Kopstukken uiten de R.T.C. zich over A1 AUS" GOTT W ALD in ACTIE Grote in achteruitgang huishoudelijke beroepen de EEN WISSEL stond verkeerd Terugkeer der militairen uit Indonesië Juli 1950 nog geen einddatum Weerbericht] Engeland wil wijziging militair vijfpact-stelsel VOLDOENING OVER BEREIKTE RESULTATEN BOEREN HANDHAVEN ZICH Op de IRIBUNE De nieuwe prijzen voor varkensvlees De kaas werd niet verkocht DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN En nu de ratificatie door het parlement iiiiyi Bisschoppen moeten eed van trouiv aan regering afleggen Praag wil R.K. priesters gaan aanstellen Kard. Marmaggi f Amnestie in Indonesië Jongetje door tankauto gedood Industrie nog niet op volle toeren Olietrein en goederen trein botsten Positie der K.N.I.L. Geen geveclitstroepen meer naar Indonesië De „Waterman" komt vanavond binnen Loonpolitiek der Franse regering Borgtocht voor de elf veroordeelde Ameri kaanse communisten Carbonade f 0.50 goedkoper per kg Hijsbok stortte in elkaar De Amerikaanse wapen- liulp aan W.-Europa site JAARGANG VRIJDAG 4 NOVEMBER 1949 No. 2107$ De Ronde-Tafelconferentie is ten einde, de Ridderzaal krijgt weer haar normaal aanzien, langzamerhand beginnen de eerste gedele geerden te verdwijnen of zich voor hun vertrek gereed te maken, van alle kanten komen reacties over de bereikte resultaten bin nen en de kopstukken van de conferentie, die ruim tien weken lang het politieke leven in Den Haag domineerde, hebben in vraaggesprekken hun mening over de gang van zaken uiteengezet. In het Kurhaus te Scheveningen werd gisteren door de Indonesische delegatie een afscheidsreceptie gehouden. Burgemeester d'Ailhg in gesprek met Sultan Hamid II en zijn echtgenote. Andere gezindten mogen zelf candidaten aanwijzen Gisteravond vertrok mr. Moh. Rum per vliegtuig naar Indonesië. Op het vliegveld werd de heer Rum uitgeleide gedaan door de minister van Overzeese gebiedsdelen, mr. J. H. van Maarseveen. Vele verwachtingen, die in hoofdzaak op een aanvoelen van de massa-ontwikkeling waren gebaseerd, zijn, voor wat de beroeps bevolking aangaat, niet verwezenlijkt. De eerste landelijke uit komsten van de beroepstelling 1947- stellen in dit opzicht althans teleur. Sinds 1930 hebben geen belangrijke wijzigingen in onze beroepsstructuur plaats gehad. Slechts enkele kleine, maar be langrijke groepen, laten een geheel gewijzigd beeld zien. grote ravage op het traject coevorden- gramsbergen KONING VOETBAL" MANTELORGANISATIE TOVERT 260.000 DOLLAR WEINIG VERANDERING TEGENSTAND VAN DE VIER ANDERE PACT-LEDEN DE KANTUREN zijn tijdelijk gevestigd In het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f3-90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. 1 Directeur: J KUIJRëRS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J M- HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. De minister-president, dr. W. Drees Was niet zondier vertrouwen voor de toe komst. „Als wij er in slagen de ter R.T.C. bereikte overeenkomst ten uit voer te leggen in de geest, waarin zij.is opgesteld, dan zal daaruit naar mijn overtuiging een vruchtbare samenwer king tussen Indonesië en Nederland voortspruiten". Hij verwachtte verder, dat de publicatie van de resultaten der conferentie veel wegnemen zal van de spanning die in Indonesië nog steeds be staat. Er'zullen'Nederlanders in Indone sië zijn, aldus de minister-president, die zich onbehaaglijk zullen voelen bij het wegtrekken van de Nederlandse troepen, maar ook zullen er zijn, die blij zijn, dat de periode van onzekerheid nu spoedig tot het verleden zal behoren. Dr. Diees geeft toe, dat er nog onzekere factoren bestaan voor wat betreft de positie van de Nederlandse ambtenaren, doch hij voegde hieraan toe: „Ik ben er van over tuigd. dat er voor de Nederlandse werk nemers in Indonesië altijd de mogelijk heid zal blijven bestaan voor het vinden van een voldoening gevende werkkring". Verder gelooft hij, dat de bereikte eco nomische overeenkomst een basis legt. waarop Nederlandse ondernemingen in Indonesië in staat zullen zijn hun werk aldaar op bevredigende wijze te hervat ten. Ten aanzien van de militaire overeen- De Tsjechoslowaakse regering heeft gisteren bepaald, dat door de leiding der R. K. Kerk in Tsjechoslowakije lijs ten moeten worden opgesteld met can didaten voor vacante standplaatsen van priesters. De regering zal dan UU deze lijsten haar eigen keus maken. Andere kerkelijke gezindten mogen zelf hun candidaten voor te vervullen godsdien stige functies aanwijzen, doch zij moe ten goedkeuring van de staat verkre gen .alvorens tot aanstelling te kunnen overgaan. Opengekomen posten van geestelijken moeten binnen dertig dagen na het ont staan der vacature wederom zijn bezet. In de Tsjechoslowaakse staatscourant werd gisteren de tekst van vijf in de af gelopen week door het kabinet goedge keurde regeringsbesluiten gepubliceerd, volgens welke de regering voortaan con trole zal uitoefenen op alle kerkelijke instellingen m Tsjechoslowakijë. Deze regeringscontrole strekt zich ook uit tot alle voormalige kerkelijke bezittingen, welke vallen onder het thans doorgevoer- mliSsaücel Van landherVorminS of natio- Voorts is door de Tsjechoslowaakse re gering een voorziening getroffen voor de gevallen, waarin nieuw benoemde pries ters weigeren de door de staat gestelde voorwaarden het afleggen van de eed van trouw aan de Tsjechoslowaakse re- nubliek politieke betrouwbaarheid en het ontwaarden van betaling door de staat ra ïe komen In deze gevallen zal de t ,i;„n binnen veertien dagen geen staat, mdien binnen de kerke. verzoeken de betrokken iijke autorite ici indien een der- Priesters „te ontslaan n}et bin_ gelijk verzoek van de rege nen veertien dagen is ingewü g regering de niet vervulde £un vacant beschouwen. Kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders (artsbisschoppen, bisschoppen en be heerders van kerkelijke goederen) moe ten in de toekomst in tegenwoordig heid van de minister-president een eed van trouw aan de regering afleg gen. Wensen zij dit niet te doen, dan zal hun benoeming niet door de rege ring worden erkend. De rode regering van Praag heeft gis teravond in het blad „Het katholieke nieuws", uitgave van het ministerie van opvoeding, betoogd, dat, nu de priesters door de staat worden betaald, zij ook Reuter seint uit Vaticaanstad, dat Z. Em. Francesco kardinaal Marmaggi daar gisteren in de ouderdom van 73 jaar tengevolge van hartzwakte is overleden, De kardinaal, die reeds sinds enige tijd aan heftige hartaandoeningen leed, werd op het einde der vorige maand van de H- Sacramenten der Stervenden voor- zien. komst zeide hij: De Nederlandse re gering heeft geen andere wensen en belangen dan zo spoedig mogelijk de troepen uit Indonesië terug te trekken, nu hun taak daar ten einde is. Hij meende echter, dat de periode van zes maanden, door de Indonesische, dele gaties voorgesteld uitermate kort waarschijnlijk te kort is. Nederland zal echter alles in het werk stellen om de terugtrekking in deze periode te voltooien. Engelse schepen zullen bij het vervoer van de troepen worden ge bruikt. Tenslotte zeide hij, da' een dringend beroep zal moeten worden gedaan op de medewerking van het parlement, teneinde te bereiken, dat de ratificatie van de resultaten der conferentie vlug genoeg zal kunnen geschieden om de overdrach' van de soevereiniteit op of vóór 30 December mogelijk te maken. Sultan Hamid: „Niet somber zijn, Op een persconferentie zei Sultan Ha mid II, de voorzitter vrn het Bijzonder Federaal Overleg o.a.: „Ik verzoek u niet al te somber te zijn over de toe komst van Indonesië, dat daar b v. chaos zal gaan heersen óf dat we allemaal on der de republiek komer. óf dat het land geheel communistisch wordt, want ik ben er van overtuigd, dat er voor deze bezorgdheid geen reden Destaat". Hij wees er verder op dat de kwestie Nieuw Guinea d'e Indonesiërs zeer hoog zit, waarbij hij duidde op het mandaat, door alle deelgebieden aan de Indonesische afgevaardigden ter R.T.C. meegegeven en waarin staat, dat dit gebied tot de R.I.S. zal behoren. Lof zwaaide Sultan Hamid toe aan de U.N C.I. en hij sprak de hoop uit, dat de huidige Nederlandse regering het roer nog lang it handen zal mogen houden en meende, dat, indien de huidige republikeinse leiders in de centrale regering zullen komen, zowel Indonesië als Nederland er goed mee af zullen zijn. Van Roy enRum: overeenkomst meer voor het communisme moeten gaan wer ken. Uit Vaticaanse bron wordt vernomen, dat de Kominform pseudo-geestelijken opleidt om verwarring te stichten on der de katholieken in de Oost-Europese staten. Er zouden seminaries opgericht zijn, waar op het ogenblik ongeveer 500 studenten grondig les krijgen in Latijn, philosopbie, theologie en de marxis tische leer. Het seminarie voor Polen zou te Lemberg gevestigd zijn. De steeds toenemende terreurmethoden van de Tsjechoslowaakse regering heb ben in talrijke Slowaakse dorpen krach tig verzet uitgelokt van de zijde der boeren. Het gevolg hiervan is, dat in vele gemeenten het standrecht is afge kondigd. Eenheden van de Slowaakse gendarmerie en politie hebben geen Ge volg gegeven aan het bevel van de re gering, met wapengeweld de godsdienst oefeningen te verstoren, doch schaarden zich aan de zijde der bevolking. Toen in Drahovce bij Piestany com munistische raddraaiers tijdens een godsdienstoefening de kerk binnendron gen en de gelovigen wilden dwingen het gebouw te verlaten, werden zij door de politie met geweld uit de kerk verwijderd. Als represaille-maatrege len werden 17" bewoners gearresteerd en met onbekende bestemming weg gevoerd. Tijdens een radiovraaggesprek, gister avond voor Hilversum I gehouden, met drs. Rum, de vice-voorzitei van de re publikeinse delegatie en dr. J. van Royen, tweede ond rvoorzitter van de Ned. delegatie ter R T.C. hebben beiden zich geuit over de resultaten ter R.T.C. Succesvol beëindigd, noemde drs. Rum de conferentie, maar hij voegde er aan toe, dat de noten, die gekraakt moesten worden we' eens zeer dar*7 waren. De goedé atmosfeer is bewaard gebleven en de goede wil van de beide partijeq onverzettelijk. Dr. Van Royen zeide: De onderhande lingen zijn over het algemeen goed ver lopen. zelfs beter, dan ik verwacht had. Dé voorwaarden voor samenwerking zijn nu in ruime mate aanwezig. De interna tionale wereld zal de resultaten van de R.T.C. zeker met enthousiasme begroe ten en er kan zelfs een neiging aan de kant van d.. Verenigde Natie bestaan om zich zelf op de borst te kloppen. De Unci heeft veel tot de goede afloop bij gedragen, doch laat men niet vergeten, dat twee volken zich onder innerlijke dwang bevonden om niet langer in vijandschap te leven en ee> vreedzame oplossing te bereiken voor het tussen hen bestaand geschil. De Nederlandse Hoge Vertegenwoordi ger van J Kroon zal amnestie verle nen aan aller- die zich misdragen heb ben in gevallen waar dit duidelijk zijn oorzaak vond in het politieke conflict tussen N zderland en de Indonesische republiek, aldus is gisterer in Batavia bekend gemaakt, meldt Ass. Press. Deze korte bekendmaking volgde op de ondertekening van het accoord op de Ronde-Tafelconferentie. In verband met deze bekendmaking deelde een Nederlandse woordvoerder mee, dat dit besluit veel verder gaat dan de destijds onder de wapenstilstands overeenkomst getroften regeling. Hij verklaarde dat kr; chtem de wa- penstilstandsoveieenkomst ruim 2000 In donesische gevangenen ii vrijheid waren gesteld. Thans zullet. vrijwel alle poli tieke gevangenen in vrijheid worden ge steld. Hij schatte het aai.ta! gevangenen, dat vrij zou komen, op enkele duizenden. Gis'-ermiddag is 0p je Keizersgracht te Utrecht de 7-jarjge g. y B. door een tankauto van een melkinrichting, toen deze een garage wilde inrijden, overreden en gedood. Een der wielen van de zware wagen heeft het hoofdje van de jongen verpletterd- Het kereltje was aan het Jspeien en kwam plotseling voor de auto te voorschijn, zodat de chauffeur het on geval niet heeft kunnen voorkomen. Op 31 Mei 1947 werkten in totaal 3.867.000 mensen vbor kost van het Nederlandse volk, waarvan 2.923 000 mannen en 944.000 vrouwen Dit wil zeg gen, dat 40 pet. van de hele bevolking of wel 61 pet, van alle mannen en 19.5 pet, van alle vrouwe in het pro ductie-proces in de ruimste zin werk zaam waren. Nagenoeg dezelfde percen tages publiceej.ee 17 jaar te voren de be roepstelling van 1930, zodat men geneigd is aan te nemen dat de. toeneming van onze beroepsbevolking onze uitzonderlij ke bevolkingsvermeerdering heeft kun nen bijhouden en dus alle geroep om in dustrialisatie en emigrant overbodig is. In verband hiermee, mag men echter niet uit het oog' verliezen, dat onze be volkingsvermeerdering eerst in 1946 in versneld tempo is ingezet, zodat de ge volgen daarvan zich pas in 1960 op de arbeidsmarkt zullen doen gevoelen. In de industrie werden 1.428.000 per sonen geteld, dit is 196 000 meer dan in j930 Maar desondanks omvatte de nij verheid in Mei 1947 slechts 36.9 pet. van de totale beroepsbevolking tegen 38 8 pet in 1930. De industriebevolking is dus relatief achteruitgegaan De gevolgen van de oorlog, waardoor tal van bedrijfs takken niet direct op volle capaciteit konden werken, zullen daaraan niet vreemd zijn, In de landbouw daarentegen bleef hel Gistermiddag om even over vijven Is op het spoortraject Coevorden-Grams- bergen een goederentrein op een olietrein gereden. Een lege olielanktrein van de BPM stond voor het station Gramsber- gen te wachten op de goederentrein, ko mende uit de richting Coevorden, die alleen ter hoogte van dit station kon pas seren. Door de verkeerde stand van een wissel is de goederentrein niet naar het andere spoor geleid, zodat in volle vaart de stilstaande olietrein werd geramd. De twee locomotieven werden geheel in elkaar gedrukt en de wagens ontspoor den en kwamen door elkaar te liggen op de rails. Enkele vielen de berm af en ge raakten op het weiland naast het spoor wegtraject. Ook de oliewagens raakten van de rails af. Een der ketels werd door het geweld der botsing van de wagens afgeslagen. Het geheel biedt het schouw spel van een grote ravage. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De machinisten konden op tijd van de machines springen en zo het leven redden. De botsing geschiedde precies by de spoorwegovergang in de provincieweg. Door de ravage werd ook het wegver keer geheel geblokkeerd. Het spoorweg verkeer Coevorden-Zwolle was gestremd en het traject Hardenbcrg-Coevorden werd onderhouden door een busdienst. De twee locomotieven,^*zes wagons van de goederentrein en vier van de olietank- trein zijn met kraanwagens weer op het rechte spoor gebracht. op legde, dat de parlementen de overeen komst nog moeten goedkeuren. Wat het in Indonesië aanwezige personeel van de Kon. Landmacht aangaat, werd overeen- gekomen, dat er zoveel mogelijk naar zal worden gestreefd, dat binnen een termijn van zes maanden na de souvereiniteits- overdracht deze troepen kunnen repatrië ren Van Nederlandse zijde werd voor zien dat dit niet mogelijk zal blijken. Het personeel van de KL- mag er dus niet «heel vast op rekenen omstreeks Juli 1950 weer thuis te zijn. Dlt met de beschikbare scheepsruim!ie en an- dere factoren, aldus de luit. generaal. Ten aanzien van het KNIL deelde de legercommandant de volgende bijzonder heden mede over de afvloeiing van de Indonesische leden, die niet wensen over te gaan naar de strijdkrachten van de R.I.S. De pensioengerechtigden kunnen met pensioen gaan. Zij, die in vaste dienst zijn en 15 jaren of meer diensttijd achter de rug hebben, krijgen een evenredig pensioen- Zij, die geen recht op enig pen sioen hebben, doch in vaste dienst zijn, krijgen wachtgeld. „Ziet niet terug naar wat is geschied en" Iaat u niet leiden door haat, noch door wrok. Kijkt vooruit en gelooft in de kracht van uzelf, in de bereidheid van uw vroegere tegenstander om de vriendschap in de toekomst een nieuwe vorm te geven en treedt aan, gfl allen gezamenlijk, om het woord waar te maken, dat met instemming van onze geliefde Koningin door Nederland werd gegeven". Met deze woorden eindigde de staats secretaris van Oorlog, mr. W. Fockema Andreae, de radio-toespraak, welke hij gisteren voor de militairen in Indonesië en Nederland hield Hij deed daarin een dringend beroep op de zelfbeheersing van de troepen, wanneer zij aanstonds zullen moeten terugtrekken en gaf o.a. een uiteenzetting over de nieuwe situatie, welke uit de besluiten» ter R.T.C. voort vloeit: Onze Indonesische militairen, thans dienende bij het K.N.I.L., vinden na de overdracht van de souvereiniteit de deur voor toetreding tot de strijdkrachten van de R.I.S, geopend. Zij zullen daar niet intreden als individuen, maar ondesdeels- gewijze Met hun verkregen rechten bij het K.N.I.L zal worden rekening ge houden Persoonlijke vrijwilligheid is de basis van deze overgang. De Ned. militairen van het K.N.I.L. zullen een n-ieuw tehuis kunnen vindén in de K.L. (Van onze Haagse redacteur) Nu de Ronde-Tafelconferentie tot een bevredigend einde heeft geleid, zullen geen gevechtstroepen meer naar Indone sië worden uitgezonden. Dit gebeurde trouwens al sedert enige tijjd niet meer. De troepen, welke de laatste tijd van hier naar Indonesië vertrokken, waren uitsluitend administratieve troepen voor de afwikkeling van het militaire appa raat. Zij dienen ter vervanging van de administratieve troepen, .welke op het moment voor demobilisatie in aanmer king komen. Of er na de manschappen, die dezor dagen nog naar Indonesië zijn gegaan, nog een nieuw schip zal vertrekken, kon men ons nog niet mededelen. Het troepenschip „Waterman" wordt in de loop van vanavond in de haven van Rotterdam verwacht. De ontsche ping van de opvarenden begint Zater dag 5 November a-s. des morgens te 9 00 uur. De debarkatie van de opvarenden van het ss „Empire Brent", dat eveneens met repatriërende troepen uit Indonesië naar Nederland onderweg is, geschiedt op Donderdag 10 November a s. in de ha ven van Amsterdam. percentage- van circa 20 pet. van de beroepsbevolking vrijwel gelijk en dit is nrssch'en wel het meest opvallende. Insiders toch hadden 'n aanmerkelijke daling van het percentage verwacht. De uitbreiding van onze cultuurgrond staat vrijwel stil en juist daarvan is uitbreiding van de agrarische beroeps bevolking vezenlilk afhankelijk. Hoe het ook zij, de cijfers liegen niet. Er zal dus naar een nadere verklaring moeten worden gezocht. Van de groep handel verkeer en ver zekeringswezen vertoont juist dit laatste een opmerkelijke groei. De grootste toeneming in dit tijdvak, zowel absoluut als relatief, geven de maatschappelijke dienste: (van 5.4 pet tot 10.5 pet. der totale beroepsbevol king). waarin zijn samengevat de per sonen, betrokken bij overheids- en .semi- overheidsdiensten. medische en sociale zorg en voorzorg, wetenschappelijke en culturele instellingen, recreatie alsmede verschillende particuliere ódministratie- ve lichamen. Een belangrijke daling zal deze groep sinds de telling van 1947 wel ondergaan hebben tengevolge van het opheffen, respectievelijk verminderen der rijksbureaux distribu'iediensten enz Vlucht uit het huishouden Vermeldenswaard is tenslotte nog de grote achteruitgang van de klasse huis houdelijke diensten (7.7 pet. tot 4.9 pet.) Het aantal vrouwen ia deze klas se liep terug van 234.00 tot 183.000 en verminderde dus met 51.000 of 22 pet. Deze teruggang wijst in aanmerking genomen, dat in de totale omvang van de vrouwenarbeid geen veiandering is gekomen (in 1930 19.1 pet en in 1947 19.5 pet. van de totale vrouwelijke be volking) op een veranderd karakter van de beroepsarbeid der vrouw. Daar op wijst ook 't feit dat terwijl het to taal aantal werkende vrouwen met 23 pet. is toegenomen, haar aantal in de fabrieken slechts met J» pet. vermeer derde Daartegenover staat ee#i toeneming van 56 pet. voor vrouwen in het winkel bedrijf en een toeneming van 99.000 tot 198.000 of wel van 100 pet. voor vrouwen in verkeers-, crediet-. bank- en verzeke ringswezen en maatschappelijke dien sten, in het algemeen die bedrijfsklassen, waar de vrouwenarbeid overwegend van administrative of soortgelijke aard is. Het nieuwe kabinet van C-eorges Bi- dault heeft gisteren besloten midden November een duurietoeslag van maxi maal 3 duizend francs toe te kennen aan de laagst gesalarieerde arbeiders, met de bedoeling het minimumloon van alle wérknemers op 15.00C francs per maand te brengen. De regering heeft aar de vakbonden meegedeeld dat de loonctop spoedig zal opgeheven worden. Als overbrugging geldt de duurtetoeslag. Ook zullen de arbeiders speciale gezinstoelagen ontvan gen. Ongeveer 14 millioen arbeiders val len onder deze maatregel. Men verwacht, dat alle Franse vak verenigingen zullen protesteren, dat de premies en verhoogde gezinstoelagen niet toereikend zyn. Na een onderzoek in New York en omgeving, dat meer dan negen maanden heeft geduurd, is „de grootste handelaar in verdovende middelen van de Ver. Staten" in zijn woning aangehouden. Men heeft een grote hoeveelheid verdovende Wij hebben er nog niet veel van ge hoord, dat de onlangs in roulatie geko men film „Koning Voetbal" ook inder daad heeft gedraaid. Wij hebben er zelts niet van gehoord, dat de voetbalvereni gingen in het algemeen veel moeite doen om voor een avond op deze film beslag te leggen. En dat is jammer, want „Ko ning Voetbal" is inderdaad wel de moeite waard- En verenigingen die er geen in teresse voor tonen, laten een mooie kans onbenut voorbij gaan. Men klaagt over de techniek. Het spel peil moet worden opgevoerd. Bij de jon geren dient de animo tot trainen te wor den wakker gemaakt. En daarbij is „Ko ning Voetbal" een voortreffelijk hulp middel- Want deze film toont niet al leen, hoe onze prominente voetballers de techniek onder de knie hebben, met alleen de daarvoor gevolgde trainingsme thoden, maar ook de noodzaak tot trai nen aan. Wij hebben j.l. Woensdagavond op een clubbijeenkomst, waar deze film werd vertoond geconstateerd, hoe dóór deze film de jeugd inderdaad een trai ningsinjectie kreeg. En daar is het bewijs geleverd dat deze instructiefilm wel aan haar doel beantwoordt, wat animeert tot trainen (met het voorbeeld van de grote mannen voor ogen) en daardoor ook in direct tot verbetering van de techniek en het spelpeil in het algemeen kan leiden. Men zoekt ook naar middelen, om bij eenkomsten, waar het accent valt op de geestelijke vorming van de voetbaljeugd, aantrekkelijk te maken. Met ..Koning Voetbal" heeft men zo'n middel in han den en bereikt men zelfs een tweeledig doel! (Als wij ons één aanmerking mo gen veroorloven; de voor-filmpjes die „Deltafilm" er bij draait, hebben met de zuivere sport heel weinig meer te ma ken). „Koning Voetbal" zelf is echter best.' SUPPORTER. Het Amerikaanse hof van cassatie heeft gisteren besloten, dat de 11 Amerikaanse -communistische leiders, die veroordeeld werden wegens samenzwering, op borg tocht vrijgelaten mogen worden, in af wachting van de behandeling éan hun zaak in hoger beroep. Als borgsom werd een bedrag van in totaal 260.000 doller geeist. De regering had aanvankelijk de borgsom op 1 millioen dollar bepaald. Door het bestuur van het „Congres voor burgerrechten" een organisatie, waarvan door de Amerikaanse procureur- generaal is verklaard, dat zij ondergronds werkt is het bedrag van 260.000 dol lar gestort. De veroordeelde communis ten konden dus op vrije voeten worden gesteld. Dit geschiedde echter nog nie'. omdat de beklaagden reeds individueel veroordeeld waren tot betaling van een boete van 10.000 dollar. De rechters wi'.- middelen gevonden, o.m. 5 pond heroine len deze bedragen betaald zien vóór ds en 6000 buisjes morphine, tot een geza-invrijheidsstelling onder borgtocht kan menlijke waarde van een miliioen dollar, j worden uitgevoerd. De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Droog weer met enkele overdrij- vende wolkenvelden, voornamelijk in de Noord-Westelijke helft van het land. Langs de Waddenkust tijdelijk krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid, elders zwakke tot matige Zuidelijke wind. Van- nacht en morgenochtend opnieuw op vele plaatsen nachtvorst, voor- namelijk in het Zuid-Oosten van het land. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 5 Zaterdag 5 November: Zon op- i 7-41 uur, zon onder: 1706 uur'; maan op: 16.40 uur, maan ondei-' 7.18 uur. Zoals reeds is medegedeeld, zullen met ingang van 6 November a.s. nog alleen maximumverkoopprijzen gelden voor varkensvlees en voor uitsluitend uit varkensvlees bereide vleeswaren. Vlees en beenderen van runderen, schapen, geiten en paarden mogen dus tegen vrtJe prijzen verkocht worden. De nieuwe maximum verbruikersprij- zen voor varkensvlees zijn per kg: (tus sen haakjes de oude maximumprijs): fri candeau f 3.(f 3.40), magere lappen f 3.— (f 3.40), carbonade 'f 2.70 (f 3.20) vers vet spek f 1.90 (f 2.60), vers mager spek f 2.10 (f 2.60), kinnebaklappen f 1.90 (f 2.60), vette lappen f 1.90 (f 2.60), poten f 0.80 (f 1.20), staarten f 0.80 (f 1.20), rauw vet f 1.90 (f 2.60). Voorwaardelijk goedgekeurd varkensvlees mag tegen ten hoogste f 1.65 (f 2.per kg worden verkocht De prijs voQr poulet en gehakt is gelijk gebleven, nL f 2.20. Voor vleeswaren, uitsluitend bereid uit varkensvlees, gelden de volgende maxi- mumverbruikersprijzen per 100 gram: bacon met zwoerd f 0.33, bacon zonder zwoerd f 0.38, blaasham f 0.45, boeren- ham f 0.42, gedroogd en gerookt vet spek, vet pekelspek f 0.22, gekookt mager spek met zwoerd en gerookt mager spek zon der zwoerd f 0.32, gerookt mager spek met zwoerd f 0.29, mager pekelspek f 0.24 procureurspek f 0.35, gekookte achter' ham f 0.43, gekookte schouderham f 0.38, gekookte staartham f 0.47, hampunten en nootham f 0.40, rauwe staartham f 0.44, verse worst, uitsluitend bereid uit var kensvlees f 0.25. De moeilijkheden in de kaashandel zijn nog verre van verdwenen en de regerings mededelingen van deze week n. a. v de opheffing van de distributie hebben de onzekerheden ten opzichte van de jonge kaas- nog groter gemaakt. Een gevolg daarvan is geweest, dat er op de Goudse kaasmarkt gisteren geen handel was. Er waren weliswaar 206 par tijen aangevoerd, maar de handelaren weigerden jonge kaas te kopen, zolang de nieuwe prijs niet bekend is. Groot-Brittannië zou graag zien, dat de militaire organisatie van de vijf bij het pact van' Brussel aangesloten landen wordt overgenomen door het Atlantische pact. zo werd gisteren door diplomatieke autoriteiten in Londen verklaard- Hier aan werd toegevoegd, dat het Britse plan tegenstand ondervindt van de vier andere leden van de westelijke unie, n.l de Benelux-groep en Frankrijk. De Britten willen, dat de militaire com missies van de Westelijke unie ontbonden worden en haar werkzaamheden overge nomen door de regionale organen van het Atlantisch Pact. De vier bondgenoten van Engeland in het pact van Brussel willen echter de militaire structuur van het pact om twee redenen gehandhaafd zien: a. Het pact van Brussel verplicht de le den tot het automatisch verlenen van mi litaire hulp, wanneer een der leden wordt aangevallen. b. Het verdrag van Brussel heeft een looptijd van 50, het Atlantisch pact van 20 jaar. De Britten motiveren hun standpunt als volgt: L Vele van de yerplichtingen, door Groot Brittannië op zich genomen om wapens en manschappen te leveren aan zijn bond genoten van het pact van Brussel, zou den waarschijnlijk door de V.S- worden overgenomen, indien de unie van vijf los ser v/erd. 2- Groot-Brittannië wil niet teveel aan West-Europa gebonden zijn, omwille van zijn verplichtingen tegenover het geme nebest. De woordvoerders zeiden echter, dat Groot-Brittannië waarschijnlijk zai be zwijken voor de argumentering van zijn bondgenoten Het Britse ministerie van buitenlandse zaken wilde geen commen taar leveren op de beweerde menings verschillen. Gisterenmiddag om p. m. drie uur zou op de scheepswerf van de fa. A. L. te Sliedrecht de nieuwe drijvende hijsbok „Heroj" vervaardigd voor Joegoslavië, beproefd worden. Het lag in de bedoeling deze bok, die een capaciteit van 350 ton hefvermogen zou hebben, a.s. Zaterdagmiddag defi nitief te doen proefhijsen in de Mer- wehaven te Dordrecht. Door tot nu toe onbekende oorzaak stortten, terwijl een heflast van plus minus 360 ton in de takels hing, de 35 meter lange poten van de bok met oorverdovend lawaai naar beneden. Een veertigtal personen, onder wie arbeiders, technici en bou wers. konden, toen het gevaarte naar beneden kwam, zich voor het merendeel tijdig in veiligheid stellen. Enigen hun ner kregen echter niet ernstige ver wondingen. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. Men acht het een wonder, dat er geen doden zijn te betreuren. Da politie is van mening, dat er niet vol doende voorzorgsmaatregelen waren genomen. De bovenbouw van deze hijs bok, welker capaciteit groter was dan de destijds verongelukte „Ajax", welke door dezelfde firma werd vervaardigd, is nagenoeg geheel vernield. Amerika is met zijn acht West-Euro- pese geallieerden besprekingen begonnen over de verdragen, volgens welke wapens en militaire goederen ter waarde van een milliard dollar geleverd zullen worden. Gisteren brachten diplomaten van Frank rijk, Engeland, Noorwegen, Denemarken. Italië, België, Luxemburg en Nederland achtereenvolgens bezoeken aan het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Ieder ontving een ontwerp vaneen door de V.S. voorgesteld verdrag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1