REVOLUTIE verslindt haar kinderen Slotacte: galg of vuurpeloton Hogere dividenden in de V.S. K tm Stormhoek Atoomhulp uit V.S. aan Rusland Zuiderzeewerken zullen worden voortgezet In 1950 Oosterpolder aan bod Netelige situatie in Surabaja Gebedsactie voor het H. Land Hoe is de stand in „koloniën"? Etna- uitbarsting geëindigd Reserve kweken bij het onderwijs Aanvraag zian 20 milltoen gulden DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Er dreigt weer extra hoogspanning Zelfs kleinhandel keerde meer uit Sukarno 4 Januari naar Batavia Duitse marsmuziek Leven in Polen hard In de Nieuw plan der regering op stapel De „Nijmegen -ramp Aanvallenberovingenziekenhuis 0 De bemoeienis der V.N. met de niet-zelf- besturende gebieden De „Prins Hendrik" terug bij Scheldeveren 71ste JAARGANG DINSDAG 6 DECEMBER 1949 No. 21100 DANKSTOND IN HET KERKJE VAN BRONTE voor baretten- en laarzenpartij NU EN DAN REGEN De ,.Vblkspolitie" in gala tijdens de feestelijkheden ter gelegenheid van Fiecks benoeming door Moskou tot president van de Oost-Duitse republiek. Pieck neemt zijn pretorianen de revue af BEDROGEN JEUGD PRESTWICK-DEBAT IN HET, LAGERHUIS NIEUWE KRUISTOCHT VAN GEBED ENGELAND, FRANKRIJK EN BELGIE IN VERZET DB KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R-K.. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3 90 per kwartaal, f 1.30 per maand, f 0 32 per week Directeur: J KUUPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. STU*™ LEO J M- BAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ct? per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Een Frans blad maakte dezer dagen de opmerking, dat als de jongste bijeen komst van de kominform (welke kort geleden eindigde) twee jaar geleden was gehouden, de ereplaatsen zouden zijn ingenomen door maarsohalk Tito voor Joegoslavië, Kostov voor Bulgarije, Go- mulka voor Polen, Dodji Kotche voor Albanië, Lazio Rajk voor Hongarije en generaal Markos voor Griekenland. Deze opsomming is inderdaad waar heidsgetrouw: juist deze mannen waren door het Kremlin uitgekozen om de ko minform te stichten, te leiden, te propa geren tot het machtigste aanvalswapen tegen' niet-communistische landen te organiseren. get is nog steeds, zoals het altijd is geweest: de revolutie verslindt haar kin deren. En dan komen ons de juist ge noemde namen weer voor de geest: ge neraal Markos bevindt zich, om de gun stigste uitleg te aanvaarden, in een of andere modelgevangenis van Moskou; Lazio Rajk is terechtgesteld, wat eigen lijk een heel „zachte" straf is voor een man, die in Spanje in de voorste rijen van het rode leger heeft gevochten en nog niet hersteld van een zware ver wonding, in Hongarije de ondergrondse strijd tegen de nazi-overweldiger aan bond; Dodji Kotche is als verrader ge fusilleerd; Kostov wacht hetzelfde lot; alleen Tito staat nog aan het hoofd van zijn land, maar is uit de kominform ge worpen, als „de leider van een bende verraders en spionnen die zichzelf aan de geheime diensten van het Ameri kaanse oorlogskapitalisme hebben ver- kMen'krijgt bij een dergelijke beschou- waarbii men niet mag vergeten, X.? deze mannen niet alleen terecht ♦«„den maar steeds tezamen met een S can de hS* leider, hunner partij de indruk, dat al de satelliet staten werden geregeerd door een kliek spionnen en verraders. Op hen kon Mos kou de hand leggen, maar wat zou er gebeuren met de besturen van de Ne derlandse, de Franse, de Italiaanse com munistische partij, als het 2£lie2etzeifde in die landen de macht kreeg. eds is als achter het «zer^1or|°rn geiiquideerd gebeurd: zij zouden worden slot_ Htn H°i ealgUofShet vuurpeloton. Dit tra gisch einde zulten zij slechts zó lang ontgaan! als zij door de Westerse demo cratieën worden beschermd Overigens verbazen we ons niet al te aeer, of in het geheel niet, by al wat we in satellietstaten zien gebeuren. We kennen die „vonnissen uit net le- ven van moedertje Rusland zelf, waar zuiveringsprocessen steeds aan de jP vraren en nog zijn, onder het tsaris- °ra? rpojem en onder de communis- tl SCu jirtatuur. En ongetwijfeld ver- tische d ju het Westen slechts N welen, welke op irrader of sPi°"'v w"cn de eigen men- Niet alleen echter tege hoogste al zijn het ook maar s Kremlin, dat achter al deze proeessen zit, te velde. Iedere buitenlander in de satellietstaten is automatisch verdacht van verraad en spionnage. En het maakt daarbij weinig verschil uit, of hij een gewone zakenman of een officiële diplo matieke vertegenwoordiger is, of een of andere positie tussen deze twee functies bekleedt. Nu is spionnage in de jongste tijden een zeer ingewikkeld begrip geworden. Vroeger werd zij beoefend om achter diep verborgen militaire, industriële of han delsgeheimen te komen. Daarnaast stond het hele openbare leven, waarin een ieder een blik kon slaan; en sommige landen hadden hun economie zo statis tisch geboekstaafd, dat een binnenruk kende vijand zich de in elke boekhandel te verkrijgen maand- en jaaroverzichten maar behoefde aan te schaffen (hij had het overigens natuurlijk al lang gedaan) om precies te weten, wat en waar hij in beslag kon nemen. Maar achter het ijzeren gordijn be staan er niets dan geheimen. Feiten, die men van de openbare straat kan waarne men, zijn even geheim als die, welke zichin de directiekamers of in de rege- ringsbureaux afspelen. En daarom is elke buitenlandse consulaire of diplomatieke ambtenaar, wiens taak het toch is zijn regering over de belangrijke gebeurte nissenin het. land, waar hij geaccredi teerd is, in te lichten, ipso factó een verrader van geheimen, een spion, wil het Kremlin dus om een of andere reden een land onaangenaam zijn, dan wordt eeh' van diens ambtenaren in een der sa tellietstaten van spionnage beschuldigd. Kan het de man arresteren, welnu, be kentenissen kunnen gemakkelijk worden afgeperst. En het diplomatieke incident is geconstrueerd. Dergelijke verwikkelingen, reëel van niet veel betekenis, hebben we al heel wat beleefd; maar nog geen enkele maal hebben ze zulk een omvang aangenomen als thans bij de Frans-Poolse spanning Want tegenover de enkele honderden Fransen die in Polen wonen, leven meer I dan een half millioen Polen in Frankrijk.i En van dezen is, volgens betrouwbare I gegevens, ruim een-derde in zeer actieve I communistische bonden georganiseerd. I Tot dusver had het Franse ministerie van buitenlandse zaken terwille van de goede verstandhouding met Warschau, reeds j lang gereedliggende maatregelen tegen deze ondermijnende bonden tegengehou den. Daarom is het eigenlijk onbegrijpe lijk dat de Poolse regering ineens zo agressief tegen Frankrijk is geworden. De bewoners van het dorp Bronte op de helling van de Etna hebben zich Maan dag in hun witgekalkte kerkje verenigd om God te danken voor de redding van hun woonsteden, die door de jongste erup ties van de vulkaan werden bedreigd. In het laatste stadium van de erupties der afgelopen dagen scheen het, dat het dorp Bronte door de lavastromen verzwolgen Parijs heeft teruggeslagen en als het |20U wor(jen_ De be.woners hadden hun hut. voet bij stuk houdt, wat helaas niet al tijd het geval is, zou het. door de Polen wat luchthartig geworpen steentje wel eens heel brede kringen kunnen hebben. ien we percent van de gru- fractie v beschuldiging van weien, welke op verrader of spion j. eigen Niet alleen echter ae j,, sen, al zijn het treWt het communistische partijleiders, Te Djocja heeft de heer Yamin tegen, iel blad Nasional verklaard, dat de 2Verdementen 15 Dec- aan de R-LS. zul- fepa worden overgedragen- De presi- len worne de vormmg van een vCu 0i voor de R.I-S. zullen 22 Dec. ge- kabinet voor Hatta zullen om_ streeks^' Januari hun zetel naar Batavia V YPatófzêide tenslotte: „daarna zullen x ami" vaor de opneming van Irian Nieuw-Guinea^ in het gebied van de RIS. voortzetten". Te Muenchen is een nieuwe partij, ge naamd „Intersoziale Partei", opgericht door een beroepsmusicus, Aloys Meier. Eén der punten van het program der partij is volgens de „Abend Zeitung", de oprichting van geüniformeerde partij eenheden met baretten en laarzen. De oprichter verklaarde hierover, dat hij geen militaire organisatie wilde maar „mensen moeten marcheren en dis cipline leren" Hij heeft reeds marsmu ziek voor dit doel geschreven. w eerbericht De verwachting geWig van heden 3 tot morgenavond luidt; S Meest zwaar bewolkt met dan regen. Matige tot krachtige en aan de kust later harde of storm- j achtige wind tussen Zuid-West en t West. Ongeveer dezelfde tempera- tuur. Woensdag 7 December: Zon op 8.33 uur, onder 16.30 uur; maan op 17.35 uur, onder 10.56 uur. zen reeds verlaten om zich op lager ge legen punten in veiligheid te stellen en stortten gebeden, dat hun haardsteden voor de naderende lavastroom gespaard zouden blijven- Volgens deskundigen kan de uitbarsting thans als geëindigd beschouwd worden. Wel zijn voorheen vruchtbare velden door de lava overstroomd. Auffrey, de Fransman, die tijdens de reis van de Fransen, die zo pas uit Polen gewezen werden, in Duitsland in de buurt van de Zwitserse grens uit de trein verdween, js onder geleide van twee Franse pobtie-inspecteurs te Parijs aangekomen. Deze verklaarden, dat Auf frey zich niet in arrest bevindt, doch dat de veiligheidsdienst hem wil onder vragen. De gehele nacht sprak Auffrey in de trein over Polen zo verklaarden de inspecteurs- Het leven in Polen was erg hard voor hiern geweest. Auffrey spreekt veel beter pools dan Frans. Louis Russel, een vooraanstaand lid van de commissie van onderzoek inzake on-Amerikaanse activiteit van het huis van afgevaardigden, heeft te Washington verklaard, dat de commissie over bewe zen beschikt, dat in 1943 tot driemaal toe verschepingen van grondstoffen voor de productie van atoomenergie uit de V. S. naar de sovjet-unie zijn ge zonden. De goederen en documenten waren ver- De bemanning van de vergane kustvaarder „Sandbergen" redde veel meer dan het vege lijf. In hotel Augusta in IJmuiden vonden rust bij een kopje koffie. Staande kapitein Roossien. met zij Ondanks de terugslag, die zich enige tijd geleden in de V.S. voordeed blijkt het, dat de in de eerste drie kwartalen van dit jaar in 'contanten uitbetaalde di videndend 8.2 pet hoger waren, dan het vorige jaar. Ofschoon dit tot tevreden heid stemt, heeft dit natuurlijk aanleiding gegeven tot verdere eisen van de kant van de arbeiders voor pensioenregelingen en niet zonder succes. Een berekening van de New Yorkse effectenbeurs toont aan, dat 84 pet van alle genoteerde fondsen tot dividend betaling kwam, vergeleken met 86 pet het vorige jaar. Nu steeg het aantal ge noteerde fondsen met Ai tot 1.018, voor namelijk als gevolg van de ontbinding van een aantal grote holding maatschap- Pijen, die in delen uiteen vielen, welke weer op hun beurt hun aandelen in de notering zagen opgenomen. 3ij 30.5 pet van de genoteerde fondsen was het dividend in 1949 groter dan in dezelfde periode van 1948, terwijl in 1948 ongeveer 49 pct van de maatschappijen */P<.r Aividend declareerden dan in 1947 Met betrekking tot 172 genoteerde aandelen werd het dividend verminderd e, ?nSeren. werd.het gepasseerd of uitgesteld. De cijfers voor 1948 waren resp. 99 en 25. De aandelen groepen, die een dividend stijging van 10 pet of meer te zien gaven waren o.a. luchtvaart, automobiel industrie, chemische- en electrische in dustrie, landbouwmachines, kleinhandel, ijzer en staal, tabak en openbare diensten. De groepen voedingsmiddelen en dran ken, mijnbouw en rubber yeidaagden hun dividenden met 10 pet of meer. Onder deze laatste afdeling vallen ook de maat schappijen, in de v-s-> °je,5un werk terrein in het buitenland hebben. De dividendstijging in de groep klein handel heeft wel enig opzien gebaard, omdat jufst in deze bedrijfstak zich ge- durendi min of meer langere perioden afzetmoeilijkheden hebben voorgedaan. Toch noteerde deze bra"ch w taar dat 11.3 pet hoger lag, dan het vorig jaar Nu hoeft men geen vaste reiatie tussen winsten en dividenden aan te nem komt immers voor, dat een ge 8 winstdaling gepaard gaat met handna van het dividend. De groep, die de grootste stijging van dividend noteerde was de automobiel industrie. waar een vooruitgang van 32.8 pet werd genoteerd. Daarop volgde de ijzer- en staalindustrie (39 onderne mingen) met 18.7 pet meer dan in de eerste drie kwartalen van 1948. Vervol gens, de chemische industrie (79 onder nemingen) met 14.3 pet en de luchtvaart (24 ondernemingen) met 14.1 pet meer. In de groep, die omlaag ging staat de mijnbouw op de eerste plaats met 11.5 pet, voedingsmiddelen en dranken met 1C.1 pet, ruK- - (10 ondernemingen) met 11.6 pet en de textielindustrie (43 onder nemingen) met 8.1 pct. De Amerikaanse maatschappijen, die haar werkterrein in het buitenland heb ben betaalden 11.8 pct mind r, de pa pier- en publiciteitsindustrie 3.4 pct min der, voornamelijk als gevolg van de hogere kosten en wat betreft de kranten e.d. wegens hogere kosten voor arbeids krachten en papier. Naar het A.N.P. verneemt overweegt de regering een plan om zo spoedig mo gelijk te komen tot een aanvulling van de onvoldoende reserve aan onderwij zend personeel. De beschikbare plaatsen zijn weliswaar thans bezet, maar doen zich vacatures voof, dan is het vaak niet mogelijk, daarin te voorzien, vooral in de uithoeken des lands. Daarbij komt, dat op grond van het bevolkingsaccres in de jaren 1952 en 1953 een tekort kan worden verwacht. Er valt,- aldus A.N.P. niet te zeggen, hoe groot dit tekort zal zijn, wel dat het van tijdelijke aard zal blijken en dat het zo nodig zou kunnen worden opgevangen binnen de grenzen van de huidige leerlingenschaat Terloops wor de opgemerkt, dat de gemiddelde klasse bezetting de laatste jaren iets gunstiger is geworden- Deze is namelijk terugge lopen van 37.8 in 1936-38 tot 35 thans. Ook zijn er nu 1206 personen meer in opleiding voor de akte lager onderwijs dan verleden jaar. Behalve dat de normale opleiding door het beschikbaar stellen van beur zen gestimuleerd wordt, wil de regering de meest geschikten onder hen, die op wachtgeld zijn of zullen komen, bij een speciale cursus of cursussen onderbren gen, waarbij men twee vliegen in een klap wil slaan. Ten eerste krijgt het on derwijs daardoor de beschikking over meer leerkrachten en ten tweede zijn zij, die zich zullen aanmelden, sociaal geborgen. De duur van de cursus zou moeten afhangen van de vooropleiding welke de candidaten reeds ontvingen. Ggstreefd zal waarschijnlijk worden naar het kweken van een reserve tussen de 500 "en 1000. pakt in kpffers. Jordan had, zo zeide hij, de eerste drie of vier partijen laten door gaan. Daarna had hij aan de ministeries van buitenlandse zaken en oorlog ge vraagd, of de koffers diplomatiek on schendbaarheid hadden. „Het ministerie van buitenlandse za ken antwoordde nooit, maar dat van oorlog deelde mede, de Russen op alle manieren te belpen en hen nooit lastig te vallen". De radio-commentator Fulton Lewis jr. beweerde gisteren, dat 't de voormalige Amerikaanse vice-president Henry Wallace, de regeringsautoriteit achter de schermen was, die er op aandrong, dat atoonimateriaal en plannen tijdens de oorlog naar Rusland gezonden moes ten worden. Waarnemers wijzen erop, dat de inlich tingen over verschepingen van splijtbare materialen naar Rusland niet nieuw zijn McDowell heeft reeds vorig jaar hierover in het parlement en voor de pers gespro ken. „G.L.-Joe" is voor de Amerikanen, wat i voor ons „Jan Fuselier" is, n.l. de gewone, j zwoegende, transpirerende en kankerende soldaat, die de zaak toch maar „fikst". Over deze G.I—Joe lazen we enkele maan- i den geleden een ontboezeming in de „Ca- tholic Worker", het blad van de katholieke j arbeiders in Amerika. Het ging over een I jonge kerel, die zich als vrijwilliger had gemeld voor het leger en wat die jongen zei, was voor ons aanleiding het artikel uit te knippen. Want juist nü. op het ogenblik, dat tussen Indonesië en ons land een soort veerdienst wordt onderhouden, om de mi litairen zo snel mogelijk naar huis te bren gen is dit verhaal over G.I.-Joe belang rijk. Waarom tekende die jonge Ameri kaan, waarom vluchtte hij in 't khaki? En zijn de teleurstellingen welke 'n jonge Amerikaan tot de stap noopten, nie inter nationaal? Gelden ze niet in vrijwel gelfjke mate voor iedere jonge man, onverschillig waar hij ook woont? Moeten we dusals we onze militairen weer in de samenle ving willen opnemen niet uitermate, scherp opletten, of de ongunstige om standigheden al verdwenen zijn, of mis schien nog kunnen worden aangepakt? „Bedrogen jeugd" zegt de schrijver'in de ..Catholic Worker" en hij schildert ons zijn Joe als een normale na-oorlogse jongen in de maatschappij van onze tfjd Hij ploeterde in een fabriek met nog te veel van de na-oorlogse mentaliteit in zich, om het doel van het leven juist te zien. Voor hem golden slechts de toe komst, de kans om eindelijk eens te trou wen en genoeg geld, om een gezin te on derhouden. Doch hoe was de bittere wer kelijkheid? Voor zijn baas was hij slechts een factor, welke uitsluitend voor de jaarlijkse verlies- en winst-rekening enige betekenis had en de woningnood leerde hem schrikbarend duidelijk, dat een gezond huwelijk aan vele gevaren ia bloot gesteld. Overdreven, zegt ge? Inderdaad, maar in wezen is dit toch de kern van het pro bleem, dat we bij de terugkomst van tien duizenden militairen dienen op te lossen. Er mag niet langer geaarzeld worden om de toestanden, waarvoor ze zijn gevlucht- met kracht aan te pakken. En het ergste, waaronder ze leden was de knagende angst en de verstikkende onzekerheid, of zij hun bestaan en hun leven verdienden. We moeten hen weer de diepere zin voor het leven bij brengen, maardan moe ten we er ook blijk van geven deze diepere zin zelf te begrijpen. En hieraan mankeert het helaas nog al te vaak, omdat de mens zijn roeping heeft verloren. Het materialisme staat in haast ieders vaan geschreven en met deze vanen zullen we de toekomst van ons land aan de kade gaan begroeten. Het zij zo, maar beseft dan, dat niet alleen de jeugd, ifïaar ons gehele volk op de gladde helling der verpaupering geraakt. ROERGANGER. Herbert Morrison, de voorzitter van het Britse .Lagerhuis, heeft medegedeeld, dat Donderdag a.s. in het Lagerhuis ge debatteerd zal worden over het optreden van de'minister van burgerluchtvaart Lord Pakenham, ten aanzien van het onderzoek naar de ramp met de „Nij megen" bij Prestwick in October van het vorig jaar Het debat zal gehouden wor den op verzoek van de oppositie. Tiidens het week-emde hebben zich te' Surabaia enige gevallen van terreur 'voorgedaan Zaterdag werd op de pasar voorgedaan. „talletie door ongeveer Wonokromo een stane plunfe7daPwadarnaedengehcle pasar werd leeggeplunderd. In een ander geval werd een bewoner uit zijn huis gehaald, mishandeld en in het water geworpen, waarna hij met ernstige verwondingen in het ziekenhuis werd opgenomen. Zaterdagavond werd de boerderij Dankmeijer aan de stadsgrens te Wono- tjobo door 20 bendeleden overvallen, waarbij een schrijfmachine en andere zaken werden geroofd. Voorts keerde een water tankauto van de politie, die de detachementen der politie aan de rand van de stad van water moet voorzien, niet terug. Gerapporteerd werden drie berovingen met geweld, verschillende grote diefstallen en twee ontvoeringen. Zondagmorgen moest de politie te Su rabaja het vuur openen op een menigte van 1000 man, tijdens een demonstratie van betjakbestuurders, die kwamen pro testeren tegen de arrestatie van een bet jakrijder. Het salvo veroorzaakte vier gewonden, van wie er een zwaar was getroffen. Dr. Koets noemde gisteren de toestand in Surabaja netelig. De voorzitter der Ned. delegatie en de republikeinse mi nisters van binnenlandse zaken en defen sie gaan Donderdag derwaarts om over de veiligheid te spreken. Binnen niet al te lange tijd verwach ten allen, die zjjn geïnteresseerd bij de Zuiderzeewerken, een belangrijke beslissing van de minister van Verkeer en Waterstaat: het besluit namelijk dat in 1950 de Zuiderzeewerken zullen worden voortgezet. Dat dit besluit zal komen staat vrijwel vasl, het is trou wens in overeenstemming met een advies van de Zuiderzee-raad. Alleen hoopt men van" de Marshall-admini stratie tijdig goedkeuring te krijgen om uit de ECA-gelden 20 Millioen gulden voor dit werk te besteden. Het is de bedoeling, dat het volgend jaar wordt begonnen met de eerste helft van de Zuid-Oostpolder, de zogenaamde Oosterpolder. Het is een werk van zeven jaren. Zes jaren zullen nodig zyn om dit gebied van 50.000 hectaren in te dijken. In het zevende zal dan de drooglegging kunnen ge schieden. Het ontginnen en In cultuur brengen van deze „beste aller Zuider- zce-polders" zal daarna nog verschei dene jaren vergen. De Oosterpolder zal deel uitmaken van de Zuid-Oostpolder, die in totaal ruim 95 000 hectare groot zal zijn. Zodoende zal de Westelijke dijk van de Oosterpol der die na voltooiing van de Zuid-Oost- polder slaperdijk zal worden, by de ver- dere werken een extra beveiliging tegen overstromingen en inundermgen vormen. In de Oosterpolder zal de toekomstige hoofdstad van het Zuiderzeeland komen te liggen. De ontwikkelingsgang van deze stad, die voorshands op 30.000 inwoners wordt berekend, zal de uitvoering van de rest der werkzaamheden ten goede kunnen komen. Langs de oude Zuiderzeekust zal de Oosterpolder begrensd worden door het Eemmeer langs Gelderland en door hei Ketelmeer langs Overijssel en de Noord oostpolder. Deze meren worden ter hoog te van Kampen door een dam met sluis gescheiden. In het Eemmeer, dat later ter hoogte van Huizfen via een sluis ver bonden zal worden met het IJ-meer. hoopt men een belangrijke boezem voor drinkwater te vinden. Tal van beken komen er in uit. Dit grote meer zal bovendien de uitdroging van de Veluwe- rand moeten tegengaan De IJssel zal via het Ketelmeer langs de N.-O.polder in rechtstreekse verbinding blijven met het IJsselmeer, dat een zeer grote waterboezem blijft. Het IJmeer met Gooimeer en Gouwmeer vormen de derde boezem met het geprojecteerde 400 meter brede middenkanaal, welk kanaal tussen de toekomstige Zuidoostpolder en Zuid westpolder (57.000 ha.) door zal lopen naar het IJsselmeer. Een deel van de Zuidwestpolder, die het eiland Marken gaat bevatten, zal aan het vasteland van Noord-Holland grenzen. Bij Hoorn blijft een klein meer over. Voor het zover is. zullen echter nog enige tientallen jaren móeten verstrijken, indien men tenminste na het gereedkomen van de Oosterpolder direct verder zal kunnen werken. Deze Oosterpolder, die dus waarschijn lijk reeds in 1960 ten dele of geheel in cultuur kan zijn. wordt met een veer of een brug, die qua omvang veel van de Moerdijkbrug zal hebben, verbonden met de N.-O.-polder Deze brug zal een be langrijke schakei zijn in een nieuwe grote weg Amsterdam-Groningen. Aangezien dit tracé het enige geschikte is om er ook een spoorweg te leggen, is het bouwen van een nieuwe spoorverbinding recht streeks met het Noorden hier niet uitge sloten. De Oosterpolder krijgt bovendien ver binding met het oude land door dammen en bruggen bij Harderwijk en Elburg. Het tweede deel van de Zuidoostpolder krijgt behalve via de sluisdam bij Huizen ook in de richting Utrecht brugverbindingen bij Nijkerk en Muiderberg. De grond van de Oosterpolder zal zeer goede landbouwgrond zijn, omdat deze goeddeels uit zware klei bestaat. Men heeft over het gehele in te polde ren gebied vele proefboringen, sommige tot 300 meter diepte, verricht en daarbij is gebleken, dat het zoutgehalte hier zeer laag is. De vooruitzichten voor de Ooster polder worden, agrarisch bezien, zeer gunstig geacht. Deze „vrije schilders" verwierven de eerste prijs bij de Sinterklaas- studentenrijjool te Utrecht. Het portret van St. Nicolaas was verplicht gest eld. De beheerscommissie der Verenigde Naties heeft zich wederom bezig ge houden met het samenstellen van' een speciale commissie, die tot taak zou krijgen, de V- N. inlichtingen te ver schaffen over de wijze waarop koloniale mogendheden afhankelijke gebieden be sturen en de algemene vergadering heeft haar goedkeuring gehecht aan de instel ling van een dergelijke commissie, die gedurende drie jaar moet fungeren. Besloten is dat zestien landen in de speciale commissie zitting zuilen hebben, namelijk de acht mogendheden, die afhankelijke gebieden besturen Groot- Brittannië, Frankrijk, België, Nederland, de Verenigde Staten, Australië, Nieuw- Zeeland en Denemarken en acht an dere staten, die daartoe door verkiezing zullen worden a-ngewezen. Deze acht zouden dan voor wisselende perioden in de speciale commissie zijn vertegen woordigd. Groot-Brittannië, België en Frankrijk weigeren echter hun medewerking te verlenen aan de ten uitvoer legging van dit besluit van de algemene verga dering- Zij verklaren, dat de instelling der speciale commissie in strijd is met het handvest der Verenigde Naties- Inmiddels zijn de ,acht andere staten", die in deze speciale commissie van de V. N. vertegenwoordigd zullen zijn, reeds gekozen. De Sovjet-Unie, Egypte, India en Brazilië zullen gedurende drie jaar leden der commissie zijn, Mexico en de Philipijnen twee jaar en Venezuela en Zweden één jaar. De Britse minister van staat, Hector McNeil, leider dt Britse delegatie bij de V.N. keert in de loop van de volgende week uit de Verenigde Staten in Enge land terug. Hij zal onmiddellijk na aan komst bij minister Bevin verslag uit brengen over de wens -er V.N. om het oppertoezicht uit te oefenen over de Britse koloniale gebieden. Het voltallige Britse kabinet zal waarscbiji-."k een zitting aan een be spreking ,an de resolutie der algeme ne vergadering wijden. Wellicht'zullen Engeland en de andere koloniale mo gendheden weigeren, de resolutie ten uitvoer te leggen. Er wordt te Londen op gewezen, dat de beheerschapsraad der V.N. slechts het recht heeft tot oppertoezicht op vroege re mandaatgebieden van de Volkenbond. Als gevolg van een dringend verzoek van Z. H de Paus om de gelovigen en speciaal de jeugd aan te sporen tot eea nieuwe kruistocht van gebed tot het On bevlekt Hart van Maria voor het verkrij gen van een juiste oplossing in het Pa lestijnse vraagstuk hebben de bisschop pen van Nederland een herderlijk schrij ven uitgevaardigd Zij zeggen daarin: „Waar de Paus een verlangen te ken nen gaf, heeft katholiek Nederland nog steeds door spontane en ijverige mede werking zijn trouw en aanhankelijkheid aan de Plaatsbekleder van Jesus Christus betoond. Zo vertrouwen Wij, dat gij ook nu met een zelfde ijver zult willen vol doen aan de wens van de H. Vader die begrijpelijkerwijze ernstig bezorgd is voor de bescherming van de belangen en rechten der katholieken in het U. Land en voor de beveiliging van de plaatsen, waaraan zo innig verbonden is de herin nering aan Christus' blijde boodschap van vrede liefde en rechtvaardigheid. Wanneer wij bij het naderen van het Kerstfeest ons weer dieper bezinnen op de H. Geheimen onzer Verlossing, zal het ons niet moeilijk vallen in gedachten te gaan naar Palestina en vooral de jeugd ook te bezielen voor het land, waar Jesus geboren werd uit de Onbevlekte Maagd Maria, waar Hij leefde, leed en stierf en door Zijn Kruisdood en Verrij zenis de redding van het mensdom be werkte. Terwijl door het Instituut der Ver enigde Naties overwogen wordt hoe de H.H. Plaatsen in de toekomst he' meest geschikt kunnen worden beschermd le gen oorlogsgeweld, maken Wij de zorg van de Paus tot de Onze en Wij grijpen naar het middel, dat de H. Vader ons aanwijst: Toevlucht tot het Onbevlekte Hart van Maria in een nog dringende» kruistocht van gebed. Aan het Nationaal Apostolaat van het Onbevlekt Hart van Maria, gevestigd te 's Hertogenbosch (De Carmel, Clarastr 22), gaven Wij de opdracht voor deze aan de novene vóór Kerstmis van 16 tot 25 December a.s., door het dagelijks bid- den van het „Gebed tot het Onbevlekt de Paus om de gelovigen en Bart van Maria voor Palestina", terwijl Wij U dringend aanbevelen, om gedu rende deze Novene zoveel mogelijk de H. Mis bij te wonen. Van harte hopen Wij, dat zowel de volwassenen als de jeugd met grote edelmoedigheid aan deze kruistocht van gebed zullen deelnemen en met vurige aandrang zich zullen richten tot het On bevlekt Hart van Maria, opdat Zij, aan Jezus tonende Haar heTTTg en liefdevol onbevlekt Hart, moge verkrijgen, het geen wij verlangen: de zekere veiligheid voor de H-H. Plaatsen van het H. Land". Op 10 December zal er in de vloot der provinciale bootdiensten in Zeeland een schip gaan meevaren, dat in de oorlog goede diensten heeft bewezen. Het is de in 1933 gebouwde veerboot „Prins Hen drik", die in de Meidagen van 1940 een werkzaam aandeel had in het transport van de Franse hulptroepen naar en van. de Zeeuwse eilanden. Bij de terugtocht van deze troepen liet men het schip zinken bij Breskens. Enige tijd daarna werd de „Pains Hendrik" gelicht. Het schip bleek zich kranig te hebben ge houden, doch een grondig herstel was noodzakelijk. Men heeft het aan de nieuwe eisen van het vervoer aangepast en 10 meter ver lengd. Tijdens de bezetting moest hieraan reeds worden gewerkt, maar het herstel is toen zoveel mogelijk getraineerd Van daar, dat de vernieuwde „Prins Hen drik" eerst medio September 1948 zijn proeftocht maakte. Toen bleek, dat de machines ernstiger hadden geleden van het verblijf onder water, dan men had gedacht. Ook deze zijn thans hersteld, *odat een vrijwel nieuw schip a.s. Zater dag aan de provincie Zeeland zal wordéa overgedragen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1