LAATSTE BERICHTEN over t Keurige stad met schone delen Financiële onderhandelingen met West-Duitsland De klap is te hevig aangekomen Verkeerspuzzle bij de H.A.V.-bank Gift van f 3000,- voor carillon Dr. Paul Julien voor Kath. Kring 72.452 inwoners DONDERDAG 10 NOVEMBER 1949 PAGINA 2 DEZE MILITAIREN KOMEN THUIS JUFFROUW TUSSEN TREIN EN PERRON BURGERLIJKE STAND Er komen waarschijnlijk geen stadsfeesten HUISHOUDELIJKE VOOR LICHTING NED. VRACHTENMARKT Overdracht van geblokkeerde Marken-vorderingen in het verschiet Waarom nog geen handel in Duitse fondsen1 JE MOLT TOCll MAAR 01' DL IDEE KOMEN Aan boord van het troepentransport schip „Volendam" (vermoedelijke aan komst 28 Nov. a.s. te Rotterdam) bevin den zich de volgende 15 Schiedamse mi litairen: J.J. Donkers, Tollensstraat 8, J. J. Duijn, Jac. van Lennepstraat 22a, H. L. Haak, Galileistraat 5b, C. Koorengevel, Huijs- mansstraat 91a, F. G. H. Landsbergen, Morsestraat 20b, J. H. J. de Leede, Uwe Maasstraat 99b, H. J. Maass, Jan Ver- meerstraat 22a, G. H. Mast, Hagastraat 65a, J. A. C. Osterholt, Pendrechtsestraat 19a, A. G. Scholte, Spinhuispad 21, K. W. Schouten, Wattstraat 70a, A. J. van der Spek, Bellstraat 7a, J. H. de Vries, L. de Colign\straat 32, J. van Wijnen Nwe Maasstraat 32a, J. N. Zijdeveld, D. van Wassenaarstraat 22a. Aan boord van de „Batjan" (vermoe- lijk aankomst 19 Nov. a.s. te Amsterdam) bevindt zich: A. M. Beukers, Snellius- singel 48b II. Een 46-jarige niet-Schiedamse dame sprong gisteren uit de stilstaande trein, welke op het station Schiedam stond. Toen de trein weer ging rijden, wilde zij erop springen, maar raakte tussen.de wa gens en het perron. Onmiddellijk trok een der inzittenden aan de noodrem en de trein stopte. De gevolgen waren gelukkig niet ernstig. De betrokkene werd licht gewond. GEBOREN: Hendrina Johanna d vTC de Boer en J Niël Gerhardina d v G den Uijl en H Trouwborst Johannes z v J Wijnhorst en J L v d Hoek Ten nis Adrianus .z v P G Wigmans en H H C Meerman Maatje d v M v Nielen en J Versluis Cornelis Harmannus z v L C Boon en J Magielsen. OVERLEDEN H L Wieleman 68 j - N J Marks 83 j P J Knape 86 j wdwe v J J Israel. Wij vernamen van bevoegde zijde dat het Dagelijks Bestuur van de Schiedamse Gemeenschap besloten heeft om de voor bereiding voor de Stadsfeesten 1950 tot nader order op te schorten, in afwachting van een te dezen door de Bestuursraad dezer Stichting te nemen beslissing. Het ligt nl. in hot voornemen van voornoemd dag. bestuur om in de, nog deze maand te houden Bestuursvergadering een voor stel in te dienen om de van het Gemeen tebestuur ontvangen opdracht tot voor bereiding en uitvoering dezer feestviering terug te geven, zulks in verband met de zich verscherpende ongunstige economi sche conjunctuur, de (wellicht hierdoor) zo weinig ondervonden spontane belang stelling voor en medewerking aan de viering van het 675-jarig bestaan van Schiedam in 1950, alsook de onlangs ge bleken afwijzende houding van de (of schoon geringe) meerderheid van de Schiedamse Gemeenteraad inzake de al of niet totstandkoming hier ter stede van een Cultureel Centrum. Het voorgaande moet echter niet zo opgevat worden als zou de Schiedamse Gemeenschap thans haar werkzaamheden en bemoeiingen staken. Integendeel, want reeds worden o.m. plannen beraamd om gedurende het komende jaar in het ka der van d« Vacantie-besteding verschil lende culturele manifestaties te verzor gen. Op uitnodiging van de Plaatselijke Commissie voor Huishoudelijke en Ge zinsvoorlichting zal mej. zr. Juring, wijk verpleegster van het Groene Kruis, al hier, een lezing houden over „Zieken in huis" op Dinsdagavond 15 November a:s. Deze lezing zal plaats hebben in zaal „Marijke", Broersveld 121. Aanvang 7.30. bedekking van het theater, de toneeltoren en het toneel. Evenwijdig aan de Broers- vest zien wij duidelijk de Broersveld, waarvan men niet kan geloven, dat dit niet een van Schiedam's voornaamste winkelstratep is. Rechts onder de bomen van de Plantage wat heeft de Plant soendienst het perk aan de overkant toch keurig aangelegd! en daarop aanslui tend Dudok's H.A.V.-bank met een terras om te zonnen, dat iedere Schiedammer met kamers op het Noorden jaloers maakt. Velen zullen vragen, hoe Hotel De Kroon op die sta-in-de-weg-plaats komt, maar als we aan de hand van deze luchtfoto vragen gaan stellen, komen wij voorlopig nog niet klaar. Wat enigszins ontsnapt in de schaduw van de huizen, is. een blik op de hofjes en kleine huisjes rond de Broers veld. Overigens, zoals gezegd," een fraaie luchtopname. Rotterdam, 9 November 1949 315 ton blik Deventer; 180 ton cellulose Maastricht; 150 ton cellulose Nijmegen; 75 ton palmpitten, Wormerveer: 100 ton kali, Den Bosch; 480 en 262 ton dwars liggers, Dordt; 150 ton gerst, Leeuwarden; 350 ton stukg., Amsterdam; 100 ton kunst mest, Oldebercoop; 80 ton kunstmest, Nieuw Amsterdam; 60 ton kunstmest Nieuwe Pekela; 210 ton kunstmest, Ber gen op Zoom; 100 ton suiker, Amsterdam; 300 ton sical, Leiderdorp; 870 ton coprah, Zwijndrecht; 55 ton zout, Seheveningen; 35 ton mais, Doesburg; 1280 ton kolen, Haarlem; 2 x 500 ton kolen, Westdorpé: 150 ton hout Krimpen a.d. Lek; 400 ton stukgoed, vletten. Op Woensdag 12 October heeft een fotovliegtuig van de K.L.M. boven het Koemarktploin een luchtfoto gemaakt. Deze „Aero-foto K.L.M." is een der fraaiste opnamen, welke wij van het cen trum van onze stad bezitten. Het is een keurige stad, als we niet letten op het terrein van de Gemeentereiniging bijna rechts boven in de hoek. De nieuwe klok, die op de begane grond een hele kerel ls, lijkt van boven maar een klein paaltje. Wat op déZe foto zeer duidelijk te zien is aan dé banen, die het verkeer getrok ken heeft, is de situatie aan deze kant van de Koemarktbrug, voor de H.A.V.-bank. Iedere vrachtauto, die in de bocht een fietser passeert, zit bijna onmiddellijk geheel links van de weg. De oplossing wordt even duidelijk. Men trekt van de hoek van de uiterste linker-rand van het beweegbare deel van de brug een rechte lijn naar de oversteekplaats bij het Post kantoor. Wat aan de rechterkant van deze lijn valt, kan wegvallen, waardoor de ver- keerslijn geheel anders wordt. Wel zal deze verandering verplaatsing van het trottoir en daarmee constructiewerk aan de brug noodzakelijk maken, maar de in tensivering van het .verkeer zal deze op lossing toch te eniger tijd afdwingen, tenzij er een. tweede brug binnen afzien bare tijd 'wórdt bijgelegd. Wat Gemeente werken qp het gebied van. trpttoircon- structies presteren, Hebben zil óp ,de Broersvest en de Rotterdamse Dijk be wezen. Het zal tèeh-nisóh heus wel gaan. Opvallend óp dé foto is ook de aantrek kelijkheid van dé huizen met een schuin dak t.o.v. 'die'.met platte daken.'Van de grond zijn de eerste al verre te prefete-. basis. Dollarfondsen, zoals de 6% R-W.E- stegen van 20% tot 25%, terwijl de 6% StahlVerein thans 20% gelden. Of nu deze belangstelling voortspruit uit zuiver Zwitserse beleggings-aankopen of dat hieraan het in Zwitserland zo actief opererend vluchtkapitaal speciaal van Duitse refugié's debet is, valt niet met zekerheid te achterhalen. Vermoe delijk treedt van beide zijden vraag op, mede ook, omdat de beleggings-mogelijk- heden op een enigszins aantrekkelijke basis in Zwitserland, zo uitermate gering zijn geworden. Maar afgezien van deze Zwitserse min of meer speculatieve aankopen, zou het toch ook voor Nederland aanbeveling ver. dienen, om dé kwestie van de handel in Duitse fondsen, hetzij alleen voor intern verkeer, hetzij ook voor switchtransacties met Zürich, te entameren. Het wordt nu langzamerhand eens tijd, dat de houders van deze fondsen in de gelegenheid worden gesteld om eventu eel van hun bezit afstand te kunnen doen, waarbij, ingeval dat switchaffaires met Zürich worden toegelaten, men ge bruik zou kunnen maken van de aldaar gestegen koersen Het bezwaar, dat men tegenover een eventuele verhandelbaar- stelling meent te moeten maken, als zou deze vei'handelbaar steil mg de onderhan delingspositie, ingeval eventueel lage koersen uit cfe bus mochten:' komen, ten nadele kunnen beïnvloeden,heeft, mgn ten aanzien van soortgelijke gevallen al meerdere malen kunnen vernemen. Is het met Argentijnse waarden, waarvoor in dertijd door switchaffaires op dollarbasis aantrekkelijke koersen konden, worden geboden, die men echter toen te laag vond, terwijl men later, op lagere koersen toch. deze Wijze van verhandeling heeft toegestaan, ook niet zó gelopen? In theo rie is het inderdaad juist, dat, gesteld, dat hier Duitse dollarbonds 20 a 30% zouden doen, terwijl men uit een schuld regeling minstens 50% hoopt te verkrij gen, de onderhandelingsbasis ér r.U hiet bepaald gunstiger op wordt. Afgezien van het feit, of hier inder daad koersen van 20 tot 30% tot stand komen, komt daarbij echter nog de vraag of ook hier de practijk niet zo zal blij ken, dat men na een lange periode van onderhandelingen uiteindelijk toch nog concessies moet doen, die op een lagere afdoening neerkomen'. Inmiddels zouden echter de houders ermee gebaat zijn ge weest, als men tot verhandeling was overgegaan, vooral in deze periode, waar in zelfs, nè de zo drastische devaluatie, van een valuta-stabiliteit in het geheel nog niet kan worden gesproken. Nadat met het sluiten van een han delsverdrag met West Duitsland de eerste stap werd gezet op de weg naar hervatting van normale economische betrekkingen tussen ons land en dit ge bied, blijken er thans opnieuw onder handelingen gaande te zijn, ditmaal met de bedoeling om een regeling te tref fen ten aanzien van enkele financiële kwesties. Een van de punten die daarbij ter spra ke worden gebracht betreft allereerst het probleem op welke wijze Nederlandse oh- dernemingen die in West Duitsland mid delen nodig hebben voor investering of andere financieringsbehoeften aan Mar ken kunnen worden geholpen en het daar bij aansluitende aspect om-de vorderin gen in Reichsmarken, die ondernemingen zoals Unilever, Philips A.K.U. Kon. Olie en tal van andere zaken in West Duits land op geblokkeerde rekeningen hebben staan, overdraagbaar te maken, in die zin dan, dat eerst genoemde middelenbe- hoevende ondernemingen gebruik kun nen maken.van de bevroren Markensaldi van de Nederlandse Reichsmarkencredi- teuren. Vervolgens is bij deze besprekingen uiteraard ook het transferprobleem ter sprake gebracht o.a. het aspect waarbij bedrijven middelen naar Nederland, kun nen overmaken. Bij deze besprekingen is Wél gebleken dat dit laatste punt. voorshands, nog. niet voor verwezenlijking vatbaar blijkt, bo vendien stuit men op tegenstand van de Amerikaanse bezettingsautoriteiten, waar bij het wel opvallend was dat men van Engelse zijde minder afwijzend tegenover deze kwestie bleek te staan* Het heeft er echter alle schijn van dat de transferregeling een kwestie op lange termijn wordt, zodat men ten aanzien hiervan voorlopig geen ai te hoge verwachtingen mag koesteren. Het overdraagbaarmaken van de Marken vorderingen in West Duitsland van Ne derlandse ondernemingen aan andere Markenbehoevende ondernemingen al daar maakt echter een goede kans van slagen. Ofschoon uiteraard een regeling van de transfer het kernpunt vormt van een vol ledige hervatting van de betrekkingen tussen West Duitsland en ons land, mag een eventuele modus waarbij het circu- leerbaar maken van Markenvorderingen wordt mogelijk gemaakt, een stap in de goede richting worden genoemd. Tal vaii ondernemingen zitten hier a.h.w. op os springen. De ene categorie die nu eens uiteindelijk een kans krijgt om van haar na de jongste geldzuivering sterk ge decimeerd geblokkeerd markente goed af te komen zowel als de andere ca tegorie die van deze overdraagbaarma- king een dankbaar gebruik kan maken om, aan de in het kapitaalarme Duitsland, benodigde middelen te komen. Er is zoals bekend in West Duitsland een groot gebrek aan kapitaal en de emis sie-statistiek sedert de geldzuiveting ver toont* dan ook een zeer sterke stijging. Aangezien echter de besparingen die overigens de laatste maanden sterk zijn toegenomen ook hier onvoldoende zijn om aan de vraag naar kapitaal geheel te voldoen mislukken er tal van projecten, waarbij tot dusverre overheids- en in dustrieleningen de boventoon voeren in tegenstelling met aandelenemissies. Dit punt bréngt ons nog eens terug op het reeds eerder door ons behandeld as pect n-1- dat van de verhandelbaarstelling van Duitse fondsen hier ter beurze- In Zwitserland, waar handel in Duitse fond sen wel is toegelaten zet de koersstij ging die enkele weken terug eèn aan vang nam zich nog constant .voort Zo zijn aandelen. A.EG. gestegen van 21 (be gin October) tot circa 50 thans, IG. Far- ben van 15 tot 34 en Hemberg van 54 tot 75, alle noteringen op Zwitserse franc- Het plan- van het Carillon-comité om aan de gemeenteSchiedam namens de burgerij ter gelegenheid van het 675-jarig bestaan van dè'Stad één gerestaureerd en uitgebreid Carillon, aah;. te. bieden, heeft allerwegen grote instemming verkregen. Wij hoorden reeds vele. waarderende woorden, over. dit sympathiek! .idee. Het doet ons dan. ook genoegen, dat gezegd kap wojden, dat. de actie van. het Carillon-cömite een uiterst bsvredigend verloop heeft. Verschillende mooie giften zijn reeds binnengekomen o.a. dezer dagen een bedrag van f 3000.— dat geschonken werd door een der grote Schiedamse be drijven'. Het is te begrijpen, dat het comité ver heugd was deze som zo in het begin van zijn actie reeds te ontvangen. Ook parti culieren laten zich gelukkig niet onbe tuigd. Verwacht wordt, dat geen enkele Schiedammer zal nalaten een gift, hoe gering ook, voor dit doel af te zonderen. Het gaat er om de stad een jubileum te geven, dat tot ver in het rond klinkt als een klok! Dit geschenk van de burgerij zal een geschenk van elke Schiedammer moeten zijn. Het Carillon-comité ziet giften gaarne tegemoet op zijn rekening bij de Am- sterdamsche Bank, bijkantoor Schiedam. In 1947 en '48 heeft dr. Paul Julien tij dens een expeditie naar Oost Afrika pro beren aan te tonen, dat er anthropoJr^ ;ch verband bestaat tussen de Hotte:„-.en en Bosjesmannen van Zuid-West Afrika en enige steppevolken.in Oost-Afrika. Het ging hier met name om drie stammen: de Wakindiga, een zwervend jagersvolk, dat zoals dr. Julien als eerste en waar schijnlijk ook als enige aan kon tonen nagenoeg is uitgestorven en vermengd niet andere rassen, de Wasandawi een volk van ongeveer 20.000 zielen, katholiek voor een groot deel onder Italiaanse Pa ters Passionisten Missie en tenslotte de Masai, een strijdlustige stam, onder En gels gouvernementair toezicht .tot rust gedwongen, 'die volkenkundig niet als negerras genoteerd staat, doch Amietische kenmerken vertoond. Dr. Julien deed dit aan de hand van zijn befaamde bloedon derzoek en met taalkundige vergelijkin gen. Wat dit laatste betreft, de hottentot- ten, de Wassandawi's en Wakindiga's zijn z.g. clicksprekers. Zij hebben eenzelfde glottis in hun taal, die op verwantschap zou kunnen wijzen. Dr. Paul Julien is met deze expeditie maar ten dele geslaagd. De stam, waarvan hij het meesite bewijsmateriaal hoopte te vergaren, bleek slechts uit enige honder den individuen te bestaan, over de step pen verspreid en door vermenging niet zuiver meer van ras. Over dit alles, over successen en te leurstellingen, heeft dr. Julien de derde maal. dat hy voor de Katholieke Kring aprsk deze reeks gaat het karakter van ec college in de Afrikaanse volkenkunde aannemen en mag node onderbroken worden uitgeweid. Hij deed het op "Zijn kenmerkende persoonlijke en boeiende wijze aan de hand van stilstaande en be wegende projectie. Een actief geïnteres seerd publiek, waaronder burgemeester en echtgenote, heeft zijn causerie gevolgd. De zaal was tot de nok gevuld. Een prece dent in de Schiedamse lezingen-geschied- schrijving, die de bloei van de K.K. over tuigend aantoont (B.hf) Schiedam heeft na het bevolkingsver- lóop in September 72.452 inwoners. Er waren 118 geboorten (58 jongens) en 45 sterfgevallen (23 mannen). Door vesti ging kwamen er 130 mannen en 102 vrou wen bij, terwijl 114 mannen en 123 vrou wen Schiedam vérlieten. Er was dus een totale vermearderlng met 61 mannen en 17 vrouwen. Langzaam wordt het man- nentekort ingehaald. Het scheelt nu nog maar 304, want er zijn 36074 leden van het sterke en 36.378 leden van het zwak ke geslacht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2