WRAK VAN DE VERMISTE DAKOTA GEVONDEN Op een oever van de Oslofjord Kolonisten naar Nieuw-Guinea Frankrijk voor Stakingschaos Troostrijke woorden van de H. Vader Vluchtdie in een ramp eindigde Piloot vloog, ondanks verbod Wereld voedselsituatie gunstiger Weerbericht! Ondanks toegeven m loonkwesties «SIS Auriol naar koning George Dood door schuld De K-N.A.C. stelt op DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Niets over vrijheid Oostenrijkse schilling gedevalueerd m In Parijs neerleggen van arbeid algemeen t Tot de zieken van de gehele wereld Hoogtemeter met afwijking Een bom ontplofte Kanselverbod In de Stormhoek Thee wordt duurder Naar overschot en lagere prijzen Meer knipperlichten bij onbewaakte overwegen De honderdduizend is er uit yiate JAARGANG DINSDAG 22 NOVEMBER 1949 No. 2108# Praag acht zulks ontoelaatbaar Noorse militairen speurden onvermoeid naar de DakotaVolgens de laatste berichten mochten zij er in slagen het wrak te vinden. Zelfs de muskieten zijn er van of aMehngen^TtÓrtJen ander ras Basisko'ers 14.40 schilling per dollar - 1 Chinese communisten maken nog diverse delen van Malakka onveilig. Dit is een actie-opname uit Noord-Johore, waar de Engelsen er in slaagden enige van deze bandieten, die zich in de dichte rimboe veilig waanden, gevangen te nemen. PLUIM VOOR AMSTER DAMMERTJES Scholieren verkochten voor f 100.000 aan kinderzegels Dit is James Grove Fulton, oud 46 jaar, en voormalig republikeins lid van de Commissie voor buiten landse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Hij heeft verklaard als gijzelaar naar Rood China te willen gaan. De reden van dit aanbod ligt in het feitdat Fulton zich in handen wil stellen van de Chinese com munisten inplaats van de consul- generaal van de Ver. Staten Angus Ward, die zij hebben gevangen genomen. Ward heeft reeds veel te lang voor het Amerikaanse volk geled&n, vindt Fulton; daarom wil hij zijn lot overnemen. Waarschuwing voor Pater Lombardi LEEF WAARACHTIG ROERGANGER KAPITEIN FAALDE BIJ SCHEEPSBRAND DEPRESSIE IN AANTOCHT j DB KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3-90 per kwartaal. 1.30 per maand, f 0 32 per week. Directeur: J KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr^TH 17^7^ LEO J- M- HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende alvertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. De Tsjechoslöwaakse autoriteiten heb ben bekend gemaakt, dat het dagelijks verschijnende nieuwsbulletin van de Ame rikaanse ambassade te Praag op 16 No vember in beslag genomen is wegens de daarin voorkomende verwijzing naar .volledige vrijheid voor de vreedzame meningsuiting der politieke oppositie". De rechtbank te Praag achtte de zin uitlegbaar als „een bedreiging voor de veiligheid van de staat en de openbare orde"- De woorden kwamen voor in de door het bulletin gegeven tekst van een Ame rikaanse resolutie in de politieke commis sie der Verenigde Naties. In beslagneming van dit bulletin, dat in de Tsjechische taal verschijnt en meest officieel nieuws uit Lake Success of Was hington geeft, geschiedt zo dikwijls, dat het in feite een zaék van- routine gewor den is, aldus Verklaarde een woordvoer der van de ambassade. Het wrak van de vermiste Dakota van de Aero-Holland is heden door patrouilles gevonden op de Weste lijke oever van de Oslofjord tussen Filtvet en Storsand. Volgens de laatste berichten zou den aan boord van het verongelukte vliegtuig nog tekenen van leven zijn waargenomen. De Vereniging Kolonisatie Nieuw- Guinea en de Groter Nederland Actie onderhandelen thans over het charteren van een schip van de K.P.M.. dat nog vóór de souvereiniiteitsoverdracht 1400 kolonisten naar Nieuw-Guinea zal kun nen brengen, aldus heeft ir. A. van Kerk hoven te Buitenzorg tijdens een ge combineerde vergadering van de afdelin- Het gerucht liep gisteren dat een van de Joodse kinderen, die zich aan boord bevonden, in verband met zijn ge zondheidstoestand, het vliegtuig te Meis broek (Brussel) zou hebben verlaten. Dit gerucht wordt zowel door de autoritei ten van het vliegveld te Meisbroek, als door <je Joodse organisaties te Brussel tegengesproken. Wel is het juist, dat een van de kinderen te Meisbroek medische heeft gekregen. Een zich aan nW„cfT!!n de Dakota bevindende ver en het ktoÏÏFX® deze medische hulp van het toestel ^a™ederom aan h °P Meisbroek hebben mensen van <je Sabena de an tenne van het vliegtuig, Welke niet ge heel in orde was, nog gerepareerd Volgens Oslo Eveninger Dagbladêt be vonden zich in het vliegtuig de Noorse verpleegsters Anna-Lise Jensen, oud 20 jaar, en de Zwitserse verpleegster Marian Zaiontz, adres en leeftijd onbekend, en voorts twee volwassen Joodse personen, wier namen door de Joodse organisatie te Parijs nog niet bekend gemaakt wor den, omdat de familie eerst op de hoogte moet worden gesteld. De kinderen leden aan ondervoeding en hadden een zeer moeilijke tijd achter de rug. Thans gingen zij in het Noorden een vacantie van zes maanden tegemoet om er weer bovenop te komen. r;?et Oostenrijkse ministerie van finan cien heeft gistermiddag bekend gemaakt, dat de schilling is gedevalueerd De nieuwe basiskoers van de dollar is thans 14,40 schilling en voor het pond 40 32 schilling. pond 40-32 2000 als eerste bedrag in een garantie fonds. dat 90.000 bedraagt. In zijn redevoering zeide ir. Van Kerk hoven o.m.: .,Hef is thans duidelijk, dat de Nederlandse regering vastbesloten is niet t.oe te geven inzake de status van Nieuw-Guinea Niet alleen minister Van Maarseveen. doch ook twee andere ministers zouden aftreden, wanneer Nieuw-Guinea onder de R.I.S. zou ko men Op ethn-ografische. biologische, geogra fische en geologische gronden weerlegde spreker de beweringen, dat Nieuw- Guinea deel uitmaakt van Indonesië „Zelfs dc muskieten zijn van een ander ra Tenslotte zonden de verenigingen een telegram aan minister-president Drees minister Van Maarseveen en de beide Kamervoorzitters waarin met klem ver zooht werd. vast te houden aan de Nederlandse souvereiniteit over Nieuw- Guinea en niet toe te geven aan de eisen var. de R.I.S. In het telegram wordt aangedrongen op toekenning van de grondrechten voor de Nederlanders in Nieuw-Guinea en wordt gezegd, dat de vorming van een stamland een eminent nationaal belang voor de toekomst van Nederland als natie geacht wordt. - f 1 I zullen voor 24 uur worden opgeschort. Bij metaalbedrijf, het bouwbedrijf, de haven volkomen worden stopgezet. Eveneens j werken r.n de chemische productie, die zullen de licht- en stroombedrijven wor- zowat ane organisaties betreft, aan de sta den uitgeschakeld. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) De besprekingen tussen de vakfedera ties zijn er ten slotte op uitgelopen, dat de Force Ouvrière de spoorwegstaking voor a.s. Vrijdag handhaaft, ofschoon zij slechts 40.000 van de 4000.000 spoorweg- lieden omvat. De C.G.T. heeft er scherp op aangedrongen, met de bedoeling na tuurlijk zich van de leiding der staking meester te maken. Het gevolg van een en ander was, dat ofschoon de leiding der christelijke vakbonden met 15 tegen 13 stemmen besliste, niet aan de staking deel te nemen, hun metaalbewerkers en spoorweglieden toch onmiddellijk besloten, mede te staken. Doordat dus de grote sleutelindustrieën en het verkeer bij de staking betrokken zijn, wordt deze algemeen, ondanks het feit, dat de ministerraad gisteren het wets ontwerp heeft goedgekeurd, dat ingediend zal worden, om de collectieve loonover- eenkomsten te herstellen en de scheids rechterlijke tussenkomst bij stakingén te bevorderen, ïfdat dus een genoegdoening inzake de lóonkwestie in bet vooruit zicht is. De leiding der christelijke vakbonden blijft de staking ongewenst achten. Ook de organisatie der werkbazen wenst niet aan de staking deel te nemen, terwijl er ook in sommige ambtenaarskringen grote tegenstand bestaat. Maar aangezien de be weging zich van onder op uitbreidt, zodat nu reeds ieder ogenblik in verschillende' bedrijven stakingen van enkele uren uit breken, is het te verwachten, dat het deel nemen aan de staking a.s. Vrijdag werke- tijk algemeen zal zijn. Op dit ogenblik is men zeker van een algemene staking by de posterijen, tele grafie en telefonie. Wat de spoorwegen betreft, zal in de nacht van Donderdag op Vrydag om 4 uur alle verkeer worden stil gelegd, en dat zal 24 uur duren. In Parijs zal het verkeer van Metro en autobussen Men verwacht ook, dat de gaslevering zal worden stopgezet en dat ook, wat de electriciteitstoevoer betreft, 24 uur lang geen stroom zal worden geleverd. Hotels, café's, restaurants, schouwburgen;" taxi's, zullen tevens aan de staking deelnemen en ook de bakkers, die thans reeds waar schuwen, daags te voren brood in voorraad te nemen. In de hospitalen zullen alleen de aller noodzakelijkste diensten worden onder houden. Wat de ambtenaren betreft, is er nog veel verwarring. De christelijke en onaf hankelijke zullen niet aan de staking deel nemen, evenmin de ambtenaren van finan ciën. De diensten van de gemeentereiniging Het bewonderenswaardig enthou siasme, waarmede de jongens en meisjes van Amsterdamse scholen zich hebben ingezet voor het wel slagen van de landelijke actie voor hun misdeelde kameraadjes, heeft wel een zeer vruchtbaar resultaat gehad. Niet minder dan twee honderdduizend bestellingen, huis- aan-huis opgehaald, hebben da leerlingen van 94 hoofdstedelijke scholen bij het Comité Kinder zegels ingeleverd. Dit is voor een gezamenlijke waarde van 100.000, m prestatie, waarvoor de Amster dammertjes terecht een pluim ver dienen. Hedenochtend is met de aflevering ■van deze zegels een begin ge maakt. king deelnemen. De president van Frankrijk Vincent Auriol en mevrouw Auriol zullen op 6 Maart a.s. een officieel bezoek brengen aan kffning George en koningin Elizabeth van Engeland, aldus werd op het Bucking ham Palace bekend gemaakt. De H. Vader heeft zich to"! on de^anderb6d Ugt en u van de ene zijdrt een toespraak via Radio Vaticaha tot ^««,1 zie dan op naar Hem, de gehele wereld ge- die nietm staat is zich te verroeren, vast- de zieken over ue gcuviv - richt. Z. H. spoorde hen aan, nun den geduldig te dragen. Met betrekking tot het komende H. Jaar zei de H. Va- der, dat zyn gedachten uitgingen naar degenen, die niet naar Rome konden komen, „omdat zij genageld zyn aan het kruis van hun lijden", „Wij hebben besloten, u met Ons woord te bezoeken", aldus Z. H.: „en uw pijn te verlichten met de balsem van het H. Lij den van onze goede Zaligmaker Jesus Christus, dat, moge het niet altijd gene zing brengen, toch steeds troost en be moediging schenkt". „Bij de nadering van het H- Jaar en ter voorbereiding op die tijd van genade, willen Wij u helpen, beter te leren be grijpen en waarderen, welke voordelen gij kunt trekken uit de overweging van het lijden van Christus, hoe gij uW pijn lijk lot kunt verzachten door geduld, hoe gij het kunt verlichten door de hoop en hoe gij het in een nieuw licht kunt zien, door te beseffen welk een kracht en vruchtbaarheid erin ligt besloten. Het is dikwijls zeer moeilijk voor de armzalige menselijke natuur om zich te onderwerpen en te geloven, dat God blijft liefhebben, terwijl Hij een zo groot MÉden toestaat. Indien gij wellicht op een aan het ruwe hout van het genageld kruis. Terneergeslagen door iyden en droefenis, Iaat g yeen zucht over uw lippen komen, uw hemelse Vader zal u dit niet euevel duiden. Hij hoort er als het ware een weerklank in van de klacht van ZUn geliefde Zoon. t uister naar de apostel Pauius, die u leert dat het lijden van deze t«d niet opweegt tegen de toekomstige glorie, die u de waarde van het lijden geopenbaard,,voor uzelf, voor anderen, voor de grootste kwelling voor u is, dat g j - keloos terneerligt, niets kunt doen, u teloos voelt, een last voor uw omgev .g en dat gij uw leven betreurt, dat gij kor en vruchteloos waant. Is het echter niet waar, dat het ge bed de ziel op serene wijze loutert, edele gedachten in de geest wakker roept, aan harten, die zyn afgedwaald, de ijdelheid en dwaasheid van de we reldlijke genoegens toont, morele won den heelt en tot edelmoedige besluiten opwekt", aldus besloot dc II. Vader Ztiin rede. „Moet jy met dat kistje naar Kastrup? Ik zou er liever heenroeien, als ik jou was". Bat had iemand tegen de Tsje chische piloot Rudolf Protiva gezegd, toen hy op 17 Januari van dit jaar be sloot ondanks de ongunstige weersom standigheden van Schiphol op te stijgen en zijn enige passagier naar diens plaats van bestemming Oslo te vliegen. Zijn besluit had een ramp tot gevolg- Het vliegtuig, de Cessna Ph-NAZ van de Aero-Holland, verongelukte by Hes- mals op het Deense eiland Falstar en zowel Protiva, als de tweede piloot F. de Jong kwamen om het leven. De enige passagier, de voorzitter van de Party van de Arbeid, Koos Vorrink, werd zwaar gewond. Gisteren heeft de raad voor de lucht vaart dit ongeluk in behandeling gehad. De inmiddels herstelde heer Vorrink werd hier als getuige gehoord. Vast kwam te staan, dat Protiva niet had mogen vliegen onder de gegeven om standigheden. Dit was hem door zijn maatschappij verboden. Ir- C. Falken- hagen, de vertegenwoordiger van de di recteur-generaal van de Rijksluchtvaart dienst, houdt hem dan ook voor de schul dige van het ongeluk. De Tsjech is ver dwaald geraakt, heeft zich op geringe hoogte trachten te oriënteren en heeft geen rekening gehouden met de aange geven afwijking van de hoogtemeter. De bij Schiphol reeds afwijkende stand van deze meter gaf 70 meter méér hoogte aan. dan in werkelijkheid het geval was. Daar door neemt men aan dat de Cessna in de boomtoppen is gevlogen en verongelukt. Ir. Falkenhagen omschreef de oorzaak zoals die volgens zijn mening is geweest, dan ook als volgt: „Een niet bijgestelde hoogtemeter volgens de weerkaart, ver lies van koers en het vliegen op te ge ringe hoogte om zich op de bodem te oriënteren". Piloot De Jong heeft blijkens getuigen verklaringen niet veel zin in de tocht ge had. Een andere eerste piloot op Ypen- burg had aanvankelijk opdracht de vlucht uit te voeren, doch had er bezwaar tegen. Toen Protiva zich daarop bereid ver klaarde tot de vlucht, droeg men hem op, niet te vliegen als zich bepaalde weers omstandigheden boven Kastrup zouden voordoen Deze waren aanwezig maar P. is toch gegaan. Wellicht, omdat Kastrup immers .cfearance" gaf met de medede ling, dat de Cessna op 1500 meter moest vliegen en een speciale radioverbinding boven Denemarken zou krijgen. Het weer is zeer slacht geweest. Storm, regen en laaghangende wolkenflarden, als gevolg van een warmtefront en een koudefront, die zich in eikaars nabijheid uitstrekten, hebben het de bestuurder niet gemakke lijk gemaakt. Het relaas van de heer Vorrink Hiervan vertelde ook de heer Vorrink, toen hij als getuige werd gehoord Hij verklaarde kort na zijn vertrek van Schiphol te zijn ingeslapen. Toen hij wak ker werd zag hij de zee en de branding voor een kust, alsook het licht van een vuurtoren ter hoogte van het vliegtuig. Het weer was zeer slecht. Tweede be stuurder De Jong kwam de passagiers ruimte in en zocht in een tas naar een kaart, die hij niet vond. Op zijn vraag of er iets bijzonders aan de hand was, kreeg de heer Vorrink ontkennend antwoord. Hij zag de bestuurder met de radioknop pen werken. Ook zag hij dat de bestuur ders zich vastbonden. Het bevreemdde hem, dat hij niet werd gewaarschuwd, maar heeft zich toen ook vastgebonden. Desondanks was hij weer ingeslapen om eerst wakker te worden in het ziekenhuis. De heer Vorrink verklaarde tenslotte, dat hij overigens niets bijzonders had opge merkt en dat de bestuurders een rustige beheerste indruk hadden gemaakt. Geen der volgende getuigen heeft iets gemerkt van een bijzondere pressie, door de heer Vorrink of door een regeringsin stantie uitgeoefend, om de tocht te laten doorgaan. Ook de loopbaan van P- kwam tijdens het verhoor ter sprake. Het bleek, dat P. na de oorlog bij de K. L. M. was gekomen welke maatschappij hem in '46 ontsloeg. Men beschouwde hem daar als iemand met beperkte capaciteiten en een lastig karakter. Begin '47 is P. bij de Aero- Holland gekomen, waar hij, volgens een verklaring van de heer F. Diepen, gedel. commissaris van Aero-Holland N.V., heeft gevlogen zonder dat hij aanleiding gaf tot klachten. De heer Diepen heeft niet geweten, dat een der gezagvoerders de reis naar Oslo niet had willen maken. Hij heeft maat regelen genomen bij weigering voortaan geen andere piloot in te schakelen. Getuigen van de luchtverkeerbeveili- ging Schiphol verklaarden, dat zij inder tijd niet het recht hadden, onder de gege ven omstandigheden, vertrek te weigeren. Een „clearance" als toen door Kastrup werd gegeven, zou nimmer van Schiphol zijn uitgegaan. De voorschriften zijn sinds dien veranderd. Gezien het radiobereik van deze machine en de toen heersende weersomstandigheden zou thans geen toe stemming tot vertrek meer worden ver leend. De raad voor de luchtvaart zal 9 Janu ari a.s. uitspraak doen. In de nacht van 17 November j.l. is in de Borgo San Spirito te Rome een bom onjploft voor de ingang van het wijkbureau van de christen-democra tische partij, dat grenst aan het moedeit huis van de Paters Jezuïeten. De deur van het partijbestuur is geheel vernield, terwijl van het grote huis der Paters Jezuieten alle ruiten van de lange voor gevel verbrijzeld zijn. De eerste gedachte was, dat deze bom aanslag wa^tepleegd vanwege de rivali teit tussen de politieke partijen Bij nader onderzoek bleek echter, dat de aanslag rechtstreeks gericht was tegen de residentie van de Paters Jezuieten, als een wraakneming op de krachtige woorden, die de beroemde predikant Pater Lomfcardi S.J. in zijn predikaties bezigde tegen bepaalde politieke organi saties en partijen. voor priesters in Oost-Duitsland De deken van de Thiiringse stad Eisle- ben, pastoor Wiemer, ontving van de commandant der volkspolitie aldaar aan zegging, dat verschillende met name ge noemde priesters van zijn dekenaat in de toekomst niet meer op de preekstoel zouden mogen verschijnen. Als reden voor dit verbod werd opge geven, dat de betreffende geestelijken herhaaldelijk blijk hadden gegeven door hun predikaties een „verkeerde geest" onder de bevolking aan te wakkeren. Bovendien werd de deken aangezegd, staten met bijzonderheden over leven en functies van deze priesters aan de politie over te leggen. Voor de uitvoering van dit bevel werd de deken persoonlijk aan sprakelijk gesteld. Over het radio-kwartiertje van pater Wesseling is in de afgelopen maanden al genoeg gesproken en geschreven. De huizen-actie en de grote bijeenkomst te Utrecht b.v. hebben er het nod ge toe bijgedragen, aan het grote streven, om de jeugd toegankelijk te maken voor het besef van haar plichten en rechten, meer en meer bekendheid te geven. Het was onvermijdelijk, dat deze geest niet (nóg niet, hopen wij) vol doende is doorgedrongen in de meer be perkte jongeren-kringen. Evenwel val len hier en daar toch resultaten gade te slaan. Er wordt soms geducht ge praat over bepaalde problemen en ge lukkig laat men het hierbij niet bij ne gatieve critiek, doch poogt men tevens het zélf beter te doen. De resultaten zijn tweeërlei. Ofwel men komt tot de ontdekking, dat het toch niet zo eenvoudig is, ófwel het succes bekroont de nog wat voorzicht - ge pogingen. In beide gevallen boekt de jeugd echter succes. De mislukking scherpt de zelfkennis, welke nu een maal de weg tot verbetering is en het succes stimuleert tot niéuwe daden. En ge tijd geleden hadden we met enkele gelukkige jongeren een gesprek over hun succes. Ze hadden met elkaar gepoogd op een toneelavond iets meer te brengen dan de gebruikelijke klucht in drie bedrijven. Daarom schreven ze zelf hun eigen revue, natuurlijk met grappen, maar tevens met sketches, welke op het jongeren-publiek waren afgestemd en even tot nadenken stem den. Het werd een succes en op ver zoek van pater Wesseling zijn ze nu met een nieuwe revue bezig; een revue, welke in het kader van de „Dit ii leven"-actie opvoeiringen in verschil lende steden van het land zal beleven. Waarom we dit feit vermelden? Wel, omdat we het veel belangrijker vinden dan het wellicht lijkt. We bren gen het als bewijs naar voren, dat po sitief vechten stukken beter is dan ne gatief kankeren. We zien er voor alle jongerengroeperingen een stimulans in, meer dan tot nog toe het geval is, goed kope succesjes door moeilijke maar verantwoorde pogingen tot iets beters, te vervangen. Maar neem dan ook de sleutel tot het succes van het bedoelde groepje jonge ren over. Onthoud dan, dat ze samen werkten, open stonden voor adviezen (ook van ouderen), enthousiast start ten en.... bleven en voor alles hun werk zagen als een vorm van aposto laat, het en g juiste uitgangspunt om waarachtig te leven. William Taylor de kapitein van het plezierschip „Noronic", dat enige tyd geleden op de Grote Meren in Canada in brand raakte, waarby 119 personen het leven verloren, is Maandag door dc rechtbank te Ottawa voor een jaar zyn vaarlicentie ontnomen. Rechter-commissaris Kellock, die ver slag uitbracht van zijn bevindingen ge durende het vooronderzoek laakte de „te kortkomingen" van de reders en ue "ka pitein, die volgens hem niet gezorgd had den voor de geschikte middelen om bran den te signaleren en om passagiers in der gelijke gevallen in veiligheid te stellen. In het rapport van Kellock wordt ge zegd, dat de bemanning niet geoefend was in brandbestrijding en wat daarmee sa menhing. Het rapport komt tot de con clusie dat kapitein Taylor de algemene leiding op zich had dienen te nemen in plaats van „zelf als een gewoon matroos op te treden". Naar de theehandel aan de detaillisten heeft meegedeeld, hebben de steeds op lopende marktprijzen de handel genood zaakt de prijzen van de thee met tien cent per ons te verhogen. In de winkels zal deze prijsverhoging voor het publiek uiterlijk op 23 dezer dus Woensdag a.s. worden toegepast. Op een verzoek van de K-N.A.C. om de ongeveer 650 onafgesloten overwegen gelegen in verharde wegen te doen be veiligen, besliste de min ster van Ver keer eri Waterstaat, dat om verschil lende redenen daartoe niet kon en zijns inziens ook niet behoefde te worden overgegaan, maar dat het i-n de bedoe ling ligt het aantal aanwezige knipper- lichtinstallaties in de eerstvolgende ja ren te verdubbelen, dus uit te bre den tot honderd stuks. Tevens verzocht de minister aan de K.N.AC, om opgave van de urgentie van de beveiliging van deze overwegen. Een eerste urgentie- lijst werd bereids ingediend. Gelet on het toenemende aantal ern stige ongevallen op onbewaakte over wegen heeft dc K-N.A.C. een beroep gedaan op alle weggebruikers haar me dedeling te doen van de overwegen, welke naar hun gevoelen het eerst voor beveiliging door middel van knipper licht, dan wei op andere wijze (herstel der afsluiting) in aanmerking komen. De K.N.AC. is van oordeel, dat de grotere snelheden der treinen en de minder goede zichtbaarheid daarvan factoren zijn, waarmede vooral bij mist, slagregens enz. terdege rekening moet worden gehouden. Heeft U misschien lot-nummer 2396 van de 508ste Staatsloterij? Dan heeft een vroegtijdige St. Nico- iaas een prachtig present voor U: op dit nummer is namelyk heden de 100-000 gevallen. „De oogst van verleden jaar in het noordelijk halfrond heeft de nijpende voedselschaarste, die na de oorlog over de hele wereld heerste, blykbaar op gelost", aldus luidt de conclusie van het verslag over de wereldvoedseltoe stand, door de Voedsel- en Landbouw organisatie van de Ver. Naties opge maakt ten behoeve van de afgevaar digden op de vyfde jaarvergadering van deze organisatie, die op 21 Novem ber te Washington begint. In het verslag wordt gewezen op het verschil in de levensstandaard van de rijke en de arme landen en worden als de twee hoofdfactoren van de strijd van de regeringen tegen armoede en onder voeding genoemd: de noodzakelijkheid van technische hulpverlening aan niet ontwikkelde landen .waar de goederen voorziening, de technische uitrusting en de technische scholing ontoereikend zijn en de noodzakelijkheid de weg te ope nen naar uitbreiding van de handel in landbouwproducten, de valutamuren te slechten en de beperkingen op de pro ductie op te heffen. In 1948-1949 is de voedselproductie in alle landen verbeterd, behalve in Austra lië en Nieuw-Zeeland. Daar de wereld bevolking echter met 1 pet. per jaar blijft toenemen, blijkt de voedseltoe stand minder gunstig te zijn, wanneer d» gemiddelde hoeveelheid beschikbaar voedsel over de gehele wereld per per soon wordt berekend. Overal, behalve op het westelijk half rond, is de per hoofd van de bevolking beschikbare hoeveelheid levensmiddelen dan ook geringer dan voor de oorlog. Op basis van het gemiddelde der da gelijks door de inwoners van élk land verbruikte calorieën, is de levensstan daard vergeleken met die van 1947-1948. in de Europese landen, de landen van Noord- en Zuid-Afrika, zomede in die van het Nabije Oosten, en van Latijns Amerika, op merkbare wijze gestegen,. De aanzienlijkste verbetering werd in Duitsland waargenomen. De prjjzen der landbouwproducten zijn in de landen van de dollar-zóne en in die van Europa, die de gevolgen van de deflatie hebben ondergaan, enigszins gedaald. In het verslag wordt er voorts de na druk op gelegd, dat de meest kenschet sende factor in het internationale han delsverkeer de buitengewone toeneming van de uitvoer van de V. S. en Canada is. Gedurende de afgelopen 10 jaar is het aandeel van deze beide landen in de werelduitvoer van levensmiddelen van minder dan 1/7 tot ongeveer 2/5 van het totaal gestegen. De F. A. O. verwacht, dat Je levens- middelenvoorziening in 1950-'51 beter zal zyn dan thans het geval is, en dat de prijzen lager zullen zyn. De Ver. Staten en Canada hebben ten aanzien van de productie reeds beperkingen ingevoerd. Daarentegen zijn vele an dere landen vast besloten alles in het werk te stellen om hun productie op te voeren. De verwachting geldig van heden tot morgenavond luidt: Meest zwaar bewolkt met nu en j dan regen. Aanvankelijk matige, later krachtige tot harde en langs de kust wellicht tijdelijk tot storm toenemende Zuidelijke wind. Aan- houdend zacht voor de tijd van het jaar. Woensdag 23 November: Zon op i 8.13 uur, onder 16.40 uur: Maan op 12.25 uur, onder 19.02 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1