Hoe de „Toornvliet" onderging Heldhaftige houding van kapitein Thomassen i\ Amerikaanse wapens naar Formosa gulden mis s Vergiftiging in 12 gezinnen Pater Lombardi S.J. komt naar Nederland „Ik voel mij als een gezondene Weerbericht! Veiligheidsraad over R.T.C.- resultaat KINDER POSTZEGELS ATOOMWAPENPRODUCTIE IN AMERIKA GECONCENTREERD r De a.s. opening van het H. Jaar DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Aangrijpend verhaal van gereddien Nationalistische tegen stand in Zuid-West- China gebroken Schoolkinderen brengen vier en een halve ton bijeen Mariniers komen weer thuis Sameniverking EngelandCanada en V.S. op nieuwe basis Ondeugdelijke kaas gegeten Samenwerking gezocht met Henri de Greeve In de Stormhoek Dank van Ned. afgevaardigde aan België Eenheid onder de Europese volken Doodstraf voor Kostof cs Sukarno tot de Nederlanders Na de „Rembrandt" een Paulus Potter? 71ste JAARGANG DINSDAG 13 DECEMBER 1949 No. 21106 Te water gesprongen Hoofdkwartier wordt overge bracht naar Rotterdam Op de trap van de Sint Pieter sprak Zondag Z. H. de Paus een menigte gelovigen toe, nadat het schilderij van de Madonna Salus Populi Romani in plechtige processie van de kerk van Santa Maria Maggiore naar de St. Pieter wgs gebracht. Dit schilderijr dat, naar de traditie wil, door de H. Evangelist Lucas zelf zou zijn geschilderd, prijkt op een altaar, dat voor deze gelegenheid op de trappen van de St. Pieter was opgericht. ROME EN ITALIË TE KLEIN „God maakt mijn program'' VRAAGGESPREK MET PADRE LOMBARDI V Naar Nederland Contact met Henri de Greeve Wat ik in Holland zou willen doen zo het Episcopaat het mij toestaat is: tezamen met Henri de Greeve, van wie ik heb mogen horen, een vernieuwing van Uw land te brengen, van allen tezamen en van allen zonder uit zondering. ZACHTER WEER j PETRUS IS GEEN BOEKHOUDER ROERGANGER Geen genade voor Bulgaarse samenzweerders DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", .Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kw/artaai, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 10 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 20 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bg de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. De drie overlevenden van de ramp met de Nederlandse coaster „1 oornvlietdie Zondagochtend in een vliegende storm aan de Engelse Zuidkust verging, zijn met het Deense s.s. ,Cimbria", dat hen uit het water wist op te vissen, gisteravond in Calais aange komen, nadat het schip lange tijd voor de haven liad gelegen, daar het wegens het slechte weer niet kon binnenlopen. Aan de Neder landse consul te Calais vertelden zij in een aangrijpend verhaal van de tragische ondergang van hun boot, van de wanhopige en ver geefse strijd, die de bemanning voerde, maar vooral van de held haftige houding van hun kapitein, de bijna 31-jarige I. F. Tho massen uit Rotterdam, Neerlands jongste koopvaardij-kapitein, die met vijf van zijn manschappen een verschrikkelijke dood in de golven moet hebben gevonden. De marrnen konden hun redding niet beschrijven, daar zij alle drie bewuste loos waren, toen zij door de „Cimbria" werden opgepikt. Zij waren weer vol komen op hun verhaal gekomen en rookten een pijp in de verwarmde hut van het Deense schip. „Om ongeveer half twee Zondagoch tend", zo vertelde de jongste van de drie, de 17-jarige matroos A. Dijkhuizen uit Scheveningen aan een Reuter-corres- pondent, „toen wij op de Noordzee voeren, woei er een harde wind uit het Noor den en de zee werd zeer onstuimig. De lading die uit vlaszaad bestond en be stemd was voor Dublin, ging schuiven. Het schip maakte zware slagzij en het water begon in het ruim te lopen. Schipper Thomassen gaf bevel de red dinggordels om te doen. Wij konden de reddingboten niet strijken vanwege de slagzij en moesten met de redding- gordels om in het water springen. Toen wij het schip verlieten zagen wij elkander, noch de rest van de be manning en verloren allengs door het koude water ons bewustzijn". De „Cimbria", die de S.O S.-seinen van de „Toornvliet" opving, trof het schip 'nog' drijvend, doch verlaten aan. Het opsporingswerk werd bemoeilijkt, doordat men niet de beschikking had over een schijnwerper, maar zich met electrische lantaarns moest behelpen. Door de sterke wind en de golven wer den de opvarenden ver uit elkaar ge dreven. Matroos Bal werd opgepikt na een half uur in het water gelegen te hebben, De Wilde na anderhalf uur en Dijkhuizen na een uur en drie* kwartier. De „Toornvliet" zonk om vijf uur des ochtends: De „Cimbria" kon door de hoge zee geen reddingboten neerlaten en bleef nog rondvaren toen de „Toornvliet" al gezonken was. Kapitein Thomassen was gehuwd en had twee kinderen. De andere veronge lukten zijn: de 53-jarige gehuwde stuur man H. Sissingh uit Den Haag, de 51- jarige gehuwde eerste machinist C. de Heyer uit Voorburg, de 19-jarige onge huwde tweede machinist N. Aarsen uit Rf/.terdam, de 46-jarige gehuwde kok E. Hoekveld, eveneens uit Rotterdam en de 32-jarige ongehuwde matroos M. Kuyt uit Scheveningen. De auto kon bijna niet meer vooruit, zo enthousiast bestormden zijn landgenoten dr, Hatta, de republikeinse premier, bij diens bezoek onlangs gebracht aan Medan. Twee legerafdelingen der Chinese nationalisten zfjn gisteren met haar generaals naar de communisten over gelopen, waardoor alle nationalistische tegenstand in Zuid-West-China gebro ken is- Dit heeft de communisten de weg geopend naar de grenzen van Birma en Indo-China. Naar verluidt, staat de verdediging van Sjengtoe, het laatste nationalisti sche bolwerk in de provincie Szets- joean en één van de laatste op het vasteland van China, op instorten. Van hooggeplaatste zijde der Philip- pijnse regering is gisteren verklaard, dat de Ver. Staten de Philippijnen heb ben laten weten dat Washington „posi tieve maatregelen" zal nemen om de communistische bedreiging van Formo sa te blokkeren. Volgens de zegsman neemt men aan, dat de Ver. Staten vol doende wapens zullen sturen om Tsjang Kaj Sjek in staat te stellen het laatste nationalistische bolwerk te houden- Angus Ward, de voormalige Ameri kaanse consul-generaaj jn Moekden, is De vroege ochtend van morgen, Quatertemper-Woensdag in de Advent br" net een bijzondere plechtigheid. We derom zo'n oud stuk devotie, waarvam de betekenis velen al weer g hebben Of waarvan ze beweren nooit te hebben g<Morgen is het de dag der ^^urgfé Gulden of gouden is een m de gebruikelijk woord voor voortiett® J De gulden mis is dus een voortrefteujK een krachtdadige mis. Elk H.. Misoffer is natuurlijk van onschatbare waarde, doen bedoelde H. Mis ter ere van het Godde lijk Moederschap van Maria is van de vroegste tijden der Kerk af onder de aandacht der christenen gebracht. Om de bijzondere kracht, die aan deze Maria-mis wordt toegeschreven. Dat wil zeggen het beschermd worden tegen of bevrijd worden van rampen en van gees telijke en lichamelijke noden. Hebben wij aan bijzondere gunsten veen behoefte? Gaat het godsdienstig en materieel al zo voortreffelijk? De uitingen van dé dag in klachten en ïiiden en leed doen bij on& ver moedens rfzen tot de kracht der Gulden Mis ter ere van Ma;ia met de prachtige, toepasselijke tekst duizenden nog voor delig zou kunnen zijn- Wij meenden daarom goed te doen om met respect voor verstand, inzicht, d - dendrang en levenskunst van de lezer of lezeres het bijwonen van deze Mis op morgen nog eens dringend aan te beve- Van Goddelijke en Mariale hulp, van de medewerking van de Verlosser en de Moeder van de Verlosser, kunnen we ons nooit genoeg verzekeren. Wie ..et vatten kan is morgen in de kerk aanwezig. gisteren aan boord van het Amerikaan se schip „Lakeiand Victory" gegaan, om naar Amerika terug te keren. Hiermee is een einde gekomen aan zijn langduri ge gevangenschap. Ward deelde verslaggevers mede, dat hij „op helse wijze" door de communis ten behandeld was. De netto-opbrengst van de prentbrief kaarten en kinderpostzegels, die door 150.000 kinderen uit 6000 schoolklassen in het kader van de kinderpostzegelactie zijn verkocht, bedraagt vier en een halve ton, welk bedrag aan de kindertehuizen in ons land zal kunnen worden uitge keerd. De opbrengst van de verkoop in de postkantoren, die tot 1 Januari a.s. zal worden voortgezet, is thans nog niet bekend. Verleden jaar bedroeg de totale netto opbrengst van de verkoop aan de post kantoren en die der jeugdactie 565.000. Het ziet er naar uit, dat dit jaar een veel hoger bedrag bijeen zal komen. De scholieren hebben tijdens deze actie, die van 512 November is gevoerd, vier mil- Uoen prentbriefkaarten en drie millioen postzegels verkocht. Zeventien leerlin gen van de Enschedese Schoolvereniging wonnen de prestatie-prijs wegens de grootste verkoop, en zullen een driedaag se reis naar België maken. Mgr Pignedoli, secretaris van de Vati caanse commissie voor het Heilige Jaar, heeft bekend gemaakt, dat tenminste 9000 personen van 20 landen de opening van het Heilige Jaar zullen bijwonen. In totaal hebben reeds 671.173 per sonen ingetekend op georganiseerde bedevaarten naar Rome gedurende het Heilige Jaar. Mgr Pignedoli spoorde de katholieken aan, om Rome niet als tou- risten, doch als pelgrims te bezoeken en een deel van de weg al is het slechts de laatste paar kilometers te voet af te leggen. Het geheim van de 10 jaar lange op gravingen onder de St. Pieter zal kort voor Pasen bekend gemaakt worden. In verband met het algemene streven om de walorganisaties der Koninkl. Ma rine zoveel mogelijk te concentreren en te vereenvoudigen, Wordt het hoofdkwartier van het korps mariniers, thans gewstigd aan de Parkweg te Den Haag. per 1 Fe bruari 1950 overgebracht naar de pan den Westplein 12 en Calandstraat 162 te Rotterdam. De tot die datum op het adres West plein 12 gevestigde marinediensten zullen overgaan naar de onderzeedienst en het pand 's-Gravendijkwal 162 te Rotterdam, naar Den Helder en naar Hoek van Hol land. Een gedeelte van het personeel van de staf van het hoofdkwartier van het korps mariniers zal worden gehuisvest in (ft Van Ghentikazerne. Engeland, Canada en Amerika hebben de grote lijnen voor een nieuw samen gaan op het gebied van-de ontwikke- ling van atoomenergie cd atoombom men vastgesteld, aldus werd gisteren in Washington meegedeeld. Het plan zou voorzje^ in cen voort gezette concentratie van de vervaardi ging van atqoBjw'apens" Amerika. Britten en Canadezen zouden aan dit werk deelnemen, terwijl Engeland zijn (Van onze Utrechtse redacteur) Bij ongeveer 35 personen uit 12 ge zinnen in de omgeving van de Amster damsestraatweg te Utrecht en in de aan grenzende gemeente Zuilen hebben zich vergiftigingsverschijnselen voorgedaan, vermoedelijk tengevolge van het eten van ondeugdelijke kaas. Een echtpaar, dat naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis werd vervoerd, bleek aan ernstige vergiftigingsverschijn selen te lijden en toen bij de politie meer gevallen werden gemeld, stelde zij on middellijk een onderzoek in. Dit bracht aan het licht, dat allen kaas hadden ge geten, die bij een winkelier aan de Am sterdamsestraatweg gekocht was. Deze had op zijn beurt de kaas betrokken bij een firma uit Woerden;' Zowel de kaak in de gezinnen als de drie kazen, die bij de winkelier nog aan wezig waren en waarvan er slechts een was aangesneden, zijn door de Utrechtse politie in beslag genomen, terwijl de po litie te Woerden beslag- legde op de par tij kaas bij een grossier aldaar. Eerst het onderzoek bij het rijksinsti tuut voor de volksgezondheid te Utrecht kan uitmaken of de oorzaak van de ver giftiging inderdaad in de kaas moet wor den gezocht. De meeste patiënten wor den thuis verpleegd; er is bij geen van hen levensgevaar aanwezig. (Van onze Romeinse correspondent). ROME, 8 December. Op de ochtend van deze dag, die in het teken staat van de sluiting van de Kruistocht voor de Goedheid, terwijl de rode tapijten wap peren uit de vensters van de palazzi die langs de weg liggen waar over de processie zal trekken met de Maria-afbeelding „Salus Populi Romani", uit de S. Maria Maggiore naar de S. Pieter waar de H. Vader op het S. Pietersplein de processie zal ontvangen hadden wij in het gebouw van La Civilta Cattolica een gesprek met de leider van deze Kruistocht: padre Riccardo Lombardi S.J. Hij komt binnen, zoals hij in de afgelopen weken door Rome is gegaan: als een wervelwind. alleen nog maar denkt Ü11 i ou beSriPPen en die zijn taak opvat als een zo brede en zo mon- dials, dat nij wel schijnt te spreken tot onbestemde verten. Op de vraag, of de „Kruistocht der goedheid heeft beantwoord aan zijn verwachtingen, antwoordt hij - beSlist: „Ja, absoluut zeker. Ze heeft zelfs mijn verwachtingen overtroffen. Ofschoon en dit is iets, dat vanzelf spreekt te vreden zijn kan ik eigenlijk nooit. Ik heb persoonlijk niet uit te maken, ot mijn werk aan zijn doel heeft beant woord. Alles hangt hier af van God. En omdat ik mijzelf werkelijk als 'n gezon dene voel, die tot speciale taak heeft gekregen: de bekering van de wereid tot Christus de wereld, nietwaar? daarom kan ik nooit blijven stilstaan bij Rome en zelfs niet bij. Italië. De ge hele wereld moet hernieuwd worden, en zij moet hernieuwd worden door de Kerk" „Hebt u dan op uw pr.ogram staan, de Kruistocht nu weer in andere landen te gaan preken?" Onze Romeinse correspondent had het geluk een interview te mogen hebben met de man wiens welsprekendheid in Rome en Italië een wonder van geestelijke her nieuwing teweeg brengt. Onze le zers zal het bijzonder interesseren te lezen, hoe deze man Gods ook ons land in zijn Kruistocht wil be trekken. „Inderdaad,, tenminste ik ben er zeker van. dat God dit van mij wil. Ik heb voor mijzelf nooit een plan gemaakt. God maakt mijn program door middel van mijn oversten en door middel van de feitelijke gebeurtenissen. In de afgelopen maanden ben -ik in Frankrijk, Amerika, Canada en Oosten rijk geweest. Ik ben nu van plan, een meer speciaal werk aan te vatten en overal te gaan spreken met de goedwil lende elite der naties over de hernieu wing van de wereld in Christus Als deze door God gewild is, moet zij slagen". „U hebt bij de opsomming van de lan den Nederland niet genoemd. Is u van plan, ook Nederland in de naaste toe komst te bezoeken?" „Certissime, absoluut zeker. Ik heb al- tüd de grootste sympathie gehad voor het Nederlandse volk. Het is een open volk, met cen brede blik en een verre vooruitstrevendheid. Ik ben inderdaad van plan, de kruistocht in Nederland te gaan preken, zodra het episcopaat my daartoe machtigt. Natuuriyk zal ik uw volk moeilijk in het Nederlands kunnen toespreken: het zal psycholo gisch het verstandigst zijn, de Franse taal te kiezen, want het Duits ligt van zelfsprekend niet meer in uw smaak, en bovendien: ik spreek het zeer slecht. Wat ik van uw volk verwacht, is: een sterke religieuze vernieuwing, een ge zamenlijk opbouwen^ van een nieuw tydperk in de geschiedenis: het tijd perk van Christus. Ik geloof, dat dit voor de wereld mogeiyk iS; ik geloof zelfs, dat het hoogstwaarschijnlijk is. Het christendom van deze eeuw is niet gewikkeld in een doodsstrijd, het ver keert zelfs niet eens in een ziekteproces. Er is en hiervan ben ik zeker een groeicrisis gaande, die de schoonste vruchten gaat afwerpen en d-e heerlijkste beloften inhoudt. Ik breng in mijn Kruistocht niet een loutere reeks van conferenties over het Christendom; ik breng zeifs geen missie, gewijd aan de individuele bekering der toehoorders; ik verlang en ik geloof, dat God dit van mij wil ik verlang een opbeuring van de ganse wereld in een hernieuwde aandacht voor het Evan gelie, dat wil zeggen: voor Christus". De ban van zijn haast bezwerende persoonlijkheid maakt dit gesprek tot een uiterst boeiende en indrukwekkende be levenis. Wij nemen afscheid en ik dank hem oijzonder voor de ogenblikken, die hij van zijn overbezet leven voor mij heeft willen vrijmaken. „O", zegt hij lachend, „da; 's niets. Voor Holland heb ik alles over". 1 plan voor het maken vanatoombom men zou willen laten varen hetgeen het in feite al gedaan schijnt te heb ben. Hiermee zou een einde gekomen zijn aan de dreiging van een toekomstige Britse eis voor een groter aandeel in de uranium van de Belgische Congo, waar van het grootste deel nu naar Amerika gaat. Deskundigen hebben verklaard, dat aan deze regeling verschillende voordelen zijn verbonden. Zo zou bij deze concen tratie van de vervaardiging van atoom wapens de Westerse wereld verzekerd zijn van een maximum fabricage van atoombqmmen, daar versnippering wordt Vporkompn. Engeland en Canada zullen echter wel voortgaan, met het experimentele werk op het gebied van atoomonderzoek. In geval van een ..noodtoestand zouden zij rechten, kunnen, laten gelden op de voor raad Amerikaanse atoomwapens. Rusland maakt op het ogenblik vier atoombommen per maand in fabrieken in Siberjë, de Oeral en Turkestan en is van plan ze te lanceren van geheime bases in Centraal Amerika", aldus heeft Kenheth de Courcy, hoofdredac teur vgn Intelligence Digest, voor de radio verklaard. De Courcy voegde hier aan toe,, dat Rusland bezig is de grootste onderzee- vloot ter wereld te bouwen en bestuur bare projectielen, die sneller gaan dan het geluid, te construeren. t De verwachting van' heden- tot S morgenavond luidt: f Meest zwaar bewolkt met nu en j dan enige regen of motregen. Ma- i tige, langs de kust af en toe vrij j I krachtige wind tussen Zuid en J j West, tijdelijk echter flink afne- mend. Zachter, vooral in de nacht en ochtend. Woensdag 14 December: Zon op J I 8.40 uur, onder 16.28 uur; maan op 1.33 uur onder 13.28 uur. De gemiddelde mens staat tegenwoor dig zó ver van de geestelijke basis in hei leven af, dat hij steeds- weer vraagt: „Waarom eigenlijk? Wat heb ik er nu mee bereikt?" Hij maakt van zijn doen en laten telkenmale een balans op, maar zijn goede werken staan er slechts ..pro memorie" op; uitsluitend om te onthou den, doch (voor hem) zonder werkelijke waarde. Deze vernietigende koopmansgeest valt dezer dagen wel in bijzondere mate vast te stellen. Opmerkingen als „We zijn In donesië kwijt" of „Heb ik daar nou drie jaar voor door de blubber gesjouwd?" of ..Zonde van al dat bloed, dat is vergoten zijn schering en inslag. Welk 'n slag in het gelaat van hen, die een zoon of een man hebben verloren! Welk een afgrijse lijke onthulling van eigen geestelijke ar moede! Verleden week hebben we, dunkt ons, voldoende aangetoond, dat we wars zijn van een te zeer ge-idealiseerd standpunt met betrekking tot de motieven, welke voor het gros der militairen tot het ver trek naar 'Indonesië hebben geleid: Maar nog positiever nemen we stelling tegen het standpunt, dat Petrus is aangesteld, om uitsluitend hen door te laten, die kisten vol tastbare resultaten meezeulen. Zouden we dit niet doen, dan zouden we net zo goed Gods bestuur over de wereld kunnen ontkennen, omdat alleen Hij ten slotte uit ons kort en schamel pogen het patroon van de toekomst kan weven. Bovendien, praat eens werkelijk men selijk met jonge katholieken, die in In donesië de sprong naar het volwassen zijn hebben gemaakt. Trek dan niet nét zo lang,, tot eindelijk ongewild de bloe derige (en deels gefantaseerde) verhalen over de militaire taak los komen. Nee, luister eens goed naar de kleine voorvallen, waaruit blijkt, dat zij zich, ondanks hun vechtpetje en alle mogelijke moordwapens steeds als een waar chris tenmens hebben gedragen, wanneer di? enigszins mogelijk was. Luister dan, hoe zij temidden van diepe ellende op tal van manieren de ware naastenliefde hebben kunnen beoefenen. En besef dan tevens, dat zij hiermede het grote gebod van de Heerser over Ne derland én Indonesië hebben opgevolgd en zo iedere dag in de gelegenheid zijn geweest, een stapje dichter tot het eind- 'doel van ieder christenmens te 'komeru Begrijp dan, dat géén Ronde-Tafelconfe rentie en geen enkel gevolg van het ge sloten accoord ook maar een gram af kan doen van de verdiensten, welke de jonge katholiek zich in Indonesië heeft kunnen verwerven. Laat daarom net „Wat heb ik er maa bereikt?" verstillen, als je zélf in Indo-' nesdë bent geweest, want je demonstreert er zo duidelijk mee, waarin je hebt ge faald! En moeders en vrouwen, die een zoon of man ver weg hebben rusten, beseft; dat Petrus geen muffe boekhouder is, dia met .tantièmes of hoeveelheden neergel schoten peloppers rekent. Zijri.dbél^AS- steiling geldt .alleen de mens en niet, de militair Ongetwijfeld hebt gè saêmge- werkt om uw jongen of man op het pad te houden, dat naar het grote einddoel leidt. Laten wij-, die aan dit einddoel nog niet toe zijn. ons dan veeleer verheugen over hun rijkdom en voorspraak, waarop wy thans een. beroep kunnen doen. Maéridag heeft de Veiligheidsraad de had verloren. Het R. T. C. accoord noem- Indonesische kwestie weer in behan deling genomen. De Canadese afge vaardigde, generaal A. Mcnaughton diende een ontwerpresolutie in, waar in met voldoening gewag wordt ge maakt van het speciale R. T. C.-rap- port van de Unci. Voorts wordt met vreugde de toekomstige instelling be groet van de Verenigde Staten van Indonesië als onafhankelijke souverei- ne staat, terwijl de Unci verzocht wordt in het bijzonder toe te zien on het nakomen van de op de R. X- C. be reikte overeenkomst. De Nederlandse afgevaardigde dr. J. C van Royen, prees de overeenkomst van Den Haag en verklaarde, dat Nederland „aanzienlijke concessies had gedaan en zich zelfs opofferingen had getroost om een evenwichtige overeenkomst te berei ken". Dr. van Royen legde de nadruk op het belang van .de Nederlandse bereid heid, het verzoek om lidmaatschap van de Republiek onmiddellijk na de overdracht van de souvereiniteit te steunen. Hy sprak een speciaal woord van dank tót de vertegenwoordiger van de Belgische regering „voor de vriendschap en het opbouwende begrip, dat Belgic in de vele afgelopen maanden steeds aan Nederland betoond heeft". Palar, leider van de Indonesische dele gatie sprak van concessies, die zijn rege ring gedaan had, doch die geen beperkin gen van de souvereiniteit betékenden. De Noorse afgevaardigde, Arne Sunde. uitte waarderende woorden over de be- riekte resultaten. Hij hoopte, dat de nieu we staat spoedig lid zou worden van de Verenigde Naties. „De jonge staat, aldus Sunde, zal zeker met energie en jeugdig enthousiasme de moeilijke taken, die haar te wachten staan, aanpakken. Op tech nisch gebied echter zal zij ongetwijfeld hulp nodig hebben van meer ontwikkel de landen. Het is zeker, dat Nederland, dat met zijn lange ervaring in het Verre Oos ten, als geschapen is voor deze taak, die hulp edelmoedig zal aanbieden". Oekraïne ontevreden Het Oekraïnse lid Galagan kwam met een voorstel voor de dag, dat een ver zoek behelsde aan Nederland om zijn troe pen terug te trekken op stellingen, die door hën bézet wa^en voor de politiële actie van December 1948; een aanspo ring om de Indonesische politieke gevan genen vrij te laten; benoeming- van een nieuwe commissie van leden van de Veiligheidsraad om toezicht te houden op het nakomen van de eerste twee punten en een verzoek aan deze nieuwe commis sie om binnen drie maanden voorstellen in te dienen, gebaseerd op de souvereine rechten van de bevolking. De Unci daarentegen wilde de Oekraïn se afgevaardigde opgeheven zien, omdat zij zich door haar „activiteit vis a vis d? Nederlanders" had gecompromitteerd en het vertrouwen van het Indonesische volk de hij „niets dan een nieuwe vorm van slavernij". De Pakinstanse en Chinese afgevaar digde steunden de Canadese resolutie en noemden die van Oekraïne „niet con structief en kwaadaardig"- Hedenavond wordt de zitting voortgezet. De katholieke afgevaardigden, die op de Europese cultuurconferentie te Lausanne aanwezig zijn, hebben aan hun geloofs genoten over de gehele wereld een bood schap gezonden, waarin o.m. wordt ver klaard: „aangezien de eenheid onder de Europese volken van het grootste belang is voor de instandhouding van de christe lijke beschaving, verzoeken de katholieke afgevaardigden de gelovigen, tijdens het H. Jaar al hun invloed aan te wenden om een nieuwe geest van vaderlandsliefde en verknochtheid aan de Europese gemeen schap op te wekken. Zoals verwacht werd, heeft de open bare aanklager in het proces te Sofia gisteravond voor de vgf voornaamste beklaagden de doodstraf geëist,' n.l. voor de voormalige Bulgaarse premier Kostof en vier andere voormalige com munistische leiders: Stephanof, Tavlof, Petkof en Gevrenof. „Er kan geen genade zijn voor verra ders, saboteurs en spionnen", aldus de aanklager, die beweerde dat dé beschul digden hadden samengezworen om Bul garije van de zijde van de Sovjet-Unie af te trekken, zulks „Volgens de instruc ties van de geheime diensten van Enge land en Amerika". President Sukarno zal hedenavond zeer waarschijnlijk een radio-redevoering houden, welke zal zijn gericht tot de Ne derlandse ingezetenen in Indenesië, de In do-Europeanen en tot de Indonesische le den van het Kon. Ned. Indonesische Leger. De directeur van de Hypotheekbank voor Nederland N. V-, mr A. S. v. Nierop, is ter gelegenheid van het 60-jarig be staan der bank benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Een handelaar in schilderijen, de beer W. Rangé te Arnhem, kocht onlangs bij een familie op de Veluwe een schilderij, voorstellende een landschap met twee koeien. Het paneel, dat een afmeting heeft van 47,5 bij 33,5 cm., was nogal verwaar loosd en werd gerestaureerd. Na deze schoonmaak zijn de kunstverzamelaar en de restaurateur tot de conclusie gekomen, dat men mogelijk een „Paulus Potter" in handen heeft gekregen. De stijl van de schildering zou in grote trekken met die van Potter overeenkomen en het paneel draagt de voluit geschreven signatuur „Paulus Potter" Tijdens het vervoer zou het schilderstuk enigszins beschadigd zgn. De eigenaar zegt deze beschadigingen zelf te hebben geretoucheerd. Erkende deskundigen hebben hun oordeel over genoemd schilderij nog niet uitgesproken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1