Parijs beleeft weer sensatie Proces om een priester-werkman BEDUCHT voor lava van de Etna ie over R. T. C-resultaten ij de Ver. Naties Russen en satellieten gaan echter Vreugdi bij De koopkracht van een uurloon weer te keer Weerbsricht! Oliemagnaten zitten angst Voorraden zijn gevaarlijk hoog Kerk- en staatsmacht in het land van Gottwald Leden „Commando Pieters" voor hun rechter Mag hij tegenover priesterschap zijn patroon verzwijgen? DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN zijn Fantastisch licht- en vlammenspel Hulpeloos in sneeuw en ijs NDER DE ONDER LO U P E Russische arbeiders verdienen het minst Protest Nederlandse gedelegeerde Vrees voor zacht weer Tsjechische bisschoppen gispen regering Storm beukte Hamburg Deens vrachtschip sloeg lek Benoemingen in het Bisdom Haarlem Jeugdige bandieten uit bezettingstijd 71ste JAARGANG No. 21099 (Van onze Par ij se correspondent) Een zaak, heden voor de kamer van arbeidsgeschillen te Parijs aanhangig gemaakt, vestigt de publieke belangstelling op de priesterwerklieden, die sinds de verzetsbeweging deel uit maken van de Parijse Missie. Men heeft met de priester-werklieden te doen met een bijzondere vorm van Missie, waaromtrent het ker kelijk gezag nog geen uiteindelijke uitspraak heeft gedaan. Het wenst zelfs, dat over die vorm van apostolaat in Frankrijk nog niet wordt geschreven, anders dan in de gezaghebbende publi caties op geestelijk gehied. Een bepaalde sensatiepers heeft zich aan de wensen van wijlen kardinaal Suhard en de leider der Parijse Missie, kanunnik Hollande, niet gestoord en daarmee be gripsverwarring gesticht, zo niet erger. REDDINGSPOGING VAN POOLSCHIP De start voor de wedstrijd met „voorhistorische' Zaterdag j.l. in Deventer. rijwielen Voor het Amerikaanse oorlogsmonument op het kerkhof te Margraten vervaardigden vier Amerikaanse architecten dit ontwerp. Architect A Roosten zal het uitnnoror, ENKELE BUIEN 130 RUINES INGESTORT „HET HEERLIJK AVONDJE" DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd ln het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3 90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0 32 per week Directeur: J KULJFERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom-» breedte bedraagt 15 et? per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende alvertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Op alle trappen van de kerkelijke hier archic wordt het vraagstuk der priester- werklieden aandachtig gevolgd, maar ook met grote omzichtigheid. Leken hebben zich daaromtrent geen oordeel aan te ma tigen. Kardinaal Suhard omringde deze bijzondere vorm van priesterarbeid met zeer bijzondere zorgen in een voortdu rend contact, jat voor aanmoediging mag worden gehouden. Ook zijn opvolger mgr. Feltin heeft de Parijse Missie doen voort- werken. Dit neemt niet weg, dat bij vele geeste lijken bedenkingen bestaan, wat niet wei nig is aangewakkerd door minder geluk kige mededelingen, ^ls van een Mauriac in de „Figaro" als over het 's avonds Mislezen, waarvoor Rome nooit toestem ming heeft gegeven zoals het hoogste ker kelijk gezag zich nog niet over deze Mis- sievorm heeft uitgesproken. Men kan wel zeggen, dat men hier voor een bijzon dere ernstige proef staat, omtrent wier uitkomsten wegens haar jeugd" nog niets positief is te zeggen- De beweging is opgekomen uit de ver zetsbeweging, toen tal van priesters in de ondergrondse beweging in nauw contact hebben geleefd met de meest uiteenlo pende elementen van de maatschappij en een buitengewoon gunstige invloed heb ben kunnen uitoefenen. De gelijkheid van levensomstandigheden wekte banden van vertrouwen, waardoor apostolaat uitge oefend kon worden bij de „ontoegankelij- ken". Gelijke ervaring werd opgedaan in de concentratie- en arbeidskampen der gedeporteerde arbeiders. Tal van pries ters hebben toen vrijwillig het lot der weggevoerden gedeeld, om ze niet van geestelijke zorgen verstoken te laten. Wat heeft men nu onder „ontoegan- keUj)ien" te verstaan? De groep van volkomen ontkerstenden onder de Franse volksmassa. De anti-godsdien stige propaganda heeft die mensen gods dienst- en vooral priestervüandig doen opgroeien. Maar zowel geestelijken als leken hebben wet de weg, door de priester-arbeiders ingeslagen, het pad gevonden om die a-fkerigen te berel- Sommlge leken hebben priesterroe ping voelen ontwaken en ziw Pr' er geworden, nadat ze reeds als werkman een taak in de maatschappij vervul den. Soms als geschoolde arbeiders) Die priesters zijn opgenomen in de Pa rijse Missie en dragen niet het priester kleed en uiterlijk wijst niets op hun be diening, tenzij de tonsuur. De priester-arbeider, die, zoals dezer dagen aangekondigd, voor de kamer der arbeidsgeschillen verscheen op grond van het hem wegens zijn priesterfunctie ge geven ontslag, droeg een grijs werkpak. In dat weglaten van een uiterlijk teken ligt het grote verschil m°t de legeraal moezenier, die althans op de uniform het teken van zijn ambt draagt. De priesters-werklieden leven in de re gel buiten het parochieleven, temidden van hun mede-werklieden en onder ge lijke materieele voorwaarden. Men kan zich voorstellen, dat de leken tegenover deze ongewone vorm van apostolaat wat onwennig staan. Vooral de vraag omtrent de verhouding tot de parochie-arbeid trok belangstelling. Warme verdediging bleef niet uit. In een bijzonder belangrijk werk, waaraan vooraanstaande geestelijken en leken aandeel hebben gehad, heeft men in de loop van de zomer de vraag willen beantwoorden: „Wat verwacht men van de priester?" In een prachtige uiteenzetting, uitgegaan van het Centre de Docmentation sacerdotale" en bij Pion te Parijs verschenen, heeft de be kende kanunnik Glorieux het vraagstuk van de priester in arbeiderskring be handeld en er het getuigenis van een priester-arbeider op doen volgen. Een der bedenkingen die het veelvul- digst geuit worden, is deze: Doen die bui tengewoon energieke geestelijken niet beter zich binnen het kader van de paro chie te houden hetzij in de diaspora, of in de volslagen vijandige wijken? Biedt hun wilskracht hen daar niet dezelfde kansen op vruchtbare arbeid? Van de zelfde kant wordt zelfs de vrees geuit, dat, wijl de vijandigheid jegens geeste lijke en kerk medeberust op de verdacht making, dat beide niet anders dan ver tegenwoordigers zijn van de kapitalis tische maatschappij, de gelegenheid zal worden aangegrepen om de prieste"-- mederabeider te houden voor een „klasse genoot" der kapitalisten, waardoor het losmaken van de parochie nog maar ver sterkt wordt. Dat zijn natuurlijk vrag°n waarop alleen het kerkelijk gezag ant woord heeft te géven. Intussen mag men aannemen, dat de priester-arbeider abbé Boyer, het bo venbedoelde geding niet zonder voor kennis van zijn geestelijke overheid heeft aanhangig gemaakt. Het gaat om niet meer of minder, dan om het recht van de priester-werkman arbeider te zijn. Dit geval verdient daarom zeer de aandacht. Abbé Boyer leeft in het XlIIe arrondis sement van Parijs in een kwartier, dat berucht is om zijn hopeloze woningtoe standen en verouderde fabrieken, een wijk van ergerlijk pauperisme- Hij had zich daar verhuurd als bezorger in een wasserij, natuurlijk om daardoor veelvul dig contact te hebben met de arbeiders. De werkgever vernam, dat hij een priester in zijn dienst had en gaf zijn bezorger daarop ontslag. Hij verklaarde omtrent de plichtvervulling volkomen tevreden te zijn geweest, doch geen priester in zijn dienst te willen hebben. Tegen dal ontslag kwam abbé Boyer op bij de kamar der arbeidsgeschillen. Bij de behandeling van de zaak voor die kamer verklaarde de patroon: ,.De abbé heeft mij zijn kwaliteit verzwe gen. Ik heb het recht de situatie te ken nen van het personeel, dat ik aanneem" Daartegenover stelde abbé Boyer: „Ik heb mij als werkman verhuurd, of ik priester ben, daar hebt u niet mee te maken. Gy hebt alleen mijn arbeidskwaiteit en nauw gezetheid te kennen. Een arbeider is geen machine hij heeft het recht een ziel te bezitten". De werkgever heeft daarop geantwoord. „Gij hebt ons al uw werktijd te geven en geen ande»? activiteit te hebben". Waarop abbè Boyer heeft aangevoerd. „Gedurende de werktijden ongetwijfeld maar daarbuiten ben ik vrij man". De rechtskundige raadsman van abbe Boyer heeft daarop aan de werkgever de vraag gesteld: „As u iemand aan neemt, vraagt u dan of hij communist is, of vrijmetselaar?" Antwoord: „neen". De verzoening der partijen mislukte en Dinnenkort zal de kamer der ar beidsconflicten dus uitspraak moeten doen over de vraag of het ontslag ge wettigd is geweest, of niet, met andere woorden of een priester-werkman zijn hoedanigheid als priester moet be kend maken, of niet. De Parijse Missie, die thans negentien priesters-arbeiders telt, staat onder het toezicht van kanunnik Hollande door het aartsbisdom daarvoor aangewezen. Slechts in enkele parochies zijn die pries ters in het parochiaal verband opgeno men. Zij vormen een elite van missio narissen, wier heldhaftige arbeid grote bewondering wekt en Sommigen ontmoe ten in hun moeilijke omgeving een op merkelijke waardering Er doen zich ech ter bij hun arbeid zoveel moeilijkheden voor, die door de kerkelijke overheid moeten worden opgelost, dat het zeer ge wenst is, dat de leek zich van elk oordeei onthoudt en zich bepaalt tot het bidden om Gods zegen over deze priesterarbeid, waaromheen maar al te veel romantisme wordt geweven. De uitbarsting van de Etna, die men aanvankelijk van korte duur waande, is nog voortdurend aan de gang- Er bestaat gevaar voor het dorpje Bronte. De lava vordert slechts 1 km per uur over een front van 400 meter. De snelheid de lavastroom nam af, nadat een Een boerderij op zeven km afstand van Bronte is Zondagochtend door de lava stroom verzwolgen. Een ooggetuige ver klaarde: „het was alsof een slang een konijn verzwolg. Eerst leek het, alsof de muren de lava tegenhielden, maar zij scheurden spoedig. Een wolk stof en rook steeg op en daarna was nog slechts de De twaalfhonderd ton metende „John Biscoe" is by Deception-eiland in het Zuidpoolgebied aangekomen met aan boord een Britse expeditie, die pogen zal elf ?ritse geleerden, gestrand op het eiland Stoninglon, dat nog 650 km dichter bij de Zuidpool ligt, te redden. Volgens een verslag van Reuters spe ciale correspondent, die de reis met de „John Biscoe" meemaakt, ligt men thans voor anker, in afwachting van een gunstige gelegenheid, zodra de haven van sneeuw en ijs zal zijn vrijgemaakt, om een meegevoerd vliegtuig aan land te brengen, dat dan naar Stonington zal vliegen om de elf geleerden uit hun isole ment te verlossen. De „John Biscoe" is vergezeld van een tankboot, de „Gold Ranger", met benzine en olie voor het Norseman-vliegtuig. Het grootste gevaar voor beide schepen be staat hierin, aldus seint de correspondent dat de nauwe ingang van de haven ver sperd wordt door een ijsberg. De haven baai is eigenlijk een bassin in een vulca- nische krater, beschut door lavaheuvels. Vol sneeuw en ijs baadt zij in schitte ren zonlicht. Op sommige plaatsen komt stoom omhoog- V uil I vvii blCCg f 1-1 U u i- uu vv Uu 11 *-* bosje was vermeid. Ue stroom heeft zichmachtige lavastroom te zien", toen gesplitst en loopt thans in een kleinDe lava, die uit vijf openingen naar dal, op 6 km van Bronte, dat eerst dient j buiten stroomt, is nog drie kilometer van gevuld te zijn, voor de stroom verder kan. In Catania, op de helling van de Etna, valt reeds sedert twee dagen een fiine stofregen- 's Avonds rijden lange rijen auto's naar de omliggende hoogten, waar de talrijke kijklustigen het fantastisch schouwspel gadeslaan van de gloeiende stroom, die zich voortbeweegt door de duisternis en de reusachtige vlammen, die opschieten uit de nieuwe kraters. De dorpelingen van Bronte en Molette slaan op veilige afstand het schouwspel gade, biddend dat hun huizen gespaard mogen blijven. Als we nagaan hoeveel iemand voor een uurloon aan levensmiddelen kan kopen, dan blijkt het dat de Australische arbeider er het best aan toe is. Het Arbeids-Statistiek Bureau van de Ver. Naties heeft in 19 landen een onderzoek nn dit gebied ingesteld en de uitkomst was dat na Australië de arbeiders in Amerika Noorwegen Canada Denemar- keTen Engeland vo gden op de ranglijst vin de koopkrachtigste uurlonen voor zover het voedingsmiddelen betreft. De Rus is er het slechtst al. Hy moet ue reus is ei j werken, om vier tot zeven maal zo i<"b kunnen dezelfde hoeveelheid voedsel te kunnen kopen als een Amerikaan Afgezien van de Rus staan Italië en Oostenrijk het laagste op de ranglijst. uu_ Voor de V. S- werd een gemiddeld uur loon aangenomen van'Dollar 1-3 Men heeft de koopkracht alleen uit gedrukt in voedingsmiddelen. Zou men ook andere artikelen in aanmerking hebben genomen, zoals kleding en schoeisel, dan zou de vergelijking nog meer ln het voordeel van de Ameri kaanse arbeider zijn uitgevallen- Stelt men de koopkracht in voedings middelen uitgedrukt van de Amerikaanse arbeider op 100, dan blijkt die van de Australische arbeider 109 te bedragen. Dit is te verklaren uit het feit, dat men in Australië meer vlees eet en het goed koper kan verkrijgen. Noorwegen staat op 88 Canada op 84. Denemarken op 80, Engeland op 71, Zweden op 69, Finland op 52, Israël op 51, Zwitserland op 51, Tsjecho Slowakije op 48, Ierland op 45, Frankrijk op 35, Duitsland op 32, Italië °P 24, Oostenrijk op 23 en Rusland op 18. Een Amerikaanse arbeider moet 30 mi nuten werken om een pond bacon te ver dienen, een Russische arbeider echter zeven uur en 46 minuten. Voor een dozijn eieren, een pond meel, een pond melk een een 0°nd„ suiker moet een Amerikaan resp. 27, 4, 9 en 4 minuten werken, een Australiër resp. 53, 4, 10 en 6 minuten, een Fransman resp. 106. 20 22 en 27 mi nuten, een Engelsman 57, 5' 16 en 10 mi nuten, een Italiaan 112. 22.' 28 en 46 en een Rus 158, 52, 59 en 141 minuten. Cijfers voor Nederland werden niet ver strekt- een brede kloof, die haar naar men hoopt zal tegenhouden, totdat het vloeien op houdt, maar als deze hindernis spoedig genomen wordt, zijn de dorpen verloren. Als de stroomsnelheid blijft verminderen is er hoop dat de dorpen behouden zullen blijven, zo wordt van de observatieposten bericht- Indonesië is weer eens het onderwerp geweest van een heftig debat der Ver. Naties. Het gebeurde Zaterdag in de poli tieke commissie.. Sir Benegal Rau, vertegenwoordiger van India, had een resolutie ingediend waarin de algeméne vergadering werd uitgenodigd de overeenkomst, welke op de R. T. C. is bereikt, toe te juichen en de betrokken partijen daarmee geluk te wensen. Deze resolutie was ondertekend door de 16 staten, welke dit jaar de be kende conferentie te Delhi hebben bij gewoond. Dimitri ManoeJsky van de Oekraïne trok tegen deze resolutie fel van leer. Hij beweerde, da{ „de door de Neder landse bezetters ontketende oorlog met steun van de V. S. en het Verenigd Ko ninkrijk en gericht tegen het Indonesi sche volk zelfs nu nog met onverminderde felheid wordt gevoerd". Hij becritiseerde ook de Arabische landen, die de resolutie tekenden, welke de overeenkomst aan beveelt. „De kliek van Hatta heeft alles aan de Nederlanders verkocht", zo zeide Ma- nouilsky. „Wijde" democratische kringen in Indonesië, evenals de verzetsbewegin gen, erkenden de regering van Hatta noch de besluiten van de Haagse conferentie en delen van de Indonesische strijdkrachten sloten zich „in drommen" bij het verzet aan. Het Haagse accoord noemde hij niets anders dan een rookgordijn voor de ex ploitatie van het gebied door Amerika en Engeland. Ue Oekraïnse afgevaardigde diende daarom een tegenresolutie in. waarin te rugtrekking werd geëist van de Ned. troe pen, de vorming werd gevraagd van een commissie van alle leden van de Veilig heidsraad om de activiteit der Ned. auto riteiten te onderzoeken en tenslotte de liquidatie van de Unci werd geëist. Ue Australisch-, gedelegeerde John Hood en de Amerikaan Warren Austin verde digden het ter R. T. C. bereikte resultaat en spraken zich, evenals de Birmese en Syrische afgevaardigden, uit voor de re solutie der „Delhi-landen". De Ned. gedelegeerde Van Heuven Goedhart zeide, volgens Reuter, dat Ma- noeilsky zich ergerde over de overeen komst. omdat hij nu niet langer kon spre ken over Nederlands-Indonesische ge schillen. „Onze deelgenoten ter conferen tie zijn nog niet aan deze tafel vertegen woordigd", zo ging hij verder. „Wanneer derhalve de afgevaardigde van de Oekraï ne het nodig vindt de Indonesiërs als de „kliek van Hatta" te bestempelen, ben ik het aan mijn eer verplicht een woord van protest te laten horen. Niet alleen is er geen reden om te betwijfelen, dat deze Indonesische leiders de werkelijke ver tegenwoordigers van hun volk zijn maar .er zijn ook bewijzen van hun grote liefde voor hun volk. De Oekratnse afgevaar digde heeft hen beledigd omdat zij niet tot de communistische partij behoren", aldus de Nederlandse afgevaardigde. Met 435 stemmen en 4 onthoudingen werd de „Delhi"-resolutie aangenomen- De vijf Slavische landen stemden tegen, terwijl Joegoslavië, Uruguay, Haïti en Guatemala zich van stemming onthielden. De verwachting geldig van heden tot morgenavond luidt: Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enkele buien. Aan de kust tijdelijk harde of stormach tige, in het binnenland matige tot krachtige Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Dinsdag 6 December: zon op 8.32 uur, onder 1630 uur; maan op 16.29 uur, onder 9.57 uur. De Amerikaanse olie-positie zal voor een goed deel afhangen van de ont wikkeling van het weer gedurende de wintermaanden. Op het ogenblik schijnt zjj in een tamelijk labiel even wicht te verkeren, en nu de periode van grote vraag naar benzine voorbij is, is het de kwestie van vraag en aan bod van stork-olie die het beeld van «e oliemarkt tot aan de komende lente za' beheersen. Tenzij de flinke voorraden stookolie aanzienlijke mate verminderen, zal de olieindustrie grote moeite hebben de hui dige prijsstructuur te kunnen nandhaven. Alles zal daarbij afhangen van het weer. Gedurende het abnormaal zachte winter- seizoen 1948/ 49 sloegen de prijzen van lichte stookolie reeds spoedig een dalen de richting in. De voorraden die waren aangelegd om ook gedurende een lange en strenge winter aan elke vraag te kun nen voldoen, bleken tenslotte tengevolge van het wel geringe verbruik, veel te groot, waardoor prijsverlagingen niet konden uitblijven. De prijs van ruwe olio, kon slechts door middel van drastische maatregelen op peil gehouden worden. De productie van ruwe olie werd reeds vroeg in dit voor jaar aanzienlijk beperkt, zodat op het einde van Juli de gemiddelde dagelijkse productie minder dan 4.700.000 barrels bedroeg, vergeleken met een gemiddelde dagelijkse productie van 5.600.000 barrels voor de week eindigende op 1 Januari jl. Omdat hierdoor vraag en aanbod meer met elkaar in evenwicht kwamen, kon een daling van de stock-olieprijzen voor komen worden, en kon na Juli zelfs een stijging van de prijzen intreden Voor de Golf .van Mexico en op de Oostkust, waardoor een totale prijsstijging van 0.45 per barrel geboekt werd. Toch heb ben deze prijsstijgingen de scherpe da ling nog niet goed gemaakt, daar er nog altijd een nadelig verschil blijft van 0.95 per barrel vergeleken met de prijzen van een jaar geleden. Productie gestegen Inmiddels is de productie van ruwe olie en van de raffinaderijen sinds Juli weer gestegen, terwyi de vraag, ten gevolge van het zachte herfstweer, naar huisbrandolie zeer gering is gebleven. Volgens de laatste gegevens van het American Petroleum institute beliepen de voorraden lichte stookolie tot 19 No vember j.l. een record-hoogte van 92.652.000 barrels, terwijl de voorraden zware stookolie 68.620.000 barrels belie pen. Deze grote voorraden hebben een toenemende bezorgdheid veroorzaakt met het oog op een bedreiging van de gehele prijsstructuur van de oliemarkt in een periode van dalende benzine-verkopen. De koude die tegen het eind van No vember Ln het Midden Westen en in de Oostelijke staten beneden het vriespunt is gedaald moge dan al een daling van de prijzen hebben voorkomen, niettemin is de positie gevaarlijk en bij terugkeer van abnormaal zacht weer zouden de repercussies even ernstig zijn als vorig jaar. In dit licht bezien valt het dan ook niet te verwonderen als de olie-industrie haar expansie-plannen zou hebben uitgesteld. Voor de tweede maal gedurende de af gelopen 12 maanden heeft het American Bureau of Mines zich door de trage con sumptie genoodzaakt gezien zijn raming van de toeneming van de binnenlandse olie-consumptie in 1949 te herzien. De eerste raming van December 1948, stelde de waarschijnlijke stijging van de vraag op 5,8 pet. In Augustus j.l. werd dit cijfer herzien en met 1,6 pet verminderd, ter wijl thans nog eens het percentage met 0,6 pet wordt verminderd. In verband met de dollar-schaarste aan de' andere zijde van de Oceaan, verwacht men dat de olie-exporten in het Decem- ber-kwartaal nog verder zullen dalen, waardoor de totale export-vermindering van dit jaar op 11 pet neerkomt. Naar eerst Zaterdag door het Tsje- choslowaakse episcopaat bekend is ge maakt, hebben de gezameniyke Tsje- choslowaakse bisschoppen op 17 No vember de regering in een brief ver zocht de nieuwe kerkwetten af te schaf fen en „de afdwinging van onvervul bare voorwaarden" te staken. In de brief, waarin de bisschoppen een opsomming geven van hun bezwaren te gen de nieuwe kerkwetten en derzelver uitvoering, verklaart het episcopaat, dat de staat met de wet tot controle van het godsdienstonderwijs „zich ten onrechte de bevoegdheid heeft aangemeten om bij voorbeeld het onderwijs der dogmata te verbieden en lering van ketterijen te be velen". Door te bepalen, dat slechts geestelij ken, die de staat aanvaardbaar acht. hun werkzaamheden mogen uitoefenen, heeft de staat in feite zich het recht tot het ont slaan van geestelijken aangematigd, aldus de brief. De bisschoppen herhalen, dat zij alleen het recht hebben om de priesters op drachten te geven. „Alle anders luidende bepalingen zijn ongeldig en zondig" Na de bijeenkomst van de bisschoppen, waarop de brief werd opgesteld, hebben dezen een delegatie naar aartsbisschop Beran gezonden. De bisschoppen meldden echter op 24 November, dat de regerings functionarissen de delegatie niet hebben toegestaan de aartsbisschop te bezoeken. Naar te Praag bekend is geworden, heeft de regering nog niet op de bis schoppelijk brief geantwoord. Het schijnt echter, dat de regering nog niet tracht alle voorzieningen van de gods dienstwetten in praktijk te brengen. Zo kon men in katholieke en andere kerkelijke kringen nog geen geval op noemen, waarin een geestelijke was uit genodigd dc eed van trouw aan het regiem af tè leggen. Voordat er gestemd werd, zeide de sovjet-Russische afgevaardigde Tsarapkin dat hij de beschuldigingen van Manoeils- ky onderschreef. Hij beweerde, dat Hatta, Soekarno en de Amerikaanse vertegen woordiger van de Unci hadden „samen gezworen". Dit „complot" had ten doel de vrijheidsbeweging te onderdrukken. Volgens Tsarapkin was de overeenkomst tussen Nederland en Indonesië „geladen met ernstige poiitteke en militaire gevol gen", die Indonesië tot een bedreiging van de vrede en veiligheid zouden kun nen maken. Het besluit van de commissie zal in het midden van deze week door de algemene vergadering worden besproken. Men ver wacht, dat de Veiligheidsraad Donderdag of Vrijdag a.s. zal beginnen met de be spreking van het rapport van de Unci. Over Noord-Duitsland en de Noordzee heeft Zondag een storm gewoed met een windsnelheid van 120 kilometer per uur. Te Hamburg stortten 130 ruïnes van hui zen in. Zes personen werden onder de puinhopen bedolven. Vier werden gered, doch moesten met zware verwondingen in het ziekenhuis worden opgenomen. Twee vrouweh bevinden zich nog onder het puin- De scheepvaart op de Elbe, het Kieler- kanaal en langs de Duitse Noordzeekust lag stil- Het Nederlandse stoomschip „Gaasterkerk" dat Zaterdagavond uit Hamburg naar Rotterdam vertrok, ging terug naar Hamburg om een nieuw anker te halen. Het schip verloor zijn anker Zondagmorgen in de Noordzee- In veilige haven gesleept Zaterdagmiddag werd. van het Deense vrachtschip „Bess" een noodsein opgevan gen, dat het ter hoogte van het lichtschip „Texel" was lek geslagen en water maak te. Onmiddellijk voeren sleepboten uit van de fa Wijsmuller te IJmuiden en de fa Doeksen op Terschelling. Ook de „Do- rus Rijkers" van de N.Z.H.R.M. spoedde zich naar de in moeilijkheden verkerende Deen. Het bleek, dat de „Bess", een vrachtvaarder van 548 ton, die op weg was van Denemarken naar Duinkerken, om ca 10 uur Zaterdagochtend het licht schip „Texel" was gepasseerd. Later keer den de Deen op zijn koers terug en ging op ruim 2 mijl van het lichtschip voor anker Vandaar werd om hulp gevraagd, daar 'de machinekamer langzaam water maakte. Naderhand kwam vast te staan, dat de „Bess" reeds eerder met vlagge- seinen om hulp had gevraagd, hetgeen het lichtschip wegens de afwijkende wind niet had opgemerkt. Om ongeveer vijf uur wist de sleepboot „Holland" van de rederij Doeksen contact met de „Bess" te maken. Het Deense schip, dat 16 man aan boord had, is naar Terschelling ge sleept. Baggermolen gezonken Erger dan de Deen is de baggermolen er aan toe, die tengevolge van de storm Zondagmorgen in de benedenmond van de Dordtsche Kil is gezonken. Het vaartuig vormt bovendien een gevaar voor de scheepvaart aldaar, aangezien het dwars in het vaarwater ligt. Er zijn echter de nodige waarschuwingsseinen op aange bracht. Maar aanpakken, lui. Vol verwachtingJa, wij horen het wel. Hemel, wat gaan die harten te keer. Kan geen kwaad hoor. Op de avond van de 5e December hebben alle dames, getrouwd, ongetrouwd en verloofd, dis pensatie om haar hart voor de „goed heilig man" te laten kloppen. Wel een wonder anders, dat er in de dagen van de vrouwen-emancipanie nog geen vrou welijke Sinterklaas is opgestaan! Nu brengt het St. Nicolaas-zijn onge twijfeld speciale eisen mee. Winkelen ligt de dames wel, doch St. Nicolaas be taalt alles zelf en dus zou de vrouwelijke functionaris niet kunnen zeggen: „Zet U het maar op de rekening van mijn man". En dan is de aardigheid er gauw af. j Doch laten wij op dit heerlijk avondje I niet „heer-lijk" doen en onze hatelijk- j heden in onze zak houden. Volgende keer mag men weer het een en ander in z'n zak steken. Wat zal het geven vanavond? Wij heb ben, zoals wy al, vertelden, gezegd in een radeloze bui: „Laat die Sinterklaas naar de bllopen" en het ziet er dus voor ons niet best uit. Doch de goede Bisschop heeft ons misschien reeds geabsolveerd. En anders zullen wij maar vertrouwen op onze collega's, die morgen gebukt gaan onder kisten sigaren en dozen sigaretten. Wij lopen niet graag „klap", maar als wij anderen kunnen helpen om er door te komen, dan zijn wij de beroerdsten niet. Van die gedienstigen zijn er trouwens meer. Maar alle gekheid in Pietermans zak, denken wij eigenlijk niet te weinig aan de echte H. Nicolaas, wiens feestdag wij morgen, 6 December vieren? Nu zegt U natuurlijk, dat de heiligen meer te be wonderen dan na te volgen zijn. Neen lui. met dat smoesje komt U er vandaag niet af. Niemand zal van U verlangen, dat er bruidschatten door de vensters worden geworpen om meisjes aan een man te helpen. Wilt U met alle geweld gooien, doe het dan met huizen óf kamers. Ver der kunnen de dames van onze eéuw er zelf wel voor zorgen, dat zy zonder schat aan de man komen, als zij zelf maar een „schat" zijn. Die „schatten" "inden elkaar even goed zonder de „Spaanse schatgraver" En het is ook helemaal niet nodig .dat men uit een kuip de kinder tjes springlevend doet verrijzen; over het aantal kinderen in Nederland zal zelfs de December-kindervriend niet ontevreden zijn. De grote karaktertrek van de H. Nico laas was zijn verlangen om goed te doen en te helpen door mensen in moeilijk heden te verrassen. Nu zal niemand dur ven ontkennen, dat er niet zeer veel men sen gebrek hebben aan een vriendelijke daad, welke hen opbeurt. En wanneer iemand mocht beweren, dat hij ten deze het zijne niet kan bijdragen, dan ont kennen wij dat straal. U weet toch in Uw buurt of kennissenkring ongetwijfeld een gezin of een persoon, bij wie op strooi-avond de verrassingen niet zullen binnen strooien. Welnu, ga naar een win kel en koop daar wat. Of zijn de zaken gesloten, pak dan iets van Uw eigen juist ontvangen cadeaux. Een papier er om, een touw geknoopt en vlug bij de betrok kene bezorgd- Wanneer U dan op de feestdag van de H. Nicolaas deze Bisschop een gunst af bidt, dan zal hij deze simpele daad van naastenliefde ais een goede noot aan rekenen. Maar wees dan ook met krenterig, want de H. Nicolaas houdt er niet van, dat men slechts een pepernoot uitgooit om een grote speculaaspop te vangen. Het moet op de dag va-, de harten van harte gaan. Uw hart mag vol verwachtingkloppen doch de liefde moet ook royaal een hartig woordje meespreken. U mag gerust vro lijk uitpakken en Uw vrijgevige vrouw, man of verloofde flink pakken. Doch verder ook.aanpakken! U begrijpt het wel. niet? Ja? Maar waarom bent U dan nog niet aan het inpakken ANALYST. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: kapelaan te 's-Graven- hage (Allerh. Sacram.) de weleerw. heer J. A. L. Cramers; te Overschie de wel eerw heer G. A. v. Ettinger; te Koog a/d Zaan de weleerw heer L. A. E. I. M. Le Jeune, die kapelaan was té Wieringey- meer. Vervolgens tot kapelaan te Gouda (O. L. Vr. Hemelv.) de weleerw. heer A. A. J Buys; te Beverwijk (O. L. Vr. Goede Raad) de weleerw. heer H. F. Jansen; te Amsterdam (H Maria Magd.) de weleerw. heer Th J. M. Ruiter; te Heemstede (O. U. Vr. Hemelv.) de weleerw. heer C. Bak ker, die kapelaan was te Castricum. Tenslotte tot kapelaan te Scheveningen (O. L. Vr. v. Lourdes) de weleerw. heer C. A. J. Netten, die kapelaan was te Voor hout. Vier, nog jeugdige, sujetten, die zich ware meesters hebben getoond waar het er om ging gevangenen te tergen en te mishandelen, hebben zich Zater dag voor hej Amsterdams byz. ge rechtshof moeten verantwoorden. Het waren vier leden van het zgn. com mando Pieters, die hun terroristenprac- tijken in verschillende plaatsen van ons land, maar vooral in het beruchte „Witte Huis" te Loosdrecht hebben uitgeoefend. Als eerste verscheen voor het hekje de thans 23-jarige Amsterdammer H. Duis- terhof. Hij ontkende zelf ernstige mishan delingen te hebben gepleegd. Wel gaf hij toe bij mishandelingen aanwezig te zijn geweest. Getuigen verklaarden echter, dat D. wel degelijk aan het martelen van gevangenen, die men tot spreken wilde dwingen, heeft deelgenomen. Een hunner vertelde het hof. dat hij door leden van het commando aan de voeten was opge hangen en toen was gegeseld. „Ik kan mij niet voorstellen", zo zei deze getuige. „dat een zo jong mens zulke geraffineer de martelingen kon uitdenken. Hij dwong mij te roepen „Es lebe die S.S." en als ik dat niet hard genoeg deed, sloeg hij mij op de mond". Na Duisterhof werd de 27-jarige H. Koelemrj uit Leiden voorgeleid. Ook hem worden mishandelingen ten laste gelegd. Bovendien wordt hij er van beschuldigd in Brummen acht Nederlanders te heb ben doodgeschoten. Ook heeft hjj Joden gearresteerd. K. bekende vier personen in Brummen te hebben neergeschoten. De 26-jarige J. van der Stel bekende de vier anderen te hebben vermoord. Ook de mishandelingen gaf hij toe. Met de 23-jarige A. van der Gouw, die als laatste werd gehoord, was het een enigszins zonderling geval. Deze ver dachte gaf alle hem ten laste gelegde fei ten toe en wees de getuigen erop, dat zij naar zijn mening niet volledig genoeg waren in hun verklaringen. De indruk, dat deze man een voor een verdachte wel wat merkwaardige houding aannam, werd nog versterkt, toen v. d. G. er te gen protesteerde, dat een bepaald geval van mishandeling, waaraan hij zich had schuldig gemaakt, niet in het proces-ver baal was vermeld. Hij zeide er prijs op te stellen, dat diit feit alsnog zou worden ODsenomen. Verdachte, die door een psy chiatrisch rapport een neurotisch psy- chopaath wordt genoemd, die een ge vaar is voor zich zelf en voor anderen een qualificatie, die v. d. G. de opmer king ontlokte, dat de psychiater, die dit rapport had samengesteld, tot het „uit- sch van de wetenschap" behoordegaf te kennen, dat hij gaarne tot de doodstraf zou worden veroordeeld. Hij zei, dat hij spijt had van zijn misdaden en vreesde weer tot dergelijke stappen te zuller. ko men als hij in leven zou blijven. Zaterdag a.s. zal de proc.-fiscaal ün deze vier zaken requisitoir nemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1