Rode legioenen trekken naar Tibet Lama's zijn fel a n IN VOORJAAR TELEVISIE IN HILVERSUM? Vliegtuigen tanken in de lucht Er is veel om verheugd en dankbaar te zijn" Nieuw hoofdstuk toegevoegd de Van Meegeren-roman aan Twee St. Bemard-monniken vermist Decoen „verweert" zich met insinuaties Samenwerking van Omroep en Philips Boeing ontwikkelt geheel nieuw systeem Bondsvoorzitter Lotsy liondt herdenkingsrede ZATERDAG 10 DECEMBER 1949 PAGINA 3 Onlangs meldden berichten uit bet hartje van Azië, dat men zich daar ongerust maakte over het lot van twee monniken van het klooster, op de grens van Tibet in het Hymalaya- gebergte door de monniken van het klooster op de Grote Sint Bernhard gesticht. Het tweetal was van een tocht door de bergen niet. teruggekeerd en men vreesde het ergste. Immers, deze streken worden thans onveilig gemaakt door rondzwer vende roverbenden, wier aantal sinds de opmars der rode legioenen in China hand over hand is toegenomen. Nog steeds heeft men niets van de verdwenen monniken gehoord. Een wonderlijk land Levende Bhoedda van 14 jaar Itrlr Hothokkï^Het De Levende Boeddah van Lhasa, toen hij zes jaar ivas. Engeland en Tibet De verkiezing van een Levende Bhoedda MAATREGELEN VAN PRAAG Om vlucht uit „paradijs" te beletten Twee Boeing B-29 vliegtuigen voorzien elkaar van brandstof tijdens de vluchtvolgens het nieuwe, door Boeing ontworpen, systeem. In het begin van dit jaar maakte de B-50 „Lucki Lady II" een non- stopvlucht rond de wereld. Als bijzondere prestatie gold hierbij, dat de machine tijdens haar reis driemaal in de lucht van brandstof werd voorzien. Dit geschiedde door middel van een speciaal systeem, dat in Engeland door sir Alan J. Cobham was geperfectioneerd. Evenwel bleken aan deze wijze van tanken nog tal van moeilijkheden te zitten. Een hiervan was wel, dat tijdens slechte weersomstandigheden de mogelijkheid om op deze wijze brandstof over te hevelen practisch nihil was. Twee monniken van de Grote Sint Bernard in Zwitserland, die zich naar Tibeth hadden begeven, om de Voorbereidselen te treffen voor 'n nieuw klooster in 't Hymalaya gebergte V) K.N.V.B. viert feest De fusie V hoofdstad Lhasa. Het amateurisme JEUGDKAMP R.K. ZWEMCLUBS DRIEBANDEN KAMPIOENSCHAP Het klooster In de Hymalaya, voorlo pig nog een tijdelijk gebouw van geringe afmetingen, was reeds vóór de oorlog opgericht als een proefneming. De mon- n.ken van de Grote Sint Bernard heb ben tengevolge van de ontwikkeling van hei moderne verkeer hun heilzame acti viteit op de hellingen van de Zwitserse Alpen in de omgeving van hun klooster vrijwel moet staken Er zijn nauwelijks nog reizigers of pelgrims, die te voet des Winters de Alpenpassen oversteken en ■dan gevaar lopen onder een lawine be dolven te worden of van uitputting en koude niet verder te kunnen, na een ein deloos lijkende tocht door de sneeuw. Euweniang zijn ze met hun grote, ster ke Sint Bernardshonden erop uitgetrok ken. om verdwaalden of ingesneeuwden op te sporen en in hun klooster verleen den ze tallozen een veilig onderdak. Het grote hospitium was echter op de duur nauwelijks meer dan een bezienswaar digheid geworden. De abt van het kloos ter besloot na rijp beraad, een ander ter rein van werkzaamheid te zoeken. Hij meer.de dit gevonden te hebben op de bijna ontoegankelijke hellingen van da Hymalaya, ,,het dak der wereld", waar over 't hele jaar door de Bhoeddistisohe pelgrims naar de heilige stad Lhasa trekken, om daar de z-g- Levende Bhoe- da te aanschouwen- De komst van de monniken van de Grote Sint Bernard werd door de lama's van Tibet met jede ogen begroet en van het. begin af aan hadden de dappere pio niers met grote moeilijkheden te kam pen. Thans trekken de rode legioenen van Maotse Toe tig volgen® de laatste be richten ook naar Tibet en men mag wel vrezen, dat het niéuwe klooster door de rode vloed zal worden weggevaagd. Inmiddels vestigt het plan der Chinese communisten, om zich ook van Tibet meester te ïwken, weer eens de alge mene aandacht op dit zeer merkwaar dige en in menig opzicht nog geheimzin nige land- 't Valt bijna niet te geloven, dat er in onze moderne wereld nog een land bestaat, door lama-priesters gere geerd, waar.'n vreemdeling slechts met de grootste moeite kan binnendringen en welks hoofdstad pas in onze eeuw de eerste Westerlingen binnen zijn muren zag. Toch is dit zo. Geen land is ontoegan kelijker dan Tibet, zowel door zijn aard rijkskundige gesteldheid als 4e vijand schap van zijn inwoners en regeerders. Zbs maanden van het jaar is Tibet met sneeuw bedekt, ofschoon het op dezelfde hoogte ligt als Zuid-Europa, Maar het „vlakke" land strekt zich op' een hoogte van ongeveer 4500 meter uit. Zo hoog is Tibet gelegen, dat de atmosfeer er nog net genoeg zuurstof bevat, om de mens te laten leven. Bovendien wordt het land geregeld door ijskoude stormen geteis terd. In de wintermaanden is.'t klimaat ér voor een blanke bijna ondraaglijk. Het is echter een land van vele won derlijke dingen. Als men sommige reizi gers geloven mag, gebeuren er zelfs wonderbaarlijke dingen. Geleerde on derzoekers zijn het er echter over eens, dat het Tibetaanse Bhoeddisme eigenlijk "n ontaarding is van de leer van Bhoed- da. de Indische vorstenzoon, die onge veer zes eeuwen vóór onze jaartelling 'n nieuwe leer verbreidde welke door heel wL^aa«ui^.?-ngers verwierf. Het Ti- is in de gtond wei nig meer dan een mengsel van geesten verering en demonenvrees. Maar dit neemt niet weg, dat het Tibetaans als 't ware het Latijn van het Bhoeddisme is en de z-g. Levende Bhoedda van Lhas- in heel de Bhoeddistische wereld en vooral in China hogelijk vereerd wordt Deze levende Bhoedda wordt be schouwd als een reïncarnatie van Bhoed da zelf. Telkens, wanneer een levende Bhoedda stervende is, gaan de lama's op zoek naar een opvolger. Ze zwerven dan door het land, zoekend naar een baby, die aan bepaalde voorschriften voldoet. Zo'n opvolger kan overal gevonden wor den. In het huis van een rijke of in de hut van een arme. Meestal echter in de hut van een arme, want dan veroorzaken iorv,„- J?leden de m'nste last. De opper- die eigenlijk over Tibet regeren, hebben het liefst u^et hefst iemapd tot hun be schikking, waarmede ze kunnen doen, wat ze willen. Groeit zo'n baby voor spoedig op, dan gaat alles uitstekend, maar blijkt hij reeds als kind onhandel baar, dan. verdwijnt de stakkerd spoor loos. veeft;^ui4ige levende Bhoedda is thans Lama diJaar oud- Hij regeert als Dalai tnpzicht als Opperpriester, maar onder erg voorspoedig' *Ün regering niet herhaaldelijk verkondigd, dat de Wester- excuus, om zelf bezit van het land te nemen Want China heeft Tibet steeds tot zijn grondgebied gerekend, al was dit dan in naam onafhankelijk en houdt het er een leger op na. Dit leger is echter slechts vijfduizend man sterk. Maar.... het moet over uitstekend, modern ma teriaal beschikken enTibet heeft g.een goede verkeerswegen, geen benzine stations en geen vliegvelden. Het zal de communisten dan ook niet gemakkelijk vallen, het te bezetten. Naar alle waar schijnlijkheid hebben ze opdracht van Moskou, zich van dit strategisch zo belangrijke gebied meester te maken. Al is Tibet dan achterlijk, wat de ver keersmiddelen en andére moderne nieu wigheden betreft, de lama's zelf zijn modern georiënteerd en koesteren on danks de afgeslotenheid van hun land grote belangstelling voor de buitenwereld. Zo hebben ze o.a. een krant, waarin ze het nieuwste nieuws kunnen lezen. Uit die krant blijkt, dat ze fel tegen de communistische ideeën gekant zijn. Met echt-Aziatische berusting nemen ze in middels aan, dat het communisme slechts een voorbijgaand verschijnsel is en aan zich zelf, als bron van alle kwaad, teil grond moet gaan. Of ze in dit geloof zullen volharden, wanneer de commu nistische horden voor hun kloosters zul len verschijnen, is evenwel een grote vraag. De lama's hebben met grote bezorgd heid gadegeslagen, dat de Engelsen zich uit India terugtrokken. Indertijd verzet ten ze zich tot het laatst, alvorens ïe toelieten, dat. Engeland te Lhasa een re sident benoemde. Maar op de duur zagen ze hiervan 'de voordelen in, de onmoge lijkheid beseffend, hun land gesloten te houden. Sindsdien moest ieder, die Tibet wilde bezoeken, eerst bij de Engelsen een visum aanvragen. Die waren er niet gul mede. Dat zelfs de Dalai Lama het contact met de Westerse barbaren niet schuwt, bewijst de brief, welke Mrs Gordon, een deskundige inzake Tibetaanse aange legenheden van een New Yorks museum, enkele weken geleden van de veertien jarige Levende Bhoedda ontving, als antwoord op een schrijven, dat ze in sloot in een boek, waarin ze een over zicht van het'Tibetaanse lamaïsme had gegeven. De brief van de jeugdige Dalai Lama was een stuk perkament van on geveer zestig centimeter lang en breed, waarop hij keurig een lange dankbetui ging gecalligrafeerd had. natuurlijk in het Tibetaans, maar Mrs Gordon kent deze taal. Er was tevens een briefje bij, door vier groot-secretarissen gezegeld, waarin werd medegedeeld, dat men op de in 1947 verzonden brief met boek direct geantwoord had. Maar deze brief was door het postkantoor te New York naar Lhasa teruggezonden, omdat het adres onvolledig was.... De Dalai Lama is niet alleen opper priester en dus geestelijk opperhoofd van alle leden van de Tibetaanse secte, tevens echter vorst over de ongeveer twee millioen Tibetanen. Hij oefent dus ook de wereldlijke macht uit. Tibet is een soort kerkelijke staat met een pries ter-regering. We hebben reeds geschreven, dat een nieuwe Levende Bhoedda ergens in het land wordt opgespoord, wanneer de re gerende stervende is. Zendboden gaan dan door het hele .land. om naar geschikte kinderen te zoeken. Als de Dalai Lama de laatste adem heeft uitgeblazen, ont vangen ze bericht, wanneer dit precies gebeurd is. Alleen kinderen, die onge veer op hetzelfde tijdstip geboren zijn, komen dan voor een keuze in aanmer king. want alsdan kan de ziel van de gestorvene in het kinderlichaam zijn overgegaan! De zendboden keren naar Lhasa terug. Daar worden hun mede delingen met elkander vergeleken en tenslotte kiest een speciale commissie, gevormd door de abten van Tlbets voor naamste kloosters, drie kinderen uit, waarvan de namen op een stuk perka ment geschreven worden. De stukken perkament worden in een gouden koffer gedaan, eens door een Chinese keizer voor deze gelegenheid geschonken. De commissie blijft hierna in het grote pa leis van de Dalai Lama een week lang bijeen, vastend en biddend. Dan haalt een uitverkorene een perkement uit de koffer Binnen enkele dagen zal de regering haar standpunt ten opzichte van de en kele maanden geleden door de televisie commissie ingediende voorstellen open baar gaan maken. Verwacht mag wor den, dat zij accoord zal gaan met het toe passen van het systeem der 625 beeld lijnen en ook met een onmiddellijke aan vang van experimentele uitzendingen te Hilversum- De Nozema zal In dit geval een tele visie-zender bouwen en deze na de vol tooiing ter beschikking stellen van de Kadio-Unie, waarin alle omroepttereni- gingen, die voor de experimenten grote bedragen beschikbaar stelden, verenigd zijn. De televisie-staf van de Philips-fa- briéken te Eindhoven zal dan te Hilver sum samen gaan werken met de Hilver- sumse technische staf om op deze wijze de te Eindhoven begonnen experimenten voort té zetten. Reeds in het aanstaande voorjaar zouden de eerste uitzendingen te Hilversum kunnen aanvangen. Het. systeem der 625 beeldlijnen is be ter dan hethuidige Engelse systeem en minder kostbaar dan het Franse met 819 beeldlijnen, dat grote sommen gelds mee,r vergt, weshalve de Fransen van plan zijn,' op het andere systeem over te schakelen. Een der voornaamste voordelen van het in Nederland toe te passen systeem is evenwel, dat men het eveneens ge schikt kan maken voor de ontvangst van kleuren-teievisie, terwijl het tevens aan sluit aan 'het vrijwel algemeen in Europa toe te passen systeem, waardoor het uit wisselen van kostbare programma's mo gelijk is. De eerste televisie-periode in Nederland is voorlopig vastgesteld op 10 jaar. Toestellenfabricage a-an de lopende band Na het bekend worden van de rege ringsmening zullen de Hilversumse or ganen onmiddellijk verdere voorberei dingen treffen. Philips zal dan ook be ginnen met de massa-vervaardiging van televisie-toestellen, gebaseerd op het 625 beeldlijnen systeem. Uit gewoonl/jk betrouwbare bron te Wenen wordt bericht, dat Tsjechoslowa- kije een driedubbele haag prikkeldraad spant langs de grens met Oostenrijk. Ach ter deze haag. ligt een mijnenveld. Ook zijn er houten uitkijktorens, voorzien van machinegeweren en zoeklichten. Deze afzetting, die zich uitstrekt van Bratislava langs de Slowaakse grens, sluit aan bij een soortgelijke versperring, die Hongarije heeft aangebracht langs zijn gehele grens met Oostenrijk. Deze laatste staat bekend als de „munr des doods" vanwege de vele slachtoffers, die in de mijnenvelden vallen. en het kind, welks naam er op vermeld staat, wordt tot Levende Bhoedda en Dalai Lama uitgeroepen Het heeft daar na lang geen gemakkelijk leven, want het wordt voorbereid op de zware taak van opperpriester. Vasten, bidden en studeren, daarmede wordt de dag van de jonge uitverkorene reeds vroeg in gedeeld. Tijd voor spelen is er al spoedig niet meer. Al dra komen de pelgrims, om'de Levende Bhoedda eer te bewijzen en gunsten van hem af te smeken. Dat betekent voor het kind urenlang stil zitten en zich met grote waardigheid be wegen en met veel geduld de langdurige plechtigheden bijwonen. Menige Levende Bhoedda. in een butje geboren, zal er naar terugverlangd hebben, indien hij niet te jong was geweest, om het zich te herinneren. Practisch is hij een gevan gene van de lama's. Tenslotte nog: er zijn in Azië nog an dere Levende Bhoedda's, die weer aan het hoofd van andere Bhoeddislrtehe secten en zelfs van kloosters staan. Boeing was zich van deze tekortkomin gen maar al tie goed bewust en daarom werd gezocht naar een nieuw systeem, dat gebruikt kon worden onder alle weersomstandigheden-; op elke hoogte; bij elke snelheid en dat voor alle typen vliegtuigen in de practijk gemakkelijk bruikbaar zou zijn. Boeing's antwoord op dit probleem is- de „flying boom" oftewel „de vlie gende pijp'. Alhoewel details over deze installatie nog geheim zijn, is er toch wel het een en ander over te vertellen- Het tankvliegtuig heeft ach ter aan de staart een telescopische pijp, zoals op die foto zichtbaar is Deze pijp is bovendien uitgerust, mei een stel kleine vleugeltjes welke verstelbaar zijn. Het te tanken vliegtuig gaat ach ter het tankvliegtuig dat eep kaars rechte koers vliegt vliegen. Het doet dit zodanig, dat het net buiten de slipstroom van de tanker vliegt, zodat het dus zo rustig mogelijk in de lucht ligt. Thans komt het er op aan de verbin ding door middel van de pijp tot stand te brengen. Ook hiervoor heeft men weer een even eenvoudige als ingenieuze methode uitgedacht. In de staart van de tanker heeft men een complete cockpit inge richt. voorzien van stuurorganen- Deze dienen niet om de tanker tijdens het tanken te besturen, doch om de vulpijp in de goede koers te krijgen en te hou den. Wij maakten reeds melding van de kleine vleugeltjes, waarmede de pijp is uitgerust en waaraan zij haar naam „vliegende pijp" dankt Deze vleugeltjes zijn z.g. „ruddevators", een combinatie van hoogte- en richtingsroer. Door mid del hiervan kan de man in de staart van het tankvliegtuig de pijp eenvoudig naar de bommenwerper toe „vliegen" en op de vultrechter doen aansluiten. De teles copische constructie van de vliegende pijp maakt het mogelijk om. wanneer de machines haar positie ten opzichte van elkaar iets wijzigen, wat vooral het. geval is bij slecht weer, deze beweging te volgen. Niet alleen in de militaire luchtvaart doch ook in de burgerluchtvaart en wij denken hier vooral aan de vracht- luchtvaart, opent deze vinding van Boeing een groot perspectief. In tie beden morgén in liet Concertgebouw te Amsterdam bij ge legenheid van de viering van het zestig-jarig bestaan van de Kon. Ned. Voetbalbond gehouden plechtige bijeenkomst heeft de Bonds voorzitter, de heer K. J. J. Lotsy, de herdenkingsrede uitgesproken. Hij constateerde dat de leiders van het Nederlandse voethal ondanks de moeilijke onhandigheden die ons volk nog drukken, alle reden hebben verheugd te zijn over het jubileum van de zo groot geworden bond. Want onze K. N. V. B. is nu wel oud geworden maar allerminst verouderd, want liij groeit nog steeds met de vitaliteit van de jeugd. Ter illustratie van zijn woorden wees de heer Lotsy er op dat 10 jaar na de opricht ng in 1889 het ledental weliswaar slechts 2000 bedroeg, 20 jaar later echter reeds 30-000 en thans tel de bond op een bevolking van 10 milli oen inwoners, vrouwen, kinderen en grijsaards, inbegrepen, n et minder dan 315.000 jongemannen. Het was spreker een behoefte hul de te brengen aan al diegenen, zowel in het heden als in het verleden, die mef grote energie en warm enthou siasme tot deze grote uitbouw van deze bond hebben meegewerkt, Spe- c aal bracht sPr- hulde en dank aan ón-ze grote voetbal-pionier Pim Mu iier en aan de dr e voorzitters die van 1897 tot 1942 de bond met kracht beleid en toewijding hebben geleid: Jasper Warner, die met zijn groot organisatietalent missch en wel het moeilijkste werk heeft verricht; de idealist Jan Kips, de voorvechter van het amateur sme en de man, die de sociale waarden in de sport zo juist wist te belichten, en Dirk van Prooy de bezadigde, die het erfdeel van Mu Ier, Warner en Kips ongeschondei wist te bewaren. Als zeer belangrijk en gelukkig fel moet bjj dit jubileum op de voorgron gesteld worden dat onze K.N.V.B. se dert 1940 het gehele Ned. voetbalvolt omvat, van elke confessie en van elk maatschappelijke stand. In volkomèi harmonie vormt heel Voetbal-Neder land sedert dien één organisatie, een navolgenswaardig voorbeeld van natio nale zin, met behoud van de geestelijke waarden van ieder afzonderlijk, die fyexo Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Aan het slot van ons verslag over de memorabele vergadering met de bekende coup de theatre van een tweede aan de vervalser Van Meegeren toegeschreven Laatste Avondmaal, schreven wij, dat „de spannende roman om Van Meegeren nog verre van geëindigd is". Reed Donderdag werd er een nieuw hoofdstukje aan toegevoegd. Het klooster van de Dalai Lhama of Levende Boeddah .in Tibeth De Brusselse kunsthandelaar en restau rateur Jean Decoen, die, zoals men weet. beweert, dat ,het aan de heer Van Beu ningen toebehorende Laatste Avondmaal en de Emmaüsgangers van het Boymans- museum oorspronkelijke werken van Vermeer zijn, schijnt na. de hem Maan dagavond door prof. Dr- Coremans toe gebracht slag, weer wat op adem te zijn gekomen. Decoen, die op de bijeenkomst m kwestie van aandoening bijna niet kon spreken en geen enkel duidelijk ant woord gaf op pertinent gestelde vragen, heeft gisteren in een hoofdstedelijk blad een artikel laten verschijnen om zijn standpunt te blijven verdedigen. Hij be kent, dat hij op de bewuste vergadering allesbehalve schitterend was en beweert tegelijkertijd ook nog steeds, dat Core mans het over de gehele lijn verkeerd voor heeft- Met het onlangs door Coremans te Nice ontdekte Avondmaal, dat zou ge schilderd zijn op een in 1938 door Van Meegeren te Parijs gekocht doek van Goyert Flinck, zijn wij nog steeds vol op in de atmosfeer van de politiero man. Decoen gelooft n.l. niet aan die ontdekking. Decoen als detective „Het is wel te verwonderen", schrijft hij. „dat Coremans een doek zou heb ben gevonden v an 2 bij 1.50 m- in de beperkte ruimte van een sousterrain me' keukens en kelders waarin alles was bij- 1939 had achtergelaten Tweemaal, In 1945 en 1946, werd deze plaats tot in alle hoe ken doorzocht door leden van de Neder landse gerechtelijke politie, in tegen woordigheid van gedelegeerden van de Nederlandse consul te Nice. Na hun on derzoek brachten zij schetsen, gekleurde glazen, bovendien een kruik, een frag ment van het raam van een schilderij, zelfs spijkers mee. En die mannen zou den niet een schilderij hebben gezien van boven aangegeven afmetingen?" Decoen zegt het niet in zijn artikel, maar Coremans heeft Maandag aan zijn- publiek medegedeeld, dat hij het schil derij, zonder naam en zonder lijst, dus alleen het doek, had ontdekt tussen twee grote bladen triplex, die aan een muur waren vastgemaakt achter aller lei rommel en geheel aan het oog wa ren onttrokken. „Ook ik ben onlangs in Van Meege- rens atelier te Nice geweest"., zegt nu achteraf Decoen: „En ook ik heb daar gezocht, samen met andere personen doch niets gevonden Enkele dagen la ter verschijnt daar de heer Coremans met de weduwe van Van Meegeren en hij doet zijn bekende ontdekking. In deze zaak is alles vreemd en specta culair. Eerst in September 1948 kwam men met de affaire Hondius voor de dag (het doek, waarop volgens Coremans het Avondmaal van Van Beuningen zou zijn geschilderd), terwijl het voor Van Mee geren zou volstaan hebben, reeds in 1945 het getuigenis van de Amsterdamse kunst- «engebracht wat Van Meegeren daar in handelaar Douwe* in te roepen. Waarom deed hij dat niet? Omdat hij van die Hondius gewoonweg niëts afwist". „Er tvas geen Avondmaal te Nice" „Maandag j l. kwam men met een z.g. voorstudie van het Avondmaal voor de dag, volgens Coremans geschilderd op een oud doek van Govert Flinck. Waar om heeft Van Meegeren in 1945 niet ge zegd, dat hij daar de maker van was? Omdat zich °P dat ogenblik geen Avond maal in zijn atelier te Nice bevond", be weert Decoen. Hij zegt het niet met evenveel woor den, doch de enige gevolgtrekking, die men uit zijn beweringen kan trekken, is: dat Coremans of anderen het Maan dag publiekgemaakte Avondmaal op een of andere geheimzinnige wijze in Van Meegarens atelier te Nice moet hebben binnengesmokkeld. Politiero man volop! Bedoeld Avondmaal is alweer vol gens Decoen een slechte copie van het Avondmaal van Van Beuningen. Het is niet eens zeker, dat het van de hand van Van Meegeren is. Al weer dringt zich een gevolgtrekking op: dat Coremans en con sorten de snoodheid zouden hebben be gaan een dergelijk schilderij achteraf te laten maken om hun theses te doen ze gevieren. Het zou gewaagd zijn voor Decoen, zo iets openlijk te beweren. Daarom beperkt hij zich in zijn artikel tot insinueren. „Het is niet uitgesloten, dat men vandaag of morgen nog een testament of iets derge lijks Vindt om de theses Coremans te staven", besluit Decoen, die ook nu nog steeds nalaat een verklaring te geven over de aanwezigheid van de fragmenten van oude schilderijen (Hondius en Flinck), die men onder de twee laatste Avondmalen heeft gevonden. Maarhij kondigt een boek aan: „Later"1 ons slechts ónderscheiden maar geluk kig niet meer schelden. Een van de bijzonderheden van onze bond is ongetwijfeld da' hij gedurende zijn 60-jarg bestaan steeds de amateur- gedachte trouw is gebleven. Wij erkennen echter dat bij de geweldge ontwikkeling van onze Bond in de laat ste 20 jaren, wel eens teveel gestreefd is naar het opvoeren van de techniek en de tactiek, hoe belangrijk overigens ook, aan het behalen van eclatante sue cessen van vertegenwoordigende elf tallen en van kampioenschappen, het bouwen van grote accomodaties enz. enz. Daarom is het zo nodig, dat wij ons op dagen als deze bezinnen en tot even wicht geraken, opdat wij beseffen, dat sport slechts middel mag zijn en niet doel worden: dat sport' beoogt lichanie- lijke en geestelijke opvoeding van de mens ën het geluk der mensheid. We mogen niet toelaten dat onze sportjongens door de sport geschaad worden noch dat de sport hun leven gaat beheersen Er is veel om verheugd en dankbaar voor te zijn. Dankbaar in de eerste plaats, dat vele overheids-instanties thans inzien, hoe noodzakelijk het is, dat zij helpen bij de beschikbaarstelling van terreinen, daar nog steeds duizen den jongens moeten wachten om tot een voetbalclub toegelaten te worden. Dankbaar eveneens, dat wij door ons spel week in week uit zoveel gezonde ontspanning en levensvreugde aan tien. duizenden beoefenaren en honderddui zenden toeschouwers schenken. Dankbaar ook voor het feit. dat wij in de loop der jaren tal van liefdadig heids-instellingen alsmede het Ned Olympisch Comité, met tonnen gouds konden steunen; een feit, waarop wij ons allerminst verhovaard gen, omdat wij het onze plicht achten, maar wij mogen er op deze herinneringsdag wel over verheugd zijn. Met een gloedvolle peroratie besloot de heer Lotsy zijn met groot enthousi asme uitgesproken rede: Mogen onze opvolgers, gesterkt door het verleden en gedreven door een onblusbare liefde voor onze jeugd hun enthousiasme en energie geven om te verdedigen het mooie en het zuivere, 't sociale en het veredelen de in de sport en deze behoeden voor mogelijke, zjj het onvoorziene geva ren. Mogen zjj kunnen blijven steu nen op onze hechte pijiers: Vriend schap, onbaatzuchtigheid en een waarachtige liefde voor de sport. Dan ja, dan, zal de voetbalsport tot in een verre toekomst zijn en blijven wat zij is: Een zegen voor onze jeugd; Een bron van vreugde voor talloos velen; Een stuwende kracht in ons zo dier baar vaderland Op een tweesprong Spr. constateerde dat onze sportbewe- ging momenteel een soort crisis door maakt. Zij bevindt zich, aldus spr., op een tweesprong. De ene weg voert in de rich ting van de meer materialistische, de andere in de richting van de meer idealis tische levenshouding. De sport heeft zich in Nederland ontwikkeld van een plezie rige verstrooiing voor een kleine selecte groep zonder meer tot een populaire vorm van recreatie, die, mits goed gehanteerd, een mooi en machtig middel kan zijn bij opvoeding en onderwijs van de jeugd. Het zou dan ook door zeer velen worden be treurd, wanneer de sportbeweging zich zou gaan ontwikkelen in een richting, die haar weg zou voeren van de idealen, die aan haar ontstaan en eerste ontwikkeling ten grondslag lagen. In dat geval zou het allerminst denkbeeldig zijn, dat de sport de zo moeizaam verworven belangstelling en waardering in een zeer snel tempo zou verspelen en in opvoeding en onderwijs geen taak meer zou hebben te vervullen. Spr. achtte het dan ook gelukkig, dat door het bestuur van de K.N.V.B. de opvatting wordt gehuldigd en verdedigd, dat de ideële grondslagen, waarop onze sport beweging is gebouwd, niet mogen worden prijsgegeven. Rede dr. J. Miedema De herdenkingsbijeenkomst werd o.m. bijgewoond door ritmeester W. F. K. O. Bischoff van Heemskerk als vertegen woordiger van Konnigin Juliana en Prins Bernhard. Dr. J. Miedema heeft het woord gevoerd namens de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. Hij citeerde een passage in een over de sport handelende nota, die enige tijd geleden enkele afde lingen van het ministerie van Onderwijs passeerde en waarbij met betrekking tot de K.N.V.B, het volgende werd opgemerkt: Deze grootste der hier te lande bestaan de sportorganisatie heeft nationaal en internationaal een betekenis, welke ver uitgaat boven die van een sportorganisa tie zonder meer. De K.N.V.B. en de aan gesloten verenigingen hebben in de loop der jaren vele honderdduizenden Neder landers tot actieve sportbeoefening ge bracht en aan vele mïllioenen toeschou wers een gepaste ontspanning en ver strooiing bezorgd. De bond heeft in een omvang als wellicht geen andere hier te lande bestaande vereniging, bijzonder veel gedaan voor de liefdadigheid. Tenslotte heft de K.N.V.B. er zeer veel toe bijge dragen, dat de naam van Nederland in het algemeen en met betrekking tot de sport in het bijzonder in brede buiten landse kring een uitstekende klank heeft. Deze, uit objectieve ambtelijke pen ge vloeide opmerkingen, aldus dr. Miedema, vertolken op zakelijke wijze de gevoelens van waardering, welke ten grondslag lig gen aan de zeer hartelijke gelukwensen, die de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aanbiedt ter gelegen heid van het 60-jarig bestaan van de K.N.V.B.', die in onze Nederlandse samen leving zulk een, welhaast algemeen er kende, belangrijke plaats inneemt. Onthulling monument Na de rede van de bondsvoorzitter sprak de heer M. L. Koolhaas als voorzitter van de commissie tot aanbieding van een huldeblijk namens de aangesloten vereni gingen. Spreker memoreerde het tot stand komen van de commissie, met het doel gelden in te zamelen bij alle verenigingen teneinde te kunnen geraken tot het aan bieden van een waardig monument, dat in overeenstemming zou zijn met de daar toe geuite wensen van het bestuur en dat zou strekken tot eer van en herinnering aan alle bondsleden, die door het oorlogs geweld zijn gevallen. Het monument, ontworpen en vervaar digd door de N.V. Metaalgieterij Bosma en Florack Amsterdam, is samengesteld uit vijf bronzen kasten, waarin in brons gegoten voorkomen de namen van 2212 sportmakkers, die ons in die jaren ont vielen. Op de deur van de eerste kast wordt uitgebeeld het oorlogsmonster. dat dé doelpalen vernietigde, zinnebeeld van het verbod der bezetters om de voetbalsport te beoefenen. Op de tweede deur het weg voeren van onze Sportmakkers om -in zware gevangenschap, onder talloze mar telingen en wreedheden, het leven te la ten. Op de derde deur het embleem van de jubilerende bond; op de vierde deur de dodenakker met op de achtergrond het eeuwige vuur, het symbool van de vele kerkhoven, waar de talloze treurenden, hunne nabestaanden in liefde en smart herdenken, en op de vijfde deur de beVrij- ding, de herrijzenis der zelfstandigheid van het vaderland, tevens de getemperde vreugde, dat alle smart, alle lijden niet voor niets is geweest. Boven deze kasten is het eeuwige vuur uitgebeeld. De ere-voorzitter, de heer P. Muller, tevens oprichter van de bond, onthulde het monument door het openen van een gordijn. Twee vlaggen, de Nederlandse en de Bondsvlag, hingen bij het monument. De 18-jarige zoon van de overleden oud aanvoerder van het Nederl. elftal, Wim Anderiesen Jr., gekleed in het costuum van het Nederlands elftal, en de even oude junior van H.F.C., Jan Moolenaar, gekleed in de kleuren van de „good old", streken eerst de vlaggen en daarna werden deze halfstok gehesen. In doodse stilte kwam de vertegen woordiger van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard, ritmeester Bi schoff van Heemskerck, naar voren en legde een krans bij het monument. Achter eenvolgens brachten de delegaties van de bevriende voetbalbonden van België, Denemarken, Engeland, Frankrijk, Luxem burg en Zwitserland hun hulde aan de gevallenen en legden kransen bij het mo nument. De laatste was de heer Koolhaas, die namens de aangesloten verenigingen een prachtige krans overreikte. Met het „Wilt heden nu treden" en het. „Wilhelmus" werd deze indrukwekkende plechtigheid, welke door het Concert gebouworkest werd opgeluisterd, gesloten. Tussen de R. K. zwemverenigingen uit het Bisdom Haarlem wordt a.s. Zondag een jeugdkamp gehouden in Stoop's Bad te Overveen bij Haarlem. Dit jaar nemen hieraan deel jeugdploegen van de Aan stel (Amsterdam), LAC (Rotterdam) (Be: Leidse Golfbrekers, Raket (Belft), Sub Aqua (Dordrecht). Swift (Den Haag) en de organisatoren De Watertrappers" De uitslagen van de tweede dag van de wedstrijden om het kaïrmioenschap eerste klasse driebanden te Rotterdam luiden: Tournier 35—Metz 50; De Leyster 50— Van Bommel 41; Kok 50—Sweering 43, Van Braam 50—Kruythof 42 Kruythof 50—Tournier 40, Metz 50—Van Bommel 47, Kok 50—Van Braam 31, Sweering 50 —De Leyster 34.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3