INDONESIË IN TWEEDE KAMER Uitstel souvereiniteitsover- draclit betekent chaos" geen meerderheid voor wet Nog in Bonn's hoenderhok Knuppel Boerenvuist balt zich in Italië Aviolanda bouwt 300 straaljagers üS HOOGVERRAAD op bevel van het Vaticaan Weerbsrichtj Opgewondenheid over Adenauer's defensie-verklaring Nieuw-Zeeland sluit gezantschap te Moskou Oostenrijk-beraad weer vastgelopen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Rijkseenheid-spreekkoor: nooitnooit LAGEN Manlijke vijfling geboren Landhonger gepaard tnet werkloosheid Voor Nederland en België Invoer in Duitsland Achtste leerjaar aangenomen Hatelijke brochure van Praagse scribenten Ook Hongaarse priesters moeten eed van trouw afleggen Aanval op Pearl Harbour geen verrassing? 71ste JAARGANG WOENSDAG 7 DECEMBER 1949 No. 21101 Hoe het met het wetsontwerp tot overdracht der souvereiniteit in Indonesië zal aflopen? Het is nog een dubbeltje op zijn kant. Want enerzijds heeft de heer Trianus geen uitspraak gedaan, hoe de Chr. Historische fractie zal stemmen en anderzijds heeft de heer Oud uitdrukkelijk verklaard, dat de V.V.D.-fractie pas na het einde der debatten haar stem zal bepalen. En toch zullen mèt de K.V.P. en de P.v.d.A. minstens 8 leden van genoemde twee partijen vóór het wetsontwerp moeten stemmen, wil dit de vereiste tweederde meerderheid behalen. Aangenomen althans, dat de Tweede Kamer bij de stemming geheel voltallig zal zijn. Toch verwachten wij, dat de eindbeslissing hier zal vallen in het voordeel van het wetsontwerp. VOOR het, vaderland GEVALLEN .4 De belangstelling gisteren op het Binnenhof voor de aanvang van de Kamerzitting over Indonesië. De verklaring, dezer dagen door de bondskanselier, dr. Adenauer, van West-Duitsland afgelegd over de mogelijkheid van een bydrage, in geval van nood, aan de West-Europese defensie, heeft zoals bekend het nodige stof doen opwaaien in Duitse kringen. Vooral natuurlijk onder communisten en socialisten, maar ook onder de liberalen. Men kan dan ook voor de volgende week, wanneer Adenauer's verklaring in de West-Duitse bonds dag zal worden besprokèn, een allesbehalve tam debat ver wachten. SUIKERKLONTJES Beperking voor tuinbouw producten en fruit? Keurig recht als langs een liniaal trokken drie van rupsbanden voor ziene tractors de greppelploeg door de zware klei van de Noord-Oostpolder De oppositie. De heer Schouten en oud-premier Gerbrandy pleegden vóór de zitting nog even overleg. GELEIDELIJK KOUDER I s W ashington tien dagen te voren gewaarschuwd? DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9995 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt T 3 90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0 32 per week Directeur: J KU IJ KERS Hoofdredactie: Prot. Dr. ST TESSER O.P. LEO J M- HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende ad verten tie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Aan de historische zitting der Ka mer, welke des middags om 1 uur aan ving en met een korte onderbreking deze dag tot één uur in de nacht duurde, ging een betoging op het Bin nenhof vooraf, waarbü de politieke hartstochten feller oplaaiden, telkens als er ministers arriveerden- Er werd geroepen Eerloos", er wer den liederen gezongen, aan het einde waarvan het woord nooit" veelvuldig werd herhaald. Er werd om Weiter en Gerbrandy geroepen en Kamerleden kwamen naar buiten om hun auto, die zij midden op het Binnenhof hadden ge parkeerd in veiliger haven te loodsen, opdat zij deze aan het einde van de zitting niet terug zouden vinden inge deukt en geplet door het gewicht van de Rijkseenheidaanhangers. Het historisch ogenblik, waarop Ne derland aanstalten ging maken om de volledige souvereiniteit over Indone- sië na 350 jaar aan de republiek der Verenigde Staten van Indonesië over te dragen was ook in de Kamer voelbaar. Er waren drommen van belangstellen den, persfotografen, bijna alle minis ters, haastig door elkaar rennende Ka merleden. En in deze sfeer begon ne debat, het historische debat, dat i - komst van ons ru* e» beide* De eerste twee sprekers waren de heren Schouten (A.R.) en prof. Romme (K.V.P. t Deze beiden stonden, niet alleen wat de conclusie van hun betoog betreft da' was wel te voorzien, geweest lijnrecht tegenover elkaar maar ook in hun be toogtrant gingen zij van een tegenoverge stelde standpunt uit. Betoogde de heer Schouten waarom dit wetsontwerp niet invaardbaar was, prof. a a Komme betoogde waarom dit uiteindelijk resul taat wel aanvaardbaar moest worden geacht. fY.P. zal voorstemmen Prof. Romme deed dit op een wijze, welke op vele punten sterker g tengang verraadde van de jurist da de staatsman. Bij andere punten eente en niet de minst belangrijke was het weer de politicus, die erkennen moest, dat de feitelijkheden van van daag hem geen andere keuze lieten dan aanvaarden va hetgeen de regering ter r T C. had bereikt. wat prof. Romme reeds op het con gres der K- V. P- in Utrecht had ge_ fegd herhaalde hij hier, n-1. dat de Unie conceptie der K, V- P. anders w„ dan die, welke nu was was neer- geweest na" _v i t> t r gelegd in het resU^? hier eenvoudig Prof. Romme zeide, mei voor in de keuze1 te staan van óf deze óf het geheel geen^menwerkm|e j, Dit was trouwens een van ue kernvragen, welke hij zich »oest{ - len bij de keuze tussen aannemen 01 gen zouden zijn. Bij aanneming zouden deze gevolgen zich bepalen naar de wijze en de snelheid van consolidatie der be trokken gebieden. Bij verwerping was er niets anders te zien dan chaos. De tweede vraag was: willen wij deze samenwer king of willen wij in het geheel geen sa menwerking. Toen prof. Romme tot bespreking van de inhoud dezer samenwerking overging, ging weer sterker de jurist in hem spre ken. Toen moest hij de moeilijkheden onder het oog zien, welke deze poli „ie fc noodzakelijke aanvaarding in de weg stonden en daar was vooreerst de strij digheid met de Grondwet Hij maakte de wel wat erg juridische redenering, dat verwerping vanwege strijdigheid met de Grondwet tengevolge zou hebben een volledige terzijdestelling van de Unie om welke juist deze Grondwet d.w.z de Grondwetswijziging Ln het leven was geroepen. Wij hadden ons allemaal een andere uitwerking van deze Grondwet gedacht, zeide hij, maar dat bewijst al leen, dat men onmogelijk al deze concep ties in de grondwet kan binnensmokke len. Een standpunt, dat door heel wat juristen stellig za,l worden bestreden De voornaamstê vraag in deze kwestie was die van de Kroon of het Hoofd der Unie. Is dit hoofdschap van de Unie in overeenstemming met de koninklijke waardigheid? Daarvoor moet men de vraag beantwoorden: welke zijn de be voegdheden eens konings? Spr. herinnerde daarvoor aan het „le roi regne, mais ne gouverne pas" De koninklijke waardigheden kan men toet sen aan de bevoegdheden en de erfelijk heid der waardigheid. Het eerste achtte hij een kwalijke bezigheid. Ir. de erfe lijkheid echter verwezenlijkt het CJnie- hoofd de duurzaamheid der samenwer king. En prof. Romme achtte het van groot belang, dat bij Uniegeschillen recht gesproken zou worden in naam van het Uniehoofd. Wat men intussen slechts wensen kan. Aan het staatsnoodrecht had prof. Romme dus geen behoefte. Verwerping van de voorgestelde regeling vond hij eenvoudig onmogelijk, omdat er dan ten eerste chaos zou ontstaan en ten tweede geen enkele samenwerking meer moge lijk zou zjjn. De zwartste bladzijde uit dit ontwerp vond de professor intussen de kwestie der minderheden, die van 't zelfbeschik kingsrecht Practise!, werden uitgesloten. Aan dit zelfbeschikkingsrecht was schro- melijk tekort gedaan, vele kringen zou den zich gekrenkt en beschaamd voelen omdat de gedane beloften in deze niet waren nagekomen. Maar toen prof. Rom me deze zaak ging ontleden, kwam hij tóch weer tot de conclusie, dat ook dit, gedwongen door de omstandigheden, moest worden aanvaard. De diepste oorzaak immers hiervan lag aan Indonesische zijde. Ook de Unci was naar het Indonesische standpunt overge held. Maar spr had toch wel critiek op de Nederlandse regering, die aan het standpunt van het zelfbeschikkingsrecht had moeten vasthouden zoals aan Nieuw- Guinea. Maar nu dat zelfbeschikkings recht eisen, zou uitstel van de souverei- niteitsoverdracht en dus chaos beteke nen, En dit laatste woog het zwaarste De oppositie De heer Schouten argumenteerde een voudig van de vraag uit, waarom aanvaar ding van dit ontwerp onmogelijk was. Ten eerste vanwege zijn strijdigheid met de Grondwet. Van staatsnoodrecht kon hier niet worden gesproken, omdat men hier te doen had met recht, dat speciaal hier voor was gemaakt en er dus geen sprake kon zijn van aanpassing aan het recht. Dat de regering, die deze strijdigheid had kunnen voorzien, eerst voeling had moe ten houden met de Staten-Generaal, zoals de heer Schouten betoogde, zou natuurlijk met de practijk ten enemale in botsing zijn gekomen. Hij noemde deze vederlichte Unie een Unie zo „licht als een pluisje". De heer Welter (K.N.P.) stelde tegen over het sobere, sombere en zware betoog van de heer Schouten een gloedvolle speech, die zich vooral richtte tegen de P.v.d.A., de K.V.P. en meer speciaal te gen prof. Romme. Zo kreeg deze laatste te horen, dat de heer Weiter eens een brochure had ge kocht, waarop stond: Romme Rijkseen heid. Prijs 15 cent. Hierin pleitte prof. Romme voor een.Unie-kroon met een ver antwoordelijk kabinet en reëel gezag over een Ned.-Indon. Unie. De heer Weiter kon nu niets anders zeggen dan dat hij voor 15 cent was bekocht. Verwerping zou chaos betekenen? Die chaos was er nu! Verwerping zou ook geen sancties te voorschijn roepen. Alleen wat kabaal in de Engelse en Amerikaanse pers en meer respect dan nu. Hij stelde de internationale achtergronden van deze zaak in het licht en eindigde met een hartstochtelijke oprpep dit wetsontwerp te verwerpen, dat het stempel droeg van de onbekwaamheid zijner bestuurders. Op het „boekje" van de heer Van Maarseveen paste maar één antwoord: Neen! Evenzo kon de rede van de heer Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) zonder spanning tegemoet worden gezien. De P.v.d.A. had reeds tevoren openlijk haar instemmend standpunt bepaald. Iets nieuwsgieriger kon men zijn voor de standpunten van de heren Tilanus (C.H.) en Oud (V.V.D.), die wellicht een duide- werpen van dit wetsvoorstel tot souverei- niteitsoverdracht. De eerste vraag was: welke de gevoi- De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kou. Landmacht: Gesneuveld 12 Nov.: wachtmees ter J. Dool uit Honey Lake 5b, Waltham, Abbey Sussex, Enge land. Gesneuveld 23 Nov.: sold. J. Uittenbogaand uit Groot-Ammers (Z-H). Kon. Ned.-Ind. Leger: Geen ver liezen. lijker inzicht zouden geven in de houding van hun fractie of misschien een deel daarvan. Standpunt der Chr. Historische Zo herinnerde de heer Tilanus aan zijn critiek op het Indonesisch beleid der eerste na-oorlogse regering en aan art. 1 van Linggadjati, dat het gezag van de Republiek de facto erkende. Hij betreurde het, dat het begrip Kroon der Unie was verdwenen en hij had de regering ge waarschuwd voor een grondwettelijk con flict als bij de P.B.O. Dit is voor de C.H.- fractie een moeilijk aanvaardbare materie. Ook op' andere punten is men langs de Grondwet gegaan. Zo heeft vervroegde souvereiniteitsoverdraeht ons voor onver- wachte moeilijkheden geplaatst. Waarom kon de interim-regeling niet worden uit- gevoerd? Met deze regeling zouden ons vele moeilijkheden bespaard zijn geble ven. Mr. Oud stelt vragen De laatste spreker van deze eerste dag der debatten was de heer Oud (VVD), die voor zijn dispuut met de regering een gemeenschappelijk uitgangspunt zag, in de kern .van deze zaak: le blijft dit ontwerp binnen de grenzen van de grond wet? 2 Zo ja, is het dan aanvaardbaar om zijn inhoud? 3 Wht zouden de gevol gen zijn bij verwerping? Deze vragen moeten door de Kamer in ernstig beraad worden bezien en niet van een onbeheerst sentiment, dat men buiten de Kamer wel aantreft. Een keuze kon de heer Oud nog niet doen; dat zou zijn partij pas doen aan het einde der debatten. Dan zouden de leden der VVD-fractie hun stem bepalen na voor alle argumenten te hebben opengestaan Op de eerste vraag antwoordend zag de heer Oud geen foutieve strijd met de grondwet, maar wel enige bezwa ren. O.a. in verband met de minder heden. Naar inhoud en vorm achtte spr. het Uniestatuut en de positie van de Kroon in hoge mate onbevredigend. Daarbij kwam nog dat de financiële regeling eveneens vele vragen opriep. Het door de regering hier voorgestel de moest wel heel weinig aannemelijk worden geoordeeld. Maar daarmee kwam spr. dan tevens tot de beoorde ling van de gevolgen. Gevolgen van de verwerping Wij weten niet, aldus de heer Oud, of de gevolgen van verwerping wel erger zullen zijn dan die van aanvaarding. De regering is voortgegaan op de weg van de voldongen feiten en spr. had nog niet de overtuiging, dat een andere politiek niet mogelijk zou zijn geweest. Bij ver werping zal er in Indonesië chaos ont staan, maar wat zal er gebeuren bij aan vaarding? Hier wordt, meende mr. Oud wel een zeer hoge wissel op het ver trouwen getrokken. Internationaal zou onze politiek bij werping zeer worden verzwaard even als op binnenlands politiek terrein. De suggestie, dat de regering dan toch de zaak zou doorzetten door middel van staatsnoodrecht, verwierp hij. Er zou dan slechts mogelijk zijn een aftreden van het kabinet. De belangstelling van de Kamer veerde plotseling weer meer op het was intussen bijna één uur in de nacht toen de heer Oud aan het einde van zijn rede de positie van de V.V.D. (tevens van de C.H.U.) ter spra ke bracht vanwege de sleutelpo. 'ie die deze twee partijen op dit ogenblik in nemen. Hij keerde zijh hierbij fel en duidel'jk tegen prof. Romme die de verantwoordelijkheid voor het inslaan van deze weg door de legering had afgewezen en deze naar de mening van de heer Oud aldus des te nadruk kelijker op de V.V.D. had gelegd. De heer Oud herinnerde prof. Rom me aan art kei 1 van Linggadjati. de oorzaak van alle narigheid en hij kwam op tegen de bewer ng van de professor, dat deze zich bij het heen gaan van minister Sassen van het ka binet h.ad gedistancieerd. waarmede hij prof. Romme de volle verantwoorde lijkheid voor het resultaat van heden weer op schouders legde. Het was een uur n de nacht toen de heer Oud, de zesde spreker van deze dag, zijn rede eindigde. Er stonden toen nog drie sprekers op de lijst, maar deze zou nog met nieuwe namen worden aangevuld. Verwacht werd, dat men de gehele Woensdag van elf uur 's morgens af nog nodig zou hebben voor het bee n- digen van de algemene beschouwingen. F.S. auer ervan beschuldigd, bereid te zijn een Duits „koloniaal leger" ter beschik king van de Amerikaanse kapitalisten te stellen. Op hun beurt zijn de Franse con fraters van de Duitse socialisten het weer niet eens met de buitenlandse politiek van de West-Duitse sociaal democratische partij. Guy Mollet, secre taris-generaal der Franse socialistische partij, heeft op die politiek scherpe critiek geoefend. Op het hoge commissariaat van Nieuw- Zeeland te Londen wordt bevestigd, dat het Nieuw-Zeelandse gezantschap te Mos kou zal worden gesloten. De betrekkingen tussen Nieuw-Zeeland en Moskou zullen voortaan door tussen komst van het Britse ministerie van bui tenlandse zaken worden onderhouden. De diplomatieke betrekkingen tussen de U.S.SR, en Nieuw-Zeeland worden dus niet verbroken. De U.S.S.R. handhaaft haar gezant te Wellington. In een eenvoudige hut te Angostura, in het Noord-Westelijke deel van de Co- lumbiaanse provincie Antioquia, heeft een boerenvrouw het leven geschonken aan een vijfling. De jonggeborenen zijn allen van het manlijke geslacht. De hut wordt thans door de politie bewaakt, om al te grote belangstelling te weren. De burgemeester van Angostura heeft de juistheid van het gerucht bevestigd en verder medegedeeld, dat moeder en vijfling het goed maken. In de muziekwereld maakt het 'n groot verschil uit, wie arrangeert. Zo is een. uitvoering van „Riders m the Sky" door Peggy Lee en zijn mannenkoor heel an ders dan de weergave door Spike Jones en de zonen der pioniers. Wanneer twee personen een medede- iing doen, kan het gehoor ook een ver schillende opvatting krijgen- De een spreekt klaar en kort, de ander wikkelt zijn woorden in een sluier van bijkom stigheden. En zo komt het nog al eens voor, dat gedane mededelingen achteraf moeten worden verduidelijkt en zelfs anders verklaard. Nu bedoelen we vandaag niet de tek sten van ..Rerum Novarum" en ..Quadra- gesimo Anno", hoewel het bovenstaande I tengevolge van de progressieve en de conservatieve uitleg daarop volkomen van toepassing is. We hebben echter het oog op ministe riële verklaringen. Wil Nederland het „hijsen", dan zal er nog meer gewerkt moeten worden en minder verbruikt. Daarover zijn alle ministers en ook de leidende partijen het eens, hoe hard het gelag ook is- Doch waarom houdt men zich dan niet aan deze ongetwijfeld eerlijke en op goe de grondslagen gebaseerde overtuiging? Ministers van de P. v. d. A. en ook de P. v. d. A. zelf spelen echter gaarne voor St Nicolaas- Zij zullen, progressief boven alle partijen en om de communisten te overtroeven, weieens eventjes Jan-met- de-pet te hulp snellen en de gevolgen van harde maatregelen wegnemen. Gezonde sociale politiek eist een der gelijke houding- Maar als bittere pillen geslikt dienen te worden, moet mep niet gaan dokteren op de wijze van „slik- maar-met-meer". Er moet nu eenmaal worden geslikt, al zijn de pillen nog zo verzoet. Het jongste voorbeeld van die draai- politiek, die tenslotte na vele teleurstel lingen in dat opzicht, toch hels maakt, is de prijszetting van 't varkensvlees- Duur rundvlees voor de kapitalist en goedkope varkens voor de kleine man. Dat was enkele weken geleden de leus. Doch het is na een paar weken al weer mis. Voor de zoveelste keer. Minister Mansholt heeft in progressiviteit of overdreven op timisme wederom te veel beloofd. Toch komt hij opnieuw met 'n belofte en wel in de vorm van goedkopere suikerklont jesHoe en wanneer 't zal gebeuren, is nog voor iedereen een raadsel Hij zal echter als P- v. d- A. man voor St Nico laas spelen. Nederlandse kinderen zijn evenwel niet kinds. De P. v. d. A.-Sinterklaas is niet echt. Die partij werkt nu al met twee pieten. Hier helpt geen suiker klontje HENK VAN DER MAZE- Het debat zal worden ingeleid door een communistische interpellatie, die door de agenda-commissie van de bondsdag is toe- gelaten. Twee der regeringspartijen, de christen democraten en de Duitse partij, waren tegen het debat en noemden het onnodig, doch de vrije democraten (liberalen) De hoofdwegen, die van Rome naar het Zuiden leiden, waren Dinsdagochtend in de vroegte vol landhongerige boeren die met ossen en ploegen op weg wa ren naar de onbebouwde landerijen, die zü in bezit genomen hadden. De leiders van de confederaterra (de linkse boerenorganisatie), die met rode vlaggen aan het hoofd van de boeren- karavaan marcheerden, groetten de vrachtwagenchauffeurs, die door tal rijke boeren van de wegen gedrongen waren, met opgeheven vuist, doch b« de versterkte politieposten bewaarden zij een grimmig stilzwijgen. Zwaarbewapende politiemannen waren De N. V. Maatschappij voor vliegtuig bouw „Aviolanda" in Papendrecht heeft van de regering opdracht ontvangen voor de bouw van 150 Gloster-Meteor- straaljagers. Ook voor België zullen 150 van dergelijke toestellen worden ge bouwd. Aviolanda zal deze bouw van 300 vliegtuigen ondernemen in samenwer king met Fokker. De zgn. frontfusillage, bestaande uit neus, cockpit en staart met stuurvlakken, wordt gebouwd bij Aviolanda, terwijl Fokker de eindmon tage verzorgt. Deze vliegtuigen, die een enorme snel heid kunnen ontwikkelen (ongeveer 900 küometer per uur) zullen worden uitge rust met Rolls Royce-Derwens-motoren die in België worden gemaakt. Uiteraard vergen deze toestellen een bijzondere bouw. Zo zullen o.m. uitwerpbare stoelen worden geplaatst, die het mogelijk ken, dat de, piloten, wanneer zij Plotse ling het vliegtuig moeten verlaten, als net ware uit de vliegtuigen kunnen worden geschoten. Het normale uit een vliegtuig springen is namelijk bij de ontzaglijk hoge snelheden, die worden ontwikkeld te enenmale onmogelijk. Op 1 Mei moet het eerste toestel wor den afgeleverd. Om aan deze verplichting te kunnen voldoen wordt op 2 Januari begonnen met de bouw van het eerste toestel. Dit komt echter voor het grootste deel ge reed uit Engeland. De volgende toestel len zullen steeds meer en meer in Papen drecht worden gebouwd, zodat men 1 Januari 1951 het eerste toestel, dat ge heel in eigen fabriek werd gebouwd, hoopt te kunnen afleveren, afgezien dan van de montage, die bij Fokker geschiedt. Men hoopt in ongeveer twee jaar de opdracht te kunnen uitvoeren. Gisteren is men klaar gekomen met de aflevering van een serie van 90 z.g. Har vard-trainers waarvan er 40 voor Zwit serland en 50 voor de Nederlandse lucht strijdkrachten bestemd waren. Het laat ste toestel is gistermiddag door de be kende invlieger van Fokker, Gerben Son- derman ingevlogen en in orde bevonden. Sinds enige tijd kan dit invliegen ge schieden van de startbaan van Aviolanda af, een grasveld, dat men bij Aviolanda gewoonlijk het James Doolittle-field noemt, zulks omdat de bekende Ameri kaanse vlieger-generaal van deze naam, in 1929 op dit veldje een landing maakte. in de nacht naar het Zuiden vervoerd, doch er deden zich geen incidenten voor, zoals vorige week bij Bari, waarbij zes boeren werden doodgeschoten. In tegenstelling met de boerenactie in het Zuiden, waar de boeren onmiddellijk begonnen met het in bezit genomen land te ontginnen, was de in bezitneming in de provincie van Rome voor 70 pet sym bolisch. De boeren plaatsten op het door hen gekozen gebied een rode vlag met daaronder een naambordje. De onrust op het Italiaanse platteland, nog verergerd door de millioen werkloze landarbeiders, smeult al sinds het einde van de oorlog. In 1946 waren de boeren jn het Zuiden al verschillende malen begonnen met het in bezit nemen van land, doch de actie heeft nog niet zulke Sr-n!f pr°P°rties aangenomen als thans- De regering heeft verschillende maan den geleden wetsontwerpen ingediend tot verdeling van onontgonnen jachtgronden der rijke landeigenaren onder boeren zonder land, doch de wetsontwerpen wor den nog steeds door de regeringscom missies bestudeerd. Regeringsleiders hebben de actie als een communistische manoeuvre veroor deeld. De confederaterra heeft, hoewel geleid door communisten, voor het me rendeel katholieke leden. Een deelnemer aan de boerenactie verklaarde Dinsdag tegenover Reuter's correspondent: „Wat mij betreft, zie ik hier geen kwestie van politiek. Het is iets veel simpeler: het is een kwestie van brood voor onze maag". Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken deelde gisteren mede, dat Rusland weigert verder deel te nemen aan besprekingen over het Oostenrijkse vredesverdrag, totdat de Oostenrijkse regering de goederen en diensten, door Rusland sedert 1945 ge leverd, zal betalen. schaarden zich aan de zijde der oppositie, daar zij van mening waren, dat het debat de lucht zou zuiveren. Prof. Carlo Schmidt, de socialistische voorzitter van de commissie van buiten landse zaken van de bondsdag, verklaarde Dinsdag tegenover Reuter, dat hij zich zou verzetten tegen elke recrutering van Duitse soldaten voor elk enger doel, dan een collectieve veiligheidsmacht, „welke zowel het Westen als de sovjet-unie om vat". Hij zeide voorts, dat indien men in de huidige toestand van de wereldpolitiek „de Russische neigingen tot een „preven tieve oorlog" wil aanmoedigen, het slechts nodig is, dat het Westen een enkele Duit se soldaat bewapent". Bovendien, zo zeide hij, indien Duits land een doelmatige bijdrage zou moeten leveren tot de Westelijke defensie, zou het op een zodanige schaal moeten ge beuren, dat het terecht zou worden be schouwd als een gevaar, niet alleen in het Oosten, maar ook in het Westen. Ook het Oost-Duitse „comité van strij ders voor de vrede" heeft zich natuurlijk niet onbetuigd gelaten en een beroep ge daan op alle „democratische organisaties om met allerlei soorten acties te protes teren tegen de West-Duitse plannen om een Duits leger op te richten, zoals be vestigd door Konrad Adenauer, de West- Duitse premier". Het spreekt vanzelf, dat de communis ten nog verder gaan. Zo wordt in de „So cialistische Informatiedienst" door de West-Duitse communistische partij te Frankfort gepubliceerd, kanselier Aden- In West-Duitse economische krinffen wordt voorspeld, dat binnenkort zal worden overgegaan tot beperking van invoer van zuidvruchten, fruit en tuin bouwproducten in West-Duitsland. Bij een aantal handelsverdragen zijn voor West-Duitsland hoge passieve saldi ontstaan. De ongunstige ontwikkeling dezer saldi wordt hieraan toegeschreven, dat de Duitse leveranties, vooral van machines, over een veel langere tfjd lopen dan de aan het seizoen gebonden agrarische invoer van de handelspart ners. Voor de vereffening dezer passieve saldi in dollars, beschikt de West-Duitse regering slechts over beperkte bedragen. In dit verband wordt van officiële zijde verklaard, dat het vrijer maken van het handelsverkeer niet betekent, dat ook de invoer van levensmiddelen onbegrier.se kan worden toegelaten. Tenslotte kunnen, aldus wordt ver klaard, slechts zoveel agrarische produc ten worden ingevoerd als aan Duitse in dustrieproducten kan worden uitgevoerd. De Tweede Kamer heeft gisteren zon der hoofdelijke stemming het wetsont werp goedgekeurd tot wijziging van de L.O.-wet, waarbij met ingang van 1 Ja nuari voor de lagere school de achtjarige leerplicht wordt ingevoerd. Alleen de Staatk. Gereformeerden en de communisten wilden geacht worden te hebben tegen gestemd. De Tsjechoslowaakse staatsuitgeverij heeft een brochure doen verschijnen, waarin de katholieke hiërarchie in het land lasterlijk beschuldigd wordt van „hoogverraad op bevel van het Yati- De drie scribenten van de brochure, waaronder twee vrouwen, beweren, dat de aartsbisschop van Praag, mgr Beran. de hoofdschuldige is. Betoogd wordt, dat het Vaticaan in Tsjechoslowakije „één van de steunpilaren van zijn reaction- naire politiek" met de nederlaag van het kapitalisme zag vallen. En de bisschop pen, met mgr. Beran aan het hoofd, be loofden verraad te plegen. Het was de bedoeling van mgr. Beran geweest, zo lastert de brochure verder, een ophitsende redevoering te houden om gearresteerd te worden, omdat de Kerk een martelaar nodig had. De herderlijke brieven waren, volgens de brochure, bedoeld om het democra tische volksregiem omver te werpen. Aan het slot wordt verklaard, dat mgr. Beran niet werd gearresteerd maar „dat de veiligheidspolitie zich slechts te zijner beschikking had gesteld om hem te be schermen tegen de woede van de ge lovige". Aanvankelijk meest zwaar be- j wolkt met nu en dan enige regen, later enkele buien en plaatselijke opklaringen. Aan de kust krachtige j tot harde en tijdelijk wellicht stormachtige wind tussen Zuid en West, in het binnenland krachtige 5 tot harde wind tussen Zuid en West. Geleidelijke daling van tem- peratuur. Donderdag, 8 December: Zon op è.34 uur .onder 16.29 uur; Maan op 18.36 uur, onder 11.40 uur. Hongaarse vluchtelingen in Lyon heb ben bekend gemaakt, dat de Hongaar se regering het voorbeeld van Tsje choslowakije heeft gevolgd en van alle Hongaarse bisschoppen en priesters de ,>eed en trouw" heeft geëist. Tot dus ver is nog niets bekend voor de reac ties van de Hongaarse geestelijkheid- Men weet echter, dat zij vastbesloten is geen nieuwe aanvallen van de com munisten op de Kerk te accepteren. Alhoewel de bisschoppen en de pries ters de staatssubsidies tot op heden geregeld hebben ontvangen, verwacht men nu, dat de uitbetaling afhankelijk zal worden gesteld van het afleggen van de eed van trouw. De gepensionneerde Amerikaanse briga de-generaal Elliott Thorpe verklaarde in een persgesprek, dat hij het Ameri kaanse ministerie van oorlog tien dagen vóór de Japanse aanval op Pearl Har bour, welke in de vroege ochtend van 7 December 1942 plaats vond, waarschuw de, dat de Japanners voornemens waren de Philippijnen en Hawai aan te vallen. „Doch voor zover mij bekend is", zo zeide hij, „heeft het ministerie van oorlog niet op mijn waarschuwing gereageerd". Generaal Thorpe deelde nog mede, dat hij op het tijdstip, dat hij van deze Ja panse voornemens hoorde, als agent van de geheime dienst van het Amerikaanse leger op Java werkte. Zijn inlichtingen waren gebaseerd op de inhoud van een Japanse boodschap, welke door de Ne derlandse inlichtingendienst op Java was onderschept en uitgewerkt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1