LAATSTE BERICHTEN Een ronde boksen in ministers- kamer om recht Je muzikaliteit van het pedaa is een gevaarlijke camouflage Raad-raria Kap. van Dijk is morgen 12 ¥2 jaar priester Auto's botsten En naedagogie is een moeilijk werk Ronde van Nederland blijft gehandhaafd op 20-29 Mei Lekenhelpsters in de Missie vertrokken treinverkeer amster- toch passen voor heren- maatcostuum PAGINA 2 ZATERDAG 26 NOVEMBER 1949 DEZE JONGENS KOMEN THUIS BURGERLIJKE STAND VERWARMDE WAGENS Twee doden het gevolg RECTIFICATIE SPORT SPORTIVISME SPORTIVITEIT DAM—HAARLEM 'GESTREMD De C. H.-fractie in onze raad is een wonderlijk buitenbeentje. Er gaat geen r tting voorbij of zij zorgt voor verras singen. Het schijnt daarbij het noodlot van de heer v- d- Berg te moeten zijn, dat hij steeds tegen zijn eigenlijke zin in moet stemmen. Daar was bijvoorbeeld gisterenavond de raads-jeuigdige halsstarrigheid van zijn fractie-genoot v. d. Vlies. Deze had bezwaren tegen het voorstel van B. en W. om de Aula vtan het St. Jacobs- gasthuis definitief en permanent tot tweede trouwgelegenheid te maken- Voor de werkzaamheden aan het stad huis, welke komende zijn, wilde hij dit toestaan. Als het daarna no#g was, moest de raad er maar weer in gekend worden. De voorzitter Mr. Peek, trachtte met alle mogelijke argumenten de C. H.-er te overtuigen. In de repliek door te zeggen, dat het zeker niet de bedoe ling wiss om de Aula zo maar zonder meer te gebruiken. Er zou een ge gronde reden voor moeten zijn de raadzaal moest beslist niet beschik baar zijn- Nee, zei v. d. Vlies, ik maak er een voorstel van. De mensen, die nergens anders trouwen doen dat nu eenmaal graag op het stadhuis. Nog een keer probeerde de voorzit ter het door te zeggen dat hier voor- z en werd in een reeds lang bestaande leemte. Als de verwarming van de raadzaal eens uitviel, zou men de Raad in spoedzitting bijeen moeten roepen, om ergens anders te kunnen trouwen- ,.Ik blijf bij mijn voorstel". Aanvankelijk was er niemand, die het spontaan steunde maar onmiddel lijk sprong de heer v- d. Berg tegen zijn z:n in de bres als een loyaa! fractie-voorzitter en de heer Poot schreed hem moeizaam na. Onder grote hilariteit verliep de stemming. Dat de heer v. d. Berg een behulp zaam man is, bleek ook n he"t verdere verloop De heer Poot wias bang, dat bepaalde lasten voor de reiniging van erf en sloot ten laste zouden komen van de eigenaar en niet van de gebrui ker- Hij wilde de verordening dan ook gepraat met de wethouder, Mr. v. veranderd z en. Na enig over en weer Bochove, formuleerde deze een nieuw» redactie. „Ja dat is goed", zei de heer v. d. Berg, die helemaal het woord niet had gehad m/aar die blijkbaar in sijel-den- ken zijn fractiegenoot wilde redden voor een nieuw Paas-ossen-debat. „Jij hebt niets te zeggen", interrum peerde de heer Mak vlot. Het ging er gisteravond toch gezellig aan toe. De Raad was in de beste „par lementaire* vorm en de punt gste in terrupties ketsten over de tafel. Op zo'n avond kan het een genot zyn de Raad te verslaan. Met het troepentransportschip „Johan van Oldenbarnevelt' (vermoedelijke aan komst te Amsterdam, 8 Dec. a-s.) komen de volgende 29 Schiedamse militairen naar huis: H. T. Bijloo, Singel 225; G. M. van Pelt, van Marumstraat 18b; C. A. Schravesande, Lorentzplein 30 Bov-III; C. Verboom, Zwartewaalsestraat 14; M. Vermeulen, Villastraat 37; H. A, Visser, Mariastraat 76b;. W. C. Visser, Westfran- kel.straat 94b; A. J. G. Vredenbregt, Zwartewaalsestraat 12; T. J. J. Windhorst, Emmastraat 25; A. Wolthuis Leliestraat 34; K. R. E. Seifert, P. K. Onnesl. 122b I; J. C. van Batenburg, Broersveld 24a; L. J. van den Brink, Daltonstraat 52c II; J. A. Ham, Schied.weg 166; J. W. C. van Henten, Oosterstraat 121b; J. J. Kok. Pa rallelweg 128b II; H. van der Kroft, Huijs- mansstraat 83b; B. G. C. Schra, Putters- hoeksestraat 46; K. Visser, Tollensstraat I 3b; J. W. de Graaf, Lorentzplein 2b III; J. de Lange, Singel 88b; L. J. Niesten, Fabriplein 19b; W. Bezemer, Archimedes- straat 42; P, Boender, Morsestraat 29c; A. Bitter, van Swindenstraat 64a; H. J. Figee, Snelliussingel 22a; J. H. Eering, Geervlietsestraat 2b; W. Putter, van Mus- schenbroekstraat 13b; A. P. Jeup, Sim. Stevinstraat 11a. GEBOREN: Theodorus B. P., z. van Th. J. A, Alberts en A. C. van Strien; Pieter A, z. van P. A. de Jong en P. Cornet: Freddy F J., z. van F. Vogelezang en F. J, Pelle. OVERLEDEN: D. Schrooten, 75 jaar, weduwe van C. A. de Pater. zal uit de laatste standplaats vele goede ogenblikken oproepen, Om kwart over negen draagt de jubi laris de Plechtige Hoogmis op. Van 12 tot half 1 is er gelegenheid tot geluk wensen in de pastorie. 's Avonds bieden de Kajotters en de leden van de St. Paulus-oongregatie aar hun aalmoezenier en moderator een feestavond aan in de R.K. Volksbond. Het Kajotters-toneel „De Gouden Koren aar" zal dan opvoeren: „Gevecht met de zoon". Alles is gereed voor een waardige vie ring van dit priester-jubileum. Hedennacht omstreeks 1 uur reed een personenauto, komende uit de richting Moerdijk aan de Rijksweg nr. 16, op een stilstaande vrachtauto, geladen met ste nen. De luxe-auto werd geheel vernield, de bestuurder zwaar gewond. De naast hem zittende vrouw werd, evenals een passagier achter in de auto, gedood. Heden zijn van de Javakade te Amster dam met het m.s. „Celebes", 5 cursisten van de Missieschool yoor Jonge Vrouwen te Ubbergen. vertrokken, om als leken helpsters in de Missie te gaan werken. Zij hebben haar missionnaire scholing aan de Missieschool genoten. Dit is een cursus van 6 maanden, waar een geeste lijke, apostolische en praktische vorming verwerkt is in een programma van lessen, zelfstudie, excursies en praktisch werk. Zo ontvangen degenen, die als leek in de Missie willen werken een voorberei ding, die geheel is ingesteld op het werk en de situatie, die haar wachten in da missiegebieden. De toelichting gaf de pianist prettig. Niet diepgaand), evenmin verrassend, maar wel onderhoudend. Maar als een béstuur niet de ervarin gen op muziekgebied heeft, om de goede keuze te doen, op welk kompa» varen de leden dan? Deskundigheid in de voorlichting over paedagogisohe concerten is er in Schiedam voldoende. We hebben h:er Toonkunst; we hebben in Rotterdam een conservatorium; Tere plantjes esen extra zorg. De opvoeding van d'e jeugd in de waardering van echte schoonheid ver draagt geen experimenten. Over experimenten gesproken Komt roken tijdens een concert weer in zwang?? Het is piet de eerste maal, dat cffe strek king van een stuk veranderd wordt door het wegvallen van het woordje „niet" in een zin. In de Open brief van gisterenavond gebeurde dit prompt Weer, zodat de be tekenis van een sleutelzin faliekant an ders werd. In de derde alinea van de eerste ko lom moet gelezen worden. Het is immers niet doodgewoon ia deze stad, dat iemand belangstelling echte uit hét hart komende belangstel ling heeft voor mooie dingen. Wat er staat als „niet" wordt wegge laten, weet u al. Wannéér' mén een neutraal-smaken'de pudding overgiet met een vanille-sousje. dan heeft men er daarmee nog geen vanille-pudding van gemaakt, al zal de een of ander er misschien inlopen en ze als zodanig slikken. Maar mag men een Sportvereniging, die R. K. vóór zijn naam heeft, en een geestelijke adviseur, die er achter staat, of, als u wilt, er ook nog „flink achterheen zit", mag men zulk een sportvereniging een katholieke sportvereniging noemen? Ik zou niet graag beweren, dat de vergelijking met de pudding helemaal opgaat, want zuU een vereniging is in elk geval nog een vereniging die bestaat uit katholieken, en de pudding bestond niet uit vanille. Maar ik kan me gévallen indenken laat ik me maar voorzichtig uitdrukken dat een sportvereniging alle mogelijke R. K. predicaten en vormen heeft, dat hij bestaat uit goede katholieke leden, maar dat er toch een in zekere zin „neu trale geest heerst. Wat een sportvereni ging tot een volledig katholieke vereni ging maakt, is niet alleen de organisa tie. maar ook de geest. Of en in hoeverre de geest neutraal is. hangt niet af van de vraag of de leden in alle opzichten goede katholieken zijn, maar juist, van de vraag, hoe zij denken over de verhouding tussen sport en gods dienst en hoe zij die gedaoHie in de prac- tijk proberen toe te passen. In dat opzicht zijn er versêhillende mogelijkheden. Daar is vooreerst het volmaakt „neutrale'" standpunt, dat sport en godsdienst hoege naamd niets met elkaar te maken heb ben. Er is werkelijk nog iets voor te zeggen ook, als men het van een zeer bepaalde kant bekijkt. Zwemmen in wij water maakt de zwemsport op zich niet beter en de voetbalwedstrijd wordt er op zich niet mooier door, al zou men de kerkdeuren als doelpalen gebruiken Maar deze mensen wensen het alleen maar van deze zeer bepaalde kant te be kijken, zonder de andere kanten te wil len zien, en ffaarom zijn ze eigenlijk al zo „neutraal" niet meer. En een van die Door een draadbreuk op het traject Amsterdam-Haarlem van de Nederlandse Spoorwegen is volgens inlichtingen van "et Centraal Station te Amsterdam, se dert kwart voor tien hedenmorgen het treinverkeer op dit traject in beide rich tingen geheel stilgezet. Reizigers krijgen gelegenheid zonder bijbetaling van Am sterdam via Uitgeest naar Haarlem te rijden of via Utrecht naar Den Haag en Rotterdam. Hetzelfde geldt voor reizi- gers, die uit deze plaatsen naar Amster dam reizen. Hoe lang de stremming nog duren zal was om half een nog niet bekend. Enige tijd geleden liet een Amster damse kleermaker van zich horen, door de bewering dat hij een voor de heren- maatkleermakerij belangrijke uitvinding had gedaan- De man verkondigde, dat het met gebruikmaking van zijn vinding mogelijk zou zijn een goed zittend cos- tuum te vervaardigen zonder dat dit be hoefde te worden gepast. Een en ander zou uiteraard een aanmerkelijke bespa ring tengevolge kunnen nebben. De kleermaker stelde de vakgroep „Kleer makerij" van zijn uitvinding op de hoog te. Deze wees enige personen aan' op wie de uitvinder zijn vinding moest toe passen. De kleermaker nam de maat en sneed de costuums, waarna het werk aan bekwame vaklieden werd uitgegeven, die geadviseerd door de uitvinder, aan de slag gingen. Hiet resultaat was, zo ver klaarde de vakgroep thans, dat geen der op de „nieuwe" wijze vervaardigde maatcostuums de toets der critiek kon doorstaan. Alle werkstukken vertoonden opmerkelijke pasvormfouten, waardoor de costuums niet slechts ondraagbaar, maar voor het grootste- deel ook voor goed niet meer te gebruiken waren. Moeder was actrice (Passage) Betty Gtable als het prototype van de moderne deugdzaamheid op hoge hakken. In technikolder. (Met excuses aan Toon Hermans). En heus waar! Deze saccharine-ver- heerlijking va> de vergoddelijkte opper vlakkigheid werd door de K. F. C. goed gekeurd voor alle leeftijden. Kitsch waar is uw overwinning? Meedogenloos (Monopole) Geroutineerde regisseurs als George Sherman zijn in staag de oude Wild West steeds weer nieuw te houden. Daarbij worden ze goed geassisteerd door talent rijke verhalen-schrijvers, die voorlopig nog geen stof te kort komen, wanneer zij putten uit het nabije voortrekkers-verle den. Deze film geeft ons het verhaal van twee goud-delvers, die door boeven wor den overvallen en vermoord. De verden king hiervan valt echter op een ander. Deze wordt vogelvrij verklaard. Hij weet een der boeven te doden, maar door woordbreuk van de ander wordt de ver denking niet van hem weggenomen. Hij valt aanvankelijk in handen van een her bergier, die het op het goud gemunt heeft, maar door vrouwen-hand weet hij te ontsnappen. Hij achtervolgt de andere boef in de woestijn- Bijzonder spannend is de manier, waarop hij deze boef dooT de dorst gedreven tot overgave dwingt. Robert Young heeft de allure van een goed cowboy. Voor het eerst speelt de natuur een hoofdrol mee in dit gebeuren. De neven-geschiedenis van het veulen en de ezel is een sympathieke verrijking van het verhaal. De technische en ar tistieke kwaliteiten van de buiten-opna men in Technicolor vergoeden veel van het kwaad, dat Natalie Kalmus binnens kamers ermee verricht. 14 Jaar- De oplossingen kunnen tot Donderdag middag worden ingezonden. De oplossing van het kruiswoord-raadsel van verleden week is aldus: Horizontaal: 1 os, 3 gedrang, 9 Lena, 13 dok, 15 teelt, 16 Tegal, 17 ober, 18 mes, 19 leger, 20 Let, 21 mot, 22 ben, 24 reven, 26 nabob, 28 re, 30 lot, 31 eer, 32 roman, 34 ar, 36 set, 39 mode, 40 rek, 42 relatie, 44 sijs, 45 Odin, 47 met 49 si 50 Denen. 52 kit, 53 lor, 55 in, 56 serie, 58 odeur, 61 gal, 62 Epe. 63 net, 65 kadet, 67 vet, 68 menu, 69 Niger, 70 malie, 72 nel, 73 open, 74 content, 75 te. Verticaal: 1 odol, 2 sober, 4 e.t„ 5 demon, 6 reet, 7 als, 8 n.t„ 9 leg, 10 egel, 11 nar, 12 al, 14 ketel, 16 tenor, 19 leb, 21 meter, 22 bar, 23 Genesis, 25 vos, 26 negatie, 27 bom, 28 radijs, 29 parodie, 33 mos, 35 reden, 37 tel, 38 kim, 41 kin, 43 Eelde, 46 nes, 48 toe, 51 neger, 52 kil, 54 runen, 57 rat, 58 optie, 59 renet, 60 page, 62 eelt, 64 tule, 65 kip, 66 den, 67 van. 69 no, 70 M. O., 71 en. Prijs gewonnen door: J. Ronde, Huys- manssstraat 89, Schiedam. Te beginnen bij het middelpunt volgens de paardesprong uit het schaakspel een bekende zegswijze te lezen. Welke zegs wijze is dat? De aannemers combinatie Gebr. Smits, J. Schotel en Zoon en P. Noordzij is erin geslaagd zich de patent-rechten te ver werven van een nieuw Oostenrijks systeem voor de bouw van montage-wo ningen. De huizen worden gebouwd van holle betonsegmenten, welke op een bouwplaat of op een geheide fundering worden opgezet en daarna op het wertc worden volgestort met beton. De combi natie heeft reeds een terrein voor de bouw van een industrie weten te reser veren aan een diep vaarwater te Schie. dam. Gisterenavond werd in de Schiedamse Gemeenteraad het voorstel aangenomen om aan deze combinatie een stuk bouw grond te verkopen in het voormalig Ke- thel bij de oprijlaan naar de boerderij Groenoord. De heer Th. J. L- v. d. Berg drong er bij het College op aan, dat de me- Het troepansehip „Volendam" wordt op Maandag 28 November in de loop van de avond in de haven van Rotterdam ver wacht. De ontscheping zal. onvoorziene omstandigheden voorbehouden, oeginnen op Dinsdag 29 November te 9 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2