Rallye juist tijdens deze „beslissende" klassementsproef in meer dan één op zicht; de voorwaarden waaronder deze verreden werd, waren m ieder geval lang niet voor allen dezelfde. Een der veranderingen in het regle ment van 1590 bepaalt nu dat alle deel nemers, die de Rallye zélf zonder straf- punten uitrijden, automatisch geklas seerd zullen worden: naast een korte ac celeratie- en remproef over 200 meter, on. middellijk na aankomst af te leggen, zal dan eerst twee dagen later de snelheids gemiddelde-proef definitief 3e plaatsen op de lijst van de einduitslag bepalen. Zondag 22 Januari 1950 wordt er in Florence, Glasgow, Lissabon, Oslo, Praag en Stockholm gestart, 's Maandags in Monte Carlo zelf. In ',eI te rijden par cours is verder, voor zover wij konden nagaan geen verandering gekomen en op Woensdag 25 Januari zullen tussen 14-04 en 20,54 uur alle deelnemers na meer dan drieduizend kilomotor rijden, na een eindeloos gevecht tegen slaap cn over vermoeidheid, autopanne en de risico's van weer cn wegen, een strijd die meer dan zestig uur duurt, het verlossende woord „Arrivée" lezen. „Que le meilleur gagne!" Moge de bes te als overwinnaar uit deze titanenstrijd te voorschijn komen! Op de K. N. A. C- verzekerde men ons dat er van Nederlandse zijde reeds maandenlang om inlichtingen is gevraagd en dat de belangstelling voor deze XXe Rallye begin 150 onder sport-automobi- listen weer zeer groot is- President Truman heeft Zaterdag een wet ondertekend, waarbij dc Ameri kaanse regering wordt gemachtigd een bedrag van 15.585-863.498 dollar te besteden voor het aanschaffen van wa pens voor dc Amerikaanse strijdkrach ten cn voor bevriende regeringen. Van dit bedrag, het grootste, ooit door de V. S- in vredestijd voor bewapening uitgetrokken, zal o.m. een luchtmacht van 58 groepen worden opgebouwd. Bij wijze van bezuiniging zal de Ame rikaanse marine 77 schepen, waaronder vijf vliegtuignioederschepen cn zes «crui sers, uit actieve dienst nemen. oora de atlantische vloot zai worden inge krompen- Drie van de vliegtuigmoeder schepen behoren tot de Atlantische vloot, twee tot die van de Stille Oceaan. De inkrimping zal in zekere mate wor den gecompenseerd door he weer 111 dienst nemen van het lichte vliegdek schep „Bataan" en de duikboot „Guavinn" en de toevoeging van twee nieuwe on derzeeboten- (Van onze correspondent) In de mijnstreek is Zaterdag een nieuw contingent Italianen, bestemd voor te werkstelling in de mijnen, gearriveerd. Dit contingent bestaat uit ongeveer 110 man; van hen zijn er zeventig onderge bracht in het gezellenhuis Lilbosch bij Echt en een veertigtal in het nieuwe Italiaanse gezellenhuis Simpel veld. In totaal werden tot dusver ongeveer 500 mijnwerkers geworven in Italië, van wie er intussen weer veertig naar huis zijn gegaan, omdat zij heimwee hadden. De in Simpelveld ondergebrachte Italianen worden te werk gesteld op staatsmijn Wil helmina, tot dusver waren alleen op de staatsmijnen Maurits en Emma Italianen werkzaam. In het gezellenhuis Lilbosch. dat thans volledig bezet is, verblijven nu ongeveer 260 Italianen. Daarnaast zijn er nog 170 gehuisvest in het gezellenhuis te Lindenheuvel bij Geleen. (Van onze correspondent) .,De lage waterstand inn enige Drentse, en Oost-Groningse kanalen vormt een vraagstuk, waarover reeds tientallen jaren is geschreven en gerapporteerd. Veel re sultaten hebben de uitgebracht rapporten tot dusver niet opgeleverd. Enkel is be- I reikt, dat de provincie Groningen thans bezig is door het aanbrengen van enkele gemalen de waterstand op de beneden- Zaterdagmiddag reed de Roosendaler K. op de weg van Kruisland naar Roo sendaal met zijn vrachtwagen een drie tal aan de rechterkant van de weg fietsende jongelui aan. Een hunner, de 19-jarige A. de Wit uit Kruisland, bleef aan de wagen hangen en werd vier kilometer ver meegesleurd, zonder da' de chauffeur iets bemerkte- In de S- bocht vlak voor de grote weg Roosen daal—Wouw wist men de chauffeur le doen stoppen De jongeman was er zeer ernstig aan toe. Een van zijn voeten was geheei verbrijzeld en bij had veel bloed ver loren. Hij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis Charitas te Roosendaal over gebracht. Zijn toestand is nog zo ern stig, dat men voor zijn leven vreest. l?e chauffeur van de vrachtwagen werd. verdacht van dronkenschap, in verzekerde bewaring gesteld. Zijn wa- gen werd door de rijkspolitie in besla: genomen. maal en waarschijnlijk voor de laatste maal in zijn geschiedenis een bijzondere gouden medaille laten slaan- Deze me daille zal binnenkort door de Deense mi nister van buitenlandse zaken en de Ame rikaanse gezant, als vertegenwoordiger van het Carnegie-fonds aan de Congrega tie van de Zusters van St. Joseph worden aangeboden. Het bericht betreffende de afkondiging „an '\e* beslu't tot inwerkingtreding van de wijziging van 't rijkstelefoonreglement 1929 een verandering in de tarifiëring voor het interlocale telefoonverkeer heeft aanleiding gegeven tot enig misver stand. Zoals reeds eerder is medegedeeld, zal de invoering van de nieuwe tarieven slechts zeer geleidelijk geschieden, n.l in gelijke tred met de technische ontwikke ling van het Nederlandse telefoonsysteem. In onze pi ijspuzzle van Zaterdag j-1. staat aangegeven Verticaal 31 geneesmid delen» dat moet zijn: geneesmiddel. Kort voor het einde van de oorlog, in het voorjaar van 1945, werd de grote meisjesschool van de Zusters van Sb Joseph in Kopenhagen, de Jeanne d'Arc- sch'ool. door een noodlottige vergissing van de geallieerde 'vliegers gebombar deërd. De school werd volkomen vernield ste panden van het Stadskanaal te ver- en meer dan honderd kinderen en elf beteren. Naar verluidt zullen de hiervoor £uste;-s kwamen daarbij om. net leven oefen werken in 1952 gereed ko- vveepns oersoneelsgcbrek men Hiermede zijn evenwel de Drentse kanalen niet gebaat", aldus het begin van een adres van de Kamer van Koophandel. Het is van groot belang te achten niet alleen voor de scheepvaart doch ook voor andere takken van volkswelvaart, voor namelijk voor de landbouw en de land bouwindustrie. dat thans tot het oplossen van het genoemde vraagstuk wordt over gegaan. Wegens personeelsgebrek was men nie' in staai de school weer op te bouwen Bij dé reddingspogingen in de branden de school toonden zich de Zusters ware heldinnen. Het Carnegie-fonds heefi thans deze pogingen beloond met de hoogste onderscheiding. Daar echter de orderegel de Zusters verbiedt persoon lijke onderscheidingen te aanvaarden heeft het Carnegie-fonds voor de eerste Eigenhandig geschreven brieven van de heer R. Oiprent. de wereldberoemde Nederlandse filmproducent (producer van de eerste grote Nederland.s-e Bach- film, in kleuren, voorlopige titel .Zin gende Zielen"» zijn zo zeldzaam, dat de redactie van „Die rare wereld" niet. kan nalaten de volgende, welke hij onlangs schreef aan een v: n zijn assistent-pro ducers, letterlijk af te drukken: Verzin daarom het een of an der relisjeus verhaal, omdat het pe- bl'ek op het ogenblik stapel is op reli- sjeuze films. Kan U zich Bette Davis voorstellen als abbis, ik wel. En Hum phrey Bogaert als abbott, misschien? Met een bende katte/rale muziek, mis schien Sjopein, en engelenstemmen, d e de gedachten van de monniken met grote eerbied en emosie uitspreken. We zouden 'm „Lied van de Kloosters" kun nen noemen, de eerste relisjeuze muziekfilm '4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 6