Europa's veiligheid stelt eisen Militairen en politici slaags over Duitslands rol Bi Loonpolitiek en arbeidersbelang Sociale rechtvaardigheid voorop West-Duitse kabinet plotseling bijeengeroepen Bevordering van de Nederlandse uitvoer naar V.S. EEN ALGEMENE STAKING IN AMSTERDAM? Weerbericht! NIEUWE BRON VOOR DEVIEZEN Goede kansen voor onze klokken in Amerika Suikerprijs wordt niet verlaagd De derde loon- ronde KEIZERLIJKE HOUDING VAN WILHELM PIECK Groot verlof DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Moeilijke keuze van risico's Verwoestingen door onverschilligheid Moeilijkheden inzake h.oei-orgaan SSU~ïn MjJJ» LAGEN De E.V.C. is niet zo sterk als men denkt dit jaar met circa Martins-hoorn toetert verkeer stop Kinderbijslagwet ?lste JAARGANG ZATERDAG 10 DECEMBER 1949 No. 21104" Op de rijksweg van Haarlem naar Amsterdam, onder Haarlemmerliede, werd gisterenmiddag tegen 3 uur een met vuurvaste stenen geladen vrachtauto bij het linksaf slaan gegrepen door 'n tram van de NZ.H.T.M. De twee inzittenden van de auto werden ernstig gewond; de wagen zelf ging in vlammen op. Een overzicht van de ravage. De heer A. Pelt, Nederl. assistent- secretaris-gzTieraal van de V. N., toekomstige V.N.-commissaris voor Libye- Maandag overleg met Inter departementale Lonen- en Prijzencommissie PRINS BERNHARD MOET HET BED HOUDEN TIJDSTEKENEN DUIDEN (Van onze Amsterdamse redacteur) Zal er in Amsterdam een grote voor het gemeehtepersoneel, of zelfs een algemene staking komen nu de E.V.C. aldaar van het Georganiseerd Overleg is buitengesloten? Het is een benauwende vraag, maar zij wordt algemeen ontkennend beantwoord. De E.V.C. staat niet zo sterk, als zij zelf beweert. Haar kracht is haar obstructie en daarvoor is haar nu weer een wapen ontnomen. Toen de tram staakte Toen de tram «taakte, omdat onze Jon Zwendel met ledenlijsten 10 MILLIOEN DOLLAR GESTEGEN KOUD WEER Voor Nederlandse militairen in Europa DB KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kv/irtaal 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 10 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 20 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Men kan de jongste paar maanden geen buitenlands blad openslaan, of men vindt er berichten en artikelen over het Duitse probleem in het algemeen, en meer bijzonder over de Duitse herbewa pening. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties wordt zo ongeveer als een gemengd nieuwtje behandeld: ginds over de Oceaan komt men toch geen stap verder; en als de Russische kwestie weer eens opduikt, dan ziet men deze vooral tegen de achtergrond van Duitsland. Nu is er opnieuw een soort storm, welke echter meer op een koel briesje lijkt, opgestoken, naar aanleiding van de verklaring van kanselier Adenauer, dat hij vijandig tegenover een herbewape ning van Duitsland staat, maar dat hij, indien de geallieerden hem daarom ver zochten, niet afwijzend zou staan tegen de inlijving van een Duits contingent in een Europees leger Men zou menen, dat een dergelijk standpunt gezond en zuiver Europees is. Maar de woordvoerder van het Londen- se Foreign Office sprak een onverbidde lijk veto uit en naar uit Bonn is gemeld, heeft Adenauer een stevige reprimande van de hoge geallieerde commissarissen gekregen. En Donderdag heeft de Franse senaat een motie aangenomen, waarin elke herbewapening van Duitsland (d.w.z. van West-Duitsland; want Oost-Duitsland Is op commando van het Kremlin al aar- dig, zij het gecamoufleerd, herbewapend) wordt afgewezen. Dan leest men bijna tegelijkertijd in de Parijse „Monde", wel het meest offi cieus geïnspireerde blad van Frankrijk, een hoofdartikel, dat de herbewapening van Duitsland als een noodzakelijkheid voor Frankrijk zelf schetst. Wij willen cm het belang van de zaak er enkele Passages uit citeren. De „Monde" schrijft dan: „Het kinder spel, waarmede de politici zich blijven bezig houden, draagt het duidelijke ken merk van een farizeïsme, dat zelfs niet meer de verdienste heeft, dat het iemand om de tuin kan leiden, zoals de gebroe ders Alsop, twee journalisten die uitste kend op het State Department zijn inge voerd, in de „New York Herald Tribune" schrijven, aijn generaal Bradley, maar schalk Montgomery en de generaals Roe vers en de Lattre de Tassigny voorstan ders van een militaire benutting der Duitsers. Nu kan men hardop zeggen, dat niet de generaals, maar de regeringen beslissen. Is het echter niet merkwaar dig, dat in een wereld, waarin de ere dienst van de deskundige hoogtij viert, staatslieden die een verdrag over de ver dediging hebben ondertekend, weigeren er de noodzakelijke consequenties uit te trekken, en rekening te houden met de cnontkoomlijke noodzakelijkheden en met de mening van de ter zake bevoegde mannen? Wij hebben helaas! al te droeve ervaringen opgedaan met ernstige poli tieke beslissingen, welke met voorbij zien van de militaire mogelijikheden wor den genomen". Het blad vervolgt dan: „Zou men een dergelijk experiment nogmaals willen on dernemen, onder voorwendsel, dat ós openbare mening het eist; zou men nieu we catastrofen tegemoet willen rennen, om niet te mishagen aan hen, die zich ge kwetst voelen bij het zien van een Duit se soldaat, ook als hij een ander uniform aar. heeft? De openbare mening heeft haar gevoeligheden, welke eerbied-waar- dig kunnen zijn. Maar zij is niet ontoe gankelijk voor verstandige redenering, mits zij, die het land leiden, redelijke taal spreken. De kwestie is volmaakt eenvoudig. Men spreekt er van één Europa te ma ken met inbegrip van Duitsland. Maar is een intrigatie mogelijk, als zij zich nic tot alle domeinen uitstrekt, tegelij kertijd of achtereenvolgens. De militaire integratie kan de laatste faze zijn, zo men wil. Haar als men die overslaat, komt men voor de volgende paradoxe te staan: het bevolkingsrijkste, het econo misch sterkste volk van Europa moet, na dat het door de anderen uit zijn ellen de is opgeheven, ook nog door hen wor den verdedigd". Tenslotte willen wij nog de oldpassage, de conclusie zó men wil, aanhalen: „Elke politiek bestaat essentieel daarin, dat men uit risicos kiest. Als Frankrijk wer kelijk aan zijn veiligheid denkt, moet het overwegen tegen wie het deze moet waarborgen: tegen een land, dat zich zij het or.der de dwang der omstandigheden ir zijn kamp heeft geschaard, of tegen hen die zich onder eenzelfde soort dwang aar de andere zijde bevinden? Indien et juist is, dat de last van de verdediging van het Europese contingent bovenal op Frankrijk neerkomt, moet het dan ook met de eerste zijn om een bijdrage var. Duitsland te vragen?" He zal waarschijnlijk geruime tijd du ren vóór dergelijke opvattingen gemeen goed van de Fransen, maar ook van an dere volken worden; vóór de Britso doodsangst voor nieuwe Duitse industrië le concurrentie overwonnen is. Vooral als do benauwdheid voor Russische agressie- piannen weer wat luwt, zal men de ook door de Nederlandse militaire leiding er kende noodzaak van Duitslands militaire medewerking aan de verdediging van West-Europa psychologisch niet zo sterk voelen. Maar Europa's veiligheid is en blijft labiel, en wil men paraat zijn voor ,,'s morgens om vier uur" dan zal men 't ten alle tijden moeten zijn. Alleen dan is men werkelijk veilig; niet echter als men om gevoelsredenen het hoofd in het zand steekt. (Van onze Brabantse redacteur) Voor de export van klokken naar "e Verenigde Staten van Amerika en Ca nada zijn de omstandigheden gunstig. De klokkengieters daar zijn niet in staat ca rillons te bouwen, zoals de Nederlanders dat kunnen; men weet er de klokken niet zo zuiver op elkaar af te stemmen. Bovendien missen de Amerikaanse klok ken de versieringen aan letters en beel tenissen, die het uiterlijk van onze klok ken zo rijk maken. En toch liggen de prijzen van onze daar geïmporteerde klokken lager dan die, welke de Ameri kaanse gieters vragen, zelfs als men er nog de invoerrechten en de winst van de Amerikaanse importeur bijrekent. Dit is de conclusie, die de heer G. Fritsen, van de klokkengieterij Petit en Fritsen, kon trekken na een vijfwekelijks be zoek aan de Ver. Staten en Canada. Er zullen, door onze klokken-export naar Amerika, wel geen millioenen dol lars aan deviezen worden gewonnen voor ons land, maar toch kan het voordeel zeer aanzienlijk zijn, omdat het door- snee-carillon al 10.000 dollars opbrengt. Bovendien kan het Nederlandse klokken- Naar de Minister van Landbouw Visserij en Voedselvoorziening mededeelt, is het om technische redenen niet mogelijk over te gaan tot verlaging van de prijs van suiker. In de onderhandelingen, die thans worden gevoerd met de Stichting van de Arbeid over lonen en prijzen zullen ook de prijsstijging van het varkensvlees en het feit, dat een gedeeltelijke compensatie door prijs verlaging van de suiker achterwege zal blijven, onderwerp van bespre king uitmaken. gietersbedrijf wellicht zó op het produc tie-peil blijven, dat in de na-oorlogstijd bereikt werd, toen onze eigen kerkto rens hun stemmen nog terug moesten krijgen. Uiteraard moest dit bezoek 'n vluch tige kennismaking blijven en de reis dwars door Amerika werd hoofdzakelijk per vliegtuig afgelegd; maar tocto kon den architecten van kerken, beiaardiers en geestelijken worden bezocht, mensen die grote interesse bleken te bezitten in de Nederlandse klok. Zelfs werd in deze korte tijd een order voor een carillon geplaatst en voor vijf luidklokken, ter wijl een order voor een klokketoren-met- carillon-en-al spoedig wordt verwacht. Het carillon komt te hangen in 'n kloos ter te Glendale (Ohio) en kan voor be langstellende Amerikanen een proef zijn van wat de Nederlandse beiaardbouw vermag. Dat dit wel nodig is, blijkt utt het feit, dat gemakkelijk verwarring kan ontstaan tussen ons carillon en wat de Amerikanen noemen het „electronisch carillon". Dit laatste bestaat uit een aantal metalen platen, die worden aan geslagen en dan een geluid voortbren gen, dat hevig versterkt van een toren wordt weergegeven. Het maakt, aldus de heer Fritsen, de indruk van surro- gaat-tot.-en-met Veel hulp ondervond de heer Fritsen van de Nederlandse Kamer van Koop handel in Amerika, die in haar show ruimte te New York een klok met klok- kestoel van de firma Petit en Fritsen plaatste en haar „Nederlandse midda gen" mede inrichtte ten bate van deze klokkengieterij. 't Overleg dat gisteren in de Stichting van de Arbeid heeft plaats gevonden over de derde loonronde, in te voeren per 1 Januari a.s., heeft er toe geleid dat een schrijven met de standpunten van de verschillende partijen aan de.re gering is gezonden. Maandag a.s. zal een bespreking van de Stichting van de Arbeid met de Interdepartementale Lo nen- en Prijzencommissie plaats vinden. Er Zijn moeilijkheden tussen de W- Duitse regering en de geallieerde hoge commissarissen ontstaan, in verband met de verhouding van West-Duits- land tot 't internationale Roer-orgaan. lle/e moeilijkheden zijn waarschijnlijk de reden waarom er tot nu zoveel ge- de reaen, w mpf hptrot- heimzinn'igheid is betracht met betrek en? tot de onderwerpen, welke be- K'ng uu ue conferentie op tussen bondskanselier j.I. Donderdag tussen riss_n Adenauer en de hoge commissarissen. Het West-Duitse kabinet is V jd g middag plotseling bijeengeroepen. A n- vankeiijk zou het pas volgende week vergaderen. Naar thans bekend wordt, hebben de geallieerde hoge commissarissen kans - iier Adenauer meegedeeld, dat zij ver" wachten, dat West-Duitsland officieel zal toetreden tot het internationale Roer- orgaart- Zoals bekend, heeft West-Duits- land reeds schriftelijk te kennen gege ven, dat het tot toetreding bereid is- Dr Adenauer, die echter ratificatie door het parlement wil vermijden, moet het voorstel van de hoge commissie met de erondwet is bil een ve J1_ ficatie vereist. Men twijfelt er echter niet aan, dat dr Adenauer de vereiste meerderheid in het parlement krijgen. Ratificatie zou het voordeel hebben, dat de socialisten al zouden zu ook tegen stemmen, ket verdrag als bin dend beschouwen. Zij hebben ver klaard, dat zij zich zondek ratificatie niet door enigerlei verplichting uit hoofde van het Roerstatuut gebonden zouden achten. Adenauer heeft echter openlijk ver klaard, dat er niets te ratificeren is, omdat hij geen verplichtingen op zich heeft gepomen op grond van het pro tocol van de Petersberg en het zal nu moeilijk voor hem zijn, deze politiek te wijzigen. Tengevolge van ongewoon heftig optre dende reactie op de inentingen tegen tro- penziekten, die Prins Bernhard dezer da gen in verband met zÜn aanstaande reis naar de West moest ondergaan, is Z.K.H. genoodzaakt het bed te houden. In Arnihem begon vandaag de twee daagse Centrale Raadsvergadering van de K.A.B. In het Aartsbisdom. Zij stond, wegens het heengaan van de heer Jac. Alders, onder leiding van de wnd. voor zitter, de heer A. van Koningsbruggen. In zijn uitvoerige openingsrede ging deze in den brede jp op de betekenis van deze bondsdagen, omdat hier het levend contact bestaat ,dat zo dringend nodig blijft; tussen' de leiding der arbei dersbeweging via hot kader met de le den. En in dit. verband pleitte hij weer voor een zo goed mogelijke kern- en kadervorming. Dit alles is zeker thans van het aller grootste belang nu de K.A.B. zich tel kens opnieuw voor belangrijke beslissin gen ziet geplaatst, verband houdende met de problemen waarmee de wereld, en dus ook wij, in deze na-oorlogse ja ren hebben te worstelen. In de eerste plaats dacht spreker hier aan het nijpend vraagstuk der lonen en prijzen, dat zich ongetwijfeld nog verder zal toespitsen. Het leek spreker allernoodzakelijkst, dat heel in het bijzonder in het kader der vereniging de overtuiging moet komen, dat indien de oplossing van dit vraagstuk bereikt zou kunnen worden via een simpele loonsverhoging, gepaard gaande met eveneens van overheidszijde op te leggen drastische prijsverlagingen (stel dat de regering dit geheel in handen zou hebben), dat dan de verantwoordelijke leiding der K.A.B. deze oplossing zou eisen en van deze eis onder geen voor waarde afstand zou doen. In het kader moet de overtuiging le ven ,dat als de verantwoordelijke lei ding als gevolg van het thans aan de orde zijnde overleg, eventueel haar mede werking verleent aan bepaalde maatre gelen, zij zulks dan doet in het waar achtige arbeidersbelang, getoetst aan de eisen van het algemeen welzijn van het gehele Nederlandse volk, waarmee ook de belangen der arbeiders onlosmakelijk verbonden zijn. heengrijpende vermaterialisering, omdat de massamens zich nu eenmaal op de eerste plaats laat leiden door zijn in stincten en niet door morele en ver standelijke maatstaven. Als daarbij op tredende verschijnselen welke de K.A.B. zeker niet onberoerd mogen laten, noem de spreker de onverschilligheid van een helaas niet gering deel der leden ten aanzien van de ideële motieven van de K.A.B.; voorts op de nog immer voort schrijdende geloofsafval en ontkerkelij king ook in de rijen van de arbeiders, cp toenemende genotzucht (alcoholmis bruik en sportverdwazing, op de in vloed van ontspanningsfabriek en fa- brieksontspanning, waaraan vele arbei ders zelfs bereid zijn hun persoonlijke vrijheid op te offeren, ondanks de per- In het kader moet de overtuiging le-1 soonlijkheid-ondermijnende tendenzen ven en ook uitgedragen worden, dat een aldus aanvaarde gedragslijn ook door de leiding van de beweging niet los kan worden gezien van de financiële en eco nomische situatie, waarin ons land zich 'momenteel bevindt,, doch dat de K.A.B als beweging nimmer bereid zal zijn de eisen van de sociale rechtvaardigheid, op te offeren aan de economie. De K.A.B. stelt zich op het standpunt, dat de eco nomie er is voor de mens, en niet an dersom, de mens er is voor de econo mie. Spreker wees erop, dat morgen in de slotvergadering het Tweede-Kamerlid, dr. Lucas, van dit vraagstuk een objec tieve schildering van de feitelijke situa tie zal geven en hij hoopte, dat. 't zwaar tepunt daarbij in de gedachtenwisseling zal liggen. Naast dit materiële probleem noemde de heer Van Koningsbruggen dan dat van de geestelijke nood en hij dacht hierbij aan het benauwende proces der roassaficering, hetwelk volkomen paral lel loopt met een steeds verder om zich welke er aan ten grondslag liggen, en tenslotte de zucht van de massa de per soonlijke verantwoordelijkheid te ont vluchten in de schijnveiligheid van een collectieve verzorging. Al deze verschijnselen manen ertoe de persoonlijkheid-vormende taak van de K.A.B. met alle beschikbare krachten en middelen voort te zetten. En in verband daarmede pleitte hij voor het werk der Credo Pugnoclubs. Zo is dan in de nacht van Donderdag op Vrijdag de beslissing over Indonesië's souvereiniteït gevaljen. Met een stem ming, waaraan alle honderd leden der Tweede Kamer deelnamen. Een feit dat zich in de parlementaire geschiedenis van ons land voor het eerst voordeed. Een daad van Nederland tegenover de Indonesische gemeenschap van de aller eerste en allergrootste orde. Eeuwen is er gewerkt aan de ontwikkeling van de eilanden. Thans is op grond van 't zelf beschikkingsrecht de belofte van zelf standigheid ingelost. Zij, die aarzelden, deden dat niet op de basis van onver schilligheid tegenover het Archipel- land en volk, maar zeer voornamelijk uit bezorgdheid. Gelukkig Onverschilligheid is overigens nog wel een ondeugd, die een volk lelijke parten kan spelen. De tijd en zijn omstandig heden eisen permanent de volle aandacht op velerlei terrein. De aartsbisschop van Edinburgh heeft in zijn Adventsbrief dit thema nog behan deld. In zijn schrijven merkte hij o.m. op: „De onverschilligheid van de katho lieken ten opzichte van de bedreiging van de gemeenschap, kan misdadig worden genoemd. De tijdstekenen duiden onweerleg baar op een totale omwenteling, die in de naaste toekomst in alle landen gebeuren gaat. De komende tien ja ren zullen misschien het rijkst aan ge beurtenissen zijn in de gehele geschie denis .Daarom is een diepe, levende geestelijke wedergeboorte noodzake lijk". Een bisschoppelijke „gongslag", waar van 't geluid een onthouden waard is. De komende tien jaar misschien het rijkst aan gebeurtenissen, we zitten midden, üi een barning der tijden. Er is kans op storm en omwenteling. Verdedigen en aanvallen behoren tot de dagelijkse oefe ningen van de moderne geestelijke wa penhandel. Onverschilligheid het is duidelijk betaamt geen man of vrouw van 1950. In dit verband verdienen de katho lieke vrouwen een pluim. De Internationale Unie van Katholieke Vrouwenbonden heeft nadrukkelijk ver klaard, dat men bij de zitting van de Unesco te Mysore over voorlichting aan volwassenen ook rekening dient te hou den met de overwegingen, die zich uit spreken tegen de geboortebeperking. Tegelijkertijd richtte de Unie zich tegen een .radio-uitzending van de Unesco, waarin de bevolkings-theorie van Mal- thus behandeld werd. Later kreeg de Unie de gelegenheid tegen deze lezing stelling te nemen, waarbij haar spreker aan de hand van statistieken over de laatste 150 jaar de onjuistheid van de theorieën van Malthus aantoonde. Zo behoort het. Bom er boven op. Geen onverschilligheid en de tijdstekenen ver staan. HENK VAN DER MAZE. De Plaatselijke Unie van Overheids personeel te Amsterdam heeft zich giste ren in een manifest tot het gemeenteper- soneel gewend om in klare taal duidelijk te maken wat er met de E. V. C. aan de hand is geweest en nog is. Men waar schuwt voor een onbezonnen avontuur en zegt toe alles in het belang van het ge- meentepersoneel te zullen doen. De E. V. C. heeftimmers veel kwaad gedöan. Zij voerde obstructie ook in het Georganiseerd Overleg. Zij publiceerde geheime stukken en deed mededelingen uit vertrouwelijke vergaderingen- Zij zette aan tot heilloze stakingen, die zij echter als succesvolle operaties voorstel de. De Unie maakt er geen geheim van dat zü blU is deze onwaarachtige en on. Waardige collega kwijt te zijn. Er zal nu weer vértrouwen heersen in de verga deringen, de stukken zullen geheim blijven en d E- V. C. zal niet meer oil voorbaat met deze stukken kunnen gaan ageren. De E- V. C. heeft zich niet van meet ai' aan als een communistische mantelor ganisatie laten kennen. Oorspronkelijk waren er vele fatsoenlijke lieden lid van. Ook in de besturen zaten veel mensen, die met communisme niets te doen wil den hebben. De situatie was ook nog zo. toen de E- V. C. tot het G. O. werd toe gelaten. Maar langzamerhand druppelde het communisme door in de gelederen en vooral in de leiding. gens naar Indonesië gingen, had de E. V- C. een grote machtspositie in Amsterdam Misschien niet zozeer door het getal van haar leden als wel door de middelen waarmee zij optrad en de agitatie die zij steeds weer wist te verwekken. Die machtspositie bezit deze organisatie per tinent niet meer. Zeker er zijn bedrijfs takken, zoals de haven en groepen ge- meentepersoneel, zoals de stratenmakers- waar men op een groot getal hechte aan hangers kan rekenen. Nu Is daarbij de taktiek een paar •grote schreeuwers het voorbereidende werk te laten doen. Zij ageren en schel den en het lichtgeraakte hart van menig Amsterdamse werkman komt in bewe ging. Zo is het te verklaren dat de sta kingen veelal zo'n omvang aannemen. Toen een stel raddraaiers bij de ge meen tereiniging tot staking aanzette, ging een andere groep mee. Maar toen de E. V C.-ers hetzelfde probeerden met de straatvegers en zelfs met de stratenma kers, toen trapten deze groepen er niet meer in. Zij waren bijeen geroepen in ge heime vergaderingen, maar lieten weten dat zij geen reden voor een staking za gen. Hoe staat het nu met de werkelijke positie van de E. V- C. Zij geeft op, op 1 April 1949 in Amsterdam 53.631 leden te hebben. Maar in haar eigen jaaroverzich' beklaagt zij er zich over, dat 30 pet van de leden de contributie niet betaalt Die 30 pet. kan men er dus zo aftrekken Bo vendien la het lidmaatschapsgeld zo laag, dat de andere bonden niet kunnen begrij pen, hoe men daarvan een vakvereniging kan financieren. Die andere 70 pet. zijn dus helemaal geen mensen, die er alles voor over heb ben anders zouden zij wel meer inbren gen. Bij de gemeente Amsterdam zijn 22.500 mensen in dienst- Daarvan is nog geen 50 pet. georganiseerd. Bij de werklieden is het ruim 60 pet. bij de ambtenaren nog geen 30 pet. Van die ambtenaren zijn er maar 3 pet. bij de E- V. C. De Uniebon den hebben ruim 5000 leden en de E. V. C. zegt er 4000 te hebben, maar men weet na het bovenstaande wel hoe het er mee staat. Om nu een staaltje nog te geven van de E. V. C- „ledenadministratie", zul len wij het Horecapersoneel als voor beeld aanhalen. De E. V. C- zegt 180') leden te hebben Maar een bestuurder die ontslag genomen heeft, zegt dat ei in Januari nog maar 500 ingeschreven stonden, waarbii alle mensen, die be dankten waren meegeteld, Want dat is de gewoonte, als je bedankt blijf Je op de lijst. Van die lijst van 500 zijn er na 1 Januari zeker nog 150 naar de Unie bonden overgegaan. Het getal dat in werkelijkheid overblijftMaan dag komen de E. V- C.-ers bijeen, na tuurlijk om grote beslissingen te ne men! De waarde van de Nederlandse uit voer naar de V. S. ,die het vorige jaar 44 millioen bedroeg, zal dit jaar 50 a 55 millioen bedragen, aldus deelde de heer L. Smit, directeur voor export bevordering, Donderdag aan de New- Yorkse pers mede. I j De verwachting, geldig van heden tot morgenavond luidt: j Wisselende bewolking met voor- namelijk in de Noordelijke helft j van het land hier en daar enkele regen- of sneeuwbuien. Geleidelijk naar Noordelijke richting draaien- de wind, aanvankelijk zwak tot ma- tig, later langs de Waddenkust nu J en dan vrij krachtig. In de nacht en ochtend op de meeste plaatsen lich- j te tot matige vorst. Overdag tem- j peratuur oplopend tot enkele gra- den boven het vriespunt Zondag 11 December: Zon op j 8.38 uur, onder 16.28 uur; maan op 5 22.44 uur, onder 12.51 uur. Maandag 12 December: Zon op 5 8.39 uur, onder 16.28 uur; maan op middernacht, onder 13.04 uur. Wilhelm Pieck, op wiens eenvoudige afkomst de communisten aanvankelijk zo trots waren, stelt er sedert zijn uitver kiezing tot president der Sovjet-Duitse „Vrije Republiek" blijkbaar prijs op. zoveel mogelijk het voorbeeld na te volgen van de laatste Duitse keizer, „Wilhelm III", die de volksmond hem inmiddels al heeft gegeven. Zoals bekend, zetelt Pieck in een paleis der Hohenzollern, het kasteel Nieder- Schönhausen te Berlijn-Pankov. Volgens een nieuwe verordening van de Oost-Duitse „Volkspolitie" wordt de auto van Wilhelm Pieck thans uitgerust me een zogenaamde „Martins-hoorn" de karakteristieke hoorn .die ook Keizer Wilhelm II als persoonlijk voorrecht placht te gebruiken. Zodra deze hoo-r> weerklinkt, moet ook nu. precies zoais gangers hebben bij het horen van dit acoustische waarschuwingsteken ogen blikkelijk de rijweg te verlaten", zo gaat de nieuwe verordening der „Volks politie" letterlijk verder.. „Overtreding van dit bevel wordt gestraft met een geldboete van 150 D-Mark-Ost of met hechtenis". Als verder onderscheidings teken is de presidentiële auto in de toe komst voorzien van speciale blauw ge kleurde schijnwerpers. Bovendien wordt in de nieuwe ver ordening nog bepaald, dat alle auto's, in dienst van de Oost-Duitse staatspresident, als bijzonder kenteken een bordje ont vangen met de letters „DR" (Deutsches Reich). Alle hiermede gekenmerkte auto's genieten in het straatverkeer onbeperkte voorrang. Voorlopig maken de Berlijners zich nog bij de vroegere keizer, alle verkeer on-.zeer vrolijk over deze nieuwe preroga- m'iddellijk stopgezet worden. „Alle voet-1 tieven van hun doorluchtige heersers. De heer Smit, die na een verblijf van zes weken in de V. S. Ijsdag weer naar Nederland is vertrokken, verklaar de, dat er na het door hem ingestelde marktonderzoek in de V. S. besloten ia nieuwe Nederlandse handelscommissaris sen te benoemen, die zich te New-York, Chicago, Los Angeles en Dallas (Texas) zullen vestigen. Hij zeide, dat er in Amerika een potentiële markt voor Ne derlandse producten is van naar raming ongeveer 100 millioen dollars. Belang rijker dan deze raming is echter de vraag, hoe de Nederlandse productie kan worden verhoogd, zodat de uitvoer naar de V. S. kan worden opgevoerd. De nieuwe regeling, waarbij 10 pet. van de dollar-opbrengst van de uit voer door de exporteurs zelf mag wor den gebruikt, is voor het ogenblik vol komen voldoende, en er wordt nog geen verhoging van dit percentage overwogen, aldus de heer Smit. Deze regeling heeft reeds een aanzienlijke stijging van de uitvoer mogelijk ge maakt, zo vervolgde hij. Het Ministerie van Oorlog maakt bekend, dat met ingang van 20 De cember 1949 het volgende personeel van de Landmacht, met Inbegrip van de Luchtstrijdkrachten, dat zijn dienst in Europa verricht, met groot verlof kan worden gezonden: 1. Dienstplichtige onderofficie ren en korporaals met kaderopleiding, die vóór 1 Januari 1947 zjjn opge komen. 2. Dienstplichtige korporaals zon der kaderopleiding en soldaten, die vóór 1 Januari 1949 zijn opgekomen. Van deze laatste groep zijn uitgezon derd de vooropgeroepenen van de voor- jaarsploeg 1949, ongeacht tot welke lichting zij behoren; vervolgens zij door wier vertrek organieke tekorten zou den ontstaan en tenslotte zij, die bij de L.S.K. dienen en een technische vak opleiding genieten of hebben genoten Deze laatsten worden zodra zij 24 maanden in werkelijke dienst zijn, met groot verlof gezonden. Tenslotte kan met ingang van 1 Maart 1950 verlof worden verleend aan dienstplichtige onderoffic eren en kor poraals met kaderopleiding, die voor 1 Juni 1947 zijn opgekomen. De Tweede Kamer heeft gistermiddag goedgekeurd het wetsontwerp tot wij ziging van de Kinderbijslagwet, waar door de bij de wetten van 21 Dec. 1946 en 5 Jan. 1949 —die met ingang van 1 Jan- a-s. zouden komen te vervallen aange brachte wijzigingen ook na die datum nog enige tijd van kracht blijven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1