Groter dan HEMA i m RINGEN Zakdoeken LAATSTE BERICHTEN Tuinbouwgebied van Delfland door verzilting bedreigd Oorlogsbunkers in Delfland moeten opgeruimd H. Th. v. d. VLERK v.a. 0.40 TIMCO - Broersvest 56 mm Ruim drie millioen kost dit grootste na-oorlogse project Het witte achterspatbord! Nationale Reserve Grote sortering Rattenbestrijding 1950 Alles wordt gedaan om zoetwaterpeil Twee mensenlevens, een fiets en droge kleren Assistent-apothekers gearresteerd K.L.M. machine in botsing met kerstbout te bevorderen -ARMBANDEN- H.TH.v.d.VLERK Electrische auto voor liuis aan huis hestelwerk Tsjang Kai Sjek leidt de strijd Clandestiene radiozenders Geen postzendingen meer aan „7 Dec-divisie" Zij brengen zandverstuivingen te weeg VRIJDAG 2 DECEMBER 1949 PAGINA 2 GOUD EN ZILVER OPROEP UIT HET S.V.V.-KAMP BURGERLIJKE STAND SPELREGELTEST ZEEBURGIA—H.D.V.S. GEVONDEN VOORWERPEN Wegens handel in verdovende middelen STALLEN VAN RIJWIELEN WORDT, DUURDER DELFLAND MOET VOOR OVERBRUGGING ZORGEN Plannen voor de eerste 25 jaar PROF GOUDRIAAN EERVOL ONTSLAGEN Studiedag van de E.V.O. In Twente onuitroeibaar Toelichting door ir. Kolf ),DON JUAN" BEROOFDE VIER VROUWEN v. Het grootste project, dat na de oorlog bij de Wederopbouw goedkeuring ver kreeg en in aanmerking komt voor de financierings-regeiing, n.l. de bouw van 217 woningen door een particuliere aan nemers-combinatie op de grens van Rot terdam en Schiedam, gaat binneükort verwezenlijkt worden. In meer dan één opzicht is dit een ko lossale onderneming. De verrassing,' dat hier particulieren de stoute schoenen aan trokken, is een aangename; verrassender nog is de mededeling, dat het voornaam ste onderdeel van dit plan, de hoogbouw- flat op de hoek van Coolstraat (Gusto- weg) en Rotterdamse Dijk hoger zal zijn dan de Hema-flat in Schiedam en zelfs dan de pas gereed gekomen flat aan het Zuidplein in Rotterdam. Dat de huurprijs van deze flat ligt tus sen de 40,— en 45,—, waarin is be grepen 25% van de komende huurver hoging, zal voor mensen, die ernaar ver langen hier te gaan wonen, de grootste meevaller zijn. Gisteren heeft de heer Spruyt, een der architecten van het bureau Spruyt en Den Butter, dat de laag- en hoogbouw- flats ontwierp, uitvoerige mededelingen gedaan over de slag, die aan 't woning nood-monster zal worden toegebracht. Nog deze maand zal begonnen worden met het slaan van de eerste paal en wel die van het blok huizen, dat aansluit op de bestaande bebouwing aan de kant van Schiedam. Van dit punt tot op de grens van Schiedam worden laagbouw-flats ge zet van drie verdiepingen. Om een indruk te krijgen van de in deling van de woningen, kunnen we even op de plattegrond een tocht door 't huis maken. Via 'n trap, welke van de straat zijde is afgesloten met een electrisch te openen deur, komen we op de verdie pingen. De eigenlijke huisdeur geeft toe gang tot een hal van 2.90 bij 2.40; op de hal komt de keuken van 2.50 bij 4 meter uit. De inrichting van deze keukens ge schiedt naar een eigen ontwerp van het architecten-bureau. In de keuken bevindt Zich een z.g. natte cel met wasbak en douche. Hier is de centrale wasgelegen heid voor het gezin. De huiskamer is 4.70 bij 5.60 en wordt door een geheel glazen wand van de slaapkamer geschei den. Dit is gedaan om de zon van de_ Zuidkant tot in de woonkamer te laten" Unieke collecties, die getuigen van vakmanschap en smaak ROTTERDAMSEDIJK 268 - TEL. 67593 doordringen, daar deze zeker aan de straatzijde gemaakt zal worden. De keu ken heeft een overdekt werkbalcon; bij de slaapkamer is een woonbalcon. De huizen hebben afwisselend een en twee kinderslaapkamers, daar deze bajonet- vormig in 't belendende perceel insprin gen. Bovendien zijn er een aantal hang en legkasten economisch verdeeld over de verschillende kamers. In 't onderhuis, dat via een klein trapje is te bereiken, is de geheel afgesloten bergruimte voor ieder van de bovenwonende gezinnen. In de laag flatbouw zullen 80 wonin gen met 3 slaapkamers en 48 met 2 ko men. De eersten kosten 35,de laats- ten 33,inbegrepen de eerste 25% van een komende huurverhoging. Achter deze huizen komen lage be drijfsruimten en garages. Zij steken slechts ongeveer 1.75 boven de achter kant van de laagste verdieping uit, om dat er dankbaar gebruik is gemaakt van het hoogteverschil tussen de Rotterdamse Dijk en het industrieterrein. In het ge heel zijn hier 22 garages geprojecteerd, welke afgesloten worden door de z.g. „overhead"-deuren en 24 bedrijfsruimten van ongeveer 7 bij 7 meter, bijzonder ge schikt voor de kleinere bedrijven als schilders en loodgieters, die door de sa nering van de binnenstad binnenkort zullen moeten verdwijnen. Enkelen heb ben reeds aanzegging gehad, naar iets anders uit te zien, zodat zij blij zijn met deze mogelijkheid. De bedrijfspanden en garages komen aan de v. Couwenhovenstraat, de paral lelstraat van de Rotterdamse Dijk, te lig gen. Zij zijn van de woonblokken door een strook tuingrjond gescheiden. Al is deze tuinstrook niet breed, door de lig ging op het Zuiden en de lage omliggen de bebouwing zal er van een armetierige reeks stadstuinen wel geen sprake zijn. De installaties, welke in de bedrijfs ruimten kunnen worden opgesteld, zijn gebonden aan de 2 P.K.-grens. Morgen volgen mededelingen over de hoogbouw- flat Men schrijft ons: Nu de algemene levensverhoudingen zich wederom aan het normaliseren zijn en allerlei abnormale" bepalingen e.d. gaandeweg verdwijnen geen distributie meer!! komen de „normale" voorschrif ten, welker toepassing tengevolge van de zeer bijzondere omstandigheden, waaron der wij gedurende de laatste jaren ver keerden, in vele gevallen achterwege moest blijven, stuk voor stuk wederom 'n gebruik. Een daarvan betreft de veiligheidsmaat regelen (rood achterlichtje bij duisternis en witgevérfd achterspatbord bij dag en nacht) die voor iedere weggebruiker op een rijwiel wettelijk zijn voorgeschre ven. Zoals bekend, heeft de politie lange tijd nog grote lankmoedigheid in dit opzicht getoond, maarnu is het daarmede uit, zegt men terecht van die zijde. Ver keersongevallen moeten zo veel mogelijk voorkomen worden en een van de voor naamste middelen daartoe is een streng doorgevoerde toepassing van de ver- keersvoorschriften. Men wete het thans en zij gewaar schuwd!! Nu staat de Schiedamse Vereniging voor Veilig Verkeer gelukkig! op zeer goede voet van verstandhouding en sa menwerking met de politie, in 't bij zonder natuurlijk met de Schiedamse verkeerspolitie. En nu gaan zij tezamen het fietsende deel der burgerij in de ge legenheid stellen om althans aan een der bestaande voorschriften, met name het rijden met een helder wit geschilderd achterspatbord, te voldoen. Te beginnen met a.s- Maandag. 5 De cember, zullen op de werkdadgen van die week (behalve Zaterdag) de fietsen van degenen wier achterspatbord niet (vol doende) witgekleurd is, deze bewerking ,.gratis en voor niets" kunnen ondergaan Daarom zal gedurende die dagen ach tereenvolgens op verschillende plaatsen in onze stad een z.g. „verf-post" opge steld worden, waar dit akkevietje van wit-verven zoals reeds gezegd: zonder kosten én met een zeer sneldrogende verf opgeknapt wordt enwaar men te vens, als blijk van waardering voor deze „service" zich kan doen inschrijven als lid van de Schied. Ver. voor Veilig Ver keer tegen een minimale bijdrage van 1 per jaar ingaande met 1 Jan. 1950. En de geluidswagen van het Reclame bureau De Beiaardier zal daar tegelijk wat In de eerste week van Januari 1950 zal, evenals in 1948, van gemeentewege een bestrijdingscampagne tegen de rat ten in deze gemeente worden onderno men, in aansluiting op de int die ween plaatsvindende „Streekbestrijding West- land". De bestrijding zal worden geleid door de Gemeentelijke Reinigingsdienst; deze heeft evenwel, teneinde snel te kunnen werken en verzekerd te zijn van een goed resultaat, de medewerking nodig van da burgerij, evenals in 1948. De directeur van genoemde dienst verzoekt daarom le ieder, die zal kunnen medewerken door in of bij een aantal woningen in de buurt van zijn (haar) woning de door de dienst te verstrekken bestrijdingsmid delen te plaatsen en/of 2e- ieder, die in zijn (haar) woning de aanwezigheid van ratten heeft geconsta teerd, dit vóór 20 December aan de dienst, adres Buitenhavenweg 154, telefoon 68137, op te geven met opgave van bijzonderhe den (hoeveelheid benodigd bestrijdings middel i.v.m. de sterkte der ratten, adres sen. enz.). Het geheel zal dan door de Reinigings dienst worden georganiseerd, de bestrij dingswijze toegelicht en t.z-t. het bestrij dingsmiddel thuisbezorgd^ Het te bezigen middel is ongevaarlijk voor kleine huisdieren. Men schrijft ons: Het zal voor de Rood-Groenen Zondag as. weer een moeilijke opgave worden om het Amsterdamse „Volewijckers" te weerstaan, ook al geldt het hier een thuis wedstrijd voor de Schiedammers. Het gaat „Volewijckers" tot op heden in deze competitie niet slecht en hoewel het de eerste wedstrijd, juist tegen S.V-V. verloor, is het daarna rustig punten gaan verzamelen en heeft dit wel zo goed ge daan, dat het nu achter Ajax de 2e plaats inneemt. p Dat de Amsterdammers hard zullen werken om deze mooie plaats te benou den, is buiten k»jf, doch buiten dat zit er nog een revanche-ideetje aan vas* en kunnen de S.V.V.-ers er dan ook op rekenen dat Volewijckers het vast niet kalmpjes aan zal doen. Wat van S.V.V.. dat tot nu toe 5 neder lagen in successie leed en maar steeds de machine niet op toeren kan krijgen, te zeggen. Of nu de verdediging te veel doelpunten op zijn naam heeft staan of wel de voor hoede te weinig goals fabriceert, het zou alles genoeg stof kunnen zijn voor een breedvoerige polemiek. De conclusie zou steeds weer zijn, het naakte feit, 4 punten uit R wedstrijden en daardoor bedenke lijk dicht bij het schijnsel van de rode lan taarn- Daarom moeten de S.V.V.-ers te begin nen met Zondag a-s„ aan alle onzekerheid maar een einde maken en St. Nicolaas laten zien. dat ze nog wel een beetje kun nen voetballen, doch bovenal aan de goede man tonen bezield te zijn met de goede wil om zo gauw mogelijk beter op te gaan passen en een plaatsje op de ranglijst in te nemen- GEHUWD: P. J. A- Lindenhof 28 j. en A. G. v. d. Steen 23 j.; I. Stoter 26 j. en A. Voordewind 25 j.; M. A. Overheul 48 j. en H. Bleecke 45 j.; C. Kruijskamp 34 j. en C. van Unen 30 j.; W- G. A. Dal- meijer 28 j. en J- F. Elderkamip 20 j.; H. A, Dijkstra 25 j- en Th. E. M. Kerklaan 22 j.; A. P. Vermeulen 23 j. en M. E. Loen- dersloot 23 j-; J. Huisjes 23 j. en E. G. v. Hoof 33 j. ONDERTROUWD: A. Benard 29 j. en J. J. Valkenburg 32 j.; d. A- Grooten- dorst 28 j. en L. G- Muijssen 23 j.; J. v. d. oest 27 j. en A. Admiraal 23 j.; J- Korte- land 21 j en M- P- Mastenbroek 18 j.; J. M- Loch 31 j. en C. M. v. Loosbroek 22 j., W. Luijten 58 j. en G. A. v. Dijk 56 j-; J. E. M. Mientjes 23 j. en H- M- de Leede 28 j.; A. de Regt 36 j. en A. L. v. Gerven 27 j.; J. F. A. Rensman 27 j. en C. W. v. Dijk 25 j.; J. Sonneveld 27 j. en C. B. v. Zwieten 23 i.; W. Stroo 46 j. en M. C Janse 41 j.; B. v. d- Zee 31 j. en G. V. d- Velden 28 j. GEBOREN: Alida L. J. d. v. A. A. Pe ters en M. L. Vriens; Clasina M. d. v. A. K. den Besten en C. Knipscheer; Hélène M. d- v. A. Buis en M. W. van Brandwijk. Francina J. d. v. R. C. v. Woerden en D. P. Freriks; Simon z. v. H. Steenbergen en C. W. Kalkhoven: Astrid d. v. J. v- Duijvenbode en A. Lockhorst; Wilhelmus N- z- v. P. C. v. Dorst en c- W. Hein; Adrianus z. v. W. F. v. Keulen en W. Ver- maat. OVERLEDEN: Th. C. de Vries, 4 maan den. Op initiatief van de Schiedamse Scheidsrechtersvereniging is er op Woens dag 30 November j.l. in gebouw Tivoli ite Schiedam een testavond georganiseerd betreffende de spelregels van het voet balspel. Als tegenpartij fungeerde de Schiedamse Politiesportvereniging. De test werd gehouden door de heer v. Dijk. Elke vereniging kreeg 14 vragen te beant woorden. Beide clubs behaalden elf pun ten. Het is alle bezoekers gebleken, dat een dergelijke test heel belangrijk is, niet al leen voor.de scheidsrechters, maar meer in het bijzonder nog voor de spelers. Het ligt in de bedoeling van de Schiedamse scheidsrechtersvereniging in de toekomst nog meer clubs uit te nodigen voor een dergelijke testavond. Aan de avond was nog een wedstrijdka rakter gegeven met aanvullend program ma, bestaande uit biljarten, klaverjassen en tafeltennissen. Het biljartspel eindigde in het voordeel van de scheidsrechters 4—2. Het klaverjassen eindigde weer In een gelijk spel 1212, doch de politiemannen behaalden het hoogste aantal punten 16876—15442. In het tafeltennissen bleek de sterke arm werkelijk sterk te zijn, want de scheidsrechters kregen klop met 262 zodat de eindstand 5129 was in het voor deel van de Schiedamse politiesportver eniging. Na afloop heeft de voorzitter van SSV, de heer W. Schilperoord, enkele prijsjes uitgereikt. Men schrijft ons: Niets is moeilijker dan in de tweede helft van de competitie tegen een degra datie candidaat te moeten spelen. Zo'n elftal vecht dan in sportieve zin gespro ken, met de moed der wanhoop om de rode lantaarn te kunnen overdragen, en laat zich niet intimideren wanneer er een elftal op bezoek komt dat hoge ogen wil gooien. Hermes-D.V.S. zal dan ook goed doen zich voor de uitwedstrijd tegen Zee burgia ernstig voor te bereiden, wil zij met de volle buit naar Schiedam terug keren. Het elftal dient te bedenken dat en V.S-V. en Haarlem in Amsterdam- Oost het niet tot een overwinning wisten te brengen en Blauw-Wit slechts met een zeer gelukkig doelpunt in de laatste mi nuut kon winnen. Moge deze wetenschap voor de spelers van Hermes-D.V S. een stimulans zijn- de gehele wedstrijd met volle overgave en ernst te spelen om haar hoopvolle aanhang een prettige St. Niklaasavond te kunnen bezorgen. De Plaatselijke Commissie van het Nationaal Instituut „Steun Wettig Gezag" wil thans bijzondere aandacht besteden aan de uitbreiding in Schiedam van de Nationale Reserve, de militaire afdeling van dit Instituut. Het behoeft geen be'/iog, dat dit appa raat zo sterk en goes! moftelijk moet wor den opgebouwd en daarom wordt een beroep gedaan op allen, die daarvoor in aanmerking komen, zich als vrijwilliger I ruchtbaarheid aan geven! aan te melden. j Het is dringend noodzakelijk, dat uit die groeperingen van de bevolking, welke de handhavi.V van de werkelijk demo cratische instellingen van ons volk; de bescherming van onze beschaving en het geluk van onze gezinnen voorstaan, de daarvoor geschikte krachten worden sa mengetrokken en opgeleid om paraat te zijn. wanneer dat nodig is. En het is nodig, langer dralen kan nood lottig zijn. Wacht daarom niet langer en meldt u aan. Zij, die aan deze oproep gevolg willen geven, kunnen zich aanmelden bij de hier onder vermelde leden van de Plaatselijke Commissie en o.m. bij de heren C. van Pelt, Burgemeester Knappertlaan 219a en F. v. d. Brink, Oosterstraat 56 en A. Wöl- cken, Rotterdamsedijk 209a. Tevens kan men zich op de Zaterdag middagen 3 en 10 December a.s. van 14-30 tot 1 uur en op de Woendagavonden 7 en 14 December a.s. van 19.30 tot 21 uur mel den aan het Stadhuis (zij-ingang). Hier worden ook nadere inlichtingen verstrekt. De Commissie vertrouwt, dat velen aan deze oproep gevolg zullen geven. Bovenstaande oproep wordt dringend ondersteund door: Ds K. de Bel, Ned. Herv. predikant, W. de Zwijgerlaan 24: Th. J. L. v. d. Berg, voorz C H. raadsfractie, Jacob Catslaan 13; m'r P. van Bochove. wethouder, Fr. Haverschm. laan 51; K. Bosch, voorzitter WD raadsfractie, Julianalaan 10; A. Hoek notaris, voorzitter A. R. raadsfractie, Penninglaan 3; H. van der K»aan, wet houder, Westfrankel. straat 24; C. Kra mers, wethouder, Wararvte 55; ds J. van Leeuwen, Ev. Luth. predikant, Buys Bal lotsingel 84; A. J. van Lith, voorzitter raadsfractie P. v. d. A., Slachthuislaan 29; pastoor A. L. M. Oorsprong, pastoor R. K. kerk, Hoogstraat 87; deken R. Reijnen, deken R. K. kerk, Nieuwe Haven 117; H. Sabel, wethouder. Da Costastraat 24; ds J. A. Schep, Geref. predikant, Tuinlaan 84; j. B. Schouwink, voorganger Ned. Prot. Bond, Fr. Haverschm. laan 53; pas toor C. Tol. pastoor Oud.Kath. kerk, Dam 30; ir W. H. v. d. Toorn Jr, voorzitter raadsfractie KVP, Stadhouderslaan 54; ds C. Vonk, Geref. predikant, W. de Zwi.iger- laan 21; ds A. Zwiep, Chr. Geref. predi kant Lange Nieuwstraat 105. Geponeerd op het hoofdbureau van politie, Lange Nieuwstraat 5: 4 sleutels aan koperdraadje; papierenzakje; huis sleutel; led. etui m. k. rozenkrans en 1 dubbeltje; vlag met stok; zilverbon; autonummerbord H-3740; blauw kinder mutsje; 2 regenjassen, 1 garb, en 1 lin nen gummi; armbandje; bewijs van in schrijving AAZS; handschoen; p. pantof feitjes (kinder rood); ring met 8sleutels; mes in etui; 1 paar lederen werkhand schoenen; br. lederen portemonnaie; broodzak met fl; ring met 5 sleutels; benzinetankdop; zwarte rozenkrans; zil veren hanger met blauwe steen; witte ceintuur; geel wollen ceintuur, beige bruine dameswant; kinderwantje; glacé handschoen; glacé herenhandschoen; ro zenkrans; breiwerk, (4 pennen met rode wol) 1 autoslinger; kinderwantje; ca puchon; kinderwantje; kinderwantje; kin derschoen; kinderschoen; 1 bruin lede ren etui voor ,pen en potlood; ring met sleutel; kindwschoen; pet; bruine cein tuur; huissleutel; kinderwant; zakken etuit'je; want; handwegertje; wollen want huissleutel. Bovengenoemde goederen kunnen iedere werkdag tussen 15 en 18 uur gehaald worden aan het Hoofd bureau. Te bevragen bij de vinder: Heren handschoen. A. v. d. Lugt, Eendrachts- straat 60; zilverbon, W. Jansen, A. Muys- straat 39a; gevlamd vulpotlood. Joke Blonk, Tuinlaan 44; bruine handschoen, M Rigters, Cart, straat 25b; alpinomuts, DÓnks, P. Potterstraat 21b; vulpen, H- Dijkstra, Am. v. Solmstraat 18b; kap laars, van Pelt, J. v. Avennesstraat 29; meisjes armband, B. Verschuren, Voorn- sestraat 32; zilveren knoop, A. v. d. Berg, Willemshofje 15; ca. 100 m. touw, H. Les- Intveld, Noordvest 9a; portemonnaie, H. Tanker G. Reinderstraat 78; rol dubbel tjes b' D. Visser. Hagastraat 68; rozen krans, Sluyter, Visserstraat 23; dames horloge. L. v. Luym, Jac. v. Lennep- straat 25; blauwe hoofddoek, R. Ormel, Singel 76; zilverbon, G. Hengst, W. Fran- kelandsestraat 102b; vulpen en vulpot lood, N. v Houwelingen, Geb. Biersloot 57 Vlaardingen; dubbele parelketting, Brand Groenelaan 55b; kinderportemon- naie M v. Zanten, Warande 6; porte monnaie. J Ofwegen, Newtonplein 20b; ring met 3 sleutels en pen, C. Penning, Nw Maasstraat 54; nikkelen aansteker, C Kok, PI. Eendr. 31a; Ballpen, P. Tódt B' K Laan 256; zilverbon, J v?n Dijk, Vlaardingerdijk 271; autoband iherk Tirestone", S. Engering, Rubenspl. 17b grijze want,' D. Krabbendam, Rubensplein 17b; bruine muts, P. Snoeij, P. Potter straat 27; gummibal, P. Hendriks, Pot gieterstraat 24a zilveren armband, F. K- Saan, v. Ostadelaan 50; kinderportemon- naie J. van Delft, v. Harenstraat 19 Rotterdam; grijs windjack, v. Diggelen, Lorentzlaan 49; bruin fel. her®nl?an„" schoen, V. Slobbe. Nassaulaan 27; beige iongensjas, J. Stieber Bosboomlaan ion. autoped. H. Bouw, Dirk van Wassenaar- straat 35; een pak borstels, Stehouwer, Nieuwe Haven 295. Twee Haarlemse padvinders, J. Bart en H. Hack, zullen 10 December óp het terrein van „Kraantje Lek" te Overveen worden onderscheiden met het gouden Jan van Hoofkruis. De jongelui hebben dit verdiend door de meer dan goede daad, die zij enige maanden geleden in België hebben verricht. In Augustus j.l. kampeerden Bart en Hack in de omgeving van Dmam Op zekere dag fietste het Belgische echtpaai Frederik uit Antwerpen daar langs de Maas, maar in het mulle zand van het pad kwamen zij te vallen, zo ongelukkig zelfs, dat de vrouw met fiets en al m de Maas terecht kwam. Haar man sprong haar na, maar doordat hij niet kon zwe™" men, was zijn leven al evenzeer m g-- vaar als dat van zijn echtgenote Dit alles speelde zich in enkele ogenblikken voor de ogen van de beide Haarlemmers af. De jongens bedachten zich met lang, doch doken in het water en slaagden erin de beide drenkelingen op het droge te brengen. Hiermee miet tevreden, be gaven zij zich opnieuw te water, om de fiets van mevrouw Frederik op te duiken en vervolgens zwommen ze nog even naar de overkant om daar droge kleren te vragen. De heer Frederik schreef dit geval naar het hoofdkwartier van de Ned. pad vinders. waarbij hij er de nadruk op legde, dat hij en zijn vrouw zonder hel ingrijpen van de belde jongens, zeker verdronken zouden zijn. Het gevolg van zijn schrijven was, dat het hoofdbestuur thans heeft besloten de jongelui te be lonen door hun bovengenoemde onder scheiding, de hoogste voor padvinders in Nederland, toe te kennen, Na een intensief onderzoek in samen werking met de Centrale ter bestrijding van de handel in verdovende middelen, arresteerde de politie te Meppel een dezer dagen twee assistent-apothekers, werkzaam bij de Pharmaceutische In dustrie Brocades en Stheeman, waar zij gedurende de afgelopen 4 maanden 414 kg- opium, morphine en cocaine hadden ontvreemd. In Rijswijk kon de hand gelegd worden op twee mannen, die bemiddeling hadden verleend bij de verkoop, terwijl in Rot terdam de 45 j. A. R. en zijn echtgenote aangehouden werden. De partij was door ae Rotterdammer aan zeelieden verkocht. De vrouw had een gedeelte van de ver dovende middelen zelf gebruikt. Een K.L.M.-machine, die op weg was van Amsterdam naar Curagao, heeft een ongewoon avontuur gehad. Toen zij on geveer 75 km uit de kust boven zee was, een 120 km van New-York, zag de piloot plotseling een troep wilde ganzen voor zich. Een van de vogels swam met een smak tegen een van de vleugels terecht en dat het geen slecht kerstboutje was, mag men wel concluderen uit het feit, dat in de vleugel een deuk werd geslagen ter grootte van een voetbal. De piloot, die veiligheid voor alles liet gaan, keerde maar liever ineens terug naar Idlewild, het New-Yorkse vliegveld, om de schade te bekijken. Aan boord waren tien passagiers. In de Staatscourant van gisteren is de prijzenibeschikking motor- en rijwielstal ling 1949 opgenomen, waarbij het de aan geslotenen bij de vakgroep voor het rij- wielkleinbedrijf en de garage-exploitan ten toegestaan wordt om in verband met de gebleken kostenstijgingen de maand tarieven voor het stallen van rijwielen met 25 cent te verhogen. Ook de week- tarleven en de tarieven voor het stallen van motoren zijn in evenredigheid ver hoogd. De prijs van de dagstalling blijft hetzelfde. In de vergadering van Delfland is weer, zoals vorig jaar, de verzilting van Delflarids boezemwater ter sprake ge komen. Dijkgraaf en Hoogheemraden hadden hieromtrent in een nota bereids mededelingen gedaan. GOUD EN ZILVER Unieke collecties die getuigen van vakmanschap en smaak ROTTERDAMSEDIJK 268 Telefoon 67593 De verzilting begon in 1947 bedenke lijke vormen aan te nemen, waardoor b.v. de Westlandse tuinbouw ernstig werd be dreigd. Om voorlopig te helpen werd overgegaan tot het in dienst stellen van nood-gemaaltjes, doch een opheffing van het kwaad kan alleen geschieden door ontzilting van de rivieren, waartoe het Rijk dan ook besloot. Echtter kwamen deze plannen op de lange baan, terwijl voor Delfland de tijd drong; men kon op het Rijk niet wachten. De gedachte rijpte bij het college, dat Delfland voor een be tere zoetwatervoorziening zal zijn aan gewezen op water uit de Hollandse IJssel, dat via Rijnlandse Boezem bij Leidschen- dam op Delflands boezem zou zijn over te brengen. Bovendien acht het College belangrijke voorzieningen aan de weste lijke Gouwkade noodzakelijk, maar de kosten hiervan, welke globaal op 4 mil lioen gulden worden geschat, maken uit voering onmogelijk. Er is toen gezocht naar een methode om op deze wijze zoet water over te brengen zonder noodzake lijke verbeteringen aan de Gouwekade, hetgeen theoretisch mogelijk bleek. Aan Rijnland werd een vergunning gevraagd tot het onttrekken aan Rijnlands Boezem van 510.000 kubieke meter water per et maal effectief en 260.000 kubieke meter water reserve. Zonder meer echter kan Rijnland niet helpen, omdat hierdoor de eigen voorziening gevaar loopt. Al met al zijn nu reeds R ij n 1 a n dD elf - land en Amsteiland, Woerden, Rijkswa terstaat en de provincies Noord- en zuid- Holland. alsmede Utrecht bij de zaak be trokken, waardoor de verwezenlijking van de plannen volgens welke het ont trekken van Rijnlands boezemwater zon der gevaar voor Rijnland zou kunnen plaatsvinden, langer tijd zal vergen dan dienstig is voor Delflands belang. Met dijkgraven en hoogheemraden van Delf land is daarom overeengekomen voor re kening van Delfland voorzieningen aan het gemaal te Gouda te doen verrichten, waardoor <fe uitvoering van een inma- lingsinstallatie te Gouda en een gemaal bij Leidschendam voortgang zal kunnen vinden. De dus met behulp van deze installatie aan de Hollandse IJssel te onttrekken water. Het naar schattiing 400.000 kubie ke meter water per etmaal bedragen en zou dan tijdelijk ter beschikking van Delfland komen, waar het effect van de huidige in gebruik zijnde noodgemaaltjes als gevolg van de geringe wateropbrengst van Schieland tegenvalt. De geraamde 250.000 kubieke meter wordt zelfs niet bereikt. De uitvoering van de geplande noodmaatregelen wordt door het Col lege van uitnemend belang geacht voor het tuinbouwgebied van Delfland. Bij K.B. is met ingang van 1 Januari 1950 aan prof. dr. J. Goudnaan op zijn verzoek eervol ontslaS verleend sis oui- tengewoon hoogleraar in de afdelingen der wetenschappen en der werktuigbouw kunde, soheepsfoouwkunde en vliegtuig- bouwkunde aan de Technische Hoge school te Delft. Het ontslag houdt ver band met het voornemen van prof. Gou- driaan zich voorgoed aan het hoger on derwijs in Zuid-Afrika te verbinden. POSITIES TROEPENSCHEPEN De „Groote Beer", op reis van Amsterdam naar Java. was gisteren op 880 mijl w.in.w van de Maladiven. De „Johan van Oldenbarnevelt op de thuisreis naar Amsterdam, passeerde giste ren (10 uur) Algiers. De „Waterman", op reis van Rotterdam naar Java, passeerde gisteren (15 uurj uues- De „Zuiderkruis", op de thuisreis naar Rot terdam, was gisteren op 820 mijl O.Z.O. van Guardafui. (van onze Utrechtse redacteur) De Algemene Verladers- en eigen Ver voerders Organisatie (E V.O.) hield gis-1 teren te Utrecht een studiedag tijdens welke de heer W- Fick een voordracht hield over „De Electrische tractie Sinds het ogenblik, dat de vrachtauto haar intrede in onze samenleving deed, is zij een ontwikkeling gevolgd in nau we samenhang met de eisen, die door het vrachtvervoer gesteld worden, waarbij groter vermogen en grotere snel heid de meest kenmerkende eigenschap- pen waren. Voor het typische huis aan huls bestel werk, met beperkte dagelijkse actie radius en geringe topsnelheid, bleken benzme-trucks en diesel-trucks niet te voldoen. De electrische bestelauto heeft ver schillende eigenschappen, die haar voor dit soort werk zeer geschikt maken en het is zeer begrijpelijk dat deze auto althans in verschillende andere Europese landen, in het midden van de belangstel ling is komen te staan. Overigens is de electrisch aangedreven auto bijna even oud als de benzine-auto en ook in ons land heeft men deze reeds jaren geleden gebruikt. De kostbare accubatterij was door haar betrekkelijk korte levensduur echter een ernstige handicap. De elec trisch voortbewogen bestelauto, mits toegepast binnen de beperkingen van de huis-aan-huis bezorging, met name be perkte actie-radius en beperkte maxi mum-snelheden, kan zeer economisch in vele bedrijven worden ingeschakeld. De heer H. de Melverda van het Direc toraat-Generaal voor de prijzen, afdeling Verkeer, hield een veschouwing over- „Kengetallen in dienst van het be drijfsleven". Tsjang Kai Sjek heeft gisteren in Tsjeng- toe, de nieuwe tijdelijke hoofdstad van da Chinese nationalisten, de leiding van de operaties tegen de communisten weer op zich genomen. Tsjengtoe is nog slechts twee dagen hoofdstad, doch de bevolking begint zich reeds af te vragen, hoe lang zij het zal blijven. Men verwacht, dat de stad haar nieuwe waardigheid niet langer dan een maand zal behouden. Waarnemend president Li Tsjoeng Jen, die momenteel te Hongkong verblijft, is aangemaand zich dadelijk naar het na tionalistische gebied te begeven of offi cieel ontslag in te dienen. Men zou de indruk krijgen, dat in Twente het radio-amateurisme het best bestand is gebleven tegen de zegetocht van het fabriekstoestel. Al voor de oor log waren daar altijd enkele geheime radiozenders in de aether, die soms een hele streek amuseerden met hun praatjes en .plaatjes. Telkens weer wist de op sporingsdienst hen te ontdekken, maar al werd in de regel de gehele Installatie in. beslag genomen, dit was voor een andere amateur geen beletsel om zich ook aan het experiment te wagen. Na de oorlog is de toestand langzaam aan weer hetzelfde geworden en zijn er vrij geregeld enkele clandestiene zenders in de lucht. Een paar maanden geleden heeft de P.T.T. ui samenwerking met de politie er enkele betrapt. Dat gaf even schrik, maar nu zijn er bij tijden zelfs vijf tot acht in de aether, vooral op Zondagmorgen. Er worden, zoals altijd, gramofoonplaatjes gedraaid en men maakt een praatje. Wederom zijn de recherche van de P.T.T. en de politie thans aan het speuren en gisteravond heeft zo'n speurtocht in Almelo succes gehad. Ten huize' van J. S. werd een clandestiene zender in volle wefking aangetroffen. Alle onderdelen (o.m. een electrische gramofooh met een grota partij platen) werden in beslag genomen. S. had reeds geruime tijd een geheime zender in gebruik en was gewoonlijk in de aether onder de naam van „Beverwijk —Holland". Nu de laatste onderdelen van de „7- Decemberdivisie" uiterlijk eind Januari 1950 repatriëren is het overbodig gewor den militairen van deze divisie nu nog postpakketten, en drukwerken, boeken, kranten en tijdschriften per zeepost te sturen, daar deze jongens in Indonesia deze zendingen niet meer zullen ontvan gen, aldus verklaarde de directeur van de Legerveldpostdienst in Batavia. Het per luchtpost verzenden van kranten en bladen zal na medio December even eens doelloos zijn. BROEtSVEST 54 SCHIEDAM De hoofdingenieur ir. A. C. Kolf merkte in de vergadering hierbij op, dat de ver versing van het boezemwater wordt op geofferd aan het inlaten. De lozing te Scheveningen wordt daarom zo weinig mogelijk toegestaan en de inlating van de rivieren zo laag mogelijk gehouden, daar dit laatste de verzouting in de hand werkt. Daar ook de zeesluis te Scheve ningen een lek vertoonde, werd hieraan aandacht besteed om de uitlaat in de hand te houden. In 1939 werd te Sche veningen ongeveer 14 millioen kubieke meter water gespuid, in 1949 was dit slechts ruim 4.5 millioen. De abnormale lage riviertoestanden zijn van een en ander ook de oorzaak. In nor male toestajid kan men volstaan met de invoer in Leidschendam. Nu er nog een gemaal komt om het Rijnwater binnen te voeren, heeft men bij normale zomers een voldoende inlaat van zoet water. Delfland doet alles wat mogelijk is om het zoetwaterpeil op goede hoogte te houden; de plannen die zullen worden uitgevoerd, dienen om in de behoefte van de eerste 25 jaren te voorzien. De Rijksplannen zullen pas tegen die tijd klaar zijn, zodat Delfland voor de over brugging dient te zorgen. Voorts wees ir. Kolf erop, dat de Rijn onze nagenoeg enige bron van zoet water is voor het gehele land. Normaal levert de Rijn 2000 kubieke meter water per seconde. Bij droogt van de zomer was dit slechts 500 kubieke meter per seconde. De levering van electriciteit van Neder land aan Zwitserland is ook hiervan het gevolg. Dan wees hij nog op de zgn. gaswellen die in het Westland nog in gebruik zijn bij veschillende boeren en ook verzilting sterk in de hand werken Bij een meer gestabileerde toestand van ons land. zul len er zeker vele worden opgeruimd. OORLOGSSCHADE VRIJWEL TE BOVEN Achterstand nog niet ingehaald In de vergadering van Delfland werd de vraag gesteld, of het nu absoluu nodig is, de bunkers, die nog resteren, op te ruimen, omdat dit zoveel geld kost. De hoofdingenieur deelde mede, dat de bunkers steeds een zandverstui ving teweeg brengen, waardoor daar ter plaatse het duin ze*r„.t.ellJ?e" heeft In tegenstelling met Rijnland is de duinenrij in Delfland maar zeer smal. Hier moet dus alles in het werk worden gesteld om deze zeewering in stand te houden. Omtrent de gang van zaken met de opruiming van de „oorlogssouvenirs" in het gebied van Delfland hebben wij on langs uitvoeriger bericht aan de hand van gegevens van Ged- Staten aan de Provinciale Staten In de toelichting over de begroting 1950 deelt het college van Dijkgraaf en Hoogheemraden mede, dat op de gewone dienst geen werken meer zijn uitgetrokken, waarvan de kosten aan het Rijk als oorlogsschade gedecla reerd kunnen worden. Van het na de oorlog opgestelde plan tot herstel van oorlogsschade is behou- HORLOGERIE REEDS 40 JAAR HOOGSTRAAT 9 SCHIEDAM dens enkele werken de uitvoering thans voltooid Terwijl het herstel van oorlogs schade uit de gewone dienst van het boe- zembeheer reeds lang is afgelopen, loopt het herstel van de zeewering uit de ge wone dienst van het algemeen beheer in 1949 af, met dien verstande, dat het her stel van Delflands spoorbaan op deze zee wering nog niet heeft plaats gehad en evenmin thans in het voornemen ligt- De transportmogelijkheden over de dui nen en het strand zijn na de oorlog m die mate gewijzigd door verbetering van verkeersmiddelen, dat aan herstel van de spoorbaan geen behoefte bestaat. Indien de uitvoering van daartoe str. - kende werken in 1950 plaats heen nog slechts de opruiming van dei z e bunkers resteren; overigens zal De 'ands zeewering vrij zijn van militaire werken, welke voor een goed onderhoud daarvan schadelijk zijn. Het omtrent het oprui men van bedoelde bunkers met de bevoeg de instanties gevoerde overleg is, nog niet beëindigd. Na herstel van de kanaaloever van het Oranie-kanaal zal de herstelling van oorlogsschade, voor zover betreft het boezembeheer voltooid zijn behoudens eventuele herstelling van de brug over het Oranje-kanaal. De in verband met de oorlog ontstane onderhoudsachterstand is nog niet inge haald. Het zal thans in volle omvang moeten hervat, zodat de achterstand ge heel kan worden ingehaald. De kosten van de onderhoudswerken zullen daar door nagenoeg op hetzelfde niveau blij ven, terwijl zij niet meer geheel of gedeel telijk als oorlogsschade gedeclareerd kun nen worden. Beroving van vier vrouwen, dat Is een van de feiten .waarvoor de 41-jarige koopman P. S., die dezer dagen in Heer len werd gearresteerd, zich zal hebben te verantwoorden. Daarnaast heeft S., die geruime tijd spoorloos was, nog vonnis sen van 3 maanden en 1 maand wegens diefstal en verduistering u't te zitten. De man, die zonder vaste woon- en verblijfplaats is, maakte in Augustus '46 kennis met een vrouw. Hij kwam op goe de voet met haar te staan en wilde haar een „dienst" bewijzen, door enige kleren, die zij te verkopen had, aan de man te brengen. Zij stemde grif toe, maar zag S. met meer terug. Hij waj met de opbrengst van de kleren, groot 1500, verdwenen. Een paar dagen later maakte de man kennis met een andere vrouw. Haar beroofde hij van haar distri butiebescheiden. In September '46 kwam hij in contact met een derde vrouw, die hij voor eeuwig trouw zwoer. Dat „eeuwig" reduceerde S. tot een paar da gen, want nadat hij de vrouw 670 had afhandig gemaakt „om zijn renpaarden voor de rennen in Frankrijk te kunnen laten inschrijven", kwam hij niet meer cpdagen. Een paar dagen later intus sen had S. bij een kennis, bij wie hij wel eens thuis kwam, een jas van de kapstok meegenomen knoopte de man wederom relaties aan met een vrouw. Haar wist hij een gouden ring en distri butiebescheiden te ontfutselen. Eerst toen verdween hij uit Den Haag, welke stad hii voor zijn Don Juan p-ak'ijken hal uitgekozen. Hij is er nu 'erug, tnan3 echter om er terecht te staan, De Nijmeegse ex-opperwachtmeester J. Hidskes, die deel uitmaakte $an de politieke dienst te Nijmegen en een groot aantal Joden heeft gearresteerd, is door de bijz. strafkamer van de Arnhemse rechtbank tot 9 jaar R. W. I. met aftrek veroordeeld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2