MÏLLIOENEN onder suggestie Waaropi Rusland in de V.-N.? Catalina-vliegtuig van B. P. M. verongelukt De invoering van liet achtste leerjaar egmseitn van Sociale overheidsvoorzieningen onvoldoende Kinderbij slag voor zelfstandigen Voorstel verhoging schadeloos stelling Tweede-Kamerleden Weerbericht! Vulkaan Etna in werking m - Toch kansen voor eigen vliegtuig industrie Proces te Serajewo DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nieuwe Vaticaanse postzegels Twee kiïideren gedood bij verkeersongevallen Vier Nederlanders en twee Engelsen gedood bij vliegongeval op Banka toestand van vijf Binnen 4 weken Britse erkenning van Peiping? Braziliaanse machine neergestort LAGEN Overzicht Tweede Kamer Eindstemming Dinsdag a.s. Roof in juwelierswinkel Krachtig woord van V.S.-episcopaat Spaarbankrente herzien? Organisaties slaan nieuwe roffel Salarissen met een zone-toeslag tegenover loonsverhoging Prinses Wilhehnina schenkt 50.000,- Inwoners van Catania lopen met parapluie op 71ste JAARGANG ZATERDAG 3 DECEMBER 1949 No. 21098 KLANKBORD VOOR RUSSISCHE PROPAGANDA Moskou's vredesoffensieven GEWONDEN BEVREDIGEND Twee Engelse piloten en vier Ne derlanders lieten het leven, toen Vrijdagochtend een amphibie-Cata- lina-vliegtuig van de B.P.M. bij het landen op het water van de Mun- tok-baai hij Banka verongelukte. Vijf andere personen werden ge wond. Hun toestand is bevredigend en direct levensgevaar bestaat er voor hen niet. In een spociale raadszitting werd gistermiddag de nieuwe burge. meester van 's-Gravenhage, mr. F. M. A. Schokking, geïnstalleerd. •De waarnemend burgemeester, wethouder Ir. L. J. M. Feber, hangt mr- Schokking de ambtsketen om. 20 personen kwamen om het leven Vrijdagavond brachten H. M. Koningin Juliana, Z. K. H. Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene een bezoek aan het Grand Theatre Gooiland te Hilversum, waar zij de voorsteling bijwoonden van Rene Sleeswijk's revue „Taptoe". De koninklijke gasten volgen met grote belangstelling de revue. Platina armband van f 4000.- gestolen - „Geen volk kan groter zijn dan zijn gezinnen. De staat, die het gezin te kort doet, verzwakt zichzelf. Iedere aanval van de staat op het gezin is zelfmoord. Het gezinsleven moet vrijheid bezit ten en de burgerlijke macht mag zich niet op onwettige wijze bewegen op het terrein van de ouders. Als de hulp van de rege ring zich wel uitstrekt tot het bouwen van landbouwmachines maar niet tot hen, die kinderen opvoeden, dan is er een toestand van ongelijkheid en zelfs van onrecht", DE STIVANIDOPGERICHT Tegen Russische spionnen NU EN DAN REGEN voor het Sanatorium te Davos f DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd ln Met Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 91)95 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt T 3 90 per kwartaal. 1.30 per maand, f 0 32 per week Directeur: J KUIJFEKS Hoofdredactie: Prol. Dr ST rkSSER O.P. LEO J M- HAZELZET Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cte per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Een der felste debaters op de nu reeds twee en een halve maand delibererende A-gemene Vergadering der Verenigde INaties, is ongetwijfeld de Britse staats minister McNeil. Hatelijker dan hij, zijn ongetwijfeld Visjinsky en zijn slaven van de satellietstaten; dezen kunnen allen ook onbehoiuvener schelden, maar in welsprekendheid overtreft McNeil zelfs Vysjinsky, en zijn zeggingskracht steunt op een consequent en logisch denken. In dit opzicht zou men de Brit eer een Franse dan een Engelse mentaliteit toe kennen. Een werkelijk grootse rede was enkele weken geleden zijn betoog met het tel kens terugkerende „Keer terug, Vysjins ky"; dezer dagen heeft hij, met het nieu we kominform-offensief tegen Tito en Joegoslavië voor ogen, een meer directe aanval op de Russische z.g. vredes-metho- den geopend. Hij hoemde het document een uiterst merkwaardige uiting van een natie (met^ welk woord hij aangaf, dat het Kremlin de exclusieve leiding in deze zaak heeft), die anderzijds volhoudt dat zij een vredelievende campagne in de Verenigde Naties voert. Niemand kan het evidente conflict ont gaan. dat bestaat tussen de Sovjet- speeches in de Unie en de acties in de wereld; ongetwijfeld was het kominform document meer een oorlogs- dan een vredesmanifest. En dan kwam de rechtstreekse en on- cntkomelijke vraag van Mc Neil aan Visjinsky: „Geeft de Sovjet-regering prioriteit aan de wereldvrede, of aan het ontketenen en leiden van de wereld revolutie? Is het de vrede, dan zou ik willen adviseren de kominform opnieuw bijeen te roepen en zijn apostelen op dracht te geven, dat zij onmiddellijk moeten ophouden met chaos in de wereld te scheppen. In plaats daarvan zouden zij instructies moeten hebben stabiele en progressieve regeringen te vormen. Al leen aldus kan Visjinsky ons overtuigen dat zijn bedoelingen bij de „vreaes"- resolutie, welke hij bij de Algemene Vergadering heeft ingediend, goed zijn". Natuurlijk is de Russische gedelegeer de niet op de Britse vraag ingegaan. Wel heeft hij het „vredes-aanbod", dat Rus land heeft gedaan nogmaals met de al honderd maal weerlegde argumenten verdedigd. En toen Donderdag zijn reso lutie was verworpen, daarentegen die van het Westen aangenomen, kon hij slechts verklaren, dat de inhoud van de Russi sche resolutie zal worden onderschreven door milliotnen mensen, die de Sovjet- Unie als de draagster van de vredes- banier beschouwen. Dat is propaganda, niets als pro paganda. Met deze woorden raken we nochtans een zeer penibel probleem, Visjinsky weet, dat alles wat hij zegt, propaganda, en daarenboven leugenachtige propagan da is. Weet hij het? Of juister: weet hij het nog? Want een waarlijk niet te on- dersohatten gevaar van een propaganda, zoals Rusland die voert, is ongetwijfeld, dat zelfs de handigste en meest uitge slapen propagandist op de duur onver mijdelijk zelf begint te geloven, dat wat hij zegt, de waarheid is. En dat hij dan uit die tot subjectieve overtuiging ge worden auto-suggestie alle> ocfk |e fa_ taaiste, consequenties gaat trekken Maar ook als Tiet Visjinsky nog'vaag voor ogen zou Staan, dat hij propaganda met slechte middelen voert, <ian staat daar toch naast, dat millioenen mensen, die nooit iets anders horen, mogen en kunnen horen, dan de propaganda van Visjinsky c.s.; die volkomen verstoken blijven van het afdoende antwoord, dat de tegenpartij geeft, inderdaad moeten geloven ,dat hun man gelijk heeft. Zo wordt een bepaalde mentaliteit gevormd, welke een echt gevaar voor de wereld vrede vormt. Want als men zich voort durend bedreigd voelt ,ook al is er in werkelijkheid geen enkele bedreiging aanwezig, dan komt vanzelf de tendens om zich van die bedreiging te bevrijden, desnoods door het riskeren van 'n oorlog. Deze gedaohtengang volgend is het be grijpelijk, dat in tamelijk brede kringen ce vraag wel eens opgeworpen wordt, of net niet doelmatigeer zou zijn deze Ver. Naties maar op te heffen, en een nieuwe oond van het Westen te stichten. Dit is een probleem, dat in elk geval, vóór men een conclusie zou durven trekken, de zorgvuldigste overweging zou eisen. Maar één ding staat vast: dat Sovjet-Rusland niet luchthartig en vrijwillig de Verenig de Naties zal verlaten. Het heeft in dit internationale organisme een spreekge stoelte, met een klankbord dat de stem van de communistische propagandist over de gehele wereld uitdraagt, tot in krin gen, waar men er anders nooit naar zou luisteren. Werkelijk gevaarlijke momenten zijn daarenboven voor het Kremlin niet aan het lidmaatschap van de Verenigde Na ties verbonden. Het kan er wel eens een bittere pil te slikken krijgen (zoals bijv. de verkiezing in de Veiligheidsraad van Joegoslavië inplaats van het door Moskou geprotegeerde Tsjechoslowakije); maar werkelijke maatregelen tegen een land moeten van de Veiligheidsraad uitgaan, en daar heeft Rusland het veto-recht. Zou de Unie iets tegen Rusland willen ondernemen, dan kan het door zijn veto alles tegenhouden. Maar de comedie van de Algemene Vergadering begint meer en meer te ir riteren. Zouden er geen wegen zijn om werkelijk politiek in plaats van propa ganda te bedrijven? Binnenkort zal ter gelegenheid van het H. Jaar een nieuwe serie van acht Vati caanse postzegels worden uitgegeven. Zij zullen groter dan gewoonlijk zijn en albeeldingen dragen van de patriarchale basilieken van Rome: de St. Pieter, de St. Jan van Lateranen, de St. Paulus en de Santa Maria Maggiore. Voorts zullen afbeeldingen van de openingsplechtig heid van het H. Jaar op deze postzegels worden afgedrukt. "(Van onze correspondent). In Nieuw-Weerdinge (Dr.) werd hef 6-jarig zoontje van de heer E. H., toen het plotseling de weg overstak door een auto gegrepen en zo ernstig aan hei hoofdje gewond, dat het kort daarna in het ziekenhuis te Emmen overleed. Op de Molenweg te Loppersum (Gr.) stak een 3-jarig kind J K. onverwaents de weg over. Het werd door een grote vrachtauto overreden en op slag gedood. In het toestel, dat een verkennings vlucht maakte, bevonden zich behalve de bemanning van vijf leden, nog zes passa giers, waarvan twee regeringsambtenaren waren en de vier anderen personeelsle den van de staf van de Nederlands-Indo nesische Tankvaart Maatschappij, welke met de B.P.M. gelieerd is. De lichamen van de Engelse piloten Ward en Kenney en van de Nederlandse werktuigkundigen Winkelaar en Geeve zijn nog niet geborgen. Een telefonisch bericht uit Batavia meldt, dat de stoffe lijke overschotten van de nautische advi seurs Brinkgreve en De Braber gevonden zijn en vanochtend te Muntok ter aarde besteld werden. De namen der gewonden zijn: Reiniers, hoofd van de kustverlichting en bebake- ning van het departement van Scheep vaart: Fray, havenmeester van Palem- bang; Van Polanen Petei, marconist, Meyer, gezagvoerder en Happee, nautisch adviseur. De West-Duitse regering heeft via de geallieerde hoge commissie officieel een verzoek om lidmaatschap van het intern. Roer-orgaan ingediend. Regering blijft steunen De regering heeft zich nader he raden over de Nederlandse vlieg tuigenindustrie. Na ampele over weging is zij tot de overtuiging ge komen, dat de zelfontwikkeling van vliegtuigen in Nederland voldoende kansen biedt oin de voortzetting daarvan te rechtvaardigen. De re gering is bereid de hiervoor ver eiste steun te verlenen. Uiteraard zal zij er daarbij op toe zien, dat aan de voorwaarden voor het welslagen der zelfontwikkeling wordt voldaan. Engeland zal over het tijdstip van de erkenning van de Chinese communisti sche regering niet eerder beslissen, dan na de Australische algemene verkiezin gen op 12 December, aldus verneemt Reu- kt gezaghebbende bron te Londen. Men heeft de indruk, dat de erkenning van Peipmg nog vóór het eind van het jaar zal geschieden. „Britse erkenning van net nieuwe com munistische regiem zou een even grote slag voor de Wereldvrede zijn als de overeenkomst van Muenchen in 1938», aldus heeft de Amerikaanse senator William Knowland na een tocht van een maand door he, Verre Oosten te Tokio verklaard. „Indien geheel China communistisch wordt, zal het niet mogelijk zijn Zuid- Oost-Azië te redden», aldus Knowland, die aandrong op parctische hulp aan de William Knowland na een tocht van Amerikaanse blokkade van de Chinese kust. Gisteren is nabij P'beirao-Claro in de binnenlanden van Brazilië een Brazi liaans lfjnvliegtuig neergestort. Zestien passagiers en 4 leden van de bemanning zijn om het leven gekomen. De enige overlevenden zijn een vrouwelijke pas sagier en een kind van 5 jaar. Dit is de 44ste vliegramp in dit jaar. waarbij minstens tien personen om net leven zijn gekomen. Het is de zevende 'b afgelopen week. (Zitting van Vrijdag 2 December) De knappe verdediging door minister Rutten van zijn wetsontwerp tot wijzi ging van de L.O.-wet 1920 om de 8-jarige lagere school in te voeren bleek heel wat bezwaren van de Tweede Kamer te hebben ontzenuwd. De voornaamste opposanten, de heren tenslotte hun laatste bedenkingen afge- Peters. Terpstra en van Sleen, hebben reageerd in een motie, welke zij te zamen met de Kamerleden Stokman, Engelbertink en Mol indienden en waar in werd gevraagd een wetenschappelijk verantwoord plan van onderwijsvoor zieningen, waarin wordt aangestuurd op gelijktijdige vaststelling en invoering van richtlijnen voor gecoördineerde leer plannen voor scholen van Voortgezet Gewoon Lager Onderwijs en Lager Land- en Tuinbouwonderwjjs en waar bij tevens wettelijke normen voor de oprichting en instandhouding van der gelijke bijzondere en openbare scholen worden gesteld. Verdei werd in de motie uitgesproken, dat de toelatingvan leerlingen, die de 6e klas der lagere school hebben door lopen, tot de ambachtsschool gehandhaafd dient te blijven. Minister Rutten verklaarde tegen de strekking van deze motie generlei be zwaar te hebben, omdat deze geheel met (Van onze correspondent). Een onbekend gebleven inbreker heeft met SUcces een roof gepleegd in een ju welierswinkel aan de 's-Gravelandseweg j L! ?Um' Het was omstreeks half. Hen in dc ftVfktiA ii»htan i van Donderdag do lichten in de etaiaee i.- a a. age brandden nog dat de winkelier de vond de straatdeur wagenwijd open. Uit de etalage bleek een ktlTarm- band, bezet met briljanten, veen ver«iwenen te zijn. De waarde van het kleinood bedroeg ruim 4000. Hoewel enkele voorbijgangers de inbreker de vlucht za gen nemen, kon men hem niet meer ach terhalen. De regering overweegt of de rentever goeding van de rijkspostspaarbank met ingang van nader te bepalen datum zou kunnen worden herzien. Een wetswijzi ging is daarvoor niet nodig. Verhoging van het rentegevend tegoed an daarentegen, naar de regering meent, we?a? geschjeden nadat het wetsont- van hef0 Qtre?eling van de rechtspositie wetsonL! aalSbedr«f der p- T- T- wplk wacht, is behandneeidk0rt W°rden Vef~ nS61 Verbond6^va^MiddeMtan?116, het3" de financiering van de uitkeringen J l Ned Kathhoe?fnand*veJeni- dient uit de staatskas te geschieden, het- gingen, de Ned. Kath. Boeren- en Tuin- dersbond en de Ned. Kath. Middenstands bond hebben een adres gericht tot de Tweede Kamer, waarin deze organisaties met klem verzoeken, dat een noodvoor ziening ten aanzien van de kinderbijslag - aan zelfstandigen met spoed tot stand zal worden gebracht, daar met de pogingen, welke door de regering in het werk zijn gesteld en die tot nog toe op niets zijn 'uitgelopen, onvoldoende rekening is ge houden met de nood onder deze bevol kingsgroep. De adressanten denken aan de volgen de terstond uitvoerbare regeling: 1. Kinderbijslag wordt verstrekt vanaf het derde kind aan iedere zelfstandige, dïe zich daarvoor meldt; 2. de zelfstandigen worden verdeeld in enkele inkomensgroepen, waarbij het aan tal kinderen van betrokkene tevens een factor vormt ten aanzien van de groep, waarin hij geplaatst wordt; geen gemotiveerd kan worden door de overweging, dat de kosten van de kinder bijslagregeling voor werknemers uitein delijk eveneens worden opgebracht door de volksgemeenschap, daar deze kosten rtV,n befrePen in de kostprijs der gepro duceerde artikelen en verleende diensten ifHre definitieve oplossing staan het voorzienig het NVM een kinderbijslag- trekkenriprf 700r', welke zowel loonbe- de bliivenwJ\5 zelfstandigen omvat. Voor dus het k w Tln^erbijslagregeling za1, al" premiebetaling™' ?een verplichting tot verklaart ge0ldSn' H?tN.V.M. de kinderbijslag voor ze?f/tegeimg V°°r moeten beginnen vanaf het eerste" kind" momenteel nog 'hmf^"tandpun'T^v "a* rakter en structuur van een blijvende regeling van de kinderbijslag voor deze groep te moeten voorbehouden. Aldus hebben de Amerikaanse bisschop pen geschreven in hun verklaring over „Het Christelijk Gezin" tijdens hun jaar lijkse conferentie in de „Catholic Univer sity of America" in Washington. In deze verklaring leggen de bisschoppen de na druk op vier beginselen van het gezins leven: het duurzame karakter daarvan, de vrijheid, de economische veiligheid en de godsdienst. De verklaring is namens alle aartsbis schoppen en bisschoppen ondertekend door de kardinalen- en de bisschoppen- 1n,.van, bef bestuur van de National Catholic Welfare Conference De bis schoppen beginnen hun verklaring met te zeggen: „De Westelijke wereld beweert nog immer de menselijke waardigheid te willen bevorderen, doch gewoonlijk be handelt zij de mens als het product van een materialistische en mechanische evolutie. Zij streeft er meer en meer naar om de mens sociaal te behandelen als de schepping van de staat of van enkele groeperingen binnen de staat". „Weliswaar erkent de wereld een heel vaag begrepen geestelijk instituut, dat zij de Kerk noemt. Maar toch wordt de Kerk meestal behandeld als een verzameling van liefdadigheidscentra, als een door en door menselijke en niet goddelijke aan gelegenheid. die door concessies en com- ppiïu"fenu gevormd moet worden tot een Dan S middel van sociale actie". Dan gaan d. bisschoppen over tot het vraagstuk van het gezin en vervolgen: „Waarschijnlijk het duidelijkste en ver nietigendste gevolg van de loochening van het bovennatuurlijke geloof in de menselijke gemeenschap is te vinden in het gezinsleven". ,.De wereld, die het bovennatuurlijke geloöf in Gods Openbaring buiten be schouwing laat, prijst het gezinsleven, verklaart dat zijn plaats en functie van essentiëel belang is voor het menselijk welzijn en spreekt met diep gevoelen over de heiligheid van het huiselijk leven. Toch is zij er in talloze daden en acties steeds op uit om het gezinsleven te vernietigen. Zij keurt echtscheidin gen goed als een kuur voor huisziekten en verleent allerlei faciliteiten. Zij be vordert geboortebeperking door het gebruik van tegennatuurlijke en moreel verlagende middelen toe te staan. Op deze wijze zaait zij -vergif in het gezinsleven, doordat zij bij de ouders het zelfrespect en de wederkerige eerbied verwoest. Zij bekommert zich niet om haar plicht om de grote moeilijkheden te verwijderen, die op de weg liggen voor hen, die willen huwen en een gezin wil len stichten. Haar sociale wetgeving be treffende passende behuizing en behoor lijke materiële voorzieningen, zoals be staanszekerheid en vooruitzichten is aar zelend, zwak en onvoldoende". Over het recht van de ouders om zelf het onderwijs voor hun kinderen te be palen, verklaren de bisschoppen: „De staat mag een kind niet dwingen een bepaalde school te bezoeken; zij mag geen cursussen voorschrijven, die ver standelijke of morele schade kunnen be rokkenen aan de leerlingen. Evenmin mag de staat onderscheid maken door aan de een toe te staan, wat zij aan de ander onthoudt. Aan de Kerk komt het eerste recht toe leiding te geven aan de geestelijke en morele vorming der kinde ren, evenals de ouders het natuurlijke rechj bezitten de kinderen op te voeden en de gemeenschap is toevertrouwd om gewoonlijk door middel van de scholen I de culturele erfenis van de vroegere ge slachten over te dragen. Het is de functie van de staat om deze drie instanties bij te staan haar taak op harmonische wijze te doen geschieden. Zij moet daarbij vooral in het oog houden, dat de kinde ren op de eerste plaats aan de ouders toebehoren en dan pas aan de staat". zijn eigen denkbeelden overeenkomt. Nadat de minister zijn bedoelingen op enkele punten nog eens nader had uiteen gezet en had meegedeeld, dat hij tot uit breiding van de voorbereidende klassen aan de ambachtsscholen niet zou over gaan dan na overleg met de onderwijs commissie uit de Kamer, behoefde over deze motie tenslotte niet eens hoofdelijk gestemd te worden. Bij zitten en opstaan werd de motie aangenomen. Slechts en kele leden verhieven zich van hun zetels om te kennen te geven dat zij er tegen waren. Hieruit blijkt wel, dat de bedoe lingen van de minister en van de Kamer niet zo ver uiteen lagen, als de debatten aanvankelijk wel deden vermoeden. Na de aanneming van de motie had de behandeling der artikelen van het wets ontwerp vlot unnen verlopen, ware het niet, dat er door de Kamer een niet on belangrijk aantal amendementen waren ingediend. Maar ook bij de bespreking daarvan bleek, dat de minister en de meerderheid der Kamer het ook op deze punten in de grond toch weer geheel eens waieu. Gefen amendement werd door de Kamer aanvaard zonder dat de bewinds man er zich te voren accoord mee had verklaard en het zelfs had overgenomen. Zo werd o.m. in het wetsontwerp op genomen, dat waar geen V.G.L.O.-school bestaat de minister toestemming te ver lenen om 8 achtereenvolgende jaren G.L.O. te geven en werd een amendement Terpstra aangenomen, waardoor de ouders weer vrijheid krijgen om een andere school voor hun kinderen te kiezen, dan die welke ze aanvankelijk bezochten. Een amendement Van Sleen om het minimum aantal leerlingen, dat een school voor V.G.L.O. moet hebben om Rijks vergoeding te krijgen, van 61 terug te brengen tot 31, werd, nadat minister Rut ten het door hem gestelde minimum van 61 had teruggebacht tot 51, en nadat de bewindsman verklaard iiad op practische Collega-Supporter leverde gisteren een bijdrage van verrassend merkwaardige inhoud. Die Schotten toch Ondanks het feit, dat toch wel opvallende situaties kunnen ontstaan, verloochenen de Hoog landers hun aard niet. ..Hopeloos" kun nen buitenstaanders denken Er schijnt nog zo'n hopeloos geval te zijn. De strijd van Henk van der Maze. Genoemde toestand kan ondergetekende concluderen uit twee opmerkingen aan zijn adres. De eerste opmerking luidde; „U is een idealist". Daar zit een bijgeluid in van „wat ge voorstaat, is toch niet te ver wezenlijken". Ik heb de desbetreffende man geantwoord: „Als u meedoet, heb ben we tenminste twee idealisten". De tweede opmerking was vervat in. een min of meer uitvoerig geformuleerde beschouwing. Zij kwam i._ het kort hier op neer; „Waardering voor het streven, om de harten der mensen naar een hoger plan te voeren. Bewondering voor de vasthoudendheid bij deze actie. Bevreem ding dat z.g goede christenen een serie lelijke ondeugden bezitten Zij luisteren en lezen wel, maar de leer toepassen, ho maar. Zij ziji. niet doordrongen van het feit. dat liefde tot God alleen echt is, als het met de gewone, ordinaire naasten liefde in orde is". Dit laatste is natuurlijk volkomen juist. Als nu schrijver van het briefke deze „Gongslag" leest en hij sluit zich aan bij de bovengenoemde twee idealisten ondier voorwaarde van persoonlijk z'n. best doen hebben we al een trio. De opvatting is misschien wederom idealistisch, maar drie om te beginnen acht ondergetekende geen kwade inzet. Overigens is me uit correspondentie en practijk gebleken, dat er nog veel meer idealisten zijn. Wat doen we in. Nederland, wanneer dirie of meer personen iets willen. Een organisatie stichten. Juist, Zodat we bij deze maar moeten besluiten, tot die orde overgaan en publiceren in de pers, dat is overgegaan tot het oprichten van de „Stivanid", de stichting van idealisten. Het lidmaatschap is niet van geloof of ras afhankelijk. Aanmelding kan niet schriftelijk geschieden. Men raadplege slechts eerlijk zijn eigen geweten. Ieder lid is dus persoonlijk verantwoording schuldig. Geestelijk adviseur is O. L. Heer Zelf. Nog een enkel woord. Als we erin. slagen de pijn veroorzakende fouten van anderen bij ons zelf te vermijden, komt het met „Stivanid" best voor elkaar. Of ben ik te idealistisch over UW per soon en karakter? HENK VAN DER MAZE zelfde stemmenverhouding werd ook een ander amendement-Van Sleen verworpen om d,e gehuwde onderwijzeres zonder spe ciale toestemming van de minister tot de lagere school toe te laten. De minister en ook de meerderheid der Kamer vonden het niet juist om de bestaande bepalin gen thans uit de wet te lichten,terwijl de Staten Generaal naar aanleiding van het rapport-Ubbink over het in dienst nemen van de gehuwde ambtenares bin nenkort een principiële beslissing zal heb ben te nemen. De eindstemming over het wetsontwerp zal a.s. Dinsdag bij de aanvang der ver gadering worden gehouden. Ad Int. In Serajewo is gisteren een proces be gonnen tegen negen mannen en een vrouw allen van Russische afkomst, die beschul digd worden van spionnage voor de sovjet unie- Zij worden ervan beschuldigd, tijdens de tweede wereldoorlog de Gestapo te heben geholpen in de hoop, dat het oude regiem zou terugkeren; later zouden zy trouw hebben gezworen aan Moskou. Waarnemers beschouwen het proces als een bewijs, dat maarschalk Tito be sloten heeft, onthullingen te doen over wat zijn agenten hebben ontdekt aan gaande de activiteit van de Kominform. die tot doel heeft het verwekken van onrust in Joegoslavië. gronden niet verder te kunnen gaan, met RianrpTir» ff riipt Q'fx4rii'7P»iirï 43 tegen 31 stemmen verworpen. Met de- JACgClUlg Il-LtJt cUWlJZeilU tot De schadeloosstelling van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, in 1947 op f 6000 gebracht, blijkt mede in verband met de niet onbelang rijke, uit het Kamerlidmaatschap voortvloeiende, kosten niet voldoende te zijn, aldus de memorie van antwoord inzake nadere regeling der schadeloos- Stelling van leden der Tweede Kamer, In verband met de gestadige groei der werkzaamheden van de leden zijn de bureaukosten en de uitgaven voor administratieve hulp niet onbelangrijk in omvang toegenomen. Het peil dier kosten zelf is evenzeer aanmerkelijk gestegen, ten gevolge waarvan deze een aanzienlijk hoger gedeelte van de schadeloosstelling opeisen, dan vroeger het geval was. Een verhoging van de schadeloosstel ling komt de regering meer gewenst voor dan invoering van portvrijdom voor correspondentie, met het Kamerlidmaat schap samenhangende en toekenning van een vergoeding voor telefoonkosten Be halve bovenbedoelde kosten moeten on derscheidene kamerleden belangrijke uit gaven doen voor verblijfkosten. Ook deze uitgaven zijn de laatste jaren sterk geste gen. zich jaarlijks voor het Kamerlidmaat schap moëten getroosten, leggen op een belangrijk deel van de schadeloosstelling beslag. Ten einde meer tegemoet te komen aan het bezwaar, dat de financiële gevol- gen een beletsel zouden vormen voor het vervullen van het lidmaatschap van de Tweede Kamer, heeft de regering ge meend te moeten voorstellen het bedrag der schadeloosstelling te verhogen. Aangezien de kosten voor verblijf ki het algemeen hoger zullen zijn, naar mate de afstand tussen 's-Gravenhage cn de woonplaats groter is, ware In het bedrag der schadeloosstelling enige dif ferentiatie te brengen op basis van een zone-indeling in dier voege, dat de schadeloosstelling voor de leden, woon achtig te 's-Gravenhage of in de na bijheid daarvan, wordt gesteld op 7200. voor de leden woonachtig op een afstand van meer dan 25 Km., doch minder dan 75 Km. van 's-Gravenha ge, op 7800 en voor de overige leden op f 8400. Aangetekend zij nog, dat geen wijzi ging van de thans geldende pensioenbe dragen is voorgesteld, omdat het voor ste; tot verhoging van de schadeloosstel De verwachting van heden morgenavond luidt: Zwaar bewolkt met nu en dan regen. Aanvankelijk langs de Wad deneilanden nog stormachtige, ove rigens geleidelijk verder afnemen de Westelijke wind. Morgen in de loop van de dag weer aanwakke rende en tegen de avond aan de kust wellicht opnieuw stormachtige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid- West e: West. Weinig verandering in temperatuur. Zondag 4 December: zon op 8.29 uur zon onder 16.31 uur, maan op 15.21 uur, maan onder 7.32 uur. Maandag 5 December: zon op 8.30 zon onder 16.31 uur, maan op 15.49 uur, maan onder 8.47 uur. Ingevolge het verzoek van de Stichting van de Arbeid had heden, onder leiding van de minister-president, een bespre king plaats tussen een delegatie uit de ministerraad en vertegenwoordigers van. de Stichting van de Arbeid over de voor stellen tot loonsverhoging, die door de raad van vakcentrales bij de Stichting zijn ingediend. Bij de uitvoerige gedachtenwisseling over deze voorstellen heeft de regering als haar standpunt medegedeeld, dat zfj onder bepaalde voorwaarden niet af wijzend staat tegenover enige loonsver hoging met ingang van I Januari a.s„ waarby evenwel ook de subsidie-poli tiek opnieuw zal dienen te worden be zien. Overeengekomen werd, dat thans bin nen de Stichting van de Arbeid het over leg tussen werkgevers en werknemers zal worden hervat, teneinde tot nadere ge zamenlijke voorstellen aan de regering te komen. Deze voorstellen zullen betrek king hebben op het loon en op de ver hoging van de arbeidsproductiviteit De particuliere secretaris van prinses Wilhelmina meldt ons, dat de prinses 50.000 uit de opbrengst van de tentoon stelling „De Vrouw" ter beschikking heeft gesteld ten bate van het Neder lands Sanatorium te Davos. De noodzakelijke verblijfkosten, welke i ling gebaseerd is op de uitgaven welk-- de leden, woonachtig op een afstand va'- aan de uitoefening van het Kamerlid- meer dan 25 Km. van 's-Gravenhage, maatschap zijn verbonden. Dc Etna, de hoogste vnlcaan van Europa, is Vrijdagochtend gaan wer- ken. De uitbarsting werd voorafgegaau door (f-n dof gerommel. In de streek kwam een regen van as neer en de inwoners van Catania zijn verplicht met open parapluie uit te gaan om zich te beschutten tegen het vulcanisch gruis, dat als fijn stof in de kleinste voegen dringt. De Etna ligt in het Noord-Oosten van Sicilië en is 3 313 meter hoog. De hui dige uitbarsting is de hevigste, welke zich sedert verscheidene jaren heed voorgedaan. Vrijdagavond is op 1650 M. hoogte een nieuwe krater in werking gekomen. Een lavastroom daalt van de helling af 2 k.m. per uur vorderend Een uitgestrekt landbouwgebied wordt bedreigd en de inwoners van Bronte en Maletom vrezen dat de lava hun dorpen zal bereiken De Etna, welke niet minder dan 262 kraters teit, is voortdurend min of meer in werking. Sedert het begin van deze eeuw hebben zich acht uitbarstingen voorgedaan. De bekendste uitbarsting in de geschiedenis van de Siciliaanse vul kaan dagtekent van 1669. Drie dageu lang beefde toen de aarde, waarna lava stromen van de hellingen van de berg vloeiden, de stad Catania gedeeltelijk vernielden en ten slotte in de Middel landse Zee terechtkwamen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1