Nieuw schooltype gevraagd Achthonderd gouden horloges gesmokkeld R i D Oprichting van de K.N.V.B. Voetbal in zijn oer-tijd arel wiek i De Zwarte Vos WH Hoe doet Piet het? Hoe doet U het? VANDAAG^ VOOR 60_ JAAR: MIENTJE KWETTER ADIO NIEUWE LOTGEVALLEN WEK DE GAL IN UW LEVER OP Maatschappelijke school leerinstituut en werkplaats Minimumprijzen voor gedistilleerd Onvoordelige zaken met geheimzinnige Belg Doodvonnissen vol trokken programma Recordomzet aan Venlose veiling DONDERDAG 17 NOVEMBER 1949 PAGINA 2 Rapportcijfers en studiebeurzen WAARBORGSOMMEN VERDWENEN BELANGSTELLING VOOR VEILIG VERKEER GROEIT 30.000 scholieren namen deel aan verkeersexamens ART,S DOODDE VERPLEEGSTER „GROTE TREK" NAAR CENTRALE ABATTOIRS Toeslag op huisslachtings* varkens de oorzaak HERZIENING VAN POLITIE- SALARISSEN LITTERAIRE PRIJS VOOR PLAGIAAT ONGENODE GASTEN WAREN NIET WELKOM UIT HET Mus* VERTAALD DOOR SE BAST! AAN No. 9. De vierde van Sleep-maand Ik heb al drie dagen geen graan tje door mijn keel kunnen krijgen en Jan wordt mager van de zenu wenMorgen is het de grote dag. „Hebben jullie de fotograaf al besteld, hoe laat komt de kapster, heeft Jan aan de fooi voor de bode gedacht en aan je bruidsboeket?" vraagt Papaen vergeet vooral de trouwringen niet, er moeten stoelen gehuurd worden en heeft Mama voor diepsters gezorgd?"- „O, o," zucht Mama„Ik vlieg me lam en alles werkt tegen, nie mand begrijpt hoe vreselijk druk ik het hebje bruidssluier.... kind- waar is je bruidssluier Je kunt toch niet trouwen zonder bruidssluier.... o, o, o,.... als je je moeder niet had „Je zit erop" zegt Papa. „Waarop?" vraagt Mama. „Op de bruidssluier" antwoordt Papa „Het is me toch wat.... soms ben ik wel eens blij dat je zusjes de eerste week na hun geboorte al uit het nest gevallen zijnIk zou me geen raad weten, als ik vier bruiden tegelijk in huis moest heb ben...." „Kom. kom" sust Papa. „dat meen je niet." „Nee. natuurlijk niet" snipt Ma ma...-.Maar een mus moet toch wat zeggen om zijn zenuwen te luchten". „Ik ga nog een blokje om" zegt Papa „Zie je Mienzo zijn de man nen. ze lopen je de hele.dag in de weg en als ze geen raad meer weten gaan ze een blokje om.... z°rg maar dat jij Jan flink eronder houdt, hoor!" '!^a. Mama!" beloof ik. U. ik zal blij zijn als het morgen „Ik kan wel grienen, als ik er aan denk wat er allemaal nog ge daan moet worden" gaat Mama verder.... „Maar denk eraan dat je een stralende glimiach t hebben, hoor.... ik wil echt trots op je zijn!" bFFICIëLE PUBLICATIE (Van een sport-medewerker) De competitie van Pim Muiier Door C. B. Booth. (Wordt vervolgd.) Twintig millioen gepasseerd Wanneer vele Tweede-Kamerleden hun zin kregen, zou er in ons land nog een nieuw schooltype worden gecreëerd, dat zij „maatschappelijke sohool" zouden willen noemen. Dit verlangen kwam tot uiting bij de afdelingsbehandeling van de onderwijs begroting voor 1950. Zeer vele leden acht ten het nodig opnieuw op het vraagstuk der onderwijsherziening te wijzen omdat het veelbesproken intellectualisme nog steeds hoogtij vierde. De ambitie voor het ambacht, het handwerk, moet worden aangewakkerd, zo betoogden zij en de veelal ten onrech te bestaande voorkeur voor administra tieve functies tegengegaan. In bovenbedoeld schooltype zouden de eigenschappen van het voortgezet ge woon L. O. en die van het nijverheids onderwijs gecombineerd moeten zijn. Evenals de primaire nijverheidsschool voor meisjes, welke een driejarige cur sus moest krijgen, zou die „maatschap pelijke school" een voorbereiding zyn tot het volle leven en daarom naast leer- en opvoedingsinstituut een werkplaats ter beoefening van de algemene hand vaardigheid. Een andere kwestie was nog, dat zeer vele leden van mening waren, dat bij het toekennen van rijksbeurzen of -stu dietoelagen al te zeer wordt gelet op de hoogte der rapportcijfers. Van veel meer gewicht achtten zij het echter, of een aanzienlijke mate van waarschijnlijkheid aanwezig is, dat de betrokken leerling de school zonder doubleren zal doorlopen en slagen. Ook zou veel meer rekening ge- Op verzoek van het bedrijf 'neeft de Vakorganisatie Gedistilleerde Dranken minimumprijzen vastgesteld voor jenever per glas bij gebruik ter plaatse. Deze vast stelling is geschied met goedkeuring van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening om redenen van sociaal belang. Zij geschiedde namelijk om misstanden te voorkomen, die zich kunnen voordoen en in het verleden inderdaad voorkwamen tengevolge van de onder ling concurrentie van wederverkopers. Deze minimumprijzen gelden met in gang van vandaag, 11 November en zijn gisteren afgekondigd In het Voedselvoor zieningsblad. Veel verschil is er niet met de prijzen van thans; hoger zijn de nieuwe prijzen zeker niet, eerder zijn ze Iets lager. Men bedenke echter, dat hierbij nog niet verwerkt is de aangekondigde ver hoging van de gedistilleerdaccijns. Wan neer de Staten-Generaal deze verhoging hebben goedgekeurd en zij treedt inwer king, dan zullen de drankprijzen een flink stuk omhoog gaan. (Van onze correspondent) Zekere V. uit Leiden zou de vertegen woordiging voor Nederland krijgen van «en nieuwe Amerikaanse drank. Hij was op pad gegaan, om anderen warm te ma ken voor de betrekking van depothouder of vertegenwoordiger. Betrokkenen moesten een waarborgsom van 1000 storten. De in Antwerpen woonachtige Nederlander B. stortte zelfs 5000. Men heeft thans reden, om aan te ne men, dat dit geld verdwenen is. V., die ln het Haagse Huis van Bewaring een klein vonnis onderging, is nu ter be schikking van de Bredase politie gesteld houden moeten worden met de af te leg gen afstand en de hoogte der reiskosten. Vele leden vroegen ook de mening van de minister over de excessen tijdens het ontgroenen ook dit jaar. En of het niet de taak zou zijn van de rector mag nificus wangedrag der studenten in dit opzicht te bestraffen en, zo mogelijk, in de toekomst te voorkomen. De voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer, jhr. ir. O. van Lith de Jeude, sprak in zijn openingsrede tot de algemene vergadering die gisteren in het Jaarbeursgebouw te Utrecht gehouden werd, over een gestadige groei van het verbond. Van de gelegenheid, die sinds kort is opengesteld om persoonlijk lid te worden, is.nu reeds door 417 personen gebruik gemaakt. De z.g.n. „Bobactie" is succesvol geweest en een regeling word! voorbereid tot het verlenen van onder scheidingen voor beroepschauffeurs die veilig gereden hebben. Het jaarverslag, uitgebracht door da secretaris, de heer C. van Wijngaarden van Rees sprak over grote activiteit van de plaatselijke verenigingen. De reorga nisatie van 1948, waardoor op bredere basis gewerkt kan worden, heeft goede resultaten opgeleverd. Het aarrtal vereni gingen steeg van 17 op 35. Aan de ver keersexamens van het verbond hebben 30.000 scholieren deelgenomen en de ver- keersonderwijsdag te Hilversum is be zocht door 350 belangstellenden uit ver- keers-, politie- en onderwijskringen. Het voorstel Groningen om de aarts engel Michael als symbolische figuur voor het verbond te kiezen werd verwor pen, zodat de driehoek voorlopig blijft gehandhaafd. Getracht zal worden om te komen tot de uitgifte van een voorlopig twee maandelijks tijdschrift. De 48-jarige arts T. de J. te Kollum in Friesland, die in de nacht van 1 op 2 Juli 1948 de 31-jarige verpleegster R. V. van het leefde beroofde, door haar van de brugleuning, waarop het meisje zat, te duwen, zodat zij in het water viel en verdronk, is door de Leeuwarder recht bank veroordeeld tot 12 jaar gevangenis straf met aftrek wegens doodslag. De rechtbank, die 'iliet bewezen achtte, dat verdachte- met voorbedachten rade heeft gehan<;id, vond geen termen aanwezig hem het recht tot het uitoefenen van de artspraktijk te ontnemen. Het feit, dat thans de varkens, die ter slachting worden aangeboden op een z.g.n. „overnameplaats", in dit gevai marktplaatsen als Leiden, Rotterdam, Bodegraven enz., een toeslag wordt gege ven van 0.53 per geslacht gewicht, heeft soms min of meer merkwaardige gevolgen. Zo gaf, naar het verhaal wil, een veetransporteur uit het Westland aan eigenaars van huisslachtingsvarkens 25 extra, nadat hij de dieren naar een cvernameplaats had vervoerd, ze daar had laten keuren en slachten en ook weer thuis had bezorgd. Deze merkwaardige toestand vindt zijn oorzaak in het feit, dat de regerings toeslag niet alleen voor bedrijfsvarkens wordt verleend, maar ook voor huisslach tingsvarkens. Het is aldus niet verwon derlijk dat de eigenaars van deze laatste varkens hun beesten laten slachten in zo'n overnameplaats, waarvoor zij dus 1 0.53 per kg. toeslag ontvangen. Maar volgens een mededeling van het departe ment van Landbouw is het daarvoor noodzakelijk, dat niet de huisslachter, doch een slager of „overnemer" de var kens ter slachting aanbiedt. Mede als gevolg van dit buitenkansje zijn de abattoirs in de overnameplaatsen overvol zodat 's nachts doorslachten de enige oplossing is om stagnatie te voor komen. Op zich zelf acht men ten departemen- te de uitkering ook aan de huisslach ters niet zo heel merkwaardig, omdat de genen, die een huisslachting laten ver richten immers eveneens tot de catego rie der consumenten behoren en de toe slagregeling juist in het belang van de consumenten .is getroffen. Dezer dagen kan de publicatie tegemoet worden gezien van een koninklijk besluit, waarbij de salarissen van ambtenaren van de rijkspolitie en van de gemeente politie nader worden geregeld. Het be- treft 'hier de zgn. technische herziening zoals deze voor de burgerlijke rijksamb tenaren reeds is geschied. Ook deze sala risherziening voor politie-ambtenaren zal met ingang van 1 Januari 1948 .ingaan. Van belang is ,dat bij deze herziening de politiesalarissen zijn vergeleken met die der burgerlijke rijksambtenaren. De basis die tot nu toe gold voor de lande lijke politieambtenaren, t.w. de vergelij king met de lonen van de rijkswerklieden is bij deze herziening losgelaten. De sala rissen boven de f 3600.- zijn op de ge bruikelijke wijze „ont'knikt". Voor de wachtmeesters en agenten van politie be tekent deze herziening, dat, behalve de thans geldende salarisschaal van 7 jaar, nog twee perodieke verhogingen zijn in gevoegd, waardoor de schaal langer wordt Een Haarlemse uitgevers maatschappij heeft in 1948 e^p prijsvraag uitgeschreven voor een meisjesboek. Zij ontving bij de inzendingen een manuscript van een negentienjarige Haarlemse „letterkun dige" W. de G. die onder de naam W. van der Laan een roman instuurde, ge titeld „Wij bouwen ons een toekomst" De jury kende hem de tweede prijs ter waarde van 500,toe. Thans is gebleken, dat deze jongeling met .uitzondering van de naam der hoofd personen ,ei) de titel Van het boek zijn manuscript van de eerste tot de laatste letter heeft overgeschreven van het boek „Start" van Tilly Pulles, dat in 1939 bij Meulenhoff te Amsterdam verscheen, Het boek „Wij bouwen o-ns een toekomst' is inmiddels al uitgegeven en 700 exem plaren zijn reeds in de handel. De „auteur" is thans terAke van oplichting in verzekerde bewaring gesteld. De uit geverij heeft waarschuwingen doen toe komen aan andere uitgeversbedrijven omdat men vermoedt, dat de knaap ook nog andere plagiaten op zijn naam heeft staan. i Bij K. B. is afwijzend beschikt op de gratieverzoeken, ingediend door J. Lam berts en S. van Droffelaat. Zij waren bei-den bij sententie van het Bijzondere Hof te Leeuwarden (Kamer Assen) tot de doodstraf veroordeeld. De - vonnissen zijn inmiddels reeds ten uitvoer gelegd. M4AÜ1H Terwijl op een bruiloft op een boerde rij in het Peeldorp America ware feest vreugde heerste, werden enige bij de ont ginning ingesohakelde vreemdelingen, die tevoren in eerr café zich de nodige moed hadden ingedronken, door de vro lijkheid aangetrokken. Zij wisten de keu ken binnen te dringen. De daar aanwezi ge diensters begonnen luidkeels om hulp te gillen. Versterking kwam weldra van de zijde der bruiloftsgangers, maar do vreemdelingen waren niet goedschiks be reid het veld te ruimen en haalden mes sen voor de dag. Hierop grepen de brui loftsgasten naar enige hooirieken, bonen- palen en harken, waarmede ze de onge node gasten te lijf gingen. Geducht toege takeld en bebloed moesten dezê de wijk nemen. In hun verblijf werden ze van een noodverband voorzien in afwachting van de komst van de dokter. mJPS De Staatscommissie voor dp pensioen» wetgeving (secretariaat Binnenhof 4 te 's-Gravenhage) maakt bekend, dat zij het op prijs stelt, schriftelijke uiteefizettingen nopens wenSen en inzichten op het stuk van de pensioenwetgeving te ontvangen. Personen of organisaties, die hun stand punt mondeling wensen toe te lichten, worden uitgenodigd, zulks bi) de inzen ding van hun schriftelijke uiteenzetting kenbaar te maken. De econ. politierechter te Amsterdam 1 heeft Dinsdag een grote smokkel-affaire i in horloges behandeld. De 30-jarige café houder W. K, werd tot 9 maanden met aftrek veroordeeld, de 34-jarige chauf feur H. O. kreeg 6 weken met aftrek en de 51-jarige chauffeur P. v. d. W. schoonvader van K. werd een boete opgelegd van 500, subs. 4 weken hech- teni» Alle drie zijn Amsterdammers. K. was ten laste gelegd, dat hij een partij horloges er was sprake van 800 exemplaren uit het buitenland had ge smokkeld en voorts dat hij aan iemand, die in het buitenland woont 50.000 had uitbetaald, zonder vergunning van de Ned. Bank. K. zei de horloges in consignatie te hebben gekregen van een Belg, die ove rigens goed Nederlands sprak. In de Wa tergraafsmeer had hij, naar hij zei, deze Belg ontmoet en toen de horloges van hem overgenomen. De horloges werden, nadat de Belg zijn geld had ontvangen, naar v. d. W. gebracht, dié ze opsloeg, en O. haalde zo nu en dan een deel der horloges af en bracht ze naar de kopers. De officier van justitie, mr. W. Smit, achtte indirect bewezen, dat K. de hor loges zelf gesmokkeld had, omdat K. niet kon bewijzen, dat een ander dit had ge daan. Mr, Smit geloofde niet in, het be staan van de Belg. Overigens deed het er niet veel aan toe op welk punt van de dagvaarding werd veroordeeld. Als de De politierechter nam blijkbaar wei aan, dat er een Belg in het spel was ge weest en sprak daarom de verdachte vrij van de ten laste gelegde smokkel, maar legde hem 9 maanden op voor het uitbe talen van 50.000 aan een niet-lngeze- tene zonder vergunning van de Nederl. Bank. Vervolgens veroordeelde hij K. tot 50 boete en verbeurdverklaring der hor loges in een tweede zaak, waarin K. ten laste was gelegd, dat hij gesmokkelde waar de horloges ten verkoop of aflevpring ln voorraad had. Het is vandaag een gedenkwaardige dag in de historie van het Nederlandse voetbal: precies 60 jaar geleden werd in Haarlem een vergadering gehouden, waarin op voorstel van de heer W. Muiier tot het constitueren van een Voetbal- en Athlctiek Bond werd besloten. Een tweede bijeen komst volgde op 8 December 1889 en toen zag de huidige K. N. V. B. na het aannemen van het reglement en het kiezen van een bestuur definitief het levenslicht. Pim Muiier die 10 jaar tevoren door het stichten.van HFC de voetbalsport in ons land introduceerde, is ook ten aan zien van het vormen van een bond van voetbalclubs de motorische kracht ge weest. ,.Ik vraag mij in gedachten af", zo heeft hij later verklaard, „welk een ezel ik niet geweest zou zijn als ik na hetgeen ik in Noordwijk, Ostende en in Engeland had gezien. nog niet op het denkbeeld was gekomen om in Nederland ook voetbal te spelen en tevens een bond te stichten, die dat spel tot een volksbe lang en een middel tot lichamelijke op voeding zou brengen?" Doch onze sportpionier heeft dat ge lukkige inzicht wèl gehad en nog altijd present als er evenementen van gewic'nt aan de orde zijn kan de nu 84 jarige Muiier getuige zijn van de voorspoedige groei van die organisatie, welke hij 60 jaar geleden met hulp van een handjevol enthousiasten uit Haarlem, Den Haag. Amsterdam, Rotterdam en Delft startte: de KNVB is met zijn over de 300.000 leden vèr-uit de grootste sportbond in Nederland. Men vraagt zich alleen af. waarom het met het Engelse voorbeeld voor ogen nog 10 jaar na het oprichten van onze eerste vereniging heeft moeten duren, eer men tot het stichten van een bond en het vormen van een competitie is ge- sterdam" deelde mede, dat in zijn club een nieuwe redactie was gevonden, dia men evenwel had vergeten mee te bren. gen naar de vergadering. Besloten werd. deze wijziging alsnog naar hei bestuur te zenden doch men vraagt zich af of dat wel ooit is gebeurd. Tot op de huidige dag struikelen er elke Zondag ontelbare spelers en toeschou wers over diezelfde regel! Vrijdag 18 November HILVERSUM II (416 m) 7.00-24.00 NCRV 7.00 Nieuws 7.30 Sluiting 8.30 Nieuws 8.35 Gram 9.15 V. d. zieken 9.30 Waterstanden I Belg wel bestond, dan was de verdachte 9.35 Gram 10.30 Morgendienst 11.00 Gram. strafbaar, omdat hij aan een niet-lngeze- 0 snit 's morgens „kiplekker" ntt bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die Liter gtü op te wekken en uw spijsvertering en stoel. iH'o°cVOOrdraCft i'oü? uang I pfanla ard i g zacht' 'm id d el? onovéjtro ffen om de 13 M Nfeu°W mi® Dansmuziek doer'stromen'Eist Cartêr'3 LeverPlU«ties. 11.35 Sextet, 12.10 Alt en piano, 12.33 Lichte muziek 13.00 Nieuws 13.15 Promenade-ork en solist 14.00 Strijkkwartet 14.40 Voordracht 15.00 Gram 15.10 Trio 15.40 Voordracht 16.00 Cello en piano 16.30 Sluiting 17.30 Friese uitz. 17.45 Schoolzangwedstrijd 18.30 Mannen koor 18.45 Ch.N.V. 19.00 Nieuws 19.15 Rege- ringsuitz. 19.30 Gram 19,40 Radiokrant 20.00 Nieuws 20.05 Concertgebouwork. omroepko ren en solisten (21.20-22.00 Klankbeeld) 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nieuws 23.15-24 00 Gram. HILVERSUM I (301,5 m) 7.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 12.00 AVRO 16.00 VARA 19.30 VPRO 21.00 VARA 22.40 VPRO 23.00- 34.00 VARA 7.00 Nieuws 7.18 Gram 7.30 Sluiting 8.30 Nieuws 8.38 Gram 8.30 V. d, vrouw 9.00 Gram 10.00 Causerie 10.03 Morgenwijding 10.20 Gram 10.30 V. d. vrouw 10.45 V. d. zieken 11.15 Accordeonork. 11.40 Voordracht 12.00 Zang en gitaarspel I" mond-orgel 13 13.45 Gram 14.00 V. d. vrouw 14.20 Kamer- ork. en solist 15.00 Boekenschouw 15.20 Ka- merork. en soliste 16.00 Filmprogr. 16.30 Slui ting 17.30 Muzikale causerie 18.00 Nieuws 18.15 Felicitaties 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 „Denk om de bocht" 19.13 Orgel en zang 19.30 Causerie 19.50 „Tien voor acht" 20.00 Nieuws 20.05 Viool en piano 20 30 Causerie 20.55 Boekbespr. 21.00 Verzoekprogr. 21.25 Hoorspel 21.50 Euitenl. weekoverz. 22.05 Thea- ter-ork -koor en solisten 22.40 Causerie 22 45 Avondwijding 23.00 Nieuws 23.15-24.00 Gram. Radiodistributie III: 7.00 VI. Br.: N*ws. 7-05-7.30 Gram- 8.30 VI. Br.: Conc. 9-00 Nws. 9.05 Gram. 1000 Eng. L.P.: Nws. 10 10 Verz, pr. 11.00 Orgel 11.30 NWDR: At, viool en piano. 12,00 .VI- Br. Bont progr. 13.00 ws. 13.15 Orgel m. zang, 14 00 Eng. H.S.: Nws. 14.10 „Petticoat Lane". 15 00 Kalundborg: Wivex orkest. 16.00— 16.30 Eng. LP.: Reg. King en ofk. 17-30 Kootwijk: Batavia. 18.00 Beromiinster: Órk. suite „Engiaina": 18-30 VI- Br.: V. d. sold- 19.00 Nws. 19.30 Filmmuz. 20.00 Fr. Br-: ork. en sol. 21.15 soli 21.30 Eng. L.P.: .Over the garden wall, 22.00 M cau serie. 23.00 nws. 23.15 „topic for to-night" 23 20 muz. Rad'odistributie IV: 7.00—7.30 Div- 8 30 Fr Br Weer 8.32 Gram. 10-00 Div. 11 30 Eng. H.S.: dansork. 12 00 Eng. L.P.: BBC Welsh orch, 12.45 voordr, 13.00 „.mrs. Dale's Diary", 13.15 Dance orch, 14.00 BBC North. Orch 15 00 V. d. vrouw. 16.00—16.30 Eng. H.S-: BBC Midland Light Orch- 17.30 Fr. Br.: V, d zieken- 17.40 cello. 18.00 V. d. sold. 18 30 Eng. L.P Sopraan, viool en piano- 19.00 orgel. 19 15 N. Allen en ork, 19.45 hoorsp., 20.00 VI. Br. Opera Milhaud. 22.15 Nws. 22.25 Minia tuurmuz- 22.50 Nws. 23 00 Div, tene f 50.000 had uitbetaald. Hij eiste jaar gevangenisstraf. K 30. Door een heleboel tuinen bereikten ze tenslotte de villa van mijnheer Sop, een rijke zeepfabrikant. De heer Sop was niet bevriend met Harry Klungel. „Al dat artistentuig", placht hij te zeggen, „daar heb je niets aan. Ze scheren zich niet eens. Ik heb er nog tooit een stuk scheerzeep aan verkocht. En hun handen wassen ze met schuurpoeder, zo vuil ma ken ze zich". Nee, van kunsfehaars moest hij niets hebben. Hij zat juist achter zijn bureau een brief te schrijven aan een winkelier, die hem nog tien dozen zeep schuldig was, toen hij een groot gedruis vernam. Hij deed de tuindeuren open en half buiten adem renden daar naar bin nen: Karei Kwiek, mijnheer Gabriël en de luitenant. Toen ze hun verhaal had den verteld, begon de heer Sop zo hard te lachen, dat Karei bang werd, dat hij er iets van krijgen zou- „Nee, maar die is goed", brulde Simon Sop: „Je had bij geen mens beter kunnen binnenvluchten dan bij mij. Vijanden van die Klungelaar daarginds, zijn vrienden van mij. Kom maar mee naar de bibliotheek, dan drin ken we samen 'n glaasje wijn". En zo zaten vijf minuten later Karei Kwiek en zijn vrienden in de bibliotheek van Simon Sop. Niemand wist, dat ze er wa ren. De heer Sop had hun nieuwe kleren beloofd en een masker om voor hun ge zicht te doen. De volgende dag zouden ze dan hun reis via Amsterdam naar Bagdad kunnen voortzetten. Nadat ze een hele tijd gezellig hadden zitten praten begonnen onze vrienden slaap te krijgen. De vriendelijke mijnheer Sop wees hun alle drie een een kamer en spoedig was het gehele huis in diepe rust verzonken. komen. Het antwoord is gelegen in het feit, dat de toenmalige clubs met het spe len in onderling verband en het „aan nemen van een match" tegen andere te genstanders van tijd tot tijd blijkbaar volkomen tevreden waren. Doch die ont moetingen tegen andere verenigingen ga ven ten leste de moeilijkheden, welke de bond bestaansrecht verleenden. Men dè wederzijds weliswaar naar uit het En gels vertaalde regels doch de opvattingen daarover liepen zover uit een, dat men bij meer onderling tontact wel tot uni formiteit moest komen. De clubs die de bond oprichtten? Hier volgen ze: HFC, Concordia (Rotterdam), Delftse F-C„ Excelsior (Haarlem), HVV, Olympia (Rotterdam) „Rotterdam", „Amsterdam", RAP en Amsterdamse F.C. Men ziet het al: HVV en HFC zijn ook thans nog bekende klanken; van de overige verenigingen zijn de meeste weer ter ziele gegaan, Hoog het amateurisme Het is merkwaardig, dat in tal van landen die later voetbal gingen spelen dan Nederland, intussen het profes sionalisme krachtig is uitgegroeid, ter wijl wij nog altijd spelen onder de strenge amateuristische regels, die ai door Muiier en de zijnen werden ont worpen, In de allereerste reglementen immers al werd vermeld, dat men, zo dra men geld van zijn club ontving bo ven de reis- en verblijfkosten, beroeps speler zou zijn! Een andere aangelegenheid, die me de jaren gelijk gebleven is, is de bui- tenspelregel- Bij de eerste bespJ[® j gen reeds werd de opmerking ge dat de offside-regel mmder gemakke lijk te begrijpen viel. Een lid van „Am- 8). „Och, ik weet wel, dat het afschuwe lijk brutaal klinkt, Bob, maar toch, ik moet mijn hart eens luchten, kerel. Ik denk veel over jouw toestand, ouwe jongen en ik heb enige aandacht ge schonken aan de verhouding tussen oom John en Polly". „Ik geloof, dat we daarover maat liever niet moesten praten, Paul," zei Bob rustig.- „Toch wel," hield de ander vol. „Laten we de dingen toch bij hun ware naam noemen. Polly's moeder is een avontu rierster. De oude Eastman heeft niet veel nagelaten en mevrouw Eastman maakt alles aardig gauw op.... feitelijk wat tè gauw. Ze wil Polly een rijke man bezorgen en oom heeft duiten genoeg." „Schei daarover uit!" zei Bob beslist. „Wat haar moeder wil, komt- er minder op aan. Polly is gee nmeisje, dat „Toch niet? Misschien niet, als de ware Jacob bij haar aanklopte, maar ik zou er op durven wedden, dat jij nog geen mond tegen haar opengedaan hebt. Wat moet dat meisje anders denken, dan dat jijniets van haar wilt hebben. „Hoor eens hier Paul, je medht hei goed, maar we moesten er toch maar niet verdér op doorgaan. Mijn gévoelens ko men er drommels weinig op aan, omdat ik.... straatarm ben. Ik heb geen geld genoeg, om een...." „O, is dat de kwestie? Je trots dus?? Ik moet zeggen-, als je ook maar iets om haar geeft, dan is dat allemaal mallig heid. Polly is twintig als ze dat al is en oom John is vijftig. Geloof jij. dat hij haar oo» gelukkig zal maken? Denk jij. dat wat mooie prullen, wat parels en zo, al het nodige vormen om haar geluk kig te maken? Polly is flink; eentje, di- voor 'n man door het vuur zou gaan, al? ze van hem hield. Echt ras. Bob. Een hu welijk met oom John zou een kwelling voor haar zijn. Jij weet net zo goed als ik dat hij onder zijn vriendelijk uiterlijk zo hard ais een spijker is, en dat hij eer afschuwelijk lastig karakter heeft. Al» hij ooit in zo'n driftbui tegen haar....' Bob Dolliver balde de vusten. „Schei Uit Paul! Schei in vredesnaam uit! Denk je dan niet. dat ik al'lang gezien heb, wat er gaande is? Maar ik heb geen ogenblik kunnen denken, dat Polly....dat Polly...." Zich door haar moeder aan de hoog ste bieder zou laten verkopen!" gromde Paul Grimshaw. „Nou, dat doet z« zeker niet, als Jij jezelf maar tegenover haar uitspreekt Haar moeder zanikt haar dag en nacht aan haar hoofd en Polly is nog jong, terwijl haar moeder haar verreweg de baas is en geen roedelijden kent. Als ik het niet al te verkeerd heb, dan wordt de verloving nog voor het eind van deze week publiek gemaakt..., of Jij moet er tussen komen. Het werd eventjes stil. Bob klemde de handen nog steeds ineen en zijn gelaat stond smartelijk vertrokken. John Strawn kwam zo zachtjes binnen, dat ze hem geen van beiden hadden horen aan komen. Zijn gezicht was m de schaduw niet te onderscheiden. Dolliver", zei hij bedaard, „de kelder deur is op slot. Zou je Jaggers even voor me willen halen??" Bob keerde zich verschrikt om, trachtte zich te beheersen en ging zonde.' een woord te zeggen heen om zijn op dracht te vervullèn. Toen hij weg was, deed Strawn de deur dicht en kwam de kamer in. Paul werd bleek. Er lag Iets dreigends in de manier, waarop zijn oom naar hem toe kwam. John Strawn was nu niet meer de vriendelijke gastheer: zijn hangwangen waren vuurrood van woede. En zijn mónd vertrok tot een grijnslach. „Jou gemene hond!" stiet hij uit. „On dankbaar mormel! Ik moest je het huis uittrappen!" „Ik.... maar oom John. Ik Paul kon verder geen woord uitbrengen. „Verspil maar geen tij-d met uit vluchten en leugens," snauwde Strawn. „Ik heb dat hele gesprek gehoord. En het motief voor je goede raad aan mijn se cretaris is me ook volkomen duidelijk., gemene, hebzuchtige vrek!Als oom als vrijgezel sterft, dan ben ik zun enige erfgenaam. Hij moet me wettelijk al zijn geld nalaten. Dat is jouw redenering! Pa rasiet! Luiwammes! Verkwister! Ik wou, dat ik je gelaten had, waar ik je vond.... in de goot! Maar je hebt niet alleen je eigen potje opgezet...» je hebt het laten aanbranden bovendien! Ik heb met jou afgedaan!begrijp je dat goed?" „Wilt u mewilt u me dan,,., op straat zetten??" hakkelde Paul „Precies! Goed geraden! Ik zal mijn gasten vandaag niet wegjagen door een familieruzie.... je kunt hier blijven.... tot Maandag.... als je mijn eten ten minste nog door je keel kunt krjjgen. zonder te stikken! Misschien vind je ne wel leuk, je gelukwensen nog t„ kunnen aanbieden, volle mevrouw Strawn te kunnen wat?" Paul Grimshaw zonk met ZU vewicht in een stoel neer en dehe e mer scheen om hem heen e r a en. Onterfd! Op straat ge^et. zonder een ^IrfzUn hart verwenste hij Vera Kings- lake die hem op dit idee, waardoor hij in zijn'ongeluk was gelopen, gebracht had. V. De handafdruk. John Strawn was een meester in het verbergen van zijn aandoeningen. En met zijn gewone hoffelijke vriendelijkheid voegde hij zich dan ook weer bij mevrouw Eastman, Polly en Vera Kings- lake, die bij de keldertrap Op herr. ston den te wachten, zonder dat deze iets aan hem konden bemerken van de onver kwikkelijke en heftig scène, zojuist tussen hem en Paul 'gespeeld. Bob Dolliver had de sleutels bij Jag gers gehaald en had zich zonder enige bedoeling bij het groepje gevoegd, dat nu op onderzoek ging in de benedenverdie ping van het oude hui*, waar de Zwarte Vos voor honderdduizenden dollars vals geld had gemaakt. Strawn nam de sleutel van Bob aan en ontsloot de deur. U behoeft niet naar stof en spinne- webben te.kijken, zei hij lachend Het is hier zo schoon als het maar zijn kan. Ik zal het licht opdraaien, dan is er ook geen reden voor bangheid in 't donker- Na het opsnijden van Strawn over de schitterende drukkerij, viel het PoUy nog al tegen en zei dit onomwonden. Ik had gedacht, hier geheime kamers en zo meer te vinden, zei ze, toen ze de kelder door waren en ze niets anders zag dan een enkele door een stenen muurtje en een gewone deur afgescheiden ver trek. In de kille, lage ruimte stonden slechts enkele werkbanken, tnaar 31 e werktuigen waren door de politie ver- wijdèrd. Geheime vertrekken zouden nergens toe gediend hebben, verklaarde Strawn, Zodra de Zwarte Vos onder verden king kwam te staan, was het met hem gedaan ook. Hij heeft alleen zo lang sue- ces gehad, omdat hij iedere verdenking wist te vermijden Toen het tot een inval kwam, gebeurde die zo snel, dat hij geen gelegenheid meer had, zijn machines te verbergen. Kra-a-ak! Een losse plank, die een paar meter verder tegen een vat aanstond, viel met een harde slag tegen de vloer. Het klonk als een schot. Van het voornemen het op een gere gelde competitie aan t« sturen kwam in het begin niet zo veel terecht. HVV had er namelijk bezwaar teg°n, .tegen een van de andere clubs uit te komen en zo liet men de elftallen vooreerst dan maar vrij. Met het gevolg dat HFC en RAP dat eer ste seizoen elk 9 wedstrijden speelden, maar Excelsior slechts 3 en VVA 5. Langzamerhand wam er evenwel teke ning in de toestand en toen een onbe kende een gouden medaille uitloofde voor de kampioensploeg, werd tevens beslo ten dat men elke andere ploeg minstens eenmaal zou hebben moeten bestrijden en minimaal acht wedstrijden zou hebben moeten spelen, om aanspraak op de ook nu nog traditionele gouden plak te kun nen maken. Alles moest groeien. Rende men in de oertijd maar in wat oude kleren rond, en had men van het trekken van lijnen rond en op het speelveld geen weet. later verschenen de clubcostuums en waren het.... de spelers zélf die vóór de wedstrijd begon het veld inrichtten en met palen sjouwden. Bij Frisia de oudste Noordelijke voetbalclub, begon men met het aanschaffen van blauwe petten ter onderscheiding van de te genstanders en bij Be Quck vond men in „officiële" ,ontmoetingen het donker blauwe clubtenue dermate somber dat het met de sjerpen en kwasten (ge leend van schutterij-officieren) 'werd opgevrolijkt. Uiteraard kon men bij ïo'n gelegenheid het clubbestuur niet buiten het elftal houden en deze he ren holden dan met hun linten-met insignes achter de bal- Zo'n wedstrijd werd helemaal door de beide betrokken clubs onderling gere geld. De bond bepaalde alléén, wanneer de ontmoeting uiterlijk gespeeld diende te zijn. Krijgen de clubs tegenwoordig hun programma van A tot Z en onwrik baar opgedist 'n de officiële mededelin gen, in die tijd moesten de clubbesturen het allereerst over een passende datum eens worden. Had men het zo ver ge bracht. dat zag men een tijdje later do match in het bondsorgaan gepubliceerd, met de vermelding „aangenomen". Lat en netten Hadden de hoopjes kierel? te* ding van de doelen geleidelijk pllaat» ge maakt voor doelpalen, met hoge schoten Weef het maar sukkelen. Men spande na. melUk in die dagen tussen de beide goal- nalen een touw om de hoogte van het doel aan te geven. En dat gaf nog al eens herrie, omdat men bij een scherp «hot vaak van mening Verschilde of de bal over. dan wel onder het touw was door gegaan. Het besluit van de bond, de doel- lat in te voeren, maakte aan deze dis puten een einde en toen bovendien Spar ta tijdens een toer in Engeland de doel- netten had ontdekt, had men eindelijk de huidige vorm van het „heiligdom" van de keeper te pakken. Men moet glimlachen als men de finan ciële ciifers in die eerste jaren ziet. Toen cieie cyiers in lustrum vierde en rond 1000 leden telde sloot men een heel hond si aar af meteen batig saldo van..,. ri 25— Er was aan administratiekosten fl 3840* uitgegeven en wedstrijden van bezoekende Engelse clubs hadden per stuk een tientje aan inkomsten in het laatje gebracht. De uitgaven overtroffen de baten evenwel enige malen. Goede. Oude voetbalUjd..,, Gisteren Is aan de Venlose veiling de recordomzet van 20 millioen gulden be reikt, waarmee alle voorgaande jaar totalen zijn overtroffen. Dit ^°Se cijfer is vooral te danken aan de grote augurken- omzet van de afgelopen zomer Van de 20 millioen worden ongeveer 12 miftoen door de groenten geleverd en circa 8 mil lioen door de eierenafzet. Vorig jaar be reikte men met 17.5 millioen, eveneens een record. Waarschijnlijk is deze omzet de hoogste van alle veilingen in het land. De Venlose veiling vormt de afzetorga nisatie van 5600 boeren en tuinders, aan gesloten bij 55 tuinbouwverenigingen en voor 6000 boeren, die bij 75 eiervereni- gingen zijn aangesloten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2