I Giuliano en „Mafia samen aangepakt Zonderlinge toestanden, gevolg van traditie KAMPIOEN METZ H ALVER WE \gE OOK NU STERK KANSPAARD Vlotte kans dat Hermes-DVS op de troon klimt in West I „Ronde Tafel" in de Kamer Aanhouding zou in haar gevolgen gelijk staan met verwerping fill De ivoor-meesters in het 71/2 S.\ houdt het toch op liet stopperspil-systeem Ondanks drie benauwde avonturen en hoewel Van de Pol superieur leidt wy J Dwang der omstandigheden was belangrijke factor Want Sparta en BI. Wit krijgen liet moeilijk Varkensvlees duurder suiker goedkoper Sultan van Djogja De Zuster met grote voeten ZATERDAG 3 DECEMBER 1949 PAGINA S w 4r - i i Montelepre bij Palermo, waar de roverhoofdman geboren werd en hij tot voor kort zijn hoofdkwartier had. Kale, bqna ontoegankelijke bergen, beheerst door het witte silhouet van de sneeuwbedekte Etna-top. Kronkelende wegen door diepe ravijnen of langs huiveringwekkende afgronden. Uit gestrekte lahderjjen, de z.g. latifondi. waarop slechts hier en daar het kasteelachtige huis van een grootgrondbezitter staat. Dorpen, die als klitten tegen de bergen hangen en vestingen lijken. Het waren ook vestingen, in vroeger tijden, toen de boeren telkens weer van het land moesten vluchten voor rondtrekkende solda ten of rovers en zich in hun dorpen verschansten. Op Sicilië wo nen de meeste boeren niet op of bij hun land. Ten eerste, omdat dit vroeger te onveilig was en ten tweede, omdat het grootste gedeelte van de bodem zich in handen van enkelen bevindt en ze er slechts als landarbeiders werken. Op dit Sicilië, de voet van de Italiaanse leers, woedt nu al meer dan een jaar een éénmansoorlog. De oorlog van de roverhoofdman Salvatore Giuliano tegen een leger van politie en carabinieri, dat zowat vijftien duizend man sterk is en onder bevel van een echte generaal staat. Het hult, waar hij als roverhoofd man woonde, tot. de politie hem de grond, onder de voeten te heet maakte. WEST-EUROPA beker "~N De Hagenaar Henk Metz, kampioen 1948 in 71/2, ook nu halverwege weer een der grote favorieten. Een portret van Salvatore Giuliano, met zijn handtekening. Verantwoordelijk voor de veiligheid Oplichter leeft een maand in zusterklooster JOEGOSLAVIË GEKOZEN IN F. A. O.-RAAD Eenmansoorlog op eiland Sicilië Dat leger is door de regering te Rome naar Sicilië gezonden, teneinde een einde te maken, aan een in vele. landen als belachelijk beschouwde toestand: een ban diet, die de regering trotseert en haar zelfs ultimata stelt! De buitenlandse pers I vermaakt zich regelmatig met de stoute stukjes van Giuliano. Onlangs is een Zweedse journaliste tot zijn schuilplaats doorgedrongen en heeft, daarna lange ar- tikelen over hem gepubliceerd, Giuliano I voorstellend als een edel, cavalleresk man j i een groot patriot, die Sicilië van het juk j j van Rome bevrijden wil. Zijn schuilplaats? Dat vraagt men on- j i willekeurig en tevens, waarom het leger i van vijftienduizend man hem dan niet in die schuilplaats overweldigt. Maar. kal'e. ontoegankelijke bergen etc. etc. Die zijn een der oorzaken van het verbluf fende feit, dat één man met enkele tien tallen'trawanten in staat is, duizenden, zelfs met tanks gewapende soldaten te weerstaan en af en toe een auto in de lucht laat vliegen, waarin de officieren dezer soldaten gezeten zijn- Er is echter nog iets, dat misschien veel belangrijker is. HeeJ Sicilië staat achter Salvatore Giu liano, ofschoon het aureool van vrijheids strijder rond zijn hoofd reeds danig ver bleekt is en men hem algemeen als een i gewone bandiet beschouwt, Sicilië tegen Route Omdat heel Sicilië achter hem staat hééft hij niet. één, maar vele schuilplaat sen en wordt hij op de hoogte gehouden van alle bewegingen zijner tegenstanders Zulks in de eerste plaats, aangezien Si cilië hogelijk verontwaardigd is over de inmenging van Rome. Giuliano was van het begin af aan een probleem, dat Sicilië zelf wel had kunnen oplossen. Het zou reeds opgelost zijn, indien Rome met dui zenden soldaten uil andere gedeelten van het. land naar Sicilië had gestuurd. Deze zonderlinge situatie kan alleen verklaard worden door de heel merk waardige toestanden en de bijzondere ge schiedenis van het eiland, zowfel in vroe ger tijden als in onze tijd. Veel meer dan de rest van Italië heeft Sicilië onder vreemde overheersingc-n ge bukt gezeten. Een heerschappij, die er bijzonder veel invloed op de mentaliteit van het volk heeft gehad, was de Ara bische. Daarna was er de periode der Noormannen en later die der Spanjaar den. In de heftig bewogen perioden van zijn geschiedenis raakte het Siciliaanse volk aan dingen gewend, die elders voor onmogelijk zouden worden gehouden, tot op heden toe. Sicilië een aparte staat! Nog in onze dagen maakte het een invasie van geallieerde legers mede. Met deze geallieerde legers vermengden zich •Italiaanse troepen, die kort te voren het eiland tegen de „vijand" hadden verde digd en in net gros van al die legers bevonden zich tal van zonderlinge ele menten. voor wie de verlokking, op Si cilië te blijven, te groot bleek: Toen Zuid- Italië onder de geallieerden stond, maar Rome aan de kant, der Duitsers bleet, her leefde op Sicilië het oude separatisme en werd er weer eens propaganda ge maakt voor een eigen staat. Gewapende benden, gevormd uit deserteurs en voor- malige verzetsmensen, zetten, toen Rome geen macht meer kon uitoefenen, overal eigen „regerinkjes" op en menige ban diet werd er koning, met sis hoofdstad het een of ander afgelegen bergdorp. Aan deze toestand kwam pas een einde, nadat "«neniandsc situatie in Italië weer ré^lns geconsolideerd was. Onder de ffefteirf e GasPeri werd paal en perk Imitatie rttl'mecle door communistische nfster van hfne ^"toestanden. De ne stelde ook het nenLlndse zake" Scelba' mt e„„Kiïi°bleeir|-Gluliano aan de zelf verrijken. Bovendien knoopten ze nauwe relaties aan met de „biriganti", ook zo'n oude Italiaanse instelling, die pas in moderne tijden kon worden uit geroeid, in zoverre, dat ze op Sicilië en in Calabrië tot op de huidige dag flore ren bleef, op Sicilië het meest. Nu is het merkwaardige, dat Giuliano zich tegen de „mafia" gekeerd heeft. Hij liet door een zijner trawanten een bekend kopstuk er van neerschieten. Aan een ander, een zekere Monte. wist hij niet minder dan drie honderd mil- üoen lire te ontfutselen Net als de ..ma fia vergoelijkt hij zijn daden van af persing, door de armen in zijn buit te laten meedelen. Vendetta Een bandiet, die zich aan een lid of beschermeling van de mafia" vergrijpt, staat aan de „vendetta" blootgesteld. Enkele maanden .geleden wildé een lid van de Giulianobende een rijke boer zijn geld afhandig maken. Toen deze hem vertelde, familielid en beschermeling te zijn van een vooraanstaand mafia. liet hij hem gaan. Bovendien .stuurde de bandiet aan het kopstuk nog een briefje vol verontschuldigingen. Dit briefje eindigde met een deemoe dig „Ik kus in. ootmoed Uw. band". Het was even deemoedigals cavalleresk en in de goede mafia-stijl. De mafia" im- I i mers houdt nog steeds aan de oude traditie vast en rioemt zich dan ook I „societa onorata" ofwel eervolle vere niging. Haar eer is echter niet veel meer dan spitsboeveneer, want ze bestaat toch in hoofdzaak vqn afpersingen, die ze zelf- als gerechtvaardigd beschouwt, maar dié het volstrekt niet zijn. Daarom is het volkomen logisch, da' de energieke minister Scelba. die in heel Italië orde heeft geschapen, op'Si cilië het rovt I /wezen en de .mafia" te gelijkertijd aanpakt. In de practijk ont lopen de twee elkander niet veel. Een brigant geniet vaak hetzelfde respect ais een vooraanstaand lid van de „ma fia". Menig rover kan, als hij zijn straf heeft uitgezeten, in zijn woonplaats een algemeen geacht burger worden en als zodanig dan weer tot de mafia" toe treden. De „Mafia" in actie! Wee inmiddels de rovers, die zich in de zaken - van de „mafia" mengen- Tal rijke avonturiers, die n* de invasie ge weer of stengun ter hand namen, om er eert gemakkelijke boterham mee te ver krijgen. kwamen met die „mafia" in con flict. En de „mafia" was reeds druk bezig er een flinke opruiming onder te houden. Gedurende de afgelopen jaren is het herhaaldelijk voorgekomen, dat de carabinieri van de een of andere pro vinciale hoofdstad des morgens voor de poort hunner kazerne een paar lijken vonden, met volledige identificatie.: struikrover die en die. wiens opsporing verzocht was wegens dit en dat.... Het is zelfs enkele malen gebeurd, da' bet tien en meer lijken waren- Dan had ée mafia" in alle stilte een roverben- de opgeruimd. En nu kan ze er maar niet over uit, dat minister Scelba haar dit karwei uit handen wil nemen orde. Dit probleem orm,=V simpele roverhoofdman, aj ^eZe^er motorboten op na, waarmee hij in de ergste nood over zee kon uitwijken. Scelba zag zich voor de taak gesteld behalve het bandietenwezen, ook dè be^ ruchte Siciliaanse „rrnfia" aan te pa]{"„ ken. Het is juist deze „mafia", die thans het meest verontwaardigd is. Ze bloeide al aardig op sinds Mussolini er in de ja ren tussen 1920 en 1930 met de sterke arm een einde aan gemaakt had. Ook de „duce" moest duizenden soldaten naai Sicilië sturen. Het duurde jaren, voor dat het kwaad was uitgeroeid. Het we:/d helaas niet met wortel en tak uitgeroeid, omdat het begrip „ma fia" nu eenmaal onverbrekelijk met de Siciliaanse mentaliteit verbonden is. De fameuze „mafia" was in de tijden dei- vreemde overheersing, evenals de „ca- morra" van Napels, een geheim genoot schap. dat zich tot voornaamste taak gesteld had, ct armen tegen de rijken te ■verdedigen- De aanvankelijke taak werd venwel spoedig uit het oog verloren-en c c en gingen in eerste instantie zich- De vrienden van mijn vrienden Italiaanse journalisten, die over het wonderlijke Sicilië rondreisden, ver baasden zich over de zwijgzaamheid der Sicilianen, als het op de „mafia" en Giuliano aankwam. Een hunner kende Nazi-Duitsland. Daar had hij de monden niet zó gesloten gevonden als op Sici lië. Maar hij leerde een toverwoord kennen. Hij kwam er wel niet door in contact met Giuliano, doch vond de sleutel tot Giuliano's ogenschijnlijke onoverwinnelijkheid. De Siciliaan is een groot vereerder van het gezegde: „de vrienden van mijn vrienden zijn mijn vrienden". Ook weer een overblijfsel uit tijden, toen men tegen0Ver een mach tige vijand en overheerser staande, vol komen op elkander moest kunnen ver trouwen. „Amicu", Siciliaans voor het Italiaanse „amico" vriend, is het sesam open U in deze wonderlijke wereld, ten minste.... als het met een bepaald ge baar samengaat Dit gebaar bestaat uit het leggen van de linkerhand op de lin kerschouder van iemand, die men aan een „amicu" voorstelt, tegelijkertijd de rechterhand op de rechterschouder van die „amicu" leggend, alles echter totaal onopvallend. Wanneer men eenmaal tot ..amicu" bevorderd is, hetgeen niet ge makkelijk gaat. dan heeft men talrijke vrienden en ware vrienden in de nood. voor wie het overigens aan geen twijfel onderhevig is- dat u t.z-t. het-zelfde bent. Salvatore Giuliano. de voormalige em ployé van het electriciteitsbedrijf te Pa lermo had zich in de Siciliaanse ver zetsbeweging vele vrienden verworven. Het. aanzien, dat hij genoot, werd gede monstreerd door zijn benoeming tot ko lonel der „binnenlandse strijdkrachten". Even kwam Giuliano toen in commu nistisch vaarwater, maar hij was toch Si ciliaan genoeg, om geen Markos van zich te laten maken. Wel wisten de commu nisten indertijd bij de verkiezingen via Giuliano heel wat stemmen in de wach'. te sleoen. want iedere vriend stemde op de vrieud van de vriend.... Nu is het wachten, welke vriend hem tenslotte nog zal verraden Tegen HBS probeerde'SVV het stopper- spiJs.ysteern: 3-~«3 gelijk, tegen Feyenoord ging het door: 2—-] gewonnen, tegen Ajax werd weer orthodox gespeeld: 4l verlo ren. Nu kan men deze curve natuurlijk niet helemaal op het systeem afschuiven, maar het is verklaarbaar, dat SW het morgen tegen Vole wijekers het wéér met het stopperspilsysteem gaat proberen. Dus Corveleijn weer spil. Baas linksback en Van Scbtjndcl rechtshalf. Van Kan staat er nog naast. Maar een groot verschil met de eerste s.s.s.-wedstrijd is, dat doel man Opschoor en.... aanvoerder-rechts binnen De Bruin nu wél van de partij zullen zijn. Te Amsterdam verloren de Ijsvogels voor de West-Europabeker met 57 (12, 24, 2—1) van Brussel. Na de eerste 'helft van het vierdaags tournooi om het Nederlands kampioen schap biljarten hoofdklasse kader 71/2. dat gehouden wordt in de niet al te ruime achterzaal van „De Ushreedker" te Amsterdam en georganiseerd door de vereniging H.E.T.E.Y.. staan vier grootmeesters van het i-voor samen aan de kcp. een ...kaste" apart, want de andere vier komen er voor de titel niet meer aan te pas. althans niet direct; hun resr'taten kunnen indirect natuur lijk nog van invloed zijn op het verloop van de strijd aan de kop. En onder die eerste vier heeft zich wederom geschaard de secure onaandoenlijke Hagenaar Metz, die verleden jaar de titel won en die ook nu weer het grootste struikelblok schijnt te zullen zijn voor een op revanche beluste Van de Pol. En al demonstreerde deze Van de Pol dan in deze eerste twer dagen een waarlijk superieure vorm. tegen de onverstoorbare en onbuigzame „ivoor- boekhouder" Mctz zal hij toch allesbehalve op zijn gemak zijn. Vier spelers op het maximum van 8 i secuur als de kampioen is. En met 263- p'ur.ten., vier op 0 puntten. Onder die 1220 in bet voordeel van .chelsheim zag eerste vier ook Do Leeuw, stoer en on verzettelijk als altijd, en de brillante De Ruijter. ,.wóntdenkind"-af, maar sindsdien aanmerkelijk gerijpt. En de hoogste serie in d'eze twee dagen voor deze De Ruyter: 142, één carambooltje meer dan Van de Pol. Maar daarentegen kan Van de Pol bogen oip een onvergelijkbaar beter al gemeen gemiddelde: met 23.07 bijna 10 •neer dan zijn volgers. Sensationele dingen heeft het tournooi in deze eerste phase-tot-halverwege niet. gebracht. Op de eerste dag vormde de laatste partij tussen Metz en Sweering bijna een uitzondering. Bij de stand Metz 226 telgen Kweering 270 onderbrak de voorzitter var, HETEY de kamp. toen de spanning scheen te zullen barsten. Hat was al over 1 uur. voor de cafés had het klh'kje van sluitings-gehoorzaamheid al geslagen en het publiek moest de zaal verlaten. Metz verloor er zijn kalmte niet onder en kwam via 53 en 21 aan zijn 300. Sweering echter liep op 279 vast. En de dreiging van een sensationele nederlaag van titelhouder Metz was afgewend. De tweede dag begon met een ma gistrale zege van Van de Pol: in 9 beur ten. Zijn eerste serie was er een van 100 en werd in een zo strak tempo en zo feilloos rappelerend over het laken uitgestrooid, dat de toeschouwer zich alleen maar verwonderde, dat de Rot terdammer (Je parij niet jn dezelfde beurt uitmaakte. Hij had er tenslotte 9 voor nodig en scoorde daarmee het hoogste partij-gemiddelde tot dusver in dit tournooi:' 33.33. De arme Sweering had zich nauwelijks op temperatuur kunnen spelen en n\t zijn.50 kreeg zijn algemeen gemiddelde een lelijke douw. Een merkwaardige partij was ook die van Kruijthof tegen Metz. De benjamin maakte zoveel poedels, dat hij zijn zelf vertrouwen verloor en er zich tenslotte meer op ging toeleggen, om niets voor zijn tegenstander te laten liggen dan zelf een positie bij elkaar te stoten. Het ge volg was, dat Metz 24 beurten nodig had om de 300 vol te maken, met die van later tussen Metz en Kobus de langste partij van deze eerste helft. De andere debutant, Eichelsheim, had op de eerste dag een opmerkelijke partij van een geheel ander karakter gesnoeid: een langzame partij tegen Metz. dubbel langzaam, omdat Eichelsheim bijna ever, 't er hoopvol voor de Rotterdammer uit; maai' onverschrokken en zonder de min ste sporen van nervositeit slaagde Metz er met degelijk klein werk nog in om de partij te redden: 300-282. En met dat al is Metz nu al drie maal in gevaar ge weest: eerst tegen Eichelsheim. toen tegen Sweering en in de laatste partij van gis terenavond nog tegen Kobus. toen het in weer niet, minder dan 24 beurten tenslot- te 300-242 werd. Maar ondanks deze drie benauwde successsen van Metz tegenover de serie indrukwekkende overwinningen van Van de Pol. onuanks het feit ,dat Van de Pol weer de sterkere biljarter is ge bleken. althans in deze eerste helft, ge looft toch menigeen, dat het voor Van dc Pol een heel zware toer zal zijn, om Metz diens verleden jaar gewonnen titel 71/2 te ontnemen. En daarom is Metz halverwege dit t.urnooi nog een zeer sterk kanspa ard. De uitslagen van de eerste dag:: ■RfSHH (Van onze weerkundige rtiedewerker) De weergoden hébben het de laatste weken wel op de weekends gemunt. Een mooie Zondag schijnt er n:et meer af te kunnen. Ook ditmaal is niet veel moois te ver* achten, aangezien het weer van het gehele Noordzee gebied zich. onder invloed van een diepe stormdepressie bevindt, waarvan het centrum vanmorgen bij de f'ar-Oer was gelegen. Het warmtefront. van deze depressie was toen de Britse eilanden al bijna helemaal gepasseerd. De betrekkelijk warme lucht, die tegen de onderste koude luchtlagen op- glijdt, hetgeen in uitgebreide gebieden regen veroorzaakt, zal spoedig ook tot in de onderste niveaux zijn doorgedrongen, zodat enige stijging van dc temperatuur moet worden verwacht. Dc vraag is nu maar, hoe het koude- front van de depressie zich zal bewegen. Deze vraag was vanmorgen nog niet te beantwoorden, omdat zich in dit front een nieuwe storing ontwikkelde, die de beweging ervan zeer gecompliceerd zal kunnen maken. Het leek vanmorgen evenwel zeker, dat het weer voorlopig regenachtig en winderig zal blijven, al zullen er binnen korte tijd grote verschillen in windkracht kunnen komen. Indien de nieuwe storing precies over ons land gaat. trekken, is Korte t.jjd windstilte zelfs niet uitgesloten. Vanmorgen was bet echter aPesbehalve windstil. Van de kust, waar men sedert gisteravond gewaarschuwd was voor de naderende storm, werden vanmorgen vroeg reeds zware stormstoten gemeld, die in Den Helder de 90 km. per uur bereikten. Ook het weer van gisteren heeft wel iets te wensen overgelaten. In de oostelijke helft vsr. het land viel gistermorgen wat lichte sneeuw, elders kwam regen, hagel of bevroren regen voor en dit ging plaatselijk in'Noord en Zuidholland bovendien nog met enkele losse donderslagen gepaard. De nog geen drie dagen oude wintermaand heeft dus ondanks haar jeugd al heel wat soorten weer opgeleverd! 300 28 53 10.71 Sweering 225 28 42 8.03 300 31 105 9-67 218 31 46 7.03 Metz 300 18 52 16.66 Eichelsheim 282 1« 53 15.66 Van de Pol 300 16 78 18.75 Kobus 222 16 46 13.87 De Ruijter 300 23 80 13.04 Eichelsheim 234 23 58 10.17 300 23 74 13.04 225 23 39 9.78 300 11 141 27.27 Ki-uijthor 104 11 26 9.45 300 21 53 14.28 279 21 68 13.28 De uitslagen van de tweede dag: Van de Pol 300 9 101 33.33 Sweering 50 9 28 5.55 De Ruijter 300 22 88 13-63 Kobus 195 22 39 8.86 300 20 32 15.00 Eichelsheim 160 20 28 8.00 300 24 45 12.50 Kruiithof 211 24 50 8.79 300 20 142 15.00 174 20 34 8.70 300 15 60 20.00 Kruijthof 154 15 48 10.26 Van de Pol 300 16 72 18.75 Eichelsheim -. 159 16 47 9.93 Metz 300 24 101 12.50 Kobus - 242 24 42 10.08 De stand na de eerste twee dagen luidt; 1 Van de Pol 8 1200 52 141 23.07 2 De Leeuw 8 1200 86 82 13.95 3 Metz 8 1200 87 101 13.73 4 De Ruijter 8 1200 96 142 12.50 5 Eichelsheim 0 835 77 58 10.84 6 Kobus 0 884 85 46 10.40 7 Sweering 0 728 78 63 9.33 8 Kruijthof 0 687 81 50 848 Dat de regering op vele punten lie ver een ander resultaat zou hebben verkregen bij de onderhandelingen aan de ronde tafel betoogt zq nogmaals in haar antwoord op het V. V. der Tweede Kamer over. het wetsontwerp over dracht van de souvereiniteit in Indo nesië- Zij is het echter met de Kamer leden eens, die haars inziens op goede gronden betoogden, dat in het wetsont werp geen wijzigingen kunnen worden aangebracht, „Aanhouding van het wets ontwerp. teneinde de regering gele genheid te bieden omtrent bepaalde punten het overleg met Indonesië voort te zetten, zou vermoedelijk in haar ge volgen weinig van een verwerping van het wetsvoorstel verschillen. De regering is van mening, dat de woorden „op haar uitgeoefende interna tionale druk" geen nadere toelichting be hoeven. Naar buiten is hiervan veeivul. dig gebleken. Voor publicatie van ver trouwelijke mededelingen en schriftelijke gedachten wisseling met verte|en woordi- gers van vreemde mogendheden acht de regeunghet ogenblik nog niet gekomen •jDe diepste zin van de offers, welke onze soldaten hebben gebracht, wordt be grepen. als men bedenkt dat. zij het va derland met inzet van hun jonge levens gediend hebben toen hun wettige regering dit van hun vroeg." De regering ontkent dat zij ooit tegen over de Indonesische delegaties een ab solute souvereiniteitsleer heeft gehuldigd Het zelfbeschikkingsrecht Ten aanzien van het zelfbeschikkings. recht maakt de regering onderscheid tus sen dn uitoefening daarvan intern, d.w.z door de bevolking van die gebieden, die binnen het staatsverband van de R. I. S. wensen te blijven en de uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht extern, waarbij ae bevolking van een bepaald gebied niet or nog niet wenst toe te treden tot de K. I. S- Zowel voor het interne als net externe zelfbeschikkingsrecht geldt, da; uitoefening daarvan vóór de souverei- niteitscverdracht onmogelijk is, gezien de korte tijd die ons nog van de over dacht scheidt. De vertegenwoordigers van de zogenaamde t b a-gebieden van Suma tra werden door de Indonesische dele gaties slechts beschouwd als vertegen woordigende bepaalde politieke groepe ringen, doch geenszins de bevolking van deze gebieden. Zij waren van mening, da' alleen door een volksuitspraak hier 'een oplossing mogelijk was. Het bleek niet mogelijk de Indone sische delegaties van het Nederlandse standpunt te overtuigen. De regering heeft zich, zU het met bezwaard gemoed genoodzaakt gezien in te gaan op een suggestie van dc Unci, die in gemeen schappelijk overleg geleid heeft tot het thans overeengekomene.. De regering wijst er voorts op. dat t-a.v. de uitoefening van het zelfbeschikkings recht ook een beroep kanworden ge daan op het uniehof van arbritrage. Het is de tragiek'van velen, die op het regeringsbeleid bittere critiek uit oefenen, dat zij niet de werkelijke stand van zaken in Indonesië als uitgangspunt van hun beschouwingen nemen. Alleen daaruit is het te verklaren, dal de heer Welter blijkens zijn nota de opvatting heeft, dat wantrouwen tegen de Ned-r- landsc bedoelingen alleen bestond bii re- vcilutionnair-socialisten en communisten. Het wantrouwen bestond ook bij die grote groep van intellectuelen, die zon der revolutionnair-socialist of commu nist te zjjn, zich hadden verenigd in de republiek Indonesië, die niet alleen een territoriale betekenis heeft, maar ook een door geheel Indonesië verspreide geestesgesteldheid belichaamt. Dit Indonesische nationalisme is niet gebaseerd op vijandschap tegen Neder land, maar op de wil om eigen lot te bestieren. Aan de onderhandelingen, die door dr Van Royen gevoerd werden, is het te danken, dat een basis werd gelegd voor een vergelijk met de constructieve ele menten in Indonesië. De regering vermag voorts niet in te zien, dat de terug te trekken eenheden van de Ned. troepen gedurende de pe riode van terugtrekking nog een taak te vervullen hebben ten aanzien van de Ned. burgers in Indonesië. Dit is naar het oordeel van de regering exclusief de taak van de regering van de R.I.S. In beginsel is deze taak dus niet voor de Ned. troepen weggelegd, tenzij door de republiek der V.S.I. om steun wordt ge vraagd. De regering ziet geen bezwaren in hei waaien van de, Indonesische vlag op de schepen van de Ned. marine. De Nederl. vlag blijft gehesen, Dc regering kan daarom bezwaarlijk tegemoet kofnen aan de wens van som mige leden om slechts vrijwilligers dienst te doen nemen op de schepen, welke on der Nederlandse en Indonesische vlag varen en onder de Indonesische minister van defensie staan. Financiën De Ned. regering is de beslissing om twee milliard van het sohuldbedrag 1c annuleren, zeer moeilijk gevallen. Zij heeft met grote kracht gestreefd naar een voor Nederland gunstiger oplos sing. De regering stond echter op een gegeven ogenblik voor de zeer zware keuze of vel de conferentie te doen mis lukken ofwel een deel van haar oor spronkelijk plan te laten varen. Zij heeft gemeend haar keuze op laatst- noemde mogelijkheid te moeten laten vallen. Er is een vlotte kans, dat Hermes DVS morgen de leiding in West I gaat ver overen, en dat zal tóch wel een opzien barende gebeurtenis zijn. De Schiedam mers gaan in Amsterdam op bezoek bij Zeeburgia, waarvan zij thuis met 42 wonnen (overigens niet zonder vijven en zessen en dat zij nu ook wel weer de baas zullen blijven. En daarbij komen dan de zeer moeilijke opgaven, waarvoor Sparta en Blauw-Wit, die slechts 1 punt op Hermes voor staan, zich gesteld zien. Sparta trekt naar AOO en heeft in het Haagse Zuiderpark al sinds jaren niet kunnen winnen; en vooral nu de Ha ge r.aars een, blijkens hun 03 zege op VSV, betere opstelling hebben uitgedok terd, geven wij hun een redelijke kans om hun 21 nederlaag van het Kasteel te wreken. En Blauw-Wit heeft 'n thuis- beurt tegen KFC; de zegetocht van de Kogers is nu wel met 11 door Feijen- oord gestuit, maar met dat al zijn zij toch maar in zes achtereenvolgende wed strijden ongeslagen gebleven. Het zal Biauw-Wit moeilijk vallen om de volle winst te behalen, en een 04 zege zoals in de Koog wordt het al zo niet. Resu merend herhalen wij: een vlotte kans dat Kermes morgen koploper wordt! DOS en VSV deelden in Velsen 11. en als de Kanaries zich hebben hersteld van hun zware nederiaag bij Hermes. zal het in Utrecht wel op een soortgelijke uit slag uitdraaien. Nu Feijenoord morgen ook nog spil Kroon, de beste uit de huidige verdediging, wegens een operatie aan een voet-gezwel moet missen, geven wij de Rotterdammers des te minder kans cm hun 30 uit-nederlaag tegen Haar lem voor eigen publiek te wreken. Op een leiderswisseling in West II is voorlopig niet de minste kijk. Elke week vragen wij ons af: zal Ajax wéér winnen? En prompt elke week wint Ajax. Het begon met 10 op RCH en nu moeten de Amsterdammers morgen op tegenbe- Aangezien de uitvoering van de sedert 6 November j.l. geldende subsidieverlening op het varkens- vlees in, de practijk tot voor de regering onaanvaardbare cons quenties heeft geleid, heeft de regering besloten, deze subsidie met ingang van 5 December a.s. te ver lagen. Een gedeeltelijke compensatie van de prijsverhoging van bet varkens vlees, welke hiervan het gevolg is, zal worden gevonden in een prijs verlaging van suiker. Maatregelen daarvoor zijn in voorbereiding. zoek in Haarlem. Waarschijnlijk wordt het weer winnen. En elke week vragen wij ons af: zal nü het herstel van SVV komen? Maar elke week is het weer mis met de landskampioenen. Hun enige overwinning van dit seizoen behaalden zu in hun eerste wedstrijd met 23 on Volewijckers in Amsterdam. Morgen ko men de Mosvelders naar Schiedam, en wellicht weet SVV daar met een reprise zege de basis van een eindelijk herstel te leggen. Neptunus en HBS deelden .in Den Haag met 33 en zullen ook in Rot terdam wel in de buurt van die uitslag blijven. Xerxes won thuis' met 21 van EDO en ook in Haarlem verwachten we weinig krachtsverschil, met misschien 'n kleine revanche. En hetzelfde kan gezegd worden van het treffen tussen 't. Gooi en DWS; de Amsterdammers wonnen thuis met 21, maar in Hilversum kan de winst evengoed naar de andere kant uitvallen. In Oost een Nijmeegse derby NEC- Quick en een spannend duel tussen He racles en AGOVV. In Noord zal Heeren veen moeten aanpakken om in zijn uit beurt tegen Sneek zijn maximum Record te handhaven. De in Zuid I favoriete clubs PSV en Limburgia krijgen thuis tegen WV resp. uit tegen NOAD een zwaar karwei op t« knappen. Tenslotte trekt ln Zuid II vooral de ontmoeting tussen Maurits en NAC de aandacht. In de vergadering van het voltallige nationale comité van voorbereiding, die gisteren in Batavia werd gehouden, wa3 men van mening, dat, voorafgaand aan de souvereiniteitsoverdraebt, de verant woordelijkheid voor aangelegenheden be treffende de veiligheid behoort te berus ten bij één persoon, die verantwoorde lijk zal zijn aan genoemd comité. De vergadering was verder van mening, dat bedoelde persoon iemand moet zijn, die bekwaam voor deze taak is en aanvaard baar voor alle lagen van de Indonesi August Farinet, een 42-Jarige oplichter, heeft een maand lang als zuster ln een klooster geleefd, terwijl de Zwitserse politie hem overal zocht. Earinet, die een meisjesgezicht heeft, ontsnapte, naar we in de „Daily Express" lezen, een maand geleden uit de Sion- gevangenis in Genève. Hij pleegde een inbraak in een klooster en stal er het ge waad van één der zusters. Dit trok hij aan. waarop hij zich naar het katholieke kanton Valais begaf. Aan een klooster in de nabijheid van Bouveret, waar nooit een man wordt toe gelaten, vroeg hij om onderdak. Hij ver telde de zusters, dat hij van een ander kanton kwam met de opdracht van zijn overste om aalmoezen in te zamelen. De nonnetjes zorgden voor een bed en eten voor de „vrome zuster". Dag na dag trok Farinet van het ene dorp naar het andere om aalmoezen te verzamelen. Het was een groot succes. En elke avond keerde hij naar het klooster terug om er te eten en te slapen. Politie agenten, die het nonnetje met het vrien delijke gelaat zagen passeren, salueerden eerbiedig. Woensdag j.l. legde Farinet wederom, vele kilometers af en verzamelde een grote som gelds. Zijn schoenen raakten echter versleten en dus begaf hij zich naar een schoenmaker, die ziph bereid verklaarde de cehoenen terstond en gratis te repareren. Maar toen de schoenmaker de maat van de schoenen zag, begon hij achterdocht te koesteren. Hij maakte de schoenen, maar waarschuwde tegelijkertijd de po litie. Een rechercheur kreeg opdracht de zuster met de grote voeten te volgen. Hij wachtte buiten, toen Farinet een café binnenging. Het wachten duurde geruime tijd, want Farinet dronk heel wat glazen koppige wijn van Valais. Toen stond hij op om weg te gaan. Hij zwaaide een beetje en dat gaf de doorslag. De rechercheur bracht de zuster terug naar de Sion-gevangenis, afd. mannen. Joegoslavië is gisteren gekozen tot lid van de raad van de F.A.O. (de voedsel- en landbouworganisatie van de V.N.). Joegoslavië kreeg 27 stemmen, Tsjechó- slowakije 22, de Philippijnen twee en In donesië één. De vacature was ontstaan door. het vef- sche bevolking. Zij koos eenstemmig de j strijken van de driejarige zlttingsijd van sultan van Djogja in deze functie, Tsjechoslowakije.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3