LICHT in steen gevangen Chelsea demonstreert middelmatigheid Margaret Truman zingt Hemel boven het moeras Zadkine, beeldhouwer van het dramatisch bewogene De griep van Grotewohl Spaarkachel met toekomst zijn DUURZAAMHEID VAN TEXTIEL Geen vrees voor motten en altijd droog gekleed SPORT IN Verklaring van de mensenrechten Boodschap op lste verjaardag De zuivering bij de Moskovieten in Duitsland BRANDSTOFRANTSOEN- BONNEN WORDEN ONGELDIG Snelle landverdeling schaadt boeren De Gasperi in geldnood De financiële positie van de Ned. Opera Eerst saneren, dan verhoogde subsidiëring MEER MOGELIJKHEID TOT EMIGRATIE NAAR ZUID- AFRIKA OLIE IN GIETHOORN? ROOKGASSEN DIENEN ALS HULPBRANDSTOF DE „RANDKERK" HEEFT BRAND AAN BOORD JOFEL YEOVIL GAAT WEER BEKEREN Nieuwe mogelijkheid voor kwaliteitsproducten" De zaak in onderzoek In steen, lava en hout Xe droomt er vanonder een romantische schuilnaam in opera's op te treden Vader en dochter Geschenken In het bericht uit Rome over de a.s. zaligverklaring van Maria Goretti, werd melding gemaakt van een filmdie op het ogenblik in Italië draait en waarin het leven van deze jeug dige martelares ge schilderd wordt. De film bezit niet alleen hierdoor een bijzon dere actualiteit, maar tevens door het bran dende probleem van de grondverdeling on der de Italiaanse boe ren, dat thans een der grootste moeilijkheden voor de regering-de Gasperi vormt, aange zien de communisten de boeren opzwepen, aan grootgrondbezitters toebehorende landerijen te bezetten, alvorens de verdeling door de regering gesanctionneerd is. Een wet hiertoe is in voorbereiding. SCHADEVERGOEDINGSEIS TEGEN K. L. M. ZATERDAG 10 DECEMBER 1949 PAGINA 6 Van onze redacteur). „De vormen distribueren, om een klimaat, een atmosfeer te scheppen. Dat is de betovering van het beeldhouwen". Deze woorden van de grijze meester, de boeiende beeld houwer Ossip Zadkine, geven een juist inzicht in zijn per soonlijkheid. De man, die het onmogelijke aandurft, die open staat voor eubistisclie vondsten, die het bestaat om uit een boomstam een tere Daphne en een fijngevoeld beeld ..Intimi teit" te maken, deze kunstenaar treft steeds weer door zijn typische eigen stijl. Zadkine is een begrip en wie zijn oeuvre ziet, raakt in de ban van zijn werk. Zadkine stoort zich niet aan de gren zen van de materie, maar wel aan de wetten van het evenwicht in de compo sitie. Hoe grillig zijn vormen ook zijn. hoe barok van lijn de figuren haar arabesken tekenen, steeds weer be speurt men evenwicht. Hoe abstract de onderwerpen mogen zijn, of dromen of het ontstaan van de vormen hem in spireert, steeds weer ordent Zadkine zijn materiaal op verantwoorde wijze en ook steeds weer ontroert hij door de bezieling, die hij in zijn werk legt. De ontroering heeft bij hem niet afgedaan. Integendeel. Hijzelf heeft getuigd van sommige modernen, die bij gemis aan middelen om zich uit te drukken over eenkomstig hun wil, die het kunnen en willen als een tragische strijd beschou wen waar de wil het onderspit moet delven, van deze lieden heeft Zadkine gezegd, dat zij de fijne draad van Ariadne ontberen, vandaar de starheid van hun werk. Bezieling en kundigheid. Zadkine be zit ze beide. De bezieling moet men niet verstaan als een grotesk spel met hyperindividuele sentimenten, het ten troon verheffen van het gevoel met uit schakeling van de rede. Deze grijze beeldhouwer weet als waardige, zij het anders geaarde, leerling van Rodin maar al te goed, dat een kunstwerk niet geschapen kan worden met uit schakeling van het verstand. Kunst is een deugd van het verstand en hij ge tuigt dan ook onomwonden: „Indien er in de kunst iets gecopieerd moet wor den, dan is het de geest en nooit de letter. Men moet zich niet lenen tot een spel van het intellect; nodig is, dat wij ortze intuïtie ertoe brengen zich te uiten. Wfj zijn geen jongleurs. Wij moe ten ons emotionele bestaan voelen, uit drukken en diep en waardig beleven". Men kan Zadkine de beeldhouwer vgn het licht noemen. De natuur is een verzamelbekken van licht voor hem. Het voorwerp krijgt leven, dank zij het licht en de schaduw. Massieve, gevulde beel den maakt Zadkine niet. En als hij een dromer hakt uit een boomstronk, dan nog tekent hij archi tectonische lijnfiguraties vrij en los, schijnbaar zonder enig verband er overheen. Hij tatoueert de huid en maakt zodoende *n. associatie met donker- licht schakeringen. In zijn in 1947 in brons vervaardigde ont werp voor een verwoeste stad, is dit spel met het licht duidelijk gedemon streerd. Hij gebruikte enkele abstracte vormen. Alles is mager en hol, maar voor iedereen is duidelijk, wat hij heeft willen uitdrukken. Nief, een traditionele voorstel ling van een gevallen krijger of van de victorie, niet de klassieke held of de vrede dienden als mo del voor zijn beeld. Hij houwde de Ontreddering zelfeen menselijke schreeuw, die ten hemel schreit. Een voudig maar fel. Als dit ontwerp zal dienen voor een monument in Rotter dam, dan zal deze zwaar getroffen stad' een oorlogsmonument hebben zonder weerga. Zadkine heeft veel monumenten ont worpen, zoals b.v. voor de dichters Jarry Lautréamont, Apollinaire en Rimbaud. Ook vervaardigde hij een hulde aan Rodin en Bach, Steeds weer brengt de beeldhouder voor de hand liggende associaties met de uit te beel den figuur in zijn werk aan. Een sim pel muziekboek, viool of cello, teken- stift of passer, al deze motieven vinden wij herhaaldelijk terug in het werk van Zadkine, maar nooit eentonig herhaald, steeds weer met een haast speelse die hij in 1944 en ver der gouaches en tekenin gen, die hij in de laatste paar jaar vervaardigde. Hieruit blijkt enigszins de veelzijdigheid van deze beeldhouwer. Zijn werk heeft een eigen stijl, er is een bepaald stempel op gedrukt. Evenals zijn langenoot Chagallzo schrijft A. Hammacher, directeur van het Kröller Muller Museum op de Hoge Veluwe, de vurige bewonderaar van Zad kine, evenals Chagall ge bruikt Zadkine de moge lijkheden van zijn tijd om zijn verhaal, zijn mense lijk verhaal, te schilde ren. Zeer open voor de cubistische vondsten, vaardig in het gebruik van pure ruimte-beeldende dit is de grondslag van zijn scheppende emotie, van zijn visie op de mens, niet de statische, maar de dynamische mens; de mens in zijn drama. Een tentoonstelling van een man, die zelfs in het onderwerp: „De Ge vangene" meer geeft dan de verslagen heid van een opgeslotene, een tentoon stelling van een man, die de intrinsieke waarheid van het voorwerp accentueert en. daarom verdient bekeken, bestu deerd te worden. Aan ieder gebaar ligt een geestelijke inhoud ten grondslag en deze te ontdekken in het werk vèn deze begenadigde, geïnspireerde kunste naar, is een speurtocht vol verrassin gen, een aanschouwen van schoonheid, niet het treden langs traditionele paden van de sculptuur, maar het avontuur met steen en hout. Dr. Jaime Torres Bodet, directeur- generaal van de UNESCO, heeft ter gelegenheid van de eerste verjaardag op heden van de U-N.O.-verklaring van de rechten van de mens tot alle volke ren der aarde een boodschap gericht, waarin hij de aandacht vestigt op de grote betekenis van deze herdenkings dag. Geen enkel lagd is onschuldig aan de onderdrukking, waaronder de mens nog steeds lijdt, aldus o.m. in de boodschap. Hoeveel staten zouden er zich op kunnen beroemen, (jat zij op hun grondgebied alle vrijheden volledig handhaven? Zolang er ongestraft inbreuk gemaakt kan worden op een recht van een enkel mens, zal de verklaring der Verenigde Naties ons allen van lafheid en traagheid blijven beschuldigen- Zolang het grootste deel van het mens dom in honger en onwetendheid leeft en sterft in ellende en onrecht, zal het do cument, dat een jaar geleden in Parijs werd aangenomen, een ver verwijderd doel voor ons blijven. Documenten, gelijk deze verklaring I der mensenrechten, schenken ons geen bevrediging, doch zijn een aansporing to' heldhaftigheid, het zijn niet enkel noop volle dromen, maar opwekkingen om de geweldige afstand, die nog ligt tussen de belofte en haar inlossing met onze beste krachten te helpen overbruggen. Karakteristiek voor Zadkine's werk is de vogel Phoenix evenwichtig maar open voor een vrij expressief lijnenspel middelen, (Telefonisch van onze bijzondere correspondent) De in Berlijn aangekondigde zuivering van de communistische gelederen blijft niet beperkt tot de eenheidspartij der Sovjetzóne. Zij heeft zich thans ook uit gestrekt tot West-Duitsland, in het bij zonder tot het Roergebied. In een te Frankfort gehouden bijeenkomst van het communistische partij-secretariaat met het partij-secretariaat in het land Noord- rijn-Westfalen is besloten, een aantal lei ders in het Roergebied af te zetten. Onder hen is Hugo Paul, voormalig minister in de regering van Noordrijn-Westfalen en afgevaardigde in de bondsdag. Paul, de partijvoorzitter in het Roergebied, wordi onvoldoende waakzaamheid verweten je gens het doordringen van „valse ideolo gieën" in de partij. De uitgeslotenen zijn voornamelijk zij, die „onder verdenking staan, rechtstreek se verbindingen met tegenstanders te heb ben onderhouden". Het centrale partij bestuur beeft thans de oude Moskousdho- Her Joseph Ledwohn naar het Roergebied afgevaardigd, om de nieuwe partijlijnen te dicteren en de nieuwe vormen der pro paganda te ontwerpen. In Berlijn wordt inmiddels het ver moeden geuit, dat de griep, die minis ter-president Otto Grotewohi in een Russisch hospitaal gebracht heeft, door het ongunstige politieke weer veroor zaakt is. Het is bekend, dat Grotewohl» ziekte ontstaan is na een heftige woor denwisseling met de Moskouse heer UUbricht, die thans de zaken van de minister-president waarneemt. Opge merkt wordt, dat Grotewohl als oud sociaal-democraat voortdurend onder verdenking van ideologische afwijkin gen heeft gestaan. Uiterlijk onverstoorbaar werkt de grijze beeldhouwer in zijn atelier te Parijs aan zijn Orpheus. Het Rijkskolenbureau deelt mede, dat de hierna genoemde losse brandstoffen- bonnen met ingang van 16 December 1949 hun geldigheid verliezen: rantsoenbonnen „brandstoffen 11 eenheden 1949/ 50 rantsoenbonnen „brandstoffen 6 eenhe den 1949/'50", rantsoenbonnen „brandstof fen 1 eenheid 1949/1949", rantsoenbonnen „brandstoffen voor a.s. moeders". Deze bonnen moeten uiterlijk op 15 December a.s. bij een brandstoffenleve- rancier worden ingeleverd. De Italiaanse premier, De Gasperi, hgeft gisteren in een interview verklaard, dat zijn regering „overtuigd is van de absolute noodzakelijkheid van agrarische hervorming om millioenen hectaren woes te grond in cultuur te brengen". Hij zeide, dat een verdeling van de grote landgoederen onder de boeren makkelijk en vlug tot stand kon worden gebracht, „doch dat zal de boeren uit eindelijk slechts ruïneren". „Wij moeten hun geen woeste grond geven, doch land met woningen, wegen, landbouwwerk tuigen en irrigatie". Dit zou echter meer dan 460 milliard gulden kosten en „ons probleem is: waar dit geld te vinden aldus De Gasperi. Bij hun voordracht van 19 Mei 1948, die geleid heeft tot' de toekenning tot weder opzegging aan de Ned Opera van een subsidie van 25.000 hebben Ged. Staten een afwijzend standpunt ingenomen te genover de door belanghebbenden aan gevraagde verhoging van dat bedrag tot 35.000. Zij gaven daarbij te kennen dat zij zich hadden afgevraagd, of er voor continuatie dezer subsidie op den duur wel aanleiding zou bestaan, aangezien het offer, dat de Provincie bracht, vergeleken bij de omvang der tekorten van de Ned. Opera, practisch van geen betekenis was. Dit tekort bedroeg 914.000, waarvan Rijk Provincie en Gemeente Amsterdam tezamen een deel, in totaal groot 858.000 voor hun rekening hebben genomen, zo dat nog 56.000 ongedekt is gebleven! Hierin is het niet door subsidiën gedekte deel van het tekort over het jaar 1946-'47 inbegrepen. Intussen is het geenszins de bedoeling van Gedeputeerde Staten, dat het sub sidie voorgoed geschrapt wordt. Ook Ged. Staen erkennen de grote culturele waarde van de Opera. Zij gaan er evenwel van uit, dat een subsidie aan de opera slechts verantwoord Is, Wanneer sanering van de financiën daaraan voorafgaat! In totaal heeft de Ned. Opera thans een personeel van 198 personen in vaste dienst, w- o. negen dirigenten, balletmees- ters, regisseur en repetitors, 21 solisten, 17 balletleden en 44 koristen, alsmede een orkest van 70 man. Directie, administra tie en technisch personeel, costuum- en décor-ateliers hebben bovendien nog 47 man vast personeel. De figuranten wor den per avond aangenomen. De regering van de Unie van Zuid- Afrika heeft bekend gemaakt, dat zij te gen de registratie van de vereniging „Nederlands Immigratie Garantiefonds" geen bezwaren koestert. Het fonds bete kent een belangrijke vereenvoudiging en versnelling van de emigratie van Neder landers naar Zuid-Afrika, alsmede een mogelijke vergroting van de kansen van emigratie. Het fonds garandeert tegenover de Unie-regering en dus niet tegenover de immigrant, wegens eventuele armlas tigheid. gedurende twee jaar een bedrag tot /en maximum van 100 per elke vol wassen immigrant. De werkgeversverkla ring komt te vervallen. Door middel van immigratie-comité's zal nu systematisch kunnen worden gekeken naar feitelijke mogelijkheden voor Nederlanders in de Unie. Het bodemonderzoek, dat de N.V. Ned. Aardoliemaatschappij al enige jaren op tal van plaatsen in ons land heeft ver richt, wordt nu uitgebreid tot Giethoorn. Dezer dagen zal daar in het Roekebos. eigendom van de Doopsgezinde Gemeen te, een boortoren verrijzen. In Amerika wordt een nieuw soort kachel gefabriceerd, waarin ook de rook gassen verbranden. In principe bestaat deze kachel uit een U-vormige buis, waarin aan de ene zijde de kolen worden gestort. Deze vullen dat deel van de buis tot de bodem, doch stijgen niet op aan de andere zijde van de bocht. Het vuur wordt, evenals bij gewone kachels, van onderen aangemaakt. Maar de rook stijgt niet door de kolenzuil heen naar uoven: h(j wordt door een luchtstroom naar omlaag gedreven. De rookgassen, die zich vormen, als de verse kolen heet worden, verlaten de kolenzuil van onderen en stijgen op in de andere helft van de U-vornnge buis. Als de rook de kolenzuil verlaat, is de hitte groot genoeg om de rookgassen, te doen ontbranden en een luchtstroom, die op het punt, waar de rook uit de kolen komt, de buis binnentreedt, maakt, dat de rook bijna geheel verbrandt. Het rookkanaal, dat van de kachel naar de schoorsteen leidt, bevindt zich aan de niet gevulde zijde van de buis, maar wat door de schoorsteen gaat is niet meer dan een beetje vliegas. Het mooie van deze kachel is, dat men er alle soorten kolen, ook de slechtste, in kan stoken en d«t één vulling vol doende is voor 24 uur. Dit en de verbranding der rookgassen maakt haar zeer voordelig in het gebruik waar dan nog bij komt, dat de roet- verspreiding via de schoorstenen wordt verminderd en de vorming van de ge vreesde „smog" (met roet bezwangerde mist) waarvan het roetgehalte voor 20 tot 50 procent voortkomt uit de schoor stenen van woningen, wordt tegengegaan. Donderdag is brand uitgebroken aan boord van 't Nederl. s. „Randkerk", dat, op de reis van Mombassa naar Amster dam, 8 Dec. te Lorenzo Marques is aan gekomen. Het vuur woedde in ruim no. 2, waarin o.a. textiel, sisal en cement was geladen. Zodra de brand was ontdekt, heefj men het blussingswerk met alle macht ter hand genomen, door in het be wuste ruim stoom en koolzuur te spuiten, terwij] men het schip veiligheidshalve in open water voor anker heeft gelegd Of schoon men het vuur meester schijnt te zijn, smeulde het, gisterenavond nog. De schade is nog ni,et te schatten. Sinterklaas wordt oud Huppelde Hfj hoewel in deze con treien minder bekend dan ten Uwent in vorige jaren nog over diverse daken der „Grand Stands" om kwistig te strooien met verrassingen, deze keer was er geen aardigheid aan en verliepen alle operaties volgens de plannen. Chelsea speelde gelijk zoals slechts Chelsea gelijk kan spelen, Li verpool was en bléé ongeslagen, de Spurs wonnen en Notts County won ook een echte dooie boel. Slechts één surprise: Huil City sneef de. Raich Carter zou grijze haren hebben gekregen, als hij ze niet reeds had, bij het zien falen van zijn team tegen West Ham United. De Huiler huilde en dit behoeft geen sterveling te verbazen, want in de „race tor promotion" hadden ze de Spurs tot nog toe, zij het van verre, als „next best" aardig weten te volgen op een afstand van zes punten. Dat zijn er nu acht geworden, doch het ergste is, dat Sheffield Wednesday, num mer drie. steeds in de schaduw van Huil City is gebleven en daarmee nu slechts één punt verschilt. Matthews demonstreert D Firma „Matthews and Mortensen (Van onze speciale verslaggever) Enkele maanden geleden is er reeds melding gemaakt van 'n opzienbaren de Deense vinding, „Tripion" genaamd, een chemisch product, dat in de tex tielindustrie een omwenteling teweeg kan brengen. Wanneer Moffen met dit preparaat geïmpregneerd worden, zou de slijtage aanmerkelijk minder zjjn en zouden ze bestand zijn tegen mot ten en niet vatbaar voor water en vuil. Tot heden zijn het nog uitsluitend chemische wasserijen, die 't toepassen. Behalve in Denemarken Is men ermee begonnen in Noorwegen, terwijl in En geland, Frankrijk, Duitsland en Zwit serland overwogen wordt, de productie van dit „tovermiddel", waarvoor na tuurlijk octrooirechten betaald moeten worden, ter txand te nemen. Het was ons bekend, dat ons land, waar 'n dergelijke fabriek te Apeldoorn is gevestigd, daarmee andere landen reeds de loef heeft afgestoken en dat enige -grote chemische bedrijven hier, na het reinigen van kledingstukken of ta pijten, deze reeds „triploneren". Vandaar dat wij eens naar de resultaten zijn gaan informeren, waarbij wij niets dan lof hoorden, die uiteraard het meest van de zijde der cliënten zelf kwam. Gefundeerd uiteraard is 't testimonium van laboratoria, die een behandeld textiel in letterlijke zin haarfijn hebben onderzocht. Wij hebben verschillende rapporten van een dergelijk wetenschap pelijk ondlerzoek ter inzage gehad o.a, van het Vezelinstituut T N O- te Delft, dat onomwonden de regendichtheid toe gaf en een lap waarop een leger motten in gesloten colonne een aanval had on dernomen, onbeschadigd terugvond, ter wijl de larven waren gesneuveld. Interessant was de proef, die 't Staats- proeflaboratorium te Kopenhagen nam Over een trommel met scherpe buiten kant hing een stof, die door een gewicht strak werd gehouden. Na 8000 omwente lingen was de lap, die geen behandeling met tripion" had ondergaan, gesleten, terwijl dit met de geïmpregneerde stof pas na 110.000 omwentelingen het geval w as- Verschillende textiel- en confectiefa brieken onderzoeken thans, op welke wijze.de nieuwe vinding het doelmatigst kan worden toegepast en ook op de Ho gere Textielschool is men nog bezig na te gaan, in welk stadium van het pro- ductie-proces het triplonercn het hest kan geschieden. Waar het bij onze export in het alge meen vooral aankomt op kwaliteitsarti kelen, is hier wellicht een mogelijkheid, om ook op het gebied van textief met iets bijzonders voor de dag te komen, te meer, daar de industrie in andere landen op het ogenblik nog evenmin „triplo- neert" als hier te lande. Bjj de Ned- Spoorwegen zijn intussen reeds uniformen, waarbij het middel is toegepast, in gebruik en het schijnt wel bijzonder voor wollen stoffen geschikt te zijn, omdat wol gewoonlijk veel water opneemt en een dankbare prooi voor motten is. Voor stoffen, die regelmatig heet gewassen worden, zoals katoen en linnen, heeft de impregnering minder zin, omdat deze daarbij verloren zou gaan- Als men bedenkt, dat alleen reeds het verbruik aan wollen confectie meer dan 250.000-000 per jaar bedraagt en de schade ,die motten aanrichten zeer groot is. wordt het duideliik, dat de uitvin ding, die wij aan de Deense ingenieur F. L. Windt Christensen danken-in de toe komst vele economische voordelen kan scheppen. Ltd., Manufacturers of Goals", bracht 'n bezoek aan Chelsea- De heer Matthews persoonlijk demonstreerde, na door de verzamelde gemeente te zijn begroet, hoe men in een voet-omdraai eigenlijk zo'n goal kan fabriceren. Hij kreeg van iemand, die daarvoor speciaal door Chel sea betaala wordt, de bal. Met dit artikel ging hij even naar onze verdediger Hu ghes om hem te laten zien hoe zo'n ding er uit ziet en nadat Hughes goed had ge keken, zette de heer Matthews 't op een holletje, waarbij hij in de buurt van Medhurst kwam. Een doffe knal en de bal sprong van Medhurst's body terug naar Matthews, die toen. met behulp van z'n assistent McCall, pasklaar het geval in het net deponeerde Wij hadden toen, na zes minuten, al gegeten en gedron ken. Doch ziet: Chelsea liet zich door dit gegoochl niet overbluffen. Bentley, Gray en Campbell gaven een nummertje „switch" weg waarvan het complete Blackpool net zo veel begreep als van de Publiekrechtelijke Bedrijfs Organi satie en tèrzelfdertijd werden de heren Matthews en Mortensen „achter" door een paar privé-detectives voldoende ge schaduwd opdat de shilling-spectator zich bekocht zou voelen. Kwartier na kwartier verstreek, inclusief de rust, zonder dat er veel wereldschokkends te melden viel, totdat 14 minuten vóór het einde de hele verzamelde gemeente voor het doel van Blackpool stond en Bowie van de gelegenheid gebruik maakte oip het evenwicht te herstellen. Chelsea bevestigde hiermee weer het gebruikelijke summum van middelma tigheid: 19 gespeeld, 7 gewonnen, 7 ver loren, 5 gelijk, 19 punten. Typisch Chelsea De grote slag Er is natuurlijk nogal wat na-gebab beld over EngelandItalië. Wij kunnen ons wel een (flauwe-voorstelling maken hoe in Milaan en Rome de wereld die Woensdag-middag op z'n kop stond, met haast een azuren zege in zicht. De Sig- nori hadden deze wedstrijd echter bui ten alle proportier opgehemeld als „the match of the century", terwijl wij nog lang niet aan 1999 toe zijn. Intussen wordt niet in Londen, maar in Rio straks uitgemaakt, wie de sterkste is en dat kon wel eens nóch Italië nóch Engeland zijn. Weieens gehoord van Uruguay? Van' Argentinië? Brazilië? nou dan! E>at wil niet zeggen, dat deze ontmoe ting niets heeft geleerd- In de eerste plaats, dat Engeland die 9-2 tegen Ier- land een kilometertje-of-wat te hoog hieeft aangeslagen. In de tweede plaats, dat Engeland toch wéér g»>vonnen heeft sinds het prille begin van deze vaste- landse November-visites aan de modder en de mist van dit eiland, waarin we o.m. Spanje, Italië, Oostenrijk, Zweden en ons goeie vaderland hebben zien sneuvelen. In de derde plaats, dat, juist in verband met dit Rio, de belangstelling hier groeiende is en dat de organisatoren daar niet op hadden gerekend. „Your policemen are really wonderful," zei een Azuur nogal zuur tegen een Britse Miss omdat het hopeloos mis was. Hele volksstammen kwamen niet eens binnen omdat de tent twintig minuten voor tijd werd dichtgegooid en hele volksstam men zagen alleen maar ruggen van an dere stammen- Dies smeekte men nu dergelijke ontmoetingen op 'n beter be reikbaar veld te houden, desnoods op Wembley. En men smeekt om een beter team- Misschien dat er nog wel een in 't Loudens Panopticum staat- Op de vele voetbalvelden vindt men 't in ieder ge val niet.,.. Ontwerp voor een verwoeste stad. Dit expres sieve beeld ontwierp Zadkine om te zijner tijd als oorlogsmonument voor Rotterdam dienst te doen. onderstreping van hetgeen hij in de hoofdfiguur uitdrukt. Een fuga in houi en steen. Barok van wezen, dramatisch bewogen is Zadkine de kunstenaar, die het dynamische boetseert. Het licht is niet statisch en dus is zijn werk het evenmin. De tentoonstelling in museum Boy- mans te Rotterdam geeft een duidelijk inzicht in het werk van deze te Parijs wonende Rus. Er zijn 81 werken ge ëxposeerd, een volledige verzameling dus. Men vindt er werken in steen, brons, lava, verguld gips, hout, koper geschilderd glas met steen, terra cotta en marmer. Uit de reeks „De Werken Tan Hercules" hangen pentekeningen, Het heeft er alle schijn van, dat Margaret Truman, president Trumans enige dochter, even vasthoudend is en even stevig doorzet als haar vader.' Deze bleef in zijn stembusoverwinning geloven, zelfs toen de befaamde Gallup zijn nederlaag had voorspeld. Wat Margaret betreft, ze blijft onvermoeid werken, om haar ideaal, eens een grote opera-ster te worden, in vervulling te zien gaan. Als de voortekenen niet bedriegen, is ze op de goede weg. W ant na haar recente successen in haar vaderland heeft ze van een Engelse impresario de uitnodiging gekregen, naar Londen te komen, om daar op te treden. Jarenlang heeft Margaret Truman ge aarzeld of ze de grote stap zou wagen- Ten eerste, omdat ze de dochter van de president is en de publieke opinie onwil lekeurig iets anders van haar verwacht, dan dat ze van het ene concertpodium naar het andere trekt en ten tweede, om dat ze er eigenlijk niet zeker van was, ol het haar ten deel vallende applaus niet eerder haar vader gold dan haar...- Haar- liefde voor de muziek en baar behoefte te zingen, wonnen het echter op de duur. Bovendien, de serieuze critiek is het er over eens, dat dank zij harde studie haar vroeger ietwat schrille stem aan diepte en volume aanzienlijk gewon nen heeft. Aldus staat Margaret Truman voor de tweede maal in haar leven op de drempel van cm geheel nieuw bestaan. De eerste maal ^beurde dit, toen ze met haar vader en moeder het Witte Huis bmnéntrok. Het was voor het eenvoudige meisje uit Independence in Missouri, een stil provinciestadje, een hele overgang, of schoon ze Washington door een lang verblijf reeds goed kende. Haar vader is immers vele jaren senator geweest, i alvorens hij. vice-president werd, om tenslotte tamelijk onverwacht Roose- velts opvolger te worden. Margaret Truman bezocht er een exclusieve meis jesschool en studeerde er aan de Ge orge Washington-universiteit. Maar ook nadat 'te de dochter van de president was geworden, bleef ze hetzelfde, iet wat schuchtere, bescheiden meisje, dat het liefst naar Independence terugging, om er bij haar oude vriendinnen te zijn en heel gewoon te doen. Jeugdherinneringen Wanneer ze in Washington jeugdher inneringen ophaalt, mag ze graag vertel len, dat ze er altijd het haar „Dutch bob- bed" droeg, dus pagehaar, zoals de be faamde Hollandse jongen, die in Amen- kaanse kinderboeken een heldenrol speelt, omdat hij met zijn vinger een gat *n _^e dijk dichthield, tot er hulp kwam. Elk jaar gaat Margaret Truman gedurende de zomermaanden naar Independence. Daar woont de zanglerares, die haar eer ste schreden op de weg naar het bel canto heeft geleid. Daar wonën ook alle mensen, in wier milieu ze opgroeide. Haar grootmoeder, in wier huis ze samen met haar ouders woonde, heeft nu eveneens in het Witte Huis haar intrek genomen, maar haar ooms en tantes wonen allemaal nog in het familiehuis. Allemaal waren ze kinder loos en de kleine Margaret was als baby in de familiekring hoogst welkom. Ieder een hield als het ware toezicht op haar en toen ze in Washington als presidentsdoch ter een „bodyguard" kreeg, merkte ze olijk op, al vroeg gewend te zijn geweest, onder bewaking te staan. Grootmoeders huis, waarin nu haar ooms en tantes wonen, is voor Margaret Truman een soort pelgrimsoord. Ze kreeg er van haar vader haar eerste pianoles sen, sloeg er als ontvankelijk kind gade, hoe deze tegen de tijdsomstandigheden kampte en na een ongelukkig faillissement niet aarzelde, met een handelsreizigers- koffertje dewqgop te gaan, om's avonds rechten te studeren en tenslotte het exa men te halen, dat hem een benoeming bij de rechterlijke macht verschafte. Ze maakte er ook zijn intrede in de politiek mede, welke voerde tot zijn verkiezing tot senator, hetgeen toenmaals wel een hoogtepunt leek. Margaret Truman heeft veel van haar vader, al was het alleen maar haar mu. zikaliteit. Ze is het tegendeel van haar moeder, die vroeger een uitstekend athlete, een soort Fanny Blankers was 'en een uitmuntend schaatsenrijdster. Margaret speelt slechts een beetje ten nis, het liefst echter met haar vader quatre mains op de piano.... Ze ging met haar vader steeds naar Con certen en opera's. Ook nu nog vergezelt haar vader haar wel, wanneer hij er tijd voor heeft. Zijn enige bezwaar is, dat Margaret alsmaar doorratelt. Na zijn be sognes van president, die zoveel bespre kingen met allerlei personen inhouden, zou hij graag eens niet horen babbelen. MaarMargaret heeft op haar beurt weinig gelegenheid, met haar vader te spreken. „Hè", zei hij eens, „ik wou, dat je van avond dat haremcostuum van de regering van Irak had aangetrokken. Daar wordt je mond toch door afgesloten". Margaret Truman ontvangt als dochter van de pre sident der Verenigde Staten van vele be zoekers van het Witte Huis vaak kost bare geschenken. Dat van Irak was er een. Van generaal de Gaulle kreeg ze een prachtig, dicht met juwelen bezet, gou den horloge. In haar collectie heeft ze tevens geschenken van Winston Churchill en andere beroemde persoonlijkheden. Het ontbreekt de vijf en twintig-jarige Margaret niet aan bewonderaars. Kort geleden hield ze een afspraak niet, diep gegriefd, omdat de jongeman in kwestie over zijn „Witte Huis-relaties" gepocht had. Haar muziekstudie heeft nog steeds haar grootste belangstelling, zulks te meer, nu ze haar loopbaan als concert en eventueel operazangeres begonnen is. Ze droomt van een glorierijk optreden onder een romantische schuilnaam en dan bij voorkeur in Verdi's „Rigoletto", haar lievelingsopera. Menig Amerikaans meisje zou tevreden zijn met de rol van president Truman's dochter.... We zijn in staat, over de film enkele nadere bijzonderheden te geven- Ze wera gemaakt door de regisseur Augustn Ge- nina en heeft, zoals talrijke Italiaanse films van de laatste tijd, een naturalis tische inslag. De ongeveer viel duizend personen, die eraan hebben meegewerkt, zijn vroeger nooit voor de film opgetre den. Er is slechts één beroepsacteur bij. De jeugdige Ines Orsini, een boeren meisje uit Nettuno bij Rome speelt de rol van de 15-jarige Maria Goretti. die haar zuiverheid verdedigt tegen de zoon van een dronkaard en door deze met 14 messteken wordt gedood. Stervende bad Het boerenmeisje Ines Orsini ln haar rot van de 15-jarig® Maria Goretti. Margaret Truman met haar rode setter ze nog om vergeving voor haar belager en moordenaar. Het gezin van Luigi Goretti was uit armoede naar de Pontijnse moerassen ge trokken, waai' de vader arbeider op eeD landgoed werd- De eigenaar ervan, graaf Tenerom. bestelde voor zijn arbeiders al van tevoren doodkisten1 Luigi Goretti sterft en zijn vrouw gaat voor hem op 't land werken. De jonge Maria moet thuis de zorg voor het gezin op zich nemenIn' haar eenzaamheid maakt Alessandro 'Serenelli het haar lastig. Ze zwijgt erover, maar haar moeder ervaart, wat ze heeft doorgemaakt, wanneer ze, van gedane arbeid thuiskomend, haar dochtertje stervend en biddend op de vloer van de hut vindt. Ten behoeve van de opnamen voor de film werd een gedeelte van de Agro Pontino, indertijd door Mussolini droog gelegd, weer onder water gezet, zodat het oude aspect van wild, giftig moeras weer naar voren kwam. „Hemel boven het moeras" werd op de Biennale te Ve netië bekroond. Een schadevergoedingseis van 250.000 dollar werd gisteren ingediend tegen de KLM door mevrouw Wilma Finne, de weduwe van Henry Finne, die bij d« vliegramp bij Prestwick op 20 October 1948 plaats vond en waarbij meer dan 30 personen het leven verloren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 6