Bi De verantwoordelijkheid van de leraar R Fiscale politiek dient gewijzigd UIT DE SPORTWERELD arel wiek De nacht 24e October R m „HET STAAT IN DE STERREN GESCHREVEN" gj m ADIO t WEK DE GAL IN UW LEVER OP NIEUWE LOTGEVALLEN Ui l K' s Hitchcock s nieuwste 'film ,,Rope Tragico satire van Uebermenschtheorie programma Steun aan kleine ondernemingen Leidse studenten in moeilijkheden Tsjechoslöwakije krijgt nieuwe hulpbisschop Last van zenuwen Nieuw succes voor Toon Hermans Overeenstemming tandartsen en zieken fondsen [ongen uit trein gevallen OP SLAG GEDOOD DONDERDAG 3 NOVEMBER 1949 PAGINA 2 M M1" M'l Uiterlijk onbewogen staat Brandon zijn vriend Philip (rechts) te onderhouden over de „volmaakte" moord, die zij hebben gepleegd. Het slachtoffer van hun verwaten mening over de burgerlijkheid van de moraal, ligt in de boekenkist, die een belangrijke rol speelt in de fuif, die zij aanrichten, om hun misdaad te camoufleren. Subliem slot DEMOBILISATIE VAN RES. OFFICIEREN DER MARINE SCHIP VEROORZAAKTE TREINVERT,RAGING DOOR QEM1S VAN EIGEN GEBOUW (Van onze correspondent). De „Willem Barendsz" is weer voor de lange reis naar het Zuidelijke Walvisgebied vertrokken. Op het uiterste puntje van de pier in IJmuiden werd de bemanning een behouden vaart en goede vangst toegewenst. BRUSSELSE ELFTAL ELFTAL VAN ANTWERPEN van meegenomen ver- hebben die boeven ZEILEN OP DE OLYMPISCHE SPELEN DAMES-SCHAAKTOURNOOI TE BARCELONA van de door MARIE-LOUISE C AU F AT NIEUWE RECORDPOGING YAN REYNOLDS SCHAAKRUBRIEK <iS :«pïl:::Sï De meester van de psychologische thriller, de man die met de camera wonderen doet en een onbelangrijk scenario door zijn kundigheid tot een goede film weet te verwerken, Alfred Hitchcock heeft zichzelf in zijn laatste film „Kope" overtroffen- In deze film, die de klassieke een heden van plaats (het hele drama speelt zich af in twee kamers van een flat in New York), tijd (binnen 24 uur) en handeling eerbiedigt; waar de toeschou wer wordt geïdentificeerd met de ca mera, die gedurende de hele film in het milieu van de handeling blijft, wordt het probleem gesteld van de on verantwoordelijke interpretatie van een uitdagende wetenschappelijke theorie. Twee studenten hebben met een koord hun vriend David gewurgd. Het motief voor deze moord is alleen het weg ruimen van een naar hun oordeel min derwaardig individu, een slappeling. Als Uebermenschen hebben zij deze daad gesteld en om de „volmaakte" misdaad nog te completeren, organiseren zij de avond van de moord een fuifje op hun kamers, waar zij de ouders van David, de verloofde van het slachtoffer (Joan Chandler) en haar vorige vriend (Douglas Diek) uitnodigen, evenals hun leraar, Rupert Cadell (James Stewart), die hen heeft Ingeleid in de theorie van de verachting der burgerlijke moraal- De moeder van David is echter ziek en laat z eh vervangen door haar zuster (Constance Collier) een uitermate on benullig type, dat Hitchcock alle aan leiding geeft tot een satire op de leeg hoofdigheid. De boekenkist, waarin de twee supermannen hun slachtoffer zo lang hebben verborgen, wordt gebruikt om de schotels met kip op te zetten; een schennende degradatie dus van een graf tot koud buffet. Met een sinistere moppigheid tracht Brandon (John Dall), de van alle sen timenten verstoken ploert, de rol van ideaal gastheer te vervullen. Philip (Farley Granger), de andere jongeman, die meende tot de z.g.n. élite te be horen, die niet is gebonden aan de wetten van de moraal, wordt echter reeds door schuldgevoelens gekweld, de ergste 'straf voor de misdadiger. Rupert, hun vroegere leraar, krijgt al spoedig argwaan en als de drie mannen alleen zijn achter gebleven, geeft hij een re constructie van de moord en opent de boekenkist, waardoor zijn vermoeden wordt bevestigd. Hij schiet een paar maal met een revolver uit het raam om de politie te alarmeren. Zelden is in de c nematografie een climax bereikt, zo beklemmend en sug gestief en toch zo sober als aan het slot van „Hope". Op het voorplan zien wij Rupert met zijn rug naar ons toe staan, de revolver nog in zijn hand. Op het achterplan staat Brandon ,die zich een glas whisky inschenkt, Philip z:t achter de piano te fluisteren: ,,Zij komen.,.." .terwijl zijn vingers automatisch de „Mouvement Perpétuel" van Poulene spelen- Op straat hoort men het rumoer van de zich vormende nieuwsgierige en ver schrikte menigte. De sirene van de politiewagen loeit steeds harder en met het gegil eindigt de film. Hitchcock heeft deze film opgenomen In technicolor. De neonlichten van de reclames der metropool laten hun ge kleurde gloed in de kamer van de moord flitsen en onderstrepen de geladen atmos feer. Hoewel dit de eerste keer is, dat Hitchcock een film geheel in kleuren opneemt, heeft hij vroeger al bewezen, dat hij de kleur in de film op verant woorde wijze weet toe te passen. In „Spellbound" legt hij op de celluloidband het schot uit een revolver vast, door een rode spat te filmen de kleur heeft hier dus een functioneel verantwoorde be tekenis. In „Rope" is aan de kleur de rol toegedeeld van een dramatische onder streping van de gebeurtenissen. Niet altijd is dit even noodzakelijk en verantwoord, maar alleen al om het uitstekende einde van deze film accepteren wij, dat Hitch cock deze werkwijze heeft gebruikt. Het geluid is ook met meesterschap gehanteerd. Behalve de pianomuziek, waarin de gekwelde Philip zijn gemoeds toestand ontlaadt en de gesproken dialoog is hier geen ander geluid benut, dus geen filmmuziek. Beeld en geluid vullen elkaar aan en omgekeerd. De toiletten van de verloofde van David en zijn tante zijn ook uitstekend gezocht. Het humeur van het meisje en de futiliteit van Mrs. Atwater zijn geobjectiveerd in de japon nen die zij dragen. De centrale filmkeuringscommissie heeft „Rope" drie maal herkeurd en zich uit eindelijk bij het oordeel van een psycho loog neergelegd, dat luidde, dat geen gevaar voor de geestelijke volksgezondheid aan wezig is bij vertoning van dit product. Het tijdstip waarop deze film komt, nadat de waanzin van de Uebermenschtheorie tot eenieder is doorgedrongen en de satirische filmtrant van Hitchcock zullen niemand in de verleiding brengen het voorbeeld van deze twee gedesequilibreer- den te volgen. Bu. Dezer dagen maakten wij melding van de demobilisatie van reserve-officieren der Kon. Marine. Naar de Marinevoorlichtingsdienst ons nader mededeelt, heeft deze demobilisa tieregeling betrekking op de volgende ca tegorieën: Luitenants ter zee van de tech nische dienst, Kon. Marine reserve of Kon. Marine reserve tijdelijk verband, zomede de luitenants ter zee speciale diensten, Kon. Marine reserve of Kon. Marine reserve tijdelijk verband, voort gekomen uit een der twee eerstgenoemde categorieën en welke voor 1 Januari 1948 zijn opgekomen. Doordat een schip, dat zwaar geladen was, vastliep in de vaargeul van de spoorbrug bij Meppel, kregen gister avond de treinen een uur vertraging. Eerst nadat met een kraanwagen het schip was losgetrokken, kon de brug gesloten worden, waarna de treinen het station binnen konden lopen en vertrek ken. VRIJDAG 4 NOVEMBER. HILVERSUM II (416 M.) 7.00—24.00 N.C.R.V. 7.00 en 8.00 Nieuws, gram.; 9.15 V. d. zie ken; 9.30 Waterst.; 9.35 Sextet; 10.00 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.60 Gram.; 11,15 Tenor en piano; 11.45 Gram.; 12.00 Omroepork.; 12.33 Lichte muziek; 13-00 Nieuws; 13.15 Gev. muziek; 13.45 Kamerork.; 14,40 Biaaskwintet en solist; 15.00 Omroepkoor; 15.30 Gram.; 15.40 Voordracht; 16.00 Gram.; 16.20 Bariton en piano; 16.40 Voordracht; 17.00 Pianoduo; 17.15 Cello en piano; 17.45 Causerie; 18.00 Volksmelodieën; 18.15 Causerie; 18.30 Gem. koor; 18.45 Causerie; 19.00 Nieuws; 20.05 Gram.: 20.45 Jeugd-dlscussie; 21.20 Gram.; 21.30 Strijkork.; 22.00 Gram.; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram. HILVERSUM I (301.5 M.) 7.00 V.A.R.A., 10.00 V.P.R.O., 10.20 V.A.R.A., 12.00 A.V.R.O., 16,00 V.A.R.A., 22.40 V.P.H.O., 23.00—24.00 V.A.R.A, 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.15 Orgel; 8.50 V. d. vrouw; 9.00 Gram.; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwij ding; 10.20 Gram.: 10.30 V. d. vrouw; 10.45 Gram.; ll.lo Voordracht; 11.30 Accordeon- ork.; 12.00 Musette ork.; 12.33 Sportpraatje; 12.45 Piano; 13.00 Nieuws; 13.15 Dansork.; 13.45 Gram.; 14.00 V. d. vrouw; 14.28 Hobo en piano; 14.40 Lit. causerie; 15.00 Gevar. progr.; 16.00 Filmland; 16.30 V. d. jeugd; 17.00 Kwar tet; 17.20 Muzikale causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Denk om de bocht; 19.15 Planoduo: 19.30 Dansork.; 20.00 Nieuws; 20.05 Actual.; 20.15 Gram.; 20.45 Verzoekprogr.; 21.20 Klankbeeld v. d. Jeugd; 21.50 Buitenl. overz.; 22.05 Thea- terork. en -koor met solisten; 22.40 Causerie; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. RADIODISTRIBUTIE III: 7.— VI. br.: nieuws, 7.05 gram., 7.30 kron., 7.40 gymn., 7.50 gram., 8.— nws., 8.05 conc., 9.— nws., 9.05 gram., 10.— Eng. L.P.: nws, 10,10 verz. progr., 11.orgel, 11.30 Eng. H.S.: Music while you work, 12.VI. br.; gram 13.nws., 13.15 orgel en zang; 14.Eng. H.S.; nws., 14.10 „Petticoat Lane", 14.55 intermezzo, 15.Kalundborg: Wivex ork. 16.— Eng. L.P.; Jack Salisbury en ork„ 16.30 Jack Leon en ork., 17.Kootwijk: Batavia, 18.Fr. Br.: voor de sold., 18.30 VI. Br.; voor de sold., 19.— nws., 19.30 gram., 19.45 filmmuz., 20.15 filmrevue 20.30 omroepsymph. ork., 22.nws., 22.15 gevar. muz., 22.50 nws., 23.div. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.— Fr. br.: nws, 7.10 gram, 7.15 div, 7.30 Eng. H.S.: org., 7.55 weer, 8.Fr. br.: nws, 8.10 conc., 9.kookoraatje en kunstoverzicht, 9.10 gr., 10.— div., 10.25 Eng. H.S.: 10.55 voor de scholen, 11.30 NDWR: gram., 12.- IjEg l p.: Jan Hurst en ork., 12.45 voordr. 13.00 „mrs. Dale's Diary", 13.15 dans ork. en kwartet, 14.00 BBC Schots ork, 15.00 voor de vrouw, 15.35 NWDR: muz., 16. opera, 17.Fr. br.: ber., 17.10 voor de zieken. 17.40 Eng. L.P.: BBC Cch. var. ork., 18.hoorspel, 18.30 ba*, viool en piano, 19— William Davies, 18.30 bas, viool en piano, 19.— William Davies, 19.15 Jan Stewart en ork., 19.45 hoorspel, 20.— div., 20.30 Eng. L.P.: „Up the pole", 21.— verz. progr., 21.30 „Over the garden wal", 22— „The plain man's guide to music", 23 nws., 23.15 „Topic for to-night", 23.30 Samba ork. In de ..Harmonie" te Leeuwarden heeft drs. J, F. Posthuma, president-directeur van de Mij. tot Financiering van het Na tionaal Herstel in een rede over de ont wikkeling van de Herstelbank gezien te gen de achtergrond van de economische ontwikkeling van ons land er op gewe zen, dat onder de financieringsvraag stukken het probleem van de industriali satie in Nederland als een centraal punt naar voren komt. Beziet men het financieringsvraagstuk, dat voortvloeit uit het kapitaalverlies ge durende de oorlog, dan kan gezegd wor den dat men gedurende een periode van 20 jaar in Nederland extra zal moeten in vesteren een bedrag van ten naaste bij 7 milliard 500 millioen gulden. De finan cieringsvraagstukken zijn dU3 in hoofd zaak investeringsvraagstukken en om die problemen tot een oplossing te brengen is één ding'nodig, namelijk sparen, wat in het bijzonder geldt voor het verschaf fen van risico-dragend kapitaal. Men zal volgens spreker zodra dit mogelijk is, de fiscale politiek moeten wijzigen, zodat meer kapitaal dan nu het gevr.l is uit de grote vermogens en de hoge inkomens naar de risicodragende sector kan vloeien. Een onderdeel van het industrialisatie- vraagstuk noemde spreker de zorg voor de kleine ondernemingen, maar met nadruk wees hij er op, dat men die kleine ondernemingen niet moet ver heerlijken omdat de tendenz bestaat, dat de in deze bedrijven gestoken uit rustingen niet volledig worden ge bruikt. Niettemin ligt het in de bedoeling zo spoedig mogelijk met de provinciale auto- riteiten in ons land omtrent de ontwik keling van die kleine industrieën van ge dachten te wisselen, daar de Herstelbank van mening is, dat, wanneer de diverse 'n Steek of 'n scheut hier en daar komt ge nog wel te boven. Maar wee als Rheumatiek zich vastzet Welk mens bij zijn volle verstand, zal het zo ver laten komen? Zulke aanwijzingen zijn een reden te meer om van vandaag-op-mor- gen met de weldadige Kruschen-kuur te be ginnen. De zes minerale zouten van Krusehen stimuleren van de eerste dag af met de Jaren verslapte bloedzuiverende organen en bren gen die al gauw weer helemaal op gang. Als lever, nieren en ingewanden op natuurlijke wijze hun werk doen, kunnen onzuiverheden in het bloed zich niet vastzetten. Die worden dan radicaal afgevoerd langs natuurlijke weg en zijn nooit meer oorzaak van pijnen, die U nu in Uw bewegingen belemmeren en U het leven vergallen. Weifel niet langer, begin vandaag met Krusehen. In Uw eigen belang. Krusehen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Reel. provincies een garantie geven, men in derdaad tot crediet 'erlening kan over gaan. Wij verhelen ons niet dat de gelden, die aan de kleine industrie ter beschik king moeten warden gesteld, eigenlijk het karakter hebben van risico-dragend kapitaal, dcch men zal begrijpen, dat gelet op het karakter van deze hulp het niet goed mogelijk zal zijn, de steun ook in deze vorm te verlenen. De Herstelbank wil daarom het nodige geld ter beschikking stellen ir de vorm van een ongevcei tienjarig crediet, het geen mogelijk moet zijn, wanneer de verschillende provincies hiervoor de garantie, die nader kan worden vast gesteld, willen verlenen. Men kan zich natuurlijk afvragen, of de plannen van de Herstelbank inder daad juist zijn, dan. wel of het beter is de kleine industrieën te helpen bijvoor beeld door het oprichten van provinciale industriebanken. Drs. Posthuma achtte 't onmogelijk, dat een dergelijke bank de nodige geldmiddelen zal kunnen aan trekken Bovendien speelt hier de erva ring in de behandeling van langlopende credieten de grote rol. Spr. achtte con centratie bij de Herstelbank verreweg het beste. Er heerst de laatste t ijd enige beroe ring in de Leidse studentenwereld door dat de studenten binnenkort het Pryta- neum, hun eigen gebouw, zullen moeten missen, dat verkocht is aan de Raad van Arbeid. Het bestuur van de stichting Pro Clvitate. de stichting, waarin het stre ven naar een universitaire gemeenschap belichaamd is, heeft tover de moeilijk heden, welke thans zijn gerezen, enige mededelingen gedaan, waarin gezegd wordt, dat de Raad van Arbeid te Lei den dringend behoefte heeft aan uitbrei ding van zijn kantoorruimte, om welke reden het pand Rapenburg 34 werd aan gekocht op de in Januari gehouden openbare veiling van het gebouw. Het bestuur van de stichting heeft sindsdien krachtige pogingen aangewend een ander gebouw voor zijn doel te krijgen. hetgeen geen gemakkelijke taak is- De Raad van Arbeid heeft inmiddels de huur per 1 Nov. opgezegd- Intussen bestaat er een voortdurend vriendschappelijk overleg tussen de be sturen van de Raad van Arbeid en de stichting Pro Civitate- Hierbij is ook gesproken over het gebruik tijdens kan tooruren van enkele kamers in het Pry- taneum door de R. v. A. Gezien de grote moeilijkheden is dit nog niet tot uitvoe ring gekomen- Radio-Vaticana heeft gisteren de be noeming van mgr. Barnas tot hulp bisschop van Spis ip Tsjechoslowakije bekend gemaakt. Dit is de derde maai sedert het uitbreken van het conflict tussen Kerk en staat in Tsjechoslotva- kije, dat door Radlo-Vatlcana een bisschopsbenoeming vóór de officiële bekendmaking wordt medegedeeld. De Tsjechoslo waakse regering heeft een uitbreiding aangekondigd van de amnes ties voor geestelijken en andere perso nen die in verband met kerkelijke aan gelegenheden zijn beschuldigd- Zij mos ten een daartoe strekkend verzoek aan de regering richten. Naar gemeld, heeft Radio-Vaticana gewaarschuwd tegen het ondertekenen van verzoeken om am nestie. Mgr. O. Svec, kanunnik van de St. Vitus kathedraal te Praag en huispre laat van Z. H. de Paus, is, na twee we- I ken gevangen te hebben gezeten, door de Tsjechische veiligheidspolitie weder om op vrije voeten gesteld. De reden van zijn arrestatie werd niet bekend gemaakt. Mijnharde'» Zenuwtabletten helpen U er overheen- Adv. Het Theater Plezier van Floris Mes lier heeft bij het schouwburgpubliek al een zekere reputatie verworven en een aankondiging van een nieuw cabaret- programma doet avond aan avond de zaal vollopen, dank zij Toon Hermans, de humorist, die met een enkel woord en een simpel gebaar sfeer en stemming weet te scheppen. Deze woordkunste naar zette ook de première van „Het staat in de sterren geschreven," in de Amsterdamse Kleine Komedie op hoger plan dat zonder hem onmogelijk was ge weest- Hij was het, die boven alles uit de voorstelling droeg, haar zelfs tot een succes maakte- Toon Hermans is het beste, als hij al leen op het toneel staat, leunend tegen de microfoon, en dan maar. praten en zingen- Zijn conference is heerlijke kol der; elk woord, dat uit Hermans' mond komt is gewikt en gewogen en brengt om de nonchalance, waarmee het uitge sproken wordt 'en de heerlijke interpre tatie, die onder invloed van de confe rencier door het publiek er ongewild aan gegeven wordt, daverende lachsal vo's te weeg. Zijn Louis Davids-achtige sentimen taliteit in de levensliedjes en zijn liefde voor Amsterdam, die Toon Hermans steeds weer ten toon spreidt, slaan in, zodat luide toejuichingen zijn deel wor den,, zodra hij van de planken wil ver dwijnen. In „Het staat in de sterren geschre ven" was zijn parodie van een zigeuner violist en de persiflage van een variété- artist wel één van de beste dingen, die wij ooit van herr. zagen- Zijn nieuwe liedjes over de volkstuintjes en over Amsterdam zullen zeker weer spoedig algemene bekendheid krijgen. Ook in vele sketches speelde Toon Hermans de eerste viool, daarbij kundig geassisteerd O zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om da gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Reclame door Jan van Ees, Wiesje Bouwmeester, die een goede beurt maakte als tapijt verkoopster, Herbert Joeks, Jack Sow en Son ja van Weerdenburg. Teddy Schaank was aardig ln haar rolletje als handtekeningenverzamelaar- ster Lucie Steyn oogstte succes met Barry Williams in een vlot liedje- Ove rigens was de rest magertjes, er werd in enkele pantomime-scènes bar gescho ten, Maxim Herman Raft gaf een paar uit de mode zijnde imitaties van mensen in hun gewone doen en tenslotte werd de intelligentie van het publiek op de proef gesteld In een „visuele hersengym nastiek". De opening had iets bekorends ongewoons: de spelers en speelsters wer den in een technicolor-filmpje aan het publiek voorgesteld- J- W- De onderhandelingen tussen de Ned. Mij. tot bevordering der tandheelkunde en de ziekenfondsen over de honorering van tandheelkundige hulp aan fondsle den, hebben tot overeenstemming geleid. Voor de verzekerden brengt deze regeling, welke voor een jaar zal gelden, geen an dere wijziging met zich, dan dat de vorm van het tarief voor een kunstgebit is veranderd. In dit tarief is n l. thans begrepen het verwijderen van de nog in de mond aan wezige tanden en kiezen, vóór het plaat sen van een kunstgebit. Voorheen ontvingen tandartsen daar voor een afzonderlijke vergoeding van het ziekenfonds- Nu deze vergoeding in de totaalprijs is berekend wordt het re delijk geacht, dat de tandarts bij het ma ken van een afspraak tot levering van een kunstgebit van de verzekerde een voor schotbetaling van b.v. 10 verlangt. Bij de slotafrekeing wordt dit voor schot door de tandarts in mindering Ge bracht op het door de verzekerde bij te betalen bedrag. Dit is 45 voor een vol ledig kunstgebit en f 25 voor een vol boven- of ondergebit, bedragen die ook voor 1 October j.J. reeds van kracht wa ren. (Van onze correspondent). Nabij Coekango (Drente) i» gisteren» morgen de 16-jarlge G. Hees uit Utrecht» uit de D E.-expresse, die 9.45 in Gro ningen zou arriveren, gevallen. De jon» geman werd op slag gedood. Te Assen is het lijk naar het lijken- huisje overgebracht. Uit het onderzoek bleek, dat het portier geheel in orde was. De jongen die met een groep jon gens naar het werkkamp in Appelsga te rugkeerde had het warm en opende de deur van het achterste rijtuig. De wind kreeg er vat op en de jongen werd mee naar bulten gesleurd. Hij viel met het hoofd op de rails en was op slag dood. De samenstelling van het Brusselse elf tal, dat Zaterdag in het Ajax-stadion te Amsterdam tegen de Amsterdamse voet balploeg zal spelen is als volgt: doel: Speeckaert (Daring); achter: Faur (White Star) en Matthys (Anderlechti; midden: Vernimmen (Anderlecht), De Wagheneer (Anderlecht) en Van Kerck- hoven (Daring); voor: DImanche (White Star), Soetewey (Anderlecht), Toen (Leu ven), Ceuleers (Racing) en Kanssens (Leuven). De samenstelling van het Antwerpse elftal dat Zaterdag op het Spartaterrein te Rotterdam tegen het Rotterdams elftal zal uitkomen, is als volgt samengesteld; doel: De Coster (Beerschot); achter: De Groof (Beerschot) en Marcel Aernaudts (Berchem); midden: De Groote (Berchem) Van de Ven (Berchem) en Vergauwen (Beerschot); voor: Van der Auweraa (Antwerp) Geuns (Antwerp), Coppens Beerschot), Mercie (Berchem) en Devos (Beerschot). K 18- Toen ze buiten, kwamen zagen ze een arme straatviolist staant Hij speelde wel niet zo erg mooi, maar ledereen kan dat ook niet. In ieder geval: Karei had medelijden met hem en zocht naar een kwartje om het hem te geven. De violist dankte beleefd en toen Karei Kwiek ver. der liep, bemerkte hij, dat ze weer een briefje rijker waren geworden. Deze keer zat het in een van zijn zakken. „Pas op voor de pief-paf-poof-broeders" stond er op „en bemoei je niet met de centen". „Dat is toch sterk vond Karei. „Iedereen schijnt te weten dat wij op weg zijn om de erfenis van oom Henkie te gaan halen- Ik geloof, dat de omge ving hier voor ons ongezond gaat wórden- Laten we maar gauw weer naar ons vliegtuigje gaan". Maar toen ze daar aan kwamen: geen vliegtuig te zien. „Dat onderstelde mijnheer Gabriël. „Nu wordt ik kwaad". Hij beiende weg met vlugge passen en Karei en de luitenant konden hem maar net bijhouden. De straatviolist die Signer Gabriël had willen gaan af straffen, bleek echter ook vierdwenen te zijn Daarom ging ons gezelschap maar naar het station, om per trein naar New York te vertrekken. INSCHRIJVING EERSTE KLASSE DRIEBANDEN Voor het kampioenschap van Neder land biljarten eerste klasse driebanden, zijn veertien inschrijvingen binnenge komen, zodat voorwedstrijden gespeeld moeten worden. De voorwedstrijden zijn als volgt Inge deeld: Amsterdam (B. V. Insulinde): E. Lou waard (Amsterdam), M. J. Kolt (Zeddam) Jacob Sweering (Amsterdam), W. Braam (Amsterdam) en W. Mora (Utrecht). Den Haag (Haagse Cadre Club): J. Lieshout (Rotterdam), L. van Bommel (Oosterwijk), H. Meta (Den Haag), A. de Leyster (Den Haag) en W. Koenders (Utrecht). Rotterdam (B. V. Caland): A. van Aken (Rotterdam), W. Roos (Rotterdam), A. G. Tournier (Schiedam) en P. Kruithof (Ba- rendregt). Deze voorwedstrijden moeten op 17 November zijn gespeeld en dan zullen de 8 hoogst geplaatsten uitkomen in de fina le, die van 8 tot en met 11 December wordt gespeeld in Rotterdam, georgani seerd door de B.V. „Rotterdam". De permanente commissie van de In tern. Yacht Racing Union kwam te Lon den bijeen en keurde de wedstrijdregle menten t.a-v. de nieuwe 8, 9, 10 en 12- mieter klassen goed Op de conferentie van de Union, welke Vrijdag te Cax- ton Hall wordt gehouden, zullen deze nieuwe reglementen worden voorgelegd. Het voorstel om deze nieuwe klasse in ternationale kruiser-jachten te noemen, werd aangenomen, nadat Kroonprins Olaf van Noorwegen, als afgevaardigde van dat land, te kennen had gegeven, dat de schepen zowel voor kruiser-doel einden als voor racejachten gebruikt kunnen worden. De commissie besprak voorts het aan tal klassen, waarin bij de Olympische Spelen te Helsinki in 1952 wedstrijden zullen plaats vinden. Men aanvaardde het voorstel om wedstrijden in 5 klas sen, ni. üe 6-metier, 5-meter, draken, star en dinghy-klasse, te doen zeilen- De afgebroken partij tussen mej. Bus- sers en mevr. Heemskerk uit'de laatste ronde is remise geworden. De eindstand van het tournooi luidt: 1 en 2. mev*- mans Chaude (Fr.) en mej. Tranmer (UB) 5% pnt.; 3. mej. Bussers (B> 4% pnt.; 4. mej. Saunders (GB) 4 pntk S en 6 mevr. Heemskerk (N) en mej. Ctsuentes (Sp) 8% pnt.; 7. mej. Celat (Sp) 1 pnt.; 8. mevr. Guinart (Sp) Yz Pnt- 20), Hij wierp een blik op het briefje Nieuwsgierigen, een paar vrienden...... Hoe weten al die mensen, dat ik in Parijs ben? Het heeft in de kranten gestaan. Ik heb het in de „Paris-Soir" gelezen, ant woordde Louise. Die journalisten zijn onbescheiden lui!, viel Pierre uit, vergetend dat hij er zelf ook een was. U bent naar een advocaat geweest dat wist de oude Chabrier te vertel len...... Hebt u madame gezien? Hoe is het met haar? Goed, dank je, alles komt in .orde. antwoordde hij. O, ik hoop het zo, monsieur Dat geloof ik, kindMaak jij een pak voor mevrouw klaar? Boeken, on dergoed, alles wat ze nodig kan hebben. Morgen zal ik het haar zelf brengen. Die arme mevrouw Kun jij je niet vergist hebben met de tijd, waarop mevrouw op die bewus te nacht is thuis gekomen, Louise? Je sliep half, het is toch best mogelijk, dat je niet goed gekeken hebt? Als het mevrouw helpen kan, dan heb ik me vergist, zei ze trouwhartig. Pierre schudde het hoofd. Als je je maar niet door die Delfau had laten uithoren! Zie je hem nog wel eens? Louise werd vuurrood. Maar monsieur.... Misschien kon het wel zijn nut heb ben. viel Pierre haar in de rede: Ik ge loof wel. dat, als ik maar het nodige bied. hij evenzeer zijn best zal doen, om de onschuld van mijn vrouw te bewijzen, als hij tot nu toe gedaan heeft om haar te beschuldigen. Ik veronderstel, dat ik die meneer Henryk Smilowski wel over- bieden kan! Gelooft u, dat Jean door Smilowski betaald werd? Daar ben ik van overtuigd. Delfau is niet van de politie, het is maar een soort spion, die voor geld alles doet. De meest betalende heeft bij hem gelijk. Wat een schurk! Ja. dat is hij! En nu zou u willen.... Ik wil niets, maar ik geef je een tip, hoe je je misschien op hem zou kunnen wreken. Nee. dat kan ik niet, meneer. Het spijt me wel, maar dat kan ik niet over me verkrijgen. Ondanks zijn verdriet, moest Pierre om de verontwaardiging van het meisje laohen. Hij was een ogenblik van plan geweest Jean om te kopen, om zodoende de twee voornaamste getuigen. Jean en Louise, uit te schakelen- Misschien heb je gelijk, zei hij ten slotte: Het zal ons wel gelukken ook zon der behulp van dat canaille het spel te winnen. Hij stond van tafel op en ging naar zijn kamer terug. De stilstaande klok ergerde hem. Het was pas negen uur. dat moest hij beginnen? Een lange avond een ein deloze nacht lagen voor hem Wat deed Claire nu? Zou zij slaPen? Waar zou ze aan denken? Drie weken verliepen. Het onderzoek schoot weinig op. Balvy had achtereen volgens madame Roseray met Jacques Khérouan en Henryk Smilowski met Louise geconfronteerd. Jacques had Claire onmiddellijk herkend. Louise, die bang was door haar uitlatingen mevrouw te belasten, had niets dan onzin kunnen uitbrengen. Iedere dag werd Claire moedelozer. Alle methoden om haar te verhoren mis lukten door de totale onverschilligheid van de verdachte. Het onderzoek kwam geen stap verder. Hébrard streed dagelijks met de rech ter. Hij bracht iedere dag een uurtje bij zijn cliënte door om haar moed in te spreken, maar hij kon zich niet verhelen, dat zij met de dag meer en meer de moed liet zakken. Het onderzoek, dat op de vijftiende was vastgesteld, kon niet plaats vinden, daar mevrouw Roseray erbij tegenwoordig had moeten zijn. Haar gezondheid liet dit echter niet toe. Pierre mocht haar slechts eenmaal per week bezoeken. Hij kreeg dus slechts berichten van zijn vrouw door de advocaat en deze berich ten waren niet goed. Pierre begon zich ongerust te maken. Is zij ziek? Wat scheelt haar dan? U verzwijgt me toch niets?, vroeg hij opgewonden. Ik verzeker u, dat mevrouw slechts een weinig terneergeslagen is. De dokter vond het beter haar de opwinding van het onderzoek ter plaatse voor het mo ment te besparen. Morgen zie ik haar gelukkig, dat zal haar goed doen. Ik hoop het. Ze mag de hoop met opgeven. Een verdachte, die de opgeeft, wordt minder tot weerstand be reid. Dat is verkeerd. Ik was daar bang voor. Ze heeft een idee-fixe. Als ik haar toch maar uit die gevangenis kon krijgenverzuchtte Pierre. Het zal zeer moeilijk gaan. Zeer moeilijk! Wilt u daarmee zeg gen. dat het.... onmogelijk is? Niet onmogelijk, maar wel zeer be zwaarlijk. U moet bedenken, dgt het hardnekkige zwijgen van uw vrouw haar geen goed doet. Ze antwoord nergens meer op. Maar moet de rechter de schuld van de aangeklaagde niet bewijzen?, vroeg Pierre. Dat is niet de taak van de rechter van instructie. Hij onderzoekt de zaak, anders niet. Wanneer uw vrouw toch maar één enkele aanwijzing wilde geven' Ik weet op het ogenblik niets meer dan bij mijn eerste bezoek aan haar, De millionnair-vulpenkoning Milton Reynolds, die in 1947 een wereldrecord vestigde door in zes dagen, drie uur en 50 minuten rondom de wereld te vliegen, is Dinsdag uit Los Angeles vertrokken voor een nieuwe recortpoging. Ditmaal wil hij een recordvlucht om de wereld maken langs de gewone reizigersroute en met lijnvüegtuigen. Bij het begin van zijn onderneming had hij echter al pech, want de Pan-American Clipper, die hem naar Londen zou brengen, moest op het vlieg veld Shannon in Ierland een tussenlan ding maken, daar het boven Londen te slecht weer was. (Schaakredacteur: P. A. KOETSHEID, Achterweg 88, Llsse) No. 6570. JOS OPDENOORDT, Venlo. Ie plaatsing. Mat in twee zetten. ik maak mij zo angstig, dat ik de ergste waarheid liever zou hebben, dan deze onzekerheid. Zegt u mij nu eens eerlijk, hoe denkt u. dat de zaak er voor staat? Wilt u mijn eerlijke mening? U kunt begrijpen, dat. waar uw vrouw zo hard nekkig hhjf- zwijgen, ik wel aan moet nemen, dat daar een grondige reden voo is De grond hiervoor moet ik ontdek- ,ken' „?n, s vrèes ik /het ergste. Op toevalligheden mogen wij niet hopen. Ge lukkig is er altijd nog de jury,- di®;.,in gevallen waar een vrouw de beschuldig- de is, altijd nog wel niet gevoels-argu- menten te bewerken is begrijpt u? —•Ja, dat weet ik- Maar ik hoop, dat dat niet nodig zal zijn- Dat begrijp ik- Pierre dacht een ogenblik na- Het is zeker, dat als iemand Anna Sm lowska heeft vermoord en mijn vrouw het niet heeft gedaan, een ander de schuld moet dragen. Die dader moet gevonden worden, waarvoor hebben wü anders een politie? ifllinmaal 'aanspoor "hee^tT iedere schaakliefhebber gratis "deelnemen. IV AïP JSSFvanafJbren«nVul Men behoeft slechts een aan zichzelf 7ii achter komt. dat zij zioh Ver$t ®eadtesseerd* en aï3- gefran- is het meestal te No. 6571. JOS OPDENOORDT, Venlo. Ie plaatsing. Mat in drie zetten. Wit: Ke3, Tb2—b7; b5. Zwart: Ka5, Pb8; c4, c5. No. 6572. DR. A. KRAEMER. Ie prijs Am. chess buletin 1948. Mat in drie zetten. Wit: Kei, Ra2, Pb5—c3; e2. Zwart: Kcl. Ral; a4, b2, c2. Oplossingen over drie weken. Tijdige inzending zeer gewenst. ?5?BLEE»IOPLOSSINGEN. No. 6564. M. Wrobel. 1. Dg5—h8 enz. 's oen fijne verleidingszet. Het enige antwoord hierop is 1Pd5—f4! No. 6565. W. Schif. 1. Rb8—d6 dreigt 2. Dc7t. JDc2, Dd6:, Dh7, Rc6. 2. Rc7r, Dd6:t, Dg5t, Dc6: enz. No. 6566. J. Hartong. 1. Kf8 dreigt 2. Td8. 1Tdl (Tel), Rc6 (Rc8>. Pal ad lib. 2. Rf5:, Rfe4, Pf4 enz. Geschiedt 1. KfS dan 1Tdl, en na 2. Rf5: Tfl» Nos. 6564, 6565 en 6566 zijn goed opge lost door: J- Dickhaut (30) d. F. v. Ent hoven, Hilversum (28). C. de Krom, Nijmegen (29); c. Laurense, Rotterdam (32); kap. J- de Nijs, Groesbeek (24), H. v- d' Zoeterwoude (21.) Nos. 6564 en no. 6565 door. A. Lips, Zovenbergsehoek (18). den°' 6564 door; w- H. Haring, Schiplui- u N°' ,6/i65 door: H. Th. v. Goor, Voor- at b C. Lieshout, Haarlem (8), L. v. Nuys, Maastricht (19), S. Witte, Rot terdam (29.) nos. 6565 en 6566 door: Ir. A. Bergstein, Geleen (27), C. Laurense, Rotterdam (32), U- v. d. Weide, Rotterdam (29.) WEENINK HERDENKINGS OPLOSWEDSTRIJD. Evenals vorige jaren organiseert de Nederlandse Bond van Probleemvrienden dit jaar een oploswedstrijd ter herdenking van zijn 2 December 1931 overleden eminente voorganger H. G. M. Weenink. Aan deze wedstrijd, waarvoor zes twee- zetten ter oplossing worden gegeven kan heeft, dan is het meestal te laat." Ik moet toegeven, dat m ons gevai de merkwaardige samenloop van omstan digheden een vergissing vergeeflijk maakt- De hardheid van Balvy valt hieruit ook wel te verklaren- Toeh ge loof ik, dat zijn houding jegens Uw vrouw veranderd is. Werkelijk? (Wordt vervolgd.) keerde enveloppe vóór 25 November a.s. te zenden aan de heer L. C. Schade van Westrum, Johannes Verhulstetraat 124, Amsterdam-Z en men ontvangt begin December de circulaire met problemen en nadere gegevens. Wilt u iets meer weten omtrent het oplossen van schaakproblemen, dan wordt u na opzending van ƒ0 25 in postzegels aan bovenstaand adres een beknopte handleiding toegezonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2