De pestvogel bracht verrassing in Sterrebos LAATSTE BERICHTEN Garantie aan Ned. ambtenaren in Indonesië Waarom U Jeanne d' Are moet gaan zien sterker Herziening van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs Ijverig speuren melodieus beloond Wetsontwerp thans ingediend Ideeën-film en film-idee PAGINA 2 ZATERDAG 10 DECEMBER 1940 BID- EN BOETEDAG BURGERLIJKE STAND WIJ EN DE SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP ORPHEUS-CONCERT MEDISCHE ZONDAGSDIENST BRAND OP „SEAFARER" WAS OPZET NIEUW STADIONSPEL VAN BRIELS WALDO PASUNDAN AANVAARDT R. T. C. BILLARDSPORT Eldets op deze pagina v ndt men een uiring van een huismoeder over de Bid- en Boetedag, welke morgen, in verband met de aanbied ng van de lij sten met handtekeninen aan de UNO zal worden geihourien. Men kan naar twee plaatsen ter bedevaart gaan; naar de kapel van de Heilige Iiduina, naast de kerk aan de Nieuwe Haven, of naar de kapel van OL. Vrouw van Schiedam, naast de Havenkerk. GEBOREN: Dirk J. z. v. F- J. van der! Hoek en I. G- A. Piaskowsk Nanne z, v. G. v. Klinken en T. Licini; Cornells z. v ,W. v Aperloo en A. Fase.; Corne lis M- zoon van J. M. Woermeijer en M. J. Droog; Cornel a d. v. G. Venmelj en C. Mulder; levenl. kind van J. Suur- land en A. M. van Dam. OVERLEDEN: S. den Outer, 49 jaar vr. van M. L. Brugimans. De minister van Onderwijs, K. en W. deelt aan de Tweede Kamer mede dat hij zich voorstelt te komen tot herzie ning van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs door een wet, waarbij, in aansluiting aan vroegere ontwerpen en voorstellen, het gymnasium wordt ge handhaafd, het lyceum als zelfstandig schooltype wordt gelegaliseerd, een al gemene middelbare school met vierja rige cursus wordt geïntroduceerd om de hogere burgerschool van haar twee slachtigheid te ontdoen. Uiteraard vraagt dit ontwerp veel voor bereiding, mede in verband met de wijzi gingen welke zich na en door de oorlog in de algemene financiële toestand en in de verdeling der lasten over rijk en ge meenten hebben voorgedaan, In de loop van dit parlementaire jaar hoopt de mi nister een ontwerp bij de Staten-Gene- raal te kunnen indienen. Tekort aan leerkrachten Het nijpend gebrek aan geschoolde en bevoegde krachten is na de oorlog ont staan, een verschijnsel, dat waarlijk niet alleen op het terrein van het onderwijs voordoet. Gelukkig zijn ook: onder de on bevoegden goede, soms zelfs voortreffe lijke leerkrachten Hoopgevend is de toe neming van het aantal studenten, die van plan zijn leraar te worden. Ook zullen tengevolge van andere factoren (demobi lisatie e.a.) meer krachten vrij komen. Ongetwijfeld zal het tekort aan leer krachten nog enige tijd moeilijkheden veroorzaken, maar het zal, indien de voortekenen niet bedriegen, geleidelijk tot het verleden gaan behoren. de boorden van de Nijl ophouden. Als ik vogel was, zou ik daar ook heen gaan. Hier is het steeds storm en regen of hagel wat de klok slaat en als de elemen ten eindelijk eens uitgewoed zijn, hebben we kans op vorst met alles wat daaraan vastzit. Maar ook dan zijn hier weer mooie dingen te zien. Dan worden vaak tal van fraaie vogels in onze richting, ge dreven, die nu nog in het Noorden ver blijven, zoals b.v. diverse soorten eenden, ganzen, wilde zwanen en dergelijke. A.. DE JONG. Naar wij in het Rotterdamse Parool (Sohiedamse editie) lezen, is Mevr. Benthem- de Wilde benoemd in de Be stuursraad van de Sohiedamse Gemeen schap. Het komt ons voor, dat derge lijke beriöhten voor de gehele Sohie damse gemeenschap van interesse zijn en niet voor het Rotterdamse Parool (Sohiedamse editie) alleen. Zo de Sohiedamse Gemeenschap en h.aar organen, waaronder todh ook een pers-con tact-mën gerekend mag wor den, meent zidh in één richting te moeten wenden, mag zij van andere niet verwachten, dat deze hun good will ten opzichte van haar handhaven. Van een pers-contact-man mag op de eerste plaats verwacht worden, dat hij .jpress-minded" en snel is, Mededelin gen, die als mosterd na de maaltijd komen, hebben wij liever niet. Op tweede Kerstdag te 3.30 uur n.m. zal „Oripheus" een concert geven in de Grote of 3t. Jansfcerk te Schiedam, waarbij als solisten zullen meewerken: Dora Sdhrama, sopraan, Henlk Dorel, tenor en Jacq. P. Beckers, orgel. Er zullen verscheidene Engelse num mers ten gehore gebracht worden, o-a. „The Holy City". A. D. de Leeuw, Westvest 12, Tel. 67628 W. H. F. Meijer, Swammerdamsingel 43, tel- 69696, F. Jungerius, Vondellaan 2, Tel. 67355. Apotheek v. Westendorp, Singel zouden gaan liep de R-, die zgn. ging sluiten, haar het vooronder en gooide hierin twee dotten brandend breeuw- werkè Daarna bleef hij nog enige tijd aan boord zgn. om te blussen met een snel- blusser, waarna hij aan de wal de brand weer waarschuwde. Het viel echter op, dat de brandweer steeds dacht het vuur onder de knie 'e hebben, terwijl het dan weer oplaaide, zodat het blussingswerk ruim drie uur duurde. Dit bracht de politie er toe het door de R. per buitenboordkraan met water volgepompte jacht leeg te pompen en ,.de brand door de vingers te laten gaan", dw.z, alles werd nauwkeurig on derzocht. Hier vonden de inspecteurs de dotten in petroleum gedrenkte katoen. Zij hebben de R. aan een langdurig verhoor onderworpen en deze moest eindelijk op Vrijdagmorgen J.l. wel toe geven. Het was hem niet op de eerste plaats om de verzekeringssom te doen geweest maar hij wilde het jacht, dat hij aan geen an /er gunde, vernielen. Hij is hedenmorgen voor de officier van ju stitie geleid. Dank zij doortastend speurderswerk is de brand, welke Zondagavond aan boord van het zeewaardige zeiljacht ..Seafarer" heeft gewoed, opgelost. Het bleek dat de schipper E. de R- deze brand zelf had aangestoken. Aanvan kelijk had hij beweerd, dat de brand was ontstaan in een spiritusbrander, die zeilen droogde. Het was de politie echter ter ore ge komen, dat de R. in ernstige financiële moeilijkheden verkeert. Hij had reeds een faillissement aangezegd gekregen en zijn zeiljacht was aan de ketting gelegd. Aangezien hij zijn jacht niet wilde ver liezen, te|zij dit helemaal ten onder zou gaan, stichtte hij de brand op de vol gende wijze. Hij drenkte breeuwwerkka- toen in de petroleum en overgoot de zei len, dio in het vooronder lagen, even eens met petroleum. Dit alles deed hij zonder dat mej- A. J. M-, die eveneens aan boord was, het wist. Op het moment, dat zij naar de wal naar de bioscoop Heden is bij de Tweede Kamer in gediend het wetsontwerp: „vaststelling van zekere waarborgen jegens bepaal de groepen van burgerlijke overheids dienaren en gewezen burgerlijke over heidsdienaren van Indonesië en hun nagelaten betrekkingen." Deze garantie geldt volgens het voor stel gedurende twee jaren na de sou- vereiniteitsoverdracht; nadien is zij bonden aan de voorwaarde, dat de be trokkene zich in Nederland metterwoon vestigt- Artikel 1 geeft een omschrijving van de verschillende categorieën van personen, voor wie de garantie geldt. Burgerlijke landsdienaren: personen die op 5 Augus tus 1949 in vaste dienst waren hetzij in tijdelijke dienst waren sedert een aan l Maart 1942 voorafgaand tijdstip en die na 5 Augustus 1949 doch vóór het tijdstip van de overdracht der souvereniteit werkzaam zijn gesteld. Gewezen overheidsdienaren: a> perso nen die op 1 Maart 1942 in dienst waren, na Augustus 1945 in Indonesië aan de wederopbouw van Indonesië daadwerke lijk hebben medegewerkt doch voor S Aug. 1949 uit de dienst zijn ontslagen: b) op of na 1 Maart 1942 doch vóór 5 Aug. 1949 in dienst getreden tijdelijk» krachten, die wegens in en door de dienst bekomen letsel of gebreken zijn of uiter- Ijk vijf jaren na het tijdstip van de overdracht van de souvereiniteit zullen zijn ontslagen; Volgens art, 2 garandeert 't rijk aan de overheidsdienaren bij beëindiging, in leven ware gebleven, gerechtigd zijn tot een uitkering- welke direct of indirec* tenlaste van de begroting van Indonesië of van de zelfstandige gemeenschappen wordt gebracht voorzover zij op het tijd stip waarop zij recht op deze uitkering verkrijgen of hebben verkregen, Neder lander zijn of deze status behouden c) Nagelaten betrekkingen: degenen, die na het overlijden van een persoon die behoorde tot genoemde categorieën ot daartoe zouden hebben behoord, zo hij uiterlijk vijf jaren na het tijdstip van de overdracht van de souvereiniteit, van het dienstverband, de voldoening van alle rechten en aanspraken, welke hun bij toepassingvan de op 5 Augus tus 1949 van kracht zijnde regelingen voor het geval van een eervol ontslag uit de dienst dan wel eervolle beëin diging van het kortverband toekomen. Het rijk garandeert aan overheidsdie naren in vaste dienst, indien zij bij het verstrijken van het tijdvak van vijf jaren de dienst verlaten en op dat tijdstip op een diensttijd van tenminste tien jaren kunnen wijzen, een volgens de voor hen op 5 Aug. 1949 van krach zijnde bepalin gen berekend evenredg pensioen, toe te kennen, zodra zij de leeftijd van 45 jaren hebben breikt. De Raad van bestuur en directie van het Olympisch Stadion te Amsterdam hebben Carel Briels opdracht gegeven bij het eerste lustrum der bevrijding, 5 Mei 1950, wederom een nationale manifesta tie te ontwerpen en te doen uitvoeren. De heer Briels heeft deze opdracht aanvaard en wil daarmede tevens werkzaamheden op dit terrein in de af gelopen 5 jaren afsluiten. Zijn vorige spe. len: Het Drama der Bezetting 1945; het Spel der Bevrijding 1946; De Waterweg heroverd 1947; Jubileummanifestatie H. M. Koningin Wilhelmina, Sportfantasie en Inhuldigingsmanifestatie H. M. Ko ningin Juliana 1948; Het nationale Gan zenbordspel 1949, hebben tezamen op geleverd een bedrag van ca, 700.000 voor liefdadige doeleinden. Wyman in Johnny Belinda omdat Ingrid Bergman de reeds beroemde, zich mu in deze rol heeft ingeleefd, heet het dat de film van begin tot eind Bergman is- Wij twijfelen er aan of dit verwijt ook een eventuele Juffrouw - tot dan toe onbekend z°u hebben gegolden. Wij zijn van mening, dat de essentie van deze niet filmische, maar ideeënrijke, film, danik zij Ingrid Bergman's beleven van Jeanne's worsteling tot de toeschouwers is overgekomen. Waar onze theaters week in en uit met niet-fiimisoh bodht word overstroomd, aarzelen wij niet de ze niet-filmische, maar ideeënzuivere film over een heiligenleven aan te bevelen. Let niet op de storend witte onderschrif ten, die de beeld-opbouw vernielen; wordt niet kwaad over uitgesponnen bijkom stigheden als de slag om Orleans; vergeef Hollywood een enkel Amerikanisme, want de kern van deze film is zeer zuiver. Hulde voor de sublieme typeringen, zoals Dauphin en de Due d' Alengon. Iedereen moet haar gaan zien, maar overal de jeugd moet haar ervaren en erover spreken. De beoordeling van de filmische vorm geving, de filmidee, hoe belangrijk voor de eenheid van vorm en inhoud ook, dur ven wij achterwege laten. De kring van willen-kennors is nog veel te klein, om er anders dan in die kring een studie aan te wijden. Monopole: Jamaica Inn Het boek van Daphne du Maurier, Ja maica Inn is bekend genoeg en de film, welke door Hitchcock werd geregisseerd, heeft voor de oorlog reeds triomfen ge vierd- Toch vraagt men zich af, of wij toch niet langzamerhand ontgroeien aan zijn stijl, die toch teveel gebonden is aan de bordpapier-decor -romantiek van stu diowerk. BU GEEN GEHOOR IEL 69915 Het parlement van Pasundan heeft de resultaten van de R.T.C. en de constitutie met 64 stemmen voor en 2 blanco aan vaard. Bij deze zitting van het parlement was o.m. aanwezig minister Van Schaik. Het nationale comité van voorbereiding heeft medegedeeld, dat in verband met practische moeilijkheden de ondertekening van de grondwet der R.I S. in het gebouw Pegansaan 56 te Batavit niet kan geschie den op 12 December, doch wordt ver schoven naar 14 December. De presidents verkiezing en de beëdiging zijn daarom verschoven naar de 17de. Er wordt nog steeds om de P. v. d- Wa- terwisselbeker hard gestreden, hoewel hij G. Köneman haast niet meer kan ont gaan. Deze moet nog één partij spelen tegen J. v. Eijk die ook nog een kans heeft al is die klejner. De bekerhouder De Nie is uitgeschakeld en verloor gis teravond van P- v. Harmeien. De veel belovende Wilton-Feijnoord-speler v. d. Plas loopt het wat tegen in deze beker serie, Ook hij moest gisteravond het loodje leggen tegen Doejaaren. De stand is nu: C. Köneman 8 7" 1 14 J. v Eijk 5 3 117 J. Mackaij 5 3 2 6 J. Doejaarden 7 4 3 8 F. v. d. Velden 7 4 3 8 M. de Nie 8 4 13 9 P. van Harmeien 7 3 4 6 G. Vogelenzang 62-1-44 N- van der Plas 81 4 2 p. van der Water 81 7 2 Het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof zette gisteren de behandeling voort van de zaak tegen de vier oud-directeuren van Wilton-Fijenoord. Er werpen tien getuigen a décharge gehoord. De getuige A. Knape, oud-directeur van de Rotterdamse Droogdok Mij. zei, dat generaal Winkelman bij het onderhoud op 19 Mei 1940 gezegd zou hebben: Wer ken voor de Duitsers zult u moeten doen volgens de normale regelen van het koop manschap Voorts deelde hij mede, dat hij van admiraal Schultze opdracht had gekregen lanceerbuizen te vervaardigen. „Wij beschouwden het als directieleden laffe daad °m na de capitulatie in 1940 weg te gaan, en wilden onze men sen met aan dieven en moordenaars over latenDe heer Knape vertelde, dat in Mei Duitsers bij hem waren gekomen met papieren, waarin stond, dat de Duit se marine de contracten van de Neder landse marine had overgenomen. Een der drie advocaten vroeg de ge tuige, of hij kon bevestigen hetgeen de advocaat in een in 1947 uitgekomen jaar verslag over verdachte T had gelezen, n.l dat T. zeer veel voor de Nederlandse industrie heeft gedaan. Getuige ant woordde hierop, dat hij deze uitspraak kon onderèchrijven. Een andere direc teur van de R.D.M. de heer D. Endert zeide: „Er is niet uitdrukkelijk gezegd, dat wij geen oorlogsmaterieel mochten vervaardigen." Getuige vervolgde: „Ik ben er van overtuigd, dat wij goed ge handeld hebben." De derde getuige vice- admiraal A. Vos, die tijdens de bezetting secretaris was van de vakgroep scheeps bouw, was er van overtuigd dat de me taalindustrieën op een of andere wijze bewogen zouden worden voor de Duit-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2