MET DE JEUGD ER OP UIT LAATSTE BERICHTEN Hartelijke ontvangst van Dean Acheson te Bonn Duitsland zoekt buiten lands kapitaal 'n Geruststelling in ruil voor vlaggen en toejuichingen Een dreigement aan Moskou's adres NIEUWE LOTGEVALLEN PAGINA f MAANDAG 14 NOVEMBER 1949 AMSTERDAMSE GRAANBEURS SLA ADVIEZEN NIET IN DE WIND Veelomvattend voorstel gedaan aan Grote Drie BURGERLIJKE STAND AUÏ0RUSCH001 V WALDO Jk Schuman tot de Lotharingers van SCHAAKVERENIGING GRANEN. In buitenlandse granen kwa men slechts nu en dan enkele zaken tot stand. Van de October/November verde ling is slechts ca. 40 pet. opgenomen bij gebrek aan voldoende bonnen- Tengevolge hiervan zijn verschillende mengvoeder- fabrikanten genoodzaakt z.g. vrije gra nen op de markt te kopen. Voor inlandse granen had de markt een lusteloos ver loop. Rogge directe levering werd gedaan tot 22.50. Voor levering December no teerde men 23, Januari 23.25 en Fe bruari 23.50- Maalhave'r werd geoffreerd voor 2322.90, terwijl voor 55/56 kg. 23-35 en voor 57/58 kg. 23-75 werd ge vraagd. Zomergerst weinig aangeboden Winergerst werd gedaan voor 26.25. Ter financiering van de volkswoning bouw heeft de gouverneur aan de staten van de Nederlandse Antillen een ontwerp- landsverordening aangeboden voor de uit gifte van een lening, nom. groot ƒ4.500.000 5 3 pet. rente per jaar. De lening is ver deeld in obligatiën van 1000 elk. Op „Birkhoven" werd onder auspiciën vn de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond een conferentie gehou den over grond- en pachtzaken. Professor dr. C. H. Edelman, hoog leraar iri de regionale bodemkunde aan de Landbouwhogeschool en directeur van de stichting voor bodemkartering te Wa- geningen, hield een referaat over „Sociale en economische bodemkunde". Prof. Edelman begon met er op te wijzen, dat zich in de laatste jaren grote verande ringen hebben voorgedaan in de beoefe ning van de bodemkunde. De nieuwe bo- demkaart beschrijft niet alleen de eigen schappen var. debovengrond, maar voor al die van de ondergrond, natuurlijk ook in verband met de bovengrond. De onvruchtbaarheid van onze gron den wordt steeds groter, hetgeen een achteruitgaande productiviteit tengevol ge heeft. Weliswaar wordt door inpolde ringen nieuwe agrarische grond gewon nen Zuiderzeewerken maar er gaat in de loop van de tijd veel meer grond verloren voor de. landbouw. Het belangrijkste is de vraag: - „Wat raken we kwijt". Productief land moeten we niet kwijt, slecht land daarentegen moe ten we juist zien kwijt te raken. In de •tuurt van Hillegom—Lisse is slechts 500 H A. werkelijke eerste klas grond en pl.m. 2500 H.A. van behoorlijke tot ma tige kwaliteit. Juist die gronden moeten we tot iedere prijs zien te behouden, al dus spreker. En wat zien we? Men wil er daar maar lustig op los bouwen, we gen aanleggen enz. Die 500 H.A., zei prof. Edelman, vormen juist een goudmijn; er worden grote winsten gemaakt en, wat het belangrijkste is, het levert deviezen op. Sociaal-economisch heeft dat stuk land een enorme waarde en het is dus voor de volksgemeenschap van 't groot ste belang, dat die gronden onaangetast blijven. Met deze opvattingen zijn de stedebouw kundigen het algemeen eehs. Waarom zij er dan nooit rekening mee hebben ge houden? Om de eenvoudige reden, dat ze de zaak nimmer van die kant heb ben bekeken. Eerst de laatste tijd is er met deze factor rekening gehouden en reeds zijn er te Breda o.a. stede- bouwkundige plannen geheel gewijzigd. Een en ander had, volgens prof. Edel man, veel eerder bekeken moeten wor den en hij meende landbouwkringen dienaangaande een licht verwijt te moe ten maken. De landbouw heeft teveel schrijven in de communistische per9, zelfs indien het gaat om niet-leerstelliga artikelen", aldus de bisschoppen. „Hij heeft het recht niet, zyn talent of zijn faam ten dienste te stellen van een kennelijk de Kerk vijandige pers. Een christen mag de communistische pers niet lezen. Hij heeft het recht niet zichzelf of zijn omgeving bloot te stellen aan da door deze publicatie veroorzaakte geeste lijke vergiftiging. Dit verbod geldt niet alleen voor da communistische pers en geschriften, doch voor alle dagbladen en alle geschriften, welke vijandig staan tegenover de gods dienst en de Kerk van Christus,, van welke politieke gezindheid' deze ook mogen zijn". van een school-tentoonstelling op zich genomen. Aan de hand van de I.D.I.L.- lijst werden de boeken uitgezocht. Deze lijst werd aan de ouders, die belangstel ling hadden, gratis uitgereikt. Deze ten toonstelling heeft nog te weinig ouders bereikt, Daarom nog enkele tips. De I.D.I.L.-lijst is nog wel bij de fra ters te krijgen. Ook de goede boekverko per heeft ze. Laat U gerust leiden door zijn advies. Het is hem niet op de eerste plaats te doen U erin te laten lopen en U een winkeldochter aan te smeren. Een goede boekverkoper is een propagandist van het goede boek. Stel Uw inkoop niet uit tot de drukke uren. Een boek is geen ons drop. Het moet met zorg gekozen worden. Dat kost tijd. Laat U niet misleiden door de mooie kaft of de aardige tekening op de omslag. Koop bij voorkeur niet boeken uit fond sen van de niet-erkende uitgevers. Deze zijn onttrokken aan elke controle. Vergeet bij de aankoop van boeken het boek voor het hele gezin niet. Het is een der vurigste wensen van Z.H. de Paus en van de Bisschoppen, dat het gezinsleven weer intenser wordt. De radio kan niet vervangen wat vader en moeder, vertellende en spelende, aan hun kinderen kunnen meegeven. Leg het „Ouders waakt over de -lectuur van uw kinderen" zo positief mogelijk uit en zorgt voor goede boeken. Dan zal er voor het slechte geen plaats zijn. Volgens berichten uit Bonn wacht de West Duitse regering thans op de be slissing van de geallieerden op een voorstel, dat grote bedragen aan bui tenlands kapitaalzullen worden ge ïnvesteerd in het grootste staal-cou- cern van de Ruhr, de Vereinlgte Stahl- werke. De federal» kanselier Konrad Adenauer heeft aan de grote drie tijdens hun Pa- rijse conferentie de vorige week een ge heim memorandum doen toekomen, waarin wordt voorgesteld dat van de 300.000.000 Mark aan nieuw kapitaal, welke de staalindustrie nodig heeft, door het buitenland zou worden verstrekt. Het ligt echter niet in de lijn van de verwachtingen, dat de grote drie een on middellijke beslissing zullen nemen, aan gezien er verschillende wettelijke en economische moeilijkheden aan een ver wezenlijking van de voorstellen in da weg staan, zo b.v. de moeilijkheid de op brengsten te converteren in buiitenlandsa valuta's. Dan is er nog de kwestie van de decartelisatie onder de Amerikaanse wetgeving, waaronder ook de Ver. Stahl- werke vallen. Het schijnt, dat dr. Lud'wig Erhard by zijn jongste bezoek aan Parijs Franse in dustriëlen gepolst heeft over die moge lijkheden. GEBOREN: Thomas Anthonius, z. v. H. J. Markx en H. H. Zoetmulder; Agnes, d. v J. Brouwer en A. P. Bockkom; Jo hanna Magdalena M., d v. J. G. C. Schuurmans en M. Koogje. OVERLEDEN: A. A. M. Beth, oud 36 j.; J. Pasztjerik, oud 2 mnd.; J. C. Reijers, oud 52 j. INSTRUCTEURS-DIPLOMA K.N.A.C. De Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, heeft gisteren ter gelegenheid van de onthulling van een monument ter ere van de nage dachtenis van Jeanne d'Arc, dat plaats vond te Montigny-les-Metz, in Lotha ringen, verklaard, dat Frankrijk andere dan verzoeningsgezinde middelen zal gaan gebruiken, indien de Sovjet- Russische autoriteiten niet wensten te helpen bij het naar Frankrijk terug brengen van de Lotharingers, die in de oorlog naar Duitsland zijn gedeporteerd en waarvan sindsdien niets meer is vernomen. Minister Schupian deed een beroep op de Bussen, de Fransen te helpen bij het zoeken naar de vermiste Lotharingers. in plaats van altijd weer te zeggen dat zij „niemand kunnen vindien". Ik zal ook nu nog pogen met vrede lievende middelen de terugkeer van de vermiste Lotharingers te bewerkstelli gen. Doch ik verzeker u, die de familie leden van de slachtoffers zijt, plechtig, dat wij, indien wij niet slagen, op zekere dag andere middelen te baat zullen ne men, om de terugkeer der vermiste Lotharingers te verwezenlijken". 27. Op een podium, waar al heel de avond een verzameling muziekinstrumen ten had gestaan, was nu een gezelschap negers gaan zitten. De dirigent van het orkest gaf een teken en daarop blies de saxophonist zo hard op zijn toeter, dr de andere negers allemaal verbleekten van schrik en heel zenuwachtige geluiden begonnen te maken. Iedereen vond dat erg mooi en om iets te doen te hebben begon men ijverig te dansen. Mijnheer Klungel zelf was stiekum met zijn plaatjesboek achter een groot beeld gaan zitten. Omdat het zo druk was, zou nie-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2