Terug naar Rusland, Visjinsky Puntige aanklacht tegen systeem -cynisme Sovjet- van Deuren en ramen in het Oosten iven dicht blij De betekenis van vrijwilligers bij maatschappelijk werk Sociaal werk is meer dan 't geven - van een Kerstpakket Salarisschalen in de Ver. Staten Pluim op de „hoed" der boeren De schakel West-Duitsland Weerbericht} Superfort der V.S. verloren Rusland had reeds in 1947 uranium- zuil 10 Millioen gezinnen in de laagste klas Geen gehoor Exportsaldo en redelijke beloning ADRES INZAKE ONVEILIGHEID IN INDONESIË De remmen weigerden DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN NDER DE U P E Stoot naar verhoging van peil Geestelijke inhoud Clir. v. d. Bilt Aardappelentekort als reactie Eigen leger nog niet overwogen Stopsetting gezinshereniging bepleit Taxi botste tegen vrachtauto Inkrimping ook van de gemeente-politie ffljte JAARGANG DONDERDAG 17 NOVEMBER 1949 No. 21064 pE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, teiefoon 67387, - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt T 3-90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0 32 per week. Directeur: J KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER J?-P- LEO J- M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A PAALVAST DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Met 20 man aan boord ONDl LO Met behulp van een tolk is het goed lachen. Hier maakt Dean Acheson grapjes met de Sovjetgeneraal Sjoekof, tijdens een receptie m Amerikaanse sector van Berlijn. BRITSE SCHEEPSBOUWERS EISEN LOONSVERHOGING MET MUZIEK! Dit is het portret van de 15-jarige Dalai Lama, de jeugdige bestuur der van het Tibetaanse rijk De Indische artist Kanwal Krishna wist in 1940 door te dringen tot het mysterieuse verblijf van de jonge heerser in Lhasa en maakte dit portret, dat waarschijnlijk het enige in de wereld is en zal blijven. AMERIKAANS PROTEST BIJ CHINA MEER WIND Autoramp nabij Semarang: 78 gewonden Drie personen ernstig gewond NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het is er fel toegegaan gisteren te Lake Success, in de politieke commissie van de V.N., waar de sovjet-minister van buiten landse zaken, Visjinsky, in een resolutie wilde vastleggen, dat Engeland en Ame rika oorlogsophitsers zijn. Fel repliceerde onmiddellijk de Britse onderminister van buitenlandse zaken, Mc Neil. Zich recht streeks tot de sovjeUman wendend, voeg de hij hem toe: Ga terug naar Rusland, heer Visjins ky, en vertel het politbureau, waarom zelfs in de ergste dagen van het Hitle- risme de openbare mening in de wereld nimmer zo eensgezind tegen Duitsland was als nu tegen Rusland. De Russische regering en zy alléén sluit baar volk buiten de sympathie van de wereld. Ga terug! Vertel uw regering, dat het geweten der wereld in opstand komt tegen het cynisme van uw sovjet-regi- pie, een dat de volken der aarde daarom in beweging zijn gekomen. «u weet, dat uw regime niet slechts het eigen volk knecht, doch zjjn boos aardigheden door een voortdurend zieb uitbreidende actie ook richt op Europa en Azië. Ga terug en overpeins, dat zelfs kjeine volken, als de vredelievende, ®eense natie, het noodzakelijk achten, een eeuwenoude neutraliteit Prijs te geven. Meent u soms, dat dit kleine Denemarken oorlogszuchtig en overheersing nastreeft. Neen. zo vervolgde Me Neill, Engeland um€r^a kebben geen net van bases opgebouwd om Rusland in te sluiten. De „,„se„ Amerikaanse troepen zijn uit «tellinc tnt i1 teruggetrokken, in tegen- WolJ 1 de Russische. üf millin heeft zijn strijdkrachten van ^rd tot ongeveer 750.000 vermin- 5*rin£> ï?n een vergelijkbare vermin ken Russische zijde is niets geble- Waarom worden door Rusland de bui tenlandse radio-uitzendingen gestoord op een manier die slechts te vergelijken met die van Goebbels?, vroeg Mc. Neill Dat storen heeft echter geen nut> want de uitzendingen uit het westen zijn oü «en aantal golflengten in Moskou te ho ren. „Wij hebben geen trek in de Russische vrede, die vernietigend is en niet schep pend". Op de hem eigen verbeten manier ant woordde Visjinsky met de gewone sovjet argumenten. Hij herhaalde de beschuldi ging dat de „oorlogspropaganda" van En geland en Amerika was uitgegroeid tot voorbereidingen voor een nieuwe oorlog Amerika zette de vestiging van militaire bases in het buitenland voort. Als van atoombommen gebruik werd gemaakt, kwa men de 90 of meer Amerikaanse superfor ten m Engeland in vuurkracht overeeu me 19.000 gewone bommenwerpers. West- Dmisland werti tot een springplank ge maakt voor een aanval op Rusland. Tegen richt?'31"6'1 "Noordpool-operaties" ge- „Vele sprekers hebben uiting gegeven aan hun vrees voor Rusland" vervolgde de Sovjet-minister. „Als u onder deze vrees ineenkrimpt, als u werkelijk zó Zenuwachtig bent, raad ik u aan medisch advies te vragen. Welke feiten zijn er om die vrees te rechtvaardigen? Een leger, dat de oceaan kan oversteken om Amerika aan te vallen, bestaat er niet Zich tot de Amerikaanse afgevaardigde wendend, zei Visjinsky: „Rusland ver keert in dezelfde positie als Amerika, misschien nog wel in een betere. De Sowjet-Unie is progressief en vergevor derd op wetenschappelijk terrein „McNeil", zo ging spreker voort, „sprak over alles behalve over onze vredes voorstellen. Laat hij zijn ogen openen en kijken naar wat er in de wereld gebeurt. In alle landen zijn millioenen mensen op mars. Het zijn onze vrienden, vrienden van de vrede en van de democratie in de mooiste zin van het woord". Over het storen van buitenlandse radio uitzendingen zei Visjinsky „Als wij al die minderwaardige onzin in Rusland toe lieten, zou ons volk in zulk een veront waardiging ontsteken, dat de gevolgen niet plezierig zouden zijn voor de heer McNeil en al degeneh, die er naar smach ten, dat deze uitzendingen ongehinderd kunnen geschieden". Wat het herhaald verzoek betreft om in Rusland de gordijnen op te trekken en de deuren open te zetten: „De deuren en ramen van de Sowjet-Unie staan altijd open voor frisse lucht, maar wat voor lucht komt er uit het Westen in onze richting? Het Westen wil onder het mom van journalisten geheime agenten in Rusland vestigen. Daarvoor openen wij onze deuren eri ramen niet". Toen werd het debat verdaagd. Uit Hamilton (Bermuda-eilanden) komt het bericht, dat een B. 29 Super fort van de Amerikaanse luchtmacht met 20 personen aan boord verloren is gegaan. Het toestel was op weg van Riverside in I Californië naar de Bermuda-eilanden. Een omroepbericht van radio-Mackay luidde: „Aan alle schepen binnen 100 mijl van de Bermucü's wordt verzocht uit ,te kij ken naar de B 29 met merktekens van de U- S. A. F- en van zilveren kleur Het toestel is waarschijnlijk in zee gestort" Tot de 23 vliegtuigen die opgestegen zijn om nasporingen te verrichten, beho ren 15 andere Superforten, die zich reeds op de Bermuda-eilanden bevonden en evenals het verongelukte vliegtuig naar Engeland zouden doorvliegen. In één van zijn laatste radio-berichten meldde de B. 29, dat zijn radio-installatie vrijwel onbruikbaar was. De Amerikaanse kustwacht heeft van vier stations aan de Oostkust boten uit gezonden. De kotter „Bibb" seinde, zwak ke S. O- S-signalen, te hebben opgevan gen. Volgens het Amerikaanse blad „News week" hebben verschillende vooraan staande atoomgeleerden der V.S-, o. w. dr. Albert Einstein, een geheime bespre king gehad in de universiteit van Prin ceton om de consequenties van de atoom explosie in de sovjet-unie te bespreken. Men zou het er over eens zijn geworden, dat de sovjet-unie reeds in 1947 een uraniumzuil moet hebben gehad en spoe dig daarna met de vervaardiging van bommen was begonnen. Bij een poging om gieren, die boven de stad Calcutta vlogen, te ontwijken, zijn twee vliegtuigen van de Royal In dian Air Force met elkaar in botsing ge komen en in de straten neergestort. Eén der piloten en 7 personen op straat wer den gedood- Het aantal gewonden be droeg 33. De piloot van het tweede toe stel kon zich per parachute in veiligheid stellen- Leiders van 37 vakverbonden van En gelse scheeps- en machmebouwer meer dan een derde van de 800.000 1 van het Britse algemene vakverbond, U. C. vertegenwoordigen, hebben gis teren besloten aan te dringen op een loonsverhoging van een pond sterling per nit besluit is genomen tegen het ad vies van de vakverbondsleiders, om het regeringsverzoek tot grote gematigdheid bij het stellen van looneisen op te vol gen. De scheeps- en machinebouwarbeiders lijn echter van mening, dat hun loon eisen kunnen worden ingewilligd zonder dat dit tot een verhoging van de prijzen hunner producten behoeft te leiden Zij achten de winstmarge op hun producten groot genoeg. Hoewel het niveau van de particuliere inkomens in de Ver. Staten tot dusverre dit jaar een stijging vertoont ten opzich te van 1948, zal nog voor het einde van het jaar een congrescommissie een begin maken met de openbare behandeling van een vraagstuk, dat van groot belang voor het gehele land is, n.l. het verhogen van het welvaartspeil van.de bevolkings groe pen die tot de laagste inkomensklassen behoren. Uit-een door het ministerie van handel ingestelde enqulète is gebleken, dat in de eerste negen maanden van 1949 het ge middelde particulièré inkomen is toege nomen, hoewel het in de landbouw in dit tijdvak een daling van 13 pet. vertoont, grotendeels tengevolge van lage prijzen yan landbouwproducten. Uit gegevens die in het laatste van de regelmatig verschijnende maandrappor- ten worden verstrékt, blijkt, dat het to taalcijfer van de particuliere inkomsten tot en met de maand September op jaar basis omgerekend de 212.300.000.000 be reikt had of iets meer dan in hetzelfde tijdvak van 1948 toen dit totaal iets meer dan 210.300.000.000 bedroeg. Een subcommissie van het congres heeft inmiddels gewezen op de waarde van een speciale beroeps- of universitaire opleiding als middel om het welvaartspeil van de groepen in de lage inkomensklas sen te verbeteren. In een rapport dezer subcommissie wordt erop gewezen dat de bevordering van 'n maximale werkgelegenheid, maxi male productie en maximale koopkracht reeds door 't congres met zijn economische maatregelen wordt nagestreefd en dat dit verklaard heeft dat de gezinnen in de lage inkomensklassen „niet een evenre dig aandeel hebben in de economische vooruitgang" van het land. Inkomen in Perc. van.totaal aantal gezinnen 3—4000 20.7 4—5000 12.9 5—6000 8-1 6—7000 4.7 7—8000 2.8 8—9000 1.5 9—10000 0.8 Onder de inkomensgroep van meer dan 10.000 vallen 2-9 pet. van de gezinnen of 1.100 000 gezinnen. De subcommissie waarschuwt ertegen een inkomen in baar geld van tussen de 1000 en 2000 als zéér laag te beschou wen. daar het zeer moeilijk is de grens lijn 'vast te stellen. Immers tal van land- bouwgezinnen hebben een behoorlijk be staan gevonden bij een inkomen in baar geld van 2000, terwijl dit voor mensen in de stad ten enen male onvoldoende zou zijn. (Van onze Utrechtse redacteur). Een actueel probleem is de verhou ding tussen de vrijwillige (onbezoldig de) en de beroeps-maatschappelijke werkers. Ook op het gebied van maat-, schappelijk werk dreigt onpersoonlij- king en massificatie. Dé moeilijkheid van deze kwestie wordt nog verscherpt, indien men bedenkt, dat nog steeds geen overeenstemming is bereikt over de terrein-afbakening van maatschap pelijk werk. Wat is maatschappelijk werk? Een vraag, die mej. yv. Hillen, directrice van de R. K. School voor Maatschappe lijk Werk te Sittard zich bij het houden van haar referaat op het congres van de Ned. Ver. voor Maatschappelijk werk, dat gisteren "in Utrecht onder leiding van mr j, r, de Monchy ge houden werd, herhaaldelijk stelde. Zij noemde tal van gevalle^, die min of meer op de grens liggen. By het maatschappelijk werk zijn zowel vrijwilligers als beroepskrachten nodig en een verdeling van het werk zal meestal door deskundige krachten moeten geschieden. Vrijwilligers moe ten echter gevormd wórden- Natuurlijk is vooral tegenwoordig met de ingewikkeldheid der problemen en de vele sociale wetten, deskundigheid onont beerlijk, maar de grote betekenis van het instituut der vrijwillige werkers moet men zeker niet onderschatten. Het is van groot belang, dat maatschappelijke nood zo spoedig mogelijk opgemerkt wordt en dikwijls kunnen vrijwilligers de diverse noden gemakkelijker constateren. Daar voor moet men terecht komen bij de men sen uit de naaste omgeving en spreekster kende een geval, waarin de voornaamste inlichtingen van de melkboer verkregen werden. Het zou veel waard zijn, als ons hele Nederlandse volk meer begrip had voor sociaal werk. dat veel meer is dan het geven van een boterham aan de deur of een Kerstpakket Vrijwilligers zijn* ook nodig om de ge- holpenen weer in de maatschappij op te nemen, voor het werk van de nazorg dus. Mej. Hillen meende ook, dat de mensen liever geholpen worden door mensen, wier officiële taak niet is voor hulpbe hoevenden t: zorgen, hetgeen een maat schappelijk werkster uit Ede bij het debat betwijfelde, daar de plattelandsbe volking op de Veluwe zich bij nood niet gaarne tot de buren en niet eens tot de kerk wendt, maar tot Sociale Zaken. Iets wat mej. Hillen we] verwonderde, doch uit de verdere gedachtenwisselmg over dit punt, kwam duidelijk naar voren, dat bepaalde zeden en sociologische fac toren hier een rol spelen. Er is echter direct een moeilijkheid, als wij op deskundigheid moeten teruggrij pen, waarbij het er eerst nog om gaat, wat deskundigheid is en zeker is dit niet altijd ervaring. Zij zou het best te om schrijven zijn als een aanvoelen en een begrip hebben voor de verhoudingen tus sen de mensen onderling en voor de -waarde van maatschappelijke en andere instellingen. Er zijn momenten, dat de vrijwillige krachten hét niet meer af kunnen. De geestelijke intentie bij het werk De tweede inleider, de heer E. van Düfelen. een representant van de Ned. Herv. Kerk kon het betoog van mej! Hil len tenvolle ondersteunen en liet uitko men, dat maatschappelijk werk voor alles een daad van naastenliefde en van gees telijke strekking is. Hij meende, dat de geestelijke intentie bij degenen, die het werk beroepsmatig doen neiging heeft te verdorren, waartegen echter nogal ge opponeerd werd. Als de grote nood zag spr., dat wij door de noodzakelijke tech niek verdrinken en wij te kort komen aan geestelijke kracht van het werk, dat wij verrichten. De persoonlijke binding aan het ideaai van ons werk moet ge voed worden. Zaak is ook, dat bij de op leiding van maatschappelijke werkers aan hen zelf meer geestelijke inhoud ge geven wordt. Het vraagstuk van de opleiding waar bij zich steeds meer de noodzaak van titelbescherming voor maatschappelijke werkers doet voelen, komt vermoedelijk op het najaarscongres in 1950 aan de orde, nadat op 't voorjaarscongres de zorg voor ouden van dagen behandeld zal zijn. De oudenlieden-zorg is, aldus de secre taresse, mej. mr. M. Tjeenk Willink in het overzicht, dat zij van het Maatschap pelijk Werk op het ogenblik gaf, door de noodwet-Drees niet weggenomen, maar misschien scherper belicht. Binnenkort zal aan de Kroon een ont werp van Inzamelingswet worden aange boden, welke alle inzamelingen, nu nog geregeld door gemeentelijke verorderin gen, omvat. In vergevorderd stadium van voorbereiding verkeert ook een wette lijke regeling van het woonwagenvraag- stuk. Voorzien van de laatste H. H. Sacramen ten is vanmorgen een van de oude Katho lieke voormannen, de heer Chr. L. van de Bilt, in de leeftijd van 80 jaren in Haar lem overleden. Hij was geboortig uit Koewacht en is onderwijzer geweest in Philippine en Koewacht en daarvoor in Den Helder. In deze laatste plaats zag hij zich in 1918 tot lid van de Tweede Kamer ge kozen en tot 1937 behield hij daarin zit ting. Onderwijs, arbeidersaangelegenhe den en marinezaken hadden zijn bijzon dere belangstelling. Mensen die een huis zoeken, laten niet af. En zulks is hun niet kwalijk te ne men, Tenslotte probeert men het onmo gelijke en klopt men bij een onmogelijk mens als Analyst aan, die er toch maar een lolletje van maakt- Nu is die klop op de deur voor ons ook geen lolletje: die woning-ellende is een lolly zonder eind. Ofschoon wij immers herhaalde malen hebben geschreven, nog zeer onlangs, dat wij particuliere gevallen niet de loupe kunnen nemen, daar ons tijd en gelegenheid voor onderzoek van alle omstandigheden ontbreken, blijven de brieven van teleurgestelde woning-lusti- gen binnenkomen- Laat ons de gedu peerden in alle ernst verzekeren, dat wij met hun lot begaan zijn; wanneer wij de omstandigheden lezen, waaronder zij moeten „wonen", dan kunnen wij er slechts diep door geroerd worden. Doch onze ervaring is, dat bij navraag er meestal omstandigheden zijn, welke een gewrmkte beslissing toch niet zo wraak roepend doet zijn. als men zonder geheel op de hoogte te zijn, meent. Wenst men zich bij een geval niet neer te leggen, omdat men meent te kort te zijn ge daan, dan staan altijd nog beroepsin stanties open. Wij zien er ook heus geen ander gat in- Het gaat echt boven onze krachten om alle kruisen te torsen van hen, die wel een kruis maar geen huis hebben. Niet alleen om de veelheid van die kruisen, doch vooral om het gewicht Want al heeft elk huisje zijn eigen kruisje, wij weten, dat de krui sen van hen, die geen huis hebben, vaak heel moeilijk te dragen zijn. Het eerste en grootste kruis is uiter aard dat er geen woningen zijn en geen Ali Baba ze uit de grond laat rijzen wilde die knaap maar minister van We deropbouw worden doch het tweede kruis en daaraan gelijk is ongetwijfeld de omstandigheid, dat zovelen, die 6lechts een rozenkranskxuisje in hun leven vinden, niet bereid zijn om het zware kruis aan anderen te helpen af nemen- Wij bedoelen natuurlijk het be treurenswaardige verschijnsel, dat zij, die daartoe in staat zijn, blijven weige ren om een plaatsje vrij te maken m hun woning- Hierover is echter reeds zoveel geschreven en gesproken dat wij eerlijk gezegd wanhopen, dat deze ver stokten er tenslotte toe gebracht kunnen worden om voor St. Nicolaas te spelen. En Zwarte Piet neemt tenslotte alleen maar stoute kinderen mee; voor grote mensen heeft hij blijkbaar geen vol doende vervoergelegenheid en misschien ook geen huisvesting. Ja, we zullen de stoomboot van St. Nicolaas uit Spanje als woonark moeten charteren, want men kan wel zingen over „die mooie molen aan de^ vliet, waar wij ons nestje gaan bouwen". Ech ter zijn er zo ontstellend weinig molens en de molen van de wederopbouw maalt langzaam. Maar toch „eens komt de dag" en dan gaat het jonge paar „met muziek door het leven". Wij passeerden dezer dagen een trouwauto beste zetter, maak daar s-v.p. niet „rouwauto" van; kom. kom niet zo somber dus wij passeer den een trouwauto, waarbinnen de ra dio vrolijke muziek gaf. Die radio-muziek was er zeker om de jongelui alvast te doen wennen aan de radio's van de mede-inwoners Dat is ook een kruis! ANALYST. In het voorlopige rapport wordt spe ciale aandacht besteed aan de gezinnen met een jaarinkomen van minder dan 2000, te meer daar 10.000.000 gezin nen of 25.1 pet. van alle gezinnen in de Ver. Staten in deze inkomensklasse vallen. Betreffende de andere inkomens-klas- 7annW0rdt in het rapport opgemerkt dat 7.900.000 gezinnen een inkomen hebben van tussen de 2000 en 3000, dit is 20.6 pcj- Yan alle gezinnen. Het onderstaande staatje geeft een beeld van het aantal gezinnen, dat in de hogere inkomensgroepen valt. (Zitting van Woensdag 16 November) Minister Mansholt had het "'et e*f moeilijk bü de beantwoording vaa de vijftien sprekers, die in e®"1®, bJe_ het woord hadden gevoerd bij de handeling van de begroting van La bouw. Hij begon zelfs met de a» riërs een pluim op de hoed te s eken vanwege het feit, dat zij door port een belangrijke duit in het na io naie laatje hadden gebracht. Hij zal dit pluimpje wel gemeend hebben, maar hij kwam toch direct daar na weer met nieuwe verlangens voor de agrariërs- Zodat het de schijn had, dat het was ad captandam benevolen- tiam. Want hij zei daarna dat de natio nale productie nog verder omhoog moest en dat van die verdere verhoging de agrarische sector 60% voor haar reke ning zou moeten nemen- En dat alles bovendien met een kleinere import aan grondstoffen. Het voordeel dat daar echter aan vast zat was voor de zand gronden, die daardoor een betere afzet voor de aardappelen zou kunnen vin-den. In ieder geval, zeide de minister, wij zijn op de goede weg. De import neemt af, en er is nu zelfs reeds een export saldo. Prettige geluiden dus. Redelijk loon voor de boeren De minister van Landbouw had verder ne Amerikaanse minister van bui- F „t.n Dean Acheson. heeft tenlandse z ersconferentie verze- gisteren °P bijeenkomst van kerd, t d®"®„ parijs volledige de „grote dr bereikt over overeenstemming werd gn het Duitse vraagstuk. Hij order|„. der de indruk te zijn van d gen, die West-Duitsland gemaak bij zijn politieke wederopbouw. Acheson prees de niet-communistische partijen in West-Duitsland voor de een heid en- de kracht, die zij ontplooien Ou het ter hand nemen van de economische en politieke vraagstukken. Hij sprak de hoop Uit,'dat de beslissingen, door de „grote drie" in Parijs genomen, aanzien lek ZuMen bijdragen tot het verdere Duitse herstel en tot nauwere betrekkin gen met de Westelijke landen zullen lei den. Hij ontkende berichten, dat de minis ters van buitenlandse zaken de vor ming van een klein West-Duits leger besproken of zelfs maar overwogen zouden hebben. niet veel anders te doen dan te ant woorden .op allerlei detailvragen, welke de dag tevoren in eerste instantie wa ren gesteld. De heer Engelbertink (KVP) had ge sproken over de bestaanszekerheid voor de boeren, daarvoor moest het beleid niet aan al te veel wisselingen onderhe vig zijn- Daarvoor, zo antwoordde de minister, moet men onderscheid maken tussen beleid en maatregelen. Maatre gelen zijn s-oms nodig om bet beleid in de hand te houden; de gewijzigefe om standigheden kunnen maatregelen eisen om het beleid vast te houden. Wat de bestaanszekerheid betrof, ging het om 'edelijke verdeling van het nationaal inkomen Van de andere kant echter moet dé boer weten waar hij in de komende jaren aan toe is en in antwoord op de opmerking, dat de landbouw zich voel't achtergesteld in beloning, zeide de minister, dat momenteel bestudeerd wordt of de landbouw een redelijk deel van het nationaal inkomen krijgt. Over de gegevens, welke de betrokken commissie thans verzamelt, zal de mi nister de Kamer te zijner tijd gaarne in lichten. De melkprijs vond de minister alleszins redelijk en hij beriep zich daar bij op een verklaring van de heer van de Heuvel (A.R.). De varkensprijs was zo, dat hierin een aansporing lag voor de boeren op deze weg voort te gaan. De zelfverzorgers zouden ook toeslag kriigen en het verzoek van de heer van der Weij- den (KVP) om de thuisslachters hiervan niet uit te sluiten riposteerde de minister aldus, dat een centrale slachtplaats ter controle noodzakelijk was. Hij zou het echter nog eens bezien. Minister Mans- holt was het er nie}. mee eens, dat de sociale zijde van het boerenvraagstuk niet de nodige aandacht zou hebben ge had Er is thans een grotere vrijheid én mogelijkheid voor afzet van producten naar Duitsland. Bovendien wordt bij ver laging van subsidies uitgegaan van een redelijke prijs voor de boer en overigens dient'men wel te bedenken, dat het hiér subsidies ten behoeve van de consument betreft. Washington heeft bij de Chinese na tionalistische regering geprotesteerd te gen het beschieten door een oorlogsschip der nationalisten van een Amerikaans koopvaardijschip, aldus heeft Dean Acheson verklaard- nister wiens beleid van vrijheid zingt, al is ook dat slechts betrekkelijk, daar de minister de invoer van basisproducten in handen houdt en zo toch prijs- en produc tieregelend kan optreden. De heer van de Heuvel (A.R.) vond daarin aanleiding om later bij de replieken op te merken, dat overheidsbemoeiing noodzakelijk kon zijn maar dan toch een noodzakelijk kwaad bleef, hij wilde dus alleen maar het be ginsel zuiver houden. De heer de Hartog (VVD) werd gerust gesteld inzake de veevoederpositie. De minister begreep best, dat hij, indien er door omstandigheden, welke men niet m d hand heeft, plotseling een tekort zou komen, zou moeten bijspringen en graan kopen. De heer Groen (KVP) die op grond van de bevolkingscijfers meer land en tuinbouwscholen voor de katholieken had bepleit, kreeg ten antwoord, dat ook de minister een verhouding 443 voor resp. katholieken, neutralen en chnste- lijken niet juist vond. Hij -ou dit nader bezien. Over de prijzen voor de visserij en het opschorten der bepaling van ver groting der maaswijdte zou de minister met de betrokkenen overleg Pj®S®n- De heer Van der Zanden (KVP) pleit te nog voor 'n betere pensionneringsre geling voor onderwijzers aan land- en tuinbouwscholen, waardoor deze scholen ook gemakkelijker onderwijzers zouden kunnen aantrekken. Voor de afzet van de 300.000 ton sui kerbieten, waartoe de fabrieken geen contractuele verplichting hadden, zou hij zien wat ter zake kon worden gedaan. Het vraagstuk van de veilingplicht was in onderzoek en de reconstructie van de vissersvloot diende door de betrokke nen te geschieden. Troebelwater-visser De communist Haken kwam nog met een motie, waarin de regering werd uit genodigd een minimumprijs voor vis vast te stellen om tegemoet te komen aan de noodtoestand waarin de IJssel meervissers zich bevinden. Maar de Ka mer voelde er bij monde van de heer Emmens (PvdA) niets voor om mèt de heer Haken in troebel water te gaan vis sen en ging er niet op in. Een der wensen van de Kamer was nog het opheffen van het bureau oogstvoor ziening, maar de minister merkte op, dat het uitgetrokken bedrag niet behoefde te worden gebruikt en men kon dan tel kens opnieuw nagaan waar het bureau nodig was. De stemming over de begroting werd in verband met de kwestie der minis terssalarissen, waaromtrent minister Lieftinck reeds een nieuw ontwerp heeft ingediend, uitgesteld tot na de vaststel ling van de begroting van Binnenlandse Zaken, waarvan de behandeling heden zal aanvangen. De motie-Droessen over de boterprijs werd uitgesteld tot bij de behandeling van het Landbouw-egalisatiefonds. F. S. De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Matige tot krachtige en aan de kust later wellicht tijdelijk harde Zuidelijke wind. Meest zwaar be- wolkt met later enige regen. Min- der koude nacht en ook overdag iets hogere temperaturen. Vrijdag 18 November: zon op 8.02; onder 16.47. Maan op 3.45; on- der 15.21. Zwarte plek: de aardappelen De zwakke Plek van het dreigend te kort aan aardapPelen als reactie op de overvloed van verleden jaar, betreurde de minister ook. Hij dacht natuurlijk aan de uitbreiding van de varkensstapel naast de inkrimping van de import met 1/3 en daarvoor had hij aardappelen nodig. Maar dat had hij verleden jaar ook en aange zien de Kamer toen bij hem kwam aan kloppen om het overschot af te nemen, durfde hij nu waarschijnlijk geen enkele suggestie in de richting van meer aard appelen te doen. De heer Vondeling (PvdA) die een be- De volgende organisaties: Voor onze Militairen Overzee, gemeenschappelijke actie van Nederlandse Vrouwen, Bond Militairen uit Indonesië, Nationaal Jon geren Verbond, Nieuw Guinea Vooruit en Nat. Ver. voor Ned. volksplanting "tn Nieuw Guinea hebben aan de regering en beide kamers der Staten-Generaal een adres gezonden, met afschriften aan de H. V. K. en de legercommandant in In donesië. Hierin dringen deze organisaties aan op het nemen van maatregelen om de militairen en burgers, speciaal op Javti. te beveiligen tegen extremistische ele menten van de T.N.I, en van de Darul Islam. Met het oog op de moeilijkheden me; betrekking tot huisvesting en verpleging, ie nog zullen worden vergroot door. ds> toog had gehouden over geleide economie |óie n°g zullen worden verglom oor s> in de landbouw, vond bijval bij de mi- (concentratie der troepen, wordt zoek gericht om verdere uitzending van gezinnen uit Nederland te staken. Naar vernomen wordt, zal de Veilig heidsraad in haar vergadering van a.s Vrijdagmiddag de Indonesische kwestie bespreken. De agenda voor. deze vergade ring vermeldt, als eerste punt: de Indo nesische kwestie speciaal rapport van dè UNGI aan de Veiligheidsraad over de Ronde Tafelconferentie. Darul Isl^tm overviel su iker employ e s Een grote bende van de Darul Islam heeft Maandag in de tuinen van de su. kerfabriek Bajdjaratma bij Bredes (in het gebied van Semarang) een aanval gedaan op twee employé's, die vergezeld warer. van de ondernemingswacht. Een employé kwam om het leven, terwijl de andere zwaaf werd gewond. Op last van de ad ministrateur van de onderneming zijn alle werkzaamheden in de tuinen voorlopig ge staakt. Zondagmiddag is een vrachtauto met voetballers en supporters in de omgeving van Semarang in een ravijn gestort doordat de rem weigerde. Alle 78 inzit tenden werden gewond, van wie circa 50 ernstig. In het ziekenhuis in Ken-dal zijn inmiddels zes patiënten overleden en in het ziekenhuis in Semarang twee- De chauffeur en de naast hem zittende knecht konden tijdig uit de auto sprin gen, toen zij bemerkten dat de remmen weigerden. Zij liepen slechts schaafwon den op- Zij bevinden zich thans in arrest op de politiepost te Kendal- De auto kwam van Kaliwungu en reed naar Bodja- (Van onze correspondent). Urie personen werden gisteravond omstreeks 10 uur te Heerlen ernstig gewond, doordat 'n taxi tegen 'n ge parkeerd staande vrachtauto botste. De bestuurder van de taxi was ver blind door een tegenligger. Zijn auto kwam ten gevolge van de aanrijding in een heg terecht en vloog in brand. Twee van de vier inzittenden, pater F- uit Hoensbroek en mevr. S. uit Geleen, he pen ernstige kneuzingen op. Een derde inzittende en de chauffeur kwamen met de schrik vrij. De vrachtauto werd tegen een huis ge slingerd met het gevolg, dat de chauf feur die juist wilde instappen, toen de taxi de wagen ramde, eveneens ernstig werd gewond. Gemeld is, dat de regering maat regelen heeft getroffen tot beperking van de rijkspolitie. De minister van Binnenlandse Zaken deelt nu aan dc Tweede Kamer mede, dat bij de ge meentelijke politie in geiyke mate be zuiniging en inkrimping zullen plaats vinden. Bij de rijkspolitie worden op enkele uitzonderingen na alle 55-jarigen tegen I Januari a.s. gepensionneerd of op wachtgeld gesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1