Inschakeling van Duitsland Weerbericht De tien millioen van Nederland m Stormhoek OPNIEUW ARRESTATIES in Tsjechoslowakije Vorming R.I.S.-regering werpt haar schaduw vooruit Namaak'olijftak met doornen Visjinsky wil vredespact tussen de „grote vijf' KRANTENKOP in het geding VIRTUOSE WERKSTUDENT k H BERLIJN BEREIDDE ACHESON EEN HARTELIJK WELKOM Ommekeer in machtsverhoudingen Maar dan eerst het ijzeren gordijn op Paus waagt recht in totalitaire staten No. zmi DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Frankrijk wenst geen risico Rode commando's tegen strooibiljetten Om dames 'n plezier te doen Ook Tsjoeikof ter receptie Gemiddelde levensduur: 67 jaar Buitenlanders moeten het land uit Sjahrir's kansen staan niet best Belediging van liet Treinramp in Transvaal Internationale zwarthandel bedreven openbaar gezag? •71st e JAARGANG DINSDAG iS NOVEMBER 1949 Daad kost 30.000 gulden boete DROOG WEER De Amerikaanse koopman Robert A. lig werd in Italië zo getroffen door de toren van Pisa, dat hij in Chicago precies zo'n scheve toren dis woonhuis liet bouwen, lig on dervond evenwel al spoedig, dat er een groot verschil bestaat tus sen het plezier van naar de scheve tnrev te kijken en er in te wonen. Hij is nu weer bezig zijn scheve huis te ontruimen. BEVOLKINGSAANWAS HIER SNELLER DAN IN ANDERE LANDEN I?i de JAMMER Dit is het schilderij van de oude man, leunend op zijn stokje, dat van Rembrandt zou zijn. Het „onbekende" werk dat in Kampen resp. voor f 100.— en 150.verhandeld werd, is echter, volgens de latere berichten, van een verdienstelijk schilder, doch niet van Rembrandt. ^itopaxttiraad yam d« PNI heeft verder ROERGANGER Paus Pius XII heeft gisteren de anti-christelijke totalitaire staten beschuldigd van opzettelijke onder- irukking van rechtvaardige rechts- oleging. Hij verklaarde met na druk, dat deze staten de christelijke rechtsprincipes moeten herstellen en tot de morele orde moeten terugkeren. Minstens 70 personen gedood Voor soldaat le klas Goedegebaan is het afgelopen. Met grote letters heeft hij het woord „habis" op de klep van zijn vechtpet aangebracht DE KLANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71» Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten nam* van "N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 13.90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0 32 per week. Directeur: J. KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. NL HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende aivertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Ware het niet, dat we in een tijd van revolutionnaire omwentelingen leefden, dan zou men toch wel even van de hoog ste verbazing opspringen als men in een Frans blad de volgende passage las. „De waarheid is, dat, nu men er een maal van spreekt Duitsland in Europa te integreren (d.w.z. er volwaardig in op le nemen), het onmogelijk is het er econo misch en politiek deel van te laten uit maken, maar het militair als niemands land te laten voortbestaan, hetwelk voor elke aanvaller open ligt. Een dergelijke situatie kan enige tijd duren, maar wordt spoedig ondraaglijk. Men doet goed in dit opzicht de Duit se ODenbare mening nauwlettend gade te slaan Nog niet zo neel lang geleden sprak twrewee de grootste meerderheid der Duitsers zich voor een volkomen demiii- tarisatie uit. Zij willen zich, zeiden zij, niet mengen in de ruzies der geallieerden, die bovendien, daar zij' hun grondgebied bezetten, verplicht waren het te verde digen. Welnu, een onlangs in de Britse zóne gehouden meningspeiling heeft uit gewezen, dat er thans reeds een meerder heid van 53 procent voor de Duitse her bewapening bestaat. En in de Oostelijke zóne zou het niet aders zijn. Meent men, dat m.en zich niet om de Duitse openbare mening behoeft te be kommeren? Maar, als het Westen zich de medewerking der Duitsers wil verzeke ren, kan men dan hun openbare mening geheel verwaarlozen? Zullen wij hun maar altijd wapenen Weigeren, op ge vaar af. dat zij ze dan zullen vragen aan anderen, die ze hun maar al te graag zul len leveren? Wij staan voor het feit, dat Duitsland in twee delen is gesplitst. Kunnen vij dan het Westelijk part waarlijk in ons verde digingsstelsel inschakelen, zonder hen, zoals we voor onszelf doen, op alle ge beurlijkheden voor te bereiden? Hoe angstwekkend ze ook kan zijn, deze l°S"-a sc"ijnt ons onontkomelijk. Dan blijft over, dat de Duitsers, de een gewapend door het Westen, de ander door Moskou, waarschijnlijk niet erg begerig zouden zijn handgemeen te worden; en dat aldus de idee van neutralisatie, zij het laat, vaste vorm zou aannemen onder rie Duitsers en wellicht zeii's in Europa. Maar op de weg, welke de internationale nolitiek thans ingeslagen heeft, moet de bewapeningswedstrijd het winnen. En de normale consequenties daarvan zijn maar „1 te bekend" Wij hebben deze belangwekkende pas sage zo getrouw mogelijk vertaald uit de officieuze en zeer gezaghebbende Parijse „Monde", welk orgaar., wc wezen er her haaldelijk op, de laatste tijd, met de „Fi garo", de grote propagandist van een Frans-Duitse toenadering, verzoening en Eelfs ver-strekkende samenwerking is. We weten zeer goed, dat lang nog niet alle Fransen, en ook niet alle West-Euro peanen, voor deze idee zijn gewonnen. Maar voor hem, die de Franse pers na de eerste wereldoorlog geregeld heeft ge volgd, moet het toch wel opvallen, welk enorm verschil er tussen toen en nu in de Franse opvattingen omtrent Duits land bestaat Misschien heeft er even, ;n de periode Briand-Stresemann, een soort parallel met het heden bestaan; maar zelfs in die enkele jaren klonk een Frans „neen-nooit" zo overluid, dat alle vredes ki inken er door werden overstemd. Een dergelijke abrupte afwijzing vindt men nu werkelijk nergens meer. Wij bespraken dezer dagen met n voor- aanstaand Frans parlementariër hei» pro- bieem der Frans-Duitse betrekkingen. En de enige conclusie, waartoe ons gesprek leidde, en overigens kon leiden, was, dat er sinds 1940-'45 zo'n volkomen omme keer in de verhoudingen der wereldnuirii- ten is ingetreden, dat, zelfs als er risico's aar verbonden zijn, de integratie, ook van de militaire, van Duitsland in ons West-Europa bitter noodzakelijk is ge worden. Wat achter dat woord „risico schuil gaat. spreekt men liever met uit; men begrijpt elkaar ook zonder woorden. Maar juist 't woordenloze acCqord karak teriseert de internationale situatie. En daarbij denken we terug aan hetgeen we de vorige week schreven, dat Washington het centrum van Europa niet meer in Londen, maar in Parijs zoekt. In onze 'gedachtenwisseling met de Fransman stelden we ons evenwel de vraag, of de Amerikanen dit centrum niet nog meer naar het Oosten wilden verleggen: naar Bonn. Wij konden ons daaromtrent geen zekerheid verschaffen; veeleer gingen onze gedachten uit naar de combinatie Parijs-Bonn, d.w.z. naar een Frans-Duitse samenwerking op het breedste niveau als het meest geëigende bolwerk tegen even tuele communistische overweldigings- en overheersingsplannen over geheel conti nentaal Europa. Als de Amerikaanse staatssecretaris Acheson de West-Duitse bondskanselier Adenauer in de nieuwe hoofdstad van het .herboren Duitsland gaat opzoeken, en met hem in landurige conferenties de es sentiële politiek van het Westen be spreekt, weet men, op welk paard de Verenigde Staten wedden. In Parijs trekt men daaruit, met de logica van een Frans man, alle conclusies, ook al moet minis ter Schuman eerst zijn collega's en straks het parlement raadplegen. In Londen blijft men tegensputteren, daar wil men een socialistisch Europa, dat men toch niet meer krijgt. Het Franse inzicht in het Duitse vraagstuk is helderder dan het Britse, dat door partij-ideologie_ radicaal wordt vertroebeld. De Oost-Berlijnse politie werd gealar meerd nadat tijdens het weekeind een stortvloed van anti-communistische strooibiljetten verspreid was. Tienduizen den biljetten met slagzinnen als: „weg met de S.E.D.", en „vrijheid voor de oos telijke sector" werden gevonden. Er wer den speciale communistische commando's opgeroepen om de biljetten op te ruimen. „Iedere vrouw wilde in 1946 graag een hoedje op haar hoofd hebben", be toogde een der directeuren van een groot warenhuis in Amsterdam giste ren voor de hoofdstedelijke economische politierechter- Aangezien er onvoldoende materiaal was, werden wolviltklosjes het grondmodel van de hoed voor on geveer 69.000 in het Zuiden van het land aangekocht. Volgens de deskundige van de ptijsbeheersing was het 49.000 boven het toegelaten inkoopsbedrag. Het warenhuis ontkende het tenlaste gelegde geenszins, maar kwam in be roep tegen de opgelegde straf van 30 000, die door de tuchtrechter was bedongen en die door het warenhuis onevenredig aan de revenuen wordt ge acht. De economische politierechter achtte het te hoog kopen, van de wolviltkiosjes overtuigend bewezen. Het warenhuis heeft 8 dagen tijd om tegen het vonnis in cassatie te gaan. De verwachting van heden- tot morgenavond luirt: Droog weer met wisselende, be wolking. Vannacht en morgenoch tend wéinig wind, plaatselijk mist en hier en daar lichte vorst. Morgen overdag zwakke wind uit Oostelijke richtingen en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Woensdag 16 November: Zon op 8.01 uur, zon onder 16.48 uur; maan op 2.26 uur, maan onder 15.09 uur. -Het regende, toen minister Acheson gistermorgen in Berlijn arriveerde, maar dat had de bewoners van de vroegere Duitse hoofdstad niet weerhouden, de Amerikaanse gast een hartelijk welkom te bereiden. Ook in de harten van de Russen zal er wel geen zonneschijn zijn geweest, toen zij zagen, dat „het geknechte West-Berlijn deze „oorlogsophitser" heel wat enthousiaster ontving, dan de vredesapostelen uit het Kremlin in het „bevrijde" Oost- Berlijn ooit hebben meegemaakt. Toch wilden ook zij, de Russen, reen spelbrekers zijn. Ze kwamen op de officiële receptie en Acheson had een uiterst vriendschappelijk gesprek met generaal Tsjoeikof. Ze klonken zelfs op een volgende ontmoeting. De houding der Russen was heel ongedwongen. Des middags bracht Acheson een be zoek aan het gemeentebestuur van West- Berlijn. Hij werd welkom geheten door Ernst Reuter, de burgemeester die o-m. zeide: ,,U weet, dat u op de Berlijners kunt rekenen; zij weten, dat zij op u kun nen vertrouwen". De plaatsvervangende burgemeester sprak in mineur Hij zei, dat de Berlij- ners ongeduldig worden en vonden, dat er onderhand maar eens 'n oplossing van het Berlijnse vraagstuk moest komen. Dean Acheson's glimlach verdween zelfs bij deze bittere woorden niet. Hij zeide te betwijfelen, dat de West-Ber- lijners ongeduldig begonnen le worden. „Ze hebben echtèr veel te lijden gehad" Zoals bekend is, mag worden aange nomen, dat in de loop van de maand Oc tober j.l. de Nederlandse bevolking de 10.000.000 zielen heeft overschreden. Daar mede is een verdubbeling bereikt binnen een tijdvak van 50 jaar. Deze bevolkingsaanwas is in ons land in belangrijk sneller tempo verlopen dan in andere landen in West- en Noord- Europa. De oorzaken van deze relatief grotere bevolkingsvermeerdering in Nederland dienen zowel gezocht in hogere geboorte cijfers als iii gunstiger sterftecijfers. Een en ander blijkt uit onderstaand overzicht, waarin voor genoemde landen de laagste waargenomen geboortecijfers in het midden der dertiger jaren en de hoogste bereikte geboortecijfers na het einde van de Wereldoorlog II, naast ei kander zijn gesteld. laagste hoogste geb. cijfer geb. cijfer Nederland 19,8 0/00 30,2 0/00 België 15,2 0/00 18.3 0/00 Frankrijk 14,6 0/00 20,7 0/00 Zwitserland 15,0 0/00 20,0 0/00 Groot-Brittannië 15,0 0/00 21,3 0/00 Doch niet alleen is in Nederland de ge boorte steeds hoger geweest, de sterfte bleef belangrijk beneden die in andere landen. Sinds het begin dezer eeuw daal de het streftecijfer van 16 pro mille tot 7 pro mille en daarmee werd een peil be reikt, lager dan elders ter wereld. sterftecijfer 1948 Nederland 7,4 0/00 België 12,4 0/00 Frankrijk - 12,2 0/00 Zwitserland 10,8 0/00 Groot-Brittannië 10,9 0/00 Het sterfte cijfer bracht een belang rijke toeneming van de gemiddelde le vensduur der Nederlandse bevolking, ^geen wel hieruit blijkt, dat een pasge boren kind 50 jaar geleden een gemid delde kans had om 47 jaar te leven, thans een gemiddelde levensduur van 61 jaar wordt bereikt. Doch niet alleen het totaal aantal is sneller dan elders toegenomen, ook de sa menstelling der Nederlandse bevolking, wat de leeftijd aangaat, vertoont een an der beeld. Een belangrijk onderscheid is b.v- de voor Nederland te verwachten veel sterkere relatieve groei van het aan tal personen in de productieve leeftijds groepen. Beperki men zich tot de thans aanwezige bevolking, dan valt te bere kenen dat in 1956 de potentiële beroeps, bevolking in Nederland (d.w.z. het aantal personen van 15 t.m. 64 Jaar) met onge veer 20 pet. zal zijn toegenomen Daar tegenover zal omstreeks 1963 de totaie productieve bevolking in landen als Be.- gië, Frankrijk en Engeland nog vrijwel ge- lijk zijn aan het huidige aan a meende hij en mét klem voegde hij hieraan de volgende belofte toe: „U kunt er van verzekerd zijn. dat wij alles zullen doen wat jn ons vermogen is, om uw problemen te helpen oplossen. De krachtinspanning van het Duitse volk zal beantwoord worden met voort durende steun der Amerikanen en, naar ik geloof, die der andere Westelijke be- zettingsmogêndheden". Acheson noemde de Duitse tegenstand tegen het commu nisme een „buitengewone prestatie", die alle steun verdiende- De kans op viermogendheden-besprekingen over de unificatie van Duitsland achtte hij nihil. Na het stadhuis te hebben bezocht, maakte minister Acheson 'if tocht door Berlijn. Bizonder aantrekkelijk was na tuurlijk dé rondrit door de sowjet-sec- tor, die sinds kort achter „het ijzeren gordijn" l:gt. Vergezeld van militairen, reed de auto van Acheson naar de Bran denburger Tor, die de grens aangeeft van de sovjet-sector. Daar hielden de militairen halt en reed de auto van de minister alleen verder, gevolgd door persauto's. Acheson moest gewoon wachten voor onveilige stoplichten, waarbij hij werd aangegaapt door de zgn. „volkspolit e", die. naar bekend is, een degelijke militaire opleiding krijgt, doch klaarblijkelijk niet in het salu eren. Het bezoek van Acheson is in West- Duitsland opgevat en gewaardeerd als een bewijs, dat de V.S. alles willen doen om het land te helpen. Vooral de vraag: „Zal de demontage worden beëindigd", houdt de gemoederen bezig. Dat de bestaande officiële oorlogs toestand nog niet kan worden opge heven, begrijpt men in regeringskrin gen heel goed, omdat met de opheffing de rechtvaardiging voor de aanwezig heid van Amerikaanse troepen in Duits land zou komen te vervallen. En dat wenst de West-Duitse regering niet. De 67-Jarigc mevrouw Frana Zcmino-liere Handen. Tegen het einde van het vfet-presliknte v.n «Jg»^ioSgïïrdT'if.nS partij der nationale socialisten waar- -• J- toe Bcnesj behoorde is gisteren door de Tsjechoslowaakse veiligheidspolitie gearresteerd. In de afgelopen week was reeds een aantal andere leden van deze partij in hechtenis genomen. Alle uit het Westen afkomstige buiten landers in Tsjechoslowakijë zijn ervan op de hoogte gesteld, dat hun verblijfs vergunning niet zal worden verlengd. Ve le buitenlanders hebben aanzegging ge kregen het land binnen 14 dagen te ver laten. Zij kunnen tegen deze aanzegging in beroep gaan. Emigratiepaspoorten voor Tsjechoslo waakse burgers zijn thans bijna niet ver krijgbaar. Zelfs communistische functio narissen, die voor zaken naar het buiten land wilden, konden geen paspoort krij gen. Volgens de minister van handel, Krajcir zijn reeds 22.000 winkels genationaliseerd. Er zijn thans nog 49.000 zaken in particu- „Ofschoon niet bevredigd, aanvaardt de Partai Nasional Indonesia de ter RTC be reikte resultaten'aldus deelde de secre taris-generaal der PNI, de heer Gatot ManakuprodjO mede. De heer Gatot Manekuprodjo gaf uiting aan de teleur stelling van zijn partij over het uitstellen van een oplossing voor Nieuw Guinea en legde er de nadruk op, dat dit vraagstuk een der punten vormt van het urgentie programma van de Susamo binnenlandse zaken, de heer vVirjono voor justitie en de heer Sarmiai Mangunsar- koro voor onderwijs. „Onder geen enkele voorwaarde" wenst de PNI, Sutan Sjahrir te aanvaarden voor de post van buitenlandse zak®?' .^4 als reden wordt opgegeven, „dat sjan als minister-president en als diplomaat rtgfaald heeft, zoals wordt bewezen door het mislukken van het accoord van Lmg- besloten, alle leden in de Renville-gebie- den te schorsen, die zich direct of indirect te» dienste hebben gesteld van enig re geringslichaam, dat na het begin van de tweede politionele actie door de Neder landers werd ingesteld of gesteund. Ook Masjumi heeft eisen De Masjumi eist in de regering der RIS de portefeuille voor godsdienstaangele- genheden op. waarvoor zij candidaat sieu Hadji Rasjidi, thans vertegenwoordiger van de republiek te Cairo. Voorts werd in kringen der Masjumi te Djogja ver klaard, dat, ingeval Sutan Sjahrir zou worden benoemd tot minister van buiten landse zaken, de Masjumi een harer leden wenst te zien benoemd tot vice-minister voor buitenlandse zaken, waarvoor dan candidaten zouden zijn de heren Moh. Rum en Sjamsuddin. Ingeval Moh. Hatta minister-president wordt van de RIS, wenst de Masjumi de heer Sjafruddin Prawiranegara, thans vice-premier te Kotaradja, als minister-president van de republiek. loochen uw doctrine, dat de niet tot de Kominform behorende wereld uw vijand is en laat uw volken met de on ze samenkomen om te praten over on sje gemeenschappelijke problemen. Haal uw „ijzeren gordijn" op en u zult de vrede versterken", zo verklaarde Austin ten slotte. zullen 75 percent van alle gedistribueerde goederen ontvangen. Zaterdag en Maandag hebben we kun nen lezen, dat het katholieke volksdeel ook op politiek gebied springlevend is en van aanpakken weet. Natuurlijk kunnen wij het niet laten, met een enkel woord nog eens stil te staan bij de politiek en de jeugd. Zaterdag lazen we immers, dat dr. L. Albering op het belang voor het heden en de toekomst heeft gewezen, in verband met de jongeren-organisatie in onze katholieke partij. „Slechts zij, die jong zijn. kunnen de toekomst verwerven" is meer dan een kop in een courant; net is een slagzin, een strijdkreet. Maar.waarom wordt deze strija- kreet eigenlijk door veel te weinig jonge strijders overgenomen? Natuurlijk, er zijn beangstigende problemen, welke buiten de politiek liggen, of wat meer waar schijnlijk is waarvan de samenhang met de politiek te weinig wordt gezien. Niet minder is het waar, dat een zeer groot deel van de jeugd door lauwheid, eigengereidheid en onbegrip bewijst nog niet geheel op eigen benen te kunnen staan. Doch evenzeer is het waar. dat de sti mulans om de schouders ergens onder te zetten, helaas al te vaak mankeert. En dan bedoelen wij niet alleen de eigen stimulans (b.v. door een gefundeerde ka tholieke overtuiging en begrip van de mogelijkheden in ons geloof), maar even zeer de aanmoediging, het hart onder de riem, welke de ouderen kunnen geven. Met een wat gewichtig woord zouden we dit het subsidiariteitsbeginsel van de jeugd kunnen noemen. Eerst zelfwerk zaamheid en eigen enthousiasme, doch aanvullend de steun van de ouderen De ware voorvechters uit de jeugd kunnen het zonder die steun niet stellen er. dc vele afzijdigen zouden -door het oes'.acn van die steun alleen al, een indruk krij gen van het belang van hun verwaar loosde taak. Nu zei dr. Albering Zaterdag: ,.De ont wikkeling van de jongeren-organisatie in de K.V.P. moet zeer belangrijk worden geacht, belangrijker misschien dan menig senior denkt". En dit is juist, wat we op het afgelopen congres zo graag naar voren hadden zien komen, het belang enhet besef van de ouderen hiervan. Let wel, we willen niet per se een sectie-vergadering gewijd zien aan de zorgen van de jeugd (alhoe wel er stof genoeg voor zou zijn). Maar men zou in de resoluties de verstrooide jeugdproblemen wat nadrukkelijker heb ben kunnen groeperen. Mogelijk had in de grote sluitingsbijeenkomst met een enkele, maar eerlijke verklaring de jeugd even op de voorgrond kunnen worden geplaatst. En misschien hadden in de sectie-vergaderingen bepaalde onderwer pen ook eens tegen de achtergrond van het jongerenproblëem belicht kunnen worden. Want nu is de jeugd met haar Belangen en haar belangrijkheid min of meer ver dronken in het moeras van de Indone sische politiek, de volksgezondheid, overheidstaak e.d„ We zijn ervan over tuigd, dat de jongerenorganisatie de De- langstelling van de senioren heeft. Maar we geloven, dat op het congres de kans is gemist, om dit aan de jongeren nog eens. nadrukkelijk kenbaar te maken. Jammer! De H. Vader verklaarde, dat de wor tels der hedendaagse crisis in de rechts pleging in het negentiende eeuwse staats- absolutisme te vinden zijn en dat de anti christelijke totalitaire staat de ware aard van het juridische absolutisme door de schending van al wat hoger Goddelijk recht is heeft bloot gelegd. Voorts sprak Z.H. de beschuldiging uit, dat deze staten een „zogenaamd wettelijk recht" ten uitvoer hebben gelegd, waar door de mens van alle persoonlijke waar- Visjinskv de Russische minister van i pen jaren. Als bewijzen hiervoor voerde buitenlandse zaken, heeft gisteren i"1 - de .politieke commissie der V. N. een resolutie ingediend tot: 1. veroordeling „van de vooreer - dingen voor een nieuwe oorlog, in e bijzonder door Engeland en de ver. Staten getroffen". 2. Onmiddellijke aanvaarding van „practische maatregelen" voor het on voorwaardelijke verbod van de a o bom en instelling van een strenge ternationale controle. 3. Sluiting van een pact "te* sterking van de vrede" tussen ka, Engeland, China, Frankrijk en Rusland. Visjinsky verklaarde, dat de „Enat'ïy Amerikaanse meerderheid in d® tot dusver alle pogingen van de»ovj - Unie om de vrede te versterken had lj Krachtig keerde de Rus zich tegen het Atlantisch pact, dat volgens hem °Pf"~ lijk gericht is tegen de Sovjet-Unie. e volgens kregen o.m. de devaluatie van het pond, de vorming van de W. Duitse regering en het plan Marshall de nodige critiek, Vooral Bevin moest het ontgel den. De Britse en Amerikaanse afgevaar digden repliceerden op het voorstel van Visjinsky tot het aangaan van een vre despact tussen de „Grote Vijf" door met 'n beroep op de V. N. te verklaren, dat 't handvest de noodzakelijke grondslagen voor een duurzame vrede inhoudt. Austin (V, S.) verklaarde het te be treuren, dat de kundigheid en voortva rendheid, door de Sovjet-Unie aan de dag gelegd om „propaganda-voorstellen" ter tafel te brengen, niet benut waren voor het versterken van de harmonie. „De Russische resolutie is een namaak-olijf- tak, omgeven met doornen", zei Austin en 'voegde hieraan toe, dat het vertrou wen in" Sovjet-Russische beloften is on dermijnd door de ervaring van de afgelo- hij aan; de plundering van Mandsjoerije de gedwongen deling van Korea, de actie tegen Joegoslavië, de guerilla tegen Grie kenland, de bedreiging van Turkije, het vernietigen van de vrijheid in Tsjecho slowakije, de meedogenloze verhietiging van alle democratische oppositie in Bul garije, Hongarije en Roemenië, de onder werping van Polen, waar een maarschalk van het rode leger is geïnstalleerd als mi nister van defensie. „Staak uw haat-campagne tegen de wereld buiten de Kominform. Ver- De tweede politieke commissie der V. N. heeft Maandagavond met 48 stem men tegen 5 bij 5 onthoudingen een door Frankrijk en Canada ingediende resolutie goedgekeurd, die de commissie voor de atoomenergie uitnodigt, „alle mogelijke wegen" te onderzoeken om tot overeen stemming te geraken over internationale controle van de atoomenergie. Met overweldigende meerderheid werd vervolgens een sovjet-Russisch voorstel afgewezen, dat de commissie voor atoom energie verzoekt haar werkzaamheden te hervatten en conventies op te stellen voor het verbod van atoomwapens en gelijktijdige controle van de atoom energie. digheid en van het fundamentele recht om te leven is beroofd. Zodanige beslis singen ontnemen aan het individu het recht op eer en goede naam en betwisten aan de ouders het recKt op hun eigen kinderen en de plichten van de opvoe ding. Dit juridische recht heeft de door de Schepper aangegeven orde ondersteboven gekeerd, waardoor orde wanorde wordt genoemd, gezag tirannie, vrijheid slavernij en misdaad een patriottische verdienste. „Wanneer een wet door een wetgevend lichaam verplichtend wordt gesteld, is het daarmee nog geen ware wet ge worden", aldus de H. Vader. Nabij het stadje Waterval, in Boven- Transvaal, is een trein van een 16 me ter hoge brug in een rivier gestort. De trein was op weg van Witwaters- rand naar Lourenpo Marques, in Portu gees Oost-Afrika, met 500 passagiers, al len Afrikanen, die juist hun arbeids contracten met de Witwatersrand-mijne:i hadden beëindigd en huiswaarts keerden. Minstens 70 Afrikanen werden gedood. Of persvrijheid aan banden? Voor de Maastrichtse rechtbank heeft gistermorgen terecht gestaan de chef re dacteur van het Limburgs Dagblad uit Heerlen wegens belediging van het open baar gezag. Gedaagde had een critiek ge schreven naar aanleiding van een besluix van de Sittardse kantonrechter, mr. Hobus, om een deel der behandeling van enkele prikkellectuurzaken door het kan tongerecht met gesloten deuren te be handelen. Bij de behandeling werd een der directieleden van de spoorwegboek handel uit Utrecht toegelaten. De pers vertegenwoordigers werden buitengeslo ten. Dezen waren, naar de mening van gedaagde evengoed partij in deze voor Limburg geruchtmakende zaak. Gedaag de had boven zijn beschouwing, met grote letters en op een opvallende plaats, als kop gezet: „Onrechtvaardig besluit van kantonrechter". Het Openbaar Ministerie achtte door het opvallende bovenschrift de opzet tot, belediging van het openbaar gezag aan wezig, dat een rechter van onrechtvaar digheid werd beticht achtte het O.M. zeer ernstig.. De eis luidde f 100 boete of 50 dagen hechenis en een maand gevan- genisstraf met een proeftijd van twee jaar. Als verdediger van gedaagde trad op de secretaris der vereniging .De Neder- landsche Dagbladpers", mr- W. Veenho- ven uit Haarlem, die er de aandacht op vestigde, dat in deze zaak ook de vrij heid van de pers om gezonde critiek te oefenen in het gedrang komt. Er is geen sprake van opzet tot persoonlijke beledi ging maar wel was er de overtuiging om de journalistieke vrijheid en verantwoor delijkheid vöór publieke voorlichting hoog te houden. Spr. concludeerde tot vrijspraak subsidiair ontslag rechtsver volging. Uitspraak 28 November. (Van onze correspondent) Voor de Economische Rechter te Arn hem had de 25-jarige Nijmeegse student B J i. d. B. zich gisterenmiddag te ver antwoorden wegens frauduleuse handiel met nylons, saccharine en kunstreproduc- ties. Reeds eerder had hij terecht gestaan voor de Arnhemse rechtbank wegens ver valsing van officiële stempels in zijn pas poort. Genoemde student plaatste in een aantal kleine weekbladen advertenties, waarin hij Eva's dochteren opriep voor een groot scheepse actie ter verkrijging van de zo zeer begeerde nylonkousen. Deze oproep sloeg geweldig in, want niet minder dan 1033 jongedames schreven hem, dat zij gaarne gebruik wilden maken van de ge- legenheid om tegen een schappelijke prijs zich de nieuwmodische beenbekleding te kunnen aanschaffen. Verdachte zat met het grote quantum aanvragen in de maag. Maar hij vond een uitweg door aan de verschillende dames een briefje te schrij ven. waarin hij haar attendeerde op een foldertje, dat voor slechts 50 cent bij hem verkrijgbaar was. Een nader onderzoek bracht aan 't licht, dat hem die foldertjes gratis ter beschikking waren gesteld, zo dat 't geen slecht zaakje voor hem bete kende. En nog bleek het nylonliefhebbende pu bliek niet genezen, waarop verdachte genoodzaakt was nogmaals een briefje aan de gegadigden te richten. Ditmaal met de mededeling, dat slechts bestellingen van 5 of meer paren in behandeling konden worden genomen. Voor vele dames was een dergelijke afname toch wel te gortig, zodat een groot deel van de orders werd geannuleerd. Maar kort daarop ving de levering van de nylons aan. Daarvoor stuurde verdachte enveloppen met daarop geschreven de namen van de Hollandse opdrachtgevers naar de Merboso A.G. in Ziiriqh, waar hij eertijds werkzaam was en Welke firma nog verplichtingen aan hem had. Op die manier werden van Zwitserland 120 paren nylons verzonden, doch 64 paren werdén „geladderd", door dat de douane deze in beslag namen. Vrij spoedig kwam men er achter, dat de koop man, Hoogstra genaamd, niemand anders was dan de Nijmeegste student i. d. B. De nylon-virtuoos werd daarop spoedig in verzekerde bewaring gesteld en - zijn arrestatie bracht nog veel meer aan het licht. Zo kwam vast te staan, dat deze stu dent de man was geweest, die zonder ver gunning saccharine uitvoerde naar Frank rijk, waarmee ongeveer een bedrag van 211.000 francs was gemoeid. Daarna handelde hij in kunstreproduc ties.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1