Geen reden voor een extra beschadigd bezit Politiële bevoegdheden nodig? Bisschopswijding van Z. H. Exc Mgr. A. van Oorschot nieuwe lotgevallen Oorlogsschade onroerend goed Mogelijk Donderdag verdere behandeling oorlogsschade Fiscus gaat incasseren wat eigenaar moet ontvangen Vrijer handelsverkeer Een generale staf voor Europa Sukarno ontving afgezant van Neliru ADIO PAGINA 7 HENK BOOD GAAT JUBILEREN Eigenaar behoort netto meer guldens te ontvangen dan in 1939 Hoewel zulks eigenlijk overbodig moest zijn, willen wij er nogmaals op wijzen dat er geen enkele reden is om er zich aan te ergeren, indien het oude vooroor logse onroerend goed op zekere dag eens ir. guldens uitgedrukt meer gaat opleve ren dan in 1940 of 1939. De eigenaren hebben immers uit het onroerend goed geen vast inkomen, zij hebben fluc tuerende inkomens. Aan het onroerend goed is zowel een vermogens- als een inkomensrisico verbonden, getuige de ont- wikkeling van de dertiger jaren. De hu ren waren toen in sterke mate onderhe vig aan het aanbod van woningen wal hoeveelheid betreft, aan het aanbod van goedkoop gebouwde woningen, en aan de economische toestand waardoor de koop kracht der huurders verminderde. Een scherpe daling van de waarde van onroe rend goed heeft in de dertiger jaren plaats gevonden. Zou men nu het netto inkomen, na aftrek van alle kosten en lasten, willen stabiliseren op het guldens- niveaji van b.v. 1940 dan zouden de eigenaren definitief een groot kapitaal verlies te incasseren krijgen, indien zij vóór 1935 gekocht hebben. Het gaat niet aan de eigenaar alleen de kwade kansen te laten dragen. Er zijn veel mensen die zich niet reali seren en hiertoe moeten helaas blijk baar ook onze ministers gerekend wor den, getuige de plannen inzake de per- sonele-belastingverhoging, welke toch in het kabinet besproken zijn dat de ri sicofactor bij onroerend goed mede ten gevolge van het veelal in ons land ge bruikelijke systeem van hypotheek-finan ciering buitengewoon groot is. Een hypotheek van 60 70 pet. van de aankoopprijs voor de oorlog was normaal. Indien de waarde van een pand van 10.000 door huur- daling of anderszins (bv. verzakking) met 30 pet. daalt tot ƒ8000 in door snee was de daling in de dertiger jaren veel groter dan betekent dit dat de eigenaar bij een hypotheek van 6000, een verlies van 3000 lijdt op een eigen kapitaal van 4000, of een ver lies van 50 pet. van zijn kapitaal. Meent de regering dat er aanleiding is om inkomens of vermogens welke thans hoger zijn dan de guldensinkomens of -vermogens van voor de oorlog, extra te belasten dan dient zij dit voor alle in komens en alle soorten vermogens gelij kelijk te doen. Maar er is geen reden om het vooroorlogse onroerend goed zowel wat het vermogen de waarde wordt bepaald door het netto inkomen als wat het netto inkomen betreft extra te gaan belasten en een handelszaak, een industrieel bedrijf, of effecten in dit op zicht niet te treffen. Het lijkt er lang zamerhand op dat iemand, die voor-oor- logs onroerende goed bezit, een onva derlandslievende schobberd is. In de vergadering der Tweede Kamer van j-1- Donaerdag is besloten de arti- kelsgewijze behandeling van het wets ontwerp materiële oorlogsschade te doen aanvangen op a-s- Woensdag, 2 Novem ber. Hierbij is er van uitgegaan, dat het overleg over de amendementen tussen de commissie van voorbereiding en de regering tijdig zou zijn beëindigd en een verslag de leden vóór Woensdag zou kunnen bereiken. Het blijkt echter twijfelachtig, of zulk een verslag de leden tijdig zal kunnen bereiken. Onder deze omstandigheden is het mogelijk, dat de behandeling van het wetsontwerp nog niet op Woensdag kan worden hervat. Ook is het nog niet geheel zeker, op welk tijdstip dit wel zal kunnen geschieden Het is waar schijnlijk, dat dit Donderdag het geval zal kunnen zijn, terwijl ook een hervat, ting op Woensdagavond niet geheel uit gesloten is. De vergadering van Woensdag te 1 uur zal in ieder geval moeteen doorgaan, omdat de Kamer besloten heeft dan een aantal andere wetsontwerpen te behan delen: hierop zou alleen bij een besluit van de Kamer zelf kunnen worden terug gekomen. In gewone taal uitgedrukt zegt prof. L. dus tegen de huiseigenaars: Gij be hoort van ow huurders voor de door n gepresteerde woondiensten hogere huur te ontvangen dan de huidige plus een 15 pet. verhoging, maar een deel van bet meerdere dat u toekomt en dat de huurders voorlopig al vast moeten betalen, zal de fiscus, in zUn zak ste ken. Hoewel de minister zogenaamd de huurbelasting laat vervallen, voert hij de huurbelasting in feite langs een omweg in. Wij achten dit zeer onrechtvaardig De regering zondigt met een dergelijk systeem tegen de verdelende rechtvaar digheid. Zij voert enerzijds een onjuiste prijspolitiek door de eigenaren van het onroerend goed niet de prijs voor de woondiensten te geven die hun toekomt. Prof. Lieftinck geeft zelf toe, dat do prijsvaststelling voor de woondiensten na 15 pet. verhoging te laag is. De prijs voor de woondienst zou o.l. in eerste aanleg dus zeker verhoogd moeten wor den met de bedragen welke de minister de fiscus door middel van de verhoging van de personele belasting wil laten in casseren omdat de huurder te weinig be taalt voor dè woondiensten. Anderzijds voert de regering bij een dergelijk sys teem een onjuiste belastingpolitiek. In feite wordt van het inkomen uit het on roerend goed een extra inkomstenbelas ting geheven, waarbij bovendien alle maatstaven van progressie uit het oog worden verloren. De meerdere beloning voor de woondiensten, door de huurders betaald in de vorm van personele belas ting, en toekomend aan de huiseigenaren wordt voor 100 pet. wegbelast. Het ge volg is dus dat het toevallige inkomen uit onroerend goed veel zwaarder wordf belast dan ander inkomen. stuursraad. De ene resolutie zou betrek king hebben op de noodzakelijkheid van een internationale diplomatieke confe rentie, welke de vraagstukken zou moe ten bespreken, die verband houden met het doen harmoniëren van het Europese economische leven met het Amerikaanse. De andere zou betrekking hebben op de stichting in West-Europa van „vrije handels- en monetaire zones" binnen welke de valuta's omwisselbaar zouden zijn- Zaterdag en Zondag zijn er te Parijs besprekingen gevoerd tussen de minis ters van de landen, die behoren tot de z.g- Adviserende Groep van de Organi satie voor Europese Economische Sa menwerking, ook wel genoemd het „Economische Kabinet", ter voorberei ding van de bijeenkomst van de Raad der Organisatie, welke heden plaats zou vinden. In de bestuursraad zal voortaan West- Duitsland met een eigen vertegenwoor diger aanwezig zijn, thans in de persoon van dr. F Blücher, Vice-kansrtf.ier voor W. Duitsland. Dusniet meer als voor heen door de geallieerde vertegenwoor digers dier drie zones. Hoffman heeft Zondag nog afzonder lijke besprekingen gevoerd met Cripps en Van Zeeland, de voorzitter van de organisatie. Hlet „Economische Kabinet" van de zeven landen heeft een Brits plan on derschreven, dat door Cripps is opge steld en dat voorziet in de afschaffing voor Kerstmis van de controlemaatrege len voor de in*i en uWvoer t.a-v- ten minste 50 pet van de parfycCrliere han del van-'hef rrierend'eel van de Marshall- landen. Engeland heeft reeds 82 pet. van zijn particuliere hafidel vrijgemaakt. Het plan van Cripps zou niet gelden voor Zwitserland, België en West- Duitsland. Tot dusver heeft alleen Nederland een lijst van vrije goederen ingediend, die even uitgebreid is als de Britse lijst, zo werd in kringen van de O-EES. vernomen. Het plan voor een „vrijer handelsver keer" houdt „politiële" bevoegdheden in voor de O.E-E S- Nader wordt gemeld, dat het Franse kabinet besloten heeft het genoemde Dlan van Cripps te aanvaarden, wanneer het deze week bij de besprekingen te Parijs ter sprake komt. Er is echter voorbehoud gemaakt t a.v. landbouw producten. De Ierse minister, Sean Macbride. heeft het West-Europese „Economische Kb met" gevraagd, wegen en middelen te vinden om een internationale munt in het leven te roepen. In desbetreffende voorstellen wordt aangedrongen op her stel van de inwisselbaarheid der munt soorten en multi-laterale handel in Europa- Ook Wordt een conferentie voorgesteld van de Marshall-landen, de VS-, Canada en de sterling-landen. Behalve het Britsie plan, zijn ook Franse voorstellen Zondag bestudeerd- Zij komen in hoofdzaak neer op de vol gende punten: 1) Het komen tot een overeenkomst ter verdeling van de Mars hall-hulp voor het derde en vierde jaar op dezelfde basis als dit jaar- 2) De O E.E S- zal Europa's economische gene rale staf worden- 3) Coördinatie van investeringen, niet alleen door de rege ringen maar ook door dezelfde indus trieën in die verschillende landen, met vermijding van de nadelen van kartel vorming 4) De eventuele oprichting van een centrale bank voor West-Europa. Ook een Italiaans plan werd besproken. Dii behandelt, in hoofdzaak vraagstuk ken van arbeidskrachten en het vrije arbeidsverkeer met de landen van de O.EES. Twee resoluties De Adviescommissie van de O E E S. heeft zich overigens bezig gehouden met de opstelling van twee resoluties, die besproken zullen worden door de Be- Per vliegtuig is Zaterdagochtend te Djogja aangekomen dr. Alia Gapan, de consul-generaal van India in Indonesië, voor het voeren van besprekingen met president Sukarno en de sultan van Djogja. In officiële kringen wordt ge meend, dat deze besprekingen verband houden met het onderhoud tussen Pandit Nehru en de heer Palar te New York. Henk Bood herdenkt op 4 November de dag, dat hij vijftig jaar geleden voor het eerst de planken van het toneel betrad. Vooral was hij bekend om zijn travesti- rollen in de revues van Henri ter Hall en van Bouwmeester. Op het ogenblik is hij verbonden aan het cabaret „De Re genboog" van Willy van Hemert. Op de zelfde datum viert hli ook zijn veertig jarig huwelijksfeest. Allerheiligen in de parochiekerk van zijn geboorteplaats Heeswijk een pontificale H Mis opdragen. De Bisschop zal aan huis worden afgehaald door de jeugdver enigingen, terwijl deputaties van alle andere plaatselijke organisaties langs de weg een erehaag vormen. Er is van 12 uur een receptie,, waarbij namens de gehele parochie een geschenk wordt aangeboden. Donderdagmorgen zal Mgr. Van Oorschot een H. Mis voor de kinderen opdragen, waarna een kinder- hulde volgt in het St. Josephhuis. 16) En onze drie vrienden? Ze hadden al een paar uur gevlogen in het politie- vliegtuigje, toen Karei Kwiek verklaarde, dat hij honger had. „Waar zijn we hier ergens?", vroeg hij aan Signor Gabriel- „Ik denk ergens boven de Verenigde Sta ten. Omdat we geen kompas en geen landkaart hebben meegenomen, zijn we 'n beetje naar het Noorden afgedwaald Maar dat geeft niets, want we moeten toch zien dat we in New-York bomen om met een groter vliegtuig naar Amsterdam te gaan. Dit kleine toestelletje houdt het met boven de zee en ook op de bezem durf ik het bij nader inzien niet te wagen. Kijk, daar ligt een stadje. Laten we eens dalen en zien of er soms een cafetaria is, waar we onopvallend wat kunnen eten. In een hotel kunnen we beter wegblij ven. Ik vertrouw die Julius Caesar en zijn soortgenoten niet erg. Misschien heb ben ze wel overal spionnen". Karei Kwiek vond het goed, maar dan moest Signor Gabriël zo lang betalen. Hij zelf had geen houd met zijn vrouw nog iets aan het licht gebracht? Nu aarzelde Hébrard met zijn ant woord. Zou hij zeggen, dat mevrouw weigerde iets los te laten? Hij ant woordde vaag: Ik ben van de onschuld van uw vrouw overtuigd. Omdat ik nog enige punten ophelderen wil, heb ik een hernieuwd onderzoek in het pension Beauchamps aangevraagd Ik zal u nog mededelen, wanneer dit plaats zal vin den. Pierre had alleen naar het eerste deel van de woorden van de advocaat ge luisterd. Bent u werkelijk overtuigd van de onschuld van mijn vrouw?, vroeg hij met trillende stem. Volkomen!Maar laat ons niet langer wachten! Monsieur Balvy wacht op ons. Nogmaals, laat zo weinig mogelijk i°s! Toen zij een kwartier later uit de ka mer van de reehter kwamen, had Pierre het gevoel, dat hun zaak er zwakker voor stond. Instinctief zocht hij steun bij de advocaat. Deze monsieur Balvy is een ver schrikkelijk mens!, riep hij uit. Hij is zeer gevaarlijk, stemde de Hébrard in. Het spijt mij, dat ik bij het eerste verhoor van mevrouw Roseray niet aanwezig was. Pierre kon zich de angst van zijn vrouw thans goed voorstellen. Zou mijn vrouw niet onder borgstel ling uit het arrest worden vrijgelaten?, vroeg hij. Het was misschien mogelijk, dacht de Prachtig.... maar ik zal toch naar liever met u mee gaan. Ik ken uw Impul siviteit, evenals de handigheid van mon sieur Balvy! Tussen haakjes, wat wilt u over die ongedekte cheque zeggen? Ik zal de waarheid zeggen, namelijk, dat ik mijn bankrekening niet heb bij gehouden. Henryk Smilowski beweert, dat '-iw vrouw hiervan op de hoogte was. Leugens!U kunt toch wel be grijpen, dat ik mijn vrouw niet op de hoogte gesteld heb van mijn geldzaken! Precies mijn mening!, zei de advo caat. Overigens heeft ze mij nooit één enkel woord over- die cheque geschreven. De laaiste zes weken, dat ik in Marokko was, heb ik geen bericht van haar ont vangen. Verwonderde u dat niet? Niet zo heel erg. Ik bleef _,oit lang op dezelfde plaats en in de afgelegen delen van Zuid-MarokKo raakt de post wel eens meer zoek. Ik heb er geer. ogenblik iets achter gezocht. Hébrard verbaasde zich over de zorge loosheid van de man. Ik zou u aanraden, het woord chantage voorlopig nog niet te noemen. Wij zullen die brief alleen gebruiken, als wij ons tegen een directe besehuldiging moeten verdedigen. Voorlopig stellen wij ons op het standpunt van een ongelukkige srnenloop van omstandigheden. Wij ver dedigen ons .liet, wij weerleggen slechts, begrijpt u! Ik begrijp het volkomen, monsieur Hébrard antwoordde Pierre, Na enig aarzelen vervolgde hen: Heeft het onder-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 7