NYLONS RAAKTEN OP DRIFT Schilders voor werkspreiding Weerbericht Tsjoenking wordt ingesloten door rode legers Bodemrijkdom van Perzië Op de IRIBUNE DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Complot in Turkije „La Passionaria" gearresteerd tnt nnnrkoming vun iverkloosheid Moordpartij op Java Een liedje als het Wilhelmus Amerika sluit de ambassade „Onze taak is afgelopen" Luchtwachtdienst No. 2I0ES 'l%Lstc JAARGANG VRIJDAG 18 NOVEMBER 1949 President moest uit de weg worden geruimd De Turkse veiligheidspolitie heelt drie leden van de oppositiepartij gear resteerd, die 'n samenzwering hadden beraamd om president Ismet Inönu en Celal Ayar, leider van de democrati sche party uit de weg te ruimen, aldus is te Ankara bekend gemaakt. De samenzweerders waren van plan na de moord op de president de minister raad omver te werpen door middel van propaganda, welke gevoerd zou worden met een door maarschalk Chakmak te on dertekenen proclamatie. Een voorbeeld Anton Preisinger, een 37-jarige hotelhouder in Oberammergau, is gekozen om in 1950 de Christusrol te vervullen; de 20-jarige Annamarie Mayr wordt „Maria", ECONOMISCH-MILITAIRE HULP VAN DE V. S. HEILWENS AAN DE K.N.V.B. BIJ ZIJN 60ste JAARFEEST door Darul-Islambende MEER BEWOLKING ook voor vrouwen DE KAN'l'OKEN zijn tijdelijk gevestigd ln het Gebouw Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. abonnementsprijs bedraagt T 3 90 per kwartaal, f 1.30 per maand, f 0.32 per week Directeur: J r> p Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TLSSEKO.P. LEO J M- HAZLLZET Algemeen redacteur: B. A* PAALVAST DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende aivertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Deze 77-jarige maarschalk is een van de grootste helden van de Turkse revo lutie. Ook hij zou inmiddels gearresteerd zijn. ten, die elk op hun gebied, het probleem volkomen beheersen. Dit heeft men ingezien, en overal zijn de rehabilitatiecentra geschoeid op deze Wanneer we een voorbeeld noemen, dan vermelden we met ere de rehabuita- tiedienst van het Brabantse Wit-Gele Kruis. Het is toch wel duidelijk, dat re habilitatie gebonden moet zijn aan de levensbeschouwing, wil ze maximale re sultaten bereiken: de gehele mens aangrij pen. Vooral de psychisch geschokte, en dat is, min of meer, elke invalide, zal er baat bij vinden, dat een zo belangrijk deel van zijn geestesleven als zijn gods dienst, de atmosfeer bepaalt van de goede zorgen, die men aan hem besteedt. Ir. EDM. NICOLAS Gisteren bestond, zoals wij toen ook in dit blad hebben kunnen lezen, de Konink lijke Nederlandse Voetbal Bond 60 jaar. En hoewel daar gisteren (zij het slechts speciaal met betrekking tot de aller eerste historie) al ruimschoots aandacht aan is besteed en hoewel er in de ko mende weken daar nog wel meer over zal worden geschreven, willen wij ook van daag in dit hoekje nog iets bij dit 60-jarig jubileum opmerken. Zijn wij er ons wel van bewust, dat de K.N.V.B- als instelling een kostelijk nati onaal volksbezit is? Dat hij de organi satie is, die onze meest populaire en be oefende volkssport in geordend verband leidt? Dat hij 300-000 actieve voetballers de gelegenheid tot een even noodzake lijke als nuttige ontspanning en ontwik keling van geest en lichaam in sportieve zin biedt en garandeerd? Dat hij een véél- voud van 100 000 toeschouwers een paar uurtjes prettige en onschuldige verstrooi ing mogelijk maakt? Dat hij in zich beli chaamt al dat goede en mooie en sterke, dat van de sport een maatschappelijk goed van hoge waarde maakt? Daarom is die 60-jarige K.N.VB. niet zo-maar een bond- Daarom is die K.N.V B. waarop Nederland trots kan zijn, een in stelling, die voor Nederland van groot sociaal belang is- Voor heel Nederland, al dan niet sportief. Want K.N V.B. be tekent: volkssport nummer 1- En volks sport betekent: volksgezondheid, geeste lijk en lichamelijk. Nu beleeft die KN VB. in zijn 60ste jaar op het ogenblik spannende dagen. Wellicht dé,spannendste van zijn bestaan. De strijd die hij thans heeft te voeren, is wellicht de zwaarste van alle waarin hij ooit heeft gestaan. De mens is ge neigd om de situatie, die hem het dichtst voor ogen ligt, altijd het ernstigst te achten, maar Is het niet waar, dat de storm van het professionalisme zwaarder dan ooit op de poort van de K.N-V.B. beukt? Waren ooit de pogingen om het amateurisme van het Nederlandse voetbal te ondergraven geraffineerder en hardnekkiger dan nu? En is niet het professionalisme het groot ste gevaar dat de amateuristische sport bedreigt, omdat het haar in haar diepste wezen aanrandt? De K-N.V.B.. voert een zware strijd. Geen principes prijsgeven. Maar ook geen struisvogelpolitiek. Geen marchanderen. Maar ook geen kinderachtigheden. Een open reëele kijk op de huidige stand van zaken. En het inzicht om datgene te be sluiten dat bij de ontwikkeling der situ atie het enig juiste is. Wij wensen de K.N.VB. bij zjjn 60ste jaarfeest: moed, wijsheid en kracht. En daarbij ook nog vele jaren. Maar de eer ste heilwens lijkt ons wel de meest actu ele. SUPPORTER. De Spaanse communiste Dolores Go mez Ibarori, die in de Spaanse burger oorlog bekend werd onder de naam „La Passionaria", is te Praag gearresteerd, onder beschuldiging van „Titoïme". Zij zou geweigerd hebben .de Spaanse com munistische partij onder voogdijschap van het Kremlin te stellen. „La Passiona ria" was aan het eind van de Spaanse burgeroorlog naar de Sovjet-Unie ge vlucht. Sinds enige tijd hield zij zich te Praag op, waar zij in behandeling was wegens een hartkwaal. ■nlasïi- i. iKKellbg der ormopdcLu^ Plastische chïrurg'e heeft hier aanzienlij- de Sctermsen "gebracht. Wanneer we de verkregen resultaten van nu vergelxj- Bijna 100 dessabewoners in de buurt van Clieribon (Noord-West-Java) zijn door een Darul Islam-bende van fana tieke Mohammedaanse terroristen ge dood, aldus wordt vandaag van Neder landse militaire zijde vernomen. Zü deden nog een aanval op een tweede dessa in West-Java en legden 45 wo ningen in de as, aldus meldt Ars. Press- De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Veranderlijke bewolking met in het Westen van het land plaatselijk enige neerslag. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk uit richtingen tussen Oost en Zuid- In het Wes ten van het. land vannacht iets minder koud, overigens weinig verandering in temperatuur. Zaterdag 19 November: zon op 8.06 uur, onder 16.44 uur; maan op 7 uur, onder 15.54 uur. (Van onze correspondent). Op een vergadering van de Bond Ne- derland-Indonesië te Delfzijl sprak de generaal-majoor H. J. J. W. Dürst Britt, oud-bevelhebber van de 7 Dec. divisie. In zijn rede memoreerde hij de Ronde Tafel conferentie en de aldaar genomen beslui ten en herinnerde aan de uitspraak van minister-president Drees, dat afgewacht moet worden of Indonesië de besluiten zal willen en kunnen uitvoeren. Hij zeide vele besluiten in Indonesië te hebben zien nemen, die nooit uitgevoerd werden- Spr. had grote waardering voor de mannen van de 7 December-divisie voor de O.V.W.-ers en het KNIL. Spr. betreur de het, dat de consequenties van de RTC. meebrengen dat de KNIL moet worden opgeheven, want het zijn deze mensen die direct na de Japanse capitulatie rust en orde brachten. De generaal constateerde, dat onze taak na de RTC. is afgelopen, doch voegde er aan toe, dat dit niet mag betekenen, dat wij in de steun aan onze jongens mogen verslappen. sen van zijn departement, diplomaten en deskundigen voor Chinese zaken gisteren met president Truman een uur geconfereerd hebben over de toestand in het Verre Oosten. Dat de oorlog geen zaak meer is van legers, maar gehele volken waarin man nen zowel als vrouwen worden inge schakeld, is in de jongste oorlog wel genoegzaam bewezen. Van dit standpunt uitgaande heeft de minister van Oorlog in principe zijn goedkeuring gehecht aan de oprichting van een korps „Luchtwachtdienst", waar. bij zowel mannen als vrouwen zullen worden ingedeeld, en dat zal ressorteren onder het commando Luchtverdediging bij de Luchtmacht Nederland. Dit korps zal in hoofdzaak een vrijwillig karakter dragen, doch gedurende de tijd, dat het personeel dienst doet. valt het uiter aard onder de militaire tucht, dat, voor al wat het vrouwelijk deel aangaat, een nieuw element in onze huidige defensie zal betekenen- Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft bekend gemaakt, dat het consulaat en de ambassade van de Ver. Staten te Tsjoenking, de hui dige tijdelijke hoofdstad van de Chi nese nationalistische regering, zullen worden gesloten m. h. o. op de bedrei ging, welke de communistische legers voor de stad vormen. Reeds heden is een deel van de staf van het Amerikaanse consulaat uit Tsjoenking naar Hongkong vertrokken. Het personeel van de ambassade zal blij ven, tot de Chinese nationalistische rege ring haar plannen heeft bekend gemaakt. Waarnemers geven Tsjoenking als nationalistische hoofdstad hoogstens nog een paar weken, indien de commu nisten voortgaan deze stad van twee richtingen in te sluiten. De leiders van de Amerikaanse mis sies in Oost-Az en het Verre Oosten zullen tegen eind Januari besprekingen voeren te Bangkok, (Siam), om de algemene toestand in dat geb ed onder ogen te zien. Dit besluit werd genomen nadat minister Acheson, functionaris-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1