Koninklijke Nederlandse Voetbalbond bestaat zestig jaar De geschiedenis in zijn leiders geschetst Nieuwe sensatie om Van Meegeren R De Zwarte Vos m n n m 'nm n Een tweede „Avondmaal" in zijn atelier gevonden VAN M/ENTJE KWETTER Uit de sportwereld GESTREMD LUCHT VERKEER iü m up 1 m Nieuw voorstel inzake Jeruzalem Schreieder door de ruiten Cochran ambassadeur in Batavia Onthullingen van prof, Coremans ADIO programma m P P m HP ÜP SP ^p p1 W, §R DINSDAG 6 DECEMBER 1949 PAGINA 2 In de branding (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Gedurende 3i/2 uur hebben wij ons gisteravond in het museum van het Jubelpark te Brussel, waar een „slotcontroverse" over het geval van Meegeren was aangekondigd tussen de Belgische prof. F. Coremans, directeur van het centraal laboratorium der musea van België en de Brusselse kunsthandelaar en restaura teur Jean Decoen, afgevraagd: of wij een geschiedkundige ge beurtenis op kunsthistorisch gebied, of een politieroman aan het beleven waren. Achteraf bleek, dat wij getuigen waren geweest van de twee tegelijk, met een zo pakkend slot als men in politie romans zelden te lezen krijgt, want Coremans' apotheose van het alles was, dat er niet één „Laatste Avondmaal" van de hand van Han van Meegeren bestaat, maar twee! Inlet UIT HET MUS' VERTAALD DOOR SEBASTl AAN No. 21 DE EERSTE VAN DE BROED- MAAND We kwamen maar net op hét nippertje thuis, om het vijfde eitje bij de andere te leggen. Maar Mien, zei Mama Vier is toch meer dan genoeg Dat dacht ik ook, Mama, glim lachte ik bedeesdMaar het kwam nu eenmaal Enfin, vond MamaTen slotte moeten jullie het zelf weten. Wat ze daarmee bedoelde, weet ik niet precies, het kan me ook weinig schelen, want ik heb nu wel wat anders te doenvijf eitjes uitbroeden is geen kleinigheid! Het komt bijna nooit voor!, zei Jan trots.Ik heb het in de krant laten zetten. Het is toch niet waar, zeker? vroeg ik verschrikt. Geloof maar van wel, zei Jan Ha, daar is ie al! Voor ik kon protesteren flitste een blitzlicht aan en ik stond met mijn aanstaande vijfling op de kiek. Had U niet beter kunnen wachten, tot ze er werkelijk zijn, vroeg Papa boosHet kunnen best allemaal stinkies wezen. Man toch, kreet Mama vanuit haar eigen kamer, waar ze zelf aan het broeden is. Die mannen., die mannen., zuchtte zij kop-schuddend. Die mannen kregen het bepaald benauwden even later waren Mama en ik heerlijk rustig alleen, de deur tussen de broedkamers stond open en we konden gezellig samen babbelen. Trek het je maar niet aan, Mien, troostte Mama:Het kan best allemaal goed aflopen, hoor! DE GEVOLGEN LIETEN NIET OP ZICH WACHTEN HET DEENSE ELFTAL VOOR AMSTERDAM Door C, B. Booth. (Wordt vervolgd). terlouw DAMRUBRIEK -> ül „Jm m HP iü ÜËi De K. N. V. B. viert in de komende dagen zijn zestig-jarig bestaan. De Voetbalbond heeft ontelbaar velen ontspanning, genoegen en gezondheid geschonken en hun in het leven een herinnering mee gegeven vol licht en schaduw, van vreugde en smart, maar een film, die de speler, later man geworden, kan afdraaien op elk moment van de dag, waarin hij steeds opnieuw terugvindt de warmte van zijn zonnige jeugd. Daarom is er reden tot dankbaarheid, tot vreugde en tot feestvieren. De gehele geschiedenis van de KNVB Is die van het scheepje, dat langs moei lijke vaargeulen en klippen, dwars door de branding heen tot de kalme zee tracht door te dringen. Over de vóórtijd van het georganiseer de voetbal schrijven we niet; we hebben daarover onlangs nog het een en ander in deze kolommen vermeld. Ons aan vangspunt ligt dus op 8 December 1889, de dag waarop de bond in Café „Cen tral" te Den Haag werd gesticht; toen pas liep het schip van stapel. Zijn gezag voerder was W. Milier, nog altijd de va der» van de Ned. voetbalsport genoemd, die tot Juni 1892 het opperbevel heeft gevoerd. In het begin was het een zware taak het schip naar de open zee te lood sen; verschillende kapiteins hebben daar aan meegewerkt; mr. P. Drooglever For- tuijn (van Juni 1892 tot December 1893), W. Prange (Dec. 1893 tot Maart 1894), F. van Leeuwen (van Maart 1894 tot De cember 1896), W. Muiier (van December 1896 tot Augustus 1897). -i Daarna kwam Jasper Warner als ka pitein aan boord, aan wie de zeer moei lijke taak was opgedragen het schip verder door de branding heen te lood sen. Daarmee begint de periode van stuwen en dringen, van slagzij en grond golven, van storm en soms noodweer, maar altijd een periode van onrust en onstuimigheid. De branding tegemoet Een gedwongen competitie-programma bestond er in de eerste tijd niet. De clubs mochten wedstrijden met elkaar afspre ken" en moesten het resultaat aan de bond berichten. Nadat de bond zich met de competitie ging bemoeien, werd een costuum verplicht voorgeschreven; de bond zelf stelde aan de spelers een jockie- pet ter beschikking. Vóór die tijd speel den de jongelui in een oude jas en dito broek, met beenkappen en natuurlijk met muts, hoed of pet. Het doel bestond uit twee palen waarboven een touw was ge spannen dat de beide palen verbond; in 1892 werd de dwars-lait verplicht voor geschreven. Gespeeld werd in twee af delingen: le en 2e klasse. De kampioenen van de 2e klasse hadden het recht de laatste van de le klasse „uit te dagen", doch indien de le klasser verloor, was dit geen reden tot degradatie. De bond bemoeide zich aanvankelijk ook met athletiek en droeg daarom de raam van N.A. en V.B., maar in 1895 U de athletiek losgelaten. Het Is de grote verdienste geweest van de voorzitter Jasper Warner de NVB op voortreffelijke wijze te hebben geleid door de moeilijkste periode van haar be staan. Hij heeft de sport geordend, de competitie in vaste banen geleid. Hij ijverde voor spelverbreiding meer dan voor spelverbetering en werd daarin bij gestaan door zijn twee paladijnen: dr. J. de Goeje en ir. J. Kips. Tegen mr. Kleijn (HW) streed hij tegen het beroepsspel, hij stelde de Bekerwedstrijden in (1898). De strijd tegen de coterie-geest in 1907 was ingesteld de vereniging „het Gou den Hoofd" en in 1910 de „Provinciale", resp. de belangenverenigingen van de Westelijke en Oostelijke le klassers heeft hem moeilijke dagen bezorgd; maar hij won de strijd en wist daarmee te voor komen dat er onstond een bond in de bond. Met D. Hans streed hij tegen het „zweetvoetbal" dat door middel van een „gesloten seizoen" in 1910 werd verbo den. Onder zijn bewind werd in 1913 de le klasse Zuid en in 1916 de le klasse Noord ingesteld. Tegen de algemene ver gadering in, hield hij vol, dat een schrif telijk contract met de in 1916 opgerichte R.K.F. noodzakelijk was en in de verga dering van 1917 machtigde de algemene vergadering het bestuur deze overeen komst aan te gaan. Wat al onderwerpen heeft deze wijze bestuurder niet moeten behandelen! We noemen nog het wedden bij wedstrijden, hert Zondags-speelverbod (Zondagswet!), het volksvoetbal, de strafrechtpleging, het internationale voetbal. Doch de grootste moeilijkheden ont stonden toen In 1918 tengevolge van de „massapromotie" in het Westen, de le klassers bedankten en dreigden een eigen bond te zullen stichten. De kwes tie werd bijgelegd, maar in 1919 dreig de de crisis opnieuw, toen de Weste lijke le klassers niet inschreven voor de competitie. Doch ook dit gevaar werd afgewend, mede dank zij de bemiddeling van Ir. Kips, dio in 1920 de leiding van de heer Warner overnam. Een kalme zee tegemoet Onder leiding van lr. Kips (1919—1930) ging de N.V.B. een meer kalme tijd te gemoet. Tijdens zijn bestuur kwam het huidige bondsbureau tot stand, werden de twee westelijke le klasse-afdelingen („margarine en natuurboter") vermengd, werden de reserve-klassen gevormd, werd het beroepsspel opnieuw afgewezen (1922) en werd ook stelling genomen (1928) te gen een gevraagde „hoofdklasse". De me dische sportkeuring kreeg haar beslag en ook werden ingevoerd de befaamde „Be- palingen-Valkema". die gericht zijn tegen de al te gemakkelijk van club verande rende spelers. Mede werden de eerste be palingen gemaakt voor de regeling van de „ondernemingselftallen" en werden de promotie- en degradatie-wedstrijden her steld. Nog tijdens zijn bestuur werd de N.V.B. bij gelegenheid van het veertig jarig bestaan, het praedicaat „Koninklijk" verleend. Onder dr. Van Pr ooi je Een van de meest op de voorgrond tredende verschijnselen onder de lei ding van dr. Van Proolje (19301942 Is de heropleving van het Ned. elftal, de z.g. Lotsy-periode, waarin het spel peil van de nationale ploeg steeg tot de hoogste Internationale sferen. Gepaard daaraan ging de vorming van de Ned. elftalclub in de V.U.C.-tent. Wederom ■tak het beroepsspel zijn kop omhoog en wederom werd het afgewezen De instelling van de Olympische Dag (Lotsy!), de actie tegen spelverruwing, de Instelling van de juniores-competitie, ver betering van de strafrechtspraak en de uitbreiding der competities.... het zijn allemaal dingen, die getuigenis afleggen van de rustige sfeer, die in de bond heers te. Op aandringen van dr. Van Poelje had, mede in verband met de ingetreden oor logstoestand op 1 Augustus 1940 plaats dc fusie van voetbalbonden, waarbij de KNVB, de RKF, de Christ. Voetbalbond en de Arbeiders Sportbond Ia een grote bond werden verenigd. Onder dr. Van Prooije had in 1941 plaats de splitsing Onder zeer lastige omstandigheden heeft de goedmoedige dokter de bond geleid, totdat geheel onverwacht in 1942 de dood een einde aan zijn werkzaam le ven maakte. Tijdelijk ontstond een „in terregnum" waarin de beide ondervoorzit ters de dagelijkse leiding overnamen, tot dat in 1943 de tegenwoordige praeses K. Lotsy het schip verder ging besturen. Maar daarmee zijn we aangeland in de „histoire contemporaine", die bij onze le zers voldoende bekend zal zijn. Reden tot dankbaarheid Wat de K.N.V.B. en de gefuseerde bon den in de loop der jaren voor Nederland zijn:geweest, valt moeilijk te beschrijven. De voetbalsport heeft in zulke mate de Nederlandse jeugd gegrepen, is zó breed en zó diep in het maatschappelijk leven geworteld, dat er praotisch geen dorp of gehucht is te vinden, waar niet gevoet bald wordt. Hoeveel vreugde heeft deze sport niet onder de jeugd gebracht, hoevele vriend schappen, nationaal en internationaal zijn er door aangeknoopt, hoevele aangename en zonnige uren zijn niet door spelers en toeschouwers op de velden en tribunes doorgebracht. Wat een enorme taak is niet verricht door opleiders, die èn de spelers èn de elftalleiders altijd maar weer gewezen hebben op de sportiviteit, ridderlijkheid, eerbied voor de tegenstan ders als medemensen; hoeveel moed en durf, wilskracht en fairheid is er aange leerd! Welk een rijke schat van onzegbare genoegens, zonnestralen in soms angstige en gedrukte tijden, heeft de sport niet op heer creditzijde kunnen boeken. En wat een bijdrage heeft de K.N.V.B. niet geleverd tot de gezondheid en de wel vaart van het Ned. volk! Daarom is er reden tot dankbaarheid en vreugde en tot feestvieren. Onze hulde aan de Jubilaris met beste wensen voor de toekomst! Zweden en Nederland hebben gisteren de V. N. een nieuw compromis aan de hand gedaan voor de toekomst van Je rusalem. In een gezamenlijk ingediend voorstel wordt aangedrongen op inter nationaal beheer van de H. Plaatsen in Jerusalem en geleidelijke demilitairisa- tie van de H. Stad door de Israëlische en Transjordaanse bezettingstroepen. Zoals bekend is door de Palestina- commissie volledige internationalisatie ■van Jeruzalem aanbevolen, doch verzet ten Israël en de V. S. zich hiertegen. Bij de Amsterdamse uitgeverij Vain Holkema en Warendorf hebben gister middag een achttal journalisten de ruiten ingegooid. De gebruikte projectielen be stonden uit gedeelten van Schreieders mémoires bezwaard met stenen. De aan leiding tot deze daad was het feit, dat bij deze uitgeverij het boek „England- spiel", de memoires van Schreieder is uitgegeven. Het inwerpen van ruitenhebben wij altijd een slecht argument gevonden om te bewijzen dat men gelijk heeft. Maar er zijn situaties waar het raisonneren moeilijk wordt. Waar een demonstratie, beter dan woorden duidelijk kan maken wat in het volk leeft. Voor journalisten is de pers het wapen. Maar we kunnen ons voorstellen dat het gebruik van dit geestelijk wapen hen tegenstond toen zij zagen dat een Neder landse uitgeverij in een door haar uitge geven boek de memoires publiceert van een man aan wiens handen het bloed van talloze Nederlanders kleeft. Dat is een slag in het gezicht van het Nederlandse volk. Een botheid, een lompheid die niet beter verdient dan beantwoord te worden met deze demonstratie. Misschien dat het gerinkel der glasscherven iets van het Nederlands bewustzijn bij de uitgever wakker schudt, nadat de journalistenpen daarin na vijf jaar niet is geslaagd. In officiële kringen te Washington heeft men gisteren aan ANP/Aneta be vestigd, dat de benoeming van Merle Cochran tot eerste Amerikaanse ambas sadeur in Indonesië kan worden verwacht. zo goed als absoluut zekere identificatie middelen. In mijn-ateher Voor het gerecht heeft van Meegeren verklaard, dat hij de Emmaüsgangers heeft gemaakt op een oud doek dat de „Opwekking van Lazarus" voorstelde. Het was echter te groot voor zijn ontwerp en hij heeft raam en doek, langs de lin kerzijde met 30 a 50 cm verkort. „In mijn atelier te Nice", zo verklaarde van Mee geren voor het gerecht, „kunnen deze stukken van het doek van het raam waar schijnlijk worden teruggevonden. Twee inspecteurs zochten in 't atelier; zij vonden niet het afgesneden stuk doek, maar wel een der twee fragmenten van het raam. Welnu, de radiografie heeft, volgens Coremans, uitgemaakt, dat het stuk van Nice hout was van het raam van het oude doek, waarop door van Meegeren de Emmaüsgangers geschil derd werd. En dit waren geen beweringen in het ijle, want in omstandigheden en met een mise- en scène een spannend detective verhaal waardig, bracht hij ons voor het andere Avondmaal van de Nederlandse vervalser, dat hij, Coremans en hier wordt het geval nog sensationeler slechts korte tijd geleden in van Mee- gerens atelier te Nice heeft ontdekt, waar het tot dan toe aan alle opsporingen van het gerecht verborgen was gebleven. Wij zaten dan gisteravond met een 50- tal museumspecialisten, kunstgeleerden en journalisten in een der kleine confe rentiezalen van het Jubelpark-museum. Prof. Coremans hield, op de sobere wijze, die geleerden doorgaans kenmerkt, een korte inleiding over wat hij noemde: „De affaire der valse Vermeers" en be gon met er aan te herinneren, dat de Nederlandse regering in 1946 een groep beëdigde natuur- en scheikundigen heeft aangewezen om van Meegerens schilde rijen te onderzoeken. De heer Coremans maakt hier deel van uit. Later werd die groep aangevuld met restaurateurs van schilderijen. Onderzoek De resultaten van hun onderzoeking en bevinding werden gecontroleerd door de chefs der laboratoria van het British Museum en van de National Gallery te Londen. Deze experts hadden te ant woorden op twee vragen: 1. zijn in het geding van Meegeren of Vermeer en de Hoogh toegeschreven werken van de hand van deze meester? 2. Zijn zij oud of modern? Kunnen zij in het laatste ge val toegeschreven worden aan van Mee geren? Het eenparig antwoord op de eerste vraag was: Het zijn geen werken van Vermeer noch van de Hoogh. Op de twee de: Het zijn moderne werken en kunnen aan van Meegeren worden toegeschreven. De onderzoeken geschiedden volgens de geperfectionneerde methodes der musea- laboratoria enerzijds en anderzijds aan de hand van v. Meegerens nauwkeurig gecontroleerde eigen verklaringen voor het Nederlandse gerecht. Hierna liet prof. Coremans enige lichtbeelden zien van zijn laboratorium onderzoek. Eerst een theoretisch schema van de samenstelling van een verflaag van het doek; daarna een idem van de draad van door van Meegeren bij zijn vervalsing gebruikte doek. Vervolgens de sporen van een der doeken van het raam en van de spijkers en tenslotte een radiografie van het raam zelf. Het hout, aldus prof. Coremans, evenals de lijnen in de handen van de mensen zijn Van Meegeren deelde ook zijn recept mee, waarmee hij de z-g- oude barstjes in zijn schilderijen maakte. Het che misch onderzoek heeft aangetoond, dat hij die barstjes niet met stof of vernis vulde om ze er oud uit te doen zien, maar met inkt, die hier en daar zelfs is uitgevloeidj „Dat men mij een enkel echt oud schilderij tone, dat met inkt is bewerkt", riep de heer Coremans uit. Voor het Nederlands gerecht kwam een Amsterdamse kunsthandelaar ver klaren, dat hij op 29 Mei 1940 aan de heer en mevrouw van Meegeren een groot schilderij van Hondius had ver kocht, voorstellende een jachttafreel. Van Meegeren heeft dat doek op zijn manier beweTkt en er een „Laatste Avondmaal" op geschilderd, dat hij in April 1941 aan de verzamelaar Van Beuningen heeft verkocht. Bij radio grafisch onderzoek van dat werk ont dekte Coremans tal van overgebleven delen van het schilderij van Hondius- Op foto's zijn die duidelijk waar te nemen. Waarom heeft Van Meegeren niet alles van dat oorspronkelijke jachttafreel verwijderd? Om zo veel mógelijk oorspronkelijke, echte oude barstjes in zijn werk te behouden. Op dit exposé volgde een debat, waar aan aanvankelijk alleen deelnamen de heer Jean Decoen, die de Emmaüsgan gers en het Laatste Avondmaal voor echte werken van Vermeer houdt, ook nadat hij die als" restaurateur in Neder land zelf heeft schoongemaakt. De opponent van prof. Coremans was buitengewoon nerveus, kon zelfs af en toe geen klank uitbrengen. Zijn inleiding was zeer eigenaardig en maakte een pijnlijke indruk. Deze introductie begon n.1. met de voorlezing van een brief van de heer Van Beuningen aan de hoofdconservator van het Jufoelparfcmuseum. De quintes sence van dat schrijven komt hierop neer, dat de heer Coremans zich op een gege ven ogenblik zal te verantwoorden heb ben „voor een andere instantie dan die van experts en kunsthistorici". Bedreiging met een proces? In de enkele zinnen, die verstaanbaar waren, zei de heer Decoen,, „dat het Avondmaal en de Emmaüsgangers nooit voor moderne vervalsingen zullen door gaan, omdat zij echte oude werken zijn". Als men hem uitleg vraagt over de aanwezigheid op een der doeken van fragmenten van het werk van Hon dius, antwoordt hij: „Daar zal ik later op antwoorden" of: „Daar zal de heer Van Beuningen op antwoorden". Op een vraag van de heer Decoen aan prof. Coremans om nadere details over diens onderzoek, antwoordt deze, dat hij voorzichtig moet zijn, want dat hij ontdekt heeft, dat „men" na zijn onderzoek wetens en willens door het door hem onderzochte oude fragment van het raam een spijker had geklopt met de klaarblijkelijke bedoeling dit fragment niet meer volledig met de vroeger door Coremans gemaakte radiografie van dit fragment te laten overeenstemmen en voegde er deze op vallende woprden aan toe: „Het zou hem niets verwonderen als vandaag of morgen het oude raam geheel zou verdwijnen. vudmwi „Reeds 2'/a jaar lang spreekt de heer Decoen over een book om de echtheid van de z.g. Vermeers te bewijzen, Waarom komt hij daar niet mee voor de dag?", vraag prof. Coremans. Nog gedurende enige tijd werd heen en weer gediscussieerd, waarbij de heer De coen met een „later" antwoordde. Nog dit jaar" „Nog in de loop van dit jaar", riep plotseling prof. Coremens uit, „zal ik het dubbel overtuigend bewijs van mijn thesis over de vervalsingen van Van Meegeren geven!". De zeer hoffelijke conservator van het Jubelparkmuseum verzocht ons daarna vriendelijk in een andere zaal een kopje thee te gebruiken. Daar wachtte ons een geweldige coup de theatre. Er ging daar plotseling in fi guurlijke zin een heftige bliksemflits een nieuwe donderslag in de kunst- wereidr Vooraf: helle schijnwerpers verlichtten tegen de muren een groot.Laatste Avondmaal, zo goed als geheel identiek aan het avondmaal van Van Beuningen! Enorm was de sensatie! De heer De coen die in gewone doen al zeer bleek is, werd geheel wit. „Goed gespeeld", hoorden wij hem lispelen. „Hoe komt U aan dat Laatste Avond maal?", vroegen wij prof. Coremans. „Ik heb het in Van Meegerens atelier te Nice ontdekt", luidde zijn haast on gelofelijk klinkend antwoord. „Wan neer?", wilden wij weten. „Anderhalve maand geleden!". Hoe komt het, dat het gerecht het niet heeft ontdekt"?. „Het werk was goed gecamoufleerd: vastge maakt op een triplex-plaat bevond het zich afgedekt en totaal aan het oog ont trokken door een andere triplexplaat te gen een keldermuur achter allerlei rom mel, die het gerecht zich niet de moeite heeft gegeven te verplaatsen".' Ook een Govert Flinch Prof. Coremans vond In het atelier te Nice eveneens de foto van een schilderij van Govert Flinck, o.m. kinderen in een poppenwagen voorstellende. Uit een in Van Meegeren's papieren gevonden do cument bleek, dat hij dat doek op 11 November 1948 voor 15.000 Franse francs bij een kunsthandelaar te Parijs had ge kocht. Hij h d het gedeeltelijk afgekrabd zoals het werk van Hondius en er het Laatste Avondmaal op geschilderd, dat daar voor ons stond en waarnaar hij la ter het avondmaal van v. Beuningen heeft gemaakt". Er waren ook foto's, die nog fragmenten van het werk van Govert Flinck onder het Avondmaal lieten zien. De professor, die met zoveel succes ook voor detective had gespeeld, triomfeerde. Hij had inderdaad nog in de loop van dit jaar een overweldigend en nieuw element in het voordeel van zijn thesis aan de kunstwereld meegedeeld. De heer Decoen stond als aan de grond genageld en als in een soort hypnose hoorde men hem zich aan zijn opvatting blijven vastklampen: „Ik zal later ant woorden. De heer Van Beuningen zal antwoorden, later „Zal het Nederlandse publiek dat nieuw ontdekte avondmaal te zien krijgen, vroegen wij nog prof. Coremans. Hij ant woordde, dat het werk in de bekende om standigheden in Frankrijk gevonden, auto matisch Frans bezit is geworden. Doch er bestaat een culturele overeenkomst tussen Frankrijk en Nederland en het is zo goed als zeker, dat het Avondmaal van Nice naar Nederland zal komen! De spannende roman om Van Meegeren is dus nog verre van geëindigd! Woensdag 7 December 10.00 VPRO, HILVERSUM I 7.00 VARA, 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nieuws, 7.18 Gram, 7.30 Sluiting, 8.30 Nieuws, 8.43 Gram, 8.50 V. d. vrouw, 9.00 Weer, 9.03 Gram, 10.00 Causerie, 10.05 Mor genwijding, 10.20 V. d. vrouw, 11.00 Radio volksuniversiteit, 11.30 Gram, 12.00 Orgel en zang, 12.33 V. h. platteland, 12.38 Verzoekpr, Cgr. pl.), 12.55 Kalender, 13.00 Nieuws, 13,15 Dansmuziek, 13.50 Gram, 14.00 „Gesproken portert", 14.15 Jeugdconc, 15.00 Kinderkoor, 15.20 Pianovoordr, 15.30 V. d. jeugd, 18.30 Sluiting,' 17.30 Dansmuz: 18.00 Nieuws, 18.20 Pianospel, 18.30 Ned. Strijdkr, 19.00 Cause rie, 19.15 Kwartet, 19.30 V. d. Jeugd, 19.45 Causerie, 20.00 Nieuws, 20.05 Actual, 20.15 Social, nieuws, 20.20 Metropole orkest, 20.45 „De vliegende Hollander", hoorspel, 22.15 Pianovoordracht, 22.45 Populairwetensch, causerie, 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM H (416 m) 7.00-24.00 NCRV. 7.00 Nieuws 7.15 Een woord voor de dag 7.30 Sluiting 8.30 Nieuws 8.40 Gram. 9.00 Weerberichten 9.03 V. d. zieken 9.30 Waterst. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst 11.00 Gram. 11.10 Orkest, kinderkoor en solisten 11.50 „De draadloze band", klank beeld 12.33 Blaaskwintet met piano 13.00 Nieuws 13.15 Koorzang 13.20 Orgelconc. 13.50 Trio 14.15 Vocaal ens. cembalo gezelschap en solisten 14.45 Kamerork. en solist 15.30 Causerie over schaken 15.45 V d jeugd 16.30 Sluiting 17.30 Zigeuner kwintet 17.45 Regeringuitz. 18.00 Órkest- conc. 18.30 Radio volksuniversiteit 19.00 Nieuws 19.15 Regeringsuitz. 19.30 Sport- commentaar en gram. 19.40 Radiokrant 20.00 Nieuws 20.05 Commentaar familie competitie 20.15 Gram. 20.30 Causerie 21.00 Symphonie ork. en koren 22.00 Gram 22.15 Symphonie-ork. (vervolg) 23.00 Nieuws 23.15 Avondoverdenking 23.30- 24.00 Gram. Radio-distributie III: 7.— VI. Br.: nws.; 7.05 7.30 gram.; 8.30 VI. Br.: conc.9.nws.; 9.05 gram.: 10.Eng. L.P.: nws.; 10.10 verz. pr.; 11.— John Madln (org.); 11.30 Eng Hs: Sere nade ork.; 12 VI.Br.: koorzang; 12.30 weer- ber.; 12.32 Atjons Bochme en ballroom ork.; 13.— nws.; 13.15 romant. casinopr.; 14.— „Vesna"; 14.15 Fr.Br.: gram.; 15.— Kalund- borg: Otto Llngton en ork. (ev. v. 15.15—15.45 PCJ schip v. d. week); 16.00—16.30 Eng. L.P.: Spa-ork. olv Tom Yenktns; 17.30 Kootwijk: Batavia: 18.Fr. Br.: v. d. sold.; 18.30 VI. Br.: v. d. sold.; 19nws; 19.30 gram; 19.50 feuille ton; 20.— Fr. Br.: symph. ork. m. pianosolist; 21.30 gram.; 22.— VI. Br.: nws; 22.15 strijk kwartetten van Mozart; 22.50 nws.; 22.55 gram. 23.— dlv. Radiodistributie IV: 7.00—7.30 dlv.; 8.30 Fr. Br.: conc. 9 kookpr. en kunstoverz.; 9.10 symph. muz.10.div.11.30 NWDR: gev. conc 12.— Eng. L.P.: BBC Midi. Light Orch 12.45 voordr.; 13.— „Mrs. Dale's Diary"; 13.15 BBC var. ork.; 14.BBC North. Orch.; 15.— v. d. vrouw; 15.40 NWDR: NWDR symph. ork. ls.is—ie.30 filmmuz.; 17.30 Eng. L.P.: BBC Schots ork.; 18.15 mil. ork.; 19.— v d Jeugd; 19,45 hoorsp. 20.— div.; 20,30 Eng. L.P.: „Hip- Hip-Roo-Roy"; 21.telepathie in brandpunt v. d. belangstelling; 21.30 verz. pr.; 22.— Eng. U.S.: nws. 22,15 Fr. Br.: Jazzmuz. m. comm.; 22,45 jazzmuz.; 22,55 nws.; 23.— Eng. L.P.: nws. 23.15 „Topic for to-night"; 23.20 natuur- causerie 23.35 Ted Heath en ens, Erik Koeppen en Joergen W. Hansen, die onderscheidenlijk als rechts-achter en rechts-binnen waren opgesteld in het Deense elftal dat Zondag te Amsterdam tegen Nederland uitkomt, hebben be richt van verhindering gezonden. De ploeg is nu zodanig gewijzigd dat Knud Bastrup Birck (Akademisk Boldklub) links-achter speelt en zijn clubgenoot Poul Petersen, die eerst als links-achter was opgesteld, rechtsback wordt. In de voorhoede wordt Joergen W. L. Hansen als rechts-binnen vervangen door Niels Bennicke (Kobenhavn Boldklub). De links-binnen Dion Ornvold (Ko benhavn Boldklub), wiens uitkomen niet vast stond, heeft verzekerd dat hij zal meespelen. f Wanneer verkoudheid de ademhaling belem mert. maakt MENTHO.REX V»rkoudh»ld»zall de luchtwegen weer vrip - «rfifeveit 24) Polly was doodsbleek en haar mond stond strak, als wilde ze er geen onvoor zichtig woord aan laten ontsnappen Ze had zich in een der donkerste hoekjes teruggetrokken. Bob Dolliver stond tegen de glazen tuindeuren geleund in een ietwat verdedigende, doch tevens uitda gende houding. Jaggers, de huisknecht, was jammerlijk overstuur en keek on rustig van de een naar de ander, waarbij zijn onmatig groot hoofd op zijn magere nek heen en weer draaide- Verder waren er nog drie dienstboden: Mrs-Byers, de huishoudster; Susan Hiller, het kamer- in eisje, en de keukenmeid, die, ofschoon ze ongetwijfeld een doopnaam droeg, door iedereen „Gutenberg" genoemd werd- Ze was een Zweedse, pas kort geïmmigreerd, die het Engels nauwelijks machtig was en daarom maar half begreep, wat er precies was voorgevallen, al voelde ze, dat de toestand angstwekkend was. Een deskundige detective als J. B-, of zelfs een amateur, zoals Tommy, zou be gonnen zijn met het toneel der misdaad aandachtig te onderzoeken en dan pas met ondervragen; doch sheriff Edwards hield er zijn eigen methode op na. Hij stapte met veel vertoon naar het midden der van het Zuiden in twee le klasse-afdelin- I kamer en liet zijn strenge blik over alle gen. 1 aanwezigen glijden. Laat iemand nu eens vertellen, begon hij stroef, wie is de dader? Het spreekwoord zegt, dat een moord altijd uitkomt. Dat is een besliste waar heid en u kunt dus niets beters doen, dan er mee voor de dag te komen. Wie heeft meneer Strawr. doodgeschoten? Maar het snikken -van Vera was het enige ant woord op die vraag en sheriff Edwards toonde tekenen van ongeduld. Jullie bent toch met allemaal doofstom? Hij keerde zich naar Jaggers toe. Waarom kijk jij zo drommels benauwd? Laat eens horen, wat je ons vertellen kunt! Jaggers begon nog harder te beven en slikte een paar malen hoorbaar, als stikte hij bijna in zijn woorden. Eindelijk kon hij ze er uit brengen. Ik., ik weet er niets van, meneer.. helemaal niks. Ik was op de derde verdie ping.. op mijn kamer., toen het schot viel- Toen ik., toen ik beneden kwam., stonden ze allemaal al in óe hal. Ik.ik weet heus niks. Maar juist die straffe ontkenning wek-e verdenking, zoals meer gebeurt. Sheriff Edwards keek hem beschuldigend aan en Jaggers begon nog erger te sidderen. Mevrouw Eastman kwam hem ter hulp- Die arme man vertelt de waarheid, ■ei ze. We waren allen reeds opgeschrikt en naar de hal gevlogen, voordat Jaggers kwam. En bovendien, wat had die arme Jaggers voor reden om meneer Strawn te vermoorden? Sheriff Edwards keerde *ich nu op slag met zijn vragen tegen haar. Zo wilt u praten? Dat dacht ik wel: jullie zult allemaal blij zijn, dat je nog wat zeggan moogt, voordat ik mat jullia klaar ben. Misschien had die huisknecht tijd genoeg om er vandoor te gaan en net te doen, of hij zich op de derde ver dieping bevond. Zo, u denkt, dat hij geen reden had om meneer Strawn te ver moorden? Wie had er dan wel reden voor? Spreek op mens.wie heeft dat schot ge lost? Mevrouw Eastman verstijfde van ver ontwaardiging en haar ogen schoten vuur van woede. Ik ben niet gewend op vragen te antwoorden, die me op dergelijke manier gesteld worden, zei ze met ijzige waar digheid. Het kan me niet schelen, wie of wat u bent, maar we hebben zeker toch wel recht, met de gewone burgerlijke be leefdheid behandeld en toegesproken te word! Sheriff Edwars had niet veel op met de zomergasten, die zijn district in de heetste maanden van het jaar overstroomden en de hiiighartigheid van mevrouw Eastman maakte niet de minste indruk op hem- Ik ben Sheriff van. dit district. Er is een moord gepleegd. Je beantwoordt de vragen door mij gestéld, of je gaat achter slot. Misschien weten jullie niet, dat ik het recht heb, jullie als getuigen vast te houden, als jullie de feiten trachten te verdoezelen. Ik moet de waarheid weten en drommels gauw ook! Goed begrepen? Mevrouw Eastman huiverde bij de ge dachte aan opsluiting en werd bang, dat de sheriff zijn bedreiging volvoeren zou. Ik weet niet, wie hem vermoord heeft, zei ze- Denkt u soms, dat ik het niet zou vertellen, als ik het wist? Mijn- kaar Strawn waa juist mat mijn dochter hun verloofd en pas vanmorgen is hun. verloving bekend gemaakt. Haar stem stokte en opnieuw stroom den haar tranen. Arme stakkerd! mompelde Tommy binnensmonds en J. B. sloeg met tegenzin het gedoe van de sheriff gade. Maar hu kwam niet tussenbeide; hij wachtte zoals hij tegen Tommy gezegd had, achter ue schermen zijn beurt af. Edwards trok heftig aan zijn snor en keek allen telings aan. Misschien denken jullie, omdat jullie riik ziin en stadsmensen bent dat je me om de tuin kunt leiden. Maar dat zal niet gaan. Voor mijn part. zijn jullie million- nairs. of billionnairs, maar daar is mijn jurisdictie niet minder om. In dit district is 'n moord 'n moord wie hem ook ge pleegd heeft! Bob Dolliver had een paar maal op hrt punt gestaan iets te zeggen en nu hief hij dan ook het hoofd op en schraapte zijn keel- U vergist zich, sheriff, als u denkt, dat wij met willen praten, zei hij lang zaam- We zijn natuurlijk allen overstuur door het verschrikkelijke feit, dat hier is voorgevallen. Misschien weet ik er iets meer van dan de anderen, omdat ik de eerste was, die mijnheer Strawn, nadat hij vermoord was, vond. Hij lag in zijn werkkamer. Hij moet op slag dood zijn geweest, want de kogel had zijn rechter slaap vermorzeld, Hij lag op de vloer bij zijn bureau; hij moet, zittend in zijn stoe.l, neergeschoten zijn en toen voor over zijn gevallen. Hij Wi« heeft hem vermoord? ie breeuwde de sheriff, die niets liever wilde dan iemand de handboeien om doen. Bob Dol liver schudde het hoofd. Daar kan ik geen antwoord op geven, zei hij Ik ik w°ï' uet„ Zèl kon! en dat zei' hij zo heftig, dat het Tommy opviel. v,WaS«^e' toen dat schot viel? vioeg de sheriff verder. "7, °P "lün kamer, vlak om de hoek reents m de gang, antwoordde Dolliver- Ik was juist bezig mijn koffer te pakken, toen ik een pistoolschot hoorde. Misschien dat ik een ogenblik van schrik verbijsterd heb gestaan, maar lang heeft dat niet ge duurd. Juist toen ik in de hoofdgang kwam, meende ik een deur dicht te ho ren slaan. Ik wist niet welke deur het was, hoewel het ergens voor me uit scheen te zjjn. Polly Eastman keek hem verschrikt aan. Dat is zo! riep ze plotseling uit. Er sloeg ergens een deur dicht. Daar heb ik niet eerder aan gedacht. Haar moeder wierp haar een bestraf fende blik toe. Sheriff Edwards wendde zich nu tot het meisje. —Het heeft er veel van weg, dat jullie nou allemaal aan het praten kunt komen gromde hij- Vooruit maar., dat is net! wat ik graag heb- Ga door, juffertje, en vertel ons maar eens, wat je van die moord af weet. Naar aanleiding van geruchten als zou Terlouw aan de KNVB hebben meege- deeld, dat hij Zondag 11 dezer tegen Denemarken zijn laatste wedstrijd voor het Nederlandse elftal zou spelen, zulks in verband met zijn aanstaande over gang naar een Italiaanse profclub, ver nemen wij dat een dergelijke medede ling de KNVB niet heeft bereikt, en dat recente uitlatingen van Terlouw er veel eer op schijnen te wijzen dat hij ama teur wil blijven. Terlouw zelf heeft de berichten gelo genstraft in gesprekken met leden van zijn club. Hij verklaarde dat er nog geen sprake is van zijn vertrek naar Italië. Alle correspondentie te richten aan: H. J. V ,d. BROEK, Nwe. Binnenweg 48 Rotterdam C. jn PROBLEEM No. 2220. D. VUURBOOM, Glanerbrug (O.) le plaatsing. Zwart 10 achijven op: 1, 2, 8, 12/4, 19, 23/4, 30. Wit 10 schijven op: 11, 21/2, 27, 32/3, 35, 37, 41/2. PROBLEEM No. MIL D. VUURBOOM, Glanerbrug (O.) le plaatsing. Zwart 10 schijven op: 7/10, 12/4, 17, 20 22. Wit'10 schijven op: 23, 26, 28, 32/3, 35, 37, 40/2. PROBLEEM No. 2222. D. VUURBOOM, Glanerbrug (O.) le plaatsing- Zwart 10 schijven op: 2, 9, 12, 18/20, 22, 35,40,45. Wit 10 schijven op: 16, 21, 31/3, 36, 38, 41, 44, 50. probleem No. 2228. D. VUURBOOM, Glanerbrug (O.) le plaatsing. 2]Zwart 12 schijven op: 11, 18/4, 16/9, Wit 12 schijven op: 26, 31/S, 35, 37, 40, 42, 44, 47, 49, 50. Wederom vier 46/5 problemen. Oplossingen binnen drie weken In te zenden. JOSEPH VARDON. Wie was Joseph Vardon? zullen vele, zo niet alle lezers dezer rubriek vragen. Wij zullen hierop een beknoprt antwoord geven. In de jaren 18901910 werd hert dam spel in Frankrijk veel beoefend. Echter, er bestond geen organisatie. Hoogstens een vijftiental dammers had mert elkaar contact, dank zij het maandblad „Le Jeu de Dames" van Leclercq, dait ieder jaar een correspondentiewedstrijd uitschreef, waaraan zes tot acht Franse spelers deel namen. In 1903 dit blad telde toen reeds 10 zegge tien abonné's in Nederland namen ook Nederlandse dammers deel, o.a. C. G. Vervloet, later voorzitter van de Nederlandse Dambond, Jac. de Bruyn en de ondergetekende. En hert mag met ere worden vermeld, zij wisten steeds de eerste of tweede plaats te veroveren. Onder de Franse deelnemers was er een die nimmer mankeerde; deze was Joseph Vardon, te Caen wonende. Hij was voor ons geen onbekende, want hij behoorde destijds tot de deelnemers aan een inter nationaal tournooi, in Rotterdam gehou den (ca. 1890). Er waren toen 15 deelne- T^.rS'e5 w®rden drie tot vier partijen per S'pP^eld. Vardon kwam als vierde frtïï' ardon was ook een problemist "aam; meer dan 1000 problemen zijn van nem verschenen, gepubliceerd in Jeu des Dames" en enkele andere bladen en tijdschriften. tan zijn hand verscheen ook. „Jeu de Dames a la Polonaise", notes d'un ama teur, uitgave Delattre-Lenoel, Amiena (1889), waarin 90 van zijn mooiste pro blemen zijn opgenomen. Vardon was ingenieur bij de Franss Staatsspoorwegen (hij stierf in December 1916, ouderdom 86 jaar) en het lag na tuurlijk in zijn aard, ook „curiositeiten" over het damspel te geven. In zijn voor noemd werk geeft hij alsdan een opsom ming van de mogelijkheden, welke bij het damspel kunnen voorkomen. Zo toont hij b.v. aan, dat met drie dammen (of schij- ue?qnnnnnn idri! 'dammen of schijven) ai/.yuu.uuu standen kunnen voorkomen, en schrik niet bij 20 tegen 20 niet minder dan 49.5 trillioen (dammen of ?^„Jven!- Aan het slot schrijft Vardon: Wij hebben een ogenblik gedacht de Eifeltoren er bij te halen, maar milliarden en milliarden Eifeltorens zouden onvol doende zijn om de stapels diagrammen nabij te komen. Hij besluit: De Eifeltoren is een realiteit, de benodigde diagrammen worden nimmer gedrukt. In 1904 ontving ik van Vardon 12 nog nimmer en ook nu nog niet gepu bliceerde problemen. Wij zullen deze in twee series van zes in onze volgende ru brieken opnemen. Natuurlijk moeten wij deze niet vergelijken met onze huidige composities; er worden nu eenmaal andere eisen gesteld. Maar. om onze oplossi i s aan te moedigen, loven wij voor degenen, die zes of meer goede oplossingen inzenden één, die alle 12 goed oplossen, twee prent briefkaarten uit, voorzien van Vardon's handtekening. Al deze kaarten, dit komt er nog bij, herinneren aan de grote geal lieerde invasie van 1944, want practisch al deze plaatsen zijn voorgekomen in de dagrapporten bij deze voor de wereld oorlog beslissende aanval. H- J. d. BROEK.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2