Nieuws uit STAD en OMTREK Bedrijvigheid in de Ver. Staten Nederlandse eis inzake toelating West-Duitsland Sipo-man gaf slechts oorvijgen LAATSTE BERICHTEN Katholiek reveil in Amerika j^*Bg swa&Sg! Merton's „Louteringsberg" een symptoom DINSDAG 6 DECEMBER 1949 PAGINA 2 Oudste makelaar in moutwijn 80 jaar p. J. kram recipieert CHOCOLADEMELK VOOR 'EEN schoorsteenbrandje WAS HET NIET VAN ONDEREN VAN ACHTEREN IJsbereider veroordeeld Korps Mariniers 284 jaar MSfcoP- Franse litteraire prijzen toegekend T H.-EXAMENS LIMBURGSE DANK AAN DRENTHE BEZOEKERS VAN OORLOGS GRAVEN ZIJN GASTEN GEEN WANTROUWEN JEGENS THUISFRONTEN De geldsmokkel in pakketten HERSTEL NA DE STAKINGEN Fritalux-besprekingen Benelux-delegaties huistoe voor nadere instructies BEROEP VAN HOFFMAN DOOR PROCUREUR VERWORPEN Nederlandse standpunt Hatta over de zware taak Instelling van Sociaal- Economische Raad DE VERLOFREGELING DER MIJNWERKERS LAND VOOR 2000 NEDERL. BOEREN IN CANADA BLIKSEM SLOEG IN BOVEN LEIDING SPOORWEGEN ROTTERDAMSE GRAANBEURS In de kloostergang van de Trappistenabdij Gethsemane in Kentucky. Evelyn Waugh als profeet Thomas Merton of liever Father Louiszoals de 34-jarige monnik uit de Trappistenabdij Gethsemane in Kentucky thans heet is een der meest op de voorgrond tredende figuren uit het Amerikaanse geestesleven dezer dagen. Vanuit de stilte van zijn kloostercel schreef deze Trappist een boek, dat enige weken na de verschijningsdatum bovenaan stond op de Ameri kaanse bestsellerslijsten. Dat was in October 1948. Thans, ruim een jaar later, staat Merton's „The seven storey mountain" nog steeds óp de tweede plaats van de bestsellers; de verkoop bereikte een record van bijna 300.000 exemplaren en in verschillende landen werd gevochten om de vertaalrechten. De Nederlandse vertaling zag onder de titel „Louteringsberg" dezer dagen het licht. NED. VRACHTENMARKT Thomas Merton als 24-jarig student Morgen staat het tempo van het mo- derne Schiedam een ogenblik stil, om te denken aan de 80e verjaardag van een van de figuren die met de bloeitijd van onze stad als branderij-stad is verweven. P. J Kram de oudste in leven zijnde beëdigde makelaar in moutwijn en spi ritus begint aan zlJn 81e jaar. Voor een middag zal hij zijn dagelijkse Rotterdam onderbreken, om in ziin kamer aan de Hoogstraat 4 de re- tatioi en kennissen te ontvangen, die hem willen gelukwensen. Met moeite slaat hij deze dagelijkse routine over; zijn levenstempo verdraagt zich niet met stil zitten. Hij wil zijn te midden van de mensen en temidden van het gewoel, dat hij zoveel jaren heeft gekend en liefgehad. Wel gaat hij met de tram, maar vaak denkt hij bij die tocht terug aan de da gen, dat hij vanuit Schiedam te voet de tocht naar het handels-centrum van Rot terdam maakte.Hij was 'n geboren make laar. Zijn vader had een effectenzaak en dacht niet anders, of zijn zoon zou deze overnemen. Maar de jonge Kram voelde meer voor de typografie en ging dus in de leer bij de Gebroeders van Noortwijk. Een goede zaak, door ouderhand op gebouwd, Is nog steeds te goed, om in vreemde hand over te gaan. Daarom aar zelde de nu tachtigjarige niet de leidsels van zijn vader's kantoor over te nemen, toen hij aan zijn zaak ontvieL Het werk was hem niet onbekend. Ve le malen had hij" zijn vader naar de ko renbeurs vergezeld. Deze verzorgde er de beursberichten. Midden tussen de handel staande, voel de hij al snel de lust in zich opkomen meer te zijn, dan alleen maar noteur. Hij richtte op zijn 20e verjaardag een Agen tuur- en Commissiehandel op. Hij han delde in strohulzen, capsules, kurken, pakhooi, stro, plombeerloodjes en tal van andere zaken, welke met de branderij producten verbonden waren. Ziin bekendheid met de gang van za ken op de beurs bracht verscheidene bladen ertoe ook de Nieuwe Schie- damsche Courant behoorde hierbij hem te engageren voor het verzorgen van de beursnoteringen ter Korenbeurs. Tot 1914 deed hij dit werk; de opheffing van de beurs maakte er een einde aan. De handel breidde zich intussen uit. Boekweit. rijstdoppen, kelderflessen, kruiken bood hij ten verkoop aan en zijn gaven, niet onopgemerkt gebleven, brach ten zijn relaties ertoe hem te vragen commissionnair in moutwijn, binnen- en a.iitonlamisp cniritus te worden. Hierdoor kreeg hSandèïsrelaties over de gehele WDe1taatste oorlog ging niet ongemerkt aan zijn zakelijke positie voorbij. Hij was toen reeds 70 jaar, maar nam nog geheel aan de handel deel. Afgesneden van zijn buitenlandse relaties, belangrijke bedra- gen aan beleggingen verliezend, scheen hem in 1945 het ogenblik gekomen, om zijn zaken over te doen aan de heer C. A. Tuyl, firmant van J. Bakker en Co., be- ëedigd makelaar te Schiedam. geschokt te worden het jachtige gebeuren kan gadeslaan. SCHOOLJEUGD Gisteren heeft de O.R.V.E.N., de combi natie van Schiedamse melkhandelaren, die de schoolmelkvoorziening in handen heeft, j kinderen ter gelegenheid van de voor avond van St. Nicolaas getracteerd op chocolademelk. De Sint kwam de melk ■persoonlijk ronddelen, gezeten in een persoon. J daar relkte hij aan de hém omstuwende kinderen wijze verma ningen uit. Gisterenmorgen werd de brandweer ge alarmeerd voor een schoorsteenbrandje ten huize van Z. aan de Singel 47. Met de Magirus werd een man naar boven ge zonden, die de rammoneur liet zakken. Daarbij bleek, dat er m de schoorsteen een ongerechtigheid zat. De verdachte lucht was een gevolg van oververhitting van pijp en kachel. Mei MB die gisterenmorgen onder een bouwsteflïng aan de Hoogstraat do liep, kreeg een vallende ben.zl"e *3® op haar hoofd. Waarschijnlijk is d«e d°or het wippen van de planken, waarop schilder hem had gezet, naar beneden ge vallen. Een politie-agent heeft haar eerste hulp verleend; de G.G. en G.D. maakte het ■werk af. Twee gloednieuwe wagens zijn gisteren komende uit Amsterdam, op de Over- schiesestraat ter hoogte van het stations- emplacement op elkaar gereden. De voor ste wagen, bestuurd door S., werd afge remd, opdat S. aan een juist passerende agent de weg-kon vragen. P., in de ach terste wagen gezeten, had deze intentie te laat in het oog, en reed op S. in. Zijn wagen werd aan de voorzijde geheel in elkaar gedrukt. Van S. is de keienvanger en het achterspatbord ingedeukt. De wa gens waren nog niet verzekerd. Boete van in totaal f 110.opgelegd De Rotterdamse reohtbank veroordeel de de 48-..arige ijsbereider G. L. uit Gouda tot 3 boeten van 10 subs 2 da- gen. Zoals men weet, haa u- te Gou-da in zijn pakhuis diverse waren opgesla gen, die in zeer slechte toestand ver keerden. Tegen hem waren 23 boeten gefelst van 20 -,„Ve^tr had L. in Zijn ijssalon goede- w?t dVr0^r?ad' die volgens de Waren- tien boeten ^n°?h^n.Zijn W3arV^n geëist De vit f 25 tegen hem waren van WaS: 8 b0eten Van de derde tenfwli üs een te veel aan m 5mg' dat ZIjn sou bevatten, is verdacht^?5£anTen fcj-eëist was 40 subs 20 dagen TWENTSE TEXTIELINDUSTRIE EN AMERIKA De burgemeester van Enschede, de heer M. van Veen, en de directeur van het Gemeentelijk Voorlichtingsbureau van deze stad, de heer K. Jassies, zijn, na een bezoek van drie weken aan de Ver. Staten te hebben gebracht, in En schede teruggekeerd. Zij bezochten o.a. do stad Memphis, waarmede Enschede sedert vele .jaren zakelijke relaties on derhoudt en welke stad na de oorlog Enschede heeft geadopteerd. De burgemeester heeft medegedeeld, dat het bezoek, vooral dat aan Memphis, van veel belang is geweest voor de Twentse textiel-industrie. In New-Or leans ontving burgemeester Van Veen de gouden sleutel van de stad. Tevens werd hij benoemd tot ereburger van New-Or leans. Zaterdag aanbieding geschenk in de Van Ghent-kazerne Ter gelegenheid van de 284ste verjaar dag van het Korps Mariniers zullen Za terdag a.s. des ochtends 9 uur op de be graafplaats Crooswijk te Rotterdam de gesneuvelde kameraden van dit korps worden herdacht. De commandant van het korps Mari niers, generaal-majoor der Mariniers M. R. de Bruijne, zal een korte toespraak houden en namens het korps een krans leggen. Om 11 uur zal de voorzitter van de club „Rotterdam", de heer W. H. de Mon- chy, directeur van de Holland-Amerika Lijn, ten overstaan van de minister van marine en oorlog mr. W. F. Schokking, de bevelhebber der zeestrijdkrachten, vice- admiraal jhr. E. J. vjn Holthe, luitenant- admiraal b.d. C. E. L. Helfrich en burge meester mr. P Oud van Rotterdam in de van Ghent-kazerne acht paradetrommen en een grote trom, als geschenk van de club „Rotterdam" aan het Korps Mari niers overhandigen aan generaal-majoor de Bruijne. Na afloop wordt met deze nieuwe trom men op het kazerneterrein een demon stratie gegeven. De plechtigheid op Crooswijk en die in de van Ghentkazernè worden opgeluisterd door de Marinierskapel en de tamboers en pijpers. In alle hoofdplaatsen der provincie van ons land zullen voorts de oud-mariniers des avonds bijeenkomen om de verjaar dag van hun korps te vieren* met uit zondering van de provincies Zuid-Holland en Noord-Brabant, wlar Rotterdam en Tilburg als plaats van samenkomst dienen De oudste inwoner van de Bommeler- waard, de heer A. van der Meijden te Nieuwaal, vierde Zaterdag onder grote belangstelling zijn honderdste verjaar dag. Zijn echtgenote overleed in 1913. Uit het huwelijk zijn zeven kinderen ge boren waarvan nog vijf in leven zijn. Verder heeft de honderdjarige dertig kleinkinderen, 73 achterkleinkinderen en zes achter-achterkleinkinderen. Louis Guilloux heeft met „Le jeu de patience" de Theophraste Renaudot-prijs t-wonnen. Hij behaalde in 1935 met „Le sang noir" bijna de prix Goncourt, doch moest et toen afleggen tegen „Sang et Lumières" van Joseph Peyre. Met zijn eerste werk, dat in 1927 verscheen, won hij een prijs van de Blumenlhal-stichting (20.000 fr), voordien studeerde hij aan de universiteit, was handelsreiziger, .leid de buitenlandse touristen rond op de slagvelden van de eerste wereldoorlog en was journalist. In 1942 bezorgde „Le pain des rêves" hem de „Prix Populiste". „Le jeu de pa tience" is een werk van 811 bladzijden, waarin de geschiedenis van het stadje Saint. Brieuc met al zijn lief en leed wordt verhaald. Nog een tweede Franse litteraire prijs werd gistere uitgereikt. Robert Merle won de befaamde prix Goncourt voor zijn werk over de evacuatie van Duin kerken. Robert Merle, die Engels doceert aan een Parijs lyceum, was in de oorlog verbindlngs-officier. Hij behoort, evenals Albert Camus, Emmanel Robles, René Jean Clot tot de generatie der Noord- Afrikaanse Franse schrijvers. Voorzitster van de jury was de beken de schrijfster Colette. Aan de technische hogeschool zijn ge slaagd; voor het propaedeutisch examen voor werktuigkundig ingenieur: L. de la Houssaye, 's Gravenhage; voor het propae deutisch examen voor scheepsbouwkundig ingenieur: F. W. J. van Bochoven, 's Gra venhage; voor het propaedeutisch examen voor natuurkundig ingenieur: R. J. Heij- boer, 's Gravenhage; voor het candidaats- examen voor werktuigkundig ingenieur: W. A. Bemelman, Amsterdam; P. W. ter Borg, Groningen; S. Dorresteijn, Utrecht; M. Kuipers, Zwijndrecht; G. Rietberg, Rotterdam; J. A. Sas, Gouda; J. W. Zou tendijk, 's Gravenhage. Voor het candidaatsexamen voor scheepsbouwkundig ingenieur: E. Voss- nack, Delft. Voor het ingenieursexamen voor vlieg tuigbouwkundig ingenieur: M. P. H. van Buuren, Zeist; J. Meijburg, Honselersdijk. Voor het ingenieursexamen voor mijn ingenieur: K. J. de Vos, Terneuzen. Dezer dagen is in het Provinciehuis te Assen een gedenkraam aangebracht, dat wil getuigen van de dankbaarheid der Limburgers, die tijdens de- bezet ting, toen zij uit hun eigen provincie moesten evacueren, in Drenthe gastvrij heid vonden. Het glas-in-lood schilder-kunstwerk is vervaardigd door de Roermondse kunst schilder Jules Rummens, in opdracht van Ged. Staten van Limburg. De voorstel ling in bet raam beeldt een groep evacués uit, waarboven een vrouwen figuur oprijst, die in haar handen de wapens van Limburg en Drenthe draagt, terwijl op de achtergrond vliegtuigen en zoeklichten de luchtoorlog in herinne ring brengen. Het raam zal binnenkort worden onthuld. De heer J. Hogenkamp vertegenwoordi ger in Canada van het Nederlands Oor- logsgravencomité, heeft te Montreal mee gedeeld dat Canadezen thans dezelfde voorrechten zullen genieten als Britten bij het bezoeken van oorlogskerkhoven in Nederland- Dit betekent, dat Canadezen thans in Nederland het graf van hun zoon, echtgenoot of vader kunnen bezoeken als gast van het Nederlands Oorlogsgravenco- mité. Dit comité zal hen als gast beschou wen van hun aankomst in Nederland tot hun vertrek naar Canada. Alle reiskosten naar en van het kerkhof en een verblijf van drie dagen zullen door het comité betaald worden. Tot nu toe hebben onge veer twintig mensen uit Montreal oor logsgraven bezocht in Nederland. Niettegenstaande herhaaldelijk is ge wezen op het verbod om Nederlandse bankbiljetten en andere geldswaardige papieren in brieven of pakketten in te sluiten, wordt telkens opnieuw over treding van dit verbod geconstateerd. Dit is voor het ministerie van Financiën aan leiding geweest een onderzoek op brie ven en pakketpost te doen instellen. De Thuisfronten kunnen deze maat regel, wanneer zij op de voor militairen in Indonesië bestemde Kerstpakketten zou worden toegepast, niet erg waar deren en het Limburgs Thuisfront heeft daarom een protest ingediend bij de ministers van Oorlog en van Financiën. De onderhavige maatregel, aldus het L. T., wordt gezien als een uiting van wantrouwen ten opzichte van alle Thuis fronten. Bovendien zou de uitvoering van de maatregel tot gevolg kunnen hebben, dat de Kerstpakketten pas -het volgend jaar te bestemder plaatse aan komen. De minister van Oorlog heeft thans het Thuisfront geantwoord, dat deze maat regel geenszins is genomen uit enig wantrouwen jegens de Thuisfronten, maar omdat particulieren zich blijkbaar niet aan de terzake gestelde regels storen. Het ministerie van Oorlog zal echter de minister van Financiën verzoeken een regeling te treffen, waarbij onder be paalde voorwaarden en kentekenen de Thuisfront-pakketten buiten het min of meer tijdrovend onderzoek worden ge houden. Ofschoon in Amerikaanse zakenkringeri de meningen uiteen lopen omtrent bet tijdstip, waarop het bedrijfsleven in het algemeen over de gehele linie de opwaart se ljjn zal voortzetten, die drie maan den geleden begon, is men het er toen algemeen over eens, dat de toestand in het bedrijfsleven in November een gun stige wending heeft genomen met het eindigen van de staking in de staalin dustrie en de tijdelijke hervatting van het werk in de kolenmijnen, zo schrijft de economische redacteur van Aneta. Na de stakingen werd de bedrijvigheid in de meeste takken snel weer ongeveer normaal. De aankopen der consumenten handhaafden zich goed en het prijspeil gaf een opmerkelijke stabiliteit te zien. De leiders van de Belgische, Neder landse en Luxemburgse delegaties naar de Parijse conferentie met Frankrijk en Italië omtrent een nauwere econo mische samenwerking der genoemde landen zijn naar hun landen terugge keerd, om rapport uit te brengen aan hun regeringen en instructies te ont vangen voor de Donderdag a.s- te her vatten besprekingen. De leider van de Franse delegatie. Hervé Alphand, is naar Londen gegaan voor de besprekingen der FransBritse handelscommissie, die twee maal per jaar De Duitse politieman J. w. Hoffmann uit Duisburg hoorde voor het Rotterdam se Bijzondere Gerechtshof de doodstraf tegen zich uitspreken. Hij heeft als onderofficier bij de „Si- cherheitspolizei" te Rotterdam diverse "restanten mishandeld en doodgescho ten. h. kwam tegen dit vonnis in beroep. Dit beroep werd op 14 Nov. behandeld. De procureur-fiscaal wilde toen zijn con- e.usie uitstellen, omdat nader onder zocht diende te worden of H. tijden3 een bombardement enige arrestanten, die m een zolderkamer gevangen zaten, het leven heeft gered en hun vrijlating nadien heeft bewerkstelligd Handenwringend stond H.' voor de bij zondere raad van cassatie en hij bezwoér bij hoog en bij laag, dat hij als eenvou dig Duits politieman" niemand "mishan deld zou hebber* Hij gaf toe, tijdens een verhoor „wel eens een oorvijg- te he.b_ ben toegediend, doch keek verbaasd, toen hem werd voorgehouden, dat daardoor menige kaak ontwricht was geworden en dat een tandarts had verklaard diverse gebitten te hebben behandeld, die door de „bokstalenten" van deze Duitser ern stig beschadigd waren. H. kende deze tandarts niet enes war nicht wahr". V. President en raadsheren brachten tal loze verklaringen over mishandelingen naar voren. H. zou b.v. een vrouw heb ben geschopt. „Hoe kan ik dat^ als Duits politiebeambte gedaan hebben" zei ver- stens een oorvijg gegeven. Maar H. wist wel, hoe al die beschuldigingen in het leven waren gekomen. Hij had speciaal jacht op communisten gemaakt en tóen die uit de concentratiekampen terug kwamen, stelden ze van alles in het werk om hem de das om te doen. Welke me ning voor kennisgeving werd aangeno men! „Al is ook maar de helft vaft de 24 klachten over mishandeling gegrond, dan ls het nog erg genoeg", vond de pre sident, die H. voorts vroeg of hij het doden van arrestanten zonder vorm van proces soms ook ontkende. Dat werd niet ontkend. H. verklaarde gehandeld te hebben volgens het „Fuehrerbefehl". Het was „Krieg" en hij moest wel. „Maar ik zou er mijn leven voor willen geven om die executies ongedaan te maken", zo verklaarde H. verder. De raadsman mr. M. C. v. d. Poel uit 's Gravenhage. voerde voornamelijk mid delen tegen de strafmaat aan en beriep zich verder op het redden van de ar restanten uit de dakkamer. Veel fiducie in een onderzoek naar die redding, naar verluidt zou deze eerst na het bom bardement zijn geschied had de pro cureur-fiscaal niet. Omwille van het recht wilde hij hierover echter het juiste weten. Naar aanleiding van een klacht v^n H„ dat hij al vijf jaar in het onze kere over zijn lot verkeerde voegde de procureur-fiscaal hem toe. „Denk daar nog maar eens over na, dan komt u tot c.e ontdekking, dat hier geen standrecht bestal t. Hier wordt de schuld onder zocht, alvorens gestrafd wordt". In zijn conclusie, die tot gisteren werd dachte. Wilde u soms beweren, dat de uitgesteld, zei de procureur-fiscaal, dat Duitsers in Nederland niemand mishan deld hebben?" informeerde de presi dent. Nee, dat nu ook weer niet. maar in zijn afdeling was niet mishandeld; faoog- er bij nader onderzoek, niets is gebleken, dat een vermindering van straf zou echtvaardigen. Hij concludeerde der halve tot verwerping van het beroep. Op een receptie bij de H. V. K. in Batavia vond minister Van Schaik gelegenheid voor een geanimeerd praatje met de tultan van D jog ja. gehouden worden. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat men de terug keer der Benelux-vertegenwoordigers niet mag opvatten als een bewijs, dat de be sprekingen mislukt zijn. De vijf dele gaties zijn van het begin af aan overeen gekomen, dat de besprekingen tot het einde toe van vertrouwelijke aard zouden zijn, teneinde te voorkomen, dat het re sultaat in gevaar zou worden gebracht, of speculanten in de kaart gespeeld zou worden. Wanneer de Benelux-delegaties met vaststaande instructies zouden terugkeren zouden de besprekingen snel met een vol ledige overeenstemming kunnen eindigen, waarna volledige bijzonderheden bekend gemaakt zouden worden. Op het Franse ministerie van Buiten landse Zaken wees men er op, dat bepaal de vraagstukken wel moeilijk te regelen zouden zijn, in het bijzonder de voorge stelde verlaging der tarieven en de toela ting van West-Duitsland tot de regionale economische groep. Volgens kringen, die in nauwe be trekking staan tot de delegaties, zijn ®r vordesingeo gemaakt in de richting van een stelsel van vrije circulatie van ka pitaal, van soortgelijke aard als be doeld in de Zwitsers—Belgische over eenkomst en in de richting van een ver zachting der controle op lopende beta lingen. Vermoedelijk zal vrile uitwis seling van de valuta's van alle deelne. mende landen binnen de groep wel wor den aanvaard. In deze zelfde kringen gelooft men, dat Nederland een vrijmaking op grote schaal van het handelsverkeer en op heffing van douanebelemmeringen voor. staat en dat Frankrijk wel verder wil gaan dan de vijftig procent vrij making van het handelsverkeer, die is voorge steld door de O- E. E. s.f maar gelei delijk te werk wil gaan. .•Nederland heeft de toelating van West Duitsland tot de „Fritalux" tot conditio sine qua non voor eigen deel neming gemaakt, zo werd uit Franse officiële bron vernomen. Ook heeft Ne derland er krachtig op aangedrongen, dat spoedig een uitnodiging aan Enge land wordt gezonden, zo voegde de amb tenaar er nog aan toe. Deze tweezijdige houding van Nederland, die niet door Frankrijk gedeeld wordt, is tot dusverre de belangrijkste hinderpaal bü de be sprekingen geweest. Het is een van de hoofdredenen voor d» verdaging van de leidende groep en van de terugkeer van de leiders der Benelux- delegaties naar hun respectieve hoofd steden, aldus de ambtenaar. Nederland heeft er op gewezen, zo werd medega- deeld, dat aan de ene kant zijn econo misch leven het Duitse achterland nodig heeft en dat aan de andere kant Neder land tot het sterlinggebied behoort. In dil stadium worden zaken ,die de brede lijnen der politiek betreffen, duidelijker om schreven aan de gedetailleerde technische punten, ten aanzien waarvan langzaam een zekere mate van overeenstemming wordt bereikt, zo voegde de ambtenaar hieraan nog toe- Een officiële woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken weigerde commentaar te leveren op de berichten in de Nederlandse pers, da* overeenstemming was bereikt ten aanzien van de credit, en debetsaldi en van de trekkingsrechten in het kader van E. C. A. Volgens de index van de Federal Reser ve Board verminderde de industriële productie in October slechts met 4,6 pet hetgeen een kleinere vermindering was dan tijdens de stakingen van staalarbei- ders en mijnwerkers voorspeld was. In November zag men weer stijgende productieniveaux. De Federal Reserve Board meldde, dat de belangrijke toene mingen van de productie der textiel- en papierindustrie, alsmede van het druk kerijbedrijf ertoe bijdroegen de totale productie van niet-duurzame goederen te vergroten. De bedrijvigheid in ge noemde takken was even groot of groter dan in de vorige herfst. Ook de productie van petroleumpro- ducten was gestegen, maar verminderde in November als gevolg van de grote voorraden. Deindustrieën, die duurzame goederen vervaardigen, gaven in October een totale vermindering der productie met omstreeks 12 pet. te zien. De pro ductie van ingotstaal zakte van 84 pet. der theoretische capaciteit in Septem ber tot 11 pet. in October, maar steeg in November weer snel en werd in de vier de week van November op 78 pet. ge raamd. De ijzer- en staalfabricage ver minderde in October slechts weinig, doch begin November konden de tekorten m deze bedrijven weer worden ingehaald. De productie van meubelen, electrische apparaten en van de meeste bouwmate rialen bleef stijgen. Inter-Indonesische economische conferentie Zo Indonesië het bankroet wil ver mijden. dan moet het trachten de be groting in evenwicht te brengen en zijn productie en internationale handel uit te breiden, aldus Mohammed Hatta tij dens een receptie ter gelegenheid van de Inter-Indonesische economische con ferentie te Djogjakarta. Onze jonge staat zal voor de zware taak staan een begrotingstekort van anderhalf milliard gulden aan te vullen op de begroting van drie milliard van de federale In donesische regering, die onder de con trole der Nederlanders stond. Onze inspanningen, aldus Hatta, zullen er op gericht zijn dit tekort goed te ma ken. Hiervoor moeten wij onze productie opvoeren, hetgeen alleen'mogelijk is met de hulp van buitenlandse credigten. Wij zullen tevens het cijfer van onze uitvoer moeten verhogen, waardoor wij in de gelegenheid zullen verkeren de ingevoer de producten, waaraan onze bevolking behoefte heeft en die wij nodig hebben voor het economisch herstel van ons land te betalen. Wanneer in de toekomst, zo ging Hatta verder, de bestaansvoorwaarden van ons volk slecht blijven, dan zal dit ons en niet anderen tot schande strekken. De inspanningen van het Indonesische volk moeten vooral uitgaan naar de rijst- en textielproductie, zo besloot Hatta. Het dagblad „Trouw" meldt, dat op een bijeenkomst van leiders van de Ne derlandse Christelijke Boeren en Tuin- dersbond te Amersfoort, het afgelopen weekend gehouden, mr. W. Rip. secre taris van de Chr. Boeren en Tuinders- bond heeft medegedeeld, dat de Soc. Eco nomische Raad waarschijnlijk reeds over enkele maanden zal worden samenge steld. Van de vijftien werkgeverszetels zullen de boeren en tuinders er waar schijnlijk drie mogen bezet' -i. Verder zullen uiteraard onder de vijftten werk nemers van de S.E.R. ook landarbeiders voorkomen. (Van onze correspondent) De Miinindustrieraad heeft Maandag besloten de regeling dat ondergrondse arbeiders reeds na een maand enig ver lof kunnen ontvangen en dat gehuwde ondergronders, wier gezinnen in andere streken van het land moeten blijven wo nen, nu en dan enige dagen naar huis kunnen gaan, tot 1 Januari 1951 te ver lengen. Tot voorzitter van de commissie in zake de herziening van het mijnstatuut werd benoemd mr. Cals, voorzitter van de M.I.R. Hij volgt als zodanig drs. A. Rottier, directeur van de staatsmijnen, cp, die verzocht heeft van het voorzit terschap ontheven te worden. Wel zal de heer Rottier als lid blijven meewer ken aan de werkzaamheden der commis sie De huidige regeling omtrent het be drag van de kindertoeslag loopt af op 1 Januari a.s. Zodra de Staten-Generaal zich zullen hebben uitgesproken over de kinderbijslag, welke na die datum lan delijk zal gelcen, zal het dagelijks be stuur voor wat betreft de kindertoeslag voor het personeel van de mijnen een voorstel indienen bij de M.I.R. Een vruchtbaar landbouwgebied in Canada met een oppervlakte van 404.000 ha. en omzoomt door het bosrijk en rots achtig land ten Westen van Fort Fran ces, zal het volgend jaar voor Neder landse emigranten opengesteld worden. Meer dan 2000 Nederlandse boeren zul len kunr.en worden toegelaten op dit ge bied, waar 100 boerderijen betrokken kunnen worden. Het terrein is glooiend en wordt aan de Noordelijke, Westelijke en Oostelijke zijde door meren begrensd en in het Zuiden door de Canadees Amerikaanse grens. Gisterenmiddag omstreeks half vier is nabij de spoorbrug te Culemborg de bliksem geslagen in de electrische bo venleiding van de spoorwegen, waardoor en der draden is afgeknapt. Doordat de treinen van en naar het Zuiden nu op één spoor moesten rijden, ontstond ver traging in de dienst, doch tegen 9 uur had men het euvel hersteld en herkreeg het spoorverkeer zijn normale verloop. GRANEN De stemming blijft voor alle artikelen vast. De omzetten waren echter matig. Hiervoor waren twee oor- zaken: 1. vindt men niet veel geschikte offertes; 2e. de weinige offertes die er zijn, schrikken de kopers weer af. De prijzen van tarwe varieerden van 23.25 tot 23,80 franco fabriek naar kwaliteit. Groninger rogge werd gedaan tot 23,— af binnenland doch in de na middag waren er geen geschikte offertes meer te krijgen. De zuidelijke provincies waren niet aan de markt met rogge. Win- tergerst noteerde 28,terwijl men zo- mergerst deed naar kwaliteit van 29.50 tot 30,—. Maalhaver noteerde 23. tot 23.50 naar kwaliteit en voor 55/56 kg gepunte haver vroeg men 24,75 af bin nenland. PEUL.VRUCHTEN ZADEN Brui ne bonen en erwten waren prijshoudend, terwijl de overige artikelen vast gestemd waren, hetgeen uit onderstaande prijzen blijkt. Bruine bonen 68,tot 73,50; groene erwten 41,tot 46,50; schokkers 40.50 tot 43.—; maanzaad 105,— tot 125, karwijzaad 84,tot 87,50; lijnzaad 44,tot 50,alles franco Rotterdam, naar kwaliteit. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, dr. A. Treep, gewezen thesaurier-generaal bij het ministe-'e van Financiën. de ROTTERDAM, 5 December 1949 175 ton div. granen Veghel; 150 ton div. granen Boxmeer; 87 ton div. granen MeppeL 200 ton stukgoed Amsterdam; 500 ton fosfaat Sas van Gent; 480 ton kolen Leiden; 105 ton kolen Sliedrecht; 525 ton kolen Dordrecht; 240 ton kolen Goes; 450 ton kolen Vlissingen' 515 ton blok Krommenie; 300 ton feldspaet Maastricht; 250 ton kiel Geldermalsen; 460 ton stammen Heeswijksebrug; 80 ton oud ijzer IJmuiden; 600 ton soyabonen liggen/ varen; 23 stand, hout A'dam; 23 stand, hout Boskoop. Vleturen 11 stuks. Hoe moet het enorme succes van dit zeer spirituele en zeer katholieke boek, de autobiografie van een jonge Ameri kaan in wiens ziel de Genade het wonder der priesterroeping verrichtte, verklrnrd worden? Men kan de verklaring zoeker, in de eenvoud waarmee de auteur ver telt van de kleine belevenissen uit zijn jeugd, van zijn belangstelling voor jazz, psychoanalyse en alle andere modedingen van de twintigste eeuw, of vstn zijn inner lijke strijd, die een glorieus einde vindt in de geestelijk bevrijdende beslotenheid van de kloostermuren. Misschien ligt de verklaring veeleer in het feit dat hier een kloosterling aan het woord is, die niet spreekt met de gewijde plechtstatigheid van een vrome asceet, maar die midden in de weredl stond en van cocktails, jazz-rhythmen en studenti koze beuzelarijen even vanzelfsprekend en met evenveel kennis van zaken gewag maakt als van zijn groei naar een boven natuurlijk leven. In 1939 zat Thomas Merton, na een avond in Nick's cabaret, met twee vrienden aan het ontbijt, luisterend naar een afgesleten gramofoonplaat van Bix Beiderbecke's hoornsolo. Het was tijdens dit ontbijt dat de godde lijke genade hem trof en het idee bij hem wekte dat hij priester zou wor den. Is er wel een passage in zijn auto biografie waar Merton zijn lezers dui delijker laat zien hoe klein de afstand kan zijn tussen profane beslommering en religieuze bezinning? Juist doordat deze Merlon maar een doodgewone jongen blijkt te zijn, evenzeer geraak! door de dwaasheden van de moderne tijd als zijn leeftijdgenoten wordt hij voor hen verstaanbaar, ook wanneer hij spreekt over het hogere. Er is echter, behalve de eenvoud en de treffende eerlijkheid van Merton's levens geschiedenis, nog een omstandigheid die het succes van dit boek kan verklaren. „The seven storey mountain" vond in Amerika een publiek, dat meer ont vankelijk bleek voor de geheimen van het geestelijke leven dan oppervlak kige beoordelaars van de Amerikaanse mentaliteit mogelijk zouden achten. Het geval Merton staat niet op zich zelf; het is een symptoom van een al gemeen katholiek reveil, dat in de V.S. steeds duidelijker merkbaar wordt en die een scherp waarnemer als Evelyn Waugh spreken doet van een naderende Amerikaanse periode in de geschiedenis van de Katholieke kerk. De cynische kritiek, die Waugh in zjjn roman „The loved one" op het gestroom lijnde Amerikanisme losliet, blijkt ruimte te laten voor minder troosteloze perspec tieven. In een artikel, gepubliceerd in het Novembernummer van The Mouth, zet hij uiteen op wélke gronden zijn verwach ting van een bloeiend katholicisme in Amerika berust. Historische en psychologische factoren schijnen deze bloei a priori te remmen, aldus Waugh, Hij wijsl dan op het feit dat de eerste kolonisten protestanten waren, op de grondwettelijke scheiding lussen Kerk en Staat en de in wezen anti godsdienstige neutraliteit van de Ameri-' kaanse regering. Hij' denkt aan het ontzag dat de Amerikaan in het algemeen heeft voor succes en vooruitgang, voor novitei ten en voor de Daad, aan diens wantrou wen tegen plechtigheden en uniformen, zijn afkeer van scheidingbrengende dog ma's en zijn voorkeur voor bindende al gemeenheden. Waugh als reiziger En toch, ondanks al deze nadelige fac toren, is het katholicisme thans de groot ste religieuze gemeenschap in de V.S.; de rijkste en in zekere zin met behoud van een eigen Amerikaanse „locale kleur" de meest levende tak van de Katholieke Kerk in de wereld. Evelyn Waugh heeft de bewijzen ervan gezien tijdens zijn Amerikaanse reis. Hij zag hoe in New Orleans (een der twee staten met een ononderbro ken katholieke traditie) op Aswoens dag de Jezuïetenkerk de hele dag lang stampvol was van mensen van alle rang en kleur die hun Askruisje kwa men halen. Hij zag met verbazing hoe de Ierse katholieken erin geslaagd zijn in de loop van een eeuw, behalve vele nieu we kerken een traditioneel systeem van katholieke opvoeding op te Dou wen met tal van, zonder Staatshulp, v i Ieven gehouden katholieke scholen. Op een van die colleges zag hij de leerlingen vóór de baseball- match begon samendrommen in de ka- peu7°m S«am«Ujk te bidden. Waugh had zijn waarnemingen kun nen aanvullen met de verheugende bloei van de Trappistenorde, die sinds 1941 in aantal is verdubbeld en drie nieuwe kloosters nodig had, met het feit, dat >de Carmelieten geen raad weten met de overstelpende toevloed van postulanten; of de mededeling, dat de katholieke hospitalen 1/3 van de in Amerika beschikbare bedden in ge bruik hebben. Het is echter niet alles rozengeur in het Katholicisme van de V.S. De mentaliteit van een groot deel der katholieken afstammelingen van immigré's uit Cen traal- en Zuid-Europa is niet bijzonder strijdbaar en de gevaren die het katholi cisme bedreigen van de zijde der strevers naar een homogene neutrale gemeenschap van „good citizens" zijn niet denkbeeldig. Men behoeft voor deze minder gunstige feiten niet blind te zijn om met Waugh vast te stellen, dat een Katholieke opbloei bezig is zich in Amerika te voltrekken. En wat hierbij het meest opvalt is, dat het Katholicisme niet iets is dat vreemd en tegengesteld is aan de Amerikaanse geest, maar een essentieel deel ervan. riet succes van Mertons boek is er een bewijs van. „Louteringsberg" door Thomas Merton Uitg. Spectrum, Utrecht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3