het net der Justitie Heldenleven werd heldendaad I De raad der ouden op een middenvoor naar D\E wereld „De Waarheid" vrijgesproken Tito waarschuwt ONS RECHT p»8 Nadeel ten aanzien van afschrijvings mogelijkheden DONDERDAG 3 NOVEMBER 1949 PAGINA S Par ij se Odette speelde knap spelletje WEER MARSHALL-HULP AAN INDONESIË? Opzet dr. Beel te beledigen onbewezen! LAGERHUIS WINT,. VAN HOGERHUIS Zwart pzondenregister" van Albanië Prachtige uitvoering door Residentie-Orkest ENGELS AANDEEL IN EUROPA'S DEFENSIE «Stol» dft hert. tel 2egen"iê„',rvr,5.Snd T* F. VAN LANSGHOT BEGRAVEN BUSSUM LEENT 1 MILLIOEN leger 1939—^45 DE „GROTE VIJF" WILLEN MINDER VETO'S HATTiA BIJ DE KONINGIN ■tfföop- m: WWW Mr. C. L. W. Fock secretaris-generaal van «Algemene Zaken" Wijziging Belastingontwerpen Met de typische folklore van het Brabantse land werd gisteren het stoffelijk overschot van mr F. J. van Lanschot ten grave gedragen. Een laatste groet van het Brabantse gilde op het kerkhof SPORT IN ENGELAND LAATSTE KANS VOOR tommy lawton? ARTS DOODDE VERPLEEGSTER Twaalf jaar gevangenisstraf geeist ONTSLAG UIT DE ZEEDIENST MOGELIJK handlangers van de bezetter berecht VOORDEEL: LANGER ONBELAST RESERVEREN BALLEN GEHAKT ZONDER BON tweeduizend naturalisa ties SEDERT DE BEVRIJDING Zestien jaar was Odette B„ toen 'n haar geboortestad Parijs cle bevrijding kwam; ze leerde daar onder de vloed van militairen, de Venlonaar Van II. kennen, trouwde met hem en trok mee naar Nederland. Ze kwam terecht in een omgeving van zwarte hande aren en al spoedig speelde aü het spelletje mee. Ze smokkelde nylons, fototoestel len en schakelde toen over naar vals geld. In Parijs had ze een relatie, een Ara- Is er, die haar valse dollars en valse mar ken'bezorgde en Odette bracht ze links en rechts aan de man. Eerst geschiedde dit Per trein, de dollars verborgen in kluwens sajet, later ging het per auto waarbij de chauffeur S. haar hielp met het vervoeren van de biljetten. Een andere chauffeur, die 'in Duits land valse marken uitgaf, liep tegen de lamp, het sp°?r leidde naar Nederland en zo kwam enige maanden geleden deze hele zaak aan het licht. Er waren ver schillende personen bij betrokken en gisteren kwam een aantal verdachten voor de Roermondse rechtbank. Op grond van haar jeugd vroeg de officier van justitie tegen Odette B. slechts acht maanden gevangenisstraf. Valse dollar si niets van bekend Met de behandeling van de zaak tegen de voormalige Frangaise was de hele och tend heengegaan; in de middag kwa men verschillende andere verdachten voor. Het betrof hier de chauffeur S, de echtgenoot van Odette B., van H. Jr., de vader van deze, van H. Sr. en een zekere Jtf. De verdachten wisten allen uitstekend om de zaak heen te redeneren, vooral toen het er om ging wat zij aan de trans acties verdiend hadden. Van H. Jr. be weerde niet geweten te hebben, dat de verhandelde dollars vals waren, terwij V&n ®r. bij hoog on hij IsaS beweerde riets aan het hele geval verdiend te heb ben Ook de koopman N. wist niets van valse dollars af, ofschoon de prijs 4.25 er later zelfs 2.90 voor één dollar hem tooh wel wat geleerd moest hebben. De officier van justitie geloofde niet reel van hun verhalen en hij noemde Van H. Jr. een van die mensen, die leven ven de afval van de misdaad, 'n handige jongen, die zich steeds op de achtergrond wist te houden. Zjjn sluwheid had hij wel geleerd van zijn vader, die al menig zaakje achter rie rug had, aldus de offi cier. Tegen Van H. Jr. eiste hij tenslotte een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest; tegen de vader Van H. Sr. eiste hij dezelfde straf wegens mede plichtigheid. De koopman N. hoorde tien maanden tegen zich eisen, terwijl de ue- tandeling van de zaak tegen de chauf feur S. uitgesteld werd tot 29 November ir. verband met het horen van een nieu we getuige. Op die dag zullen voorts nog een viertal verdachten in deze zaak voorkomen. De E. C. A. te Washington werkt op het ogenblik volgens Reuter aan een for mule tot verlening van ongeveer 40 mil- lioen aan Marshall-gelden aan Indonesië, wanneer dit land een onafhankelijke re publiek wordt. Het land zal niet langer in aanmerking komen voor E.C.A.-dollars, wanneer het niet meer afhankelijk is van Nederland. In het kader van het Marshall-plan was de hulpverlening beperkt tot West-Euro- pes.e landen en van hen afhankelijke over- zese gebiedsdelen. In deze status heeft de E. C. A. ongeveer 60 millioen verstrekt ten behoeve van Ned. Oost-Indië. Aanvullende toewijzin gen van ongeveer 40 millioen werden opgehouden bij het uitbreken van de vijandelijkheden, welke voortvloeiden uit de politiële actie van de Nederlandse autoriteiten. De vijfde kamer van de Amsterdamse rechtbank gepresideerd door mr. J. Mei huizen, hee'j hedenmorgen uitspraak ge daan inzake de aanklacht van dr. L. Beel. oudminister van Binnenlandse Zaken en oud-Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon tegen het dagblad „De Waarheid", wegens belediging. In Juli j.l. had „De Waarheid" een ar tikel gepubliceerd in de vorm van vra gen aan de regering en aan de officier van justitie te Den aag, waardoor dr. Beel zich beledigd achtte. De officier van justitie had bij de behandeling van deze zaak op 20 October j.l. tegen de hoofd redacteur A. D. Schoonenberg een geld boeten van 300 subsidiair 30 dagen hechtenis en een voorwaardelijke straf van 3 maanden met een proeftijd van 3 jaar gerequireerd. De rechtbank achtte de opzet van de belediging niet bewezen en heeft van morgen de heer Schoonenberg vrijge sproken. Het is niet uitgesloten, dat de officier van justitie hoger beroep zal aantekenen. Maandagavond heeft het Britse la- g» huis met grote meerderheid, n.l. S33 tegen 196 stemmen, het wetsontwerp aangenomen, strekkende tot verkor ting van de periode, gedurende welke het overwegend conservatieve hoger- huis een wet kan tegenhouden. Deze periode, die aanvankelijk twee jaar was, wordt door de nieuwe wet ver kort tot 1 jaar. .Belgrado heeft een in krachtige b® woordingen gestelde nota a/n Aiuan gericht, waarin dit land scs"mm wordt tot Zijn vroegere politie vriendschap en samenwerking m regering-Tito terug te verdragsplichten te eerbiedigen en uit Joegoslavië som' in zÜn n°ia„ ee-ü lange reeks van vergrijpen van Albanië no* grensprovocaties, schietpartijen, ver- vo'lginS van Joegoslavische burgers woonachtig in Albanië en spipnnage door Albanese agenten in Joegoslavië. Gewezen wordt in de nota op het na oorlogse verdrag, van samenwerking tfen beide landen en op de pogingen van Joegoslavië om Albanië bij zijn eco nomische heropbouw te helpen. Joegoslavië, zo wordt voorts betoogd, hield zich aan de bepalingen van het verdrag ook Albanië moet zulks van zijn. kant doen. De nota haalt dan voor-, Willem van Otterloo liet \/ór de aan vang van het concert een minuut stilte vragen, om Ginette Neveu te gedenken en te eren- Daarna paste de fijnzinnige muziek van Hendrik Andriessen, de wei- haast beroemd geworden Variaties over een Kuhnau-thema, volkomen in de sfeer van ernst en tragiek om deze on tijdige dood. Met sroifcs kunde cn muzikaliteit werd dit werk verklankt. Elise Cserfaivi so- lieerde in het viool-concert van Men delssohn en mien, kan aan de jeugd veel vergeven, doch spijts alle violistische flair van deze jonge rasmusiciënne. was toch stylistisch niet alles verantwoord. De toon was hier er. daar te klein en te zwak en de tempi Werden te veel op- ^aar 'rïdt vergroeit nog wel ten goede. Cserfaivi kreeg veel ap plaus en bloemen- Daarna was het woord aan het Helden- leben van Richard Strauss, een parti- ue die ieder orkest wel even de schrik in de vingers moet jagen, wanneer men daaraan begint te repeteren- Men wist ons te verteilen, dat bij liet einde van het aantal repetities die thans door het Retsidentieorkest na zo\j;le jaren a;an dit werk gewijd werden, de orkestleden spontaan hun leider Willem van Otter loo huldigden. Na de uitvoering, die Van Otterloo zonder partituur bij zich te nemen, leid de, kunnen wij die huldiging begrijpen. Wat hier gepresteerd werd grenst aan het ongelofelijke- De partituur leefde heftig en fitevig. zoais deze muziek eist, maar die heftigheid was geen ijzeren dwang, de stormvlagen van de „Wal- statt" waren adembenemend madT ver nietigden niet, de „Weltflucht" werd Lord. Addison, de Britse geheimzegel bewaarder, heeft gisteren in het Hoger huis bij de opening van een tweedaags bezuinigingsdebat bekend gemaakt, dat de Britse regering besloten heeft een uiterste limiet van 760 millioen pond sterling te stellen op de uitgaven voor defensie gedurende het lopende finan ciële jaar, dat in Maart eindigt. In het Lagerhuis verklaarde Alexander de Britse minister van defensie; De jong ste geruchten, als zou in verband met de bezuinigingen het huidige dienstplichtstel sel beduidend gewijzigd worden, voor on gegrond. De minister van luchtvaart, Henderson, deelde het Lagerhuis mede. dat alle jacht, groepen van de R. A. F. vóór het einde van dit jaar met straaljagers zullen zijn uitgerust. De in het kader van het1 Atlantisch ver drag nfies'-elde raad voor militaire bevoor rading heeft te Londen gedurende twee dagen vergaderd. Gisteravond werden de besprekingen beëindigd. Er is overeen stemming oyer bereikt, dat de productie voor militaire doeleinden der verdrags- landen moet worden verhoogd, „zondèr dat hierdoor de van wezenlijk belang zijn de economische wederopbouw in gevaar wordt gebracht' Op deze eerste zitting van de raad wa ren de volgende staten-ondertekenaren van het Atlantisch verdrag vertegenwoor digd: België, Canada, Denemarken. Frank, rijk, Ralië. Euxemburg.N ederland. Noorwegen. Portugal Groot-Britiannië en de Ver. Staten. In de K.R.O.-gids van de afgelopen week komt prof. Kors nog eens op voor het recht van ons Katholieken op een eigen omroep. Hij richt zich in zijn betoog eerst tegen hen die menen, dat wij een eigen omroep wensen zouden uit zucht naar een eigen speelgoed, waaraan anderen niet mogen raken, om dan verder de principiële basis aan te geven waarop wij de aanspraak op een eigen radio grondvesten. Die basis zoekt de voorzitter van de K.R.O. in de opdracht die ons is ge geven; „Gaat en onderwijst alle vol ken". Aan deze uiteenzetting dachten wij, toen wij in de afgelopen week in „Het Vrije Volk" een betoog lazen, dat naar onze mening de consequenties die met deze opdracht samenvallen ondermijn- Het socialistische dagblad acht de wens van de Katholieken om te komen tot een Katholieke schoolartsendienst ongerechtvaardigd, omdat de gezond heids-controle op een volkomen ander vlak zou liggen dan onderwijs en op voeding. Het socialistisch dagblad wil voor deze laatste gebieden die naar zijn uitdrukking in de „levensbeschouwe lijke" sfeer liggen, de gelijkstelling gaarne erkennen, maar het weigert deze door te trekken naar andere terreinen, die daar niets mede te maken hebben, zoals de schoolartsendienst. socialisten -als. een.. rechtmatig feit van de. stelling, dat de "gröep, die een aanvaarden dat Katholieken anders bepaalde levensbeschouwing heeft zelf over de verwezenlijking van deze op- de eerst aangewezene is om uit te ma- dracht denken dan de protestanten, ken of het verband tussen een bepaalde Tenslotte weten wij ook, dat de Partij maatschappelijke voorziening en haar van de Arbeid op het standpunt staat, levensbeschouwing zo innig is, dat deze dat de overheid evenzeer als de particu- voorziening in eigen hand moet worden lier deze overtuigingen behoort te genomen. respecteren en de uitoefening van de Een andere groep kan over dat ver rechten die voor de vervulling van band, dat zeer delicaat is nu eenmaal genoemde opdracht noodzakelijk zij.i, n;et gemakkelijk een juist oordeel vor- moet bevorderen. men. Dit is herhaaldelijk in het ver- Een juist iJegrip bij volk en overheid leden gebleken en blijkt ook nu weer. van een en ander heeft in ons land Alleen zij die een bepaalde levens- gevoerd tot de financiële gelijkstelling beschouwing aanhangen en beminnen van het bijzonder onderwijs, tot de er- kunnen met de vereiste fijngevoelig- kenning van het recht van de ver- heid de mate bepalen, waarin het tijde- schillende levensbeschouwingen op een lijke met het eeuwige, het materiële eigen pers, op eigen stand- en vak- met het geestelijke samenhangt. Dit verliest „Het Vrije Volk" uit het oog als het tracht zijn ontkenning dat er een samenhang zou bestaan tussen het zakelijkheid van dergelijke splitsingen geneeskundig schooltoezicht en ons voor zover deze met het feit van de ;deaai om de kinderen in de geest van „verscheurde christenheid" en met de het loof van hun ouders te voeden ontkerstening van grote groepen van organisaties en op eigen omroep. Door ons Katholieken wordt de nood- k i u 8 aan het Nederlandse volk op te dringen, onze bevolking samenhangen natuurlijk Hi-ertegen verzetten wjj ons Wij mogen van alle Nederlanders vragen dat zij zich zullen neerleggen bij het naar eer zeer betreurd. Van de andere kant is de eerbiediging van de overtuigingen, die iedere groep heeft, niet alleen ais en geweten gevormde oordeel van het to biTc^nitgang VaS df lesJJng 'f katholieke volksdeel over de condities te juichen, maar ook als het beste mid- waaraan een schoolartsendienst moet eestrekt rlat - - aan de opvoeding wordt gesteld, gestrekt, dat dit realistische inzicht zowel bij de overheid als in brede lagen van ons volk is doorgedrongen. Daar- Nu menen de Katholieken dat door door werd het mogelijk, dat op ver- e.— i schillende gebieden waarover in andere Gistermorgen had in de parochiekerk van de H. Nicolaas te Helvoirt de plech tige uitvaart plaats van mr. F. J. v. Lan- schot. in leven oud-burgemeester van Den Bosch, die Vrijdag op 74-jarige leef tijd is overleden. Buurtbewoners droegen de kist met het stoffelijk overschot van het landgoed naar de Dorpsweg, waar zij op een boeren- hoogkar werd geplaatst. De harmonie „Kunst Adeltuit Helvoirt opende met omfloerst vaandel de iange stoet. Een gieen zwijmel in sentiment, doch eer een platte wagen met kransen volgde. Voorts hoog geheven lied; kortom de meester waren aanwezig een deputatie van Kon. was aan het roer om met vaste hand Bosch' Mannenkoor en van het St. Joris- dit zwaar geladen muziekschip de juiste gilde in vol ornaat met schilden en sier- nern "Ril do - koers te doen houden- Wat Van Otterloo met het Residentie orkest hier heeft gepresteerd is werke lijk groots en buitengewoon. Met een slag heeft hij zijn orkest op het niveau gebracht waarop het hoort en waar het verdient te zijn- Alle hulde dient hierbij gebracht te worden aan een samenwer king en ijver die tot zo iets konden leiden iolpfoe Pot heeft de moeilijke solo-partij van des Helden Gefahrtin, een vreselijk lastige dame, uitnemend gesjteeld, waarvoor Van Otterloo hem nadrukkelijk deed huldigen. Minuten lange ovaties aan het slot J.K. B. en W. hebben de gemeenteraad van Bussum voorgesteld geldleningen aan te gaan groot 150.000, 600.000 en 200.000 voor 10 jaar fix tegen de parikoers en een renté van 3 pet 's jaars. Met het aan gaan van dze leningen zal in de kapitaal behoefte der gemeente zijn voorzien. pen. Bij de talrijke familieleden sloten zich o.a. aan B en W. van Den Bosch, de Commissaris van de Koningin met leden van Ged- Staten, alsmede de oud-Commis saris jhr. mr A. van'Rijckevorsel, bur gemeesters van diverse Brabantse gemeen, ten, een deputatie van de Aloude Illustre Lieve Vrouwebroederschap, mgr. F. Hen- drikx. Vicaris-Generaal van het Bossche diocees, Plebaan Jos van Susante, oud- mmister Sassen, vertegenwoordigers van de rechterlijke macht, militaire autoritei ten en tenslotte afgevaardigden van Bossche verenigingen Pastoor A. van Teeffelen droeg in de overvolle kerk- de plechtige Uitvaart mis op, Het koor, versterkt met leden van het Kon. Bosch' Mannenkoor, zong de meerstemmige Mis van Pencsi. De absoute werd verricht dcor mgr. Van Valenberg O.M.Cap. Op uitdrukke lijk verzoek van de overledene werd aan het graf niet gesproken. De oudste zoon dankte voor de bewezen eer. scbaP, voor Albani TnTevensSvan Bel Verliezen van het Duitse gradi,jLuezorgdhei<i voor de Albanese integriteit. Wordt in <üt verband, dat Hand om bij AmelHeS' Prof. dr. P Schram uit Bremen poogt, inzake beweerde schendt verzo op grond van officiële documenten de banië's Zuidgrenzen door^Grielfse re-i verliezen van de Duitse Wehrmacht ge- -grinostroepen. G re" durende de tweede wereldoorlog zo nauw- Het bad van de Britse amha„.ri(1„r I keurig mogelijk te becijferen. Naar blijkt sir Charles Peake en <je Amerikan=èzijn van het 8ehele Duitse leger 1.820.528 ambassadeur, Cavendish Cannon bevre manschappen gesneuveld of aan de ver- d gende antwoordeu ontvangen, nadat! wóndihgen bezweken. Het landleger telt zij de kwestie met de Griekse regerinvde meeste doden, nl. 1.622.561. Hiervan in Athene hadden opgenomen. zjjn er alleen in de strijd tegen Rusland 1.105.987 gesneuveld. Aan hulptroepen De voorzitter van de Veiligheidsraad, de Amerikaan Warren Austin, heeft na mens de „grote vijf" verklaard, dat de Sovjet-Unie, de Ver Staten, Groot-Bri- itannië, Frankrijk en China overeen zjjn gekomen tevoren miet-officieel overleg te plegen, wanneer er belangrijke beslis singen in de Veiligheidsraad moeten worden genomen. Het doel hiervan is: het aantal, veto's tot nu toe 41 te beperken. De Sovjet-Unje heeft op één n? al deze veto's uitgebracht. Later werd gemeld, dat de vliegende vulpenkoning gisteravond uit Brussel ver trokken, is> waarbij hij 30 minuten inge lopen was op zijn achterstand. Hij landde met zeven uur vertraging en deelde een handje Video-sigarettenaanstekers uit H. M- de Koningin heeft hedenochtend de voorzitter der republikeinse delega tie ter Ronde-Tafelconferentie drs. Mo hammed Hatia, in audiëntie ontvangen- verloor het Duitse leger 10.467 manschap pen. De Kriegsmarine telde 48.904 ver liezen, de luchtmacht 138.596. Vermist zijn: 1.903.000 manschappen, van wie aan het Oostelijk front alleen al 1-018.000. de ontwikkeling die deze dienst heelt ondergaan, hij wel degelijk in het vlak van opvoeding en onderwijs is komen uitputtende strijd wordtgevoerd, hier Het socialistisch blad, waartegen wij ons hier richten, ziet vreselijk sombere gevolgen oprijzen als aan dat verlangen van de katholieken zou worden vol landen sinds onheugelijke tijden een ?aa" schrijft: "Het+ ein? van de ge" uitnuttende striid lijkstelling, zo opgevat, zal zijn, dat in te liggen. Hoe moet nu bij dit verschil van vrede heerst. Het is echter niet gemakkelijk een mening een oplossing worden gevon- inzicht tot in zijn uiterste consequentie den? door te denken. Vaak is er een zekere Het komt. ons voor, dat wij in leder moed voor nodig om deze te aanvaar- geval mogen uitgaan van de zekerheid, den, ongeacht de ongewenste gevolgen dat heden ten dage in de kring van de die men ziét oprijzen. Hiervan kan men socialisten eerbiediging aanwezig is het bewijs zien in het meningsconflict voor onze overtuiging, dat de opdracht, dat ons hier bezig houdt, waarover de voorzitter van de K.R.O. Het komt ons voor,' dat men ter be spreekt, ons bindt. Eveneens zullen de oordeling daarvan steeds moet uitgaan het kleine Nederland drie volken le vendie door onzichtbare muren gescheiden zijn en overkoepeld worden door een schatkist zonder bodem". Wij vrezen dit gevaar niet. Het zou alleen kunnen bestaan als de verschillende gezindten uit een geest van separatisme de scheiding wilden om de scheiding. Zolang als de keuze van eigen wegen door een gewetensvolle zorg voor onze jeugd wordt geleid, behoeft men hier voor niet te vrezen. Bij Kon. Besluit is mr. C. L. W. Fock, raadadviseur in algemene dieast bij het departement van Algem. Zaken, met in gang van X November j.l. benoemd tot secretaris-generaal van dit departement. Mr. C. L. W. Fock is ia zijr studie in de rechten werkzaam gewees* bij de Rotterdam, che Bank te 's-Gravenhage. In 1928 ging hij over naar het scheep vaartbedrijf om in 1930 naar Oost-Afrika te vertrekker. Daar bekleedde hij gedu rende tien jaren verschillende functies op scheepvaartgebied. Tien in 1940 de Ne derlandse regering haar zetel te Londen vestigde, wist mr. Fock in Engeland te komen, waar hij eerst als officier werd ingelijfd bij dé troepen. Daarna werd hij tewerkgesteld op het departement van Oorlog. Na enige tijd werd hij benoemd tor secretaris van de Ned. missie bij de combined schiefs of stafs in Washington, Gedurende de oorlogstijd was hij ook nog een klein jaar verbonden aan de Ned. legatie in Portugal en van September 1944 tot aan de bevrijding was hij hoofd van het Bureau Inlichtingen te Londen. Na de bevrijding werd mr. Fock werk zaam gesteld bij het ministerie van Al gemene Oorlogsvoering en bij de instel» ling van het departement van Algemene Zaken werd hij raadadviseur in alge mene dienst bij dat ministerie. Tommy7 - Oh, ware de selectie-commissie der Football Association eens een lévend lichaam! Hadde zij maar. eens de moed haar oor te luisteren te leggen bii de Vox Populi! Maar de Ouwe Taaien die daar tronen op Lancaster Gate weten het meestal beter, vergrijsdals ze zijn door de eeuwen heen. De heer Herberts is eon zuigeling, vergeleken met de lieden die nu de quadratuur van een cirkel mnP ten gaan oplossen, in casu de keuze van een nieuwe centervoor voor Fn„fi j omdat de heer Milburn weliswaar8 t Wales een vondst was voor een paar- weken vM* podium werd weggemaneeM 1 broken botten. geId met Wa* ge- Dus thans tóch Tommy. Maandagavond gaat de Grote daarover rondetafelen en van meneer Hu- band hangt het dan af. Meneer Huband is 81 jaar („and never been kissed") en krek deze week stond zijn levensloop als een voorlopige necrologie in de krant. Meneer Hubsnd zei, dst hij niet de oud- ste was van de commissie, want mr. Kir- kuD en mr Spring slaan hem (in leef tijd) met stukken. Meneer Huband kiest al 42 jaar lang Engelse elftallen wij, al een tijdje achter Ci arman-t Chelsea aanjagend - waren 7 toen meneer Hu band al kóós. Hij zat reeds- in het be stuur van een voetbalclub in 1593 let wel: 1893! Deze „knaap" spreekt mee over Tommy! Men kan zeggen, dat er in deze ko lommen de laatste weken wel wat veel over het Engels elftal wordt gebazeld en wat weinig over het stopper-spil-systeem, maar vergeet niet dat ergens in Bra zilië een Rio Grande stroomt en dat in Juni daar wordt gevochten om, wat men met een weids v oord de „World Cup" noemt, voor zover men de World dan te- genwooi dig splitst en separeert door een gordijn. Het Engels elftal, uit zijn isole- mentstent gelokt, moet daar in Rio de prestige-kastanjes uithet vuur halen en elke interland die het blauw-witte team „verwerkt" is een vingerwijzing voor de rest der wereld. Vox Populi met het gebit op het nachttafeltje. Op 16 November speelt Engeland tegen „Ireland" en men schreeuwt om Tommy Lawton. Maar we vrezen met gerechte vreze, dat meneer Huband en consorten zichzélf zó flink en fief vinden, dat ze de „Vox Populi. Vox Gio-'nali" rustig op hun' nachttafeltje deponeren en zich een centervoor aanmeten naar eigen inzicht. En wij geven dan geen sixpence meer voor „Brittannia ruling the waves. „Gouden" benen Ge hebt de vorige week kunnen lezen hoe Engeland soebatte om dë hand en de 2 voeten van Don Revie, Leicester City's binnenvoorwaarts. De aap is nu uit de mouw gekomen: Leicester vraagt 27.000. een ongekend maximum. Geen wonder, dat er zich stemmen verheffen tegen deze waanzin: ,,il y a tenslotte des frontières". Manchester City bood des ondanks 26.000, doch Leicester City memoreerde per omgaande dat het 27 000 moest wezen en of Manchester maar gauw over de brug wilde komen want anders grepen ze er naast. Wij sig- naleren dit geval maar even, om duide- üjk te maken waar men met dat beroeps- voetbal naar toe gaat en hoe heerlijk 't is aat in Nederland nog zo iets bestaat als giaszuiver amateurisme, blakend van ver- emgmgsliefde. Dat kennen we hier niet meer Zeg het met 'n vlag Dat kennen ze blijkbaar nog wel in Oporto. Laatst kreeg mr. Whittaker van Arsenal een briefje uit Oporto of hij asjeblieft de Arsenal-vlag voor een paar dagen naar Portugal kon sturen, want er was op het voetbalveld*van Oporto een herdenking en daar hadden ze die vlag voor nodig. Achteraf bleek, dat men ging herdenken, dat Oporto in Mei 1948 Ar senal had geslagen met 3 -2 en dit feit scheen (voor Oporto) van dusdanige we- ■wonnen op een vreemde roldbetekenis dat er een volledig gedenk teken werd onthuld, waarvoor de goe gemeente een bedrag van rond negen duizend gulden bij eikaar had gerafeld, burgerlijke en militaire autoriteiten woonden de „plechtigheid" bij en op de trans wapperde aan de ene zijde de Por tugese vlag, aan de andere zijde de Brit- se en in het midden die der Roje Jon gens. Aardig, reuze-aardig..,. Nog even Chelsea Dat de Wereld op dr kop staat wisten a!6- m,Bar eën gekker seizoen als het hui d-ge hebben we nog niei meegemaakt. Normaal is dat een thuisclub de meeste kans heeft op een zege. Dat is deze keer anders: van de 132 Zaterdagse matches wonnen de thuisclubs slechts 46 keer. De laatste Zaterdag vertoonde het summum van het summum: 3 clubs eigen grond. Inderdaad wereld. Dat sympathieke Chelsea van ons moest naar de Primussen Inter Pares Wolverhampton en de Wolves dachten, dat het een flauw -aardigheidje was om onze jongens tot pap te Gaan. Met meet kundige reeksen bouwden ze (de Wolves) stelling na- stelling op en meneer Med- hurst danste door z'n doel als een kat in doodsnood en de enkele keer, dat hij de bal in z'n armen ving, vertroetelde hij het ding als z'n eerstgeborene, zodat het zo nu en dan maar een haar scheelde of hij ware met kind en al in de netten gefriemeld. Zo duurden de minuten uren. maar die minuten leverden geen goals, al stond zo nu en dan heel Wolverhamp ton voor de vijandelijke veste te proef ballonnen. Chelsea haalde adem. In de 39ste minuut 't kan ook de 40e geweest zijn zag Wolverhampton's werknemer Smyth echter een gaatje, groot genoeg voor een voetbal en een kwartier na de rust zag hij nog eens een gaatje en toen stond het 20 voor de Wolven en kon Chelsea wel naar huis gaan. Maarrrrr.wij kwamen op dezelfde golflengte terug! Reg Williams, kreupel als oen ouwe ta felpoot en deswege voor spek en bonen op de rechtervleugel gedeponeerd, stond van daar af z'n voorwaartsen maar wat verdwaalde ballen te voeren alsof hij Piet van de Pol zélf was en de centime- ter-nauwkeurige passes v/aren een kolfje naar de voet van Campbell en Bentley, die achtereenvolgens de kost maar voor kauwen hadden en Chelsea hielpen aan het zoveelste gelijke spel! Toen wij ons door de poort naar bui ten wrongen rikketikte er iets ondpr onze De officier van justitie bij de Leeuwar der rechtbank heeft gisterenmiddag tegen een 48-jarige arts uit Kollum 12 jaar ge vangenisstraf met aftrek en ontzetting uit het recht om zijn praktijk uit te oefenen gedurende 15 jaar geëist. Verd. heeft anderhalf jaar geleden een kraamverpleegster na een woordenwisse ling in het water geduwd, tengevolge waarvan zij verdronk. De arts vertrok de dag na de moord naar Indonesië, maar werd bij zijn aankomst aldaar gearres teerd en per vliegtuig naar Nederland teruggebracht. De behandeling van deze tragische zaak, die gedeeltelijk met gesloten deu ren geschiedde, heeft de gehele dag ge- geduurd. Uiterlijk onuewogen verklaarde verdachte, dat hij het meis je niet met opzet het water had inge duwd. De officier van justitie achtte het plegen van moord dan ook niet be wezen, maar was v. van oordeel, dat bij verdachte de opzet tot doden aan wezig is geweest. De verdediger drong aan op clemen tie en verzocht de rechtbank het recht om het ambt van arts uit te oefenen niet aan verdachte te ontzeggen. Uitspraak over 14 dagen. Ten einde tegemoet 'e komen aan de vele verzoeken tot onslag uit de zeedienst, wordt voorlopig bepaald, dat korporaal» en manschappen, behorende tot het be- roepspersoneel, wier dienstverband vóór of op 1 Januari 1944 was geëindigd en die sindsdien geen re-engagement hebben gesloten, desgewenst een verzoek tot ont slag kunnen indienen, welk verzoek als dan zal worden ingewilligd- De aandacht van betrokkenen wordt er op gevestigd, dat bij inwilliging van het verzoek om ontslag een later in te die nen verzoek om weer in beroepsdiënst te mogen terugkeren niet zal worden inge willigd- Aangeraden wordt geen ontslag te vragen alvorens zekerheid is verkre gen ten aanzien van een passende bur gerbetrekking. De 30 jarige Van der N. uit Hilversum, de 26-jarige J. v. Roessel uit Tilburg en de 30-jarige J. Gombert uit Utrecht, wa ren tijdens de bezetting bewakers in het kamp Amersfoort. Zij hebben zich in die functie schuldig gemaakt aan de erger lijkste mishandelingen van gevangenen. Het Utrechts BG. veroordeelde v. d. N. en G. tot de dooustraf en v. R. tot levens lang. De bijz. raad van cassatie heeft gis teren het vonnis van v. d. N. bekrachtigd -en v. R. en G. resp. veroordeeld tot 20 en 15 jaar gevangenisstraf met aftrek. De raad veroordeelde dë 49-jarige J. Smorenburg en de 50-jarige J v Cleef, beiden uit Utrecht, resp. tot 11 en 7 jaar gevangenisstraf. Beide veroordeelden wa ren vroegere politiemannen en hebben een groot aantal Joden gearresteerd. De 40-jarige radio-technicus J Alssema uit Stadskanaal werd door het B.G. te Leeuwarden tot de doodstraf veroordeeld. Ook hij was -on helper van de Duitsers en heeft zich o.a. schuldig gemaakt aan de moord op twee Nederlanders. De proc. fiscaal bij de raad van cassatie, T Enkele maanden geleden zijn een aan tal belastingontwerpen- bij de Tweede Kamer ingediend. Aangezien de omstan digheden inmiddels door de devaluatie 'n wijziging hebben ondergaan, acht de mi nister van Financiën bet noodzakelijk, bepaalde wijzigingen in zijn voorstellen aan te brengen. De vorige week heeft minister Lieftinck „Nadere mededelingen inzake de aanhangige' belastingontwer pen" aan de Tweede Kamer doen toe komen. Hij heeft zich hierbij beperkt tot het aangeven van de algemene, lijn van de wijzigingen, welke hij in zijn voor stellen zal aanbrengen. In het kort kun nen hierover dus onzerzijds slechts enkele opmerkingen worden gemaakt. In 't Wetsontwerp Belastingherziening 1949 is een bepaling opgenomen, welke de z.g. "vervroegde afschrijving" moge lijk maakt op investeringen in bedrijfs middelen in de jaren 1946 tot en met 1952. De vervroegde afschrijvingen be tekenen, dat de ondernemer een derde van de aanschaffingsprijs naar willekeur mag afschrijven, desgewenst bijv. ineens in een jaar, waarin het de ondernemer, om welke reden dan ook, goed uitkomt. Het gaat dus alleen om een verschuiving van druk naar latere jaren. Na de deva luatie is dit volgens L. niet meer het geval, want er treden direct prijsstij gingen in t.a.v. import uit landen, welke minder hebben gedevalueerd dan Neder land. Daarnaast zijn geleidelijke prijsstij gingen te verwachten voor goederen hier te lande gefabriceerd, of afkomstig uit landen welke in gelijke mgte als Neder land hebben gedevalueerd. Was aanvan kelijk vóór de devaluatie aan de aan schaffingen van bedrijfsmiddelen een be langrijk prijsrisico verbonden, na de de valuatie is er volgens L. van een „kop" welke er' vlug af moet geen sprake meer Daarom wil minister Lieftinck de datum van ingang van het wetsontwerp twee jaren verschuiven, of 4n het algemeen van 1 Januari 1948 tot -1 Januari 1950. Voor de nieuwe investeringen, welke tot hogere bedragen plaats moeten vinden is er vol gens prof. Lieftinck nl. alle aanleiding de faciliteit van „vervroegde afschrijvingen" te handhaven. Deze motivering van de minister is o.i. niet bepaald overtuigend. Steeds heeft men in Den Haag de mening verkondigd dat de doorwerking van de prijsstijging voor de goederen, welke geïmporteerd worden uit de landen welke evenveel gedevalueerd hebben als Nederland, niet groot zou zijn. De concurrentie zou ook zijn werk gaan doen. We krijgen nu de zonderlinge situatie dat een ondernemer op een machine, welke in 1949 is gekocht Het Haagse Gerechtshof veroordeelde gisteren de slager P. E. v. T- uit Rotterdam tot een boete van 2.500 subs. 6 wekeii gevangenisstraf, omdat hij 200.000 ballen gehakt zonder bon heeft verkocht. De Rotterdamse Rechtbank had de slager tot 4000 boete veroordeeld. De procureur-generaal bij het Haagse Ge rechtshof had bevestiging van deze straf gevraagd. De Rotterdamse grossier in vleeswaren J. S. behield, overeenkomstig de conclu sie van de procureur-generaal, de boete van 500, waartoe de Rotterdamse Rech- bank hem had -veroordeeld. S. was een van de afnemers van de slager T. Hij heeft 52.000 ballen gehakt van hem ge kocht geen vervroegde afschrijving mag toe passen, terwijl degene die haar begin 1950 tegen dezelfde of praktisch dezelfde prijs koopt, dit wel mag doen. In feite hebben beide hetzelfde, of zoals de minister be- toogt, geen prijsrisico. Zelfs indien de stelling van L. juist zou zijn dat er in de aanschaffingen na 1 Januari 1950 wel prijsrisico doch in de aanschaffingen van 1946 t.m. 1949 geen prijsrisico zou schui len, dan is er echter nog altijd een ander risico, dat zowel voor de aanschaffingen van 1946 t.m. 1949 als voor die van 1950 en later geldt. Het ondernemersrisico ten aanzien van deze aanschaffingen blijft bestaan, d. H'.z. de ondernemer zal moeten afwach ten of na de aanschaffing van bedrijfs middelen in deze gekke naoorlogse tiid met schaarste welke plotseling ver dwijnt, de afzet geen moeilijkheden ondervindt. Het is op het ogenblik wel buitengewoon moeilijk om de afzetmo gelijkheden te overzien. Het gaat er om of men wel in staat is voldoende snel een flink bedrag aan afschrijvingen in de haussejaren te verdienen en daar door na de hausse met een goedkopere machine kan werken in de jaren met steeds feller wordende nationale en internationale concurrentie. Vooral een vrijer handelsverkeer tussen de West-Europese staten met het doel de concurrentie te doen herleven, iets waar op de Ver. Staten sterk aandringen, zal onherroepelijk afzetmoeilijkheden doen ontstaan. De mogelijkheid tot herwaardering van vooroorlogse bedrijfsmiddelen, waarbij toegestaan wordt een verhoging van de boekwaarde onbelast te reserveren, blijft gehandhaafd. Maar ook deze faciliteit gaat pas in 1950 in. Wat zijn hiervan de ge volgen? Men herinnert zich wellicht uit de critiek op het wetsontwerp belasting herziening 1949 in ons blad, dat de voor gestelde regeling praktisch geen verlich ting van belastingdruk geeft. Machines aangeschaft vóór 1 Januari 1948 zouden immers bö een afschrijving van 8 a 10 pet per jaar praktisch geen of geen boekwaarde meer hebben. Door de verschuiving van het in werking tre den der faciliteit met twee jaar zal zf) elke betekenis verliezen, want het ge ringe voordeel, dat er nog uitgehaald kon worden, verdwijnt. Een gunstiger gevolg van de verschui ving van het in werking treden van de belastingherziening met twee jaar is het feit dat de mogelijkheid .van onbelaste reservering nog gedurende twee jaar gehandhaafd blijft. Aangezien het onbe last reserveren voor hét eerst in 1946 kon geschieden en aanvankelijk met 1947 zou eindigen, wordt nu de periode, waarin het vormen van een onbelaste reserve moge lijk is, uitgebreid met twee tot vier jaar. Het maximum van de onbelaste reserve is het hoogste van de hierna onder I en II bedoelde bedragen. I De som van a. 20 pet. van de waarde van de (lichamelijke) duurzame productiemiddelen of van de hierop gevestigde zakelijke rechten, b. 10 p-t. van de waarde van de bedrijfsvoor raden en c. (uitsluitend voor landbouw bedrijven) het bedrag van de pacht, de beklemhuur of de erfpachtscanon over de iaatste 7 jaar. II 10 pet. van de waarde van de overige bedrijfsactiva. Voorts mag de reserve per boekjaar slechts toenemen met het laagste van de volgende bedra gen: a. de vermogensvooruitgang b. 15 pet van de behaalde winst. Door de uitbreiding van de mogelijk heid tot onbelast reserveren krijgt men meer gelegenheid om het plafond van de onbelaste reserve te bereiken. De af schaffing, voorgesteld in het Wetsont werp Belastingherziening 1949, waarte gen veel bezwaren zijn ingebracht, l> dan ook in het algemeen bij een af schaffing na 1949, geen belangrijk na deel meer. chemise van een ou(ie liefde, die niet waarover A. zich gisteren had te verant- rocst en van ..er is maar ene club. Vult u zelf maar in! Dat er op het ogenblik zoveel naturali saties aanhangig zijn, is mede een gevolg van het feit. dat er in de jaren 1940-1946 niet genaturaliseerd is Sedert de bevrij ding zijn een kleine 2000 naturalisaties tot stand gekomen. Dit aantal is in ver houding tot de aanwas der Nederlandse bevolking door geboorte niet verontrus tend. Niettemin wordt bij naturalisatie van loontrekkenden het advies gevraagd van de minister van Sociale Zaken, zulks met het oog op de belangen van de ar beidsmarkt. Geregeld worden er echter ook ondernemers, die werkgelegenhe:'"! scheppen, ter naturalisatie voorgedragen. Bij de naturalisatie, van Duitsers wordt voorzichtigheid betracht. Hun betuigin gen van aanhankelijkheid aan Nederland worden getoetst aan hun gedragingen tij dens de bezetting, aldus de minister van Justitie naar aanleiding van het eindver- woorden. concludeerde tot verwerping I slag van de commissie' van rapporteurs van het beroep van A. 'der Eerste Kamer. Kinderen, die voor de f lm spelen, moeten hun loopbain tegenwoordig erg vroeg beginnen, willen ze een vermogen hebben verdiend tegen de tijd, dat ze naar school moeten. Ingrid Bergman stond al voor de camera, toen ze één jaar werd, al werd die dan ook maar gehanteerd door ten trots*" vader. Maar er s toch minsten^ één b Joy. dio h-jar de loef heef* afgestoken De kleine Nico Nat. een ontdekking van de were'd- beroemde Nederlandse filmproducent R. Olprent, is, gillend in zijn wieg de jongste filmster ter wereld. In het laatste R. O! pr ent-Nieuws, bestemd voor de filmredacties van de Nederland se pers, wordt hij beschreven als „een beminnelijke, volkomen onbedorven acteur, die ondanks zijn roem geheel onveranderd is gebleven".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 5