Nieuws St. Nicolaas LAATSTE BERICHTEN Hoogovens worden uitgebreid en gemoderniseerd yy Paard, dat benzine verdiende, kreeg.... de klok GEEN ZACHTE WINTER? E.C.A. verschaft $23.5 millioen voor aankopen in de Ver. Staten W erkloosheidcijf ers Britse filmindustrie DONDERDAG 8 DECEMBER 194 PAGINA 2 GEEN VOORRANG VERLEEND Sterke stijging in November WILTiON-FIJENOORD TIJDENS DE BEZETTING Directeuren in cassatie VOORDRACHT VOOR OOST EN WEST BURGERLIJKE STAND „KARELTJE VAN DE S.D." STOND TERECHT Op de hoek van de Rotterdamsedijk en de Coolstraat gebeurde vanmiddag om kwart vóór 2 een ongeluk, doordat de vrachtautochauffeur J. D- uit Rotterdam geen voorrang verleende aan de automo bilist L. K. uit Tilburg. De luxewagen van K. werd aan de rechtervoorkant ge grepen en geheel ingedeukt. De vrachtauto maakte meer dan een kwart slag om, maar had slechts een verbogen linkervoorspatbord. Persoon lijke ongelukken deden zch niet voor. Hoewel het verkeersbord in de Cool straat aangeeft, dat de chauffeur een hoofdverkeersweg naderde, meende J. D„ dat L. K. hem voorrang zou verlenen. OORZAAK: De gang naar de Raad (trouw-)zaal van ons stadhuis is in een onherkenbare staat. De stuca- doors hebben er hun stellingen be trokken en maken er een waar feest van. Stof en kalk, stukken beschie ting en zakken specie brengen in ons gemeentehuis de sfeer van een oer- ouderwetse schoonmaak. De boden lopen te zuchten en .de werkster kijkt met een scheel oog naar het pas gepoetste koper. Deze weken hebben de stucadoors de macht om een raads vergadering uit te stellen tot Januari. Vanmorgen om vijl over elf werd Stof-' fel de Wit, chauffeur van Bonda, geluk kig gemaakt met een electrische klok. Hij tankte de laatste van *-en half mil lioen liters benzine, dlie het service station de Brandaris er in een klein jaar ■doorjoeg. Op zich was diie hoeveelheid voor een station aan een grote weg niet zoveel zei een der heren van de A.P.C., maar om met niets beginnend, deze omzet te halen was een prestatie. Het huisje stond vol wachtende mensen, toen de laatste liters er door gingen. Voor de „insiders" was het mogelijk geweest het klokje, te win nen, maar zij bleyen sportief. Het lot zat de heer Jurtgens van de Tuinlaan niet mee. Hij bleef precies 10 li ter onder de 500.000. De Wit had het ver diend. Zijn firma was toevallig de groot ste afnemer. Wat bij deze gebeurtenis weer opviel, was de grote drukte op dit punt. Daarom is het verheugend te ver nemen dat Gemeente Werken gezwicht zjjn voor de aandrang van vele zijden, en het plein CoolstraatRotterdamse dijk gaan veranderen. Dan zal de heer Rowel, die ook de kranten goede „service" leverde, minder tips behoeven te geven. Links op de foto staat de man, die te vroeg kwam; de wagen rechts heeft de half millioenSte liter gedronken. In de maand November steeg het al» werkloos geregistreerde aantal mannen van 49.246 tot 62.704. te weten 42.686 ge heel werklozen (in October 35.866), 19.415 arbeiders bij een DUW-object (12.902) en 603 wachtgelders (478). De vraag naar mannelijk personeel daalde' van 21.688 tot 18.980. Deze ongun stige ontwikkeling in werkgelegenheid is voornamelijk een gevolg van het in tredende winterseizoen. Gaat men het verloop der werkloos heid in de verschillende provincies na, dan blijkt het aantal werklozen overal gestegen te zijn, vooral in de drie Noor delijke provincies, alsmede in Overijssel en Gelderland. Het aantal werkloze vrouwen daalde ven 5799 tot 5176. De vraag naar vrouwelijk personeel nam af van 17,420 tot 16.724, Nationalisatie niet wenselijk Een regeringscommissie, ingesteld door Harold Wilson, de Engelse minister van Handel, om de economische positie van de Engelse filmindustrie te bestuderen, heeft rapport uitgebracht. De commissie acht nationalisatie van de Engelse film productie niet wenselijk, evenmin als het opheffen van de twee grote filmmonopo lies van Arthur Rank en de „Associated British Picture Organisation". Naar de mening van de commissie trekt de staat te veel belasting van de filmindustrie. Zij stelt voor, de vermakelijkheidsbelas ting te verlagen en invoerbelasting te heffen op de import van Amerikaanse en andere films. Het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof behandelde heden de zaak tegen vier oud- directeuren van de werf Wilton-Fijenoord te Rotterdam F. Muller te Zeist, A. C. Metzelaar te Amsterdam, W. Wilton te Schiedam en C. H. Teschmacher te Schie dam, aan wie collaboratie ten laste wordt gelegd. Deze zaak was in eerste instantie door de Rotterdamse kamer van het Haagse Bijzonder Gerechtshof berecht. De bij zondere raad van cassatie verwees de zaak naar het Amsterdamse hof. Als eerste getuige hoorde he4 hof dr H. M. Hirschfeid, regeringscommissaris voor algemene zaken. Op verzoek, van de pre sident, mr. A. C. M. P. Ruys, gaf getuige een overzicht van de besprekingen, welke kont na de capitulatie in Mei 1940 tussen de overheidsinstanties en de metaal industrie zijn gehouden. Getuige zeide, dat de Duitsers vrij kort na de capitulatie zich met 't bedrijfsleven gingen bemoeien. Met het Duitse leger kwamen Z.g. „Wirtsdhaftstruppe" mee. Generaal Winkelman had in een schrij ve# aan het bedrijfsleven medegedeeld, dat het werken aan oorlogsmateriaal niet mocht geschieden. Een Duits hoofdofficier kol. Schroeter heeft aan de metaalindus triëlen op een door hem bijeengeroepen bijeenkomst een ultimatum gesteld, dat, zo gewei®erd werd dit te accepteren, het gevolg zou heihben, dat de directeuren van de metaalindustrie uit hun bedrijven zouden worden gezet. Dr. Hirschfeld deel de voorts mede, dat over dit ultimatum een bespreking met geyss Inquart is ge houden, waarin deze zioh echter achter het standpunt van de Duitse hoofdofficier plaatste. De industriëlen hebben tegen dit ultimatum geprotesteerd. Tenslotte moes ten zij de .voorwaarden aanvaarden. Getuige Zinkweg, bedrijfsleider, deelde hierna mede, dat op de werf landings- boten werden gemaakt van lichters, voorts mijnenvegers en torpedoboten. GEVOLG: De paartjes schrijden niet langer de trappen van de Grote Markt op. Zij krijgen als omlijsting van hun intrede in de huwelijksboot een monumentale Giudici-gevel, of, als zij de zij-ingang kiezen, passeren zij de galg en de martelpaal en lopen de spitsroeden der hellebaarden en pieken. In de aula van het voormalig St. Jacobsgasthuis wordt nu getrouivd. De omgeving doet zeker niet onder voor die van het raadhuis. Een Belgische delegatie heeft gisteren in Bonn met West-Duitse autoriteiten ge confereerd over een mogelijke verlenging van het Albertkanaal tot 'aan de Rijn. De Belgen vergaderden met Franz Bliicher, de vice-kanselier en minister voor het programma van het Europees herstel. Eerder kwamen zij bijeen met de minister van financiën, Fritz Schaeffer en de minister van economische zaken Ludwig Erhard. Gisterenavond heeft de heer dr. A. J. Le Fèvre een voordracht gehouden over de verwerking van aardolie. Hij gaf een uitvoerig overzicht van de diverse pro cessen en de omstandigheden, waaronder zij gebeuren. Later sprak hij over de toe passing van de vele producten en neven producten, welke aardolie kan opleveren. Voor het begin van de bijeenkomst sprak de voorzitter van de Kon. Ver. Oost en West en welkomstwoord. Hij hoopte, dat de beslissing, welke de Tweede Ka mer op het punt staat te nemen, zou strek ken tot heil en welvaart van alle volke ren, welke erbij betrokken zijn. GEBOREN: Aaltje d. v. P. Mak en M. Ouwens; Cornelis, z. v. C. Groeneveld en M. v. d. Wiel; Petronella, d. v. J. Kees maat en P. Mooiman; Willem z. v. W. Hoogendam en A. M. v. d. Berg. De 41-jarige Schiedamse decorateur K. de J- bij sommige getuigen beter bekend als „Kareltje van de S- D.", had zich gisterenmiddag voor de Bijzondere Straf kamer te Rotterdam te verantwoorden. Hij werd ervan verdacht in Rotterdam als V-man de vijand hulp te hebben verleend. Verder zou hij de SS.-ers Jo- han Smol en Otto Haasbaeh die gedeser teerd waren uit de Duitse krijgsdienst, aan de S. D. hebben verraden. In de hongerwinter 1944/45 zou hij verschillende bewoners te KatendreciU van hun eigendommen beroofd hebben. Verdachte gaf toe aan de twee SS.-ers onderduikadressen te hebben toegezegd. Hij heeft hen echter verraden aan de S. D. en als beloning wist hij een zekere van Dillen vrij te krijgen- Verschillende getuigen verklaarden, dat de J. inder daad V-man is geweest. Getuige G. Hei- deman, die gedurende de oorlog hoofd rechercheur was, verklaarde dat hij be gin 1945 heeft gehoord, dat Otto Haas baeh gefusilleerd zou zijn. De offrier van justitie merkte in zijn requisitoir op, dat het einde van de be zettingstijd voor verdachte een gouden tijd is geweest. Verdachte heeft met bui tengewone ijver aan zichzelf gedacht, terwijl hij, volgens voorgelezen verkla ringen op een schandalige manier tegen zijn landgenoten optrad. Volgens het re classeringsrapport, aldus de officier, heeft de J zich vroeger aan verduisteringen en oplichtingen schuldig gemaakt. Hij eiste tegen verdachte een gevangenisstraf van twaalf jaar met aftrek, ontzetting uit de kiesrechten en ter beschikking stelling van de regering. Uitspraak 21 December-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2