In Frankrijk begon de staking van millioenen Tipt n-henhare leven als verlamd belangrijke wensen van de WINSTMARGE op rooktabak Licht In de Dakota-ramp -Poolse crisis Ernstige Frans Beleid Lord Pakenham scherp veroordeeld RIBUNE MIDDENSTAND Isaak hoorde een „plof" DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Om een kinderwagen Buitengewone vergade ring Partijraad K.V.P. De borrel wordt te duur Prins Karei van België verloofd? T abaksdetaillisten contra fabrikanten Groningers stichten kolonie in Brazilië de zaak-Robineau Vreemde trending in Prijsvraag Missie-toneel Heeft Lord Pakenliair» ontslag ingediend? Het rumoer rond de Nijmegen'-ramp VRIJDAG 25 NOVEMBER 1949 1ste JAARGANG liet een man een baby verhongeren MILITAIRE CONCESSIES Honderden Duitse arbeiders en arbeidstersdie in Twentse fabrieken werken passeren dagelijks de grens bij Glanerhurg. Van tijd tot tijd wordt er echter een extra controle op smokkelwaar gehouden. Beleid vakgroep gehekeld Vier stukken bekroond Ook Britse piloten ontstemd ,>News-Chronicle': „Zijn inter ventie is gevaarlijk" DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte, Contract-tarievA tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. DE KANTOREN ztjn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 13 90 per kwartaal, i 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER OS'. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST In Berlijn wilde een 28-jarige vrouw 'met haar baby van drie maanden een bezoek aan haar moeder brengen. De jonge vrouw was niet in staat, de kin derwagen, waarin de baby zich bevond, naar boven te sjouwen. Daarom liet ze de wagen even beneden staan, om haar moeder te gaan halen en daarna met z'n tweeën kind en vehikel naar boven te brengen. Toen de twee Vrouwen beneden kwa men, bleek tot hun grote schrik de wa gen met kind verdwenen. En er werd geen spoor van gevonden, ondanks alle onderzoekingen van de politie. Wel kwam uit, dat voorbijgangers omstreeks die tijd een man met een kinderwagen hadden zien lopen. Een maand bijna verkeerde de vrouw in onzekerheid. Daaraan kwam een vrese lijk einde. Jongens, die in een kelder van een verwoest huis speelden, vonden daar, gedeeltelijk in een papieren zak gepakt, een kinderlijkje, dat van het bewuste kind was. Het lag er in een hoek, aan weer en wind blootgesteld. Een dokter constateer de, dat het reeds geruime tijd dood moest zijn en van honger en koude was omge komen.. De kinderwagen werd later eveneens gevonden. Blijkbaar had de dief, na het opzien, door het verdwijnen van het kind verwekt, het niet aangedurfd, de wagen ergens te koop aan te bieden. Tot nu toe heeft de Politie vergeefs naar hem ge zocht. Meer dan eens lezen wij in de club bladen de verzuchting, hoezeer de ver eniging in kwestie gedupeerd is door het vertrek van veelbelovende jónge krach ten naar de militaire dienst. Als het bij die verzuchting bleef en als het algemeen belang van de militaire dienst daarbij erkend werd, liep het allemaal nog wel los- Maar dan lezen wij ook, in voetbal- gevallen bijvoorbeeld ,dat de leden van kleine clubs geen verlof van hun com mandant krijgen ,om de ciubtrainingen mee te maken, doch dat leden van grote clubs en candidaten voor het Nederlands elftal dat verlof wél krijgen; en dat noemt men dan een onredelijk verschil maken en het bevoorrechten van de grote boven de kleine clubs. Dit laatste nu is niet juist. Er is geen sprake van bevoorrechting. Het gaat hier om 'n concessie van het algemeen lands belang (de militaire dienst) aan een al gemeen sportbelang (de nationale sport- vertegenwoordiging) Er zijn in ons land rond 316 000 actieve voetballers, laten we zeggen verdeeld over 20 jaargangen (van 12 tot 32 jaar). Als we nu aannemen, dat er 4 jaar gangen (van 20 tot 25 jaar) onder de militaire dienst vallen en gemakshalve elke jaargang even groot achten dan zijn er dus ongeveer 60.000 voetballers in mili taire dienst. Dit is ruw vergelijkingsmateriaal; en we weten ook wel, dat niet elke voet baller geschikt is voor de militaire dienst. Maar voor het doel van dit artikeltje ia een verschil zelfs van 1000 nog niet erg: het gaat hier om slechts ruwe lijnen en voor onze intentie komt het meer op het verschijnsel in 1000-voud dan op 1 meer of minder aan: trouwens, zó erg zullen deze cijfers niet missen. Dus 60000 voetballers in militair® dienst. En nu kunnen wij ons voorstellen, dat het dienstbelang het niet gedoogt, om aan deze 60 000 steeds verlof te geven, om naar de club-training te reizen- Maar ook vinden wij het- juist, dat aan die 10 candidaten voor het Oranje-team wèl verlof wordt gegeven, om aan de club- en centrale training deel te nemen. In het laatste geval immers gaat het om het op peil houden van de spelers, die voor 't internationale forum de naam van ons land op voetbal-gebied moeten hoog houden. En daaraan mag zélfs de militaire dienst wel eens een concessie doen- Wat voor voetballers geldt, gaat na- tuurlijk op voor beoefenaars van elke tak van sport. De clubblad-verzuchters mogen bedenken, dat er inderdaad ver schil is tussen een club-belang en onza internationale sportreputatie. SUPPORTER concurrentiestrijd van de vakbonden aan gewakkerd en veel tot deze ongewone staking bijgedragen. De situatie te Parijs hedenochtend (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Het is nog te vroeg in de ochtend, om een overzicht van de omvang der staking te kunnen geven, maar reeds kan worden vastgesteld, dat in de levensmiddelenbe- drijven de stakingen Uiterst gering zijn. In de nacht en vroege ochtenduren werk ten de hallen normaal, al was de aanvoer geringer. De afvoer had; normaal plaats. Slagerijen, bakkerijen en de kleine café's zijn geopend. .Tot niet geringe verrassing van het publiek is er electriciteit, zelfs in wijken, die vandaag de stroombespa- ring hadden moeten ondergaan. Daarente gen is er hoegenaamd geen druk op het gas. Naarmate het lichter wordt, neemt het autoverkeer, vooral dat van autocars, dienstwagens en particuliere auto's zeer toe, speciaal om de werkwilligen op te halen. Vier geregelde diensten doorkrui sen Parijs en zullen de gehele dag het verkeer onderhouden. De stations zijn geopend, er komen zelfs enige treinen aan, ca. 10% van het normale aantal. Een tweede verrassing is, dat de eerste postbestelling heeft plaats gehad. Bij de PTT schijnt de lust tot staken al zeer gering te zijn. De telefoon- en telegraaf diensten werkten vanochtend, nog nor maal. In de kleine industrieën wordt gewerkt, de grote liggen vrijwel alle geheel stil. Wie in tegenstelling met de stakers 'een zeer drukke werkdag hebben, zijn de le den van de assemblée, die reeds om half tien vanochtend het grote debat over het Duitse vraagstuk hebben hervat. Zoals reeds op het jongste congres der Katholieke Volkspartij is medege deeld, zal op 17 December a.s. te Utrecht in het Jaarbeursrestaurant een buitengewone vergadering van de Partijraad plaats vinden, welke uitslui tend gewijd zal zijn aan een bespreking van het Indonesisch vraagstuk. Prof. Romme zal in een rede de partijraads leden voorlichten, waarna de gedach- tenwisseling een aanvang neemt. Protest tegen de accijnsverhoging Op een gistermiddag door de afdeling Den Haag van „Hocres", de Ned. Katn. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant houders en Slijters, gehouden vergade ring. werden na een inleiding door de heer v. d. Voorde, de P.B.O. en de accijnsverhoging besproken. De heer v. d. Voorde deelde o.a. mede, dat de accijns met 2.13 per liter zal worden verhoogd, waardoor de prijs voor de bedrijven met ten minste 2.50 per liter omhoog zal gaan, hetgeen 13 5.14 cent per borrel betekent. Van de zijde der organisatie zal getracht worden de accijnsverhoging zo laag mogelijk te houden. Tot dat doel zal binnenkort een grote protestvergadering worden belegd. Daarbij zal er o.a. op worden gewezen, dat een zo hoge accijns op het gedistil leerd niet alleen de rendabiliteit van de bedrijven onmogelijk zal maken, doch ook de clandestiene fabricage sterk zal doen toenemen. herziening 1949 zal worden tegemoet ge komen; dat de omzetbelasting aan de bron zal worden geheven en, in afwachting van een nadere regeling van deze materie in Benelux-verband, de in het vooruitzicht gestelde verhoging van de omzetbelasting al reeds nu uitsluitend bij de bron gehe ven zal worden; dat de veranderingen in de fiscale wet geving die door het Benelux-verband zul len móeten plaats hebben, vooral wat de indirecte belastingen betreft (benzinebe lasting en accijnzen) rekening zullen hou den met de bestaansmogelijkheden van het klein- en middenbedrijf; dat op de kortst mogelijke termijn een kinderbijslagregeling voor zelfstandigen, de gehele groep der zelfstandigen omvat tend, tot stand komt, desnoods vooraf gegaan door een noodvoorziening; dat ap korte termijn een wettelijke re geling getroffen wordt voor het cadeau stelsel en de vestigingswet en winkelslui tingswet worden herzien; in het algemeen een krachtige en posi tief gerichte middenstandspolitiek zal worden gevoerd. (Telefonisch'van onze Brusselse correspondent) Een Amerikaans persagentschap heeft een bericht de wereld in gezonden, volgens hetwelk de prins-regent van België, prins Karei, broeder van ko ning Leopold III, zich zou verloofd hebben met prinses Thérèse Marie d'OrléansBragance, schoonzuster van de graaf van Parijs, pretendent van de troon van Frankrijk. Bij navraag hieromtrent in het paleis van Brussel, heeft men geweigerd ook maar enige verklaring over het bericht in kwestie af te leggen. Prinses Thérèse-Marie Theodora werd op 18 Juni 1919 te Boulogne sur Seine geboren. Zij is de dochter van prins Pierre d'Alcantara, koninklijke en kei zerlijke hoogheid, en van prinses Mane Elisabeth Adelaide, geboren gravin Dobrzensky de Dobrzenicz. Prinses Marie Thérèse is de zuster van prinses Isabella, die met Henri graaf van Parijs, is ge trouwd. Zij is een afstammeling van de keizer van Brazilië. Haar gewone resi dentie is het kasteel d'Eu, nabij Dieppe. Men weet niet, waar de prinses zich op het ogenblik bevindt Met bijna algemene stemmen werd be sloten aan de minister van Econ. Zaken en aan de Vakgroep Kerfindustrie een motie te zenden, waarin met nadruk wordt gesteld, dat nimmer met de de tailhandelaren enig overleg is gepleegd als het ging juist om hun speciale be langen. De gespecialiseerde kleinhandel werd door de. vakgroep genegeerd, waar het de levering van tabaksproducten aan een willekeurig bedrijf betrof, met ver onachtzaming van de bestaande wette lijke voorschriften. De hieruit voort vloeiende omzetveriaging en inkomsten- vermindering is nu bovendien nog ge volgd door de eigenmachtige verlaging van de winstmarge. De voorzitter van de Amsterdamse Vereniging van Sigarenwinkeliers ge waagde van de misère, die de tabaksde taillisten al sinds de oorlog kennen en die, zoals hij zeide vooral te wijten is aan de onjuiste beoordeling van de situatie, waarin zij verkeren. Voor over leg met de vakgroep had de bohd nooit kans gekregen. De ministeriële toezeg ging in November 1948 ten aanzien van „slapende vergunningen", die geleidelijk zouden worden ingeschakeld en dan al leen nog maar voor oorlogsgetroffenen, was een bittere desillusie geworden. Dit kwam in Juli van dit jaar aan het licht, toen de tabaksfabrikaten bonloos wer den. Er kwamen en er komen nog steeds ontelbare niet bonafide kapers op da kust, die de goedwillende detailhandel langzaam maar zeker in zijn bestaan aantasten. Aan het slot van de vergadering werd tot de leden een oproep gericht om da bonden te steunen bij hun werkzaamhe den om voor de sigarenwinkeliers be staanszekerheid te verkrijgen. (Van onze verslaggever). Gevolg gevend aan de oproep van hun afdelingsbesturen waren gister avond ruim 300 Amsterdamse sigaren winkeliers van de Katholieke bond „St. Antonius" en de Algemene Bond in Krasnapolsky bijeengekomen om te protesteren tegen de verlaging door de fabrikanten van de winstmarges op de rooktabak. Veertig Groningse landbouwersgezinnen zullen een kolonie stichten in Brazilië. Dezer dagen zijn reeds 5 gezinnen ver trokken met de „Alphard" van de Zuid- Amerika-lijn naar Parana in Brazilië om aldaar voorbereidingen te treffen voor deze kolonie. Binnenkort zullen de 35 andere gezinnen volgen. Zij zijn afkom stig uit Schildwolde, Hoogkerk, Sidde- buren en Groningen. kinderen had gezien of. gehoord, toen hij onder het vliegtuig lag. Hij herinnerde zich slechts, dat sommige kinderen schreeuwden, toen het vliegtuig de boom toppen raakte. De identificatie van de slachtoffers is vlot verlopen, behalve voor drie ver koolde meisjes. Prof. Waaler, die de lij ken heeft onderzocht, heeft verklaard, dat het merendeel van de slachtoffers bezweken is aan een schedelbreuk of aan de gevolgen van indrukking van de borstkas. „Niets wettigt het vermoeden, aldus de professor, dat zij niet op slag dood zijn geweest". De stoffelijke resten van de veron gelukten zullen begin volgende week worden gerepatrieerd- De 12-jarige Isaac Allal, die de ramp i met de „Aero-Holland"-Dakota overleef de, gaat goed vooruit. Gisterenavond heeft hij het ziekenhuis in Drammen verlaten en is naar de kinderkolonie van Grefsreed gegaan. Isaac heeft Donderdag ook nog een te lefoongesprek gevoerd met zijn ouders in Tunis. Gisteren heeft de politie hem ver hoord. De jongen, die rustig in zijn bed zat, vertelde zijn ondervragers, dat een lid van de bemanning kort voor het ongeluk gebeurde door het vliegtuig liep en de kinderen zei hun veiligheidsgordel vast te maken. „Ik had het gevoel, dat de grote mensen erg zenuwachtig waren" zei Isaac. Een paar minuten later moesten allen hun veiligheidsgordels weer losmaken, doch Isaac hield de zijne vast. Hieraan wordt het thans in een offi ciële verklaring van de politie toege schreven, dat de kleine Allal zyn le ven heeft te danken. „Ik kon de grond niet zien en zag ook geen lichten" vertelde Isaac verder, „Plotseling streek het.vliegtuig over dé boomtoppen en toen kwam er een harde plof". Hij vloog naar voren en sloeg met zijn hoofd tegen de stoelleuning voor hem en toen voelde hij een slag in zijn rug. „Ik lag toen onder dc staart van het vliegtuig geklemd", zei Isaac. „Ik dacht er aan. dat ik een appel in mijn zak had en die heb ik opgegeten". Van dat moment tot zijn redding herinnerde hij zich niets meer. De politie acht het waarschijnlijk, dat hij enige tijd bewusteloos is geweest en zijn appel heeft opgegeten toen hij bij gekomen was, kort voor hij werd gevon den. Isaac zeide, dat hij geen der andere Niet minder dan 18 procent van de totale sterfte in ons land wordt ver oorzaakt door de kanker, een cijfer, dat alleen wordt overtroffen door de hartziekten, welke als doodsoorzaak met 20 pet. in de statistiek voorkomen. De kanker met de tuberculose de grootste vijand van onze volksgezond heid kostte in 1948 aan 13.380 per sonen in Nederland het leven. Deze en andere cijfers somde gister avond mr. dr. A. van Rhijn, secretaris generaal van het Departement van Sociale Zaken, op, toen hij voor de AVRO- microfoon een causerie hield over de bestrijding van deze gevreesde volks ziekte in ons land. Wanneer gij van een zieke hoort, dat hij kanker heeft, zo zei mr. Van Rhijn, dan slaat u de schrik om het hart. En terecht, want kanker is dikwijls dode lijk. In 1890 stierven per 10.000 inwoners van ons land aan deze ziekte 7 personen, een getal, dat in de loop van vijftig jaar bijna werd verdubbeld. En nog steeds Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren medegedeeld, dat er in Frank rijk een 25-tal Polen is gearresteerd, die waarschijnlijk wegens spionnage voor het gerecht zullen moeten verschijnen. Onder de arrestanten bevindt zich de Poolse vice-consul in Rüssel. Ook luitenant Myszkowski, secretaris van de Poolse militaire missie in Frankrijk, is gevangen genomen. Tegen deze arresta tie is door de Poolse ambassade te Parijs geprotesteerd. De woordvoerder verklaarde, dat het hier de ernstigste crisis tussen Frankrijk en Polen betrof, „die er in jaren was ge weest". Hij ontkende, dat de arrestaties van Poolse onderdanen in Frankrijk iets uitstaande hadden met de arrestatie van Robineau, secretaris van het Franse consu laat in Stetitin. Een vergeldingsmaatregel was zij niet, doch het gevolg van een onderzoek, dat reeds wekenlang aan de gang was. De Franse politie heeft ook grote hoe veelheden documenten in beslag genomen, waaronder archieven van Poolse organi saties in Frankrijk. Men is reeds bezig, deze documenten in het Frans te vertalen Men verwacht, dat met het onderzoek lange tijd zal heengaan. De zaak-Robineau heeft een vreemde wending gekregen, doordat de Franse consul te Stettin in een open brief zich geheel van hem distancieert. Het Franse ministerie van buitenlandse zaken zegt. dat Robineau, die gearresteerd werd toen hij Warschau per vliegtuig wilde verlaten, „officieel bij het consulaat geaccrediteerd is" en dat de Poolse autoriteiten hiervan in kennis gesteld zijn. De consul ontkent echter, dat Ro bineau „enigerlei officiële verbinding" met het Consulaat had. In zijn brief zegt de consul: „Bij mijn aankomst op het Franse consulaat was ik verwonderd over de aanwezigheid van een gast: een jonge man, die niet deel uitmaakte yan het personeel van het con sulaat. De naam van de man was Ro bineau. Daar mij gezegd werd, dat de jongeman in de naaste toekomst naar Frankrijk zou terugkeren, besloot 'ik te wachten en geen aMdacht te schenken aan het feit, dat dit enfant terrible de goede gang van zaken en discipline op ons consulaat belemmerde. Wat zijn ge drag buiten het consulaat betreft, hier van ben ik geheel onkundig". Om te voorzien in het tekort aan goede missie-toneelstukken hebben de Pause lijke Missiegenootschappen in Nederland indertijd een prijsvraag uitgeschreven. Gevraagd werden missietoneelstukken. dip door volwassenen of althans door de groteren uit de vrije jeugdbeweging zou den kunnen worden opgevoerd. De beoor delingscommissie bstond uit: Mevrouw Do van Dalsum te Amsterdam, Pastoor Jean Adams te Nunhem, pater Jac. Schreurs M.S.C. te Stem, de heer M. Rongen te Horst-America en Prof. Jac. Jansen te Roermond- Er kwamen 40 inzen dingen binnen, waarvan 10 uit Vlaande ren. De Commissie was van mening, dat zij geen stuk kon bekronen met de eerste prijs van duizend gulden. Een tweede prijs (ƒ500,--) werd toegekend aan „Zout der Aarde" van Jan Naaykens te Hilva- renbeek. Dit stuk (10 heren) speelt tij dens de Japanse bezetting op de Philip- pijnen, waar een ondergedoken missio naris tot het laatste ogenblik op zijn post stand houdt. Eveneens werd een tweede prijs toege wezen aan „Een kerk werd gebouwd", geschreven door Anton ter Heyden (pseudoniem) te Breda. In dit stuk (9 heren en 2 dames), dat speelt op een der eilanden in de Indische Archipel, wordt de strijd uitgebeeld tussen de missionaris, die alles verlaat om Christus te dienen, en de planter, die uittrekt om zich te verrijken ten koste van alles. Een derde prijs (250,werd toege kend aan „Zonen van één Vader", ge schreven door Jan Gerver te Haarlem. Dit stuk (8 heren) speelt in Afrika en behandelt eveneens de tegenwerking, die de missie van de blanke planters onder vindt. Ten slotte viel nog een derde prijs ten deel aan „Hoe woestijnen bloeien gaan", geschreven door pater Zeno Moors O-F-M. te Hollandia in Ned. Nieuw-Guinea. Dit stuk (11 heren) speelt op de missiepost in een Mohammedaans land. De bekroonde stukken zullen binnen kort in druk verschijnen- uitspraak van het hof te betwisten. Is het misschien zo, vraagt het blad zich af, dat Lord Pakenham door het personeel van Prestwick te verledigen, ook de gebreken van zijn eigen departement wil bedekken? Het onderzoek heeft uitgewezen, dat ten tijde van het ongeluk het ministerie geen nauwkeurige kaarten van Prestwick had uitgegeven. Pakenham was toen ook mi nister, aldus de „Daily Mail". Het Britse „gilde van piloten en navi gators" heeft zijn „diepe bezorgdheid" uit gesproken over de actie van Lord Paken ham. Het gilde, dat zich noemt „vertegen woordigend beroepsorgaan waar het de kundigheden en maatstaven betreft voor piloten en navigators", verklaart te ho pen, dat de „publiciteit", die aan het on derzoek naar de ramp van Prestiwick is gegeven, de noodzaak zal aantonen van een procedure van onderzoek naar vlieg tuigongelukken, onafhankelijk van het ministerie van burgerluchtvaart. Volgens de „Daily Mirror" heeft Lord Pakenham tijdens zijn bezoek aan Attlee zijn ontslag ingediend. Het antwoord van Attlee zou heden bekend gemaakt wor den. aldus het blad. t een onderzoek waartoe hij notabene zelf order had gegeven. Zijn interventie is on begrijpelijk. De minister beweert, dat hij het deed ten behoeve van de ambtenaren van zijn ministerie, die door het hof van onderzoek werden becritiseerd en zelf niet kunnen spreken. Maar die personen hebben wèl zelf kunnen spreken. Het on derzoek werd ingesteld om hen in staat te stellen zulks te doen. En het was voor het grootste deei op grond van hun ver klaringen, dat het hof een uitspraak ba seerde, waarvan Lord Pakenham afstand neemt Zijn interventie is gevaarlijk". Ook de conservatieve „Daily Mail" trekt van leer tegen de Engelse minister. Het blad schrijft o.a., dat het gedrag van Lord Pakenham de openbare mening diep heeft geschokt. „Het hof van onderzoek werd benoemd om uit te zoeken door wel ke oorzaak 40 mensen om het leven zijn gekomen. Niemand, en in de allerlaatste plaats wel Lord Pakenham, de verant woordelijke minister, heeft het recht de De opzienbarende beschuldiging, die de president van het hof van onderzoek naar de ramp van de „Nijmegen", T. P. Mac Donald, heeft geuit aan het adres van de Britse minister van Burgerlucht vaart, Lord Pakenham, heeft in Enge land de gemoederen nogal in beweging gebracht Londense bladen laten niet na de huns inziens juistheid van de beschuldiging te onderstrepen en leveren felle critiek op het beleid van de Engelse minister in deze. De „News Chronicle" (liberaal) uit haar misnoegen door op te merken: „Lord Pa kenham heeft als een roofzuchtige kat zijn klauwen uitgestoken naar de rechter lijke duiven. Zonder zich te verwaardigen de redenen bekend te maken, heeft hij het resultaat van het onderzoek afgewezen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1