Aero-Holland'-Dakota bergwand te vloog tegen Een Joods jongetje de enige overlevende plett er Weerbericht! t Goed nieuws over kardinaal Mindszenty Rhezapotentaat van olieland ^Slagen Ruslands „vredes-voorstel" bij de Ver. Naties Weer op volle geestelijke kracht Op bezoek in het land der dollars Parijs wordt Vrijdag een dode stad DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Brand bereikte hem niet in staart van het toestel Vrachtauto na botsing verbrand Primaat houdt vast Scheepsladingen D.D.T. naar Perzië Fatima-beeld weer te Rome z k Na de afkeuring der groten de critiek der kleinen De onbewaakte! Siste JAARGANG WOENSDAG 23 NOVEMBER 1949 No. glOBg Er is tenslotte een eind gekomen aan de martelende onzekerheid over het lot van de „Aero-Holland"-Dakota, die sinds Zondag middag met aan boord 29 kinderen, drie verzorgsters en een Nederlandse bemanning van vier koppen werd vermis Gistermiddag kwam het bericht wij meldden het reeds in een deel onzer vorige edities - dat het wrak van het toestel, de PHTFA, gevonden was in een bos op de Westelijke oever van de Oslofjord tussen Filtvet en Storsand op enkele kilometers afstand van een boerderij, genaamd Elgtorn Gaard. Het toestel had zich een weg van circa 10 meter tussen de bomen doorge- baand en was ernstig beschadigd. Enige tijd later werd bekend, dat slechts één persoon deze verschrikkelijke ramp had over leefd. Deze was het circa 12 jaar oude jongetje Isaac Allal, dat met roet en olie overdekt, in de staart van het nagenoeg geheel uitgebrande vliegtuig werd aangetroffen. De lijken van andere inzittenden werden links en rechts van het vliegtuig gevonden. Redders ontsnapten aan de dood VOOR HET VADERLAND GEVALLEN De redding van de kleine {dappere) Allal De toedracht van het ongeluk Lijken van alle inzittenden gevonden Onderzoek vandaag begonnen „HET WAREN ZULKE BESTE KERELS De 12-jarige Izaak Allal, de enige overlevende van de ramp. Deze foto werd genomen kort na zijn redding uit de wrakstukken van het vliegtuig. TAMELIJK ZACHT WEER Een dode en een zwaargewonde 'TT m&fa. Het wrak van de vermiste Dakota van de Aero-Holland, zoals het na langdurige opsporingswerkzaamheden werd gevonden op de Westelijke oever van de Oslofjord tussen Filtvet en Storsand. aan zijn ascetisch program Een Franse kloosterzuster, zuster Berthe Germain, ziekenverpleegster in het Bouraondische stadje Beaune ontving uit handen van de Franse minister van Volksgezondheid, Pierre Schneiter, een onderscheiding voor de hulp, die zij tijdens de bezetting verleende aan gewonde mannen van het verzet. OOK GEEN RADIO EN GEEN KRANTEN DE MAN MET DE 100 MEDALJES TIEN POLITIEMANNEN WONNEN DE HONDERD DUIZEND )te DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd ln het Gebouw «R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt T 3 90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0 32 per week. Directeur: J KUIJWERS Hoofdredactie: Prot. Dr. ST. TESSER O.P LEO J- M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Het was de Noor Hilding Martinsen, lid van een der talrijke zwoegende opsporingsploegen, die als eerste het Wrak ontdekte. Hij had sinds Zondag avond onafgebroken naar het toestel ge zocht. Direct nadat het toestel was ge- "vonden, werden vliegtuigen, vliegboten |n schepen naar Storsand gedirigeerd. St°fsand is het stadje, dat het dichtst ca- 5 kilometer bij de plaats van de ramp is gelegen. Uit Horten vertrok een hoot, een ander schip voer af van Fornebu, auto's en ambulances startten van Drammen en kleine vliegtuigen, zgn. „Pipercubs" stegen op van het vlieg veld Fornebu om zich naar de plaats i de ramp te begeven Het was vo°r deze mensen, die zich zo geheel heb ingezet voor'het reddingswerk een nu het toestel was gevonden, alle ten nog eens te meer in te spannen om nog te redden wat te redden zou vallen. Helaas heeft hun prachtig werk geen ander resultaat mogen opleveren, dan dat één kind in het leven is gebleven. Nochtans is een woord van grote lof voor wat door hen is gepresteerd, hier op zijn plaats. Dat hetgeen zij deden niet zonder levensgevaar was, moge blijken «it het hachelijk ogenblik, dat Martinsen en zijn collega-redder Toralf Hagen be leefden. kort voordat zjj het vliegtuig wrak vonden. Op hun tocht door het vrjj onherbergzame terrein hoorden zij plotseling een donderend geraas. Het bleek dat enige grote rotsblokken van 4 tot 500 kg. in beweging waren ge komen. Door nog juist opzij te sprin gen, ontsnapten beide mannen aan een dood' d,e de neerstortende rots- o en ongetwijfeld zouden hebben veroorzaakt. De regering maakt bekend dat t0t haar leedwezen de volgende ver liezen in Indonesië zijn gerappor teerd: Kon. Ned. Ind. Leger: Gesneuveld 23 Oct.: Men. sergt. infie H. W. Damapoli. Gesneuveld 24 Oct.: Mad. sergt. 2e kL infie Abdoelrachman; Mal. soldt. 2e kl infie Engkam; Mai. soldt. 2e kl. infie Nisan; Jav. soldt. 2e kl. infie Sastro. Gesneuveld 26 Oct.; Mad. soldt. 2e kl. infie Halil. Gesneuveld 29 Oct. Jav. korpl. Infie Soeseno. Allen waren afkomstig uit Indo nesië. Toen Martinsen de kleine Allal aan- trof, kon de jongen aanvankelijk niet veel uitbrengen. Hij maakte zijn redder duidelijk, dat hij erge honger had, waar- op Martinsen hem wat chocolade eb sinaasappelsap gaf. Het ventje, dat Frans sprak, was gewond, maar weigerde op ren draagbaar te gaan liggen. Hij werd onmiddellijk naar een ambulancewager gebracht, die hem naar het ziekenhuis in Drammen vervoerde. Onderweg werd hij zijn zenuwen enigszins de baas en deed i hij een omstandig relaas van hetgeen hij had meegemaakt. „Wij draaiden in krin-1 gen rond", zei hij, „en kwamen toen op de grond terecht". De jongen geloofde, dat alle andere inzittenden op slag wer den gedood, toen het vliegtuig tegen dc grond sloeg. Isaacs plaats was helemaal achter in het vliegtuig. Het schijnt, dat zich onder de andere kinderen enige familieleden van hem bevonden. De passagierslijst van het vliegtuig vermeldt nl viermaal de naam Allal. Toen men de jongen in het ziekenhuis had onderzocht, bleek hij niet ernstig gewond te zijn. Hij had een diepe snij- wonde boven zijn rechteroog en enkeie schrammen op zijn gezicht. Hij maakt het thans redelijk wel. De behandelende geneesheer was van mening, dat Isaac over een dag of drie het ziekenhuis zal kunnen verlaten. Hij gaat dan naar een kinderkolonie op Holmastrand, waar reeds andere Joodse kinderen zijn onder gebracht. Vrijwel eenparig is men van mening dat de 12-jarige Allal zich dapper heeft gedragen. De reddingswerkzaamheden bij he^ wrak werden ten zeerste bemoeilijk door de dikke mist, die over het hele gebied hing. Het toneel van de ramp ligt bij een groot moerasgebied. Het vliegtuig moet met de neus tegen de bergwand gevlogen zijn, waardoor het gehele voorste gedeelte van het toestel zwaar werd beschadigd. Deskundigen, die het ongeluk trachten te reconstrueren, waren gisteravond van mening, dat de Dakota, bp haar pogingen om in mist en regen op het vliegveld Fornebu te landen, met een vleugcltop de hoge bomen van het bos raakte, door de bomen ploegde en ten slotte ih een steengroeve op de berg helling stortte. Hier moet een motor zijn geëxplodeerd, waarop onmiddellijk brand uitbrak. De passagiers zijn hier door volkomen overrompeld. Tegen 6 uur gisteravond (plaatselijke tijd) had men de lijken van 25 kinderen en 6 volwassenen uit het wrak van het vliegtuig naar de boerderij gebracht. Daarna moest het bergingswerk wegens de duisternis en het moeilijk'begaanbare terrein worden gestaakt Er werden wachten bij de verongelukte machine ge plaatst. Vandaag zouden de laatste drie lijken naar. beneden worden vervoerd. "Alle lijken zijn in rijen in de grote schuur van de boerderij neergelegd. Slechts enkele lichamen waren volkomen verkoold. De gezichten van de kinderen waren over het algemeen- onbeschadigd, hoewel de-lichamen verwrongen waren. De lichamen der volwassenen waren veel erger verminkt, enkele zelfs onherken baar. Alle kinderen hadden kortgeknipt haar en droegen korte broekjes en sokken. Hedenochtend zou de PH-TFB, die gisteren met gezagvoerder Anderson uit Oslo op Schiphol landde, naar Noor wegen vertrekken. Van de commissie voor onderzoek zouden de heren Diepen, Hoekstra en Van Eendeaburg van Aero- Holland meegaan. Wie er voorts nog van deze groep deel zouden uitmaken en of er familieleden van de bemanning mee zouden gaan. was gisteravond nog niet bekend. „Het waren zulke beste kerels" zei men gisteren op Ypenburg, toen einde lijk het bericht kwam, dat slechts één persoon, een kind, de ramp met de PH- TFA had overleefd. Lang had men ge hoopt, dat de geruchten, als zouden nog meer overlevenden gevonden zijn, waar heid zouden bevatten. Dit ene bericht, later van verschillende zijden bevestigd en herhaald, deed echter de laatste hoop vervliegen van de velen, die in het re staurant van Ypenbprg in spanning had den zitten wachten Het was omstreeks half drie, gister middag, dat de man arriveerde, die de verongelukte Dakota was „vooruit ge vlogen", de bestuurder van de PH-TFB, de Zweed Anderson. Ook hij had een dertigtal Joodse kinderen naar Noorwe gen gebracht. In Tunis had hij de be manning van de PH-TFA voor het laatst ontmoet. Hij vertelde, dat hij met zijn De verwachting geldig van heden tot morgenavond luidt: Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen en vannacht hier en daar tijdelijk mist. Meest matige wind aanvankelijk tussen Zuid en Oost, later uit uiteenlopen de richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Donderdag 24 November: Zon op 8,14 uur, onder 16,39 uur; maan op 13,03 uur, onder' 20,23 uur. toestel een uur eerder, dan de veronge lukte Dakota, Tunis had verlaten. An- derson was met ongeveer drie uur voor sprong te Fornebu aangekomen, want daar vernam hij, dat de Dakota te Brus sel ca. twee uur oponthoud had gehad Hij maakte zich aanvankelijk niet on gerust over het uitblijven van het toe stel, want, zo zei hij, „wij namen aan dat het vliegtuig een ander vliegveld zou aandoen, in Denemarken of dat het terug zou vliegen naar Schiphol. Het weer was niet gunstig, maar dat het uitermate slecht was, is ook niet waar. Daarenboven was de' gezagvoerder van de PH-TFA bekend met de vliegvelden in Noorwegen. Op het vliegveld te For nebu stond een deputatie van het Noorse Roode Kruis gereed om de kinderen in ontvangst te nemen. Het waren arme kinderen zei Anderson.... Dinsdagavond omstreeks 11 uur is te Ermelo een vrachtwagen met oplegger uit Groningen tegen een boom gereden en daarna onmiddellijk in brand gevlogen. Een der inzittenden. J. B. raakte bekneld en is geheel verbrand. Een tweede inzit tende, D. van der H., werd zeer zwaar gewond. Men vreest voor zijn leven. De derde inzittende, wiens initialen even eens J. B. zijn, kwam er met lichte ver wondingen af. De vrachtauto, die geladen was met stukgoederen, reed in de richting Zwolle Het ongeluk gebeurde, tussen Ermelo en Harderwijk, onder de gemeente Ermelo. Het onderzoek naar de toedracht is nog gaande. N (Van onze Oostenrijkse correspondent). Over de toestand van Kardinaal Minds zenty doen de meest tegenstrijdige ge ruchten de ronde. Meestal weten zij, die voorgeven iets méér te weten, te vertel len dat de physieke krachten van de kardinaal weliswaar weer vrij goed zijn, doch dat hij geestelijk een gebroken man zou zijn. Nu heeft de Oostenrijkse „Volksbote" het orgaan van de Ka tholieke Actie dat meestal goed in gelicht is. van zijn Hongaarse corres pondent een bericht ontvangen, dat dooc ontelbare mensen over de gehele wereld met verlichting en bewondering za. worden gelezen. Deze correspondent begint met te zeg gen, dat de kardinaal zich nog steeds in de Hongaarse staatsgevangenis bevindt. Maar dan laat hij er onmiddellijk op vol gen: „In lichamelijk opzicht is de kar dinaal weliswaar nog tamelijk verzwakt, doch overigens is hij weer in het volle bezit van zijn geestelijke en psychische kracht. Gelukkig schijnen de kunstma tige middelen die men vóór en gedu rende het proces heeft aangewend om zijn bewustzijn en zijn zenuwstelsel bui ten functie te stellen generlei ernstige sporen te hebben achtergelaten, al is Jran, waar de sjali zetelt in een marnieren paleis op een gouden, met diamanten bezette pauwentroon, wordt weer, als van oudsher, Perzië. Dit besluit is dezer dagen door sjah Mohammed Rheza genomen. Tege lijkertijd gaf hij het voornemen te. kennen, naar Amerika te gaan en in de Verenigde Staten beleeft men momenteel het unieke bezoek van een sjah van Perzië, een der weinige, Oosterse potentaten, die er zijn. AI dit geld nu wil Mohammed Rheza besteden aan de modernisering en indus trialisatie van zijn land. Hiertoe heeft hij een grote Amerikaanse combinatie van ingenieurs en aannemingsmaat schappijen opgedragen, een zevenjaren plan te ontwerpen, volgens hetwelk een bedrag van 650 millioen dollar aan de welvaart van het land en zijn bevolking tenkoste moet worden gelegd. Dit plan is kortelings gereed gekomen. Het omvat het aanleggen en verbeteren van wegen, van eleotrische centrales, van fabrieken etc. De Amerikaanse combinatie gaat eerst de olie-pijplijn aanleggen. Maar alvorens hiertoe over te gaan, houdt ze in heel het nog Mohammed Rheza is echter een tamelijk moderne potentaat. Hij werd in Zwitser land opgevoed en daar een enthousiast bergbeklimmer. Hij is een uitstekende sportsman en bestuurt zijn eigen vliegtuig Hij kent de hoofdsteden van Europa en ook Europa zelf. Vandaar, dat hij sinds lang met plannen rondliep, om zijn rijk, dat driemaal zo groot is als Frankrijk, te moderniseren. Slechts een tiende gedeelte van de bebouwbare grond is in cultuur gebracht, zodat in Perzië „slechts" een bevolking van ongeveer zeventien millioen zielen leeft. Oorzaak? Gebrek aan water. Daaraan gaat de sjah nu een eind maken en wel dank zij de olie. Perzië staat, wat de productie van olie betreft, in de wereld op de vierde plaats. Wie iets van de verhouding tussen de wereldpolitiek en de olie afweet, begrijpt, dat Mohammed Rheza niet alleen een tamelijk moderne Aziatische despoot is, een flinke, knappe jongeman met bijzondere sportieve kwaliteiten, maartevens een figuur van internationale betekenis. Want olie speelt een belangrijke rol in de verhou ding TrumanStalin en.... Perzië grenst aan sovjet-Rusland, terwijl de rijkste Perzische oliebronnen aan Ame rikaanse maatschappijen toebehoren. Hij is bovendien buurman van Afghanistan en Pakistan, van Irak en Saudi Arabië, waar de petroleumkoning Ibn Saud zetelt. Olieproductie wordt opgevoerd Elk jaar incasseert Perzië ruim vijf en dertig millioen dollar aan royalties voor de olie, die de Amerikanen en Engelsen er uit de grond halen. Dit bedrag zal het volgende jaar reeds tot ongeveer vijftig millioen stijgen, want de Amerikanen willen de productie opvoeren en voor het verwerken er van een nieuwe pijplijn aanleggen, die lopen zal van Abadan aan de Perzische Golf naar,T"|lj!P Libanon, aan de kust van dc Middellandse Zee. land grote schoonmaak. Perzië's bevol king wordt door allerlei ziekten geteisterd en tevens door de algemene kwaal van het Oosten: gebrek aan reinheid en hygiëne Er worden thans scheepsladingen D. D. T en zeep aangevoerd en tientallen medici en hun assistenten zijn bezig, de mensen tegen allerlei ziekten, speciaal malaria, in te inten. Alleen met gezonde mensen kan een land opgebouwd worden, zeggen de Amerikanen. Mohammed Rheza wil in de Verenigde Staten het grootse plan, dat in vijf boekdelen is vastgelegd, met de kopstukken der uitvoerders bespreken. Zijn roep is hem reeds vooruitgegaan. Want zo hij een tamelijk modern despoot is, hij heeft toch nog wel iets van het despotisme van zijn vader, de oude Pavlevi Rheza, die het van soldaat tot sjah bracht, maar in 1941 moest worden afgezet. Mohammed Rheza wijdt zich met al zijn talenten aan de welvaart van zijn land. Hij is er mede accoord gegaan, dat niet alleen de huizen en de schuren, maar, waar zulks nodig zal blijken, ook zijn onderdanen rijkelijk met D. D. T. zullen worden besproeid. Zijn bezoek aan de Verenigde Staten zal wel mede in verband staan met het feit, dat Pezië, waar bijna heel het jaar door goed vliegweer heerst, dank zij de hoog-vlakfen, waaruit het grotendeels bestaat, een ideale basis voor luchtmachten vormt (Telefonisch van onze Parijse correspondent.) De staking, d'e voor Vrijdag is aan gekondigd, vindt steeds meer aanhang. De drukkerijen en technische personelen der kranten worden Donderdagavond stilgelegd, zodat Parijs niet alleen zon der radio, maar ook zonder kranten zal zitten. Wat de water-, gas- en electrici- teitsvoorziening betreft, zullen vermin dering van druk en onderbrekingen van de levering op niet aangekondigde tijden elkaar afwisselen. De vervoermiddelen zullen worden stilgelegd. Hotels, restau rants, café's en schouwburgen blijven gesloten: óók de zaken, zelfs die van verschillende voedingsmiddelen. De grote magazijnen worden gesloten en het publiek wordt aangeraden, uiterlijk Donderdag zich van de nodige levensmid delen te voorzien. Van de kleine bakke rijen zullen er echter enkele geopend blij- opvatting heerst. ven voor zover zij namelijk met familie- personeel werken, maar in de volkswijken moeten de kleine patroons wel zwichten. Intussen treft de staking de arbeidsters in de mode- en kledingbedrijven en de Caterinetten, die die dag patroonsfeest vieren, worden erdoor gedupeerd. In een aantal huizen is nu het feest op Zaterdag gezet, maar velen hebben de gelegenheid te baat genomen, om het feest dit jaar maar over te slaan. Het gaat er intussen vooral om, in wel ke geest de stakingsbevelen zullen worden opgevolgd en daarbij zal moeten blijken, hoever of de invloed der. christelijke vak beweging gaat. Deze blijft ernstig tegen de staking gekant, maar in gewestelijke afdelingen en bepaalde vakgroepen werd niettemin besloten, om met Force Ouvriere en C.G.T. mee te doen, teneinde conflic ten te voorkomen. De Force Ouvriere wordt om het doorzetten der staking zeer gelaakt, niet alleen omdat de beslissing van de regering betreffende de vrije over eenkomsten de staking volkomen over bodig maakt, maar ook omdat er omtrent het doel der staking geen eendrachtige het dan ook zó dat de kardinaal zich niets kan herinneren, wat men met hem he;ft gedaan. De lichamelijke uitputting doet zich inzoverre gelden, dat de gevangene met meer in staat is dagelijks de Heilige Mis te lezen, ook heeft hij zijn langzame wandeling tot een half uurtje moeten beperken. Doch dat al belet niet, dat de kardinaal aan zijn ascetisch program blijft vast houden, juist als in de dagen, toen hij een vrije man was. Zó blijft hij nog steeds twee maal vasten in de week: de ene vastendag voor het welzijn van Hon garije en de tweede voor het christen dom in de gehele wereld, inzonderheid voor het zó ontzaglijk lijdende Russische volk, waarvoor de kardinaal nog steeds een innige broederlijke sympathie koes tert. Uit versterving brengt de kardinaal eveneens één nacht per week op de naakte bodem van zijn cel inplaats van op zijn leger door. Overigens houdt hij zich bezig met meditatie en gebed; en het lezen van zijn brevier. Voor de bewaking hebben de commu nisten een eigen bijzondere wacht opge steld, die uit de rijen van in politiek opzicht betrouwbare mannen is gerecru- teerd. Elke dag verschijnen in de cel van de kardinaal de directeur en de arts va.i de gevangenis, en telkens informeren zij. of de geestelijke bijzondere wensen heeft. Doch telkens wijst de kardinaal het aanbod heel stellig af; hij wenst geen gunsten van een regime, dat hem willens en wetens onschuldig in de gevangenis heeft geworpen. Sommige waarnemers hebben gemerkt, dat de gevangen kardinaal ondanks zijn lichamelijke zwakte ook thans nog dcor zijn houding respect afdwingt, en dat zelfs vele communisten zich niet aan de indruk kunnen onttrekken die van deze ziele-grootheid uitgaat". Bij het doornemen van onze portie week- eindelectuur kregen we nieuws te lezen over weer twee nieuwe verenigingen. Met weet, dat we voorstanders zijn van activiteit en verklaarde tegenstanders van lauw Christendom. Doch we hebben ook reeds menigmaal bezwaren kenbaar gemaakt tegen het omzetten van elk goed voornemen in een vereniging of organi satie. God kent Zijn tijd. Wanneer Kerk en/of wereld zware tijden beleefden, zond Hij bepaalde mannen of vrouwen uit tot red ding. We denken aan St. Franciscus, St. Dominicus. St. Ignatius, een Margare a Maria. Zij kwamen met een levensvernieuwing over de volle breedte. Thans wordt van actie van de katholieken een legpuzzle ge maakt. Als man zullen we binnenkort te weimg revers hebben aan onze pakken en jassen om alle medaljes en insignes een behoorlijk plaatsje te verschaffen. Met de vrees dat st. Petrus een collectie van on- honderd maar zo-zb zal vinden. Christenen moeten we hebben van for- maa dus katholieken van trouw» plichtsvervulling dus mensen die meer dan eens per week mishoren en vaker communiceren dan eenmaal per maand, die hun stand- en vakorganisatie waa-- deren die voorbeeldig zijn als huisvader en als moeder, die natuurlijk uitblin ken in de devotie tot het H. Hart en tot het Onbevlekt Hart van Maria, die zon der aansporing de grote feestdagen mee vieren, die natuurlijk bidden voor de ge lovige zielen altijd. Langzamerhand komen we tot een or ganisatie voor elke plicht en elk plichi- je teneinde met dergelijke brokstukjes katholiek leven nog draaglijke christenen aan elkaar te lijmen. Wat denkt u alvast want we komen er nog toe van de volgende nieuwe stunts: de Gebebioch: d w z- genootschap tot be vordering van het bidden van het och tendgebed (insigne gevouwen handen met linker vingers over rechterhand). de Verinazosla: d.w-z. vereniging tot in standhouding van het R. K. avondgebed zonder slapen (insigne gevouwen handen met rechtervingers over linkerhand), de Stitostigemiszopi d-w.z. Stichting tot stichting van de gelovigen bij het aan dachtig mishoren zonder pilaarsteun, de Kwevolevagoedadvi d.w.z- kwéeK- school voor het aanleren van goede ad ventsviering, de Orgegebbeso: d.w.z. orde van ge zinsgebruiken in d« betere soort, de Kribimaal: d w.z. kring van bidders voor en na de maatijden en de Cluvivaont: d.w.z. club van vierders van vasten- en onthoudingsdagen. Tenslotte nog een tip van een collega die eigen ervaring? nog een organi satie wil oprichten van kachel-uithaal- ders zonder vloeken met geestelijk advi seur. In alle ernst: we tullen op verenigingen moeten bezuinigen om desondanks meer productie in het geestelijk leven te krij gen. Geen legpuzzle, maar volbloed-katho lieken. HENK VAN DER MAZE. A.s. Donderdag tal het beeld van O. L. Vrouw van Fatima te Rome aankomen tijdens een „lucht-pelgrimage" rond da halve wereld. Het beeld zal ln de straten van Roma worden rondgedragen, in enige der voor naamste kerkgebouwen worden uitgestald en daarna per vliegtuig naar Bombay, Australië en Nieuw-Zeeland vervoerd worden. Op het politiebureau te Kerkrade ontving men Dinsdag een mededeling, welke een ware storm veroorzaakte Die mededeling had echter geen be trekking op een of ander opzienbarend misdrijf, maar op de honderdduizend vaa de staatsloterij. Deze was name lijk gevallen op een lot, dat op naam stond van tien Kerkraadse politie mannen, w. de commissaris, de hoofdinspecteur, een inspecteur, een agent, drie ambtenaren van de Vreem delingendienst en drie administratieve ambtenaren. IJsland, Venezuela, Bolivia en N e- d e r 1 a n d hebben gisteravond in de po litieke commissie der V. N. scherpe cri tiek geleverd op de Sovjet-Russische ontwerp-resolutie, waarin een „vredes verdrag" wordt voorgesteld en te kennen gegeven, dat zij de EngelsAmerikaanse resolutie zullen steunen. Dr. G. J. van Heuven Goedhart, de Ne derlandse afgevaardigde, verklaarde zich eens met die afgevaardigden, die „de huichelachtigheid van de Sovjet-Russi sche ontwerpresolutie aan de kaak had' den gesteld". „Zij hebben de motieven, die aan de resolutie ten grondslag liggen, duidelijk uiteengezet en met uitzonde ring van die landen, waar alleen vrijheid van „misinformation" (verkeerde voor lichting), of moet ik zeggen vrijheid van „kominformation" heerst, zal ongetwij feld de gehele wereld hun mening de len". Volgens de Nederlandse afgevaardigde heeft het „ijzeren gordijn" de wereld >n twee delen verdeeld en leeft, vier jaar na de ondertekening van het handvest van San Francisco, elk deel tn toenemende vrees voor het andere Het vinden van een gemeenschappelijke basis wordt steeds moeilijker, het spreken van een gemeenschappelijke taal steeds zeldza mer „Heeft de Sovjet-Unie veel feiten te verbergen?" vroeg de Nederlandse ge delegeerde. Vreest zij voor haar bevol king bekendheid met de toestanden in het buitenland, omdat deze veel gunsti ger zijn dan in de Sovjet-Unie? De we reld zal nooit vrede hebben, zolang de politiek van enkele leden-staten der V N. bestaat in het verdraaien van de feiten. Auto door electrische gegrepen Gistermiddag om half twee werd een luxe-auto bestuurd door de 49-jarige J. C. uit Papendrecht, bU bet passeren van de onbewaakte overweg aan de Schuine Hondsbosselaan te Heiloo door een uit Alkmaar komende electrische trein gegrepen. De auto. die aan de achterzijde werd geraakt, werd een eind meegesleurd en vloog in brand. De voorste wagen van het treinstel vatte eveneens vlam. Men had de trein spoedig tot stilstand gebracht en met behulp van de passagiers en omwonenden kon de bewusteloze be stuurder uit de auto worden bevrijd. Dr. A- Janssen uit Heiloo verleende de eerst* hulp, waarna het slachtoffer met een her senschudding naar het centraal ziekenhuis te Alkmaar werd vervoerd. Zijn toestand is redelijk wel. De auto brandde geheel uit. De trein kon, zij het met een half uur vertraging, de reis voortzetten-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1