Minister v.d. Brink's begroting goedgekeurd Gelukwensen vanTweede Kamer Sovjet-Rusland zal Tito niet aanvallen Eén in defensie van het Westen Industrialisatie en voorwaarden Loonschalen en werktempo Sovjet-vredesplan gekelderd Twee goederentreinen botsten bij Deventer Weerbericht! Sacrament des huwelijks de Staat verboden door Excuses van Lord Pakenham in het Hogerhuis Op de Iribune Catalina van BPM verongelukt Pact-ministers hebben plannen der stafchefs goedgekeurd DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN T.N.I. 15 December in Batavia Kominforin overweegt internationale haven staking in 1950 V.N. voelt niets voor dubbele-tong-taal Arbeidsproductiviteit zal sterk moeten toenemen ZSJSgIZSJS Timosjenko leider van W.-Russisch leger? Grote materiële schade John Lewis geeft order het werk te hervatten Nieuwe schandelijke wetgeving Tsj echos lowak ije De ramp met de 99Nijmegen Tsjang Kai Sjek leidt de strijd 71ste JAARGANG VRIJDAG 2 DECEMBER 1949 No. 21097 (Zitting van Donderdag 1 December) Nadat het nieuwe Kamerlid, de heer Bernard Verhoeven, die de plaats heeft ingenomen van prof. Gielen, was beëdigd en de voorzitter had meegedeeld, dat op Dinsdag 6 December om 1 uur een aanvang zal worden gemaakt met de openbare behandeling van het wetsontwerp inzake de souvereiniteitsoverdracht aan Indonesië, werden de debatten over de begroting voor de Staats mijnen in Limburg voortgezet. In antwoord op de vraag, hoe het staat met de beroepsziekte onder de mijnwerkers, als syllicose, deelde minister v. d. Brmk „.j. ,i„f 7:ri, bii alle mijnen tezamen in 1946 306 gevallen hebben voorgedaan, in 1947 320, in 1948 377 en in 1949 tot nu toe 276 ge vallen. Tijdens een zesdaags bezoek aan ons land bezocht de Bisschop van M Unster, Mgr. Keller, de K.R.O.-studio te Hilversum. Mgr. Michael Keller laat zich door de heer P. A. M. Speets, dir. van de K. R. O. (geheel rechtsde werking uitleggen van de magnetojoon, een van de nieuwste en modernste apparaten in de studio. Geheel links mgr. dr. Pohlschneider, vic.-gen. van de Bisschop. Op de achtergrond prof. J. B. Kors. Margaret Truman (rechts), de dochter van de president der V. S. in een jubelende stemming, na het succes dat ze behaalde op een concert te Washington. Naast haar, Helen Traubel, zangeres van de Metropolitan opera te New-York, die haar zanglessen gaf. JOEGOSLAVIË „GEHEEL ONTHOUDER" EEN NIEUWE DEPRESSIE OP KOMST DE ZUINIGE SCHOTTEN lil De nieuwe minister-president van Nieuw-Zeeland, de heer S. G. Holland. DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd tn Het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3-90 rer kwartaal, i 1.30 per maand, f 0 32 per week. Directeur: J KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie bureaus verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Wa+ de werving van gedemobiliseerde militairen voor de mijnen betreft, kreeg de Kamer te horen, dat van 1 Januari 1948 tot 1 October 1949 804 gedemobili- seerden bij de Limburgse mijnen zijn te werk gesteld, waarvan er 558 bij de staats mijnen zijn geplaatst. Het ondergrondse vakonderwijs bij de staatsmijnen telde op 1 October j.l. 1238 scholieren. Het vraagstuk van verkorting van de werktijd in de mijnen kan met vrucht alleen internationaal worden opgelost. Op het ogenblik verzetten zich verschillende factoren tegen verkorting van de arbeids tijd o.a. de te lage productie. Maar in tussen erkende de minister toch ook dat de rnijnarbeid voldoende aantrekkelijk voor arbeidskrachten moet zijn om de mijnindustrie goed te doen functionneren Als men het vraagstuk niet internationaal ter hand neemt, dan zou verkorting van de werktijd onze concurrentie-positie te genover het buitenland verslechteren. De prijsdiscriminatie voor kolen In het buitenland blijkt niet onbelangrijk te zijn. Volgens de door de minister verstrekte cijfers is de binnenlandse Prijs voor industriekolen in Duitsland 50% lager dan de exportprijs. In En geland bedraagt het prijsverschil van in dustriekolen voor export van die voor binnenlands gebruik 20 5 30 shilling per ton. Met nadruk wees de bewindsman er op, dat deze prijsdiscriminaties in strijd zijn met de opzet van de Europese economische samenwerking en met het Over mogelijke vereenvoudiging van het pijleraccoord kon de minister zich niet uitlaten, omdat deze zaak te inge wikkeld is en op de eerste plaats in de Mijnindustrieraad thuis behoort. Het scheppen van woongelegenheid voor jonge gezinnen is in verband met de werving van arbeidskrachten van groot belang. Daarom houdt de bewindsman voortdurend contact met zijn ambtgenoot van Wederopbouw. Dit heeft tot het re sultaat geleid dat de zgn. „Limburghui- zen" buiten het bouwvolume zijn gehou den en dat zulks ook voor 1950 het geval zal zijn. Wat de bedreiging van de monumen tale abdjj en gebouwen te Rolduc be treft, zal het rapport van de in dit ver band ingestelde commissie moeten wor den afgewacht. Intussen was de minister bereid hierover reeds contact op te ne men met zjjn ambtgenoot van O., K. en W. Na een korte repliek zag minister Van den Brink de begroting van zijn depar tement en die van de Staatsmijnen in Limburg zonder hoofdelijke stemming aangenomen, wat hem de gelukwensen van vele Kamerleden bezorgde. karakter van het Amerikaanse plan van hulpverlening aan Europa. De heer van Lienden (PvdA) had be weerd, dat de productie van de parti culiere mijnen achterblijft bij die der staatsmijnen en had daarvoor de bedrijfs leiding aansprakelijk gesteld. Minister v. d. Brink gaf enige cijfers, waaruit bleek, dat de productie van de particulie re mijnen minder is gestegen dan die van de staatsmijnen, maar hij waarschuwde er voor daaraan de conclusie van de heer van Lienden te verbinden. De productie cijfers worden sterk beïnvloed o.a. door het voorbereidende werk, merkte hij op en de heer Maenen (KVP) voegde er nog aan toe, dat het verschil vooral veroor zaakt wordt door de geologische gesteld heid der mijnen. Zo bestaan er ook bij de staatsmijnen zelf onderlinge verschil- e, glac]ltoffers te betreuren zijn. len in de productiecijfers. I 6 Een Catalinavliegtuig, toebehorend aan de B. P. M., is hedenochtend in de Muntokbaai (Banka) bij het lan den verongelukt. Hoewel in Batavia nog geen nauwkeurige berichten werden ontvangen, moet worden ver wacht dat er onder de inzittenden De troepen der T. X. I. zullen op 15 December Batavia binnentrekken, aldus deelde de overste der T. N. I., Jahja mede aan het dagblad „Pedo- man". HU zeide voorts, dat onmiddel- lUk ha de overdracht, in het gebied van Batavia een militair bestuur zal worden Ingesteld, dat zal worden op geheven zodra de omstandigheden het toelaten He federale politie komt automatisch onder het commando van de militaire gouverneur, aldus over ste Jahja. Men Is doende, voor de po litie nieuwe distinctieven te ontwer pen. Resultaten R.T.C. aanvaard Het parlement van Oost Java heeft zonder hoofdelijke stemming de resul taten der Ronde-Tafelconferentie en de grondwet der R. I, S. aanvaard. Uit Pontianak meldt Aneta, dat de West-Borneo Raad de mantelresolutie van de Ronde-Tafelconferentie na een vergadering, die drie dagen duurde, heeft aanvaard. Jacques Duclos, Frankrijk's vertegen woordiger in de Kominform en de tweede leider van de Franse communistische partij, zou, naar uit gewoonlijk betrouw bare bronnen werd vernomen, drie dagen geleden op een geheime vergadering van het Politbureau' der Franse communisti sche partij hebben medegedeeld, dat het sovjet-Russische leger nimmer Joegosla vië zal aanvallen. Duclos zou gezegd heb ben, dat Moskou had geadviseerd, de vlam der revolutie tegen Tito binnen zijn eigen land brandende te houden. Op deze wijze zou het op zekere dag mogelijk zijn een gewapende opstand tegen Tito te ont ketenen zonder de interventie van gere gelde Russische troepen, doch uitsluitend met behulp van vrijwilligers uit de „sa tellietlanden". Duclos zou voorts verklaard hebben, dat men op de November-vergadering van de Kominform In Boedapest had toe gegeven, dat tot op zekere hoogte de controle over de arbeidersklasse in W.- Europa verloren was en alle pogingen ingespannen dienden te worden deze in de komende maanden te herwinnen. De Kominform zou de mogelijkheid van een internationale staking van haven arbeiders in het begin van 1950 over wegen. Grote nadruk zou door het bureau van Kominform gelegd zijn op de ont wikkeling van een beweging van zgn „vredespartisanen" in alle Westelijke lan den alk het meest effectieve middel op het ogenblik om de „oorlogspolitiek" van de V.S. te bestrijden. Besloten zou zijn dat het centrum van deze beweging in Parijs zou zijn en onder de algemene leiding zou staan van de Franse com munistische partij. De Franse minister van landbouw, Pier re Pflimlin, lid van de M.R.P. (katholie ken), is gisteren afgetreden, n.a.v. een me ningsverschil met het kabinet t.a.v. de prijs van suikerbieten en suiker. De ministers van defensie van de landen van het Atlantisch pact zt)n gisteren te Pariig bijeengekomen om de laatste hand te ieggen en hun goed keuring te verlenen aan een door de stafchefs uitgewerkt plan om het Wes ten tegen een eventuele militaire aan val te verdedigen. De details van het plan zlln een militair geheim van de eerste orde en er werden geen jour nalisten in het gebouw van de Franse admiraliteit, waar de ministers bUeen- kwamen, toegelaten. Gisteravond Is een communiqué uitge geven, waarin wordt verklaard, dat al gehele overeenstemming js bereikt en dat de ministers eenstemmig hun goeo- keuring hebben gehecht ggn besluiten betreffende de verdediging van het Noord-Atlantisch gebied, waaraan de leden van het pact als één geheel zullen samenwerken. Voorts is er een program ma vbor de verdeling en productie van wapens opgesteld. De strategische richtlijnen voor de ge zamenlijke verdediging van het N-At lantisch gebied zijn opgesteld met in acht neming van de beginselen van zelfverdediging en wederzijdse hulpver lening. Het doel is: te komen tot een verdediging van de in het N -Atlantisch gebied gelegen staten, waarbij een zo economisch mogelijk gebruik moet wor den gemaakt van het beschikbare men senmateriaal en de hulpbronnen der be trokken ,anden. De beginselen, waarover te Parijs overeenstemming is bereikt, zullen de basis vormen voor nieuwe door de be trokken staten, zowel individueel als ge zamenlijk, te ondernemen doelmatige stappen om tot een versterking van hun gezamenlijke verdediging te komen. Deze stappen zullen met strikt vreed zame bedoelingen worden gedaan- Zij zijn niet gericht tegen enig land of volk. De leden-staten van het At lantisch verdrag zUn evenwel vastbe sloten, hun beschaving en hun Instel lingen te beschermen. Na afloop van de bijeenkomst te Pa rijs zijn de Amerikaanse minister var, landsverdediging. Louis Johnson, en de chef van de Amerikaanse generale staf, gen. Omar Bradley, onmiddellijk naai het vliegveld Orly vertrokken om pei vliegtuig rüiar de V- S. terug te keren. De algemene vergadering der V.N. heeft gisteren het sovjet-voorstel tot het sluiten van een vijf-mogendheden-vre- desverdrag, verworpen. Een-en-veertig staten stemden tegen: tien onthielden zich (w.o. Joegoslavië) en slechts de sovjet-unie en haar vazalstaten vóór. Er werd paragraafsgewijze gestemd. Vóór de paragraaf van de Russische reso lutie waarin werd verklaard, dat er thans in de V.S. en Groot-Brittannië voorbe- rpiriinupn worden getroffen voor een nieuwe oorlog, stemde het Slavische blok, met ^ttzondering van Joegoslavië, dat zich evenals Jemen, van stemming ont hield. AHe andere ^ten stemdeni tegen Voor de paragraaf, waarin de eis werd gesteld dat het f/ebruiK van atooPYa£^° zou worden verboden, sterode het Rus sische blok. Er waren 15 onthoudingen, terwijl 31 landen tegen stemden. Een Brits-Amerikaans voorstel werd xnet 53 tegen 5 (het sovjetblok) stemmen en één onthouding (Joegoslavië) aange nomen. In dit voorstel wordt er bij de leden-staten der V-N. op aangedrongen samen te werken bij het opstellen van internationale regelingen voor de thans in gebruik zijnde wapens en voor het uitoefenen van controle op de aanwending van de atoom-energie, opdat deze slechts voor vreedzame doeleinden zal worden gebruikt. Tevens wordt er in deze reso lutie bij de „grote vijf" de V.S., sovjet unie Groot-Brittanme, Frankrijk en pij 'a op aangedrongen, zich beper kingen op te leggen bij het gebruik van heTtr,Vrie°loODtvan het debat deed de Ca nadese minister van buitenlandse zaken, Lester Pearson, een beroep op de sovjet- uSe^ee^einde te^atón aan de pogingen ken omver tewerpen maal „Wij zijn bereid 66 ol zeu» .HeJpn met de sovjet-Unie te ond - mits Rusland er van uitgaat, dat er m thans enige kans bestaat om op J wijze tot een krachtig wederzijds P te komen. Het dient nergens toe onder handelingen te voeren, indien er twee tongen wordt gesproken aiau Pssrson. Commentaar leverend op het verwerpen van het Sovjet-voorstel tot het sluiten van een viif-mogendheden vredesverdrag, ver- Waarde Visjinsky: „Ongeacht de uitslag van de heden gehouden stemming kan ik u verzekeren, dat de inhoud van de Rus sische resolutie door milllioenen mensen ter wereld, die de Sowjet-Unie als de draagster van de vredesbanier beschou wen, zal worden onderschreven Volgens het met Franse vergunning verschijnende blad „Der Kurier maarschalk Timosjenko ter vervanging van maarschalk Rokossofsky benoemd zijn tot opperbevelhebber van het West-Rus sische leger. In goedingelichte kringen kon men nog niet bevestigen of deze benoeming een definitief karakter heeft Maarschalk Timosjenko zou de Russische bezettingszone van Oostenrijk en de een heden in Wit-Rusland e: de Balkan onder zijn bevel kr' gen. In ons blad van gisteren hebben wij reeds een en ander ontleend aan de rede van prof. Ten Doesschate over het onder werp „De zware industrie in het kader der industrialisatie" Hierbij kwam o.a. naar voren, dat prof. Ten DoesschaU onderscheid maakte tussen een aan tal aspecten van waaruit men de industrialisatie kan beschouwen m.n- dat van de betalingsbalans, dat van de werk gelegenheid en dat van d® ren a eit Het bleek, dat spreker tenslotte de voor keur gaf aan het rentable1 s^?^en Maar nog afgezien van de hierb noemde gezichtspunten is er d nog een ander belangrijk aspect noodzaak dat men een industnahsat P,^ iect niet alleen op zichzelf moet bes wen, maar men moet het ook bezmn bm- nen de bedrijfskolom vanwege de rep cussies die een uitbreiding op an dernemingen in dezelfde bedrijfsta zich mede kan brengen. r Een van de conclusies, welke de inlela.~ trok, was dan allereerst vervat in zij twijfel over de verwezenlijkbaarheid va de door de regering in de Industrialisatie- nota opgestelde desiderata. Vervolgens acht hij in verband met het lage sterfte cijfer en de grote bevolkingsaanwas een benadrukking van het alternatief van in dustrialisatie, nl. de emigratie, noodzake lijk, tenzij men als volk een lagere levens standaard prefereert. Nu kan volgens prof. Ten Doesschate een daling van de levens standaard worden opgehouden, indien de arbeidsproductiviteit sterk zou toenemen. Deze toeneming wordt echter sterk ge handicapt door de loonsnivellering, ont staan als gevolg van de ongunstige ver schuiving in de loonklassenindeling, als mede vanwege het vervagen van het on derscheid tussen geoefenden, ongeschool den en geschoolden en tenslotte door het ontstaan van een nieuw onderscheid, nl. dat tussen hard en langzaam werkende arbeiders.. Op ddt gebied zullen maatregelen moe ten worden getroffen, wil de arbeids productiviteit weer gaan stijgen Tn het algemeen is het echter de grote vraag of wij ook. al zijn er rendabele projecten en is er voldoende, kapitaal beschikbaar, wel aan de nodige „mana gers" kunnen komen. Het zware-industrieproject Ten slotte kwamen nog de uitbreidings plannen van de zware industrie ter sprake. Hierbij blijkt het werkgelegen heidscijfer niet zo gunstig te liggen. Wan neer men echter bedenkt, dat met een uitbreiding der zware industrie het ont staan van lichte industrieën gepaard zal gaan, welke voor de. werkgelegenheid wel gunstige perspectieven opent, dan is een dergelijk project vanuit dat aspect bezien wel gunstig. Kiest men echter voor de verdere uit' breiding Velsen als vestigingsplaats, het. geen uit verkeers-geografische over wegingen aanbevelenswaardig zou zijn, dan stoot echter een eventuele vestiging Hedenochtend om ca. half vier zUn op 't spoorweg-emplacement te Deven ter twee zwaar beladen treinen met elkaar in bots™* komen. Gelukkig raakte memand g wond, uitgezonderd een trembeambie. die een lichte blessure opliep, materiële schade is echter enorm. Het ongeluk gebeurde vermoedelijk doordat de machinist van de lange, zwaarbeladen trein, die op dat moment de laatste wissel van het Deventer- emplacement bij Rielerwijk passeerde, niet heeft gezien, dat het sein op on veilig stond. Het gevolg was, dat de trein met kracht op een eveneens lange en zwaarbeladen trein reed. die uit de richting Almelo kwam Hierbij boorde de locómotief van de eerste trein zich als het ware in de wagons van de uit Almelo komende trein. Enige wagons werden vernield en kwamen met andere van de lichtere industrieën aldaar op de arbeidersfactor, welke alsdan het knel punt zou blijken te vormen. Overigens schept het relatief lage kostenpeil in Nederland de mogelijkheid om met het buitenland te kunnen con curreren. Wel opmerkelijk is, dat het verbruik van staalproducten in Nederland na de oorlog relatief het sterkst is gestegen vergeleken met andere landen Het Nederlands verbruik beliep in 1948 1,7 millioen ton bij een eigen productie van niet meer dan 0.3 millioen ton. Ook na een eventuele uitbreiding zon er nog een invoer-overschot aanwezig zijn ongeveer gelijk aan dat van vóór de oorlog. Onlangs is er van de zijde van de U.N.O. een rapport verschenen over de uitbreiding van de staalindustrie m Europa, waarin enkele minder optimis tische conclusies worden getrokken. Zo zou na het gereedkomen der uitbreidin gen in 1953 een overschot van 8 millioen ton zijn te verwachten bij een productie van 69,2 millioen ton. Prof. Ten Doesschate is echter van mening, dat er vermoedelijk als gevo.g van de uitbreidingen een ruimere pro ductie van dunne platen zal ontstaan. Het relatieve aandeel dezer platen dun ner dan 3 m.M. is echter voor wat het verbruik betreft sterk stijgende In Amerika is de productie van deze platen gestegen van 17 pet. tot 40 pet in 1948 van het totaal van walserij-producten. Na de uitbreidingen in Europa zal de productie van dunne platen mdaar niet meer /.n 18 pet. van het totaal bedragen ol eenzelfde percentage als de V. S in 1927. De verwachting van heden- tot j morgenavond luidt: Gedurende de nacht tijdelijk op- klarend met nog enkele verspreide buien en plaatselijk temperaturen even onder het vriespunt Meest matige wind tussen Noord en West. Morgen overdag toenemende j bewolking met tijdelijk regen, op sommige plaatsen voorafgegaan t door enige sneeuw. Aanwakkeren- de wind tussen West en Zuid- West, in het uiterste Noorden van het land later wellicht tot storm- kracht. i Zaterdag 3 December: zon op 8.28 uur, zon onder 16.31 uur, maan op 15.02 uur, maan onder 6.18 uur. De moppen over de „krenterigheid" van de Schotten zijn internationaal, en er zijn lieden die daarop een huidige kwestie rond de Schotse voetbalwereld willen afschuiven. Het gaat om de deel neming van Schotland aan het tournooi om het wereldkampioenschap, dat in de zomer van 1950 in Brazilië zal worden gehouden. Van de vier Britse landen: En geland, Schotland, Wales en Noord-Ier- land, hebben Engeland en Schotland zich reeds voor de eerste ronde van dit tour nooi geplaatst Maar terwijl Engeland verklaart, dat het in elk geval zal -meedoen, staan de Schotten op het standpunt, dat zij alleen deelnemen, als zij het Britse zóne-tour- rooi winnen en dus in de finale daarvan m April a.s. Engeland zullen kunnen ver slaan. Als tweede achter Schotland gaan ae Engelsen wél als tweede achter En geland gaan de trotse Schotten eenter niet naar Riq. En derhalve loopt men op het Britse eiland nu reeds met een bang voorgevoel rond betreffende die wedstrijd, die in April a.s. tussen Schotland en Engeland te gebeuren staat. Want al gaan de En gelsen, ongeacht de uitslag van die wed strijd, toch naar Rio, zij willen bij voor keur daar straks voor het forum aantre den als de Britse kampioen en zij zullen dus in April alles op een overwinning zetten. Nee, Schotland zal het daar niet ca deau krijgen. Maar de wil tot winnen van de Hooglanders zal heel anders ziin. Want winnen zij niet, dan gaan zij niet naar Rio en dat reisje naar het Sam ba-land is toc'l wel iets waarop zij erg gebrand zijn. En het is dus niet zo vreemd, dat men vrees koestert. In die vrees vermoedt men, dat het straks, onder de beruchte Hampden Roar van de fanatieke Schotse toeschouwers (de wedstrijd wordt in Hampden Park te Glasgow gespeeld), tot een regelrechte en zeer letterlijke veldslag zal komen. En de gevolgen daarvan kunnen inder daad zo ernstig zijn, dat het Britse voet bal al door zichzelf verslagen is voor dat men er in Rio iets van heeft gezien. En wat nu de spreekwoordelijke kren terigheid van de Schotten met dat alles te maken heeft? Wel,voor dè winnaars van het zöne-toumooi komen de reis kosten ten laste van de organisatoren. no. 2 moet ze zelf dragen Iedereen is er mee gebaat, als naast Engeland straks ook Schotland het be roemde Britse voetbal in Rio zal verte genwoordigen. En het zou het beste we zen, verklaart men in Londen, als de heren in Glsfigow hun trots in hun zak staken en besloten toch te gaan zelfs in dien ze het zelf betalen moesten: want van ons, zegt men in Londen, krijgt men het «beslist niet cadeau....! SUPPORTER. De Amerikaanse mijnwerkersleider John Lewis heeft order gegeven tot her vatting van de arbeid in de mijnen per Maandag a.s. De staking is Donderdag- morgen begonnen.. Lewis heeft thans de 8.000 betrokken arbeiders in de anthraciet- en bruinkool- miinen, order gegeven met ingang van Maandag drie dagen per week te werken, totdat met de maatschappijen afzonderlijk contraohten getekend zijn. wa-gons in verschillende standen één stond zelfs recht overeind buiten de rails terecht. De locomotief van de eer ste trein werd nagenoeg geheel onder de wrakstukken van de vernielde wagois bedolven. Bovendien werden tal van goederen uit de treinen geslingerd en lagen her en der verspreid. Direct nadat het ongeluk bekend werd, rukte een hulpploeg uit, terwijl ook een arts werd gewaarschuwd. Deze laatste heeft gelukkig niet veel te doen gehad. Slechts een treingeleider, die zich in een van de remhuisjes be vond, was licht aan de arm gewond. Het reizigersvervoer op de baanvakken Deventer—Zutphen en DeventerRijssen moest tengevolge van het ongeluk met bussen geschieden. Het sneltreinyerkeer van en naar Hengelo en Enschedé worot via Zutphen geleid. Lord Pakenham, de Britse minister van burgerluchtvaart, heeft gisteren in het Hogerhuis zijn excuses aangeboden voor de wijze, waarop hij zijn van de bevindingen van het hof van onderzoek naar de vliegtuigramp te Prestwick waar- bU de K. L. M.-Constellation „Nijmegen" verongelukte, afwijkende verklaringen had gepubliceerd. Lord Pakenham had in een verklaring die met het officiële rapport over het onderzoek werd uitgegeven, beweerd, dat de gronddiensten te Prestwick geen ver antwoordelijkheid droegen voor de ramp met het K. L. M.-vliegtuig, waarbij 4U personen de dood vonden. Gisteren verklaarde Lord Pakenham. thans te kunnen inzien, dat het juister ware geweest zijn afwijkende mening te hebben uitgesproken en hiervan aar, het parlement uitleg te geven „Ik hoop, dat het huis een eenvoudige maar oprechte betuiging van spijt, dat ik niet direct zo handelde, zal aanvaar den". De staatssecretaris van luchtvaart, Arthur Henderson, wiens naam met die van Lord Pakenham in de bewuste ver klaring genoemd werd, heeft eveneens zijn verontschuldigingen in het Hoger huis aangeboden en verklaard zich bij Lord Pakenham'» betuiging van spij san te duiten. Lord Pakenham verklaarde nog, dat hij het recht had het niet eens te zijn met de bevindingen van het hof van onderzoek dat aldus zeide hij, een adviserende taak had. Volgens internationaal over eengekomen procedure Van het tijdstip af van de vertrekmel- cling te Schiphol tot aan de om het half uur uitgezonden draadloze melding was uit de aan het vliegtuig verstrekte me teorologische mededelingen een gedurig slechter worden van de weersomstandig heden gebleken, aldus zeide Lord Paken ham. Een laatste radio-melding nad het woord „deteriorating" (slechter wor dend) bevat als aanwijzing, dat de weers omstandigheden gedurende de perioae van waarneming slechter waren gewor den. Ook wanneer het bedoelde woord in de radio-telefonische conversatie, twee minuten later, was herhaald, hetgeen volgens de aangenomen procedure me: vereist was, zou het niets hebben toege voegd aan het reeds gedurig aan hei vliegtuig doorgegeven weerbeeld. Het weglaten van dit woord kon niet van in vloed geweest zijn op het ongeluk, dat 24 minuten later gebeurde. „Wij hande len volgens internationaal overeengeko men procedures", aldus besloot Lord Pa kenham. Een K.N.P.-bericht bevat het veront rustende nieuws, dat kerkelijke hu welijken volgens de nieuwe huwelijks wetgeving in Tsjechoslowakije slechts toegestaan zijn tot het, einde van dit jaar. Na die datum worden in de ker ken gesloten huwelijken niet alleen onwettig verklaard, maar het zal dan de geestelijken tevens verboden zijn, in de kerk een huwelijksplechtigheid te leiden. Voor de Katholieke Kerk betekent dit, dat de staat 'n sacrament verbiedt. Het blijkt dus thans, dat de regering te Praag veel verder wenst te gaan, dan op grond van vroegere berichten moest worden aangenomen. Volgens die berich ten immers mocht een kerkelijk huwelijx wel gesloten worden, doch na de vol trekking van het burgerlijk huwelijk. Maar er is nog meer: Ook het burger lijk huwelijk, zoals dit wordt gesloten door de locale autoriteiten, wordt nu terzijde gesteld. Voortaan zal het alleen aan de voorzitters van de regionale com munistische comité's zijn voorbehouden huwelijken gesloten te verklaren. Deze voorzitters zijn de meest actieve en be trouwbare communisten. De plaatselijke bevolking beschouwt hen meestal als zeer laagsiaancft figuren. De nieuwe wet bevat ook bepalingen t. a. v. eebtsilheidingen en wel op zeer gemakkelijke voorwaarden. De voorzit ters hebben voortaan de bevoegdheid ieder huwelijk op beider aanvragen ont bonden te verklaren. Een eis tot echt scheiding van één van beide partijen wordt evenwel niet erkend. Kinderen, uit deze huwelijken gebo ren, worden aan geen van beide ouders toegewezen, doch naar staatsinternaten gezonden om een volkomen communisti sche opvoeding in de Marxistisch-Lenin- istische theorie te genieten. Kleine kin deren worden naar van staatswege on derhouden kindertehuizen overgebracht. In de practijk komt deze echtscheidings procedure hierop neer, dat, indien man en vrouw willen scheiden, de baby's door de staat aan de moeder worden ontno men.. Over het aantll achtereenvolgens door een echtpaar te sluiten huwelijken, zijn in de wet geen beperkingen opgenomen. Door deze wetgeving gaat het communis tische regiem in Tsjechoslowakije de zelfde wegen, welke de sovjets direct na ae vestiging van hun regiem in Rusland bewandelden. In sovjet-Rusland evenwel werden de laatste jaren de voorschriften radicaal gewijzigd. Het gezinsleven werd beschermd en de wetgeving in sovjet- Rusland ten aanzien van de echtscheiding is thans zodanig, dat scheiding veel moei lijker is geworden. De Tsjechische bevolking is door de nieuwe huwelijkswetgeving zeer veront rust. Zij vraagt zich af, wat het doel van de nieuwe voorschriften kan zijn, en it ontsticht en wanhopig, omdat zij deze nieuwe wetgeving beschouwt als een buiten de wet stellen van Gods geboden. Tsjang Kai Sjek heeft gisteren in Tsjeng- toe, de nieuwe tijdelijke hoofdstad van de Chinese nationalisten, de leiding van de operaties tegen de communisten weer op zich genomen. Tsjengtoe is nog slechts twee dagen hoofdstad, doch de bevolking begint zich reeds af te vragen, hoe lang zij het zal blijven. Men verwacht, dat de stad haar nieuwe waardigheid niet langer dan een maand zal behouden. Waarnemend president Li Tsjoeng Jen, die momenteel te Hongkong verblijft, is aangemaand zich dadelijk naar het na tionalistische gebied te begeven'of offi cieel ontslag in te dienen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1