Belastingaftrek en kinderbijslag zijn geen geschenk Herziening van de fiscale politiek noodzakelijk INVLOED DEVALUATIE OP DETAILHANDEL Omzetdaling in vele branches „Slechts zij die jong zijn kunnen de toekomst verwerven" Vluch telingen verz et tegen valse rode propaganda Wethouders een kwartje opslag eerbericht Progressie in kinderbijslagregeling laat op zich wachten Vacature in de Hoge Raad Resultaat na twee jaar DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN, OMSTREKEN LAGEN Nederlandse trawler moeilijkheden Textielverkoop steeg Kan K.V.P. de verantivoordelijkheid langer dragen? Hatta te Rangoon Kolenproductie iets terug gelopen Internationale samenwerking noodzakelijk Communistisch partijblad in Ulm bestormd ZATERDAG 12 NOVEMBER 1949 71ste JAARGANG NOG GEEN MEERDERHEID VOOR GOD, DE SCHEPPER Opening door de H. Vader per radio-boodschap Voor het Hildebrand-monument van prof, bronner moet in Haarlem nog steeds een plaats worden gevonden. Een model ervan van gips en hout, werd gisteren in de Hout opgesteld opdat de schoonheids commissie het effect in die omgeving en op die plaats zou kunnen bestuderen. De beelden stellen personen uit de Camera Obscura voor. De V.S.I. en Zuid-Oost-Azië VOOR HET, VADERLAND GEVALLEN nu en DAN buien DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd tn het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt T 3-90 per kwartaal, f 1.30 per maand, 0 32 per week. Directeur: J. KUIJPKRS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M- HAZELZET Algemeen redacteur: H A. PAALVAST IV. v .r. op ae ores voor n We maken ons wel eens benauwd over de zonden en ongerechtigheden van ons katholieke volksdeel, maar de artikelen onder de titel „De geestelijke werfkracht van het katholicisme" hebben wel be wezen, dat de Geest blaast, waarheen Hij wil. Er zijn duizenden bekeerlingen ondanks onze vaak verkeerde en slome houding. Hetgeen natuurlijk niet wil zeg gen, dat het getal convertieten nog niet groter en het aantal afvalligen niet kleiner zouden zijn als we ons allen als Christenen gedroegen. We hebben zo het vermoeden, dat in dit opzicht de eindafrekening. Hierboven velen deerlijk zal tegenvallen. Men weet. zo langzamerhand wel, hoe we vooral de deugden van liefde en rechtvaardigheid en haar zusters de zachtmoedigheid, blij moedigheid en vriendelijkheid voorstaan. Dus daar verder niet over. Plaatselijk, nationaal en internationaal moeten we om Gods eer ons laten gelden In dit verband is het de moeite waard even in te gaan op een interview van een K. N. P.-correspondent met mej. Baers, lid van de Belgische delegatie bij de Uno te Lake Success. Na de mededeling over de soms moei lijke sfeer ingevolge de diepe ideologische tweespalt tussen de volksdemocratieën en de andere democratische staten merkte genoemde vrouwelijke afgevaardigde in antwoord op de vraag: „Hoe moeten de katholieken tegenover de Uno staan" o.a. op: „De Katholieken moeten een leven dige constructieve belangstelling tonen voor de UNO. Katholieken moeten de waarden bijbrengen, die de rijkdom uit maken van hun leer. Practisch komt dit hierop neer, dat de Katholieken door hun belangstelling en niet minder door hun technische bevoegdheden moeten trachten in aanmerking te komen voor officiële deelneming aan het werk der UNO. Dit geldt wel heel bijzonder voor de UNESCO. Want het is niet meer dan logisch, dat de Katholieken hun aandeel hebben in de intellectuele vooruitgang. Overigens schijnt het, dat de leidende personen in de UNO niets beters vragen dan t« kunnen steunen op de grote mactot die de Kerk is, voor de ver- »pi van de gedachte". „Is de invloed van de Katholieke ge dachte merkbaar in het werk der UNO en in het bijzonder in de uitwerking van de „Verklaring van de Rechten van de Mens"? was de volgende vraag. En mej. Baers antwoordde: „Juist tijdens de bespreking van de verklaring over de rechten van de mens heeft de christelijke invloed zich bijzgnder laten gelden. De meeste stellingen, die in deze verklaring voor komen, zijn aangenomen, omdat de voll»eren die ze ontwierpen, bewust of onbewust, onder invloed leven van de christelijke beschaving. Nu mag men echter niet uit het oog verliezen, dat in een wereldorganisatie als de UNO een beslissing steeds een compromis zal moeten zijn tussen een hele pleiade van filosofieën en geloofsbelijdenissen. Des ondanks betreur ik het persoonlijk, dat er geen meerderheid is gevonden om in die verklaring te bevestigen, dat God de schepper is van de mens en de oorsprong van zijn rechten." Dat er desniettegenstaande die invloe den van de Christelijke beschaving we hebben alleen als katholieken reeds een cijfer van meer dan 400 millioen nog geen meerderheidis voor God als de Schepper bewijst, dat onze invloed nog te gering is. Dat tekort openbaart zich vaak ook plaatselijk en nationaal. We doen wel dik in eigen kring, wensen ook als promi nente figuur geëerbiedigd te worden, doch buiten hebben we o zo dikwijls bitter weinig in te brengen. Inderdaad mej. Baers, door „technische bevoegdheden (en nog wat) dienen we in aanmerking trachten te komen voor officiële deelneming. Dat eist inspanning, kost offers van persoon en tijd. Wij zijn nog te gauw voldaan. Een algemene katholieke ondeugd! HENK VAN DER MAZE. Z. H. de Paus zal ae opening van het Heilig J;aaf I950 officieel afkondigen in een radio-boodschap in de ochtend van 24 December. Dit zal de eerste maal zijn, dat een Paus voor de opening van het Heilig Jaar van de radio gebruik maakt. Na zijn toespraak zal de Paus op Zijn karmozijnen troon naar de drempel van de Sint Pieter worden gedragen, waar hij driemaal met een zilveren hamer oo de heilige feur van de basiliek zal slaan. Het metselwerk, dat de deur sinds het laatste Heilige Jaar (1933) heeft afge sloten. zal dan yerwijderd worden en de H. Vader zal zich door de heilige deur in de kerk begeven. De Nederlandse - - - trawler „Johanna" heeft, volgens een telegram van Lloyd's noodseinen u tgezonden. Het vaartuig bevindt zich op 7 mjji ten Noorden van de Casquets (ter hoogte van Ha vre) en heeft hulp nodig. Het Zweedse motorschip „Karskar" is in de nabij heid. De Nederl. sleepboot „Rode Zee" snelt eveneens te hulp, doch is nog 110 mijl van de „Johanna" verwijderd. Ook van Cherbourg; ujt zujjen sleepboten derwaarts vertrekken- De „Johanna' heeft de mast gebroken. Een kleme mast werd op het stuurhuis geplaatst. De „Karskar" heeft het schip dat ten anker was gegegaan, des middags verlaten, toen bleek, dat geen gevaar meer aanwezig was. Een later telegram van Lloyd's meld*., dat de Johanna door de Franse sleepboot „Cherbourgeois No 4" op sleeptouw is ge nomen. De sleep heeft koers gezet naar Cherbourg. Een passage in de Troonrede 1948 luidt: „De zorg voor de behoeften van kinderrijke gezinnen heeft de bijzondere aandacht van de Regering. Een wijziging van de wettelijke kinderbijslagregeling is in overweging teneinde in die regeling de nodige correcties aan te brengen." De nood in kinderrijke gezinnen, waar de kinderen zelf nog niet ver dienden, is vaak zo hoog gestegen, dat Katholieke werkgevers het initiatief namen tot een eigen regeling wat betreft de kinderbijslag. Zij deden dit in afwachting van de wijziging van de Kinderbijslagwet, welke voor 1 Januari 1950 moest plaatsvinden, in het vertrouwen, dat in de nieuwe regelingen rekening zou worden gehouden met hun voorlopige wijzigingen. Deze redelijke verwachtingen zijn echter tot nog toe niet in vervulling gegaan. Van regeringszijde is het bij „overwegingen" gebleven. De minister van Sociale Zaken schijnt slechts het voornemen te hebben om de tijde lijke maatregelen na 1 Januari wat te verlengen- Van een sterkere pro gressie in de kinderbijslagregeling is geen sprake. Dit is in hoge mate onbevredigend en de heer Andriessen heeft zich dan ook achter de Katholieke Tweede-Kamerfractie geschaard, die zich af vraagt, of de verantwoordelijkheid voor deze gang van zaken nog langer gedragen kan worden, indien de situatie zich niet wijzigt. dagen na het bekend maken van vo rengenoemde maatregel, extra drukte kon worden waargenomen. De omzet- vermeerdering bleef echter van be perkte omvang. Dat de hiermede gepaard gaande extra-uitgaven een belangrijk deel van het Nederlandse publiek onmiddellijk dwongen tot beperkingen in andere richtingen, was merkbaar in de ban ketbakkersbedrijven. In deze zaken jverd althans een vrij aanzienlijke om zetdaling geboekt, welke niet geheel aan normale seizoensinvloeden kan wor den toegeschreven. De devaluatie van de gulden in Sep tember j.l. heeft het omzetverloop in de detailhandel in deze maand slechts in geringe mate beïnvloed. Zulks kan wor den afgelezen uit het door het Econo misch Instituut voor den Middenstand ge publiceerde cijfermateriaal. Enige omzetstijging werd geboekt in de detailhandel in textiel en die in meubelen en aanverwante artikelen, in welke branches vooral in de eerste Vergelijking van de omzetten in Sep tember j.l. met die in de overeenkom stige maand van 1948, wijst uit, dat in de detailhandel in schoeisel, in aardap pelen, groenten en fruit, in glas, aarde werk, porcelein en huishoudelijke arti kelen en in alcoholhoudende en alcohol vrije dranken sprake was van omzet- vermindering. Bij nadere analyse van het door het Economische Instituut voor den Midden stand gepubliceerde cijfermateriaal kan het volgende worden opgemerkt: Belangrijk sterker was de omzetver- meerdering in de detailhandel in tex tiel. Hier waren de September-omzet- ten niet minder dan SS pet. hoger dan die in Augustus van dit jaar, waarbij evenwel dient te worden opgemerkt, dat de omzetten in de laatstgenoemde maand betrekkelijk laag waren. Naast de reeds vermelde devaluatie van de gulden, heeft de aanwijzing van 45 nieuwe textielpunten per 1 September tot deze omzetstijging medegewerkt. Ten aanzien van de omzetbeweging in dë tot deze branche behorende speciaal zaken kan worden geconstateerd, dat deze zeer gunstig was te noemen in de dames- en herenstoffenzaken en in de wolwinkels. In deze groepen waren de September-omzetffen in 1949 resp. 74 pet. en 55 pet. hoger dan in 1948. In de detailhandel in schoeisel stegen de geldomzetten in September t.o.v. de voorafgaande maand met 15 pet. Toch waren deze nog 20 pet. lager dan de geldomzetten in September 1948. In hef voor deze branche gepubliceerde over zicht zijn gegevens opgenomen met be trekking tot de gemiddelde opbrengst per paar schoeisel. Hieruit blijkt o.a. dat deze voor heren- en damesschoeisel in September resp. 20,69 en 20,72 be droeg. De lage fruitprijzen waren oorzaak, dat de geldomzetten in de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit belang rijk beneden het peil van September 1947 en 1948 bleven. De teruggang t.o.v. de overeenkomstige maand van 1947 en 1948 bedroeg resp. 25 pet. en 15 pet. De geldomzetten in de detailhandel in glas, aardewerk, porcelein en huishou delijke artikelen waren in September vrijwel gelijk aan die in de voorafgaande maand. De omzetten in glas, aardewerk en porcelein (w.o. inmaakglas) waren gestegen, terwijl omzetdaling werd ge- De V.S.I. zijn bereid deel te nemen aan de Unie van Zuid-Oost-Aziatische landen zo deelde de republikeinse premier, Moh. Hatta, gisteren te Rangoon mede. Een dergelijke unie moest echter gebaseerd zijn op „vrede, gelijkheid en wederzijdse samenwerking" en geen land moest pogen een ander te overheersen. „Onze leus is vrijheid voor alle onderdrukte Aziatische volken". Hatta zeide voorts, dat Indonesië bui tenlands kapitaal nodig had voor de ont wikkeling van zijn natuurlijke hulpbron nen, doch „wij zullen slechts dergelijk kapitaal aanvaarden, indien dit geen in breuk maakt op ons nationale belang. Hatta zal informele besprekingen hou den met de premier van Birma Ihakm Nu en vandaag aan een officiële lunch aanzitten. Vanavond zal hij dineren met president Sao Shwe Thaike. Het Departement van Economische Zaken maakt bekend, dat volgens voor- iopige gegevens de Nederlandse kolen- productie over October j.l. heeft bedra gen 998.400 ton (v. m. 1.010.300 ton). Het aantal werkdagen was evenals de vorige maand 26, zodat de gemiddelde productie Pay Werkdag terugliep tot 38.400 (v. m 00.900). De gemiddelde maandproductie in de 1933 en 1945 tot en met October 1949 bedroeg (in tonnen): 1938 1.124.000. 1945 425.000, 1946 693 000 1947 842.000, 1948 919.000, 1949 le halfjaar 947 400, 1949 Juli 982.400, Augustus 990.100, Septem ber 1.010 300 en October 998.400. boekt in luxe artikelen en speelgoede ren. Een geringe omzetdaling werd geboekt in de detailhandel in tabaksfabrikaten. De sterke uitbreiding van het aantal ver koopplaatsen voor tabaksartikelen sedert de opheffing der tabaksdistributie heeft in verschillende medewerkende sigaren winkels omzetdaling teweeg gebracht. Vergelijking met de omzetten in enkele artikelgroepen gedurende het derde kwartaal van 1948 en 1949 toont aan, dat de omzetten in tabak en sigaretten het sterkst zijn gestegen, al kon ook in de sigaren-verkoop nog enige vermeerdering worden waargenomen. De Tweede Kamer heeft gisteren de voordracht opgemaakt ter vervulling van de vacature in de Hoge Raad der Neder landen, ontstaan door het eervol ontslag, dat verleend is aan de raadsheer mr. G. van der Flier. De nominatie komt te luiden: 1 mr. M A. van Rijn van Alkemade te 's-Gra- venhage, 2 prof. mr. G. J. Wiarda te Utrecht, 3 mr. F. M. Westerouen van Meeteren te 's-Gravenhage. Het verslag, dat de algemeen secretaris van de K.V.P., dr. L. Albering, De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen^ de^ volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon. Landmacht: gesneuveld 30 October sold. H. J Beverdam uit Almelo en sold. G Dijkstra uit Wymbritseradeel. Kon. Ned. Ind. Leger: Gesneuveld 17 October Amb sold le kl. Inf. K. Jachaoeboen. 17 October tijdens actie verdron ken: Chin. sold. 2e kl. An Kwee en Men. sold. 2e kl. infie D. Wa- row. alle drie afkomstig uit Indo nesië. De millioenen vluchtelingen, die door de Sovjet-Russen en hun trawanten uit hun geboorteland werden verdreven en thans in West-Duitsland een kommervol bestaan moeten leiden, zijn reeds lang fel verontwaardigd over de leugenachtige agitatie van de communistische partij in West-Duitsland. Zij weten immers bij ondervinding, hoe verschrikkelijk de toestanden achter het IJzeren Gordijn zijn, die door de „K.P.D." en haar partijbladen in het Westen voort durend op leugenachtige wijze worden geïdealiseerd. De uitdagende communistische demon stratie in de West-Duitse steden ter ge legenheid van de 32ste verjaardag der bolsjewistische Octofoer-revolutie liet de maat overlopen. Daags na het feest kwam het in de Beierse stad Ulm tot heftige botsingen. De in Beieren gehuisveste vluchtelingen kwamen in deze stad bijeen en-bestorm den de gebouwen van het hier verschij nende landelijke blad der communisten. Voordat de door de verschrikte volge lingen van Moskou gealarmeerde Beierse politie was gearifveerd, waren de veront waardigde vluchtelingen er reeds in ge slaagd, de communistische redacteuren en het drukkerspersoneel uit het gebouw te werken en de machines onklaar te maken. De menigte trok daarna met vlaggen en grote spandoeken, waarop tegen de leu genachtige rode propaganda verzet werd aangetekend, in optocht naar het Noorde lijke stadsdeel „Neustadt", waar een pro testvergadering werd gehouden, die meer dan twee en een half uur duurde. Een groot aantal sprekers voerde hier het woord, onder wie ook verschillende geestelijken, die de opgewonden gemoe deren weer tot kalmte wisten te brengen, waardoor de vergadering tenslotte rustig uiteen ging. De verwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Wisselend bewolkt met nu en dan buien, vooral in de Noordelij ke helft van het land. Vrij krach tige en langs de kust tijdelijk har- d§ Westelijke wind. Iets Koeler. Zondag 13 November: Zon op 7.55 uur, onder 16.53 uur; Maan op 23.33 uur, onder 14.29 uur. Maandag 14 November: Zon op 7.57 uur, onder 16.51 uur; Maan op middernacht, onder 14.44 uur. die lijdensgeschiedenis. In Gorcum en Sliedrecht krijgen de wethouders 1800. per jaar en in Hardinxveld maar 645. Toen het raadslid met vuur zijn voor stel had verdedigd, deed de voorzitter de mededeling, dat juist die morgen, na bijna twee jaar, bericht van Ged. Staten was binnengekomen, dat zij bereid waren de wethouderswedden te verhogen tot.... 650.per jaar. Dat is, aldus de voorzitter, als ik goed gerekend heb, een verhoging van een kwartje per jaar, want met enkele toe slagen kwamen de heren wethouders thans op eert wedde van 649.75. Zelden zal een twee jaar lopende actie met zulk een schoon resultaat zijn be kroond.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1