Moeilijkheden voor Nederlands bekendste balloncommandant Engelse filmindustrie bedreigd R van mientje kwetter Snoekbaars is te goedkoop thermogene Kint—Van Steenbergen winnen Brusselse Zesdaagse De Zwarte Vos i Voor Boesman is de aarde nog niet rond ADIO NIEUWE LOTGEVALLEN Doe het niet Grote verliezen van de Rank-organisatie programma In 1950 meer Kath. jeugdherbergen Schulte—Peters op de tweede plaats DINSDAG 15 NOVEMBER 1949 PAGINA 2 Nationaal cogtuum en bijlen Vijftig mille PROF. HALBERTSMA GAAT PHILIPS VERLATEN (Van onze Londense correspondent) Twee jaren geleden maakte het veel critiek in de City gaande, toen de J. Arthur Rank-organi satie, de Britse millioenen-combi- natie voor filmproductie, aan Odeon Theatres een financieel aandeel in de productie-belangen overdroeg. Odeon Theatres is de grootste groep bioscopen in Enge land, met een kapitaal van 68 mïllioen pond en bioscopen in de Dominions en op het Vasteland. NOG ALTIJD TERRORISTEN OP JAVA Bus met schoolkinderen beschoten BAKKER OVERVALLEN TE NW. weerdinge OIT HET MUS* VERTAALD DOOR SE BAST) AAN No. 7. De vier-en-twintigste Nest Met „Hoe hoort het eigenlijk" in de ene en „Musje, luister eens" in de andere poot, bereid ik mij voor op mijn huwelijk. Papa en Mama hebben ons een gedeelte van hun woning afgestaan Wij krijgen een aparte slaap-zit- kamer met een eigen provisiekast. Het gebruik van keuken zal ge meenschappelijk zijn, maar aange zien wij toch altijd rauwkost eten; is dat niet zo'n groot bezwaar. Gisteren hebben wij de tweede roep gehad,A1 wie enig belet sel weten, zijn verplicht daarvan kennis te geven". Ik hoop maar, dat er niemand „enig beletsel" weet, want ik ver lang er ontzettend naar om met Jan getrouwd te zijn. Het lijkt me heerlijk om je eigen huishouden te doen. Wij hebben een hele stapel ont zettend dure aankondigingen ver stuurd: dubbel geschept oud-Hol lands krantenpapier, goud op snee. Er komt natuurlijk ook een flinke advertentie in de krant. Die krij gen wij gratis, omdat Jans Vader de hoofdredacteur heel goed kent. Jans Vader kent trouwens een he leboel vooraanstaande Pieten heel goed. "Dat is altijd zo met mussen, die er dik in zitten" zei Papa. Papa is, geloof ik- een beetje ja loers op de va(jer van jan_ Toch heb ik hem laatst tegen onze buur man horen opscheppen „Mijn schoonzoon heeft - gelukkig goed zijn brood, zijn ouders wonen bo ven een paardestal" KOU GEVAT... TWEE-JARIG KIND DOODGE REDEN TE BAARN van slompi ENGELS THEERANTSOEN VERHOOGD ONTRUIMING SOERAKARTA EN MADIOEN VOLTOOID SAMENSTELLING BESTUUR ALG. WERKLOOSHEIDS FONDS E, Kupers aangewezen als voorzitter NIEUWE VOORSCHRIFTEN VOOR DE BELGISCHE PRIESTERS Door C. B. Booth. (Wordt vervolgd.) DJURGAARDEN TEGEN NED. ELFTAL OFFICIëLE PUBLICATIE Herbevoorrading detaillisten met koffie (Van onze speciale verslaggever) Het zou inderdaad lichtelijk overdreven zijn om te zeggen, dat we Boesman niet meer terugkenden, nadat we hem enkele maanden geleden in Zeeuwsch-Vlaanderen uit het oog verloren, maar het was zonder meer dui delijk, dat hij zorgen had. Toen wij hem naar de reden vroegen, zei hij somher: „Ischias en ging voor ons een dik dossier halen met tientallen brieven vol vreemde buitenlandse postzegels. Het wonderlijke was echter, dat hij er ondanks deze ischias helemaal niet uitzag als een juist gescheur- baande ballon: integendeel, hij liep als een kievit, en dit intrigeerde ons nogal bij de hoge ischias-lijder. „En net nu we zo aardig met onze wereldreisplannen opschoten Maar gaat de wereldreis per luchtballon nu definitief niet door? Als U maar eenmaal in de tropenwarmte komt, is die ischias zo weg", probeerden tcc te troosten. Hoe bedoelt V... Ik heb geen ischias, hoor... ik ben springlevend, maar mijn millionnair heeft het te pakken. Nu onze financiële mentor neergeveld ligt door die ischias hebben we na tuurlijk naar andere mogelijkheden moeten uitzien, en zijn we druk in on derhandeling met diverse grote maat schappijen In zo'n ballontocht zitten natuurlijk uit reclame-oogpunt ontzaglijke moge lijkheden. Als U eens kijkt, dat een tijd geleden een D C. 4, die ze de „Atlas" gedoopt haddien de wereld rondgevlogen is met een hele Ame rikaanse reclame-show...." „Wij zijn eventueel genegen om aan boord een tentoonstelling mee te nemen van allerlei Nederlandse producten, zij het dan al deze Nederlandse producten in miniatuurmij,n vrouw wil des noods, als daar onze tocht van afhangt, nog wel stukjes innationaal cos- tuum vliegen, en dat zégt wat voor haar.oh, ik zie honderden reclame- V) Met de stilte, welke nu reeds enkele weken om de sensationele plannien van het echtpaar Boesman hangt, kwamen natuurlijk onmiddellijk de eerste ge ruchten- Volgens sommigen zou Boes man al in Stilte vertrokken zijn; anderen meenden, dat de reis een jaar was uit gesteld wegens ongustige moessonwin- dien, en beroerde devaluatiestromingen. Geen der geruchten-profeten bleek het echter aan het rechte eind te hebben: het echtpaar Boesman had het in de af gelopen weken vrij druk met ballon vaarten, enmet de organisatie van de aanstaande bailontrip-om-de-wereld. Alleen de brieven, welke uit allerlei werelddelen binnenkwamen om het niet te doen, omdat dat of dat gebied veel te gevaarlijk was, eiste bijna een aparte J6€ C ï"10 t<i r CS SO- Overigens bleek, dat er aan deze tocht nog heel wat meer vastzat, dan het echtpaar oorspronkelijk had gedacht. Uiteraard zal wel niemand de opwer- ping maken, dat een ballon-reis rond de wereld in de letterlijke zin onmogelijk is- Het is natuurlijk alleen maar de be doeling van Boesman om in zoveel mo gelijk landen op te stijgen, de reis met ingepakte ballon daartussen zo kort mo gelijk te houden, en „als is het jam mer" 'n aan'tal landen, die zichzelf uit geschakeld hebben, in 's hemelsnaam maar over te slaan Al was de eerste opvallende veran dering in huize Boesman voor ons een globe op de schoorsteen, zelfs met bo vengenoemde restricties is voor de be kende Nederlandse ballonvaarder de aar die nog nietrond- Weliswaar heeft hij reeds met zeer veel landen contact opgenomen, bovendien kan hij op heel Zuid-Amerika en West-Indië rekenen, terwijl hem van elders nog een aantal toezeggingen is gedaan...... dit alles neemt toch niet weg, dat er voor hem nog te veel hiaten in het reisschema zijn en dat hem bovendien nog het minimumgarantie-bedrag voor deze reis ontbreekt. „Dat is nou de ellende van die Ischi as....", zuchtte hij. „We hadden er gens, maar waar zeg ik niet, alleen was het niet in Nederland, een mil lionnair gevonden, die zich voor ons plan zeer Interesseerde, en het wilde financierenwe hebben dat eens uitgerekend en kwamen tot een mi nimum som van 50.000een hoop geld, maar deze man had het er graag voor over, mits hij zélf ook mee mocht.... Bijna was alles ln kannen en kruiken, toen deze man ineens is chias kreeg, nee, niet in zijn portemon- naie, maar écht beroerd ischias.... Ja 't is jammer, maar we geven de njoed niet op „Wat wilt U zelf aan deze tocht ver dienen, als het niet te onbescheiden is?", (wat het uiteraard wél was). „Verdienen? Wij willen helemaal niets aan déze tocht verdienenWe willen alleen een garantiesom hebben, waarmee we eventueel onze terugtocht kunnen dekkenEr is en blijft namelijk risico, ln zoverre dat er zich zéker een hele hoop onvoorziene om standigheden zullen voordoen onder- we,g Gesteld b.v. dat we ergens ln Zuid Amerika blijven steken, bijvoorbeeld, omdat er, wanneer we aankomen, geen gas is, en de staat of stad die ons heeft laten komen, ons laat staan.bij mogelijkheden vooral ook in Amerika. Mengt mevrouw Boesman zich besehei den in het gesprek, en zegt: „Nee, rij ker hoeven we d'r zeker niet van te worden; als we uit al dlie landen een paar souvenirtjes kunnen meebrengen, zijn we al dik tevreden „Hebt U al een soort reisinventaris?" „Nou, dat zal er natuurlijk van af hangen, wélke landen we uiteindelijk gaan bezoieken, maar 't is nu al zeker, dat onze kleding naast dunne tropen- kleding ook dikke bontkleding zal moe ten omvatten- En verder zal er nog heel wat gehekst moeten worden om ai die extra dingen telkens mee de lucht in te nemen, want het is uiteraard nogal een verschil of je ergens aan de oevers van de Waal opstijgt, óf dat je de Amazone langs gaat varen. We nemen dan ook noodrantsoenen mee en levertraan en een opvouwbare rubberboot en niet te Vergeten een bijl en een zaag...." „Pardon?" „Ja, stel U voor, dat we ergens in het oerwoud boven in de takken blij ven zittenOh, wc zullen overal rekening mee moeten houden en ik voor mij ben er vast van overtuigd, dat we mèèr avonturen tegemoet gaan,' dan er tot nu toe in de hele ballon- vaarders-literatuur bij elkaar geschre ven staan En daarin is dat relaas van die ballonvaarder, die bij de Gor don Bennett ergens in Siberië terecht kwam en met een stukje glas uit zijn thermosfles vissen vangen moest om in leven te blijven, niet eens het sterkste. „Wie gaan er allemaal mee?" „Nou mij.n vrouw en ik natuurlijk en verder de Vos Clootwijk; daarnaast min stens één chef ballonmateriaal. Naast onze eigen ballon gaat er dan nog één reserve mee voor het geval we de eerste verspelen. „En wanneer gaat U vertrekken?" „Dat hangt er van afmaar zo gauw mogelijk, liever vandaag nog dan mor gen.... zodra voor ons de aarde rond is starten we...." (Van onze correspondent) Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd gaat prof, dr. ir. N- A. Halbertsma op 1 December a,s. zijn 28- jarige loopbaan bij de N-V. Philips Gloei lampenfabrieken te Eindhoven beëindi gen. In 1921 kwam professor Halbertsma bij de N.V. in dienst, waar hij aanvan kelijk als assistent van professor Hoist aan de onderzoekingen in het Philips laboratorium deelnam. Zijn grootste activiteit vond hij echter in de leiding van de bezoekcentrale. In de loop der jaren heeft professor Halbertsma niet alleen talrijke fabrieksbezoeken waar onder enkele van massale omvang ge organiseerd maar is hij ook zelf in de Philipsfabrieken de leidsman en voor lichter geweest van talloze hoge autori teiten, waaronder staatshoofden prinsen, gezanten, ministers en volksvertegen woordigers. In 1939 volgde professor Halbertsma lr. v. d. Werfhorst op als bijzonder hoog leraar in de verlichtingskunde aan de Rijksuniverseit te Utrecht. Op een nog nader te bepalen datum in deze maand zal professor Halbertsma zijn functie als hoofd van de bezoekcentrale officieel overdragen aan de heer W. van Lanschot bij welke gelegenheid de schei dende functionaris een hulde zal worden bereid. Geheel buiten het Philips-verbana zal professor Halbertsma voorlopig ech ter nog niet komen te staan want hij heeft op zich genomen de geschiedenis van de N.V. in boekvorm te doen herle ven Het eerste deel van dit werk „Vijf tig. jaar sociale zorg in het Philipsbedrijf" zal bij het 60-jarg bestaan van het con cern in 1951 als gedenkboek verschijnen. Bij de oprichting werd vastgesteld, dat zij zich uitslutend zou bezig hou den met de vertoning, niet met de pro ductie van films en in overeenstemming hiermede was 't karakter van de klasse van beleggers, die hun geld in de onder neming staken- Bioscopen immers gel den als een vaste en zekere belegging, die goede, maar geen sensationele divi denden afwerpt, terwijl filmproductie in veel hoger mate speculatief is. De finan ciële critiek achtte het dus niet correct, dat mr Rank de Odeon-aandeelhouders wilde dwingen zich in de productie te interesseren. Afgezien van dit principi ële punt, lag de veronderstelling voor de hand, dat de opzet der voorgestelde en tenslotte goedgekeurde transactie was, de tekorten der productie te dekken met de baten der bioscoop-combinatie. Na t-wee jaren is reeds gebleken, hoe gegrond de bedenkingen tegen de plan nen van mr Rank waren- Deze heeft thans 648.757 geschonken aan de Ode on Theatres Company, hetgeen het be drag is, dat hij ontving voor zijn aan deel in de General Cinema Finance Cor poration (gelijk de productie-combinatie heet), toen hij dit in December 1947 aan Odeon Theatres overdroeg. De nauwere band tussen productie en opvoeringsbelangen werd vooral bepleit op grond hiervan, dat- twee jaren ge- overstroomd werd. Dit schjjnt de eigenljjke oorzaak te zjjn van de thans geschapen, maar niet geheel onver wachts gekomen catastrophale toe stand- De organisatie heeft in het afgelopen jaar 4 650 000 verloren op f lmproduc- tie, de Odeon-groep 746.747. Laatst genoemde maakte ln 1947 een winst van 4 175.000. Mr Rank heeft als de hoofdoorzaken van de geleden verliezen genoemd: Ver minderd bioscoopbezoek, gedeeltelijk als gevolg van de mooie en lange zomer; het feit, dat teveel films de eigenschap pen ontberen, .welke haar succes bij de massa van het publiek verzekeren; en tenslotte de zware druk der ontspan ningsbelasting. Het totaal der recettes bedroeg in 1948 27 500 000. Daarvan kwam 10.500 000 in de Schatkist te recht. Op deze laatste factor legt Rank bij zondere nadruk. Hij was voornemens geweest zes tot tien filmen te produ ceren in 't eerstvolgende halfjaar, maar tenzij voor Juni 1950 belastingverlioh- .ting komt, zal stopzetting der productie overwogen moeten worden- Inmiddels komt er van geheel an dere zijde hulp opdagen voor de be dreigde Britse film-industrie- Charles Chaplin en Mary Pickford, mede-op richters van de Amerikaanse Maat schappij United Artists hebben 'n con tract getekend met de Britse World Screen Plays Ltd. om de films van deze laatste, jonge maatschappij over de hele wereld te verspreiden. Twee films zullen reeds begin 1950 door deze maatschappij op stapel worden gezet. laten Komen, ons xdwo awcuii.uij A ctergeliike grote projecten moet je altijd j leden de invoer van Amerikaanse films overal rekening mee houden.... Dan aanmerkelijk beperkt zou worden. Op hebben we in dat land of in die stad natuurlijk alweer geen verdiensten om onze hotel- en reiskosten te betalen WOENSDAG 16 NOVEMBER. HILVERSUM XI (416 M.) 7.00—24.00 N.C.R.V. 7.00 Nieuws: 7.30 Sluiting: 8.30 Nieuws; 8.35 Gram.: 9 00 V. d. zieken: 9.30 Waterst.; 9.35 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Pianorecital; 11.20 Hoorspel: 12.00 Marinierskapel; 12.33 Populaire muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Koor- conc 13 20 Mandolinemuziek; 13.50 Gram.; 14.30 Orgelconc.; 15.00 Kamerork.; 15.45 V. d. kinderen; 16.30 Sluiting; 17.30 Schoolzang- wedstrijd: 17.45 Regeringsuitz.; 18.00 Gemeng de Zangver.; 18.30 V. d. kinderen; 18.45 Gram.; 19.00 Nieuws; 19.15 Regeringsuitz.; 19.30 Sportcommentaar en gram.; 19.40 Ra- diokrant; 20.CO Nieuws; 20.05 Commentaar familiecompetitie; 20.15 Omroepork. en solist; 21.10 Jubileum-ontmoeting; 22.30 Massale koorzang; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.1524,00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM I (301.5 M.) 7.00 V.A.R.A., 10.00 V.P.R.O., 10.20 V.A.R.A., 19.30 V.P.R.O,, 20.00—24.00 V.A.R.A. 7.00 Nieuws; 7.18 Gram,; 7.30 Sluiting; 8.30 Nieuws; 8.35 Orgel; 8.50 V. d. vrouw; 9.00 Gram.; 10,00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 V. d. vrouw; 11.00 Gram.; 12.00- Lichte muziek; 12.33 v. h. platteland; 12.38 Piano en orgel; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Omroepork.; 13.40 Kwartet; 14.00 „Gesproken portret"; 14.15 Jeugdconc.; 15.00 Kinderkoor; 15.20 Sopraan en piano; 15.30 V. d. jeugd; 16.30 Sluiting; 17.30 Dansmuziek; 18.00 Nws.; 18.20 Trio; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Parlem. overz.; 19.15 Kwartet; 19.30 V. d. jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Actual.; 20.20 Metropole ork.; 21.00 Hoorspel; 21.45..,La Cenerentola", opera; 22.45 Populair wetensch. causerie; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI, Br.: nws, 7.05-7.30 gram, 8.30 VI. Br.: conc, 9.00 nws, 9.05 gram, 10.00 Eng. L.P.: nws, 10.10 verz pr, 11.00 orgel, 11.30 Eng. H.S.: Jack Salisbury, 12.00 VI. Br., koor, 12 30 weer, 12.32 trio Marcel de Villa, 13 00 nws, 14.45 NWDR: Herman Hagestedt en ork. (ev. 15.15-15.45 PCJ schip v. d. weefy 15.30-16.30 verz. pr, 17.30 Koo.wijk: Bata via, 18.00 Fr. Br.: v. d. sold, 18 30 VI. Br.: v. d. sold. 19.00 nws, 19.30 sol. parade, 19.50 feuilleton, 20.00 orkest, 21.00 act, 21.15 Mex. muz, 22.00 nws, 22.15 kamer- muz, 22.50 nws, 22.55 gram, 23.00 div. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00-7.30 div, 8.30 Fr. Br.: weer, 8.32 conc, 9.10 Gr„ 10.00 div. 11 00 NWDR: ork. muz, 12.00 Eng.LP: Norman Griffiths' sextet, 12,45 voordr, 13.00 „mrs. Dale's Diary", 13.15 BBC var. ork, 14.00 BBC Midi, light orch, 15.00 Ka- lundborg: cabaret, 16.00 Eng. L.P.: orgel, 16.20-16.30 voetbal, 17.30 Eng. L.P.: BBC North, orch, 18.30 Mil. ork, 19.00 v. d. jeugd, 19.45 hoorsp, 20.02 Beromunster: Ettore Brero en ork, 20.30 Eng LP: „Hip- hip- hoo-roy", 21.00 causerie, 21.30 verz. pr, 22.00 Eng. H.S.: nws, 22.15 Fr. Br.: jazzmuz, 22.45 jazz v. piano, 22.55 nws, 23.00 Eng L.P.: nws, 23.15 „topic for to night", 23.20 Ted Heath en ens. dat de duizenden Britse bioscopen ge regeld konden blijven marcheren, was 't dus nodig, dat de Britse filmproductie toenam en dus ook billijk, dat de b os- copen in het financiële risico hiervan deelden. Maar na 'n half'jaar, tn Juni 1948, werden de invoerrechten op films in' getrokken, zodat de markt hier op nieuw met Amerikaanse rolprenten 'n Vleugje tocht - kou of vocht - en het begint met 'n voorbijgaande stramheid. Maar als ge niet dadelijk Uw maatregelen neemt, voelt ge U met Rheumatische pijnen allengs tot lamheid geslagen en gedoemd tot eindeloze pijn. slapeloze nachten en een on genietbaar humeur. Kruschen Salts stimu leert op weldadige wijze de natuurlijke wer king Uwer bloedzuiverende organen en naar mate die weer naar behoren hun functies verrichten, nemen Uw pijnen allengs af en maakt Uw neerslachtigheid weer plaats voor een montere kijk op het leven; durft ge Uw dagtaak met vreugde weer aan. Waarom zoudt ge het niet eens met Kruschen probe ren Ge zult verbaasd zijn over het resultaat en verrukt over het wonder dat over U kwam en waardoor ge Uzelf weer leert kennen als een ander - herboren - mens. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. (advertentie) Maandag te half zeven 's morgens werd een bus met schoolkinderen van de sui kerfabriek „Krembung" beschoten. Het vuur was slecht gericht, waardoor geen der kindéren werd getroffen; wel werd de bus geraakt. In de loop der vorige week werd een jeep van dezelfde onder neming tussen Forong en Krembung be schoten. Hierbij werd een korporaal van de bezetting gewond, deze is thans aan zijn verwondingen overleden. Zaterdag werd te Malang een wacht meester van het regiment huzaren van boreel neergeschoten. Het kantoor van het kadaster te Malang werd beroofd van kantoormachines ter waarde van 6000. Twee militairen van het KNIL, die se dert enige weken in het Tumpangse (oos telijk van Malang) werden vermist, zijn, naar thans is bekend geworden, in de om geving van Wadjak vermoord. De licha men waren deerlijk verminkt. (Van onze correspondent) Te Nieuw Weerdinge hebben twee jeugdige inbrekers een bakker overval len, Zij braken in in de bakkerij van de heer Munneke om koek uit de bakkerij te stelen. Toen ae bakker hen snapte vielen ze hem aan met een dolk- De aangevallene werd slechts met het heft geraakt, waarna de inbrekers op de vlucht sloegen- Een hunnei de 19-jarige A. B. te Nieuw Weerdinge is gearres- teerd en heeft een bekentenis afgelegd. Op diens aanwijzing is 00de 16-jarige H- G. gearresteerd, doch deze ontkende pertinent. EEM-mtms Uit de Harderwijker haven is gis teren geen enkele botter ter visvangst uitgevaren. Naar van de zijde der vissers werd meegedeeld is de reden hiervan dat men nog met grote voorraden dure koelhuissnoekbaars zit, waardoor de prijs van verse snoekbaars onredelijk wordt gedrukt. De voorzitter van de visserijvereniging „Onze Toekomst", de heer C. Klaassen, zal de zaak persooonlijk bij de betrok ken minister gaan toelichten en uit Bun schoten ging er een deputatie naar ver schillende Kamerleden. Het schijnt, dat ook in andere plaatsen de IJsselmeervissers het vissen hebben gestaakt. Nader meldt men ons, dat in een Za terdag te Enkhuizen gehouden vergade ring van de „Covij" (Coöp. Ver. van Bedek keel en borat met de pijn stillende Thermogènede dige warmte verjaagt verkoudneia. De Katholieke Vacantiehuizen Cen trale (Lange Putstraat 44, Den Bosch) heeft grote plannen voor 1950. Het afge1 lopen seizoen, toen de Centrale veertig tehuizen telde voor de trekkende jeugd, is een succes geworden, veel groter dan men had durven hopen. De daarbij opgedane ervaringen heb ben geleerd, dat men, wil men heel de Katholieke trekkende jeugd opvangen, zich in twee richtingen verder moet ont plooien, namelijk in die van vacantie huizen en van jeugdherbergen. Voor het seizoen 1950 zal de K.V.C. nu een net van jeugdherbergen spreiden over geheel Nederland, zodat de jonge Katholiek zijn eigen land zal kunnen door trekken, met als pleisterplaatsen Katholieke jeugdherbergen op zodanige j onderlinge afstand, dat de dagtocht niet te zwaar is voor het genoeglijk samen- I zijn in de avond. (Van onze correspondent) Gistermiddag omstreeks twaalf uur kwam het twee jarige kind van de Baarnse bakker Maarberg onder een auto van de gemeentereinigingsdienst en werd zodanig verwond dat hot twee uur later overleed Het kind stak onder het spelen plotseling de weg over en werd ondanks krachtig remmen van de chauf feur .door de zijkant van de wagen ge grepen. 28. Maar verder kwam hij niet met zijn goedbedoelde uitleggingen. Toen de gasten merkten dat hij inderdaad niet van marmer was, begonnen ze zo opgewonden door elkaar te schreeuwen en zo hard, dat je de drummer van de band. die van de hele oploop niets hard bemerkt en rustig met zijn herrieschopperij was verder ge gaan, niet eens meer kon horen. „Een indringer", riepen de mensen, „een zak kenroller, een juwelendief! Slaat hem dood!Ze trokken het voetstuk van mijnheer Gabriël bijna omver en deze kon zich nog slechts in veiligheid stell'en door met een reuzesprong naar de lamp te springen, waar hij zich angstig aan vast klampte. De menigte onder hem, wond zich nog meer op, nu zij haar prooi eens klaps ontsnappen zag. De brave mijnheer Klungel kon er geen baas over blijven. Jaap Patsmans, de bokserkampioen, stroopte de mouwen van zijn jacquet op en wilde juist een grote ladder gaan be stijgen, toen mijnheer de luitenant begon in te zien, dat zijn beste vriend in gevaar was. „Hieraan", besliste de luitenant, „moet een en ander worden gedaan". „Wat", vervolgde hij zijn overpeinzingen, „zal ik. hieraan doen. Ik zal mij tussen het publiek begeven en de meest opstan dige elementen daaruit een opstopper ge ven van het soort dat indertijd mijn goe de vriend kapitein Maria Morto van mij gekregen heeft. Ja", besloot mijnheer de luitenant, „dit is precies wat ik ga doen". Als een engel van de Wrekende Gerech tigheid kwam hij in glijvlucht van zijn pilaar af Alle dames uit het gezelschap, behalve mooie Lucie, die wel voor heter vuren had gestaan, vielen als één man flauw. De heren vluchtten weg tn alle richtingen. Mijnheer de luitenant kon er geen een te pakken krijgen. Toen weer klonk er een revolverschot en Karei Kwiek nam een verstandig besluit. Hij draaide eensklaps het licht uit en schreeuwde: „Hierheen, jongens. Lopen!" IJsselmeervissers) is besloten gedurende een week niet op snoekbaars te vissen. Wel zou op blei en bot worden gevist. Vandaag zouden afgevaardigden van de vissers te Harderwijk, Bunschoten, Enk huizen, Volendam, Lemmer, Urk en Sta voren met de directeur van de Covij naar Den Haag gaan om de kwestie met de minister van Landbouw en met de Ka merleden te bespreken. Met ingang van 4 December zal het theerantsoen in Engeland worden ver hoogd van 2 tot 2% ounces per week. Deze aankondiging kwam geheel als een verrassing voor de theehandel, gezien de onzekerheid of de behoefte voor 1950 via de normale handelskanalen kan wor den gedekt, of dat opnieuw aankopen in het groot door de regering zullen moe ten plaats vinden. Velen zijn van mening, dat door de aankondiging jie Britse onderhandelings- pesitie is verzwakt, omdat de extra thee geraamd op ca. 70 millioen pounds per jaar, de voorraden zeer zal uitputten. De grotere Britse vraag zal zeker invloed uitoefenen op de toch reeds gestegen prij zen te Calcutta en Colombo. De dienst legercontacten in Batavia heeft gisteren bekend gemaakt, dat ds ontruiming van Soerakarta en Madioen is voltooid. Zaterdag werd bij een plechtigheid op het station van Soerakarta het militaire gezag over de twee steden aan het Repu blikeinse leger overgedragen. De laatste twee bataljons van de bezettingstroepen hebben gedurende het weekeinde de steden zonder incidenten verlaten. In de staatscourant van gisteren is opge nomen een beschikking van de minister van Sociale Zaken, waarbij het aantal leden van het bestuur van het Algemeen Werkloosheidsfonds op 21 is vastgesteld. Tevens werd bij deze beschikking een voorzitter benoemd en werden de rijks vertegenwoordigers in het bestuur aan gewezen. Als voorzitter zal fungeren de heer E. Kupers, oud-voorzitter van het N.V.y. Tot rijksvertegenwoordigers zijn benoemd: mr. A. C. M. van de Ven, A. J. van Raalte, dr. P. C. van Traa, mr. R. A. van den Wall Bake, prof. mr. B. C. Slotemaker, prof. J. J. M. van der Ven en prof. mr. W. F. de Gaay Fortman. De ingevolge de werkloosheidswet door de stichting van de arbeid aangewezen leden zijn: mr. J. K. Hummel, mr. G. C. van Dijk, F. Terwindt. H. Diemer, H. Harmeyer, H. J. Koedijk, H. C. Smit, H. Korte jr., J. Landman, P, de Vries, Jac Alders, A. Boersma, M, Ruppert en D. W. Ormel. De primaat van België, kardinaal van Roey, heeft het gebruik van motorrijwie len door katholieke geestelijken verbo den. Ook het gebruik van gramofoonpla- ten voor het weergeven van klokgelui is niet langer toegestaan. Tevens zullen de Belgische priesters zich moeten blijven bedienen van het Latijn bij het toedienen der H.H. Sacramenten. De H. Stoel heeft namelijk wat België betreft nog niet toe gestaan, zich van de beide landstalen te bedienen. Na de sprints van Maandagavond zes uur lagen vier koppels aan de kop. Het waren in volgorde van hun punten totaal: KublerBruyland BruneelLa- pebie, SchultePeters en Kintvan Steenbergen. Op een ronde volgden Thys- senOllivier en Ramonvan den Meer- schaut. Men was thans aan de eindphase van de strijd gekomen. Het duurde niet lang of het fel jachtende Nederlandse koppel Schulte—Peters nam de leiding. De vreug de zou echter niet lang duren, want bin nen korte tijd hadden Kint—Van Steen bergen hun voorsprong weer te niet ge daan. Zo wisselde de rangschikking in de kopgroep voortdurend. Ook het Zwitsers Belgische koppel KublerBruyland liet zich niet onbetuigd, maar Kint er Van Steenbergen bleven in deze periode de belangrijkste rol spelen en weldra hadden zij twee ronden voorsprong op de anderen. Weer gelukte het de Neder landers naar voren te komen en weldra gingen zij over de leiders heen om met een ronde alleen de kop te nemen- Tij dens de sprints van acht uur slaagden Kint en Van Steenbergen erin, de ronde in te lopen zodat de situatie op dat mo ment er als volgtuitzag: aan de kop Schulte—Peters en Kint—Van Steenber gen. op één ronde Thyssen—Ollivier en Ockers—Gillen en op twee ronden Kubler Bruyland en NaeyeDepauw. Niet lang hierna hadden ook Ockers— Gillen en Kubler—Bruyland hun achter stand weer ingelopen, zodat nu vier kop pels aan dq leifling lagen. De felle )ach,|®" duurden voort en een half uur ia el" ren het weer de Nederlanders, die Om 'even voor neS®nN"^r^dms weer en Van Steenbergen de Ne 6). Wat Interessant, mompelde Polly af wezig: ze daoht minder aan wat Dolliver zei, dan aan de wijze, waarop zijn hand getrild had, toen zijn vingers de hare op de trapleuning hadden geraakt en aan de rilling, die zijzelf daarbij onder vonden had. John Strawn was intussen naar de boekenplanken tegen de oostelijke wand gelopen. „Ik zal u zo dadelijk de reden tonen, waarom de Zwarte Vos hier terug moet komen," zei hij, naar een plank op schou derhoogte de hand uitstekend „De mo gelijkheid van zijn terugkeer was nog niet bij me opgekomen, voordat Paul aan tafel die bemerking maakte, maar nu ben ik er vrij zeker van. Ik ben er nu van overtuigd, dat hij de dingen, die ik u zo dadelijk tonen zal, hier verstopt heeft met het doel, ze later weg te halen." Hij nam een iesdelig werk van Gib bon over „Opkomst en Val van het Ro meinse Rijk" uit de kast; vervolgens haalde hij de volledige editie van Cer vantes' „Don Quichotte" van de plank af Ongeveer twee voet breedte van de plank was nu leeg. Hij stak zijn hand in de ontstane opening en zocht met zijn vingers naar een spijkerkop. Er klikte iets en de achterkant der kast schoof opzij, zodat een holte in de muur zicht baar werd. „Interessant!" zuchtte mevrouw Kings- lake „En wat is er nu in die geheime bergplaats verstopt?" „Dit," antwoordde Strawn, twee pak jes te voorschijn brengend. „Hier zijn de drukplaten voor vijftigdollarbiljetten; en dit andere pakje bevat genoeg bankbil- jettenpapier om tweeduizend valse bank briefjes te drukken." „Goeie genade!" riep Bob Dolliver uit. „Materieel dus voor honderd duizend dollar vals geld!" „Juist," knikte Strawn. „En de Zwarte Vos kan er vals geld van maken dat zelfs aan de controle van een bankin stelling ontsnapt" Mevrouw Eastman keek angstig om zich heen. „Die misdadigers zijn in staat ons allemaal voor honderd duizend dollar te vermoorden!" kreunde ze. „Ik w:st wel, dat er iets vreselijks op handen was. Ik ben er zeker van!" „Onzin, mevrouw Eastman!" suste John Strawn haar. „Er kan heusch niets gebeuren. Reynard zal vermoedelijk terugkomen in de hoop, dat het huis nog steeds onbewoond staat. En ik veronder stel, dat hij, als hij bemerkt, dat ik in het „Boevenhuis" woon een of ander voorwendsel bedenken zal om in dit ver trek te komen en da hand te leggen op zijn kostbare bezit Ik weet al even weinig als Dolliver van graveerkunst af, maar het schijnt me toch, dat deze platen een bijzonder goed geslaagd stuk werk vormen. Wilt u ze soms eens be- kijken?" Hij haalde het geoliede papier er af en liet ze aan zijn gasten zien. „Dus volgens uw mening zqn die pla ten hier achtergebleven met net doel ze later terug te halen?" vroeg Bob Dol liver. „Ja, zo denk ik er tenminste over. Hij heeft ook nog wel andere platen achtergelaten, voor biljetten van minder waarde, omdat de geheime politie hem nu toch eenmaal te pakken had en hij begreep, dat ze desnoods bet hele huis zouden afbreken, als ze helemaal geen cliché's vonden. Toen ze de brandkast eenmaal open hadden en daar die andere platen vonden, hebben ze natuurlijk ver der zoeken gestaakt, in de mening, dat ze alles gevonden hadden. Zo stel ik het me in elk geval voor. En hij heeft ze niet meegenomen, omdat hij ze kwijt zou raken, indien hij gearresteerd werd." „En wat bent u van plan er mee te doen?" vroeg Polly. „Voorlopig zal ik ze laten, waar ze zijn," antwoordde Strawn glimlachend. „Maar zodra ik naar de stad ga, neem ik ze mee en geef ze aan de justitie in handen. Ze onder mijn berusting houden zou een strafbaar feit vormen, be- grijpt u?" Paul Grimshaw schudde het hoofd. >.Ma dunkt, u moest die dingen daar niet laten liggen, oom John," zei hij. „Als u het voor zo zeker houdt, dat de Zwarte Vos terug komt, dan weet hij ze dadelijk te vinden en is hij u misschien toch nog te slim af. U moest er liever een veiliger plekje voor zoeken. U zult toch niet door een zekere nalatigheid tegen uw zin medeplichtige willen worden van zo'n valse munter??" Msschien heb je daarin wel gelijk, Paul, gaf Strawn toe. „We zullen de veiligste weg dan maar volgen en ze ergens anders opbergen. Want, let op mijn woorden, we krijgen bezoek van ae Zwarte Vos! Hij komt met de eerste.trc de beste naar het Boevenhuis, zon a j in Atlanta is vrijgelaten." Mevrouw Eastman huiverae; dit was helemaal niet, wat zij zich van een g zellig logeerpartijtje voorstelde, IV. Vrouwenplannen. Tegen de avond werd het kil genoeg om een vuur aan te leggen in de grote haard der enorme woonkamer, hoewel het Augustus was en de thermometer in New York op nauwelijks honderd mijl afstands. drie en negentig graden aan wees, Jaggers, de huisknecht, was bezig het vuur op te stoken, toen Strawn met de platen en het bundeltje bankbiljettc papier, dat hij op raad van Grimshaw van de tweede verdieping had meegeno men. het vertrek binnenkwam, door zijn gasten gevold. Jaggers was 'n caricatuur van 'n man; hij had een groot en boi hoofd, dat voortdurend van zijn magere lichaam dreigde af te vallen, omdat zijn nek zo mager was Zijn grote, fletsblauwe ogen puilden een beetje uit. Hij,leek wel een maskeradefiguur. „Wat 'n raar schepsel!" vond mevrouw Kinglake, toen Jaggers, met zijn handen or, elleboogshoogte tegen zijn lichaam eedrukt met een buiging de kamer ver laten had. „Het heeft er heus veel van weg, meneer Strawn, dat u uitgekeken hebt naar een bediende, die in de stijl van dit huis paste." Slrawn zat in een stoel en keek aan dachtig naar het spel der vlammen, die wisselende lichtglanzen op Polly's goud blonde haren toverden. Hij haalde een sigaar uit zijn zak en stak die aan. voor dat hij antwoord gaf. „Neen, ik heb Jaggers niet te hoeven zoeken," zei hij toen. „Hij hoorde bij het huis, net af dat vat wijn en die cliches. „Grote goedheid!" riep mevrouw r-ss man uit. „U wilt er toch niet mee zeg gen, dat de rare huisknecht van u tot de bende van de Zwarte Vos behoord. „Dat niet", zei Strawn lachend. „Hij is hier de paar laatste jaren huisbewaker geweest. Het huis heeft vele jaren leeg- gestaan, maar toen het in handen kwam van de nieuwe makelaars, hebben zij voorzorgen tegen verdere verwaarlozing genomen vooral omdat er zoveel zomer gasten in de buurt kwamen. Jaggers kreeg toen het baantje van huisbewakor. En hii verzocht me zo dringend te mogen blijven, dat ik hem als huisknecht heb aangenomen. En ik moet zeggen, dat hij. voor iemand, de nooit huisknecht is ge weest, het er heel aardig afbrengt." De duels tussen de koppels Kint—Van Steenbergen en SchultePeters duurden onverminderd voort. De Nederlanders moesten een of meer ronden voorsprong zien te krijgen om een overwinning te behalen, want de puntenvoorsprong van dg/Belgen was te groot. Schulte en Pe ters slaagden er niet in de Belgen van zich af te schudden en eindigden dus op de tweede plaats. Het Belgisch-Franse koppel Bruneel— Lapebie heeft de wedstrijd niet uitgere den. Lapebie liep een hinderlijke knie blessure op en kort voor het einde ver lieten hij en Bruneel de baan. De eindstand luidt: 1 Kint—Van Steenbergen. 476 p.; 2 SchultePeters 405 p.; op twee ronden: 3 ThyssenOllivier 441 p.; 4 OckersGil len 204 p.: op drie ronden: 5 Kubler Bruyland 635 p.: op vier ronden 6 Ray mond—Van den Meerschaut 407 p.; 7 AcouAdifienssens 345 p.; 8 NaeyeDe Pauw 160 p. Naar wij vernemen, staat het thans vast dat Djurgaarden, een van de goede clubs uit Stockholm, op Woensdag 30 November te Amsterdam een oefenwedstrijd tegen het Nederlands elftal zal spelen. Het bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten te 's Gravenhage, dat de officiële mededelingen over de kof- fierantsoenering van het CDK over neemt, deelt over de herbevoorrading van de detaillisten met koffie mede, dat de detaillisten de koffiebonen voortaan rechtstreeks moeten inleveren bij hun leveranciers (grossier of brander). In wisseling tegen toewijzingen zal dus niet meer plaats hebben. Grossiers moeten de bonnen doorzenden aan een brander- Met nadruk ordt er op ge wezen, dat de bonnen d> or de detaillis ten op opplakvellen moe'en worden ge plakt aangezien grossiers en koffie- branders geen onopgeplakte bonnen mogen accepteren. Opplakvellen zijn nog verkrijgbaar bij de distributie diensten tot 26 November a-s. De bran ders moeten de ontvangen op vellen geplakte bonnen toezenden aan het be drijfschap voor granen, zaden en peul vruchten, welk bedrijfschap hun hier over nog nadere mededelingen zal doen. Het bovenstaande geldt niet voor de koffiecoupure C 1132. Deze toewij. zing kan door de branders bij de plaat selijke d stributiediensten ingeleverd worden tot uiterlijk 26 November n s„ na die .datum moet opzenden aan bet bedrijfschap geschieden De detaillisten en grossiers zullen bij inlevering van de koffiebon no. 386 Algemeen worden herbevoorraad door de koffiebranders met een hoeveelheid welke twee en een half maal zo groot Is als de rantsoenwaarde der ingele verde consumentenbonnen. De eerst volgende koffiebon zal nl. voor acht weken en dus voor een dubbele hoe veelheid gelden waarbij tevens een kleine verruiming van de werkvoorraad aan de detaillisten wordt toegestaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2