Bolwerk tegen Oost-Europa GROTE DRIE gaan confereren DUITSLAND EN DE RAAD VAN EUROPA creatie met successen eerberichti Strijd om de Chinese ambassade te Parijs Pandit Nehroe over succesvolle beëindiging der R.T.C. Electrische boor werkte niet Nederland spotgoedkoop voor de buitenlanders Hausse in de handel aan de Belgische grens Duitslands status Roofoverval in Meppels station Rode opmars in China DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Eenheid in geallieerde politiek tegenover Duitsland Engeland handhaaft zijn militaire verplielitingen De ministers zijn vóór spoedige toelating Oplichter in drie landen werkzaam Let op bankbiljetten van 10.- Partijcongres 1949 der K.V.P. Openhartige taalvan voor- en tegen standers van Mao Tse-Toeng Standrecht te Wonosobo Diner van ambassadeur van India met R.T.C.-leden De RJ.S. en Australië Het geweten welmaar de rechter gëloofde niet in sprookjes Duur reisje Willem Ruys 'LAGEN erf: aan de arbeid Grote opiumsmokkel ontdekt Mgr. F. Goyaerts plotseling overleden Staat van beleg in Teheran ?lste JAARGANG ZATERDAG 5 NOVEMBER 1949 No. 21074 Vrijheid in buitenl. zaken? Het traditionele banket, dat jaarlijks door Londen's Lord Mayor wordt üegeven, gaat ook dit jaar weer door. Voor de schildpadden-soep liet then een drietal beestjes van die naam uit West-Indië aanrukken. Ze kosten ongeveer 400 gulden per stuk en zijn goed voor vijftig gamellen soep. Zachter weer'S NACHTS OokdidreezCeecreaVtr Karel ^'fabrtekem VALSE EXEMPLAREN IN OMLOOP De ambassadeur van India, dr. Mohan Sinha Metha, heeft gisteravond ter gelegenheid van het einde der R. T. C. in kasteel Oud-Wassenaar een diner aangeboden, waaraan dr. W. Drees, de hoofden der drie delegaties ter R. T. C., de hoofden van tal van diplomatieke missies en vele andere autoriteiten aanzaten. ENGELS NEEMT DE PLAATS VAN HET NEDERLANDS IN TOEGANGSWEGEN NAAR TSJOENKING BEDREIGD VOOR HET, VADERLAND GEVALLEN DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K.. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 91)95 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3-90 per kwartaal, 1.30 per maand, t 0 32 per week. Directeur: J KUIJ PERS Hoofdredactie- Prof. Dr. ST. TESSER O.P redactie, rr q M HAZEEZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Hit Bii se ministerie van buitenland se zaken heeft bekend gemaakt, dat de minis ers van buitenlandse zaken van Amen a, Groot-Brittannië en Frank rijk volgende week in Parijs zullen bij eenkomen om Duitse problemen te korn"^1-611' doel van de bijeen- is te pogen tot een eenvormig» Politiek tegenover Duitsland te komen. Weliswaar, aldus verzekerde men te ashington, zijn „de grote drie" het eens over hun politiek t. a. v. Duitsland, doch 3n de practijk bestaat altijd de moge lijkheid, dat Duitsland zal trachten de ®ne mogendheid tegen de andere uit te spelen, tenzij er een volledige coördi- fiatie tot stand wordt gebracht tussen de politieke maatregelen der drie. Waarschijnlijk zullen de volgende on derwerpen te Parijs aan de orde komen: 1 De ontmanteling in West-Duitsland. 2. De Duitse uitvoer naar West-Europa 3. De situatie, geschapen door het tot stand komen van een „Oost-Duitse re gering". 4. Het deelnemen van de West-Duitse regering aan internationale instellingen, els de wereldbank, het intern, monetai re fonds en de intern, arbeidsorganisatie. 5. De wederopbouw van de Duitse koopvaardijvloot. 6. West-Berlijn. 7. De houding van de West-Duitse re gering t. a. v. het internationale toezicht op het Roergebied. Acheson heeft Maandag, dus vóór zijn vertrek naar Parijs, een onder houd met zijn Russische collega Vis- jinsky, indien deze dan tenminste gene zen is van een aanval van influenza, die hem op 't ogenblik noodzaakt het bed te houden. De correspondent te Bonn van de „Manchester Guardian" meldt, dat te Bonn verluidt, dat de Amerikaanse noch de Britse hoge commissaris in Duitsland tegen de instelling van een West-Duits ministerie van buitenland se zaken zouden zijn. Beiden zouden bereid zijn aan Duitsland een zelfde status toe te kennen ais aan Oosten rijk, door te verklaren, dat de West- Duitse regering niet in staat van oor log verkeert. Slechts Frankrijk zou tegenstander van een dergelijke stap kunnen zijn, daar he zekere twijfel zou kunnen koesteren be treffende de mogelijke implicaties zo als bijvoorbeeld Duitse diplomatieke ver tegenwoordiging in het buitenland en het volledige recht van diplomatieke verte genwoordigers om onderhandelingen met vreemde mogendheden te voeren. Volgens de „Manchester Guardian" heeft het West-Duitse kabinet gisteren besprekingen gevoerd over de instelling en de bezetting van een ministerie van buitenlandse zaken „Verre van zich te willen onttrek ken aan de verantwoordelijkheid, aan vaard ingevolge het pact van Brussel, beschouw de Britse regering zich nog steeds gebonden door dit accoord", zo verklaarde gisteren een woordvoerder van het Foreign Office, naar aanlei ding van geruchten, volgens welke meningsverschillen zouden gerezen zjjn tussen Groot-Brittannië en zijn vier partijgenoten over het voortbe staan van de militaire organisaties, ingesteld ingevolge het pact van Brus sel. In Britse officiële kringen logenstraft men formeel het bestaan van zodanige meningsverschillen en heeft men veeleer de indruk, dat de Britse regering, ver van de ontbinding van de organen van het pact van Brussel te wensen, hun handhaving en uitbreiding op grond van het Atlantisch pact beoogt. Het comité van ministers van de Raad van Europa heeft zich uitgesproken voor zo spoedig mogelijke toelating van Duitsland tot de Raad. Alvorens echter een definitief besluit te nemen, zal het comité de mening vragen van 'de com missie van de algemene vergadering. Dit geldt zowel de toelating van de fe derale Duitse republiek als die van het Saargebied. De ministers waren het er voorts over eens, dat ook Oostenrijk in de toekomst tot de Raad toegelaten dient te worden, doch men achtte het onverstandig te trachten Oostenrijk toe te laten vóór het afsluiten van een vredesverdrag en het terugtrekken van de bezettingstroepen. Men hoopt echter, dat zulks niet te lang op zich zal laten wachten. Zal w. Maatman, aan wie politieke - politie werd aangehouden. Bij die gele- delicten en diverse oplichtingen worden genheid kwam. aan het licht, dat M. in ten laste gelegd door Nederland aan 1946 uit het kamp Rhijnauwen was los- biizn„Iiiik wordcn uitgeleverd of zal de hem ter velamwoórm"! g^an ^"pen? kort* door'het® Jepartemenf van jïstftte worden genomen. Het zal Óen moeUbke beslissing zijn, want enerzijds heeft men daarbij rekening te houden met het ver zoek tot uitlevering van de Franse justi tie die M. ter zake van zijn in Frankrijk gepleegde oplichtingen wenst te vervol gen en anderzijds met het verzoek van de Procureur-fiscaal bij het Amsterdamse B.g., die de politieke betrouwbaarheid van m. onderzocht wil zien. De naam Maatman verseheenvoorhet F?hst in de Nederlandse PersVt0Beleische bruari 1948 te Luik door de Beigiscne w De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Gedurende de avond en nacht: Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen en aanvankelijk krachtige 5 Zuidelijke wind, tijdens frontpas- sages ruimend naar Westelijke richtingen en iets afnemend. Zach- ter dan afgelopen nacht. Morgen overdag: Wisselende be- wolking met nu en dan opklarin- gen en enkele verspreid optreden- de buien voornamelijk in de kust- Provincies. Krachtige tot matige Westelijke wind. Ongeveer dezelfde ^dagtemperaturen als vandaag. bondag 6 November: zon op 7.43 ddr, onder 17.04 uur: maan op 16.56 UUr. onder 8.30 uur. Maandag 7 November: zon op ^.45 uUr, onder 17.02 uur; maan op ll.n Uur, onder 9.46 uur. gelaten op voorwaarde, dat hij de P.R.A behulpzaam zou zijn bij het opsporen van weerwolf-organisaties en valse-passen- centrales. De man slaagde er inderdaad in om een valse-passencentrale te penetre ren. Hij maakte hiervan echter geen mel ding bij de P.R A., doch benutte de kans om zich zelf van valse papieren te voor zien, waarmee hij naar België uitweek. Daar liep hij rond in het uniform van R-A.F.-officier, wat hem bij velen crediet verschafte. Vervolgens nam hü de wijk naar Frankrijk waar hij zijn praktijken verder voortzette, ditmaal niet als zen officier van de RAF maar „i de Nederlandse en'franse*R V"sc0hU1f; haïu'itgekoz daarvoornameHjk als object maken Ook een^HmVk ?eld afhandiS opgelicht. kliniek in Biarritz werd j ^ian ,Frankri)h vluchtte hij naar Ne derland, waar hij werd gearresteerd. ze" geeft er de voorkeur aan om in Nederland terecht te staan. Vrijdagavond om 10 uur is een roof overval gepleegd op het station der Ned, Spoorwegen te Meppel, meldt de „Tel.". Omstreeks deze tijd was mej. W., de lokettiste, met haar gewone werk bezig, toen plotseling een onguur individu de van het station binnenkwam, par- d? 'oketruit insloeg, een snelle ladePdeedreie °Pening he6n in de geld' De commissie voor buitenlandse zaken van de Franse nationale vergadering heeft gisteren een motie aangenomen, waarin de Franse regering gevraagd wordt „geen besluit over de Duitse politiek te nemen", alvorens het parlement gelegenheid heeft gehad zich over de buitenlandse politiek uit te spreken. De motie is bedoeld om te voorkomen, dat de Franse regering een besluit over de toelating van West-Duits land tot de Raad van Europa zou nemen, zonder hierin het parlement te kennen. Naar wij vernemen zijn er thans in enkele steden van ens land valse bank biljetten van tien gulden in omloop. De recherche va.n verschillende gemeente- i lijke politiecorpsen speurt in samenwer- 1 king met ambtenaren van de centrale ter bestrijding van falsificaties naar de oorsprong van deze biljetten. Het betreft hier 10-guldenbiljetten van het oude model, waar geen portret op voorkomt Vermoed wordt, dat de vervaardiger een 1 lithograaf is. omdat de valse biljetten zó goed zijn nagemaakt, dat zij moeilijk van de echte zijn te onderscheiden. De groot te van dit nieuwe valse munterscomplot is nog niet bekend, omdat tot nu toe nog niet veel valse bankbiljetten achterhaald zijn. Op het partijcongres der Katholieke Volkspartij, dat op 12 en 13 November te Utrecht zal worden gehouden, zal in de sectievergaderingen gesproken wor den door mej. Agnes Nolte over „De vrouw in de maatschappij", door prof. dr. Aug. Albregtg over „De onderneming in dieze tijd", door mr- dr- R- Geuljans over „De plaats van de burger in de verhouding tot de gemeente", door dr. A. W M. Pompen over „Overheid en gezondheidszorg" en door dr. G. Veld kamp over „Sociale zekerheid en per soonlijkheid". D® 'uleiders hebben over de door hen te behandelen onderwerpen ieder een brochure geschreven, waarin zij ten be hoeve van de congresgangers en de overige partijleden hun inzichten uit eenzetten. Nieuwe plannen De leiding van de K V-P. heeft in be ginsel besloten tot die oprichting over te gaan van een kaderinstituut. Dit in stituut dat waarschijnlijk in het cen trum van het land zal worden gesticht, zal tot taak hebben op systematische wijze de vorming van een politiek ka der voor de partij ter hand te nemen. Enkele weken geleden heeft een deel van het personeel der Chinese ambas sade te Parys de zyde der communisten gekozen. Zoals gevreesd werd, is tussen sen de vroegere collega's een hevige stryd ontbrand over 't bezit van 't am bassade-gebouw. Beide groepen meen den er alleen en uitsluitend recht op te kunnen doen gelden. De nationalisten bleven echter tot gisterenochtend toe heer en meester in het gebouw, doch later op de dag slaagden communistisch gezinde functionarissen erin, de eerste verdieping te bezetten. Toen zy zich hadden geïnstalleerd, begonnen zy de nationalistische functionarissen op de benedenverdieping uit te maken voor alles wat lelijk is, waarby laatstge noemden zich hunnerzyds evenmin on betuigd lieten. Als men de Chinese scheldwoorden enigszins kent, kan men zich 'n kleine indruk vormen van dit „hoorspel". t Buiten werd „krijgsraad gehouden door een functionaris van het Franse ministerie van buitenlandse zaken, de eerste ambassade-secretaris en een poli- tie-autoriteit. Maar zij konden niets an ders doen dan het voorbeeld volgen van enkele politiemannen, die in de tuinen rustig een sigaretje rookten en wachtten op de verdere ontwikkeling van de toe stand. De Chinese nationalistische ambassade functionarissen hadden de Franse politie verzocht, 't ambassade-gebouw te bezet ten, teneinde gevechten tussen aanhan gers en tegenstanders van Mao Tse- Toeng te voorkomen. Doch de Fransen gaven te kennen geen diplomaten te kun nen evacueren, zonder een speciale vol macht van het ministerie van buiten landse zaken. Het enige wat de politie kan doen, was: vijf agenten in de buurt van het gebouw plaatsen, om in een eventuele strijd te kunnen ingrijpen. Intussen meldt een later bericht uit Parijs, dat een beambte van de Ciiinese Ambassade aldaar verklaard heeft, dat de Communisten het Ambassade-gebouw hebben verlaten en dat daar nu volko men pais en vrede heerst. Afgekondigd door republikeins militair bestuur Volgens een bekendmaking van het re publikeinse militaire bestuur te Wono sobo is aldaar het standrecht ingevoerd, aldus blijkt uit te Batavia ontvangen be richten. In een bekendmaking van het republikeinse militaire gezag is vastge legd. dat ieder, die wordt betrapt op on geoorloofd wapenbezit, zonder vorm van proces zal worden neergeschoten. De ambassadeur van India in Neder land heeft gisteravond in kasteel „Oud Wassenaar" aan een aantal deelnemers aan de R.T.C. een diner aangeboden. Aanwezig waren o-a. dr. W. Drees -en mevrouw Drees, dr. S. Moh. Hatta en mevrouw Hatta, suitan Hamid en me vrouw Hamid, Anak Agung, minister Van Maarseveen, dr. Van Royen, minis ter en mevrouw Götzen, van de Unci de heren Cochran. Critchley en Roma nos. In een toespraak bracht de ambassa deur hulde voor hetgeen op de conferen tie is bereikt. Hij sprak de hoop uit. dat het Indonesische nationalisme zijn weg zal kiezen in constructieve kanalen. De nieuwe nationale beweging in Indonesië vormt, aldus spreker, in breder verband een onderdeel van de ontwaking van Azië. Tydens het diner werd een boodschap van Pandit Nehroe voorgelezen, waar in deze gelukwensen zond ter gelegen heid van het succesvol beëindigen van de Haagse conferentie Hierin sprak de minister-president van India o.m. ziin overtuiging uit, dat de vryheid van Indonesië een bclangryke en blijvende bydrage vormt tot de vrede in Zuid- Oost-Azië. Minister-president Drees, zijn dank uitsprekend voor de uitnodiging, zeide. dat men op een moment als dit, nu de volkeren van Indonesië en Nederland aan het begin van een nieuw tijdvak in hun geschiedenis staan, zou kunnen terugzien naar het verleden, doch dat het beter was vooruit te zien. Hij drong erop aan, het visioen van de toekomst niet te laten verduisteren door pessi misme. Drs. Mohammed Hatta gewaagde van zijn „grote vreugde en voldoening thans, na de Ronde-Tafelconferentie, aan deze vredestafel te kunnen zitten". Drs. Hatta sprak daarop zijn dank uit voor de van India ondervonden steun. Dr. Usman, de vertegenwoordiger van Indonesië in Australië, deelde aan een vertegenwoordiger van het Franse pers bureau A.F.P. mede, dat Indonesië uit Australië leerkrachten, technici, voe dingsmiddelen en industriële uitrusting nodig heeft. Hij zeide verder, dat het Engels op de scholen in Indonesië de belangrijkste rol zal innemen onder de te onderwijzen vreemde talen, in plaats van het Nederlands Een aantal Australi sche onderwijzers is reeds bezig, om hiervoor schoolboeken die in Indonesië niet voorhanden zijn, samen te stellen Dr Usman verklaarde verder, dat tussen Indonesië en Australië nauwe culturele en commerciële banden zullen worden onderhouden. „Kijk 'ns, 't zat zo, Edelachtbare", zei de verdachte voor het Haagse Gerechts hof; „ik had al een keer geprobeerd de brandkast met een electrische boor te openen, maar dat lukte niet. Mijn maat zegt: man, dat kan ook niet, want ie boor is niet geaard. En net wilde ik op nieuw beginnen, toen opeens een stem in mijn binnenste zei: hou er mee op. Nou en toen ben ik er mee opgehouden, Edel achtbare en ben maar bij die brandkast gaan zitten wachten tot ze ons kwamen halen". Zo legde de verdachte G. v. d. B„ die met K., beiden uit Rotterdam afkomstig, door de politie te Katwijk aan Zee op heterdaad betrapt was bij een inbraak in het distributiekantoor te Katwijk aan Zee, in hoger beroep aan det hof uit, hoe het kwam, dat hij en zijn maat aldaar door de politie in de nacht var. 7 op 8 Maart gesnapt werden bij de brandkast, die sporen vertoonde, met een boor te zijn bewerkt. De president leek het verhaal van de „innerlijke stem" niet erg te willen ge loven en het was allemaal ook wel vreemd. Z.i. was het mislukken van de poging om in de brandkast te komen de oorzaak geweest van het opgeven van de plannen. De rechtbank had indertijd de beide heren met twee jaar en zes aanden ge vangenisstraf opgeknapt; de procureur eiste nu een half jaar minder. De „inner lijke stem" had dus toch nog een half jaar opgebracht. De verdediger had nog een kleine ver rassing; de verdachten hadden later bij de politie bewezen, dat ze met de geaarde boor zeer gemakkelijk door een brand kast van de dikte van het Katwijkse in strument heen konden snijden. zo snel mogelijk op zijn fiets verdween. Naderhand bleek, dat de ongeveer 23 jaar oude man een bedrag van 528 sul den aan bankbiljetten had weten te bemachtigen. weten te Het is druk geworden aan de Belgi sche §rens. Zeer druk zelfs. Dagelijks passeren duizenden Belgen de douane posten om in het zoveel goedkopere Ned land hun inkopen te doen. Vooral de Belgische huismoeders uit de plaatsen langs de grens en ook vrij ver het bin nenland in trekken er dagelijks op uit om zich in de winkels even over de grens te bevoorraden met boter, marga rine, tafelolie, groene zeep, waspoeder enz., allemaal artikelen waarvoor zij dik wijls 40 procent minder betalen dan in hun eigen land. Vooral de Nederlandse boter is in trek, wat niet valt te ver wonderen wanneer men weet, dat deze in België om en nabij de fr 90 per kg kost tegen slechts 4% gulden of onge veer fr. 60 in Nederland. Verleden Zaterdag werden alleen aan de grenspost Eysden in twee uur tijd niet minder dan 1200 Belgische auto's geteld, die enkele uren later uit Neder land terugkeerden, vol met boodschap pen en met een volle benzinetank. De ongelijke devaluatie van gulden en Belgische jrai?k heeft deze hande1 belangrijk in de hand gewerkt. Het is thans zo, dat men in vrijwel ieder cafe of in iedere winkel langs de grens op Belgisch grondgebied Nederlandse gul dens kan kopen, waarbij de (zwarte' koers dikwijls openlijk op een briefje voor het raam bekend gemaakt word' Al met al gaat het bij deze wisselarij om bedragen van vele duizenden gul dens per week, welke door special a agenten in Brussel zouden worden ge leverd. De Belgische winkeliers zien deze gans van zaken natuurlijk met lede ogen aan en via de vereniging voor de midden stand hebben zij een krachtig protes* laten horen bij hun regering. Het ge volg hiervan is geweest dat de laats'e dagen nieuwe maatregelen worden toe gepast bij het grensverkeer. Voortaan wordt, in het grensverkeer van iedere Belg die zich naar Neder land begeeft en iets mee wil terug brengen, een invoervergunning geetst, waarvoor hij fr. 10 moet betalen en welke slechts één dag geldig is. Al wil men slechts één sigaar invoeren, men heeft een dergelijke invoervergun ning nodig. Importeert men goederen, die een waarde hebben van meer dar fr. 200, dan wordt een omzetbelasting geëist van 4,5 procent. Hoewel de Bels een ware afkeer heeft van het invullen van administratieve papieren, blijkt hit dit natuurlijk afgrijzen deze keer eens overwonnen te hebben, want veel min der is het grensverkeer voor deze maatre gel niet geworden.... hij vindt deze handel een te lucratieve sport dan dm hij zich zou laten afschrikken door het invullen van een papier, waarvan hit allang gemerkt heeft, dat het slechts een formaliteit is. De devaluatie van de munt blijkt In tussen ook ha uitwerking niet gemist te hebben op de smokkelhandel-in-het groot, aangezien ook de veesmokkel de laatste tijd weer op onrustbarende wijze toeneemt. De communistische legers in China naderen de toegangswegen tot Tsjoeng- king, de tijdelijke hoofdstad van de nationalistische regering sinds de val van Kanton. Voorts hebben zij de grens van de Portugese kolonie Macao bereikt. Tengevolge hiervan stromen nationalistische soldaten en burgers over de grens. De soldaten worden door de Portugese wachtposten ont wapend, doch niet geïnterneerd. Lloyd zal echter prijzen niet verhogen of langzamer varen Wat betekenen de devaluatie en de ver hoging van de olie- i benzineprijzen voor een schip als da „Willem Ruys"? Het antwoord hierop werd ons van wege de Kon. Rotterdamsche Lloyd ge geven. Alleen reeds wat de dieselolie betreft zullen de kosten per reis neen en weer 100 000— meer bedragen of per jaar 630 000.— Daar staat niets tegenover, zo werd ons - erzekerd, wan* de tarieven zijn niet verhoogd 'en de directie van de Lloyd wil de laatste zijn, die de regeringspolitiek wil door kruisen. De enige mogelijkheid om iets van de hogere onkosten in te halen zou zijn: langzamer varen. Dan kan er voordeliger gestookt worden. Maar ook hiertoe wil men niet overgaan. Ten aanzien van de gehele vloot van de K. R. L. betekenen de verhoogde olieprijzen een millióenenkwestie. Ge lukkig staat er, wat de z.g. buitenlij nen betreft, wel iets tégenover, omdat de vrachtprijzen voor verschillende lat den aangepast kunnen worden. In hoe verre dit compensatie kan geven op het vervoer van passagiers en vracht naar Indonesië is nog niet te overzien. I Het is een feit. dat niet alle werk zaamheden voortdurend een karakter dragen, dat de werknemer tot vreugde in zijn arbeid animeert. Wanneer overi gens meer met een bepaalde intentie werd gewerkt, zou de eenvoudigste functie bewijzen, dat zij de gemeenschap ten goede komt. Die intentie zou ook de arbeidzaamheid bevorderen als zijnde een plicht van staat. Zeer velen echter verrichten hun werk min of meer automatisch en omdat zij geld moeten verdienen voor zichzelf en/of hun gezin. Vreugde in wat en over wat men maakt, is er vaak niet bij. Voorts moet de arbeid beperkt zijn, want hard sjouwen betekent de baas rijk 1 maken. Deze laatste zienswijze vindt steeds meer ingang door het alles beheersende stompzinnige materialisme en tengevolge van de communistische invloed in de „kapitalistische" landen. Want heus. in de paradijslanden onder het sikkel en hamerregiem krijgt men geen kans la-la te doen. Men zit zo in Siberië, een concentratiekamp of een v erbeteringsgesticht. Gewerkt moet er worden. Anders gaat een land kapot. De voorwaarden voor de arbeid moeten op degelijke grondslag be rusten, zodat èn om het werk èn om de sociale verhoudingen iemand zich gaar ne naar zijn bureau of fabriek begeeft. Velen zullen bij het lezen van deze regels glimlachen, doch dan hapert er iets aan de eigen gesteltenis of aan het bedrijf. Hoe heerlijk hebben hét in dit opzicht de landen van Oost-Europa bijv. Tsjecho- slowakije. Een mannetje van „De Waarheid" is daar eens wezen neuzen Uit zijn enthou siast verslag citeren we het volgende: „Cest praci, dat was het eerste wat we op Tsjechische bodem opvingen. Elke keer als we iemand de hand drukten hoorden we het opnieuw eest praci, „Ere aan de arbeid". De betekenis be grepen we pas later. Toen we gezien hadden met welk een ijver en enthou siasme de werkers in dit land de hun gestelde taken vervulden. En meer dan dat. Millioenen uren extra werken ze om hun land weer op te houwen. Dui zenden arbeiders offeren daar hun vrije Zondag voor op. Waarom waar voor? Het zijn vragen, die onmiddellijk by je opkomen. Het antwoord daarop ligt besloten in het wezen van deze meuwe wereld, waar de baten van de arbeid niet meer ten goede komen aan een handvol kapitalisten maar aan de werkers zelve. Elke verhoging van de productie betekent daar stijging van de welvaart". De schrijver merkt verder o.a nog op dat de werkers in Tsjechoslowakije voi vertrouwen de toekomst tegemoet z en. Omdat de levensstandaard uitsluitend af hangt van de hoeveelheid arbeid, die ze presteren. Wie goed wil ltven moet werken. Een.paar vragen Wie uwer is zo naief, schrijf als „zoete koek" slik.. Waarom trekken de communisti sche werkers met bij honderden naar die Oost-Europese paradijzen? Waarom dan overal daar die processen, die zuiverin gen aan de lopende band die volle ge vangenissen, die ontvluchtingspogingen Allemaal kapitalistisch gedoe als oor zaak? Kom nou. Cest Praci. 't Is prachtig. Alle eer aan de arbeid van hand en hoofd. We kun nen de waarde en tegelijk de waardig heid van de mens niet hoog genoeg aan slaan. tls hier in dit opzicht inderdaad nog niet alles. Maar aan de kapitalistische zweep kan men ontkomen, aan de Rus sische knoet niet. HENK VAN DER MAZE. De douane-recherche te Rotterdam heeft aan boord van 'n in de Eerste Petro leumhaven liggendle tanker een goede vangst gedaan. In de machinekamer werd, zorgvuldig gecamoufleerd, niet minder dan 9 kilogram opium ontdekt. In ver band hiermede zijn door de politie, aan wie de zaak in handen is gegeven, ver scheidene van de 35 tot de bemanning behorende Chinezen gearresteerd. Het is al heel wat jaren geleden, dat een der- geiyke grote hoeveelheid, die een waarde van 6500 tot 9000 vertegenwoordigt, in beslag kon worden genomen. Het onderzoek naar deze grote opiumsmokkel is in volle gang. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen het volgend verlies in Indonesië is gerappor teerd: Kon. Landmacht: Gesneuveld 30 October: sergeant W. v. d. Loo uit 's Gravenhage Kon. Ned Ind. Leger: Geen verliezen. Regent van het klein Seminarie „Beekvliet" te St. Michielsgestel Gisterenavond is de hoogeerw. heer mgr. F. A. J. A. Goyaerts, regent van het klein-seminarie „Beekvliet" te St. Michielsgestel plotseling overleden. Mgr. Goyaerts werd in 1884 te Tilburg geboren en is priester gewijd in 1909. Achtereenvolgens werd hij leraar aan het klein-seminarie „Beekvliet" en directeur van het groot-seminarie te Haaren. In 1927 werd hij benoemd tot regent van het klein-seminarie „Beekvliet" van het Bossche diocees. Mgr. Goyaerts was proost van het kathedraal kapittel van St. Jan, huis prelaat en geheim kamerheer van Z. H. de Paus en officier in de orde van Oranje- Nassau. Te Teheran is een aanslag gepleegd op de Perzische minister Abdoel Hoes- sain Azjir, waarbij hij ernstig gewond werd. Er is weinig hoop dat hij in leven zal blijven. Na de aanslag is de staat van beleg in Teheran afgekondigd. Naar gemeld wordt, is de aanvaller een Mo hammedaanse fanatiekeling.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1