Franse staking werd een fiasco Stopbevel fout jegens arbeiders Regeringscoalitie op het spel Assemblee schenkt regering haar vertrouwen Herzieningen op staatshelling Arbeidersbeweging over lonen Weerbericht! en prijzen Gongc Nachtmis in gymnastieklokaal REVALIDATIE OOK VOOR DE BURGERBEVOLKING Het uur is daar DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Lord Pakenham niet ontslagen Frankrijk—West-Duitsland In Indonesië alleen maar schijncommunisme? Amerikaan door Rus neergeschoten T.B.C,-gevallen in Nederland Particulier secretaris van Koningin Juliana Prinses Wilhelmina houdt Adventstoespraak Voorstellen bij de Stichting van de Arbeid Spoedbespreking met de regering Cherbourg overstroomd In Leersum komt een grootse inrichting Ministers Stikker en Van Schaik vertrekken morgen Moskou's „V:redesvoor- stel" verworpen LAGEN Om Leopold te weren Afgebrande kerk te Heumen nog niet herbouwd Gezondheid Prins Bern- hard gaat vooruit Ijlste JAARGANG ZATERDAG 26 NOVEMBER 1949 No. 21092 (Telefonisch van onze Parijse correspondent) MOTIE AANGENOMEN MET 334 TEGEN 248 STEMMEN Een van de twee portretten die Theo van Delft van H. M. de Koningin schilderde voor de Statenzaal te 's-Hertogenbosch. Ongelukkig waarschuwingsschot veranderlijke bewolking j De Stichting van de Arbeid deelt ons het volgende mede. Door het uitstellen van de voorgenomen regeringsmaatregelen betreffende de huurverhoging, de verhoging van de personele en de omzetbelasting en de verlaging van de loon- en inkom stenbelasting richt het overleg zich thans in hoofdzaak op de gevolgen van de stijging van de kosten van levensonderhoud, welke hoofdzakelijk door de devaluatie veroorzaakt wordt. Zoals reeds is medegedeeld, hebben het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. bij de Stichting van de Arbeid concrete compen satie-voorstellen ingediend. Deze voorstellen bevatten 1. De bereidverklaring van de Ned. Arbeidersbeweging op constructieve wijze mede te werken aan het in evenwicht bren gen van de betalingsbalans, het nastreven van volledige werk gelegenheid en het opvoeren van de productie; 2. Herziening van de lonen, de kinderbijslag en de noodvoor ziening ouden van dagen per 1 Januari a.s. MGR. GIOBBE IN ROME LAAT ONS STANDBEELDEN MAKEN Betalen rode kamerleden elk 1000 frs. Ongeveer acht millioen Franse werklieden zijn in een 24 uur-staking gegaan om hun eis tot hoger loon er door te krijgenHet gevolg hiervan is o.a. dat het gezin op bovenstaand plaatje zich gisteren tevreden moest stellen met wat kaarslicht. DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd In het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9Ü95 ten hame van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 13.90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J KU1JFERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER OP. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. een De algemene staking met zoveel angst tegemoet gezien, werd mislukking. De leiders der staking mogen elkander in een dagorder, in de loop van de dag gisteren uitgegeven, hebben gefeliciteerd met bet succes van dit machtsvertoon, in werkelijkheid is gebleken, dat de lust tot staken bij het overgrote deel der arbeiders ontbrak. Buiten de door de communisten overheerste metaalbewerkers, haven- arbeiders en mijnwerkersbonden, die altijd voor een politieke rel te vinden zijn en nochtans wat bun deelnemen aan deze staking betreft, zeer uiteenlopende percentages opleverden, was de staking een fiasco. Ondanks de stevige organisatie der 'reinmannen, hebben er, wat de buiten- er> binnenlandse grote verbindingen be treft, voldoende treinen gelopen, terwijl zelfs in Parijs en omgeving nog 20% van het verkeer gaande werd gehouden. Te Parijs lag het voornaamste beletsel voor de werkwilligen in de nagenoeg vol komen stopzetting (er liepen maar twee lijnen) van de autobussen van de Metro. Het personeel was overigens wel bereid de stakingsorder te negeren, maar de be dienaren van de stroomiverschaffinig ont braken, waardoor het bedrijf vanzelf stil gelegd moest worden. In dit gebrek aan verkeersmiddelen werd echter voor een groot deel voorzien door de uitstekende autocar-diensten waarmede de socialistische minister van verkeer een waar succes heeft gehad en door de pogingen van de patroons, om de werkwilligen met auto's en vrachtwagens te doen afhalen. Toen dan ook, vroeg in de middag, ge bleken was, dat .van de staking niet'veel terecht kwam, nam het verkeer in de stad zelfs ongewoon toe en was alleen nog aan het ontbreken der autobussen iets van de staking te bemerken. Het auto verkeer werd buiengewoon druk en daar het gebruik van electriciteit was vrijge geven konden de winkels zelfs verlicht zijn, terwijl bioscopen, theaters en andere vermakelijkheden zeer druk werden be zocht. Parijs was weer lichtstad en heeft dan ook de gehele dag zijn goede humeur behouden, want: de stroombepërkmg staakte De meest gevoelige nederlaag voor de rode vakfederatie is, dat zowel by de P.T.T. als in de bedrijven van voeding en genotmiddelen aan de staking niet is mee gedaan en dat van de ambtenaren gemid deld geen 6% het parool van de leiders opvolgden. De communisten en socialisten beweren wel, dat christelijken en onafhankelijken hebben meegedaan en ongetwijfeld is dat bij enkele kleine afdelingen wel 't geval geweest, maar de uitkomsten bewijzen niets va'n een deelneming van betekenis- Zowel bij de MRP. als bij de Chr. vak verenigingsleiders wordt grote tevreden heid aan de dag gelegd, dat aan de ver warring een einde is gekomen en dat na genoeg geheel en al de raad van de hoofdleiding is gevolgd, om niet aan de staking deel te nemen. Intussen dreigen de gevolgen van de staking zich nog lang te doen gevoelen, ook op regeringsplan. Dat de soc. par tij, die regeringspartij is, met het steu nen van de staking vierkant tegen de houding van de minister-president en het overgrote deel van het ministerie is in gegaan, zal zeker invloed hebben op de verhoudingen in de coalitie. Van Gaullistische zijde is daar onmiddellijk gebruik van gemaakt met het indienen van een interpellatie. Hoewel het MRP--hoofdorgaan de fi- guur, die de coalitiegenoten slaan, op merkelijk tracht te verbloemen, noemde het blad de staking toch een „fout jegens de arbeiders" en het kapittelt sterk zo- we! de SSIO. als de Fórce Ouvrière. Prinsés Marie Therese van Orleans- Braganza van wie wordt gezegd, dat zij zich zou gaan verloven met prins-regent Karei van België. De Engelse premier Attlee heeft giste ren besloten zo verneemt Reuter uit welingelichte kringen te Londen de minister van Burgerluchtvaart, Lord Pa kenham, niet te ontslaan wegens zijn cri- tiek op de bevindingen van het hof, dat een onderzoek heeft ingesteld naar de oorzaken van de ramp met de „Nijme gen". Attlee had Pakenham gistermiddag voor de tweede maal in zijn ambtswo ning ontboden, waar hij in bijzijn van andere ministers, o.w de minister van justitie, Lord-schatkistbewaarder Jowitt, een onderhoud met Pakenham had. Men gelooft, dat Attlee en de andere mi nisters hebben gesproken over de tekst van een verklaring, uie de regering in het Lagerhuis over het incident zal afleggen. De premier had Pakenham Donderdag avond reeds ernstig berispt. De kwestie zal volgende week in het Lagerhys wor den besproken en Lord Pakenham zal zelf Donderdag een verklaring in het Ho gerhuis afleggen. Kerst hedenochtend vroeg was de Franse nationale vergadering klslr met haar drie dagen lange debat over de buitenlandse politiek, speciaal over de politiek ten aanzien van West-Duits- land, en kon tot stemming worden overgegaan over een motie van ver trouwen, welke na heel veel beraad slagingen door de leiders der regerings partijen gisteren was opgesteld. Deze motie van vertrouwen werd aangenomen met 334 tegen 248 stem men. De motie Is vrij gecompliceerd. Zij bevat o.a. een verzoek aan de regering, waakzaam te zijn ten aanzien van hei tieei van. Duitslands industrieel poten- din„ ?,n wjj'st °P „de ongewijzigde hou- ®u het Franse volk ten aanzien Met spanning zien de werkers uit naar nieuwe berichten over een al of niet de?te loonronde. Want de tijden zijn zwaar de moeilijkheden m de gezinnen groot.' Er is nog zoveel achterstand m te halen. Daarnaast, om met het Evangelie van morgen te spreken, „staan de mensen ver stijfd van vrees in afwachting van wat de wereld gaat overkomen ut ili-oifrlf. Evangelie staat en- Maar in dat uw hoofden op, kele regels verder, „riei Vant de verlossing is "HeAdventstijd Immers, we gaan met nc *eer 0p Kerstmis aan en het bhjft een |eit, dat de materiële zorgen, lijden en Jasten slechts nog te dragen zijn op basis van een ernstig godsdienstig ie °t uw blijdschap zal de Heer de maje steit van Zijn stem doen horen. En als de Heer nabij is, weest dan niet zo bekom merd, doch maak u in alle aangelegen beden Hem uw verlangen bekend. We willen echter zelf te veel „klaren"- Talrijke omstandigheden ziVi evenwel met de materie, in welke hoeveelheid ook, niet °P te lossen. Al hebben we dan ook van °ns zelf een' hoge dunk. De kleinmoedigen wordt aangeraden moed te scheppen, zich te verheugen en biet te vrezen. Rust in God, dat is geestelijke medicijn. Deze artsenij is weldadig, want zij leert scherper zien zodat het wereldtoneel met Ie ontzettende scènes een ander aspect krijgt. Adventstijd is geen treurtijd zonder meer. De periode van vier weken vraagt mpst en nadenken, maar wie er zich erieus toe zet en de woorden der Kerk ?Verweegt zal opgelucht de Kerstdagen mgernoet gaan. De nacht der rusteloos- i®1* zullen we zien verdwijnen. We zul- ■p?6 dageraad van het Licht zien komen Wq voorwaartIe slechts: mensen zijn of rc*en van goeden wille. van de vraag, of de industrieën van het Roergebied aan de voormalige eigenaars moeten worden teruggegeven". De assemblee, aldus de motie, be schouwt internationalisatie van het Roer» gebied als een essentiële waarborg voor de veiligheid van Europa. West-Duits- land moet uitgesloten blijven van het atlantisch pact en de vorming van een gewapende macht op Duits grondgebied moet absoluut verboden worden. Wel verklaart de assemblee zich voor toelating van West-Duitsland tot de raad van Europa als toegevoegd lid. Zij ver klaart zich verder voor geleidelijke vrij making van de handel en bevordering van de constitutie van Europa in samen werking met Engeland en de Benelux. Zij betreurt, dat „het ministerscomitê van de raad van Europa de aanbevelin gen van de Europese assemblee op zulk een onbevredigende wijze behandeld heeft", en dringt aan op een zo spoe dig mogelijke instelling van een werke lijk Europees politiek gezag. De socialisten, de M. R. P., de radica len en de meeste gematigden stemden voor de motie. De communisten, Gaullis ten en rechtsen stemden tegen. Er wa ren een vijftiental onthoudingen. „Er zijn in Indonesië vrijwel geen ware communisten en ik zie dan ook geen communistisch gevaar dreigen. Integen deel, bij een verbetering van de econo mische toestand en daarnaar wordt ern stig gestreefd zal het huidige schijn communisme vanzelf oplossen". Deze optimistische opvattingen lan ceerde de republikeinse minister van voorlichting Samsudin op een persconfe rentie in Semarang. En hij zei erbij, dat men op het ogenblik wel oppositie ver wacht van communistische zijde, doch alleen in de legale parlementaire sfeer. De samenwerking tussen Nederland en Indonesië geeft, volgens de minister, alle reden tot tevredenheid en wat dat be treft heeft hij ook alle hoop voor de toe komst. Hij verwachtte, dat na de sou- vereiniteitsoverdracht alles er veel be vredigender zal uitzien. Voor de angst, die sommigen koeste ren achtte hij geen reden aanwezig; moei lijkheden waren er niet te wachten. Het probleem van de Darul Islam zou naar 's ministers mening na de overdracht zonder veel moeite kunnen worden ge regeld. In de eerste plaats zou worden getracht dat op vreedzame wijze te doen. Gisteravond is een Amerikaanse ser geant door een Russische schildwacht doodgeschoten toen hjj, aldus luiden de eerste berichten, zonder te stoppen door de Russiche grenspost bij het vliegveld Gatow reed. De Russische schildwacht loste een waarschuwings schot op de auto, dat de sergeant trof. De andere vier inzittenden werden niet gewond. De sergeant bleek zwaar gewond te zijn en werd direct overgebracht naar het R.A.F.ziekenhuis op het vliegveld Gatow. waar hij even later overleed. Zijn metgezellen zijn door de Russen ter be schikking van de Britse autoriteiten ge steld. In 1948 zijn bij het massaal doorlich ten van de bevolking in ons land 18000 nieuwe gevsllen van t.b.c. ontdekt, zo lezen we in een rapport van het Chr. Nat- Vakverbond over de t.b.c-bestrij- ding. Daarbij waren 6000 personen, die al lange tijd bacillendrager bleken. In 1949 "S tot nu toe reeds bij 17000 personen, die werden doorgelicht, ge constateerd, dat zij aan t.b.c. leden. In een bepaald landsdeel bleek niet minder dan 5 procent van de doorge- lichten aan de ziekte te lijden dist is ongeveer driemaal meer dan normaal. Tot particulier secretaris van H. M. de Koningin is met ingang van 15 Ja nuari naast mevrouw Smitt Avis, die de functie van particulier secretaresse vervult, benoemd de heer W. J. Baron van Heeökeren van Molecaten. A.s. Zondag, de eerste Adventszondag, zal H. K. H. Prinses Wilhelmina een radio toespraak houden, die als titel draagt „Advent". De toespraak zal worden uit gezonden om 12 uur 's middags over beide zenders Hilversum 1 en Hilversum 2. Aan gezien Prinses Wilhelmina zich met deze toespraak tot de gehele christenheid richt, zal de Wereldomroep de boodschap Zondag en Maandag a.s. in verschillende talen in alle windrichtingen uitzenden. De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: I In de ochtend hier en daar mist overigens half tot zwaar bewolkt met later in de Zuidelijke helft van S het land kans op enige regen. Zwakke tot matige wind overwe- j gend uit Oostelijke richtingen Vannacht plaatselijk lichte nacht- j vorst, morgen overdag ongeveer on- t geveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zondag 27 November: Zon op J 8.19 uur onder 16.36 uur; Maan j op 13.58 uur, onder middernacht, j Maandag, 28 November: Zon op j 8.20 uur, ondpr 16.35 uur; Maan op 14.08 uur, onder 0.19 uur. gelegenheid en het opvoeren van de pro ductie. Voor wat betreft de concrete voorstel len stellen de werkgevers-leden van het stichtingsbestuur er prijs op, daarover het oordeel van de regering te vernemen, mede in verband met de subsidie-poli tiek, alvorens tot een definitieve conclu sie te komen. Het stichtingsbestuur besloot de voor stellen van de vakcentralen onmiddellijk ter kennis van de regering te brengen en haar te verzoeken begin volgende week daarover een spoedbespreking te doen plaats hebben. De werkgeversorganisaties hadden bij zondere waardering voor de in dit schrij ven uitgedrukte bereidverklaring van de Nederlandse arbeidersbeweging, op con structieve wfjze mede te werken aan het in evenwicht brengen van de betalings balans, het nastreven van volledige werk- Tengevolge van boeg water, regen en Kanaalwinden werden gisteren enige duizenden inwoners van Cherbourg door één meter hoog water geïsoleerd. Volgens gemeentelijke autoriteiten is dit de hoogste vloed sedert 40 jaar. „Nie mand verkeert in onmiddellijk gevaar". Het belangrijkste vraagstuk is de dui zenden mensen, die in laag gelegen wij ken wonen, waar zelfs de eerste verdie pingen van de huizen onder staan, van voedsel te voorzien. (Van r\r>a»T *nZe speciale verslaggever) de gr(-nsevanmiw£ ^.ersum i°ist ®P de bossen een fraai g Hoogstraat" genaamd, dat met dè 0™° liggende grond van 12 ha. destijds toe behoorde aan minister Colijn. Het ein-. later in handen yan de Duitsers over die er een Arbeitsfrontschule hadden' Na de oorlog hebben Canadezen en Nederlandse troepen er hun kwartier eehouden, tot het als vijandelijk ver mogen aan de Staat verviel Staatsbos beheer heeft bet in erfpacht gegeven aan de Stichting Revalidatiecentrum „De Hoogstraat", in welke sticht.ng o£ het ministerie van Sociale Aaken, ae Stichting van de Arbeid, Raden van Arbeid en de Rijksverzekeringsbank vertegenwoordigd zijn. Op genoemd landgoed wordt nu een revalidatie centrum gebouwd, waarvan de aanbe steding dezer dagen heeft plaats gehad. Het is een werk van bijna een inillioett. Het departement van Oorlog heeft zich op het gebied .van de revalidatie van oor logsgetroffenen de laatste jaren grote verdiensten verworven. Wat in die over- heidsinrichtingen voor de invalide mili tairen is en wordt gedaan, is boven alle lof verheven. Voor burgers echter be- staan maar al te weinig va,n deze inrich tingen. En. dat In een tijd, waarin het aantal invaliden door verkeersongeluk ken en fabrieksongévallen sterk toe neemt. Daarom werd het nodig, dat ook voor de burgerbevolking meer gelegenheid kwam om de moderne geneesmethoden toe te passen, zoals de training, welke reeds onmiddellijk tegelijk met het ge nezingsproces begint. Voor dit doel nu is „De Hoogstraat" bestemd. Het bestaande huis. dat een grondige restauratie moet ondergaan, zal worden benut voor recreatie-gelegenheid YSH. °e Patiënten. Daaraan aansluitend Komt een geheel nieuw complex gebou- Ui' waarvoor een plan is ontworpen door de architecten Stuivinga en Ten Hopte de Lange. Allereerst een „bedden huis berekend op 160 patiënten, later uit te breiden tot 250. Verder een ge bouw. waarin behandelingskamer, opera tiezaal enz. worden ondergebracht en tenslotte een afdeling voor het inwonend personeel: Physische therapie, die van zo eminent belang is bij heel het revalidatieproces. zal op „De Hoogstraat" niet alleen bin nenshuis worden toegepast, maar ook buiten. Daarvoor worden de nodige sportvelden aangelegd. Een ziekenhuissfeer wordt zo veel mo gelijk vermeden. Men wil de patiënt in een prettige huiselijke sfeer brengen, die zijn genezing helpt bevorderen en zijn invaliditeit als het ware doet vergeten. Zowel mannen als vrouwen en kinderen kunnen worden opoenornen. Voor de inrichting mocht de Stichting geschenken uit Zuid-Afrika en Amerika ontvangen Het Amerikaanse Rode Kruis stond een instrumentarium berekend Voor 60 patiënten a'- Ttvee centrale punten in ons land Ziekenhuizen in Rotterdam, Amster dam en Groningen kregen reeds een- revalidatie-afdeling* doch de Raad voor herstel van arhcidsgescbiktheid wenste een Centraal revalidatiecen trum. waarin alle bestaande, ook de militaire inrichtingen worden ge coördineerd. Als zodanig wordt „De Hoogstraat" voor boven de grote ri vieren aangewezen, terwijl voor het Zuiden een uitbouw van de bestaan de St. Maartenskliniek in Nijmegen dient. Voor het vele dat met deze cen tra gemoeid is, vindt men een compen satie in de mindere invaliditeitsuitkerin- gen, terwijl van groot belang is, een on schatbaar moreel voordeel voor de ge troffenen. dat zij weer in het arbeids proces worden opgenomen. Zij krijgen weer zoveel, mogelijk de beschikking over hun lichaam, leren een intensief ge bruik te maken van de ledematen die hun nog overgebleven zijn of een bijna natuurlijk gebruik van prothesen, het geen hun ongetwijfeld levensmoed zal terugschenken. De verwachting is. dat het Revalidatie centrum „De Hoogstraat" in 1951 gereed zaï zun- Naar wij vernemen is het vertrek van de ministers Van Schaik en Stik ker naar Indonesië thans definitief be paald op heden, Zaterdagavond. Z. Exc. mgr. Paolo Giobbe Apostolisch Internuntius in- Den Haag, is naar A-P. meldt, gisteren in Rome aangekomen. De politieke commissie der V. N. heeft gisteren met 52 tegen 5 stemmen het sovjet-voorstel inzake een vredesverdrag tussen de vijf grote mogendheden ver worpen. In de resolutie wordt voorts de ver oordeling geëist van „oorlogsvoorberei dingen" in de V. S. en Engeland. Ook dit voorstel werd verworpen. Met 53 tegen 5 stemmen bij 1 onthou ding (Joegoslavië) werd een Engels- Amerikaanse resolutie, getiteld „essen tiële voorwaarden voor de vrede" goed gekeurd. Vysjinsky, de sovjet-Russische minister van buitenlandse zaken, heeft in de poli tieke commissie der V. N. verklaard, dat de sovjet-unie het debat over China's klacht inzake sovjet-Russische hulp aan de Chinese communisten zal boycotten. Hij noemde dit punt van de agenda een stukje „Kwomintang-beunhazerij" en be neden de waardigheid van de V. N. Enig besluit van de commissie in deze zou hij niet als „bindend" beschouwen. De voorzitter van de commissie, de Ca nadees Pearson, gaf daarop het woord aan de Chinese vertegenwoordiger Tsjang. Op dit ogenblik verlieten Vysjinsky en de af gevaardigden van de Oekraine, Polen, Wit-Rusland en Tsjechoslowakije de zaal. Aan de hand van talrijke feiten be schuldigde dr. Tsjang vervolgens de sov jet-unie van stelselmatige economische en militaire hulp aan de Chinese communis- sen. De sovjet-Russische regering legde de grondslag voor „de snelle groei en uit breiding" van de communistische macht in China door „openlijke sovjet-Russische deelneming met troepen en schepen aan de communistische gewapende opstand". Het is een goed en internationaal be drijf dat als hulde jegens verdienstelijke mannen en vrouwen een monument wordt opgericht in de vorm van een standbeeld, een buste of minstens een plaquette. Zo is het in de „kapitalistische" wereld, zo was het tijdens het Hitler-regiem, zo is het ook in de wereld onder de sovjet- knoet- Niemand ook in de satellietlanden wil onderdoen in betuigingen van eenheid ten aanzien van de grote man in het Kremlin Generalissimus Jozef Stalin- En zo zal op zijn verjaardag, 21 Decem ber, te Praag de eerste steen worden ge legd voor een standbeeld van de marxis- tisch-leninistische god- Voor het voetstuk van het desbetref fende beeld worden thans uit alle delen, van Tsjechoslowakije gehouwen stenen, afkomstig van historische plaatsen naar deTsjechoslo waakse hoofdstad gezonden. De rode leiders verstaan de kunst hun volgelingen op te zwepen. Men ziet dat ook op andere wijze weer in Frankrijk. Het openbare leven lag gisteren verlamd. De injectie met stakingsbacillen heeft mil- Iioenen werkers tot „rust" gedwongen. Ondanks de vermoeidheid en onver schilligheid der arbeiders is het toch maar weer gelukt de zaken in het honderd te laten lopen. Er zijn verscheidene oorzaken, schaar ste, domheid, onrecht, vermeend recht, gebrek aan kennis van zaken en demago gie. Het is niet gemakkelijk om rechtdoor te blijven lopen, wanneer zijwegen met magnetische kracht trekken. Negatief en positief moet er worden ge werkt. Afremmen en opbouwen. Doch deze karwei eist een goede instelling der personen. En dan moeten we weer den ken aan de mededeling van Pater Punt die uit Tsjechoslowakije is verdreven. „Het volk was er tè gemakkelijk ka tholiek. Van de pauselijke encyclieken over het communisme, van „Rerum Novarum" en van „Quadragesimo An no", werd weinig of geen notitie ge nomen. Met dezelfde nonchalance waarmee het volk katholiek was, werd het com munist. Materialistisch ingesteld, liet men zich al te gauw verleiden door de communistische beloften. Nu voelt het volk zich bedrogen, maar het is te laat Het Tsjechische volk leeft thans onder de voortdurende angstige druk van ter reur. Dit geldt oók voor de niet-katho- lieken. Zijn verklaring zij voor Nederland nog maals een waarschuwing. In alle geledin gen moet worden gewerkt, .dat we als katholieken eer met orize 'gezegende ar beid inleggen en dus eigenlijk een stand beeld zouden verdienen voör onze ver wensten. Hoe staat het met U? Zoudt ge in alle bescheidenheid overigens ook al een beetje voor een monument in aan merking komen? HENK VAN DER MAZE. ue 66 leden van de socialistische Kamerfractie hebben besloten, elk een bedrag van fr 1000 ter beschikking te stellen, teneinde „met betrekking tot de volksraadpleging over de terug keer van de koning de publieke opinie voor te lichten". Honderden socialisten, o-nder wie oud- premier Spaak, zijn gisteren te Brussel in besloten vergadering bijeengekomen, om te spreken over een plan de campagne teneinde de terugkeer van koning Leopold te verhinderen. Eerder deze maand heeft het congres van de socialistische partij een oproeD tot de arbeiders gericht om met alle kracht, waarover zij beschikken", de te rugkeer van koning Leopold te verhin deren. De Nachtmis In Heumen zal weer in een gymnastieklokaal moeten worden opgedragen. Op gewone caféstoelen ge zeten plaats om te knielen is er niet staande in midden- en zijpaden, zul len de gelovigen de kerstliedjes zingen. Heumen's kerk is m.l. op 8 September 1944 een prooi der vlammen geworden. Binnen een uur is de hele kerk met de waardevolle inventaris verbrand. Een verkoolde massa bleef slechts over van dit Godshuis. Alleen de toren en en kele muren bleven staan. De oorzaak van de brand was heel gewoon. Niet tengevolge van de schen- nende hand van de bezetters of door oorlogsgeweld hebben de vlammen de verwoesting aangericht maar, zoals bil vele branden, heeft ook hier een sim pele kortsluiting het tragische lot van de kerk veroorzaakt. De godsdienstoefeningen rijn na deze datum gehouden in het gymnastiek lokaal van de school. Knielbanken zijn er niet geplaatst, omdat er geen plaats ruimte genoeg is. Alleen ouder de Con secratie gaat men even staan. Onwaardige toestand Christus In een gymnastieklokaal: deze toestand is onwaardig. Geen won der, dat Heumen weer een eigen kerk wil hebben. Daarbij komt, dat het gym nastieklokaal weer dienstbaar gemaakt moet worden aan het onderwijs in lichamelijke oefeningen, waaraan op het platteland zo dringend behoefte is. Een rijksbijdrage krijgt Heumen niet voor de wederopbouw van de kerk. De j uitkering van de verzekering geschiedt op basis van de waarde van 1944- De bouwkosten zijn inmiddels echter enorm gestegen, zodat deze gelden de herbouw slechts voor 1/3 kunnen fi- nancieren. Het is te voorzien, dat pas in 1951 met de wederopbouw van de kerk begonnen kan worden, ondanks het feit, dat de bevolking die uit kleine boeren, kleine tuinders en arbeiders bestaat, al het mogelijke doet om met een maandelijkse bijdrage de hserbouw te bespoedigen. Van de 900 zielen, die de parochie Heumen omvat, gaan er 300 ter kerke in Mook, zodat de finan ciële baten van dit aantal niet aan de afgebrande kerk ten goede komen. Toch hoopt men nog, dat het Kerst feest in 1950 in een waardig Gi dshuis gevierd kan worden. Voor enkele bij zonderheden hierover verwijzen wij naar een advertentie, voorkomend in dit nummer. Naar wij vernemen, is de gezondheids toestand van Prins Bernhard vooruit gaande. De Prins is echter nog niet ge heel hersteld en zal zich in de eerstko mende dagen nog in acht moeten nemen*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1