4 Millioenenschade door verzuim Hoe voorkomt men griep Herstel van nationale armoede door export BIJ WIL TOT SAMENWERKING Nederland op Amerikaanse markt Dag der dynastie in België Weerbericht j 10.000 Schipbreukelingen gered ft Dappere vaderlanders kregen onder scheiding in Ridderzaal Om steunpunt in het Oosten Mysterie rond stoffelijkoverschot van Ginette Neven DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN die sterk aan Yaccinatie voor hen besmetting zijn blootgesteld „Londense mist" over Londen Verhoging productie van eigen bodem LAGEN De „professor" gepakt verklaring aan koning Leopold Bakkers weigeren beta ling contributie voor vakgroep Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina bij jubilerende reddingmaatschappijen Per zie s sjah naar Amerika Weer een landmijn 71ste JAARGANG WOENSDAG 16 N VEMBER1919 No. Twee enorme loodsen van de fa. Bruynzeel te Zaan dam in een gordijn van rook tijdens de brand, die deze loodsen, waarin de afdeling potloodindu strie was gevestigd, gisteren Verwoestte. Bestaanszekerheid op de duur met 48 leden van zijn terroristenbende RECLAMESTUNTEN ZIJN NOODZAKELIJK MEER WIND Steun hij pionierswerk OPLOSSING EN UITVOERING - Deze bollentelmachine is gisteren te Liese gedemonstreerd en de de Meduiengb°°m^ kwekers stonden er paf van; de machine telt 30.00b bollen per uur, 1 een prestatie, welke anders een hele werkdag vraagt van een man. Bovendien maakt de machine geen fouten. De uitvinder, de heer Cremer, bij zijn machine, die geconstrueerd werd door de firma Bouwman te Groningen. Een der gedecoreerde redders, gisteren aanwezig bij de herdenking van het 125-jarig bestaan der nu Koninklijke Rèddingmaatschappij te Den Haag, wordt door H. K. H. Prinses Wilhelmina gecomplimenteerd. in de berm van een weg DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd ln het Gebouw R.K_ Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tqt 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. (Van onze medische medewerker) Onder de vele vormen van verkoud- heidsziekten neemt <Je grien of in fluenza een heel bijzondere plaats in. Terwijl sommige verkoudheidsepide- mieën kennelijk niet door een speci- fieke verwekker worden veroorzaakt, is het al lang duidelijk, dat dit bij de griep wel het geval is. In Zwitserland daalt in het najaar de temperatuur in een dal soms in éen ,,me Sr. C. en prompt is de vol gende dag meer dan 90 pet. van de bevolking uit het dal verkouden. Het Weerstandsvermogen van de mensen is dan verminderd en bacteriën, die als commensalen in de neus-keel holte le ven, krijgen hun kans. Bij de griep is de situatie geheel an ders. Daar zien we de epidemie betrek kelijk langzaam door een werelddeel trekken en stad voor stad, provincie voor provincie slachtoffers maken. Bekend is de epidemie van 1890 en die van 1918. Deze laatste kwam uit Spanje; vandaar dat toen de naam Spaanse griep gebezigd werd. Eind vorig jaar en in het begin van dit jaar kwam over ons land zulk een epide mie overigens veel onschuldiger uit Italië. Elke epidemie heeft haar eigen typi sche verschijningsvorm. De laatste maand heerst er in ons land een heel lichte vorm van griep, die een geringe tempe ratuurstijging geeft, doch wat langer blijft aanhouden. Het economische nadeel, dat de griep veroorzaakt, loopt direct in de mii- lioenen, ook bij epidemieën van lichte aard, als gevolg van het grote ziekte verzuim. Geen wonder dat intensief naar maatregelen tegen griep wordt gezocht. op immuniteit bij een kleine epidemie kregen wordt. De bereiding van een influenza-vaccm is momenteel nog zo gecompliceerd, dat 't slechts op beperkte schaal voor handen is. Mensen, die bijzonder aan een griep- besmetting zjjn bloot gesteld, zoals dit het geval is bjj dicht opeenwonen, op schepen e.a. Tijdens een griepepidemie is immers juist het contact met mensen in bioscopen, theaters e.a. af te raden. Ook zieken, die te weinig weerstand hebben om nu ook nog een griepinjectie te overwinnen, kunnen di or een vacci natie met influenza-virus geholpen zijn. is het vaccineren gemist kunnen worden bij een griep epidemie, zoals artsen en verpleegsters verantwoord uit medisch-hygiënisch oog punt, tèrwijl er sociale edenen zijn om spéciale personen, die moeilijk gemist kunnen worden, eveneens te vaccineren. Dan van personen, In de eerste zware Noverpbermist kwam gisteren het verkeer in Londen bijna tót stilstand. De Loridenaren gin gen tastend naar hun werk en in som mige delen van de stad liepen de con ducteurs van bussen met fakkels papier voor de wagens uit om de chauffeur te leiden. De scheepvaart op de Thames lag ge heel stil. Op het Londense vliegveld traden vertragingen op. Er zijn verschillende verkeersbotsin- gen en ontsporingen van treinen .ge meld. Uit Yorkshire wordt geseind, dat een vliegtuig van de R.A.F- neergestort is, waarbij de piloot om het leven kwam. De scheepvaart langs de Oost'.kust van die moeilijk in het maatschappelijk leven I Engeland ondervond ernstige vertraging. Het mag voor de buitenstaander over dreven en onwaarschijnlijk lijken, dat de verhoging van de productie van eigen bodem een nationale taak is van de al lereerste orde, voor wie minister Mans- holt deze stelling gedurende ruim ander half uur heeft horen verdedigen en be wijzen, is dit een uitgemaakte zaak. Het herstel van onze nationale armoede zal van een verhoogde export moeten komen, daaraan valt niet te tornen. En ter uitbreiding van onze export kan de Landbouw in belangrijke mate bijdra- 1 f tt gen, omdat er thans veel vraag is naar r Ci'iverijers en antl-stoffen vooral veredelde landbouwproducten. Als verwekker v&n de griep werd lang één bacil beschouwd, doch de laatste ia- ren, vooral onder invloed van Ameri kaanse ond©rzoekingen, neemt men er allerlei ul'ravira voor aan; met een elec- tmnen-microscoop zijn deze waarneem- PTj! 1933 hebben Smith, Andrewes a Tridiaw een virus geïsoleerd uit de keelholten van grieppatiënten. Ook kon men specifieke anti-stoffen in het bloed van genezen grieppatiënten aantonen, juist door het onderzoek met deze anti stoffen, die het lichaam vormt om het binnengedrongen virus onschadelijk te maken, kon men diverse influenza-vira onderscheiden. Doordat het lichaam op het binnen dringend influenza-virus met de vor- ming van anti-lichamen reageert, is men ai direct gaan zoeken naar een methode om tegen de griep te vacci neren. Dit kon vooral plaats vinden toen men ontdekte, dat influenzavira uitstekend op bebroede kippeneieren te kweken waren. in ons land zijn vooral in het Acade misch Ziekenhuis te Leiden uitgebrei de onderzoekingen verricht met ver schillende vaccins van influenza-virus. Muizen zijn uitstekende proefdieren gebleken. Een belangrijke technische verbetering zekerheid, wanneer, telkens als er iets bereikt is of zoals bij de varkensvlees- prijzen nog vóórdat er iets bereikt is de prijzen zodanig worden verlaagd,-dat de boeren het nakijken hebben op hun verhoogde activiteit. Ook de arbeider krijgt zijn extra-arbeid in éen verhoogd loon uitbetaald! Het zou derhalve beter zijn de boer al vast één vogel in de hand te geven in de vorm van prijzen, die het hem moge lijk maken zelf te reserveren voor moei lijke jaren. Het opvoeren van de productie van exportgoederen is volgens deskundigen mogelijk, ofschoon moet worden toegege ven, dat de Nederlandse Landbouw in dit opzicht recordprestaties verricht. Da uitbreiding van de verbouw van import- vervangende grondstoffen kan nog op grote schaal geschieden, daar de Neder landse Landbouw door de enorme invoer van grondstoffen verwend was. En daar het hier gaat om tientallen millioenen is het een nationale plicht voor de boeren van de allereerste orde. Een andere eveneens belangrijke mo gelijkheid daartoe is een verlaging van de productiekosten door middel van ra tionalisatie en kapitaalsinvestering, waar toe minister Mansholt de boeren aan spoort met alle kracht en overtuiging, die in hem is. En wanneer de boeren dit alles naar eer en geweten gedaan zullen hebben, dan wacht hun naar het woord van minister Mansholt de bestaanszeker heid op de duur. Wij hebben ons reeds dikwijls afge vraagd, welke garantie voor deze be staanszekerheid op de duur bestaat. Ze ker, wij zijn er van overtuigd, dat er De politie te Milaan heeft een 46-jarige Armeen, bekend als ,.de professor", en 48 leden van zijn terroristenbende gear resteerd. De bende streefde naar geweld dadige omverwerping van regeringen, handelde met Israël in wapens en spring stoffen, en bedreef spionnage in Neder land, Italië. België, Luxemburg, Zwitser land en Spanje, aldus verklaarde de politie. Zoals bekend vertrok» de heer L. Smit. directeur van de exportbevordering op It October j.l. naar dé Ver Staten. Ge durende de eerste twee weken van zijn verblijf aldaar heeft hij talrijke contac ten gelegd zowel rnet Amerikaanse over heidsinstanties, ais met vele geïnteres seerde .zakenlieden, die belangstelling hebben voor Nederlandse producten. Tijdens zijn bezoek aan Washington had de heer Smit onder -meer een onder houd met Paul Hoffmari' administrateur van het Epuropese- Herstel Programma De heer Hoffmafl werd door de heer h'prljpTrtnn /rv/"M'lzvo,£» iistische partij, verklaard, dat de Belgi- Dl/iHClUUll cll UUlKJJ-S sche socialisten vastbesloten zijn alles in 1 het werk te stellen om koning Leopold te ductie leeft overal ter wereld onder be scherming en het zijn niet meer de boe ren, die de wereldmarkt beheersen, maar de staten. En zal Nederland dan, als het er op aankomt, zijn belofte gestand kun nen doen? Nierrtand zal dit kunnen voor spellen. Is het van de boeren niet te veel ge vraagd goedkoper te produceren in het vooruitzicht op een toekomstige bestaans- was de vondst van Hirst in 1941. dat de geen vrije wereldmarkt meer is en ook concentratie van influenza-virus te me niet meer zal komen. De agrarische pro ten was aan het agglutineren van de rode bloedlichaampjes van kippen, waar door de verschillende bewerkingen in glas konden verricht worden. In 1943 zijn in Amerika reeds vaccina ties tegen griep verricht bij het begin van een griepepidemie. Na 2 weken had 1,8 pet. van de 2200 gevaccineerde per sonen griep gekregen, terwijl van een controle-aantal van 220Ó personen er 8.0 pot. ziek waren geworden. Door de specifieke werking van de anti-lichamen is het vaccin voornamelijk werkzaam tegen één 'bepaald influenza- virus. Wanneer men weet, welke epide mie men te wachten heeft, dan kan met dat speciale vaccin geïmmuniseerd wor den. Dit is in Eindhoven in Januari 194y op beperkte schaal verricht. Het opsporen van de verwekker bij een nieuwe griepepidemie, waar deze ook ter wereld voorkomt, is in 1948 ge organiseerd door de Wereld Gezond heids Organisatie. Thans wordt in de laboratoria van de N.V Philips-Roxane te Weesp een poly-valent vaccin sa mengesteld uit de meest voorkomende influenza-vira, waardoor groter kans rw„„a.«r 1200 bakkers in ons land hebbln leduren.de de laatste dagvaarding ontvangen, omdat zij de contributie voor hun vakgroep met hebben voldaan. Dit aantal heeft alleen betrekking op leden van de Ned Bak; kersbond. De twee andere bakkersorga msaUes hebben ook weerspannige zodat men kan aannemen dat enige d u zenden bakkeV vooT de kadi moeten verschijnen. ,.Hp!, betreft hier een principiële kwes- won\ het £eit. dat de contribu- orht Aar algeKleen te hoog worden ëv hNn? tnt K bakkers wordt een ver- Poortkomt uit hptmg afgedwongen, die voortkomt uit het systeem van dwang. daf S? door de Duitsers werd op- gelegcl. ^/®eadviaseerdrSbdnti heeIt z«n leden thans „eaaviseerd de contributie voor de vakgroep met te betalen De bond rneen.de dit advies te kunnen verstrek ken omdat het hier gaat om een begin- selkwestie. De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: t Over het algemeen veel bewol- king met plaatselijk mist en hier en daar wat motregen. Zwakke tot X matige Oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. J Donderdag 17 November: zon op t 8.02, onder 16.47; maan op 3.54, on- j der 15.21. Ter gelegenheid van de „dag der dy nastie" is gisteren op het koninklijk pa leis" te Brussel een register ter tekening opengesteld. Verscheidene honderden per sonen hebben hierin hun handtekening <*ezet Tevens werd een aantal bloem stukken aan de hekken van het paleis-be vestigd. Overal in Belgie werden HH Missen gelezen voor het koninklijk huis Er deden zich geen incidenten voor. In een toespraak op het congres van socialistische jonge wachten heeft Max Buset, voorzitter van de Belgische socia- verhinderen, ooit opnieuw aan het be wind te komen. Buset kondigde aan. dat het zgn. actiecomité der socialisten vol gende week een aanvang zal maken met een anti-Leopold campagne op grote schaal. Wij zullen de millioenen bij elkaar we ten te brengen, waarover wij dienen te beschikken om Leopold III de pas af te snijden", zo merkte hij op Aan het slot van zijn rede verklaarde Buset nog: „Ik ben van oordeel, dat met betrekking tot ons voornemen te ver hinderen dat de koning naar België te rugkeert, nog niet alles gezegd kan wor den. Er zijn zaken, die voorbereid moe ten worden zonder ze aan de grote klok te hangen". Smit uitvoerig ingelicht over de Neder landse exportbevorderingsplannen, wel ke Hoffman zeer waardevol achtte en waaraan hij zijnertijds alle steun toe zegde. Bij besprekingen met andere Ame rikaanse autoriteiten kwam o.m. ter sprake 't feit, dat bij Amerikaanse re derijen belangstelling bestaat voor het plaatsen van scheepsreparatie-orders in Nederland. Zij worden daarvan echter tot op heden teruggehouden door de zeer hoge belasting, welke door de Ver.j Staten op deze transacties worden ge heven, nl. niet minder dan 50 pet. Dezb belasting, die ook reeds vóór de oorlog bestond en die door geen enkel ander land meer wordt gehandhaafd, werkt uiteraard volkomen prohibitief oo dé verstrekking van opdrachten. De heer Smit heeft er op aangedrongen, alles in het werk te stellen deze belasting opge heven te krijgen. Hij beriep zich daarbij op de door de Amerikaanse autoriteiten telkenmale tot Europa gerichte opwek king. de exporten naar de .Ver. Staten te vergroten. De opheffing van deze belas ting zou daartoe een waardevolle bijdra ge zijn. Tijdens zijn verblijf in de Ver. Staten ontmoette de heer Smit grote belangstel ling in het bijzonder in de steden Chi cago en Detroit, voor de deelneming van de Marshall-landen aan de internationale jaarbeurs, welke in 1950 in de Ver Sta ten zal worden gehouden. In dit verband moeten ook worden genoemd de Neder landse plannen tot oprichting van een tentoonstelling van Nederlandse produc ten in het voorjaar van 1950 in een der grote Amerikaanse warenhuizen. Ook vc-or de uitvoering van dit plan werd de heer Smit van verschillende zijden steun toegezegd. Een belangrijke toezegging verkreeg de heer Smit nog van het Department of Commerce. Dit ging er nl. mede accoord. aat de aan te stellen Nederlandse han delscommissarissen t.z.t. enkele dagen zullen doorbrengen, in het bureau van een der hoofdambtenaren van de import- division in Washington, teneinde de orga nisatie aldaar te leren kennen en waar zij tevens de voor de uitvoering van hun taak van groot belang zijnde introducties zullen krijgen voor de zeer uitgebreide en gewichtige field organization van het Department of Commerce over geheel Amerika, Hoewel zijn verblijf in de V. S. nog van te korte duur is om reeds met een grote mate van nauwkeudigheid te kunnen beoordelen, hoe onze kansen voor onderscheiden artikelen precies liggen, staat volgens de heer Smit wel reeds vast, dat een groot aantal Neder landse producten kunnen worden ver kocht, maar alleen dan, als het ons ge lukt sterke groepen op elk gebied te vormen, zodat voldoende middelen, ook voor reclame, ter beschikking komen. Bij deze kwesties kunnen de bedrijfs groepen, maar in de eerste plaats de hoofdgroepen industrie en handel, grote diensten bewijzen. In „De Volkskrant" vonden we een interview afgedrukt met de voorzitter van de K.A.B. in het bisdom Haarlem. De heer Van den Akker gaf in dit onderhoud enkele harde noten te kraken. Zo merkte hij o.a. op: „Het is duidelijk, dat een lid in de regel meer belangstelling zal hebben voor wat hij kan verdienen en voor zijn andere arbeidsvoorwaarden, dan voor de ontwikkeling en scholing en voor de algemene verbetering van zijn positie als arbeider. Dat is verkeerd, maar de werkelijkheid". En even verder: „Daar komt bij, dat hot katholicisme voor een groot stuk zijn greep op de massa in de grote stad. heeft verloren, terwijl het katholicisme toch de oplos sing brengt voor de maatschappelijke problemen". Voorts memoreerde de heer Van den Akker de pogingen tot geestelijke vorming van de arbeider door studiedagen, Credo Pugno, winterprogram enz. Bij een vraag hoe vat te krijgen op de massa antwoordt hij: geen vergaderingen, waarin niets valt te beleven en die nog slecht zijn voor bereid. Het is o.i. inderdaad juist, dat, wan neer alle organisatiewerk slechts bereikt, dat de werknemers tot wat hoger loon en wat meer vacantie komen, er nog maar weinig is bereikt. Er zullen er zijn, die denken: Geef maar een tientje meer, dan loopt de rest wel los. Met hen, die zo spreken, is al weinig meer te beginnen, omdat zij daarmee het bewijs leveren hun tijd niet te verstaan. Op hoger peil staan is vooral een kwes tie van geest, van mentaliteit. Technici en studie-mensen staan bijna automatisch hoger ook in dingen buiten hun vak. Wat heel wat anders is dan dat rijkdom op zich een graadmeter voor beschaving zou zijn. Kerk en bedrijfsbestuurders kunnen in de goede richting veel helpen, maar dan moet voor alles de mens worden gezocht en hoog geschat. In de Kerk is nog veel te weinig con tact met de mens; in de ondernemingen zijn de werknemers nog te veel nummer. We organiseren genoeg, zelfs te veel. maar voor de persoonlijkheidsvorming is altijd weer nodig het gezin thuis, fle paro chie als gezin en de onderneming als een grote familie. Vergaderingen, acties, de een over de ander en soms tegen elkander, terwijl op kantoor of fabriek de geest wordt afge stompt door de arbeid zelf en de nog altijd bestaande zekere vorm van slavernij. Het Katholicisme brengt de oplossing voor maatschappelijke problemen. Juisi, zeer juist. Maar voor die oplossing zijn uitvoer ders noodzakelijk. En als die in egoïsme, hoogmoed, laatdunkendheid een tegen alle? indruisende levenshouding demon streren, helpen encyclieken „Rerum Nova rum" en „Quadragesimo Anno" maar een bliksems beetje. Arbeiders moeten niet in de watten worden gelegd, hoewel sommigen eer lijk is eerlijk dat welkom zou zijn. doch bewuste of onbewuste minachting is een factor, die nog menigwerf als een scherpe doorn diep steekt. Van weerskanten moet worden begonnen met eerbied voor de persoon. Maar eer bied opbrengen schijnt een moeilijke kar wei ondanks het hoge peil der techniek en beroemde zendbrieven. HENK VAN DER MAZE. (Van onze Haagse redacteur) De Noord- en Zuid-Hollandse Redding Maatschappij gevestigd te Amsterdam, die de kust van Scheveningen af naar het Noorden, met inbegrip van de kust van het IJselmeer bestrijkt, en de Zuid- Hollandse Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen te Rotterdam, tot welker gebied de kust ten Zuiden van Scheveningen behoort, oestaan deze maand 125 jaar. jn die VA eeuw hebben ret,dingboten van deze beide maat- i:„appden tezamen 10.000 schipbreuke- rinnt" g"ed' een werk dat hulde en i «Tdieni en dat ook door vorsten- hniiffsto f» j? en hee' het volk ten hoogste wordt gewaardeerd. Aan deze hulde en dank is gistermid dag uiting, gegeven in een plechtige o«- eenkomst in de met een keur van bloe men getooide en f eesteljjk verlichte Rid derzaal te s-Gravenhage waarbij o.a. te genwoordig waren H.K.H. Prinses Wilhel mina (Z.K.H. Prins Bernhard was door ziekte verhinderd aanwezig te zijn. maar had een telegrafische uiting van waarde- rin® en gelukwens gezonden), minister president dr. Drees, de ministers v Schatk Wijers In t Veld en Spitzen; leden van het corps diplomatique, de besturen der beide jubilerende reddingmaatschapp^n, een honderdtal redders wier sten op het gebied van het redden van schipbreukelingen uit de bred®J medailles op hun borst viel af te ie o vele andere bij het Nederlandse redd =- wezen betrokkenen. In een eenvoudige maar hartelijke toe spraak de mannen van de zee immers houden niet van veel gedruis en ophef getuigde de minister-president van het mededeleven en de bewondering, welke alom in den lande bestaat voor het werk der reddingmaatschappijen. Hij schetste het reddingwezen allereerst als een groot economisch belang, omdat haar aanwe zigheid aan onze kusten, een geruststel ling biedt, welke het bezoek aan onze contreien door de scheepvaart bevordert. Vervolgens wordt door de daden van mqed en zelfopoffering, ter wille van an deren verricht, over heel de wereld voor ons land een goodwill gekweekt, die onze naam en het vertrouwen in ons volk ver hoogt. En tenslotte is er nog de diep-men- selijke betekenis van het reddingwerk: de oprechte uiting van naastenliefde en hulpvaardigheid. Tot de redders zei dr. Drees, dat ons volk trots op hen is en dat ons volk meeleeft met hun strijd tegen het gevaar. De leiders van het reddingwezen bracht hij de dank der regering over voor hun prachtig werk, dat zonder materiële steun van de Staat wordt verricht. Dr. Drees kon aan de beide jubilerende maatschappijen de verheugende mede deling doen, dat het H.M. de Koningin behaagd heeft haar bet praedicaat „Ko ninklijke" te verlenen en bood aan de beide besturen de vlag van hun orga nisaties aan, gesierd met de Konink lijke Kroon. Prinses Wilhelmina decoreert Vervolgens las de minister-president de volgende Koninklijke onderscheidin gen voor, welke daarna door H.K.H. Prin ses Wilhelmina aan de gedecoreerden werden uitgereikt. Officier in de Orde van Oranje Nassau: de heer H. Th. de Booy, dir. v. d. NZHRM Hij is bij zijn maatschappij de spil. waar alles om draait, nautisch, technisch en financieel. Ridder in de Orde van Oranje Nassau: de heer Mees Toxopeus, schipper van de reddingboot „Insulinde" te Oostmahorn, deelnemer aan 157 reddingtochten, waar bij 241 mensen werden gered. Broeder in de Orde van de Ned. Leeuw: de heren D Tot, schipper van de redding boot „Brandaris" te Terschelling en W. de Jager, s hipper van de reddingboot „Koningin Wilhelmina" te Stellendam. Eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau: in goud aan de heer J. Bakker, schipper van de reddingboot ..Joan Hodshon" die reeds in het bezit is van de zilveren medaille voor menslie vend hulpbetoon; in zilver aan de heer J. Dijkhuizen, opstapper van de redding boot te Scheveningen en in brons aan d? heer B. v. d. Wiel, vuurpijlrichter te Noordwijk aan Zee. De medaille voor menslievend Hulpbe- toon is verleend in zilver aan: W. Bruin,! schipper van de reddingboot „Arthur" te Scheveningen. C. Jonker, schipper van „Neeltje Jacoba" te IJmuiden. Botte Neyj schipper van de reddingboot te Hollum (Ameland). S. Wielinga, schipper van de reddingboot te Harlingen. Klaas Toxopeus stuurman van de reddingboot „Insulinde" te Oostmahorn. G. Stam, stuurman van de reddingboot „Neeltje Jacoba" te IJmui den. J. v- Putten, motordrijver van de reddingboot te Lemmer. A. Steegstra, op stapper van de reddingboot „Insulinde" te Oostmahorn. Klaas Steegstra, opstapper van de reddingboot „Insulinde" te Oost mahorn. H. Pronk, opstapper van de red dingboot „Arthur" te Scheveningen. A. v. d. Ster, le machinist van de redding boot „prs. J.V.. Wierdsma" te Breskens. H. Bernard, le machinist van de redding boot „President Jan Leis" te Hoek van Holland. G. Bijl, stuurman van de red dingboot „President Jan Leis" te Hoek van Holland. De medaille voor menslievend Hulpbe toon is verleend in brons aan: o. van der Mey, roeier van de reddingboot te Wijk aan Z'ee. A. Gul, lid der "bemanning van de reddingboot te Egmond aan Zee. K. v. d. Vlies, roeier van de reddingboot te Petten. A. Troost, matroie van de red dingboot „Koningin Wilhelmina" te Stel lendam. J. Voois, matroos van de red dingboot „President Jan Leis" te Hoek van Holland. De voorzitter van de beide reddingmaat schappijen, de herenP. E. Tegelberg en Murk Leis, spraken hierna een dankwoord waarbij eerstgenoemde de mededeling deed, dat hij na 30 jaar het voorzitter schap van de N.Z.H.R.M. te hebben be kleed. dit op 1 Januari a.s. zal overdra gen aan de heer Quarles van Ufford. Een grote verrassing was het, toen na het officiële gedeelte, terwijl het kopje thee werd gereserveerd, onze Koningin geheel onopvallend de Ridderzaal bin nenkwam. Er volgde een hartelijke be groeting tussen de Koninklijke moeder en haar dochter en daarna onderhielden zij zich elk afzonderlijk met vele leden van de reddingbootbemanningen en tal van genodigden. De Sjah van Perzie, Hohammed Reza Pahlevi, is heden in 'n vliegtuig, dat hem door president Truman ter beschikking is gesteld, uit Teheran vertrokken, op weg naar de Ver. Staten, waar hij een officieel bezoek van drie weken hoopt te brengen. Gistermiddag is een vrachtauto geladen met vee op een mijn gereden in de berm van de weg tussen Azewijn en Netter- den De auto moest uitwijken voor een paar kinderen, die op de weg speelden en kwam zedóende in de berm terecht. De gevolgen waren niet ernstig, zodat er ook geen persoonlijke ongelukken voor vielen. Wel moesten enkele koeien wor den afgemaakt. De Hulpverleningsdienst zal onderzoeken of er soms nog meer mijnen in de omgeving liggen. Zes en dertig uur vóór de begrafenis van een stoffelijk overschot, dat van de vorige maand bij een vliegramp omge komen beroemde Franse violiste Ginette Neven zou zijn, is gebleken, dat er een vergissing in het spel is en men met het stoffelijk overschot van een ander slacht offer te doen heeft. De begrafenis werd afgelast nadat Roger Neveu, broeder van Ginette, verklaarde, dat het stof felijk overschot, hem in het gemeente lijke sterfhuis te Parijs getoond, niet van zijn zuster was. De huisarts had echter tevoren wel geconstateerd, dat het van Ginette Neveu was. Volgens Roger Neveu had de jonge vrouw in de kist zeer lange en puntige nagels, terwijl een violiste zeer korte na gels moet hebben. De gestorvene droeg om de hals een ketting, waaraan een Egyptische medaille hing, die niet aan Ginette behoorde. Tenslotte was zijn zus ter op de dag van het ongeval in een rode pull-over gekleed, terwijl het lijk een paarse trui droeg. „Daar het stoffelijk overschat niet door de vlammen was aan getast, was het mij beslist onmogelijk een vergissing te begaan", aldus Roger Neveu.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1