Feest in de Stadsschouwbur Een halve eeuw toneelhistorie herleefde R een zware storm I.C.V. en Londense conferentie 11 o Ned. Franciscanen in Brazilië De Zwarte Vos Zes Fransen uit Polen te Parijs MIJNWERKERS" VIERDEN HUN ST. BARBARAFEEST VAN MIENTJE KWETTER REÜNIE OP DE PLANKEN Dverbevissjng Noordzee ADIO programma Varkensvlees duurder suiker goedkoper Patrones tegen het gevaarlijk vuur grensovergang bij Protest inzake Jeruzalem Repatriërenden-stroom en scheepsvervoer Misdaadbestrijding in het grensgebied Commissariaat werd zelfstandige provincie MAANDAG 5 DECEMBER 1949 PAGINA S (Van onze Amsterdamse redacteur) Ér is in dé Amsterdamse Stadsschouwburg feest gevierd, zó sprankelend van geest en leven, zó klaterend van kleur en klank, als zelfs die oude, eigenlijk veel te kleine schouwburg nog zelden sal hebben meegemaakt. Honderden oud-leerlingen van de „To neelschool" waren samengekomen, om, in een juichende reünie, het vijf en zeventig jarig bestaan van hun school te vieren, samen met H.M. de Koningin, vele andere autoriteiten en genodigden. Het is een feest geworden van zachte tederheid en jonge energie, dat, na de receptie van Woensdag en het symposion van Donder dag, het blije derde tableau vormt van een feestelijk drieluik. Spectacle coupe bf™ ^.^-S^n^O SS» PRIESTER GEFOLTERD IN ROEMENIE „Stelt ons geen vragen. vrouw «D kinderen nog in Polen" CROQUETTEN BAKKEN HAD BRAND TOT GEVOLG COEVORDEN UIT HET MOS" VERTAALD DOOö SEBASTIAAN No. 20 VEERTIEN EI Opa Hennen is vandaag acht jaar gewordenEen ongelooflijke leeftijd, als je daar eens over na denkt! Er heeft een aandoenlijk stukje over hem in de krant gestaan mét allerlei grappige kiekjes uit zijn jeugd en zo. Vanmorgen zijn alle klein-achter achter-achter, en nog veel achter der klein-kinderen op visite ge weest het waren er negen hon derd acht en zestig! Straks zal de burgemeester hem toespreken en dan krijgt hij een oorkonde in een lijst. Vooruit, Mien, zei Jan....: zoiets beleef je nooit meer. Dat moeten we beslist gaan zien. Maar Jan, protesteerde ik. Gistermiddag is juist ons vierde eitje gekomen en. Papa en Mama hebben be loofd er zo lang op te passen, praat te Janen trouwens, het wordt hoog tijd, dat je eens wat frisse lucht krijgt, morgen mag je aan de broederij beginnen. Ik heb me laten overhalen. We kwamen net op het moment, dat Opa Hennep met de burge meester samen een jenever-besje leegzooghet was de veertiende bes, die Opa vandaag op zijn eigen gezondheid gebruikteHij zag al helemaal paars. Toen begonnen we allemaal „Lang zal die leven" te sjilpen en Opa sjilpte hikkend mee. Omdat Opa Hennep ere-voor- zitter van de onderwijs-commissie is, zette de zang-klas een jeugd- cantate in. Opa zelf sloeg met zijn vleugels de maat. Hij was door het dolle heenSjonges, zei ie Dat heb ik hem toch maar netjes gelapthikniet? Het is geweldig, Opalach te de burgemeester.We zullen je Voordragen voor een ridderorde in het gulden vlies. Proost!, grinnikte Opa...., We nemen der nog maar één! Hij heeft onderhand een halve jeneverstruik leeggevreten, greins- de Chrisogonus, die een functie had in het feest-comitê. Ha, die Chris, groette Jan. Wanneer kom je eens bij ons aan? Zo gauw ik mijn boek af heb, beloofde Chrisogonus. Ben je aan een boek bezig?, wilde Janweten.en togn moest ik hem opeens bij de arm nemen. Wat héb je?, vroeg Jan be zorgd. Het vijfde eitje!, zei ik zacht. VERKLARING VAN I.C.V.- LEIDING VALSE GULDENS ACHTER HAALD JONGETJE VERDRONKEN EEN KRAAI ALS STRAALJAGER Door C. B. Booth. „Heb ja me noui" riep Tom ult.„2o'o V. N. BLIJVEN TOESTANDEN IN KOLONIëN BESTUDEREN Engeland zal geen inmenging dulden DOOR AUTO GEDOOD Het toneel gaat uit boven de tijd. Zo ook de taak van de Toneelschool: het aankweken en ontplooien der cultuurscheppende krachten in de toe komstige toneelkunstenaars". Dit bleek wel uit de aanwezigheid van al die honderden tonelisten, uit de meest uit eenliggend jaargangen. Oude vetera nen waren er, acteurs en actrices van grote faam zoals Betty Hpltrop—van Gelder die rond 1900 met hun naam de geschiedenis van het Nederlandse Toneel schreven. Maar ook de generaties van nu en straks stonden aangetreden; zij die nu het toneel bevolken en die het binnen kort honen te mogen doen, maar nu noa hun opleiding ontvangen aan de toneelschool, die wel van naam is ver anderd en sinds kort Academie voor de Dramatische Kunst heet maar in wezen het zelfde bleef. De schouwburg in gala bood een rijk schouwspel van kleuren, in haar uitbun digheid getemperd door de zwarte feest- kledij der heren, toen kort na negen uur H M. de Koningin, gekleed im een licht groene robe, verscheen, vergezeld van de waarn. burgemeester, wethouder Franke en door allen staande werd begroet Onmiddellijk nadat allen weer gezeten waren, rees het scherm voor een „Spec tacle coupé", waarvan het eerste deel in speelfragmenten de geschiedenis van het Nederlands toneel der laatste decennia zou weergeven. De leerlingen van de To neelschool speelden een grappige proloog, waarin alle onderwezen vakken tegelijk werden uitgebeeld; de één declameerde, een ander zat zich te grimeren, er werd geschermd, geoefend in rhythmische be wegingskunst, totdat het achterscherm werd opgetrokken en Rika Hopper ver scheen, die deze avond „de stem van het toneel" verpersoonlijkte. Het werd een jubelende entree voor haar, want met éen daverend handgeklap werd zij door de zaal begroet. Zij bracht hulde aan de oude garde der toneelkunstenaars voor de wijze, waarop deze aan de stem van het toneel hadden gehoor gegeven. De verbindende tekst tussen de vol gende taferelen was van Fhlf» Zeidén fust en werd vlekkeloos en enthousiast gespeeld door Marie Hamel en Ferd. Sterneberg. r>» tapt belangrijke periode van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlands Toneel" was vertegenwoordigd met een fragment van „Oud Heidelbergge speeld door de mensen van „vroeger Emma Morel en Jacques Reule, die bel den ook al weer een uitbundige begroe ting kregen. De tijd van de „Toneelver eniging" werd gerepresenteerd door „De brief iö de schemer" van de strijdbare Hovermans; de „grote stijl" van Royaards herteefde in een fragment uit „Electra"; Verkade regisseerde zelf een gedeelte van .Hamlet" in de sobere, expressieve vorm waarin hij deze rol vroeger zelf,speelde. Frits v. Diik was HU een waardige Ham- let, geassisteerd door Louise Kooiman als de Koningin. Vóór Wllly Haak de kans kreeg het Oost-Nederlands Toneel te vertegenwoor digen, werd ln de vorm van een serie te keningen en een ondeugend liedje, Albert van Dalsum in de herdenking betrokken. De jongeren aan het woord Na da pauze kwamen de jongeren aan bod in een cyclus, die men „Eindexamen' had gedoopt De examenopgave die Mary DreSuys en Joan Remmelts in .29 metsten spelen, een scène uit „De eeu- minuaar" speelden ze nu weer. Al- rii" jS"EMeft Cor van der Dugt- 1941 en 1949 aan de beurt met fragmen ten resp. uit „Liefde in 1906", „Adam in ballingschap" en „Onze Stad". Op het laatste nippertje kwam juist Wim Kan nog binnenvallen, om ook zijn aandeel in deze avond bij te dragen met een zoals gebruikelijk voortreffelijke conference. De candidaten waren „natuurlijk" alle maal geslaagd en de heer W. Ph. Pos reikte hun dan ook allen het „diploma' uit, dat deze avond bestond in een bou quet bloemen voor elke geslaagde. Hij deed dat op geestige wijze, door de posi tie die de acteurs nu reeds bereikten, als een toekomstige mogelijkheid voor te stellen, welke vondst in de zaal met veel plezier werd ontvangen. Ook Rika Hopper, Betty Holtrop—van Gelder en al de ouderen die hadden deel genomen aan deze avond, werden in de °diploma"-uitreiking betrokken. Op uit nodiging van de heer Pos verhieven zich aale in de zaal aanwezige oud-leerilngen van de school van hun plaats. Zo, één ring vormend, zongen ze het Toneelschoollied. Een blije apotheose van een sfeerrijke avond. In November werd in Parijs een vis serijconferentie gehouden der betrokken West-Europese nationale visserij-fede raties. Zij was een gevolg van het initia tief der Stichting van de Nederlandse Visserij waarover in de Pers niet eleden mededelingen zijn gedaan. Voor Je eerste maal in de geschiedenis van deze West-Europese tak van bedrijf waren vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven der betrokken landen op de grondslag van een werkprogramma bijeen. Een van de agendapunten betrof het belangrijke vraagstuk der „Overbevissing van de Noordzee". In 1946 is te Londen een Conventie ge tekend welke een vaststelling van de maaswijdte der netten en een minimum- maat voor vis voorschrijft. Deze Conven tie is echter nog met door alle onderte kende landen geratificeerd. Volgens een resolutie der Parijse conferentie zal aan de Regeringen, welke de Conventie heb ben geratificeerd, worden verzocht bij de Regeringen welke tot dusverre nog niet ratificeerden aan te dringen op directe ratificatie. De maatregelen der Londense Conven tie zijn echter op zich zelf onvoldoende om tot een bevredigende oplossing van hét vraagstuk te geraken. De Conferentie zal zich over nadere verdergaande maat regelen beraden. Deze sullen in een vol gende samenkomst worden behandeld» beft van Dalsum en Lor van aer imgt- MehJrt schijnen als docenten een weer- maak van al degenen, die vroeger hun ^f^^eooknreSdVamens 1931 Dinsdag December HILVERSUM II (418 m.) 7.00-24.00 KRO 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed, 7 30 Slui ting. 8.30 Nieuws, 8.40 Gram, 9.00 Weer, 9 03 Gram. 9.30 Waterst, 9.35 Lichtbaken, 1000 V. d. kinderen, 10.30 Gram, 10.40 Schoolradio, ll.Oo V. d. vrouw, 11.30 Zang en piano, 11.50 Causerie, 12.00 Angelus, 12.03 Kon. Mil. kapel, 12.30 Mededelingen, 12.33 Kon. Mil. kapel. 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuwe en Kath. nieuws, 13.20 Lunchoonc, 14.00 Zang en plano, 14.30 Gram, 15.00 Schoolradio, 15.30 V. d. zieken, 16.30 Sluiting, 17.30 V. d. kinderen, 17.45 Amu&ementsork. en vocaal ensemble, 18.20 Sportpraatje, ia.30 Populair conc, 19.00 Nieuws, 19-15 Actual. 19.25 „Dit is leven", causerie, IB4" Klaaskwintet, 20.00 Nieuws, 20.05 „De gewone man" 20.12 „Jeremias", hoorspel (ln de Pauzekamermuziek), 22 45 Avondgebed, 23 00 Nieuws, 23.15-24.00 Strijk kwartet en klarinet. ^Gchtendblad, 933 Morgenwijding, fo.^Gram 10M V. d kin deren, 11.00 Tenor en P'S°L "i, rttótféiJnrt ken, 12.00 Vioolspel, 12.33 V. h- 12.40 Pianoduo, 13.00 Nieuws, 13.1a Musette ork, 13.45 Gram, 14.00 V. d. vteuw, 1430 Gram. lö.m Muzikale causerie, 18.30 Slüiting, 17.30 Kinderkoor, 17.45 RegerlngsuitZ, 18 0" Nieuws, 18 15 Piano, 18.30 Ned. Strijdkr, 19.00 19.05 Theater-beschouwing ïois o'n°ïk' !9.40 „Paris vous parle rir Nieuws, 20.05 Actual, 20.15 OTm nVv Gram, 21.48 Buitenl, m 22 30 Saxofoonkwar tet, 23.00 Nieuws, 23.15-24.00 Gram. Radiodistributie lil: 7.— vi. Br - hws- 7 0' —7.30 gi-m 8.30 Eng. HS: gram o.'so lift up your hearts"; 8.55 weerber.; 9.- yi. Br.: nwsn 9.05 symph. muz. ,10. Eng. L.P.; nws.; 10.10 ver.pr.; 11.— „Entr acte Players"; n30 Eng. HS.: Harry Leader en ork.; 12.— vi. Br nrk parade; 12-30 weerber.; 12.32 zang en Oiano- 13.- nws.; 13.13 gram.; 14- Fr. Br." vo" ale werken; 14.50 „Rhapsodic nor! véefenne"; 15-- Kalundborg: cabaret ork. is nn 18 70 Eng. L.P.: „Hawaiian serenades" 17 $0~Kootwiik: Batavia; 18- Fr. Br.: v. d sold - ianws 19-30 ged. uit „Rodeo"; 19.50 Fr Br - act 20 omr. ork.; 20 30 Parijs cab. r, - Fnfl t P .Take It from here"; 2130 VI Br.: ClavecimbClmUZ. Couper'"; 2J/45 J** fo-mght"'; 23 20 Olde Tyme Dance Orch." Radiodistributie IV: '^"r'y.'JnKtöVerz 9 ld Br.: conc.; 9— kóokpr. en kunstóverz., 9.10 gram.; 10— dlv.; 11.30 NWDR: gram., 12- Eng. L.P.: Duits omr.ork; 12.45 voordr., 13,- Mrs. Dale's Diary"; 13.15 BBC revue ork, 14.— BBC Welsh orch.; 15.— v. d. vrouw; 15.40—10.15 NWDR: lichte muz.; 17.30 Eng. L.P.: Geraldo en ork.; 18.Sandy Macpnef- ison; 18.30 Ray Martin en ork; 19.15 Kurzaal Orch.; 19.45 hoorsp.; 20.— Beromuenster: Noc turnes van Mozart; 20.15 symph. conc.; 22. Eng. H.S.: nws; 22.15 Fr. Br.; vioolconc. van ftlfetUus; 22.45 gram.; 22.55 nws.; 22.— dlv. De nieuwe prijzen De prijsverhoging van 't varkensvlees tengevolge van de vermindering der subsidie, waartoe de regering met in gang van heden heeft besloten, bedraagt gemiddeld 44 cent per kg- De nieuwe maximumverbruikersprij- zen per kg voor varkensvlees zijn: fri candeau magere lappen 3-60, carbo- nade 3 30, vers vet spek, kinnebaklap pen, vette lappen en rauw vet 2-30, vers mager spek 2-50, poulet en gehakt 2-20, poten en staarten 0.80; voor waardelijk goedgekeurd varkensvlees mag tegen ten hoogste 1.95 per kg worden verkocht. Voor vleeswaren, uitsluitend bereid uit varkensvlees, gelden de volgende maximumverbruikersprijzen per 100 gr: bacon met zwoerd 0.36, bacon zonder zwoerd 0.40, blaasham 0 53, boeren- ham 0-46, gedroogd en gerookt vet spek, vet pekelspek 0-27, gekookt ma ger spek zonder zwoerd 0 36, gerookt mager spek met zwoerd 0-33, mager pekelspek 0 29, procureurspek 0.42, gekookte achterham 0-47, gekookte schouderham 0.43, gekookte staartham 0.52, 'hampunten en nootham 0-44, rauw staartham 0.51, verse worst, uit sluitend bereid uit varkensvlees ƒ0.30. De nieuwsdienst van het Vaticaan maakt melding van dit feit, dat een katholiek priester van Griekse nationaliteit in Roe menië door politie-agenten gefolterd is, met de bedoeling hem te dwingen het ka tholieke geloof prijs te geven en tot de Russisch-orthodoxe kerk toe te treden. De nieuwsdienst, berichtte verder, dat de priester bij een andere gelegenheid door politiemannen met kerkelijke gewa den werd bekleed, die uit een kerk ge stolen waren en waarin men hem tegen zijn wil liet figureren bij een heiligschen- nende parodie van de H. Mis, die zij had den geënsceneerd. zm uit Pelen gezette Fransen héb- geweigerd, enige verklaring tegën- «»-««■ de Franse veiligheidspolitie af te leggen. Pierre Auffrey, die aanvankelijk werd vermist, bevindt zich thans in de Franse bezettingszone van Duitsland. Hij zal morgenochtend te Parijs aankomen. Een correspondent van het nieuwsbu reau Reuter heeft in een restaurant in de Rue St. Dominique vier van de uit Polen gezette Fransen ontmoet. Het zijn mevr. Manguet, de heer Beaufils, de heer Radeau en een vierde, die zijn naam niet heeft willen bekendmaken. „Stelt ons geen vragen", zeiden de ge repatrieerde Fansen. „Wij weten niets van de Frans-Poolse betrekkingen. Wij herinneren ons niet wat ons is overkomen. Wij hebben allen ons geheugen verloren". De heer Radeau verduidelijkte deze zwijgzaamheid; „Het valt ons moeilijk", zeide hij, nadere uitleg te geven. Ik heb daarginds mijn vrouw, eeh geboren Pool se, moeten achterlaten, evenals mijn beide kinderen, van wie het jongste pas tien dagen oud is" De heer Beaufils heeft eveneens zijn vrouw en zijn driejarig kind moeten verlaten- Mevr. Manguet is gehuwd met een Pool en verkeert nog in het onzekere omtrent het lot van haar man. Zondagochtend zijn zes van de uit Po len gezette Fransen te Parijs aangeko men. Een van hen zei, dat Guy Auffrey, die tegelijk met hen uit Polen was ver trokken, ergens tussen Helmstedt en Frankfort uit de trein verdween. Ver scheidene malen had hij gezegd niet naar Frankrijk te willen terugkeren. De Duitse politie heeft meegedeeld, zo wordt uit Frankfort gemeld, dat het lijk van de Fransman Zaterdagavond gevon den is. Later is verklaard dat het lijk van Auf frey bij Offenbach, ongeveer 15 km bui ten Frankfort, gevonden is. Een functio naris van de Duitse criminele politie te Frankfort verklaarde tegenover Reuter, dat het moeilijk te zeggen was of de Fransman per ongeluk uit de trein ge vallen, dan Wel er uit geduwd was. Het laatste achtte hij echter „zeer waarschijn lijk". De Amerikaanse geheime dienst heeft het onderzoek van dé Duitsers overgeno men. (Van onze weerkundige medewerker). De weergoden hébben het Sinterklaas- weekend wel wat al te erg in het water laten vallen. Zaterdag waren er zelfs plaatsen waar het geen ogenblik droog was. Hoewel de wind toen reeds storm kracht bereikt had, zoals wij hebben ge meld, moest het ergste toen nog komen. Want een nieuwe storing, die zich boven de Oceaan had ontwikkeld, is met een formidabele snelheid van bijna 100 km, per uur, dwars over de Britse eilanden naar het Oosten getrokken en daarbij de Waddeneilanden op nauwelijks 100 km. afstand gepasseerd. Vanmorgen was deze depressie reeds ver boven Russische ge bied gelegen Omdat zij onderweg steeds dieper werd, werd de storm ook steeds zwaarder, en zo kwam het dat het boven de Britse eilanden alreeds hard woei, maar dat in het Noorden van ons land (Van onze Limburgse redacteur). Overal waar ln Limburg mijnwerkers wonen en dat is tegenwoordig hele maal tot Baexcm toe werd gisteren het feest van de H. Barbara, hun Hemelse Beschermvrouwe, plechtig ge vierd. De mijnwerkers boften dit jaar jaar niet, want de 4e December viel toevallig op Zondag en dat betekende, dat z(j er een vrije dag b(J inschoten. Want op St. Barbara liggen de mijnen stil Dat is traditie. Het bedrijf heeft dit feest ais een algemeen christelijke feestdag officieel erkend. AUe afdelingen van de Ned R K Mijnwerkersbond begonnen s met een H. Mis waaronder dB leden ge meenschappelijk ter H. Tafel gingen. Na het Evangelie hielden de geestelijke adviseurs een toepasselijke predikatie over de H. Patrones, die vólgens tie legende te Nioomedië, een stad van Klem-Azie, gelegen aan de zee van Mar mora, uit koninklijke ouders werd gé boren. Om haar tegen nadelige invloe den harer omgeving te besehermen, werd zij tijdens haar jeugd in enige weelderig ingerichte vertrekken van een toren op gesloten. Toen zij gedoopt was werd zij in de gevan-genis geworpen 'en in het jaar 306 door haar vader met eigen hand onthoofd. Onmiddellijk na het volvoeren van zijn wrede daad werd de vader op dezelfde plaats door de bliksem getrof fen Vandaar dat St. Barbara wordt ver. eerd als patrones tegen een plotselinge Toen tijdens de late middeleeuwen het buskruit de kunstmatige bliksem en donderslag - was uitgewmden, namen de gelovigen hun toevlucht tot St. Bar bara en smeekten haar, dat zij hen voor de gevaren, welke met deze springs of gepaard gaan, zou behoeden. Laten het buskruit ook gebruikt om in aardse werken gangen te drijven en ertsen los te schieten. Toen werd St. Barbara de Hemelse Beschermvrouwe der mijnwerkers. In talrijke kerken van de mijnstreek treft men haar beeltenis aan. Gewoonlijk wordt Zij voorgesteld als een schone jonge vrouw, die een kroon of krans van rozen op het hoofd draagt en een toren, boek of palmtak in de hand houdt. In de Rectora&tskerk van Bleijerheide werd gistermorgen een mpoi St. Barbara-beeld ingezegend, dat door een jong en begaafd mijnwerker is vervaardigd. Arbeiders en beambten, werkers van hoofd en hand. hebben de dag van giste ren als een groot familiefeest gevierd. Na de H Mis was er een gemeenschappe lijke koffietafel 's middags werden op vele plaatsen de kinderen bedacht en 's avonds Woonden de mannen met vrouw óf verloofde ee.. feestvocrstelling bij. Zondagmorgen de windstoten tot 110 km. per uur voorkwamen, terwijl het in de Duitse Bocht en in de Elbemond nog een graadje erger was. Daar zal men vermoe delijk de allerzwaarste storm van dit jaar hebben gehad Het warmtefront, dat ons Zaterdag de zware regen heeft bezorgd (in De Bilt is in 4 dagen al meer dan helft van de normale hoeveelheid voor December ge vallen) is Zondagmorgen door het koude- front van de depressie gevolgd, ondanks het feit, dat d.e zon toch eens kon door breken. Toen kwamen echter „de buien los, soms met flinke hagelstenen, en bo ven de kust plaatselijk ook met onweer. Vanmorgen was het boven de zee nog allesbehalve rustig; de lichtschepen meldden nog stormsnelheden, maar lang zaamaan wordt het .toch iets beter. Maar het kan niet van Pluviüs worden gezegd, dat hij zijn leven gaat beteren, want er dringen nog telkens' storingen naar het Noordzeegebied door, die regen zullan veroorzaken en soms ook buien, waarbij als Sinterklaassurprise ook wél eens een opklaring zal voorkomen Vorst van be tekenis is voorlopig niet te verwachten. Zaterdagavond brak een grote uitslaan de brand uit in een banketbakkerij met woning in de Warmoesstraat te Wormer- veer. Het pand stond in korte tijd in lich ter laaie en brandde geheel uit. Vijf kin deren, die op de bovenverdieping sliepen, konden in veiligheid worden gebracht. De brand ontstond door het vlam vatten van olie, waarin croquetten werden gebakken. Van het huisraad en de winkelinventaris, die verzekerd waren, kon niets worden gered. Heden is de grensovergang bij Coevor- den naar Duitsland opengesteld. Dit houdt in, dat men nu met een pas via Coevorden de Duitse grens kan passeren. Coevorden is* thans gelijk gesteld met de grensovergangen te Nieuweschans, Dene kamp en Vaals. OftUUtMj mm De leiders van Intern. Christ. Vak verbond, die te Londen hebben gecon fereerd, delen mede, dat het feit, dat bU het verzenden der uitnodigingen voor de conferentie van Londen een discriminatie ten aanzien van de chris telijke vakbeweging in sommige landen heeft plaats gehad, een gevoel van on behaaglijkheid gewekt heeft. Onder deze omstandigheden lag het voor de hand, dat de C F.C.T. (de Franse christelijke vakbeweging), die een uitno diging had ontvangen, deze weliswaar aanvaardde, maar van de conferentie verkreeg, dat zij bedoelde discriminatie ongedaan zou maken. Zij handelde hier bij in overeenstemming met het bestuur van het I.C.V. De Londense vakbewegingsconferen tie heeft dit standpunt van de C.F-C.T. aanvaard en de christelijke organisaties uitgenodigd alsnog aan de werkzaam heden der conferentie deel te nemen. Door de voorzitter van de C.F.C.T. Gaston Tessier, tevens voorzitter van het I.C.V-, werd naar aanleiding hier van een verklaring afgelegd voor de conferentie, waarin hij de positie van de christelijke organisaties duidelijk maakte en die door de leiders van het I.C.V. wordt omschreven. In deze verklaring heet het o.m., dat „geen enkele organisatie er toe kan wor den verplicht, verbintenissen aan te gaan, als zij de materiële mogelijkheid niet heeft gehad, hierover in haar leidende organen besprekingen te voeren en be slissingen te nemen". De groot-rabbijnen van Israel hebben geprotesteerd tegen de beslissing van de V- N. betreffende de internationalisatie van Jeruzalem. Zij hebben protest tele grammen gezonden aan president Truman Trygve Lie en de Amerikaanse consul- generaal te Jeruzalem. In Dedemsvaart zijn enkele valse zil verbons van 1 in beslag genomen. De biljetten waren gevouwen, zodat het be drog eerst later werd ontdekt. De briefjes waren zeer onnauwkeurig nagemaakt. Sinds vorige week Maandag werd het zes-jarige zoontje van de heer K. de B. te Klazienaveen vermist. Zaterdag is het' lijkje van de knaap uit het kanaal opge- drëgd. Vermoedelijk is de jongen bij het spelen te water geraakt. Door het feit, dat de christelijke orga nisaties thans werden uitgenodigd, werd haar vrij en democratisch karakter alge meen erkend. Hoewel het anderzijds voor de zo laat uitgenodigde organisaties, die tot nog toe geen enkel document voor de besprekingen in .de conferentie hadden ontvangen en de tijd niet hadden in haar verantwoordelijke organen de kwestie te bespreken, niet mogelijk zal zijn als werkende leden met gelijke rechten en plichten aan de conferentie en het daar aan aansluitende stichtingscongres deel te nemen, biedt het feit van genoemde er kenning een gezonde basis voor samen werking van alle vrije en democratische organisaties van verschillende richting in de geest, als door het I.C.V. steeds voor gestaan. Al bestaat er voor de maand Decem ber geen achterstand bij het passagiers vervoer, dat door de Dienst van hetreis- wezen" in Batavia wordt verzorgd, voor de komende maanden zal dit wel anders worden. Men moet immers verwachten, dat vele landsdienaren het volgend jaar naar Nederland zullen willen vertrekken en dit zal zeker speciale maatregelen no dig tflaken. Er is voor December heel wat scheeps gelegenheid. Donderdag j.l. is het Itali aanse emigrantenschip „Napoli" met 125 passagiers aan boord uit Indonesië ver trokken. Dit schip was op terugweg naar Europa, nadat het emigranten had ver voerd naar Australië. Er was plaats voor 400 personen uit Indonesië, maar wegens tijdgebrek konden slechts 125 personen van deze vervoergelegenheid gebruik ma ken. Op een tweede Italiaans schip, de ..Surriento", dat midden December in Priok wordt verwacht, is plaats voor 700 passagiers uit Indonesië. Half December vertrekt ook het Britse vaartuig „Came- ronia", dat 1300 passagiers uit Indonesië zal vervoeren. Met de „Willem Ruys" en de „Oranje" zullen ongeveer 1600 pas sagiers naar Europa reizen, met vracht schepen ongeveer 250 en met schepen vah de K.P.M. zullen er circa 670 personen naar Europa worden vervoerd. Rechtstreeks contact met Duitse politie We hebben melding gemaakt van de Nederlands-Duitse regeling, welke Vrij dag itl Nordhom is getroffen Voor Cen doeltreffender bestrijding van de misdaad langs de grens. Nader vernemen wij hier omtrent, dat de daar gemaakte afspraken slechts gelden voor het Noordelijk deel van de grens; in Aken zullen ^binnenkort besprekingen beginnen voor een gelijke regeling in het Zuidelijk gebied. In Nordhom is besloten aan Nederland se en Duitse politieambtenaren 50 grens- passen uit te reiken. Daar deze passen slechts toegang geven tot een 15 km. brede strook langs de grens werden bovendien 25 visa verstrekt, in het bijzonder aan mannen van de waterpolitie en van de centrale ter bestrijding van falsificaten. Deze regeling betekent echter niet, dat een Duitse politieambtenaar opsporings bevoegdheden krijgt in Nederland of om gekeerd. Wel zullen nu de politie-autori- teiten van Nederland en DuitBland in voorkomende gevallen sneller met de poli_ tie van het andere land in verbinding kunnen treden om medewerking in te roepen bij het achtervolgen van misda digers. Tot voor kort was het in de practijk niet mogelijk bij misdrijven in het grens gebied rechtstreeks contact tussen de bei de politiemachten te leggen. Ingevolge de bepalingen van de bezetting liep het con tact over Engelse „public safety-officers". Bij hen moesten passen en visa worden aangevraagd. Wanneer deze dan eindelijk werden uitgereikt, hadden de op te sporen misdadigers reeds een goed heenkomen kunnen zoeken. Nu er een Weet-Duitse regering is gevormd wordt het instituut der „public safety officers" ingekrompen. In Hamburg is reeds door de Engelsen een centraal bureau voor de recherche van West-Duitsland opgericht. Dit bureau is te vergelijken met de „Süreté" in Parijs „Scotland Yard" in Londen en de Crimi nele voorlichtingsdienst in Den Haag. Het bureau in Hamburg meeft via radio en telex rechtstreeks contact met het buitenland. Sa* Het was in het jaar 1899, dat de Neder landse provincie van de Paters Francis canen gehoor gaf aan een dringend ver zoek van het Braziliaanse Episcopaat. Het land van het H. Kruis zoals Brazilië ook wel wordt genoemd had te kampen met een groot tekort aan priesters. Om hierin te voorzien zond de Nederlandse provincie een aantal van haar leden. Zij en hun opvolgers hebben zich met hart en ziel geworpen op de grootse taak, die hun wachtte daar aan de overzijde van de Oceaan: nieuw leven brengen in de uitgestrekte parochies van de Staat Minas Geraes. In sommige van deze parochies, waarvan enkele zo groot waren als een Nederlandse provincie, doch elk nauwe lijks meer dan 80 tot 100 duizend pa rochianen# telden, hadden de mensen in jaren geen priester gezien. De Nederlandse Franciscanen hebben zich volkomen ingezet om hierin verande ring te brengen. Langzamerhand begon het parochieel leven weer te bloeien. Nieuwe diocesen kwamen tot stand, waar van één aan een Nederlands Franciscaan, mgr. José de Haas, werd toevertrouwd. De immigrantenpaters" deden meer; zij richtten latijnsê Scholen en colleges op en legden zich ook vooral toe op de jeugd zorg. In 1922 kon een Klein-Seminarie 23) „Ik had niet gedacht, dat we iets dergelijks zouden tegenkomen. Ik heb geen tegenwoordigheid van geest ge noeg gehad, om de touwtjes aan elkaar te knopen, toen ik bericht van de com missaris kreeg. Ik heb er niet aan ge dacht, dat Pond Bay de plaats was, waar Philip Reynard, bijgenaamd de Zwarte, Vos, zijn drukkerij voor vals geld had. Mijn geheugen moet wel vast geslapen hebben. De chef vertelde me alleen, dat een zekere Strawn hem uit Pond Bay opgebeld had, dat hij enkele clichés voor vals geld had ontdekt en dat ik dus hierheen moest gaan, om die eens te be kijken. Ik denk, dat zélfs de chef er niet san gedacht heeft, dat Reynard hier ge woond heeft," ..Drommels, denkt u dan heus, dat Strawn werd vermoord, om die "°lm, die cliché's?" vulde J. B. aan. „Dat heb ik me ook al afgevraagd, jo- eL jy°.ari komt vandaag vrij; Fink en Mudoon hebben opdracht gekregen, die oude schurk te „schaduwen" en na te gaan of hij soms weer iets in zijn schild voert. Gewoonlijk proberen ze het op nieuw, zie je?" „Als die Zwarte Vos vandaag in At lanta vrijgelaten wordt, dan kan hij hat niet gedaan hebben; hij heeft geen tijd géhadj hiereen te komen." J. B. knikte. Achter zich hoorden ze het brommen van een vrachtwagen, een legerwagen, die naar het artillerie- kamp moest. „We boffen!" ..rieP„ Tommy uit, we mogen wel meerijden! Hij stak de hand op naar de militaire chauffeur, maar deze toeterde plagend met zijn hoorn en schoot met onvermin derde vaart Voorbij. „Wat een pech!" riep Tommy; „pro beer dan maar op .gdem te komen, ouwe heer en ploeter weer verder!" Shoreham ligt op ongeveer tien mijl van Pond Bay en een bericht aan She riff Edwars kon deze vlug bereikt heb ben. Toen Bakerville en Tommy dan ook het docl van hun tocht bijna bereikt hadden, kwam hun een rammelende au- to met een vaartje van zowat veertig mijl per uur achterop gereden. „Dat zal de sheriff zijn," meende J. B. „We zullen de zaak aan hem over moe ten laten, als we de kans willen hebben, er bij te kunnen blijven." •De detective stak de hand omhoog en de naderende wagen stopte met veel ge rammel en remgeknars vlak voor de plaats, waar de oprijlaan naar het Boe venhuis op de hoofdweg uitkwam. Het was op het eerste gezicht te ontdekken, dat sheriff Edwards een ambtenaar was, die de plichten van Zijn ambt ernstig op nam. Hij had iets waardigs over zich, waarbij zijn slappe zwarte, breedgerande hoed uitstekend paste. Door zijn mager heid leek hij nog langer dan hij al wu. Zijn zwarte, borstelige wenkbrauwen en zijn geweldige neus, waaronder een snor zat, die veel overeenkomst had met een uitgerafeld eind touw, voltooide zijn ver schijning. „Wat is er hier niet in orde?" vroeg hij, langs zijn stuurrad naar bulten leunend. „Minnie Phelpg zei,dat „kapi tein" Caleb haar heeft opgebeld met de boodschap, dat ze mij hier nodig hadden, omdat er iemand vermoord was. Wat is daarmee?" „Ik weet er liiets van af, sheriff Ed wards behalve dan dat ik toevallig „kapi tein" Caleb zo noemt u hem immers met de telefoniste van Shoreham hoorde praten. Ik ben met de trein van elf uur aangekomen om mijnheer Strawn te spreken voor een ambtelijke kwestie. Mijn naam is Bakerville." De sheriff fronste de wenkbrouwen. „Wat meen Je met 'n ambtelijke kwes tie?" vroeg hij. „Beambte van de geheime regerings diénst", antwoordde J. B. „Strawn heeft gisterenavond mijn chef opgebeld met de mededeling, dat hij een stel cliché's vöór vals geld heeft ontdekt; ik ben hierheen gekomen om die dingen te halen. Dit jongmens hoort bij me." „Hm!" gromde de sheriff, aan zijn snor trekkend, „dan we«t u dus niets van die moord af; ik dacht dat u mij misschien van dat huis uit tegemoet was gekomen." Hij schakelde bruusk over en schoot vooruit, zonder hen uit te nodigen, het laatste eind mee te rijden. verwaande kwast heb lk nog nooit ont- „Dat zal waar zijn dat ik binnenkom!' moet!" Jasper Bakerville glimlachte. „Ik ver onderstel, Tommy, dat Sheriff Edwards een van die mensen Is, die niet goed kunnen hebben, dat ze de eer met 'n ander moe ten delen, als er een geheimzinnig geval moet worden opgelost. Je kunt die man niet nijdiger maken, dan door ook slechts te laten doorschemeren, dat hij wel eens hulp van je nodig kon hebben. Hij denkt natuurlijk, dat ik me met die zaak bemoeien zal, omdat ik detective ben. Maar als het een moord is, dan hebben we niet eens de bevoegheid, om er ons mee te bemoeien, omdat het een misdaad is, die behoort tot zijn rechtbevoegdheid. Toch zullen we trachten, er een kijkje tê nemen. Kom maar mee!" Ze bereikten het sombere oude huis, dat nog somberder scheen door hun we ten, dat er een misdaad was gebeurt. Paul Grimshaw was naar buiten geko men, om de plaatselijke gezagsdrager te ontmoeten. Hij was zoals men verwacht te kon, in hoogst zenuwachtige toestand. „Ik ben de neef van mijnheer Srawn," stelde hij zich voor. „Mijn oom is op zijn werkkamer neergeschotenvermoord." „Wie heeft het gedaan?" vroeg de she riff. Paul schudde het hoofd. „Dat weten we ook niet, sheriff," antwoordde hij. „Ik was beneden bij de baai, toen het gebeurde. Ik ben zoeven in huis terug gekomen. Iedereen is zo overstuur, dat ik de juiste toedracht niet te weten kon korrren. WiU u co goed zijn, binnen te kamen?" bromde Edwards en liep naar de voor deur toe. Bakerville en Tommy kwamen ook juist de stoep op. „Het is beslist een moord", zei Tom my. „Doodgeschoten, zei die neef, in zijn werkkamer". „Bedaar je wat, jochie!" waarschuwde J. B.. hem bij de arm vattend. „Toon om te beginnen je belangstelling niet al te duidelijk, als je niet wilt, dat die hoog mogende sheriff ons allebei het huis uit zet. Hij moet nu eenmaal midden op het tonel staan. Laat hem zijn zin hebben; wij blijven achter de schermen en wach» ten op onze beurt". Het gehele huishouden, bedienden en gasten, was bijeengekomen in de grote zitkamer en allen waren onder de in druk van het ontzettende, dat over het oude huis gekomen was. Op de divan zat Vera Kingslake in oprechte rouw over John Strawn, die haar liefde onbeant woord gelaten had en, trachtte haar ze nuwachtige snikken te smoren. Mevrouw Eastman was gezeten op een stoel met hoge rugleuning met de handen op de gebeeldhouwde armleuningen geklemd en betraande wangen. Ze was nog versuft door de schok, dat de rijke schoonzoon, zo vurig begeerd, haar opeens door het tragische noodlot was ontrukt. Maar haar tranen vloeiden eer uit medelijden met zichzelf, dan uit droefheid over Strawn, die ze meer als een bron van rijkdom, dan als een mens had beschouwd. (Wordt vervolgd). worden geopend dat in 1932 werd gevolgd door een Groot-Seminarie. Nu, na 50 Jaar, is het Braziliaanse Commissariaat der Paters Franciscanen een zelfstandige provincie geworden. BU decreet van 16 November j.l. is deze zelfstandigheid verleend en men mag dit zien als een verdiende beloning voor een halve eeuw uitnemende zielzorg. De nieuwe provincie, waarvan pater Seraphinus Lunter tot provinciaal is be noemd telt thans 157 priesters, van wie er 17 Braziliaan zijn, 33 fraters (op één na allen Brazilianen) en 24 broeders, van Wie 15 Brazilianen. De provincie heeft 8 kloosters en 21 residenties. Er zijn 31 parochies, 5 colleges met in totaal 1000 leerlingen en een inrichting voor me laatsen. Ondanks sterke tegenkanting van de zijde der bestuur-voerende mogendheden, waaronder Groot-Brittannië, heeft de al gemene vergadering van de V. N. beslo ten, dat haar speciale commissie, welke inlichtingen uit niet-zelfbesturende gebie den verzamelt, voor een periode van drie jaar bestendigd wordt. Er werden 30 stemmen vóór en 12 tegen uitgebracht, bij tien onthoudingen, o a. van de V. S. Tegen het verlenen van ruimere be voegdheden aan de commissie stemden Groot-Brittannië, Australië, België, Ca nada, Frankrijk, Luxemburg, Nederland, Nieuw-Zeeland Noorwegen, Zweden, Turkije en Zuid-Afrika. De dag daarvoor had Hector McNeil, de Britse minister van staat, verklaard, dat Groot-Brittannië zou weigeren inter nationaal of vanwege de V. N. inmenging toe te staan in de wijze waarop Groot- Brittannië zijn koloniën bestuurt. Hij legde er de nadruk op, dat Groot- Brittannie zich niet gebonden zal achten door een besluit van de V. N. met be trekking tot gebieden, die geen zelfbe stuur hebben. Vorige week werd op de Tongerseweg onder Maastricht de 73-jarige H. P. uit Wolder door een Belgische auto aangere den, Het slachtoffer, dat behalve een beenbreuk verschillende inwendige ver wondingen opliep, is Vrijdag overleden. Tegen de automobiliste, mej, A. N. uit Thienen (Belgisch Limburg), is proces verbaal opgemaakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 5