Naastenliefde is meer dan aalmoezen geven Kruistocht der goedheid" is een echt Christelijke stunt MARIA-GLORIEDAG te ROME „Wat ik nog even zeggen wou R f Er komt een vriend vanavond! De ZwarfeVos m VAN M/ENTJE Uit de sportwereld Inzicht nodig bij de dragers van verantwoordelijkheid Tevens bekroning van de Kruistocht der goedheid Cor v.d. Lugt Melsert lucht zijn hart ADIO programma N.S. heeft nog altijd te klein wagenpark Ouders bouwden kleuterschool Rechercheurs wachten hem op WOENSDAG 7 DECEMBER 1949 PAGINA t „JOHAN VAN OLDENBARNE- VELT" IS THUIS De grote campagne voor vernieuwing van de christelijke geest, welke door de Italiaanse Pater Lombardi S.J., onder de naam „kruistocht der goedheid" te Rome gevoerd wordt, zal a.s. Don derdag 8 December, feestdag van Maria's Onbevlekte Ontvan genis, een grandioze bekroning vinden. STERKE groei van i VRACHTAUTOPARK GOEDERENVERVOEDERS MOETEN EXAMEN DOEN Zonder diploma geen rijvergunning meer UIT HET MOS' VERTAALD DOOR SEBAST1AAN No. 22 DE DERDE BROED „En Mientje", plaagde Jan „Heb je ze nog alle vijf?" „Het zijn er intussen zes", troef de ik. „Bén je mal, zegdat méén je toch niet?" sprong hij op. „Kijk maar" zei ik en stapte even naast het nestje. „Hé, waar hol je naar toe?" riep ik. „De krant" gilde hij. „Als je het maar laat", zei ik boos„Eén keer is al meer dan genoeg". „Hé toe nou", fleemde hij. „Niks" commandeerde ik.... „Vooruit.nou jij er eens op". Hoe ik opeens zo kattig kwam, weet ik warempel zelf niet, maar vóór Jan iets terug kon zeggen, zat hij al op de eiers. Ik schudde mijn vleugels eens lekker uit. „Ga je mee, Mien?" vroeg Mama. „Het is -vandaag je Vader zijn beurt". Papa zat heel beteuterd te kij ken. Hij vond het blijkbaar niets leuk. „Ik geloof nooit, dat het volgens het boekje is, dat wij, mannetjes, broeden" zei hij. „O niet?" treiterde Mama. „Nee, vast niet!" mokte Papa.« „en ik dóé het niet, ook". „Mispunt" schold Mama. „Hé toe. suste ik. „Wij krijgen beslist onweer",, voorspelde Jan. „Nou, laten we dan maar liever thuis blijven" zei Mama, die erg bang van onweer is. En zo hernamen wij onze plaats op de eitjes, terwijl het manvolk grinnikend wegstoof. „Daar zitten we, Mien" zeurde Mama„Het is me wat moois!" „Kom" troostte ik„Nog ne gentien dagen en we hebben het weer gehad!" DE „WILLEM BARENDSZ" NAAR DE IJSZEE DOODSTRAF VOOR VERRAAD RIJWIELEN MET HULP MOTOR Verwezen naar de rijwielpaden GEEN KERSTGRATIFICATIE voor progressieve arbeiders HET GING ANDERS MAAR TOCH GOED -Door C. B. Booth. (Wordt vervolgd). WEST-EUROPA BEKER kramer verliest van GONZALES NED. ELFTAL TEGEN ENGELAND B V.U.C.—BORDEAUX Op alle kerken van Rome ziet men aanplakbiljetten, die met grote letters de aandacht vestigen op de „Kruistocht der Goedheid". Om de andere dag stromen de gelovigen naar de grote basiliek van Maria de Meerdere te Rome om te luis tere naar pater Lombardi. Hij spreekt daar voor een microfoon van Radio Vaticana, die het gesprokene wederom uitzendt. In de ongeveer honderd pa rochiekerken van Rome, die telkens weer stampvol zijn, staan radiotoestellen, die de uitzending van Radio Vaticana opvangen. Hierdoor wordt vermeden, dat zoals het reeds eerder is gebeurd, on gunstige elementen de kabels doorsnijden, die de kerken vroeger bij deze gelegen heden verbonden. Het is verwonderlijk hoe Pater Lom bardi, die toch slecht vreemde talen spreekt, overal waar hij zijn „Kruistocht der Goedheid" heeft verkondigd, zulk een diepe indruk maakt. Hij kan zelfs geen talentvol spreker genoemd worden. Zijn woorden evenwel hebben zulk een diepe betekenis, bevatten zulke grootse en toch zulke eenvoudige gedachten, dat zijn toehoorders meegesleept worden en diep onder de indruk huiswaarts keren. Ook de gestalte van pater Lombardi is niet krachtig en indrukwekkend, integen deel hij is tenger. Hij heeft een ascetisch uiterlijk, doch zijn gelaatsuitdrukking kent niet die gestrengheid, die zovele asceten kenmerkt. In zijn ogen, verbor gen achter grote ronde brilleglazen, glanst een goedheid, die zacht maakt. Goedheid is het eerste waaraan men denkt, wan neer men pater Lombardi ziet. Dit is misschien de reden, waarom hij zijn pre ken een „Kruistocht der Goedheid" heeft genoemd; goedheid is de zin der naasten liefde. Maar dan naastenliefde, die niet alleen in aalmoezen tot uitdrukking komt, maar tevens in sociale bijstand op geestelijk en materieel gebied, waarbij hij dan beklemtoont, dat deze bijstand zich niet moet beperken tot de Christe nen onderling, doch dat deze vooral moet gelden in de verhouding van de Chris ten tot zijn evenmens, die op godsdien stig, politiek of sociaal terrein van de Christelijke gedachte is afgedwaald. Tijdens een interview met de Romein se correspondent van het K.N.P. om schreef pater Lombardi het doel van zjjn predikaties als volgt: „De „Kruistocht der Goedheid" is een Gistermiddag is het s.s. „Johan van Oldenbarnevelt" met aan boord 2431 repatriërende militairen, in de haven van Amsterdam aangekomen. Namens H. M. de Koningin werden de troepen toege sproken door ritmeester W. Bischoff van Heemskerck en namens Prins Bernhard door majoor C. van Goor. Voorts richtte de minister van Oorlog en Marine, mr. W. F. Schokking. het woord tot de terug kerende militairen. Ter begroeting wat ren verder aanwezig de oud-commandant van de 7-Deoember divisie, gen.-majoor H. Dürst Britt en de hoofdlegeraalmoeze- nier kolonel H. van Straelen» eenvoudige roepstem, die zonder de hulp van een organisatie, van economische middelen of van enig menselijke steun zich tot een plicht acht de ganse mens heid een zeer belangrijke boodschap te verkondigen. De wereld van onze dagen is rijp voor een diep Christelijk en uni verseel experiment. Meer dan ooit voelt de grote massa der mensheid tekort komingen, waaraan slechts het Evangelie tegemoet kan komen. Hieruit volgt, dat de mogelijkheid om het Evangelie in de wereld te prediken groter is dan ooit, maar ook, dat de Katholieken een ver antwoordelijkheid hebben te dragen, die zwaarder is dan ooit te voren". Deze Kruistocht van de Goedheid, zo legde pater Lombardi uit, wil deze Bood schap aan de gehele wereld brengen en heeft reeds vele volkeren van Europa en van de Verenigde Staten bereikt. Ik kan nu reeds verzekeren, dat hij in deze landen beter is geslaagd dan vele andere predikaties. Voor Rome heeft deze Kruistocht wel een zeer bijzondere betekenis. Behalve de hoofdstad van een land is Rome tevens de hoofdstad van de Katholieke Wereld. Als hoofdstad van een land moet van haar de geestelijke vernieuwing van het Italiaanse volk uitgaan, doch als hoofd stad van de Katholieke wereld moet deze vernieuwing universeel zjjn. In verband met het komende H. Jaar en door de vele pelgrims, die de Eeuwige Stad ge durende dit H. Jaar zullen bezoeken, komt zij in onmiddellijk contact met de gehele wereld. Daarom, vormt de aan kondiging van een gedachte van een Christelijke vernieuwing te Rome een waarlijk groots idee, die geheel in over eenstemming is met de opzet van de Kruistocht. Wat betreft de mogelijkheden om tot deze Christelijke vernieuwing te komen zeide pater Lombardi, dat hij, „zo de wereld althans de vrede blijft bewaren, de tijd zeer gunstig acht". Maar de ver wezenlijking van de hernieuwing zal voor een groot deel afhangen van de bekwaamheid en de vaste wil van die genen, die verantwoordelijk zijn. Daarom is het nodig, in deze laatsten het bewust zijn van deze verantwoordelijkheid op te wekken en te versterken. Vanzelf ging het gesprek over tot het andere doel van de Kruistocht der Goed heid, namelijk de daadwerkelijke bestrij ding van het communisme door de predi king van het Evangelie. De communisten, aldus pater Lombardi, zjjn positief ge oriënteerd, terwijl dit bij het anti-com munistische deel van de wereld niet het geval is. Vooral de Christelijke wereld heeft behoefte aan een positief herstel plan. De Paus geeft hiervoor Zijn richt lijnen, die zeer actueel zijn en van veel durf getuigen. Maar deze grote lijnen zijn op zichzelf niet voldoende. Om deze richtlijnen in practijk te brengen is de medewerking nodig van de overheids personen. De strijd tegen het communis me is heden ten dage een wereldstrijd. Doch ik ben er zeker van, dat de Ka tholieken deze zullen winnen, mits zij hun verantwoordelijkheid begrijpen. Het communisme heeft in de ondoor grondelijke raadsbesluiten van God een speciale functie. Alhoewel het commu nisme op zichzelf slecht en monster achtig is, wordt het door God toegelaten. Het communisme strijdt voor de vervul ling van rechtvaardige verlangens, die het zelf niet verwezenlijken kan, doch waartoe wij in staat zijn, zodra wij de Christelijke leer beter naleven. Het com munisme veredelt de geestelijkheid en verheft haar volgens het plan van God tot de hoogte van het heldendom. Wij schenken op het ogenblik nog te veel aandacht aan de bijkomende zaken en te weinig aan de ziel. Daarom laat God toe, dat ^eze bijkomende zaken worden verwoest om ons daardoor te dwingen onze aandacht te vestigen op de- ziel. Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het aantal vrachtauto's op 1 Augustus 1949 64.588. Hiermede telt ons land 20.000 vrachtauto's meer dan in 1939. Ten op zichte van het vorige jaar zijn er ruim 6500 meer. Van het huidige vrachtautopark dateert 28,7 pet. nog van voor 1940, 42,6 pet. uit de jaren 19401945, terwijl slechts 28,7 pet. (ruim 18.000 vrachtauto's) na 1945 gebouwd zijn. Het aantal autobussen op 1 Augustus 1949 bedroeg 5265 (1 Augustus 1948 4354, 1 Augustus 1939 4518), bijna 70 pet. van dit materiaal dateert uit de jaren na 1945. Donderdag dan zal Pater Lombardi zijn „Kruistocht" besluiten met een pre dikatie, terwijl luisterrijke Maria-plech- tigheden als het ware zijn werk zullen bekronen. De beeltenis van de H. Maagd in Ro me vereerd onder de titel „Salus populi Romani" (heil van het Romeinse volk) zal van de kerk van S. Maria Maggiore in plechtige processie worden overge bracht naar Sint Pieter. De H. Vader zal, omringd door de in Rome aanwezi ge kardinalen, het beeld in het portaal van de basiliek begroeten, waarna het opgesteld zal worden op het pauselijk altaar in de Sint Pieter. Zondagmorgen om 8 u. 30 zal de H. Vader een plechtige H. Mis opdragen op het pauselijk altaar. Van Donderdag tot Zaterdagavond zal de H. Vader met alle bewoners van het Vaticaan de Rozenkrans bid den voor het welslagen van de „kruis tocht der goedheid". Dit gezamenlijk gebed zal door radio Vaticana op al deze dagen worden uitgezonden om 21 u. 15 op de korte golf in de 15 en 31 meterband. De bevolking van Rome zal tevens haar eeuwenoude traditie handhaven en alle beeltenissen van O. L. Vrouw, die overal in de gevels der huizen zijn aangebracht, op uitbundige wijze een bloe enhuide bereiden. Op de feestdag van O. L. Vrouw On bevlekte Ontvangenis zullen de Romei nen in de voormiddag samenkomen op de weidse Piazza di Spagna voor een algemene bloemenhulde ter ere van de H. Maagd. Dezer dagen wordt 'n aantal goederen- vervoeders onder handen genomen door de „Stichting bureau examens beroeps- goederenvervoer",, die hen zal testen op vakbekwaamheid. Dit ondernemers- examen moet worden afgelegd om in aanmerking te komen voor een vesti gingsvergunning al« beroeps-goederen vervoerder. Het examen is enigermate te vergelijken met dat voor het midden standsdiploma, waarbij het zwaartepunt uiteraard op het vervoer wordt gelegd. Naast het bezitten van een vrij uitge breide theoretische kennis taal en handelscorrespondentie, kennis van wet, recht enz, moet de candidaat boven dien bewijzen overleggen, dat hij twee jaar in de practijk van het beroepsver voer heeft gewerkt. Eerder kan hij het vereiste diploma niet krijgen. Wel kunnen deze practijk- jaren ook na het afleggen van het examen worden volgemaakt. Zonder het diploma krijgt men geen rijvergunning voor het beroepsgoederen- vervoer meer. Het aantal na de oorlog uitgegeven tijdelijke vergunningen slinkt gestadig. Binnen vrij korte tijd woeden deze ongeldig. De houder moet dan met goed gevolg examen hebben gedaan. Is dit niet het geval, dan moet hij zijn bedrijf stopzetten. Voor gedemobiliseerden is de practijk- termijn tot een jaar teruggebracht. -mam DONDERDAG 8 DECEMBER HTVERSUM II (416 m) 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws, 7.13 Morgengebed, 7.30 Slui ting, 8.30 Nieuws, 8.40 Weerberichten, 8.43 Hoogmis, 10.00 Gram., 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram., 11.00 V. d. zieken, 11.45 Water standen, 11.50 GTam., 12.00 Angelus, 12.03 Lunchconc., (12.30—12.33 Mededelingen), 12.o5 Zomniewiizer, 13.00 Nieuws en Kath. nieuws, 13.20 Gram., 13.45 V. d. vrouw, 14.00 Prome- rade ork. en soliste, 14.45 V. d. vrouw, 15.30 Gram., 15.45 Bijbellezing, 16.30 Sluiting, 17.30 Koor en solisten, 17.50 Regeringsuitz., 18.00 Gram., 18.15 „Land en tuinbouw", causerie, 18.30 Radio jeugdjournaal, 18.55 Gram., 19.00 Nieuws, 19.15 Muzikale causerie, 19.40 Radio krant, 20.00 Nieuws, 20.05 Gevar. progr., (om 21.00 Familieoompetitie), 22.05 Gram., 22.15 Buitenl. overz., 22.35 Gram., 22.45 Avond overdenking, 23.00 Nieuws, 23.15—24.00 Strijk kwartet. HILVERSUM I (301,5 m) 7.00—24.00 AVRO.. 7.00 Nieuws, 7.15 Gram., 7.30 Sluiting, 8.30 Nieuws, 8.40 Radio ochtendblad, 9.00 Weer berichten, 9.03 Gram., 9.30 V. d. vrouw, 9.35 Gram., 10.00 Morgenwijding, 10.15 Populair conc., 10.50 V. d. kinderen, 11.00 Fluit en piano, 11.30 Gram., 11.45 Wetensch. causerie, 12.00 Gram., 12.15 Theater-ork. en solist, 12.33 „In 't spionnetje", 12.38 Zuid-Amerikaans ork., 13.00 Nieuws, 13.15 Metropole ork., 13.45 Gram., 14.00 V. d. vrouw, 14.30 Alt-mezzo en piano, 15.00 V. d. zieken, 16.00 Cabaret, 16.30 Sluiting, 17.30 V. d. jeugd, 18.15 Sportpraatje, 18.30 Ned. Strijdkr., 19.00 V. d kinderen. 19.05 Radio volksmuziekschool, 19.35 Gram., 19.45 Regeringsuitz., 19.55 Nieuws, 20.00 Volksme lodieën, 20.30 „Dreigt er oorlog?", causerie, 20.50 Vocale solisten en piano, 21.35 Orgel- conc.. 22.00 Cabaret, 22.30 Orkesteonc., 23.00 Nieuws, 23.15 Reportage, 23.3024.00 Zigeu- nermuziek. Radiodistributie III: 7.VI. Br.: nws.; 7.05 —7.30 gram.; 8.30 VI. Br.: gram.; 9.nws; 9.05 gram. 10.— Eng. LP: nws. 10.10 verz.pr.; 11.„Dulcet Strings"; 11,30 NWDR: gev. muz 12.VI.Br.: Pierre Palla (orgel); 12.15 Two pianobrothers; 12.30 weer- en landb. ber.; 12.40 vervolg painobrothers 13.— nws.; 13.15 gram. 14,— muz.gesehledenis; 15.— Kalund- borg: gram. 16.—16.30 Eng. LP: Troise en ens.; 17.30 Kootwijk: Batavia: 18.— Fr.Br.: v. d. sold.; 18,30 Vl.Br.: v. d. sold; 18,30 Vl.Br.: v. d. sold.; 19.— nws 19,30 VI liederen; 19.50 feuilleton; 20,— verz.pr, 21.— „Roer-roer- romme-de-pot" 21,30 sonate van Mozart; 21,45 act.; 22,— nws. 22.15 Fr. Br.: opera- en ballet- muz. 22,55 nws.: 23.— Eng. LP: nws.; 23,15 „Topic for to-night" 23,20 Victor Silvester. Radtodistributie IV: 7.00—7.30 div.; 8.30 Fr. Br ConC. 9.00 Kookpr. en kunstoverz. 9.10 Symph. muz. 10.00 Eng. H.S.: Bas, hobo en piano. 10.30 Am. comment. 10.45 V. de scholen 11.30 Anton en ork. 12.00 Eng. L.P.: Arb. ork. 12.45 Voordr. 13.00 „Mrs. Dale's Diary". 13.15 Lew Stone en ork. 14.00 BBC Midi. Light Orch. 15.00 V. de vrouw. 15.40-16.15 NWDR: Tango ork. 17.30 Fr. Br.: Ens. Joe Heyne. 18.00 Eng. L.P.: BBC Schots Var. ork. 18.45 Tito Bums en sextet. 19.15 Jack Leon en ork. 19.45 HoWrsp. 20.00 Beromilnster: Omr. ork. 20.30 Eng. L.P.: „Stand easy". 21.00 Verz.pr. 21.30 Owen Walters en ork. 22.00 „Spot the winner". 22.30 Beromünster: Amuz. ork. 23.00 Dlv. Verwacht wordt, dat het bedrijf van de Ned. Spoorwegen in 1958 tot volle dige ontwikkeling zal zijn gekomen. De hoofdlijnen worden geëlectrificeerd, ter wijl voor de minder drukke lijnen wordt bestudeerd of dieseVelectrische tractie de voorkeur verdient. Er heerst nog altijd grote zorg over de materieelpositie; het wagenpark is nog altijd 7300 wagens kleiner dan voor de oorlog. De 238 En gelse oorlogslocomotieven, die binnen kort buiten gebruik worden gesteld, zijn ouder dan 30 jaar. De onlangs plaats gehad hebbendie ver hogingen van de abonnementstarieven, hebben geen daling in de verkoop van abonnementen tengevolge gehad. Het verheugt de minister van Verkeer en Waterstaat te kutmen meedelen (aldus luidt het in de memorie van antwoord), dat in de zomerdienstrege ling een vijfde expresverbinding Gro ningen-Leeuwarden-Amsterdam van Maandag tot Vrijdag zal worden opge nomen. Zoals reeds eerder gemeld, zullen in 1950 bij een -20-tal onbewaakte overwe gen automatische flikkerlichtinstallaties worden aangebracht. Gisteren, 6 December, is de Nederland se walvisvaarder, de „Willem Barencsz" van Kaapstad vertrokken om de jaent op de walvis te gaan beginnen in de Zuide lijke IJszee. Nu er nog steeds geen bouwvolume voor de bouw van bewaarscholen be schikbaar is, maar het kleutertal toch gelukkig blijft stijgen, hebben de paro chianen der O. L. Vrouweparochie te Helmond „de Koe" zelf bij de horens gepakt. Onder „regie" van kapelaan M. Isam, bouwden zij zelf met vereende kracht een noodbewaarschool van 3 lo kalen voor in totaal 150 kleuters. Na de inwijding door deken B. v. d. Hagen, noemde de eerw. zuster Teresina van het hoofdbestuur der Zusters van Liefde, deze prestatie een Helmondse primeur voor ons land. Aan de serie „Toneelboeken", ver schenen bij de N.V. Leiter-Nijpels te Maastricht heeft Cor v. d. Lugt Melsert nu ook het zijne toegevoegd onder de titel: „Wat ik nog even zeggen wou". Cor v. d. Lugt Melsert heeft niet aan anderen overgelaten zijn levensboek te schrijven, hij heeft het zelf willen doen en men zal hem geen ongelijk geven. Hij heeft zijn boek wat onge woon ingedeeld door er de vorm aan te geven van een toneelstuk en dan nog wel van wat men noemt een redeneerstuk. Maar met zijn vele be drijven en taferelen en daar tussendoor nog vele entre-actes en een apotheose tot besluit, is het wat rommelig ge worden en chronologisch wat door elkaar geschud. Toch heeft deze „mist en scène" hem ten volle de gelegenheid gegeven uit te zeggen, wat hij nog even zeggen wou. Cor v. d Lugt Melsert heeft vijftig jaar achtereen op de planken gestaan, altijd als een knap en zeer gezien acteur en meer dan 25 jaar is hij de even be kwame leider geweest van grote toneel gezelschappen. Wellicht zouden ,zun vele vrienden en bewonderaars in dit boek nog wat meer van zijn speciale artistenleven hebben willen horen, maar Cor v. d. Lugt heeft nu eenmaal expresso bedoeld een „Apologia pro vita sua" te schrijven, hij heeft na de bittere ervaring der laatste jaren z'n hart eens willen luchten, hij heeft zich zelf recht wollen doen wedervaren. En onder mit opzicht is het dan ook een zeer interessant boek geworden, dat gretig gelezen zal worden. Cor v. d. Lugt heeft het opgedragen aan zijn enige zoon Cor, die zich in Zwitserland gevestigd heeft als doctor m de rechtswetenschappen, zeker met de be doeling om hem te sterken in de over tuiging, dat hij wijs heeft gedaan niet de toneelbaan van zijn vader te volgen. De auteur heeft als acteur, regisseur en toneelleider successen behaald als maar weinig andexen; maar zijn eigen toneel wereld heeft hem dit maar kwalijk ge gund. Hij is niet de enige onder de collega's die diit heeft moeten ervaren; dr. Willem Royaards en ook de grote Louis Bouwmeester weten er van mee te spreken. Maar wat Cor v. d. Lugt Melsert van de twee laatsten onderscheidde, was, dat hij naast een artistiek zich ook een alge meen erkend kundig zakelijk leider heeft getoond. Toen in 1916 Verkade zijn Haghe- spelers o:.verwacht in oe steek liet, werd Cor v. d. Lugt door zijn collega'.' aangezocht om de leiding van diens gezelschap op zich te nemen. Toen in 1920 de Rotterdammers onder v. Eys- den en Tartaud waren vastgelopen, kwamen Rotterdamse vrienden van het toneel Cor v. d. Lugt - dringend ver zoeken zich over de zaak te ontfermen en haar weer tot nieuw leven te wekken. En ten derde male, toen in 1937 het gemeentebestuur van Amsterdam aan zijn gezelschappen in de Stadsschouw burg, het een na het ander, telkens nieuwe financiële teleurstellingen be leefde, deed het aan Cor v. d. Lugt het voorstel naar Amsterdam te komen en daar de vaste bespeling van de Stads schouwburg tot een gelukkiger resul taat te brengen. Het voorstel werd een opdracht, hij behoefde niet eens te solliciteren. Een hoge, unieke eervolle onderscheiding, maar d'ie hem heilloos zou worden, om dat de Amsterdamse toneelwereld zich maar moeilijk bij deze gang van zaken kon neerleggen. En het is op Cor v. d. Lugt verhaald. Van het een en ander verhaalt nu in détails dit boek: „Wat ik nog even zeg gen wou". Het boek is rijkelijk geïllustreerd met foto's van bekende creaties uit Cor v. d. Lugt Melsert's vijftigjarig toneelleven. P. H. H. N.a.'v. „Wat ik nog even zeggen wou", door Cor v. d, Lugt Melsert. Uitg. N.V. Leiter-Nijpels, Maastricht. Tegen de Amsterdammer G. van Bree die als V-man voor de Duitsers 13 illegale organisaties wist door te dringen, met het gevolg, dat tal van ondergrondse werkers werden gefusilleerd en een aan tal boven ons land neergeschoten ge allieerde piloten in handen der Duitsers viel, heeft de proc.-fiscaal bij_.net Am sterdams B.G. de doodstraf geeist. Voor zoveel met eisen voor het ver krijgen van het rijbewijs wordt gedoeld op de rijproef, zij medegedeeld, dat er naar de mening van de minister geen aanleiding bestaat deze voor een ieder te verzwaren. De omstandigheid, dat be roepsvervoerders het nodig vinden de rijproef te herhalen, behoeft nog geens zins te betekenen, dat de algemene eisen onvoldoende zouden zijn. Het doen af leggen van afzonderlijke proeven door beroepsvervoerders moet aan hun oor deel worden overgelaten, bedrijfsecono mische overwegingen zullen hieraan niet vreemd zijn. Het ligt in het voornemen in het nieuwe wegenverkeersreglement be paalde soorten rijwielen met hulpmotor voor de gedragsregels op de weg, dus niet ten aanzien van kentekenregeling, gelijk te stellen met rijwielen. De mi nister overweegt deze rijwielen met hulpmotor, waarvan onder meer zal worden geëist, dat zij een bepaalde snelheid niet kunnen overschrijden, ge bruik te doen maken van de rijwiel- Deze" langzame en in het snelverkeer slecht waarneembare voertuigen vormen op de rijweg een gevaar voor zichzelf en anderen. Intussen ziet de minister ook zekere bezwaren in van het toelaten in groten getale van deze tweeslachtige voertuigen op de veelal reeds overvolle rijwielpaden, aldus de minister van Ver keer en Waterstaat in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. „Kerstgratificaties zijn de overblijf selen van het achter ons liggende bur gerlijke tijdperk en zijn eigenlijk 'n bij zondere vorm van aalmoezen, die pro gressieve arbeiders niet wensen te ac cepteren." Dit verklaarde het Hoofdbestuur van de Socialistische Eenheidspartij in Oost- Duitsland. „Maar," zo voegde het Hoofd bestuur er aan toe, „de genationaliseerde industrieën van Oost-Duitsland hebben er ook geen geld voor." (Van onze correspondent). De industrieel S- v. Z. te Nijmegen kreeg in de avond van 12 Augustus j.l een telefoontje uit Zwolle van een zij ner vrienden, met het verzoek een jon geman, die in moeilijke omstandighe den verkeerde en noodzakelijk moeit worden geholpen. te ontvangen. De heei Van Z. vond, dat de stem van zijn „vriend" wel wat vreemd klonk en ver trouwde de zaak te minder omdat naar zijn weten deze vriend voor zaken in Londen was. Niettemin beloofde hij aan het verzoek te voldoen en de jongeman te zullen ontvangen. Maar terstond daar na informeerde hij bij een zakenrelatie, die hem verzekerde, dat de vriend, de heer De H., werkelijk in Londen was. Hij had zo juist nog met hem getelefo- neerd. Verder onderzoek wees uit, dat het Zwolse telefoontje was gevoerd in hotel De Kroon aldaar, waar een kellner zich wist te herinneren, dat twee heren en een dame hem hadden verzocht Nijme gen aan te vragen. Hij deelde tevens mede. dat het gezelschap al naar Nijme gen was vertrokken. De heer v. Z, waarschuwde daarop de Nijmeegse recherche, die enkele recher cheurs afvaardigde naar van Z.'s woning, teneinde daar het drietal op te wacn- ten. Na enige tijd werd er inderdaad gebeld en het was werkelijk de mijn heer, die door vriend de H. zou zijn ge recommandeerd. „Mijnheer, ik ben hierheen gestuurd door uw vriend, die enkele uren gele den met u uit Zwolle heeft getelefo neerd", zo luidde het verhaal van de onbekende bezoeker. De zaak is deze, ik zou graag in een taxibedrijf werken, maar daarvoor heb ik 350 borgtoent nodig. De gastheer wreef zich eens bedenke lijk langs zijn kin en onder het motief het geld te zullen halen, liet hij zijn gast even alleen in de kamer achter. In werkelijkheid waarschuwde hij de rechercheurs, die spoedig de onbekende ontmaskerden. Aanvankelijk deed deza zich voor als een zekere Pannenbakker, maar al spoedig viel hij door de mand en bleek hij de Rotterdamse chauffeur W- v. W. te zijn- Toen dat bekend was. kwam tevens aan het licht, dat de tele fonerende vriend de 45-jarige marco nist R. v. B. uit Den Haag was, die al eens eerder wegens oplich ing veroordeeld. Gisterenochtend stonden zij Arnhemse rechtbank terec de marconist Van B- voor waarbij voornamelijk het 25). Polly aarzelde en dacht snel na; ze. was vastbesloten, niet de minste aanduiding te geven van de ruzie tussen Bob en de vermoorde. Bob had vlak na het vallen van het schot ontkend, dat hij John Strawn gedood had; doch, hoe graag ze hem ook op zijn woord wilde geloven, er bleef toch altijd twijfel mogelijk. Maar ook al was hij schuldig, dan had hij het nog terwille van haar gedaan. Ze moest hem dus door haar zwijgen beschermen. Ik kwam jiust de trap op, toen het schot werd afgevuurd, zei ze omzichtig. Na het schot, dat heb ik reeds gezegd, hoorde ik een deur dichtslaan. Dat dat is alles, wat ik u vertellen kan. Nee, dat is niet zo., bij lange na niet! schreeuwde de sheriff. Wat heb je na dat schot gedaan? Ik ging naar boven- En wat heb je gezien, juffertje, toen je boven kwam? Polly huiverde- Mijnheer Strawn dood., uitgestrekt op de grond., en., en er lag een pistool naast hem. Ze zei er niet bij, dat ze dat pistool eerst in de hand van Dolliver gezien had. Bob., meneer Dolliver had hem daar juist ge vonden. Sheriff Edwards trok weer aan zijn snor. Met samengetrokken wenkbrauwen verwerkte hij die verklaringen. Hoe weet je zo zekerl vroeg hij met nadruk, dat Dolliver het lijk alleen maar gevonden had? Hij had toch best zelf dat schot kunnen lossen, nietwaar? Neel riep Polly vol ontzetting, nee! Hm! Je schijnt je daarover nogal bezorgd te maken! Hij wendde zich nu tot Dolliver. Dus jij was bezig je kof- fer te pakken, hè? Waarom deed je dat? Wat is de gewone reden, waarom mensen hun koffer pakken? Ik ging op reis. Geen kletspraat! donderde Edwards. Waar ging je dan heen? Naar New York. Waarom ging je naar New York? Ik geloof niet, dat u daarmee nodig hebt, zei Dolliver, die wist, hoe gevaar lijk het voor hem worden kon, als hij er kende. ruzie met Strawn gehad te hebben en zo gauw geen verzinsel wist te be denken voor zijn vertrek. Toen Vera Kingslake hoorde, dat Bob van plan was geweest, het huis te ver laten, hield ze op met schreien, nam haar zakdoek voor haar rood-geweende ogen en scheen op het punt iets te zeggen, maar bedwong zich ogenblikkelijk. She riff Edwards begdn zich minder op zijn gemak te voelen bij het besef, dat hij hoe langer hoe meer grond verloor. Nij dig keek hij Dolliver aan en trok weer aan zijn snor. Je moest er nu maar eerlijk mee voor de dag komen, jongmens. Waarom was je bezig je koffer te pakken? Ik weiger die vraag voorlopig te beantwoorden, hield hij koppig vol. Ik heb u de volle waarheid verteld; ik was op mijn kamer, toen dat ichot vlei. Nou, laat dan eens kijken, zei Ed wards, trachtend een geregeld verloop van zaken te construeren, dit meisje hier en daarbij wees hu op Polly ging de trap af en hoorde daarbij een schot. Dolliver zegt, dat hij het eerst bij het lijk kwam en geen van beiden heeft iemand zien wegvluchten. Is er nog een achtertrap hier in huis? Hu kreeg niet dadelijk antwoord. Jij daar, zeg op! schreeuwde hij tegen Jaggers, geef antwoord, snot terende idioot! Is er geen achtertrap? De huisknecht schudde het hoofd. Nee, antwoordde hij kortaf. Aha! riep de sheriff ietwat triom fantelijk uit. Als er geen achtertrap is en als dit meisje de trap op kwam, dan staat het vast, dat de moordenaar zich hier nog in de kamer moet bevin den! Een koor van verschrikte kreten be antwoordde die verklaring. Tommy vond het een redenering, die sloot als een bus; aan te nemen, dat de moordenaar een nog onbekend persoon was, die zich er- ?er!s jn buis verscholen hield, was be lachelijk. Tommy had zijn mond dicht, maar zijn ogen open gehouden. En ver scheidene dingen waren hem opgevallen: Jaggers was buitengewoon gejaagd; Vera Kingslake had op het punt gestaan, iets te zeggen; de houding van Dolliver gaf te denken. Bovendien was het de aan komende detective niet ontgaan, dat er tussen Polly en Dolliver herhaaldelijk blikken gewisseld waren, alsof ze samen een geheim zorgvuldig bewaarden.' Ja, ja, vervolgde de sheriff, het feit, dat er slecht* één trap is, maakt, dat we ons kunnen bepalen tot.... laat eens kijkenvier personen, vijf op z'n hoogst, als de waarheid me tenminste is meegedeeld. We zullen dus de ronde maar doenHij wees op Paul Grim- shaw. Vertel op! zei hij. Zoals ik reeds bij uw komst ver klaard heb, antwoordde Paul, was ik beneden aan de baai, toen mijn oom vermoord werd en ik wist er niets van af tot enkele minuten voordat u hier kwam. Goed zodus u staat er buiten, gromde de sheriff U hebt immers ge zegd, dat u een neef van Strawn was. Hm!.... De volgende! Hij wees op Jaggcrs en <3° huisknecht herhaalde, wat hij reeds, had gezegd Je houding vind ik n beetje vreemd zei de sheriff.. - I* gcloof' dat Je me staat voor te liegen. Ik zou niet weten, hoe Jaggers weer naar boven bad kunnen komen, zonder dat ik hem gezien had, merkte Dolliver nu op. Hij moest mijn deur voorbij om naar de derde verdieping te gaan. De sheriff deed of l ij niets hoorde. Daarna kwamen de drie dienstboden aan de beurt maar het bleek, dat ze alle dn® in de keuken waren geweest, toen het schot gelost werd en dus vielen ze buiten iedere verdenking. Toen werd mevrouw Eastman gevraagd, rekenschap geven van wat ze gedaan had op het ogenblik der misdaad. Ik was op mijn kamer, gaf ze ten antwoord. Hoe ver was dat van die werkkamer verwijderd? wilde de sheriff weten. Aan het uiteinde van de gang. Hebt u deuren horen dichtslaan? Nee ik heb niets anders gehoord, dan dat schot. Ik ben niet dadelijk uit mijn kamer gekomen; ik was me juist aan het verkleden. Toen ik in de hal kwam, waren m'n dochter, mijnheer Dol liver en mevrouw Kingslake er al. Even na mij kwam ook Jaggers. Edwards wendde zich tot Vera En hoe staat het met u? De weduwe verfrommelde haar natte zakdoek tussen haar vingers. Ij was °P mijn kamer, ant woordde ze met doffe stem. Die is aan de overzijde van de gang en ligt in de hoek bij de werkkamer. Ik.ik hoorde t schot, maar ik was verlamd van schrik. Ikik kon mij niet bewegen- Toen ik eindelijk in de hal kwam, begon weer te snikken. U schijnt er meer verdriet van te hebben dan de rest. Meneer Strawn soms familie van u? Ik hield van John Strand, fluister de Vera tragisch. Ik had hem lief. Mevrouw Eastman stak haar kin in de hoogte en kneep haar lippen samen. Ik heb 't geweten! mompelde ik heb 't aldoor geweten! De sheriff fronste c.e wenkbrauwen on speelde afwezig met zijn ambtspenning. Eén ding is zeker, snauwde hij. Een van allen liegt! Zoals ik al gezegd heb, bevindt de moordenaar zich hier in deze kamer! Paul Grimshaw hief het hoofd op. Grote goedheid! riep hij uit, we zitten allemaal te suffen! We vergeten die drie- vingerige man helemaal! zij, woord voerde. Ja. Edelachtbare heer, ik ben een nele tijd zonder motief gede tineerd geweest en zocht daarna overal werk. De Ver. voor Pol- Delinauenten liet mij in de steek, omdat ik geen de linquent was. En zo ging het telkens Uiteindelijk zijn we samen in de schil derijen gegaan. Op 12 Augustus waren wij aan het venten in Zwolle, doch d„ Zwollenaren voelden weinig voor de schoonheid van de schilderstukken. Vandaar dat wij op het idee kwamen de naam van de heer De H., die in za kenrelatie staat met Z. te misbruiken voor deze oplichting. Mr. de Vries requireerde aanhouding van deze zaak voor onbepaalde tijd teneinde een reelasseringsrapport over v- B. en W. in te kunnen winnen. De recht bank schorste daarop de zaak tot Januari. TilburgLions de Pari* 34 Te Tilburg werd een wedstrijd gespeeld om de ijshockey-competitie om de West- Europa-.beker tussen Tilburg en de Lions de Paris, welke in een 34 nederlaag voor de Tilburgenaars eindigde. De tus senstanden waren 02, 11, 21. In de eerste periode begonnen de Til- burgenaren reeds met pecih, doordat een schot van De Laat tegen de paal ketste en de Fransman Miezeris er gebruik van maakte om de terugstuitende puck in het doel te deponeren (01). Enkele secon den later verging het onze landgenoten wederom slecht. Uit een schermutseling kwam de puck van eigen stick voor de tweede maal in het Tiiburgse doel te recht (02). In de tweede periode ging het wat be ter, alhoewel de Fransman Rona, een backspeler, het eerste doelpunt maakte (03) Daarna hadden de Tilburgenaren succes door Groenteman, die van flinke afstand, onhoudbaar voor de Franse kee per, inschoot 1—-3. De spannendste strijd werd geleverd i„ de laatste periode. Hoewel de Fransen technisch beter waren en in een hoog tempo speelden, gaven de Tilburgenaren goed partij. Eerst scoorde Lammerts uit een goed aangegeven voorzet van G Lank- hoff 2 3. Daarna kwamen de Parijzena- ren wederom opzetten en het was rislier die de stand tot 2—4 verhoogde. Enkele minuten later maakte C. Lankhoff er 3—4 van. De stand van de competitie om de W. E.-Beker is nu: Luik Brussel Racing Parijs Ijsvogels Lions de Paris HHYC Antwerpen Tilburg 1 1 1 3 1 0 0 0 13 11 10 3 3 2 2 0 58-26 55-41 35-16 21-26 17-37 13-7 19-43 11-31 Na JJ overwinningen en 4 nederlagen heeft Kramer te Syracuse, in de 22e ont moeting van de toer, met 68 26 van Gonzales verloren. Deze speelde het bes te spel van de gehele toer. De stand is dus 17-5 voor Kramer. Segura sloeg Parker weer, ditmaal met moeite 4—6 61 97 Hij leidt nu met 18—4. Blijkens een bericht in de „Sportkro niek" zal het Ned. elftal Woensdag 22 Februari in Engeland spelen tegen een Engels B-elftal, terwijl de return-wed strijd zal plaats hebben op Woensdag 17 Mei te Amsterdam of Rotterdam. Gisteravond speelde VUC in Den Haag tegen de Franse eerste klasser Bordeaux met Bertus de Harder. VUC won met 20.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2