STORM in Franse Kamer Doodse stilte voor stemming Knappe verdediging van Minister Weerberichtj Aanvaarden of aftreden der Hoe is de wind? regering „Niet nu of straks, maar nu of nooit" Grondwet en zelfbeschikking DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De souvereiniteits- overdraclit in de Eerste Kamer Over pensioenverhoging van oud-strijders Weer een vliegtuig neergestort De verlaging van de suikerprijs Pokken op de „Kota Inten" De afvloeiing bij de rijkspolitie Hoge functie voor dr. Ph. J. Idenburg? Dr. Baruch ontvangt Grootkruis Ned. Leeuw De uitslag werd: 71 stemmen voor en 29 tegen, zodat de vereiste tweederde meerderheid ruim schoots was bereikt. 71ste JAARGANG VRIJDAG 9 DECEMBER 1949 No. 21103 j buiig weer KERSTGRATIFICATIE RECHT De kwestie der ambtenaren Garantiewet komt OF AALMOES Nadat de Tweede Kamer het wetsontwerp souverei niteitsoverdr-acht Indonesië met 71 tegen 29 stemmen -had goedgekeurd, bleef een gelukkig kabinet in de de ministerskamer nog een tijd bijeen. V. I. n. r. zittend: de ministers Lieftinck, Schokking, Stikker, Van Maarseveen, Götzen en staand: staatssecretaris schout bij nacht H. C. W. Moorman, de ministers Teulings, Jo'ekes, Wijers, vr d. Brink en Rutten. Voor de eerste maal in de parlementaire geschiedenis van ons land was hedennacht de Tweede Kamer bij de stemming over een wets ontwerp geheel voltallig. Alle honderd Kamerleden waren present, toen tenslotte het belletje door het gebouw klonlc, ten teken dat het ogenblik daar was, waarop over de overdracht van de souvereiniteit van Indonesië zou worden beslist. Er heerste een doodse stilte in de Kamer, toen de stemming aanving. De verklaring, welke de heer Krol, namens een deel der C.H.-fractie nog zojuist had afgelegd en welke inhield, dat dit deel zou tegen stemmen, kon toen eigenlijk al niets meer aan het eindresultaat ver anderen, al was het enigszins eigenaardig, dat de heer Oud zich namens de V.V.D.-fractie nog steeds niet met volstrekte duidelijkheid had uitgesproken. Men kon toen wel niet meer verwachten dat die fractie of een deel daarvan zou tegenstemmen, maar tot het einde toe had de heer Oud als haar woordvberder duidelijk doen uitkomen, dat zij toch wel zeer ernstige bezwaren had. Politiek gesproken had de heer Oud dit stuk knap gespeeld. Maar toevallig viel het lot op Jonas, d.w.z. dat het lid der V.V.D., de heer Korthals de eerste was, die zijn stem moest uitbrengen. Het werdvóór. En toen wist men het dan helemaal zeker. Voor stemden de fracties der K.V.P., P.v.d.A. en V.V.D., zonder een enkele uitzondering en dan nog vier van de negen leden tellende Chr. Historische fractie, n.l. freule Wttewaal van Stoetwegen en de heren Tilanus, v. d. Wetering en Kikkert. Tegen stemden de overige vijf leden der Chr. Historische fractie, te weten de heren Beernink, Schmal, v. d. Feltz, De Ruiter en Krol en voorts de eide Staatkundig Gereformeerde heren ds. Zandt en ir. Van Dis, alle Antirevolutionairen, de gehele fractie der Communisten de heer Weiter. Om 1.57 uur viel de voorzittershamer. Nu of nooit De minderheden Nieuw Guinea Een gelukkige klas gaat veertien dagen naar Zwitserland. Een klas van de R. K. Huishoudschool te Harlingen heeft de hoofdprijs geloot, welke het Nederlandse Comité voor Kinderpostzegels had uitgeloofd MmtÈBÈÊÜ DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten nejne van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per Kv/irtaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST UWE SGHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 10 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 20 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bjj de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Souvereiniteitsoverdracht met 71-29 I De weersverwachting, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: I Meest zwaar bewolkt met buien, sommige met hagel of natte sneeuw. Aanvankelijk zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen, later matige tot krachtige wind uit Noordelijke richtingen en iets kou- j der. Zaterdag 10 December: zon op 1.36 uur, zon onder 16.29 uur. maan pp 21.20 uur, maan onder 12.34 uur. De Nederlandse kruisers „Zeven Provinciën' en „De Ruyter", momenteel nog in aanbouw, komen waar schijnlijk binnen twee jaar gereed. De maquette toont, dat er twee schoorstenen komen, in afwijking van het oorspronkelijke plan om er maar één te bouwen. De kruisers worden o.tn voorzien Van acht stukken gesehut van 15 cm, en acht stukken van 5,7 cm. r- En als een slot (lat pakt, ant woordde de minister tenslotte op de vraag van de heer Oud, wat de re gering zou doen als de Kamer deze souvèreiniteitso ver dracht zou ver werpen. Doorzetten buiten de Ka mer óm of aftreden? Minister van Maarseveen zeide, dat de regering niet hij machte zou zijn de fatale gevolgen van verwerping te keren en dat daaraan dus onmiddellijk consequenties voor de regering zoüdón zijn verbonden. De regering zou dus aftreden. Van de overige ministers behandelde minister Götz'èn nog zeer in het kort het. financieel-ecbnomisch probleem, waarbij alles zou afhangen van de uitwerking. Hiflbij zou men echtér rekening moeten hoüden met de Oosterse geest, die anders is dan de Westerse. Indonesië was echter een rijk land en spoedig herstel zou mo gelijk zijn. De kwestie der ambtenaren, die zouden moeten overgaan naar de R. I. S., wérd door minister Joekes behandéld. Een bij standscorps achtte de regering nog niet mogelijk. Men moest er wel aan denken, dat alle privaat- en publiekrechtelijke verplichtingen aan Indonesië zouden over gaan. Wel moeilijk acceptabel was zijn uiteenzetting, dat de ambtenaren het vol ste recht hadden om ontslag te nemen, maar dat zijalleen maar geen wacht geld zouden krijgen, omdat dan velen de dienst zouden verlaten en dit allerminst bevorderlijk'zou zijn voor de orde en rust. Maar hier te spreken van een overdracht als van goederen, zoals de heer Schouten had gedaan, of zelfs van een volledige uitverkoop (Van de Wetering), achtte de minister onjuist. Gezien de bepaling van het niet geven van wachtgeld lijkt het anders verdacht veel op dwang. De minister streek echter zalf op de wonde door de mededeling, dat er een garantiewet zal komen. Het was on mogelijk gebleken dit tegelijk met de ontwerp-overeenkomst in te dienen. Het ontwerp was echter de Raad van State reeds gepasseerd en zou dezer dagen bij de Kamer worden ingediend. Tenslotte wees de minister er met veel ernst op, dat ook juist voor de ambtenaren de gevolgen van verwerping van deze souvereiniteitsoverdracht niet te overzien zouden zijn. Tenslotte bracht minister Schokking nog hulde aan de militairen van lucht-, land- en zeemacht voor hun houding en offers. De regering zou al het mogelijke doen voor de gewonden en gerepatrieer- den. Aan overdracht van de marinebasis in Surabaja was niet te ontkomen, deze was gesticht met Ned. Indisch geld. Maar de minister bestreed de opmerking, dat er voor de Marine nu geen taak meer zou zijn en hij dacht daarbij aan Atlantisch pact en Westerse Unie. Na een langdurige pauze, waarin de Kamer gelegenheid had gehad na te peinzen over de ministeriële verklarin gen, zat des avonds om zeven uur het voltallige kabinet achter de groene tafel, uitgezonderd dan de heer Van Schaik, maar die zit in Indonesië zelf. En toen begonnen de replieken. Wij kunnen kort zijn. De heer Schou ten zei nogal scherp, dat de buitenlandse achtergronden, welk_e_ minister Stikker had gegeven, reeds vóór de verkiezingen bekend waren, wat hem niet had ver hinderd de verkiezingen in te gaan met „het roer moet om". Spr. was niet be reid nu mee te gaan. nadat men jarer. lang van het standpunt der A.R. geen notitie had genomen. De heer Tilanus (C.H.) kwam na een beschouwing over de gevolgen van verwerping tot de verklaring, dat hij zelf en enkele zijner fractiegenoten zich niet de vrijheid konden veroorlo ven tegen de souvereiniteitsoverdracht te stemmen. Hjj vroeg slechts bij de overdracht voor H. M. de Koningin d daarbij behorende soberheid te be trachten. De heer Oud (V.VJj.) handhaafde zijn bezwaren tegen de regeling. Maar de dwingende vraag was die der gevolgen Om wille van de gevolgen bij verwer ping en de onmogelijkheid dan nog ooit een regeling tot stand te brengen, was spr. er toe bereid deze cverdracht ta aanvaarden. Doch daar was nog het pro bleem der minderheden. Indien zijn amendement waarin stappen werde.. ge vraagd, die bevorderlijk kondien zijn aan een volledig tot zijn recht komen van het zelfbeschikkingsrecht, zou worden aanvaard, zou de beslissing der V.V.D - fractie belangrijk worden vergemakke lijkt. Minister Van Maarseveen had het bij zijn antwoord dan ook bijster gemakke lijk. Hij wilde gaarne de Kamer het ge- genöegen van het laatste woord laten. Met de materiële inhoud van net amendement-Oud, dat immers geen wij ziging' bracht in de tekst van de reso lutie^ maar alleen in die van het wets ontwerp, kon de regering het wel eens zijn. Staatssecretaris Moorman gaf aan de heer Weiter nog een uiteenzetting over de nieuwe taak der Marine in nieuwe bondgenootschappen. Minister Stikker las nog een verkla ring voor van een aantal captains of in dustry die betoogden, dat deze overeen komst moest worden geratificeerd in het belang van de herleving van het be drijfsleven in Indonesië- Voordat het tenslotte tot eindstem ming kwam legde de Chr. Historische heer Krol namens een deel zijner frac tie het bleken er 5 van de 9 te zijn de verklaring, af, dat dit zou tegen stemmen. Daarna had de eindstemming plaats met het in de aanhef vermeld resultaat 71 voor. 29 tegen. En om 1.57 uur in de nacht viel de hamer van de voorzitter ter bevesti ging van het feit, dat het wetsontwerp souvereiniteitsoverdracht aan Indonesië door de Tweede Kamer was aanvaard. Het hoofdbestuur van de socialistische eenheidspartij ,in Oost-Duitsland ver klaarde, zoals we in ons blad van Woens dag hebben gemeld: „Kerstgratificaties zijn de overblijf selen van het achter ons liggende bur gerlijke tijdperk en zijn eigenlijk een bijzondere vorm van aalmoezen, die progressieve arbeiders niet wensen te accepteren". ..De Waarheid" hier eist Kerstgratifi catie. In een beschouwing over de bouw van het. Caltex-bedrijf aan de nieuwe Petroleumhaven te Rotterdam merkt het blad onder de. kop. „Kerstgratificatie niet meer dan billijk" op: „Maar de pl.m. 1250 arbeiders weten net zo goed als iedereen, dat de aan nemers schatten hebben verdiend aan de Caltex. Berichten doen. de ronde, dat de winst vele honderdduizenden guldens bedraagt en het feit, dat de Caltex eer- der klaar was dan men geraamd had, heeft deze winst nog aanmerkelijk doen stijgen. Daarom is het nu geen tijd voor loons verlaging, maar voor loonsverhoging. W(j brengen in herinnering, dat de Kerstdagen naderen en het dus zaak is om een Kerstgratificatie aan de-orde'te stellen". ^Terwijl in Oost-Duitsland een Kerst gratificatie een aalmoes is als overblijfsel uit een burgerlijk tijdperk, herinnert de communist in ons land aan de Kerstdagen ten bate van een gratificatie. Zoals de wind waait, waait de rode rok. De Franse regering heeft gisteren in een debat over pensioenen voor 2.800.000 Franse oudgedienden uit de eerste we reldoorlog twee keer een nederlaag ge leden. De nationale vergadering keurde met 548 tegen nul stemmen een com munistische motie goed, die onmiddel lijke bespreking eist van een communis tisch wetsontwerp tot verhoging van de pensioenen van oudstrijders uit de eer ste wereldoorlog. Volgens dit wetsontwerp zou voor de leeftijdsgroep van 50 tot 55 jaar het pen sioen verhoogd moeten worden van 530 tot 2.500 frs. en voor degenen boven de 55 jaar van 1.272 tot 6.000 francs- De minister van financiën Petsche, vroeg om uitstel. Deze kwestie zou nauwkeurig moeten worden bestudeerd, zo zei hij, daar met de verhogingen een bedrag van 10-800.000 000 frs. gemoeid zou zijn. Petsche verliet de assemblee toen het resultaat van de eerste stemming bekend was geworden, om met premier Bidault overleg te plegen. De voorzitter van de financiële com missie der nationale vergadering stelde hierna voor het wetsontwerp naar de commissie terug te zenden voor nadere bestudering. Zijn voorstel werd verwor pen met 409 tegen 164 stemmen. De as semblee begon toen met het debat over het ontwerp. Na 3V2 uur debat en onderhandelen tussen de Franse regeringspartijen, heeft de nationale vergadering later met 299 tegen 293 stemmen dus met slechts 6 stemmen meerderheid een motie aan genomen, waarbij de commissie voor de financiën verzocht wordt met de rege ring samen te werken om te' komen tot een verhoging van de pensioenen van Uit Oakland, (Caiifornië) wordt ge meld, dat een vliegtuig van het type DC3 wordt vermist. Het toestel vloog óp de normale handelsroute en was onderweg van Oakland naar Sacra mento, Later is het wrsfk van een vliegtuig waargenomen tussen Martinez en Red land, aldus meldde de manager van het vliegveld van Sacramento. Het vliegtuig, dat omstreeks 2 uur 's nachts uit Oakland was vertrokken had slechts 24 minuten daarna in het 90 kilo meter oostelijk gelegen Sacramento moe ten aankomen. Er waren zeven personen aan boord, •der passagiers en een bemanning van drie koppen. oudstrijders en oorlogsslachtoffers in de begroting 1950- Hiermede is de door de communisten eerder ingediende motie te niet gedaan waarbij onmiddellijke bespreking werd geëist van een communistisch wetsont werp ter verhoging van de jaarpensioenen der oudstrijders van de eerste wereld oorlog. (Van onze Haagse redacteur). In het begin van deze week wezen we reeds op de moeilijkheden, die er be staan om ten aanzien van de verlaging van de suikerprijs, welke irn*:t dienen ter compensatie van de verhoogde prijs van het varkensvlees, tot een bevredigende regeling te komen. Het vraagstuk is op het departement van Landbouw en Voedselvoorziening nog steeds in studie. Bij de berekeningen, welke men daar maakt, gaat men uit van een prijsverlaging van de suiker op basis van acht cent per kilo. Deze verlaging zou dan alle suiker be treffen, dus ook die, welke niet voor huis houdelijk gebruik is bestemd. Men ziet geen kans om een bevredigende regeling te maken, waarbij alleen de prijs van. huishoudsuiker wordt verlaagd. Men deelt ons van militaire zijde mede, dat een opvarende militair van het troepentransportschip „Kota ïnten", op thuisreis naar Nederland, te Aden is op genomen, lijdende aan pokken. De betrokken familie is op de hoogte gesteld. De toestand van de patiënt is gunstig. Indien zich geen verdere ge vallen op het laatste deel van de reis zullen voordoen, zal het schip op de normale datum, vermoedelijk 24 Decem ber, worden gedebarkeerd. De opvarenden zullen in dat geval öp de gebruikelijke wjjze naar huis worden vervoerd. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal de afvloeiing van ongeveer 500 leden van het corps rijkspolitie, welke door de regering op korte termijn noodzakelijk wordt geacht en waarmede op de begro ting 1950 rekening is gehouden, op zo danige wijze geschieden, dat de ontslagen met inachtneming zoveel mogelijk van dg belangen van het betrokken personeel enerzijds en die van de dienst anderzijds, geleidelijk in 1850 zullen worden verleend. (Van onze Haagse redacteur). Naar verluidt zouden dr. Ph. J. Iden burg en mr. Th. II. Bot ernstig in aan merking komen om, na goedkeuring van het wetsontwerp inzake de souve reiniteitsoverdracht ook in de Eerste Ka mer. te worden benoemd tot respectie velijk secretaris-generaal en adjunct secretaris-generaal der Unie. Te zijnen huize te New York heeft Woensdag de consul-generaal van Ne derland in de Ver. Staten, de heer Choop Koopmans, aan dr. Herman Ba ruch, die Amerikaanse ambassadeur in ons land was van April 1947 tot Augus tus '49, de onderscheiding van Groot kruis in de orde van de Ned. Leeuw de hoogste Nederlandse burgerlijke orde uitgereikt. stemmen aanvaard worden gemaakt met de regering mee te gaan. Maar voor de Kamér ging het om de rede van de minister van Overzeese Ge biedsdelen, die een: uitermate krachtig pleidooi hield in een rede van bijna twee uur, waarvan 'de grondtoon eigenlijk was, dat dit voorstel niet verworpen kon wor den en dat een resultaat als dit hierna nooit meer zou kunnen worden bereikt- Hij behandelde het onderwerp buitenge meen knap en vaardig. - -met een weinig sentiment in 't eerst© -algemene gedeelte van zijn rede, als een knap jurist in de tweede helft, toen hij tot beantwoording der gedetailleerde opmerkingen overging De minister begon met het sentiment te veroordelen, dat sinds lang de Itido nesiëkwestie had geleid. Hij zeide, dat het volk in deze zaak door sentiment was verhit en in verwarring gebracht, ten bewijze waarvan hij het voorbeeld aanhaalde van „een bekend radiospre ker", die zeide geen verstand van poii- litiek te hebben en toch meende, dat de regering ten aanzien van de minder heden eerloos had gehandeld- De minister gaf in het kort de ontwik keling van deze aangelegenheid na de oorlog. een speciaal onderdeel voor hun reke ning namen. Opmerkelijk was daarbij, dat minister Stikker, die een rede hield over de inter nationale achtergronden van deze zaak, zijn hele rede had opgebouwd op de vragen van zijn partijgenoot Oud, die immers opening van zaken had gevraagd en zijn stem daarbij zo ernstig had voor behouden. Het moest de heer Oud en de zijnen klaarblijkelijk wat gemakkelijker Vastberaden, overtuigend en met na druk had minister Van Maarseveen des morgens als eerste der vijf ministers, die de Kamer van antwoord zouden dienen, het wetsontwerp tot overdracht van de souvereiniteit over Indonesië, als resui- taat van de R.T.C., verdedigd. Het was zeer stil in de Kamer, toen hij z'Jn rede aanving, de gehele Kamer wachtte vol spanning op de beantwoording van de zeer ernstige bezwaren, welke bij de algemene beschouwingen naar voren wa ren gekomen, bezwaren als die van strijdigheid met de grondwet, het zelf beschikkingsrecht der minderheden, de status van Nieuw-Guinea, de allerlichtste Unie. het overgaan der ambtenaren. Voorts was er de kwestie van het uitstel waarom de heer Meyerink had gevraagd Het dilemma z0 ging hij dan voort, is niet: nu of straks maar nu of nooit. Wat zou, zo vroeg de minister zich af, bU verwerping gen nieuw kabinet moeten doen? Niets anders dan nieuwe offers vragen van het Nederlandse volk en dat in een internationaal uitzonder lijk moeilijke, voor Nederland zelfs, onhoudbare positie. Later kwam ©o^ minister Stikku hierover te spreken nadat hij de eigen lijke internationale achtergrond van deze zaak, de houding van Engeland en Amerika, uit de -doeken had ge daan. Wel sauveerde de heei Stikker Engeland zoveel mogelijk door de nlot- selinge capitulatie van Japan als oor zaak van het uitblijven van de Engelse hulp aan te wijze 1, al gaf hij wel toe. dat Engeland deze hulp niet kon en wilde geven. Maar bij de bespreking van de gevol gen der verwerping zeide hy tevens, dat sommigen de bedreiging van de in trekking der Mars},all-hulp wel wat al te licht opnamen. Ook het Atlantisch' pact was in het ge ding gebracht, maar wat zou er dan te recht komen van de verdediging var West Europa? Minister van Maarseveen was van mi ning, aat bij verwerping 'n nieuw sati net een verantwoordelijkheid op zich zóu moeten nemen. die het niet zou kunnen dragen omdat de laatste kans dan zou zijn vergooid. De rekening, die dan aan het Nederlandse volk zo u" word en gepre senteerd, zou" eenvoudigverschrikkelijk zijn. Dat de.--regering te- veel concessies zou hebben gedaan, ontkende hij en hij staafde cfat met heel wat voorbeelden Maar zelfs, al zou men dat werkelijk me nen, dan wist men nu toch, waar men aar toe was, dat wist men bij verwerping niet en hij herinnerde daarvoor aan het woord van Cromwell: „Niemand gaat zó ver als hij, die niet weet, waarheen-hij gaat"- Bij verwerping zou Rusland kunnen juichen, omdat het dan in Indonesië voor Rusland spoedig oogsttijd zou zijn. en van de garantiewet, waarop de heer De Graaf met zoveel klem had aange drongen. ministers waren er om al deze TVTafÜ" te beantwoorden. Na minister Van kwamen nog de ministers Tm v, tzen> Joekes en Schokking aan het woord, die ieder echter slechts Reeds in dit gedeelte zijner rede be sprak de minister de moeilijkheid ten aanzien van de grondwet. Zijn algemeen betoog dienaangaande kwam hierop neer, dat wat recht en plicht is niet alleen wordt bepaald door de geschreven wet en hij haalde daartoe het woord van Cicero aan: „Het heil van het volk is de hoogste wet". Hij meende, dat het meer met de grondwet strookt haar zoveel mogelijk te volgen dan door verwerping haar bepa lingen volkomen illusoir te maken. Natuurlijk was dit allesbeheersende vraagstuk hiermede allerminst opgelost,. %aar over dit standpunt van de minister en het vasthouden aan de letter van de grondwet no'g boeken zouden zijn vol te schrijven waarschijnlijk zonder dat men ooit tot een oplossing zou komen. De minister gaf intussen zelf toe, dat hij zich hier bewoog in het grensgebied van de grondwet en men kan het de heer Van Maarseveen gerustelijk overlaten in dit gevaarlijke gebied de zwaarste toeren op het slappe koord te vertonen. Dat hij zich in dat grensgebied had moe ten begeven, verklaarde hij uit de angst van de Indonesische delegatie voor een zwaardere Unie, daar zij bevreesd was, dat dit een superstaat zou worden en zo de oude koloniale verhoudingen zouden worden hersteld- Het was dechts ten dele gelukt, de Indonesische delegatie over die vrees heen te helpen. Zo was er dan een lichtere Unie ontstaan, maar de minister verklaarde, dat de grondwet voortdurend invloed op de onderhande lingen had gehad- Voor de kwestie der minderheden zet- ,te de bewindsman de stand van zaken in de Minahassa uitvoerig uiteen, wat hier op neerkwam, dat men aan de hand van de recente verkiezingen moeilijk kon zeggen, dat daar een- meerderheid voor afscheiding zou zijn- Wel erkende hij, dat er alle aanleiding was, een plebisciet: in de Minahassa te houden- Overigens had de regering alle vertrouwen, dat de leiders van de R.I-S- 't zelfbestemmings- recht tot gelding zouden brengen De voorwaarden tot het scheppen van een krachtige en eensgezinde staat wa ren thans aanwezig, a] waren er ook ge varen, maar deze zou men met 'n snelle souvereiniteitsoverdracht j.uist kunnen keren. Nederland zou moeten bijdragen, om de risico's te verminderen. Aanvaarding met een zo groot mo gelijke meerderheid zou een sterke zedelijke steun betekenen en van .grote draagwijdte zijn, dit zou in Indonesië 'n overweldigende indruk maken. Ne derland moet niet treuren om het ver leden, omdat er hier een nieuwe toe komst voor Nederland open ligt. Belangrijk was de mededeling van de minister, dat de souvereiniteit over Nieuw-Guinea niet zou worden overge dragen. Dat dit niet extra was vermeld Jag in bezwaren van sultan Hamid, maar het staat er zo duidelijk, dat niemand daaraan kan twijfelen. Al is er dan niet aan toegevoegd: met voortzetting van het Nederlands gezag, hetgeen sommige Ka merleden zo gaarne hadden gezien, hier aan is sterk vastgehouden en het is ten slotte dan ook in een briefwisseling vast gelegd. Aan de heer Oud antwoordde de mi nister nog, dat de latere beslissing over Nieuw Guinea niet door de regering zou worden genomen maar door het „Ko ninkrijk der Nederlanden". Tenslotte pleitte de minister krachtig en met overtuiging voor vertrouwen in de Indonesische leiders en hij haalde daartoe een rede van Hatta aan. die hief een buitengewoon gunstige indruk had gemaakt. Het afdelingsonderzoek door de Eer ste Kamer van het thans door de Tweede Kamer goedgekeurde wetsontwerp be treffende de souvereiniteitsoverdracht zal, naar verwacht wordt, de volgende week Dinsdag plaats hebben. In de week daarop kan de openbare behandeling dan geschieden. Het is niet onmogelijk, dat. na de zeer uitvoerige behandeling in de Tweede Kamer, de senaat het besluit zal nemen, zich grote beperking op te leg gen. Het uitstel, waarvoor de heer Meyerink had gepleit om met de Indonesiërs te overleggen hoe tezamen de orde en rust het best te handhaven, wees de minister met kracht van de hand. Uitstel van de overdracht zou vernie tigend zijn voor het prestige der Indo nesische leiders. Uitstel zou hetzelfde effect hebben als verwerpen, het zou de moeilijkheden slechts vergroten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1