jjuitsLand wil Aarzelingen over herbewapening maar niet vruchteloos OPKOMST en ONDERGANG van een zakenman Eerste Anno-Santo- pelgrims gearriveerd DE STEEN DER WIJZEN Onder bij Belgrado PAGINA 7 ZATEK&tè !0 DECEMBER 1949 Laboratorium van de alchemist. Op zoek naar het mysterie ZUID-SLAVISCHE MISSIE UITGEWEZEN door RINKE TOLMAN LABOUR WON IN ZUID BRADFORD De eerste Anno Santo-pelgrims zijn in Italië aangekomen en wel te Milaan, waar zij na een bezoek aan Lourdes gearri veerd zijn. Het is een vrij grote groep Argentijnen, die .onder leiding van bis schop Miguel De Andrea staat, terwijl er voorts deel van uitmaken een kannunik van de kathedraal van Buenos-Aires, de oud-minister van opvoeding en justitie Manuel Astigüeta, de advocaat Pax Ro- delfo, president van het Hof van Cassatie en voorts mevrouw De Ejegura, dochter van de voormalige president van de Ar gentijnse republiek. De groep pelgrims heeft te Milaan éérst een bezoek gebracht aan kardinaal Schuster en is daarna offi cieel' tén stadhuiz-e dóór de burgemeester ontvangen. De pelgrims worden over en kele dagen 'té Rome verwacht, nadat zij eerst enkele steden van Italië hebben be zocht. weer jong. Wie hem bij zich draagt, is onoverwinnelijk. Men wint een proces door hem onder de tong te nemen. In een doek genaaid en op het lichaam gedragen, voert hij de bezitter hoog door de lucht. Deze laatste onzin heeft niets meer te maken met de eigenlijke alchemie en doet ons denken aan de scherpe spot van Mephistopheles: Wie sich Verdienst und Glück verketten. Das fallt den Toren niemals ein; Wenn sie den Stein der Weisen halten, Der Welse mangelte dem Stein. (Faust U, 1). Het zoeken naar de Steen der Wijzen was een streven naar een hooggesteid doel en heeft belangrijke gevolgen gehad. De „Wijzen" van de alchemie hebben met tevergeefs gearbeid, ook al vonden ze niet wat z\ zochten, want ze hebben een aan zienlijk chemisch feitenmateriaal aan het licht gebracht, waarvan latere eeuwen rjjkelijk geprofiteerd hebben. De medi sche eigenschappen aan de Grote Medicijn toegeschreven, hebben in de 16e eeuw aanleiding gegeven tot onderzoekingen o.a.» door de beroemde Paracelsus die het tijdperk inluidden van de Jatro- chemie, welke de toepassing zocht van chemische producten als geneesmiddelen. Langs die weg kwam de scheikunde in de apotheken en van daaruit als, zelfstandige wetenschap in de moderne laboratoria A. S. ten, zou men het minst van al verwach ten in dit land, dat van nogal nabij met de Russen heeft kennis gemaakt. Van de Duitsers mag een meer reële beoordeling worden gevraegd van toekomstige moge lijkheden om de samenwerking met West-Europa ook in een of andere, van onder af groeiende vorm tot het gebied der verdediging uit te breiden. Pijnlijke consequenties Men behoeft niet 'n ver vooruitziende blik te hebben om te beseffen, dat ook op dit terrein uiteindelijk uit de West- Duitse emancipatie consequenties zuilen, voortvloeien. Deze zijn wellicht pijnlijk, zowel voor Duitsland zelf, ais voor zijn Westelijke buren, maar niemand zal dan ook willen beweren, dat in de huidige periode naar ideale oplossingen van het Duitse vraagstuk wordt gestreefd. Er wordt alleen gezocht naar een mogelijk heid om de toekomst te ordenen op een basis van wanorde, die door de grote on enigheid werd gelegd- Dat zulk een oplossing telkens weer moeilijke hindernissen voor beide par tijen brengt is duidelijk- Even duidelijk is, dat tenslotte de noodzaak moet over wegen bij psychologische effecten- Wanneer de Russen inderdaad 'n aan tal van hun bezettingstroepen uit Oost- Duitsland zouden weghalen en zich ster ker dan tot dusverre op hun Poolse mili taire bastion gaan concentreren, dan zal automatisch de kwestie van de vorming van een bescheiden Duitse macht in het: Westen sterker op de voorgrond der ac- tujliteit worden getrokken. Een Weste lijke tegenstander van hetgeen in het Oosten de „volkspolitie" wordt genoemd, zou dan nodig kunnen worden. Dat een man als generaal Lucius Clay na zijn aftreden het nodig heeft geacht, voor een bescheiden begin van machts vorming In de bres te treden, zegt ge noeg voor de gedachten, die daaromtrent in Amerika leven! Vier van dë irizitt'endert van een pas sagiersvliegtuig van de Roemeense lucht vaartmaatschappij hebben Vrijdag de pi loot gedwongen van koers te veranderen en in Joegoslavië te- landen, aldus ver luidde te Belgrado. ETn man van de Roemeense militia, die zich verzette, werd na een korte worsteling door het-hoofd geschoten. Het vliegtuig was met vijftien passa giers van Sibu vertrokken naar Boeka rest. Het landde op het vliegveld Zemun bij Belgrado. De vier passagiers, die de piloot tot koerswijziging dwongen en een aantal anderen wilden volgens mededeling van officiële Joegoslavische zijde om poli tieke redenen Roemenië ontvluchten. Vliegtuig en passagiers zijn onder be waking van Öe. veiligheidsdienst gesteld. Nach Golde drangt, eeuw komt men ir drukkingen tegen Am Golde hangt zen", „Lapis philos Doch alles! Ach wir Armen! Elixer", de Grote h Al heeft Gretchen niet helemaal on gelijk bij deze levenswijze bespiegeling, het zou toch hoogst onbillijk zijn, heel het streven van de oude alchemie uit dit beginsel te willen beoordelen. Er is zeker veel misbruik gemaakt van de toen heer sende begrippen over de mogelijkheid om goud te maken uit onedele metalen, maar hoeveel vondsten van de latere weten schap heeft de misdaad zich niet toege- eigend met precies hetzelfde doel: er goud uit te maken? De eerlijke alchemie had nobele bedoe lingen. Goud had sinds onheuglijke tijden de reputatie het edelste onder de metalen te zijn en vele pogingen om goudachtige legeringen samen te stellen, b.v. uit rood koper en zink, waren in de 8e eeuw niet onbekend. Maar men wist, dat dit geen echt goud was en wat was nu natuurlij ker dan een middel te zoeken om zulke mengsels, dié reeds zoveel op goud leken, ook in zuiver goud om te zetten? De ware triomf van een dergelijke transmutatie was de beheersing van de stof door de geest. Ook thans nog geldt de transmutatie der elementen voor een van de grootste successen van de moderne wetenschap. De alchemie zocht naar een middel om dit te bewerkstelligen en tot in de 16e .SCHROOT", boeiende roman van P. H. de Wit Alle acht leden van de Joegoslavische militaire missie in de sovjet-sector van Berlijn zijn door de Duitse volkspolitie onder „huisarrest" gesteld. Het Oostr Duitse ministerie van binnenlandse zaketi deelde de Joegoslavische militaire missie •mede, dat haar leden uit het gebied van de Oost-Duitse republiek zoudén worden gewezen, „omdat zij gepoogd hebben rust en orde te verstoren". Later werd het „huisarrest" weer inge trokken. mét de mededeling, dat zij de Oostelijke sector vóór 17 December ver- Maten moeten hebben. De eigenlijke grondslag van deze argumenten is wat hij steeds geweest is: een neiging om op „fatsoenlijke" manier de omstandigheden voor het katholieke onderwijs zo moeilijk te maken, dat het zich ten slotte niet roe ren kan. Dat de katholieke scholen de hoge eisen, door de regering gesteld, moet honoreren, spreekt vanzelf en de bisschoppen wensen niets liever dan dat, maar zij moeten dan ook in staat gesteld worden, de hieraan verbonden kosten te bestrijden. Katholieken dragen in de vorm van belastingen bij aan de hoge kosten van het algemene onderwijs; bovendien wordt verlangd, dat zij voor hun eigen scholen extra betalen. Hun positie is thans ongunstiger dan zij ooit in de laatste kwart-eeuw in de strijd over schoolkwesties gewepst is. Zij zijn het sterkst vertegenwoordigd in de Labour Party. Onder de twee socialis tische regeringen van MacDonald, d.a niet over een onafhankelijke meerder heid beschikten, moest rekening gehou den worden met de twee dozijn ka;ho- lieke Labour M.P.'s, die toen de school kwestie aan de orde kwam, de regering konden dwingen met het katholieke standpunt -rekening te h-ouden. De natio nale regeringen van Baldwin en Cham berlain, ofschoon onafhankelijk van andere partijen, waren eveneens geneigd, wensen yan katholieke volgelingen (b.v. inza-ke het anti-katholieke regime in N-oord-Ierland) ernstig te overwegen, daar zij rekening moesten houden met dé vaak ongunstig voor hen uitvallende tussentijdse verkiezingen. Maar er zijn thans geen compense rende krachten, die ten gunste van de katholieken werken. De Conservatie ven schijnen evenmin als de Labour- leiders bereid te zijn, de katholieke schoolvoorstellen te steunen en van de Liberalen, met hun non-conformistiscne meerderheid, is evenmin steun te ver wachten. W'ij herinneren ons niet, dAt ooit in de periode tussen de twee oor logen de politieke positie der katho lieken zwakker geweest is dan in deze crisis. Er valt voor beide bezwaren, inge bracht door katholieken, die overigens volkomen instemmen met h-et standpunt der Hiërarchie, iets te zeggen. Maa-r zelfs dèt niet zonder voorbehoud. Wanneer iemand door het ijs zakt en om hulp roept, is het mogelijk, dat hij dit op een zeer ongelegen ogenblik doet. Maar dit rechtvaardigt niet. dat diegenen, die hem kunnen helpen, hem toeroepen: „Op het ogeniblik schikt hèt ons slecht, maar de volgende maand komen we misschien eens met u praten". Di-t is ongeveer de positie van het katholieke onderwijs. De tegenstelling tussen de Hiërarchie en de katholieke bevolking ener- en de regering en de politieke partijen ander zijds, is niet alleen in het leven ge roepen door verschil van inzicht in wat fundamenteel rechtvaardig is, maar ook en wel in de meest dringende vorm, doordat de minister van onder wijs het feit ignoreert, dat een nieuwe regeling voor de katholieke scholen een kwestie van leven en dood Is. Tenzij de regeling van 1944, aan welker financiële doelmatigheid zelfs toen reeds vele katholieken twijfelden, her zien wordt in overeenstemming met de sterk gewijzigde omstandigheden, zul len de katholieke scholen zich niet staande kunnen houden. Die omstandigheden zijm de sinds 1944 toegenomen duurte, waardoor d-e kosten van bouw, inrichting en onderhoud der scholen enorm gestegen zijn; en de steeds hogere eisen, welke h-et departe ment stelt aan de bouw en de inrichting. Zelfs indiien da algemene duurte in die vijf jaren niet toegenomen was, is het hoogst twijfelachtig, of de katholieke scholen het o-p de grondslag van de rege ling van 1944 hadden kunnen bolwerken. Aan de bisschoppen wordt van ver schillende zijden verweten, dat zij ge bruik hebben villen maken van de aan staande verkiezingsperiode, om hun voorstellen aan de regering op te drim- gen. Indien dit juist is, aan is hierin niets laakbaars. Integendeel. Het is vol komen in overeenstemming met de demo cratische Engelse praotijk, dat groepen de-r bevolking haa-r stem bij verkiezingen laten bepalen door de houding, die de verschillende partijen aannemen ten aan zien van zekere vitale belangen dier groepen. Dit geval doet zich thans voor. Zoals de bisschoppen trouwens zelf in hun memorandum aanvoeren, komen zij niet op voor d-e belangen der Hiërarch-ie, maar voor diie der katholieke ouders en hun kinderen, dus voor die der katho lieke bevolking. Bjj de tussentijdse verkiezing voor een parlementszetel te Zuid-Bradford, het centrum van de Britse wolindustne in Yorkshire, heeft de labourpartij met een meerderheid van 4.000 stee-u .:e overwinning behaald. Dit wout. i.s een belangri|»e aanwip i-g vo<> ->l- slag van de algemene v«i „lezi ..gtu «an het volgend jaar gehouden. De socialisten hebben met deze laat ste krachtmeting het ongekende record behaald, dat zij sinds 1945 alle zetels hebben behouden. In 1945 had labour in Zuid Bradfort een meerderheid van 9.002 stemmen. Dit keer van 4.022.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 7