Na 5 jaar: „Aktion Rosenstock" Nachtelijk drama in het jachtveld Slechte decors en regie bij Lord Mayor-show Somber gestemde creaties uit de lichtstad Bombarderen met waterstof kernen Tumult in Oostenrijks parlement De geestelijke werfkracht van het katholicisme Vier-en-een-half procent van onze aanwas convertiet Duitser bewees belangrijke diensten aan opgejaagde Rotterdammers De wapenhulp van Amerika Bonn en Saar Raad van Europa m Twee stropers onder Ruurlo gedood Drie uur regen en 21 gewonden Ronde van Nederland Katholieken in Indonesië W eer de laffe trekbom Cyclotron te Amsterdam is gereed Leveranciers der V.S. vragen garanties Auto door trein gegrepen w I Arbeider wilde zijn kameraad redden Handel, Banken en Verzekering tegen Wetsontwerp P.B.O. Fox-contract moet worden gewijzigd De in Suriname neerge schoten N.S.B.-ers DONDERDAG 10 NOVEMBER 1949 PAGINA 3 Er zijn twee gebeurtenissen, welke in de Rotterdamse oor- logshistorie jaarlijks tot droefgeestige overpeinzingen stemmen. Het zjjn de Meidagen van 1940 en de grote razzia's van 10 en 11 November 1944, dit laatste vandaag juist vjjf jaar geleden Verleden jaar konden wjj over deze grote sla venjacht bijzonderheden melden, wat betreft de uitvoe ring van de actie en het transport van de mannen naar en in Duitsland. Vele vragen bleven echter over en in het afgelopen jaar kon nader inzicht worden verkregen in enkele kwesties. Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie publiceerde uitvoe rige gegevens over deze razzia's in zijn orgaan Nederland in oorlogstijd en enkele feiten willen we hieraan ontlenen. MEN WISH TE VOREN VAN DE RAZZIA'S Het ,,hoe en wanneer echter niet bekend verraad Reactie: blijkt veel opzettelijk gepleegd De chef-slavenjager spreekt fTr^H VOenng er.van be*af h« zich R Ni Professor Hideki Yukawa, de Japanse atoom-expert, die dit jaar de nóbel-prijs voor physica verwierf, wordt geluk gewenst door Dwight Eisenhower, president van de Columbia-universiteit, waaraan ook ukawa als professor verbonden is. Kostbar© senvoud bij Kruysveldt de Mare C. Kruysveldt de Mare showt in Victoria met de voornaamste ster ren en planeten van de Parijse modewereld- Prélude a l'hiver, composities in mineur zijn deze toiletten. De tinten zijn somber en verstild als de tijd die komen gaat. Het feest is uitge bloeid; tocb meet de vrouw zich een nieuwe charme aan, maar een van geraffineerde soberheid en welwillende nochalance. Doch het flonkerend git in rosetten bewerkt, het kunstig borduursel en het meest eenvoudige jurkje, zwart met een wit kraagje, de bonte écharpe in geruit, geheel bewerkt en getoonzet op een zuiver zijden taft' dragen hun eenvoud dan toch slechts aan de buitenkant. Want wat Parijs biedt, blijft in zijn gewilde simpelheid nog zeer kostbaar. Van 20 t.m. 29 Mei 1950 Nieuive politieke organisatie Drie doden „Rechts onafhankelijke" wekt verontwaardiging Waar het om gaat Het grote belang Vrees voor devaluatie bekeringen uit, onker kelijk MILIEU HET, talrijkst i cCVff r'l-- 'f U W ashington zendt waarnemers naar Europa Een dode bij instorting Als „toegevoegde leden" VERSTORING NATUURLIJKE" WERKVERDELING Monopolistische trekken eruit Onderzoek wijst op een misdrijf slecht.1" hot.ondermÜnde gebied komen lou "zyrverooLakt^or^enT^t0^ slechts zeer langzame grondverzakkingen vai. ni. doordat er een weeigering WM opgetreden in een automatisch wapen. voor. verraad te zijn Een kwestie, welke de gemoederen heeft beziggehouden is het geheim blij ven velL voorbereidingen., welke daar zij betrekking hadden op 8000 man Duitse troepen toch vrij omvangrijk zijn geweest. Een verklaring hiervoor is misschien het feit, dat special.: troepen werden gebruikt, zoete de Duitsers te Rotterdam zelf slechts over vage ge gevens beschikten, In leidende kringen van de illegaliteit wist men, welke gebeurtenis dreigde, doch de wijze en het tijdstip waren onbekend. Een Duitser, werkzaam in de bunker van de „Stadtkommandant" Kist- tier en contactman van de illegaliteit, had een mogelijke razzia reeds enkele weken vóór 10 November medegedeeld. Om nodeloze onrust te voorkomen, werd toen geen alarm geslagen. Ook een later doorkomende mededeling uit andere bron was niet volledig genoeg om maat regelen te rechtvaardigen. Zekerheid kreeg men pas Donderdag avond 9 November 1944, om 5 a 5 Va uur. De Duitser uit de bunker slaagde erin zijn contactman te berichten, dat de grote razzia waarschijnlijk de volgende dac Plaits vinden Dit bericht werd onmiddellijk doorgegeven, doch het was toen te laat, om er algemene bekendheid aan te geven. Wel werd terstond contact opge nomen met Engeland. Men wees op de razzia's en verzocht concentraties men sen, kennelijk bestaande nit gevorder de mannen, niet te bombarderen of te beschieten. Wanneer wordt aangeno men, dat als enig resultaat van dit contact de in verschillende groepen en langs tientallen wegen weggevoerde 54.000 mannen op één uitzondering na niet werden beschoten of gebombar deerd, betekent het bericht van de Duitser nog altijd voor wellicht hon derden de redding van de dood. Over d* concentratie van de 8000 Duitse militairen (door het blokkeren van alle telefoonlijnen lekte ook hiervan practdsch niets door) en de moedeloos heid, angst en intimidatie van de burgerij, schreven we reeds eerder. Eén factor, welke helaas nog aandacht verdient, is de angst voor verraad. I>« schrik viel van de mensen ai, zodra hun straat of wijk was uitgekamd en dan kwam de reactie, welke niet alleen uit tranen bestond. In het openbaar wer den namen genoemd van personen, die men niet had zien vertrekken. Het werd soms op jaloerse, verbolgen toon gezegd en.... uit angst voor verraad meldden verschillende ondergedokenen zich als nog Is er meestal sprake van onopzette lijk verraad geweest, wanneer de Duit sers erachter kwamen, dat de onder duiker nog thuis was. né de razzia's Enkele honderden brieven werden aan de „Kommandantur" gezonden en het zou er voor de betrokken onder duikers en hun verraders somber heb- "itgezicn> aIs de illegaliteit bij de r.l.l. en de onbekende Duitser in de bunker van Kistner de brieven niet hadden onderschept. Een waarschu wend pamflet van dé illegaliteit, „een ieder, die het verraderssysteem der N.S.B. op een ander toepast, zal als hoogverrader met de kogel worden gestraft spreekt overigens boekdelen. Laten we deze nkele herinneringen besluiten met uitlatingen van de bevel hebber btf deze „Aktion Rosenstock" Reichsamtleiter Liese, als gemachtigde voor de arbeids-inzet door Goebbels nr i de aans,ag °P Hitier <20 Juli 1944) Liese ontwierp het plan en terskind naar Berlijn om rapport uit te brengen. Dit rapport werd op 16 November 1944 om 16 uur in achtvoud uitgetikt en een der copieën werd na de oorlog gevonden. Liese meldt om., dat de grootste moei lijkheden bij het transport moesten wor den overwonnen. Tegen de verwachtin gen in, aldus Liese, is het tijdens de razzia nergens tot actieve tegenstand ge komen. Hij bericht verder dat zijn troepen zich beheerst hebben gedragen en tussen de regels door leest men de spijt en angst, wanneer hij schrijft: ,,Door een fout in de bewaking konden evenwel bij een spoorwegtransport onge veer 650 Nederlanders ontvluchten": de betreffende Duitse officier is reeds door bet „Kriegsgerieht" veroordeeld. Dat het overigens niet uitsluitend de bedoeling was arbeidskrachten te ver garen doch tevens, om de hoeveelheid strijdbare mannen rigoureus te vermin deren, blijkt uit de volgende mededeling van Liese: ,,Bij ieder „uitkam-commando" waren S.D.-leiders aanwezig, die bij deze gelegenheid interessante feiten konden constateren. Zo werden b.v. enige dozjjnen „Terroristen-fuehrer" 'gevangen genomen, onder wie de stafchef van de „Orde Dienst", die dooi Koningin Wil- helmina met de leiding van de terro- ristenbeweging is belast. Bovendien wer den kleine wapen-opslagplaatsen en een tamelijk grote geheime zender (Oranje zender) gevonden en in beslag nomen". Het rapport over de razzia's eindigt met de fraaie alinea: „Bij het uitvoeren van de razzia's gedroeg de Rotterdamse bevolking zich volkomen rustig en be heerst. Er waren zelfs gezichten to zien, die een zekere tevredenheid over het uitvoeren van deze actie uitdruk ten. Waarschijnlijk waren deze mensen blij, dat ze enige mee-eters kwijt zjjn geraakt, want de levensmiddelen positie van Rotterdam wordt van dag tot dag erger". Met deze enkele grepen hebben we uiteraard slechts een onvolledig beeld kunnen geven van een sombere periode. Op dit ogenblik kan niemand dit beeld vollediger maken, want nog steeds wor den nieuwe gegevens verwerkt en de ge hele geschiedenis over de Rotterdamse razzia's zal pas in de loop van het vol gend jaar geschreven zijn. Wellicht dat dian de laatste sluiers over dit grote drama kunnen worden opgelicht. (Van onze correspondent) In de z.g. Veldhoek tussen de gemeen ten Zelhem en Ruurlo, heeft zich in de nacht van Dinsdag op Woensdag een slTopersdrama afgespeeld, waarbij twee mannen het leven lieten. (Telefonisch van onze Londense correspondent.) Ondanks het abominabele weer, was de belangstelling voor de Lord Mayor- show gisterenmorgen niet geringer dan andere jaren. Het had, alvorens de stoet zich van de City uit in beweging stel de, drie uren onafgebroken gestort regend, terwijl de atmosfeer zo grauw was als het te Londen in November maar zjjn kan. Toch stond langs heel de weg naar het paleis van Justitie het publiek in vele gelederen. De optocht werd ditmaal in de war ge stuurd door een ongeluk, waarbij een vrij groot aantal personen gewond werd. De paarden voor de koets van de aftredende Lord Mayor liepen in de menigte, opge steld op het trottoir in Queen Victoria- street, en het gevolg was ,dat 21 perso nen gewond werden. Acht hunner moesten voor met zware verwondingen opgenomen worden in het Bartholomeushospitaal. De oorzaak was, dat de vier paarden van de koets lange tijd üi de regen had den moeten wachten en daardoor onrustig waren geworden. Muziek van de kapel van de luchtmacht, die onmiddellijk voor deze koets uitging, heeft de twee voorste paarden aan het schrikken gebracht en toen liepen zij op de menigte in. Gelijk steeds, hield bij deze gelegenheid de eerste minister een rede van enig po litiek belang. Attlee had als voornaamste punt gekozen: de binnenlandse situatie in verband met de dollarcrisis en de po gingen, die aangewend worden, om Enge land uit deze moeilijkheden te helpen. Hij deelde hierbij mede, dat door tal van firma's besloten, is de vyfdagenweek te vervan-gen door langere werkweken en dat dit gebeurt in overeenstemming tus sen de betreffende firma's en de arbei ders. Duizenden arbeiders hebben beant woord aan de oproep om langer en har der te werken. Bovendien zjjn er tekenen, dat de door de vakverenigingen uitge oefende druk tot invoering van loonsver hoging minder sterk zal worden. Vader en zoon van de familie L. uit Westendorp onder Varsseveld (gemeente Wiseh), waren daar bezig met het stro pen van wild. Plotseling werden zij aan geroepen door een aldaar surveillerende wachtmeester van de rijkspolitie uit de groep Ruurlo. Aanvankelijk circuleerden berichten als zouden bedde stropers door de politieman zjjn doodgeschoten. De officiële lezing blijkt echter anders te zijn, lie zoon moet de wachtmeester onverhoeds hebben besprongen, waarop de politieman de aanvaller van zich heeft afgestoten. Tengevolge daarvan Is de jongeman komen te vallen. Inmiddels kwam vader, met het geweer op de politieman gericht, aan stormen, waarop deze, zich bedreigd ziend, enige waarschuwingsschoten loste. De tweede aanvaller zehte hot toen op een lopen, doch moet kort daarop zijn teruggekomen met zijn aanval te her halen. Opnieuw vuurde daarop de wacht- merrter. Vermoedelijk is tengevolge van de duisternis dit schot dodelijk geweest voor de vader. De stichting van Nederland" beef' aan de Ned. Wielren Unie verzocht als data van de Ronde van Nederland 1950 de periode van 20 tot en met 29 Mei ter willen goedkeuren en deze voor te leggen aan het kalendercongres van de U.C.I. ter plaatsing op de internationale kalen der. Het ligt in de bedoeling wederom Am sterdam te bestemmen als" plaats vyn ver trek en aankomst. Geruchten, ais zou ook die zoon zijn doodgeschoten, zijn door die officiële in stanties niet bevestigd. De justitie heeft de zaak in onderzoek en. zoals tot nu toe is komen vast te staan, zou de zoon zijn overleden aan de gevolgen van de onge lukkige vaL Schotwonden zjjn althans op het tweede slachtoffer niet gevonden. Daar is de mosgroene mantel van Lan- vin met de Napoleonskraag waarin men heerlijk duikt bij guur weer, de wijde rugplooi, die ruimte schept en afge werkt is met ouderwetse knoopgame- ring in donker parelmoer; de kersen rode jas van Griffe met een blousende rug, de geprononceerde hoog opstaan de kraag en de vergulde knoops-sluiting aan de centuur; de zwarte jas met de eenzijdige sjaalkraag van Persianer patte, kimono-mouwen, welke bovenmouw en rug ruimte geven en de losse puntige écharpe afgezet met Persianer, Lafaurie brengt een nachtblauwe jas met reusachtig geplooide waaier revers in beverine naturelle- Mooi is de creatie van het oude en I klassieke huis van Worth" een mantel van licht olijf, coupe officiersjas buiten model, klokkend in het achterpand, gro te kraag en klepzakken in genuanceerd bever. Bescheiden is Vramant, die uitkomt met een kleine kraag en paniervormige zakken, met zwart soutache bewerkt- Altijd vinden wij in de Franse Haute Couture het handwerk dat de fijne vorin verlucht zoals de Cnineer zijn fragile porselein. In de wollen cocktail-jurken zijn Dior en ook Fath meesters op het terrein van coupe en originaliteit. Zo brengt Dior een deux-pièces in zwarte wol, waarvan het jasje met de laag vallende capuchon een rug décolleté vormt, het schootje is vloeiend en de kleine zwaluwstaarten staan uit boven de smalle rok. Van Fath zien wij een middag-toilet in fijne kant met laag corsage in don kere leverkleur, afgezet met parelmoe- rig gesteente en pailletten. De taille is strak; hieruit vloeit golvend de rok. kort van voren en slepend van achteren. Als avondtoilet wordt er een düchesse in parelgrijs gelanceerd met zwarte ara besken, laag corsage, brede asymmetri sche bandeau, opgehouden aan de schou ders door smal zwart fluweel. Lijn en kleur uit het land van Sartre, existentialistisch en zonder verschiet- Een Uitbundige herfstzon zette het ge heel in een zomerse gloed. Een afscheid, dat toch een wederge boorte voorbereidt. HENRIETTE C. N. De heer Ir Slppel, die voor de Indom. Kath. Volkspartij was afgevaardigd ter R T C-, had dezer dagen in Den Haag een bijeenkomst met enige vooraanstaande Indië-kenners met het doel, hier voor de toekomst een contact- en werk-commissie te vormen voor een nog op te richten Indonesische Algemene Katholieke poli tieke organisatie; Katholieke Indonesiërs, Chinezen en Europeanen zouden daarin gezamenlijk een onderdak moeten vinden. Dinsdag is een trein van Madiun naar Modjokerto nabij laatstgenoemde plaats op een trekbom gereden, waardoor drie burgers werden gedood, drie personen zwaar- en vier personen licht werden ge- wond. Na de openingsziltlng van het Oos tenrijkse parlement heeft zich gisteren een debat ontwikkeld, dat allesbehalve verkwikkelijke momenten opleverde en aanleiding gaf tot groot tumult. Dit werd uitgelokt door de houding van afgevaardigde dr. Fritz Stueber. ver tegenwoordiger van de (rechtse) onaf hankelijke liga, die op een gegeven mo ment uitriep: „De Oostenrijkse politie heeft de nationaal-socialisten in 1945 ei en slecht behandeld, als de nazis het de slachtoffers der concentratie-kampen deden". Onmiddellijk stonden afgevaardigden vf alle partijen op en riepen luidkeels: ,.U beledigt de nagedachtenis van de slachtoffers der concentratie-kampen". /erontwaardigde afgevaardigden om ringden dr. Stueber, terwij] de commu nistische volksvertegenwoordigers in koor riepen; „Fascistische moordenaars!", het- 2h tien minuten lang volhielden. v.i™t VariS€ voorzitter van het par- .ement, Leopold Kunschak, luidde ver- de afvaardigden tot de orde terocpen Toen dit nfet hieipi verliet hij zijn zetel, rende op de afge vaardigden toe, die zich rondom dr. Stueber hadden geschaard, en verzocht him weer naar hun plaatsen terug te ke ren. Het incident werd beëindigd, toen dr Stueber verklaarde de beledigende op merking terug te nemen. Later ontkende de voorzitter van de parlementaire fractie van de onafhanke lijke liga, dr. Herbert Krauss, ten stel ligste, dat zijn party op nieuw-nationaal- socialistische voet zou zijn geschoold of dat zy pan-Germanistische denkbeelden zou propageren. Hy gaf tevens de ver zekering, dat de vertegenwoordigers der partij in het parlement zich tot het le veren van „opbouwende critiek" zouden beperken. (Van onze Amsterdamse redacteur). De natuurkundige apparatuur van Ne derland krijgt vandaag officieel een ge weldige aanwinst. Vanmiddag namelijk wordt in Amsterdam met enige plech tigheid bet enige cyclotron, dat wij be zitten, officieel in gebruik gesteld. Zo'n cyclotron is een der kostbaarste, maar ook een der belangrykste hulpmiddelen van de moderne natuurkunde. Het is 'n geweldig omvangryk en ingewikkeld ap paraat, dat èn voor het zuiver weten- schappeiyke onderzoek, èn bij de toepas sing van de wetenschap grote bydragen levert, die van niet te overzien belang zyn. Het apparaat, dat rond een mil- Iioen gulden kostte, is van Philips, de gemeente Amsterdam bracht de gebou wen in en het Rijk bekostigt 't laborato rium-personeel. Reeds voor de oorlog werkte men by Philips met machtige apparaten om kunstmatig radio-actieve stoffen te ma- ken, men beschikte echter over een ap paratuur, die een electrische gelykspan- nmg van 2 millioen volt gaf. Wilde men 'rt£der komen, dan moest men over een geheel ander, veel groter en veel kost- iSder apPsraat kunnen beschikken. In L42 ontwierpen prof. Bakker en prof. Heyn, twee medewerkers van het Phi- hps-laboratorium, een cyclotron, ver schillende onderdelen werden besteld, maar de oorlog verhinderde de uitvoering van de plannen. Het cyclotron wordt gebruikt om lichte atoomkernen te versnellen tot een zeer grote snelheid. Men gebruikt daarvoor wa- erstofkernen en deze kernen worden ge bezigd als projectielen voor de beschie ting van een z-g. trefplaatje. dat bestaat mt een der ca. 90 elementen die in de natuur voorkomen. Door hun grote snelheid dringen de waterstofkemen in de atoomkernen van het trefplaatje binnen, brokstukken ma ken er zich van los en er blyft een ge wijzigde kern over. Deze z.g. getrans- wuteerde kern heeft meestal een radio actieve vorm d.w.z. zii zendt straling uit. ons bekend van de natuurlijk radio actieve stoffen als radium en uranium* De radio-actieve stoffen zijn zeer be langrfjk en vinden op tientallen wijzen toepassing. Een belangrijk onderdeel van het cyclo tron is een grote electromagneet. Deze van yzer en weegt180 ton. Ter be krachtiging er van wordt een krachtige geiykstroom door koperband gevoerd Deze gewikkelde koperband is 120 km. lang en weegt 30 ton. Het belang van deze kostbare aan winst van de Nederlandse wetenschap- pelyke wereld is zeer groot. Men kan op deze manier vrijwel alle elementen radioactief maken en ze toepassen in de medische wetenschap de biologie de chemie en ook in de techniek. Tot nu toe werden deze stoffen in het bui tenland gekocht, in Engeland en Ame rika waar men over de nog kostbaarder „uraniumzuilen" beschikt. Dit betekent dus deviezenbesparlng, maar ook de mogelijkheid dit alles in eigen land te bestuderen. Door deze vindingen en toepassingen is het vroeger zo kostbare radium zeer in waarde gedaald. Kostte vroeger een „curie" radium, dat was heel weinig, honderd duizend gulden, nu is een radio actieve stof van deze hoeveelheid en waarde vrij gemakkeiyk en goedkoop te verkrijgen. Het is zeer verheugend, dat Nederland nu over een dergeiyk apparaat beschikt. De geruchten, dat de dollaprys van het goud in Maart van bet volgend jaar zal worden verhoogd, blijven in zakenkrlngen jn Amerika circuleren, aldus meldt de New York Times. Volgens dit blad blykt de twijfel m L bu:" tenland omtrent de posit e van de dol lar reeds in banktransacties en trans acties tussen de handel in de V.S. en de buitenlandse leveranciers. een verhoging van de °veJeenk0»-deK met een devaluatie van de dollar heeft de buitenlandse leveranc ers ongerust ge maakt. Zy vragen nu van hun afnemers in de V-S- de verzekering.X d^Tet" ling van de geleverde goederen zal ge schieden tegen de huidige dollarkoers. Wederom heeft zich op een onbe waakte overweg een ongeluk voorge daan. Ditmaal gingen er gelukkig geen mensenlevens verloren. De chauffeur W. B., van de expediteur R., was met zijn wagen byna de onbe waakte overweg by Huize „Den Bosch' in Leuvenheim gepasseerd, toen de auto werd gegrepen door een uit Arnhem ko mende trem, die op weg was naar Zut- phen. De auto raakte bekneld tussen de trein en een paar telegraafpalen, waar door de bak werd gekraakt. De chauf feur bekwam geen letsel. Het treinver keer had geruime tyd vertraging. Men late zich door de tikel niet misleiden; het "aaT hior T sluitend over de kwantitatiev^ ziide van het vraagstuk wellicht komen de andere aspecten ooit later ter sprake. Wie lichte lijk duizelt voor cyfers en tabellen leze dus niet verder. Wij schrijven hier alleen voor hen, die gevoelig zyn voor de taal van het getal, het dreigende, waarschu wende, geestig knipogende of somber hoofdschuddende getal; voor hen die by een verrassend ombuigen van een curve aan het mymeren slaan, of liever nog overgaan tot activiteit. In een beschouwing naar aanleiding van de volkstelling 1947 (Tijd, 27 Sept. j-1.) werd door het Katholiek Sociaal- Kerkelyk Instituut de vraag gesteld, in hoeverre de vooruitgang van het katho licisme in Nederland moet worden toe geschreven aan zyn geestelyke werf kracht, een gelukkig gevonden term, waaronder (o.a.) verstaan werd de kracht om andersdenkenden te brengen tot een overgang naar de Kerk. De schryver keert zich hier tegen prof. Kruyt, die in het eerste artikel van het Sociologisch Bullet, f1947) de groei van het katholicisme byna uitsluitend toe schreef aan demografische factoren Het hoge geboorte-overschot by het katho lieke volksdeel zou de enige reden van betekenis zijn, terwijl het aantal conver- tieten slechts een quantité négligeable vormt. De zaak ligt niet eenvoudig, en uit der- gelyke artikelen blijkt, welk een grote, lang verwaarloosde taak er gereed ligt voor dit katholiek sociaal-kerkelyk bu reau, dat nu op gebied van godsdienstig en kerkelyk leven de methoden en resul taten van alle positieve sociale weten schappen gaat toepassen (1). Wij menen met de schryver van het „Tyd"-artikel, dat prof. Kruyt de invloed van het convertieten-element onderschat en zullen hier deze mening met enige getallen en tabellen toelichten. Wel komt ons de conclusie van genoemde „Tyd"- ',c riJver wat optimistisch voor, waar hy vniL-„.aiï!ltal eonver tieten tussen beide dar r,f"lngen ste-": °P 65-000, waaraan hij schriift SwU6nt 8 pct van de aanwas toe onder de ^fS°hïnlyk heeft hiJ getallen tal f'oompk gehad waarin ook het aan tal doopsels van kinderen beneden de zeven jaar zyn opgenomen, die na de overgang der ouders zyn gedooPt. Inieder geval zou het zeer nuttig zijn"indien de term bekeerling" m alle bisdommen en oy alle statistieken dezelfde betekenis had. Men dient by het volgende met deze zwevende betekenis rekening te houden Uit de gegevens, ons door de secreta rissen der bisdommen welwillend ver strekt (2), blijkt, dat sinds drie jaren het aantal bekeringen in bijna alle bisdommen is verdubbeld, en dat het totaal tussen 1 Januari 1930 en 1 Mei 1947 (indien wij een derde van het aantal van 1947 nemen), bedraagt: 48396. Dit getal is zeker nog te laag, omdat door de pastoors niet alle doopsels van volwassenen zyn opgegeven (wegens vergeetachtigheid, oorlogstoe stand e. d.)Zo ligt het aantal voor het bisdom Haarlem alleen in I944 ruim 700 beneden de beide aangrenzende jaren, omdat destyds geruime tyd het verkeer met Haarlem onmogelijk was. Door de geestelyke werfkracht van het katholicisme traden dus tussen beide volkstellingen toe ongeveer 50.000 vol wassenen. Het is moeilijk na te gaan, hoe- velen in die 17 jaar zyn overleden of afgevallen, en hoe groot het verschil tus sen immigratie en emigratie van conver- tieten is. Wy menen, dat een schatting van 10 pet niet te hoog is, in Welk geval de werfkracht niet op 8 pet, maar op 4.5 pet moet gesteld worden. Toch zyn wij door deze getallen even optimistisch gestemd als bovengenoemde schrijver in zyn overigens zeer belang rijk artikel, maar op andere gronden En de belangrijkste grond is; de vorm van de curve. Door de plotselinge sprong, die deze curve na de oorlog maakte, komt een proces aan het licht, dat plaats vindt by velen van ons niet-katholieke, vooral bui- tenkerkelyke of vaag christelijke volks deel. Men beschouwe eens aandachtig het volgende overzicht van het aantal bekeer lingen. waarbij 1945 weer het toppunt vormt van alle voorafgaande jaren: Haarl. Utr. 's Bosch Roerm. Breda Tot. ong. ong 1945 1719 596 273 160 1)5 2863 1946 3380 1195 494 318 146 5533 1947 3052 1278 429 337 168 1948 2692 1148 434 349 150 4773 Er bestaat een eenvoudige manier om na te gaan, hoeveel procent van de aan was wordt gevormd door de convertieten. Men vergelijke nl. het totaal aantal dope lingen van ieder jaar met het aantal con vertieten, dat door het doopsel wordt op genomen in de Kerk. Men verkrygt zo een minimum, omdat niet alle gedoopte con vertieten herdoopt worden (in het bis dom Haarlem practisch wel, in de andere bisdommen niet altyd). In bet volgende overzicht wordt aangegeven, hoeveel pro cent van het totaal aantal doopsels werd toegediend aan volwassenen (de gegevens van het bisdom Roermond ontbreken): 1930 ig39 5.3 "0 6.3 2-1% 4.4% 0.9 0.7 0.6 0.9 1946 8.8% 4.9 1.7 1.5 V. 1947 8.4% 1948 7.8% Haarlem Utrecht 's Bosch Breda Totaal 2.7»/, 3.9% 5.2% Het is wel duidelijk, dat sinds de oorlog het bekeringswerk in een nieuwe phase getreden is. Frappanter worden de cijfers nog, indien men een vergelijking maakt met enige decenniën terug: Haarlem Utrecht 's Bosch Roermond 1910 388 160 47 51 1946 3380 1195 494 318 Er bestaat een hoge positieve correlatie tussey het toenemen der onkerkelijkheid en het aantal convertieten. En inderdaad komt het grootste aantal bekeerlingen uit onkerkelyk of verslapt protestants milieu fvan de bekeerlingen van Una Sancta te 's-Gravenhage en Rotterdam is ruim 40 pet niet gedoopt). Het bekeringsproces, dat vroeger zeer moeizaam verliep van reformatorisch christendom naar katho licisme, gaat nu in versneld tempo langs een omweg: reformatorisch christendom buitenkerkelijkheid katholicisme. Dat ook convertieten uit verslapt katho liek milieu terugkeren, spreekt vanzelf. In het Una Sancta-werk vormt dit deel ongeveer 10 pct. Zo wisselen de getijden, waarbij he laas de ebbe nooit door de volgende vloed hersteld wordt. In een volgend artikel zullen wij nog enige andere factoren bespreken. Dr. N. G. M. VAN DOORNIK M.S.C. (1). Men zie het belangrijke artikel van de heer G. G. L. Zeegers in Ned. Kath. Stemmen Sept.-Oct. 1949. f2.). In het bisdom Roermond ontbreken enige jaren. Wy hebben daarvoor het ge middelde ingevuld. In 1946 had een „hausse" plaats, om dat toen vele jonge mannen gedoopt wer den, die na de oorlog waren vrygekomen. Een groep Amerikaanse diplomatieke en militaire functionarissen komt van daag naar Europa, om de behoeften aan wapenen der West-Euxopese landen te bespreken. Deze missie zal Londen, Oslo en Rome bezoeken. Te Londen zullen met de vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en de Beneiux- landen besprekingen worden gevoerd. Er zyn voorts door Washington byzon- dere assistenten van de Ambassadeurs te Den Haag, Oslo, Brussel en Kopenhagen benoemd voor het behandelen van alle zaken, die de wederzydse hulpverlening en de wapenleveranties betreffen. Te Parys zal een functionaris worden benoemd, die zal worden belast met het coördineren van het program van weder zijdse defensieve hulpverlening voor Frankryk. Sidney Odonoghue is benoemd tot by- zonder assistent van de Amerikaanse ambassadeur te Den Haag. Hy zal zich bezig houden met zaken, die het program voor wederzijdse defensieve bystand be treffen. Tot voor kort was hy zaakgelas tigde aan de Amerikaanse legatie te Sofia. Bii rioleringswerkzaamheden ten be hoeve van de Staatsmynen, heeft gis teren op de provinciale weg van Bruns- sum naar Amstenrade een instorting plaats gehad, die aan een arbeider het leven heeft gekost, terwyi een ander werd gewond Enige arbeiders .waren bezig een sleuf te graven, waarin het riool zou worden gelegd, toen plotseling de grond onder hun voeten inzakte. De arbeider Tem pelman, uit Kerkrade, werd door de in stortende grond bedolven, zyn kameraad Hamacher, uit Kaalheide, wilde hem te hulp komen, toen plotseling een tweede instorting volgde. II., die gehuwd was en vader van vyf kinderen, werd hierdoor vrywel op slag gedood. T. kon worden gered, doch meest naar het ziekenhuis te Heerlen worden overgebracht. Hy bieek echter slechts licht gewond te zyn. De plaats van het ongeluk ligt dicht bii de Staatsmijn Emma. In een uitge strekt gebied lopen hier mijngangen on der de oppervlakte. Het staat evenwel niet vast, dat mynschade, de oorzaak van het ongeluk is geweest- Van de zijde van de Staatsmynen werd medegedeeld, dat een dergelijke plotse linge grondinstorting niet het gevolg kan zijn van de aanwezigheid van myngan (Telefonisch van onze Parijse correspondent). De permanente commissie van de Assemblee van de Europese Raad heeft haar antwoord vastgesteld aan het comité van ministers t-a-v. het gevraagde advies omtrent de toelating van Duitsland en die van het Saar- gebicd als geassocieerden van de Raad van Europa. Het antwoord vlei uit zoals verwacht werd, nl. in gunstige zin en met air"' mene stemmen wat Duitsiands toela ting betreft en met slechts twee ont houdingen voor het Saargebled- Maar wat Duitsland aang?al it de uitspraak niet onvoorwaardelijk- De fe derale republek moet du'deiyk haar vast^ wil tonen, om zich aan de statu ten van de Europese raad te onderwer pen. Speciaal de bepalingen inzake de rechten van de mens moeten ook door Duitsland worden aanvaard. Zoals gezegd, werden Bonn en Saar tot de Raad van Europa toegelaten als geassocieerde of toegevoegde leden- Een toegevoegd lid kan zitting nemen in de assemblée, doch niet ia de raad van ministeig. De Hoofdgroep Handel, de Hoofdgroep Banken en de Hoofdgroep Verzekering hebben zich in een adres gericht tot de leden van de Eerste Kamer der Sta ten- Generaal, waarin zy met aandrang ver. zoeken heit Wetsontwerp op de Publiek- rechtelyke Bedrijfsorganisatie af te wy- zen, In 'genoemd adres wordt o.m. gezegd: ,,In de debatten in de Tweede Kamer is herhaaldelyk door de voorstanders oe- toogd. dat het bedryfsleven zich a priori in grote trekken met het wetsontwerp heeft accoord verklaard, aangezien dit bedryfsleven toch immers aan de tot standkoming hiervan actief heeft mede gewerkt, Hier werd kennelijk gedoeld cp het oorspronkelyk ontwerp van de Com missie van der Ven uit de Stichting van de Arbeid. Nadrukkelijk dient te worden vastgesteld dat de handel, het bank- en. het verzekeringswezen niet in deze com missie vertegenwoordigd waren, zodat er evenmin sprake kan zyn dat deze zeer belangrijke bedryfstakken zich van to voren met de grondprincipes van het wetsontwerp op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie hebben verenigd. Het tegendeel is waar". Op een persconferentie in Cairo heeft drs. Hatta verklaard, dat de handelsover eenkomst tussen de Indonesische repu bliek en de Indonesische-Amerikaanse Foxmaatschappij herzien moet worden om de monopolistische trekken er uit verwyder en- De overeenkomst werd met de Indo nesische republiek gesloten: daar de re publiek nu een deel van de Ver. Staten van Indonesië wordt, moet zij worden gewyzigd. Dr. Sumitro, de Indonesische afgevaar digde in New York, zal volgens Hatta de leiding hebben by de hernieuwde on derhandelingen. De advocaat-generaal, mr. E. Gruen- berg, heeft gisteren aan de Surinaam se pers medegedeeld, dat het onderzoek naar de dood van de destijds in Suri name geïnterneerde NSB-ers Oldeniar- nevelt en Van Poelje, die by een poging tot ontvluchting werden neergeschoten, thans zover is gevorderd, dat kan wor den gesproken van een misdrijf. Dat de twee andere geïnterneerden, die samen met de slachtoffers uit het interne ringskamp waren ontsnapt en ook sa men met hen weer werden gevangen niet - - -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3