«-#1 se**»,«w™sr.'a,™s»,«s5s iiiriiiiir nmiirnaunoiir nnnniéit bree'"'■"dr""15ctsmm"°eter ■m-v- °ew M'"io,,e"' fy IL11 uy L v| Hl ri HAM SI HI- I lllllr AN I NILUIVL ÜUIIILUrtlflUUIIt ÜUUIVnli I Sass?wssfjsüsz Gematigde een hier vreugde operatie Unci-voorzitter was geestdriftig Handgeklap te Lake Success na MORGEN Geen run op de „textiel K.N.I.L. houdt op te bestaan W eerbericht! Distributiedienst liquideert Nederland op marktverovering Wel moeilijkheden door devaluatie ssf±3Bss^rvSS^&Si DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord (T Eerste Vrijdag Ltste- ONDER LO U NDER JDE P E Werk gezocht voor de laatste duizend man Amerikaanse belangstelling zal worden opgewekt Nieuwe regeling voor vacant iedeviezen De vliegtuigramp bij Washington C.I.O. heeft geen plaats voor communisten 51ste JAARGANG DONDERDAG 3 NOVEMBER 1949 No. 21072 MBIIilllliiiiW^"' (Van onze redacteur) Wat is er omgegaan in de hoofden van de drie delegatie-leiders, van de honderden gedelegeerden, kamerleden, journalisten en be langstellenden toen drs. Hatta, sultan Hamid II en minister Van Maarseveen gistermiddag om vijf minuten over half vijf van hun zetels opstonden om de gewichtige documenten, welke, als zij straks door de parlementen bekrachtigd zijn, een nieuwe staat zullen stichten, te gaan ondertekenen? GEKRUISIGD LEVEN «1= mensengroepen a> Daar gaan de handtekeningen, die het R. T. C.-accoord bekrachtigen zullen; minister Van Maarseveen tekent voor Nederland, sultan Hamid (midden) voor het Bijzonder Federaal Overleg en drs. Hatta voor de republiek. OVERDAG TAMELIJK ZONNIG WEER NA REORGANISATIEPERIODE Ned. minderheid niet ter slotzitting fietser onder auto (Van onze Amsterdamse redacteur) BON- AF Een soo7 tgelijke aanblik als bij de opening bood de Ridderzaal gisteren minister-president, dr. W. Drees, tijdens weer bij de sluiting van de Ronde-Tajelconferentie. De Nederlandse het uitspreken van de sluitingsrede. Ieder kan 350.krijgen r°^EN,t ^jn UjdeliJk sevestigd ln het DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom- TT fij j d f o ST TESSER O.P Hoofdredactie: Prof. ^r" Üavelzet meer 5 cts. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij LEO J M- 1 vooruitbetaling. Algemeen redacteur: H. A PAALVAST Een plenaire slotzitting is gemeen lijk een tamelijk eentonige aange legenheid. Er worden lange staats stukken, nu ter RTC- achter eenvolgens in' dirie talen, voorgelezen, men hoort wat vriendelijke woorden; de voorzitter houdt een toespraak; de pre sidentiële hamer valt; en de aanwezigen gaan uiteen, blij, dat eindelijk het einde van eindeloze besprekingen is aangebro ken. Toch heeft deze slotzitting van de Ron de-Tafelconferentie diepe indruk gemaakt. Reeds het gemoedelijk-vaderlijk woord van minister-president Drees bracht de zaal in 'n aangename sfeer. En als dan drs. Hatta opstaat, om over de hoofden van allen in de Ridderzaal heen, hun ginds ver over de zeeën, die hem bij zijn terug keer in Djogjp kunnen bedreigen, te be zweren. dat de R.I.S. toch werkelijk com pleet en onvoorwaardelijk souverein zal 2Ün, en dat de Unie bovenal een culturele Unie zal worden, dan voelt men in die fel geaccentueerde zinnen de gevaren, welke bet jonge staatsorganisme reeds bij zij" ontluiking als een zwaard van Damocles boven het hoofd hangen- In scherp contrast met Hatta^s rede 5ils van Indonasië, legde* Minister Van Maarseveen had tegen- Bij de overvloed van wensen in het materiële wordt de waarde van een goe de gezondheid sterk onderschat. Velen moeten eerst thuis, in ziekenhuizen of poliklinieken met de haast niet te tellen variaties van het lijden kennis maken, willen ze iedere dag voor de gezqndheid dankbaar zijn. Er is veel lijden, er zijn in dit gebied kruisen in alle maten. „Onze voeten zijn als in een blok gestoken", klaagt de man Job. En die had ervaring, 't Is alleen nog altijd maar de vraag: wat doen we met onze miseries. In dat opzicht is het leven van de H. Margaretha Maria een openbaring en een bron van troost. Het lijdend beeld van de Christus was in haar afgedrukt. Het H. Hart heeft bij meer dan één gelegen heid haar gevraagd lijden te willen aan vaarden voor de uitbreiding van Zijn Rijk. Het vroeg de» Heilige straffen van zondaars te willen accepteren, opdat Het °ok door die zielen zou worden verheer lijkt. Haar werd eens een Kruis getoond biet bloemen overdekt maar zonder einde. *an de bloemen bleven alleen de door eb. Margaretha kon èens kiezen tussen pen leven van vrede, troost en achting A van tegenspraak en onophoudelijk lij- ueh naar ziel en lichaam. Zij koos het ■tyfmg werden haar verscheidene ontrou- eir harten getoond. „Neem deze last op u W H de bitterheid van Mijn Hart", v3 de Heilige toegevoegd. Zij aan- vdarclde heldhaftig, want de zielen ston den op het punt voor eeuwig verloren le gaan. Anderzijds werd Margaretha het geluk hart Serafijnen voorgehouden. Doch zij dom-i?.e' heel haar ziel het kruis met de Ch^®i?M«e.n°mea dnelinsr nn Wden heeft oorzaak en be- tfat d4 CnrtT --£e ,vaak duister z«h. Laat M Goddelijke Voorzienigheid wer ken. Hij zal in alles voorzien volgens Zijn plan en tevens in de gunstigste zin Voor ons zelf. Dit kan onbegrijpelijk klin ken en hard, maar het moet zo zijn, want w^eZ°?' "a h nok de lijdenden moe- SA met vreugde „p "ViJStS de katholieke wmeld n.g •lukken kunnen veranderen. AMATUR over het woord van drs. Hatta, dat de vreugde van Indonesië niet volledig kan zijn nu Nieuw Guinea voorlopig buiten de R.I.S. blijft, kunnen -tellen, dat nu ten minste de teleurstelling van Nederland niet compleet is. Hij deed het niet, maar sprak zijn vreugde uit over de brede culturele samenwerking, waartoe is be sloten. De laatste spreker in deze reeks was di Unci-voorzitter van de week, de heer Herremans, die de rol van de Veiligheids raad en natuurlijk ook van de Unci in de totstandkoming van het jongste accoord verheerlijkte, Indonesië in geestdriftige woorden gelukwenste, en tenslotte, het moest wel, ook Nederland prees om zijn staatsmanswijsheid. Dan is het historische ogenblik aange broken. De delegatie-leiders zetten hun handtekening. Het grote werk is vol bracht. Met een slotwoord van de voorzitter der RTC- werd dan de conferentie besloten, welke straks in de laatste dagen van December te Amsterdam haar bekro ning kan vinden bij 'de overdracht der souvereiniteit aan de Verenigde. Staten van Indonesië. Gisteravond heeft de Nederlandse re gering aan de drie delegaties van de R.T.C. een diner aangeboden. De bekendmaking van de R-T-C.- overeenkomst op een speciale plenaire zitting van de algemene vergadering der V.N- te Lake Success is met ap plaus begroet. De algemene vergadering was bijeengekomen voor het goedkeu ren van een wijziging van de agenda, namelijk het overdragen van zekere punten, o-a. betreffende Indonesië, van de politieke commissie naar de speciale commissie-ad-hoc- Nadat de wijziging zonder commen taar was goedgekeurd, deed mr. G. J- van Heuven Goedhart; vice-voorzitter van de Nederlandse delegatie, aan de vergadering mededeling van de te Den Haag bereikte algehele overeenkomst. Op dieze mededeling volgde terstond applaus van de meerderheid der verga dering. Onder degenen, die niet applau disseerden, waren de sovjet-Russische minister van. buitenlandse zaken, Visjins- ky, de vertegenwoordiger van de Oekraïne, Manoeilsky, en de Tsjecho- slowaakse minister van buitenlandse zaken, Clementis. In naam van de delegatie van de Ver enigde Staten, sprak de heer Austin als volgt; „De ontwikkeling, die heden in de Indonesische kwestie heeft plaats ge vonden, dient voor alle leden der Ver enigde Naties een reden tot voldoening te zijn. Nog geen jaar geleden was er oorlog tussen de Nederlanders en de republiek, doch heden is er een belang rijke stap gezet op de weg naar een vreedzame staatkundige oplossing. De overeenkomst, waartoe men ter R-T C. is gekomen, is een hulde aan de geest van die Verenigde Naties, waardoor zo wel de betrokken, partijen als de Unci, die haar deel tot deze succesvolle eind uitslag bijdroeg, waren bezield. Er zal overigens nog veel te doen zijn, zoals de ratificatie dér overeenkomst en de overdracht van die souvereiniteit vóór 1 Januari a s. maar het heden bereikte bemoedigende en concrete resultaat geeft ons goede hoop voor de toekomst, en deze overeenkomst kan een bijdrage zijn tot de versterking van de krachten van de vrede en de vooruitgang in ge heel Azië". Anak Agung over N.-Guinea „Nieuw Guinea is en blijft een geschil punt, dat een schaduw kan werpen op de samenwerking binnen het Unie-verband; het is te betreuren, dat de Unie begint met een geschilpunt", aldus verklaarde de minister-president van Oost-Indonesië, Anak Agung, na de plenaire slotzitting van de R.T.C. Anak Agung sprak er zijn teleurstelling over uit, „dat de RTC het gehele pro bleem niet heeft opgelost", want aldus verklaarde hij met grote nadruk „Nieuw Guinea is en blijft in dispuut, en direct na de overdracht der souvereini teit dient ten spoedigste met de onder handelingen omtrent de definitieve status van Nieuw-Guinea te worden begonnen, waarbij het' van Indonesische zijde een onverbiddelijke eis blijft, dat zal vast staan. dat dit gebied bij Indonesië be hoort". De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Droog en overdag meest zonnig weer maar in de Noordelijke pro- i vincies nu en dan overdrijvende j wolkenvelden Langs de Wadden- kust matige, tijdelijk krachtige elders zwakke tot matige Zuide- lijke wind. Vannacht en morgen- ochtend opnieuw nachtvorst, d?e vooral in het Zuid-Oosten var het land zwaar zal zijn. Ongeveer de- j zelfde middagtemperaturen als j vandaag. Vrijdag 4 November: Zon op: 7.39 ""•„zon onder: 17.07 uur; Maa.o °P; maan onder; 6.04 uur. In verband met de overeenkomsten op militair gebied welke ter R. T. C. zijn zijn aangegaan, deelt de regering o-a. het volgende mede: Zoals uit de overeenkomst betreffende de Ned. landstrijdkrachten blijkt, zal het K.N.I.L. na een periode van reorganisatie als zodanig ophouden te bestaan. Gedu rende de reorganisatie, welke zal geschie den onder het gezag, van de Ned. regering en zal worden uitgevoerd door de leger commandant in 'Indonesië, blijven de dienstvoorwaarden voor het thans bij het K N-I.L. werkzame personeel gehandhaafd. Het personeel dat het Nederlandse staatsburgerschap bezit en het Indonesi sche staatsburgerschap niet verkrijgt noen wenst te verkrijgen, gaat gedurende ot aan het einde van de reorganisatieperiode op basis van vrijwilligheid over naar de Kon- Landmacht, waarbij als richtlijn zal gelden, dat met de diensttijd van de be trokkenen, doorgebracht bij het K.N I.L volledig rekening zal worden gehouden Enige vertegenwoordigers van de Ned. minderheidsgroep in Indonesië hebben in een brief aan dj voorzitter der R. T. C. medegedeeld, dat zij de slotzitting heden middag niet konden bijwonen. Zulks, om dat deze groep van elke rechtstreekse in vloed op de te nemen beslissingen was uitgesloten. Gisteravond reed bij Peize in Gronin gen de ca. 55-jarige P. v. d. Mark uit Paterswolde met zijn fiets tegen een onverlichte wagen. Hij geraakte hierdoor onder een juist passerende vrachtauto en was op slag dood. Hoera! De textiel is vrij! Wat zullen we kopen! Zal er zoveel verkocht worden? Zal er meer verkocht wojrden, dan normaal? De huisvrouw interesseert zich ten zeerste voor deze vragen, de huisvader trouwens niet minder. Het zal echter zo'n vaart niet lopen. De textielpunten kostten op de Amsterdamse zwarte markt de laatste maanden niet meer dan 2|/2 cent en alleen de heel erg luxe paardjes waren de afneemsters. Kort en goed gezegd: textiel is er voor vele artikelen voldoende, alleen het huishoudgoed (lakens, slopen, handdoeken) blijft voorlopig het zwakke punt. Kleding zal cr voldoende zijn en de prijzen zullen, practisch, niet stijgen. Wij behoeven ons geen zorgen te maken, de confectiefabrikanten hebben hele andere zorgen, door.de devaluatie. Het is duidelijk iedereen die winkelt weet, dat de schaarste-periode achter ons ligt. Ook op het gebied van textiel werd het pubiek weer critisch en stelde eisen, vooral wat de prijs betreft. Waar voor de oorlog de textiel vandaan kwam, heeft het publiek zich nooit afgevraagd. Men vond iets mooi of niet mooi, of het uit Nederland kwam of niet, daar heeft 'nie mand bij stilgestaan; eigenlijksdacht ieder een, dat alles toch uit die vermaarde bui tenlandse modekeukeus kwam. i.s. nog Bij het Centraal Distributiekantoor en zijn buitendiensten (inspecties enz.) zijn thans nog ongeveer 200 personen, n.l. ongeveer 60 vast en 140 tijdelijk aange- stelden. Naar het zich thans laat aan zien zullen daarvan op 1 Januari a. 70 a 80 in functie zijn! Bij de gemeentelijke distributiedien- sten zijn in totaal nog ongeveer 850 per sonen werkzaam. De afwikkelingssterkte zal vermoedelijk enkele honderden be dragen. Door de samenvoeging van vele gemeentelijke distributiediensten zijn er nu nog ongeveer 90 distributiekringen. Een deel van het vaste personeel van het C. D. K. en gemeentelijke diensten zal overgaan naar andere rijks- resp. gemeen tediensten, waar zij deels ook voor het begin der distributie reeds werkzaam waren. Zoals reeds meegedeeld zal de koffie- distributie deze maand worden overgeno men door het bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten. Het is mogelijk, dat de kolendistributie zal overgaan naar het Rijkskolenbureau. Voor het C. D. K. en de gemeentelijke distributiediensten blijft dan nog slechts de taak over zich zelf te liquideren- Wanneer deze liqui datie voltooid zal zijn is thans nog mo' bekend. Enige tientallen jaren geleden was dat ook zo. Men maakte hier stoffen, men maakte hier geen kleding. Nu wer ken echter rond 50 duizend Nederlan ders in het confectiebedrijf -dat dit jaar een omzet gaat maken van tegen het half milliard. Van dit fabelachtige be drag hoopt men rond 40 miilioen te exporteren, dat is ee% kleine 8 pet. Dit lezende lacht men. Want nog altijd kan men het fabeltje horen, dat er in ons land zo weinig textiel te koop is, om- dat .alles geëxporteerd wordt. Nu, dat zijn dan die zuurverdiende 8 pet. Zuurver diend. zeer zeker, verdiend namelijk te gen de concurrentie van de gehele wereld in. Een export opgebouwd door een land. dat altijd koper was op de confectie- markt, zeker geen verkoper. De Anjstej;damse confectiefabrikanten stelden zichzelf twee zeer simpele, maar daardoor ook twee uiterst moeilijke opga ven: een goed en een goedkoop product te leveren. En nu kan men in Londen, of Parijs of Zurich, of waar ook, een mantel of japon gaan aanschaffen, men is altijd 50 a 100 pet. duurder uit, dan hier in dit kleine land. Het wordt niet duurder Direct na de devaluatie meende mén zijn geld snel te moeten gaan beleggen in een nieuwe mdntel, of avondjurk, want „alles zou toch zo duur gaan worden". De Amsterdamse confectiefabrikan ten zeggen: ,,wü gaan zeker niet duur der worden, het publiek vraagt scherpe prfjzen. Alles bij elkaar zal op de duur een prijsstijging van 5 a 10 pet. niet te vermijden zijn maar wat weet en wat voelt het publiek ervan als een man tel geen 50 maar 52,50 kost, of een jurk inplaats van 30, 31,75". Er is nog maar één bottle neck in de textiel en dat zijn de lakens, de slo pen. de handdoeken, niet het minst de badhanddoeken- Het is niet uitgesloten dat men zich daar op werpt. Maar wie heeft daar het geld nog voor? Hebben die Amsterdamse confectiefa brikanten dan nog zorgen, zal men vra gen. Ja die zijn er zeker. Het gaat hier om een jonge industrie, waarvoor wij, mede door de omstandigheden, veel be langstelling hebben. Deze industrie ver werkt stoffen, liefst, uiteraard, van Ne derlands fabrikaat. De Nederlandse stof- fenfabricage is veel ouder en ook veel belangrijker dan de confectieindustrie; de export daarvan bedraagt enige honderden millioenen. Die stoffen gaan ook tegen heel voordelige prijzen weg, het buiten land kent, in het algemeen, geen prijs- stop. De confectiefabrieken zitten dus tus sen twee vuren: de Nederlandse stof- fenfabrikanten die zo graag exporteren en de buitenlandse, die deviezen vra gen De Benelux is de oplossing. Maar de Benelux gaat pas de volgende zomer in en de fabrikanten werken een jaar vooruit, zodat men nu ?l stoffen aan het kopen is voor de winter van 1950. De Benelux komt dan juist te laat voor de confectie-industrie, die graag haar collecties voor dat seizoen op nog meer markten zou willen plaatsen dan nu al het geval is. Hoeden voor Canada De Amsterdamse confectiefabrikanten maken zich op voor de vijfde „Amster damse Fashion Week". Tus^n 12 en 19 November hopen zij weer de inkopers uit de gehele wereld te ontmoeten. Iedere Het is er dan toch van gekomen; wel kwam het nog niet helemaal voor elkaar, maar het distributie-varkentje is nu dan toch op twee oren na gevild. Aldus zijn wij thans vrijwel bonloos en over het algemeen zal het publiek wel van mening zijn, dat het bon-af is Kaas, vlees, rijst en textiel van de bon. Dat is kaassie; nu gaat het ons pas naar den vle ze: thans kan men weer zeggen: „geef mij maar rijst". En men behoeft niet meer met wat dan ook bloot te lopen. Alleen met de koffie komt men nog op de koffie en in de brandstoffen zitten wij nog niet warm in. Dat het een en ander duurder werd, zodra de artikelen bonloos werden, ja dat moet men op de koop toenemen. Niets voor niets! Bovendien heeft de duurte de distributie-autoriteiten geholpen om de bonnen op te bonjouren. Immers, er is wel een aardige voorraad en de nood aan diverse verbruiksgoederen is niet zo drin gend meer, doch de verminderde koop kracht, een gevolg van de prijsstijging, werkt remmend op het gebruik en daar door mede durfde men het aan, de distri butie in staat van zieltogen te brengen in de hoop op een voorspoedig afsterven. Zo is na tien jaren het distributie-appa raat zo iets als een bonbonnière zonder bonbons, aangezien minister Mansholt en zijn collega v. d. Brink de bonnen de bons gegeven hebben. Het maakt min of meer de indruk, dat onze Excellenties met de datum in de war zijn. De krant van gisteren bracht ons tenminste een paar surprises, waarop St. Nicolaas trots zou kunnen zijn- Want brachten reeds genoemde ministers het einde van de distributie, Minister-presi dent Drees en excellentie v. Maarseveen kwamen me daar even aandragen met een Nederlands-Indonesisch accoord Tenslotte kwam onze beheerder van de schatkist ook niet met lege handen, toen hij dezer dagen mededeelde, dat een groot aantal artikelen vrij gesteld wordt bij de voorgenomen verhoging van de Om- zet-belasting. En dan zijn er altijd nog mensen, die vinden, dat wij met het huidige kabinet niet bon-af zijn- ANALYST .fashion week" gaf weer verrassingen- Een Nederlandse dameshoed exporteren, dat was iets belachelijks, zei „men". Na de fashion week van dit voorjaar, kwam een grote Canadese importeur even voor tegen een miilioen gulden hoeden kopen. Men liet hem ook nog parapluies en cor- setten zien en van dat spul werd meteen maar voor een paar ton meegekocht. Er zit heus wel wat in. Maar men wil geen „nee" verkopen. En de mogelijkheid daarvan is voor de volgende wintercollectie niet uitgesloten. Want de devaluatie had tot gevolg, dat het buitenland graag onze confectie, maar nog liever onze stoffen kocht. Te ver kopen is er genoeg, maar de confectie fabrikanten kunnen niet genoeg stoffen kopen om hun export te handhaven, laat staan uit te breiden. Nu praten zij met de regering en zeggen: kijk. de dis tributie is weg, we gaan van geleide, naar vrije economie. Laat de import van stof fen vrij, dan kunnen wij exporteren, wat we verkopen kunnen en de Nederlandse markt kunnen we ook verzorgen. Dat komt hierop neer, dat de Benelux, wat de stoffen betreft, wat eerder, en men vraagt dan 1 Januari, zal ingaan. Men zegt, dat de regering er wat voor voeltr Het zal natuurlijk geld, deviezen, kosten. Maar we kunnen er een jonge exportmarkt mee behouden of misschien zelfs vergroten. Naar de heer L. Smit, directeur van het Bureau ter Bevordering van de Ex- porthandel in Amerika, mededeelde, zui len in het kader van de Nederlandse campagne tot opvoering van dollarex port jn de New-Yorkse voorsteden Ne derlandse restaurants, geheel gebouwd uit Nederlandse materialen en ingericht met Hollandse meubelen en Hollandse keuken, worden opgericht, teneinde de Amerikanen meer vertrouwd te maken met de Nederlandse producten. Voorts verklaarde de heer Smit, dat verschillende Amerikaanse zaken be langstelling toonden voor Nederlandse producten. Vooral de grote warenhui zen willen Nederlandse goederen ten toonstellen. Deze aanbiedingen en an dere b.v. van een New-Yorkse bank die een etalage voor Nederland se goederen beschikbaar wil stellen zullen waarschijnlijk worden aangeno men. In een stad in het Midden-Westen zal een permanente Nederlandse tentoon stelling worden georganiseerd. De heer Smit zal een dezer dagen vertrekken voor een reis door de Ver Staten, waarbij hij plaatselijk de markt voor Nederlandse producten zal bestu deren en ook zal bepalen, waar de ten toonstelling zal worden gehouden. Als het eerste geheel Nederlandse re staurant een succes blijkt te zijn en Smit twijfelde hier persoonlijk niet aan i zullen meer restaurants worden ge- bouwd met deelneming van Amerikaans i kapitaal. Tot de maatregelen, die de heer Smit in de Ver. Staten voorbereidt, behoort ook het opslaan van Nederlandse goede- 16.28 uur ln 1950 zal een geheel nieuwe regeling gelden voor hen, die een of meer vacan- iereizen naar het buitenland willen ma- Ken. De K.N.A.C. vernam daaromtrent, dat aan ieder, die deviezen aanvraagt voor een reis naar een der Scandinavi sche landen, België, Frankrijk en Enge land eèn toeristenboekje zal worden uit gereikt, waarop een bedrag van f 350.- aan deviezen beschikbaar wordt gesteld. De houder van zulk een boekje kan de viezen verkrijgen- voor elk der genoemde 'anden tot het totaal van f 350.-. Hetgeen lus wil zeggen, dat men niet meer ge bonden is het gehele bedrag in één land en voor één reis uit te geven. Automobi- ren in Amerikaanse entrepots, waardoor een snelle levering van Nederlandse producten aan Amerikaanse kopers ver zekerd zal zijn. Zo nodig zal de Neder landse regering credieten verlenen aan Nederlandse zaken, die niet kapitaal krachtig genoeg zijn om voorraden i.n Amerikaanse entrepots te vormen, terwijl de Nederlandse regering ook financiële garanties zal geven tegen plotselinge prijsdalingen op de Amerikaanse markt. De heer Smit meende, dat voor ver schillende producten de Nederlandse uitvoer naar de Ver. Staten aanzien lijk kan worden opgevoerd. Hij noemde als voorbeeld de verkoop van moderne Nederlandse schilderijen in Amerika, waarvoor naar zijn overtuiging een goede markt kan worden gekweekt. De Skymaster D.C- 4 van de Ame rikaanse luchtvaartmaatschappij ..Eas tern Airlines", die boven het vliegveld te Washington in botsing is gekomen met een vliegtuig, bleek 55 personen aan boord te hebben, die allen om he* leven zijn gekomen. Op mevrouw Vo lutin! nit Caracas (Venezuela) na, wa ren alle passagiers en leden der be manning Amerikanen- Gisterenavond waren pas 46 lijken geborgen. Bridoux, de 28-jarige piloot van het militaire toestel weet nog niet, dat hij de enige overlevende is van deze vlieg tuigramp, de grootste in de geschiedenis van de Amerikaanse luchtvaart. Hij ligt met een gebroken rug en anderp kwet suren" in het ziekenhuis. Het Amerikaanse vakverbond C.I.O. (Congress of Industrial Org.) heeft gis teren zijn constitutie zodanig veranderd, dat communisten uit hoge posities dezer organisatie geweerd kunnen worden en het bestuur de bevoegdheid heeft om pro-cómmunistische vakverenigingen uit het verbond te stoten. De C.I.O. heeft thans ongeveer zes miilioen leden en is op twee na het grootste vakverbond in de V. S Besloten werd, de United Electrics! Workers, de grootste der linkse vakver- listen zullen voor het gebruik van hun I enigingen direct uit het vakerbond te auto een extra bedrag van f 106.- krijgen, stoten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1