Stijg ing der bevolking voedselaanwas en Hoge prestaties der boeren niet evenredig aan hun loon 7 rb°richt eern^ri Dr. Hirschfeld Hoge in Indonesië Commissaris Bewapening van W.-Duitsland Zieke Grotewohl onder strenge Russische bewaking Visjinsky woedend aan ontbijt Londen beeld van ontreddering Ned. schip gezonken voor Florida POLITIE vermoedde MOORD Vliegtuig met 23 man in rivier Zestien opvarenden vermist K.N.I.P. ratificeert R.T.C.-accoord DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Prijzen en kosten niet uitvechten op landbouivrug Vreemde verklaring van Montgomery Hartaandoening als verontschuldiging? Om de suikerprijs Vliegtuig bij Bandung neergestort LAGEN Maar China is weer best Rood Cliina mag niet kopen in Duitsland Door staking in electrische centrales Kindje viel in kokende melk Indiaantje spelen met doodskoppen 71ste JAARGANG WOENSDAG 11 DECEMBER 1919 No. 21107 Door het water dat in brede stromen van de bergen liep, wasten de rivieren in Costa Rica zodanig, dat van n ramp kon worden gesproken. De spoorbrug van de hoofdlijn tussen San Jose en Puerto Limon werd gedeeltelijk weggeslagen. Tien mensen werden gedood en talrijken worden nog vermist. MEER WIND VOOR HET VADERLAND GEVALLEN Op de lagere school doet de vierling uit het gezin Kiffers te Ztoolle uitstekend zijn best en thuis wordt ijverig gerepeteerd. V. l. tl r. Rina, Han, Dorothee en Elly bij telraam en schoolbord. Aan minister inlichtingen gevraagd Inzittende militair gedood Dr. H. M. Hirschfeld. OPBEURING VAN DE WERELD Nederland is door een nieuwe scheepsramp getroffen. Ditmaal is het 921 ton metende motorschip „Doros" van de K.N.S.M. een prooi der golven geworden. Het schip, dat 8 December uit New-York vertrok met bestemming Fort Liberté op Haïti, is Maandag ontploft, in brand gevlogen en gezonken, aldus blijkt, zo meldt Reuter, uit een bericht van de 10.180 metende Amerikaanse tankboot „Sparrows Point", dat door het ge meentelijk radio-station van Baltimore is opgevangen. De tankboot heeft de eerste machinist Helmers en zeven andere leden van de bemanning van de „Doros" opgepikt. De schip breukelingen werden in een reddingboot voor de kust van Florida aangetroffen op 25.41 Noorder] - en 74.14 Wester lengte. Een van de geredden had zware brandwonden opge lopen, die medische verzorging noodzakelijk maken. De R. T. C.-overeenkomst is heden met 226 tegen 62 stem men bij 31 onthoudingen door de voltallige zitting van 't K.N.I.P., het voorlopig republikeinse par lement geratificeerd. DB KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom- breedte bedraagt 10 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 20 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij d« administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Op de dertigste bondsjaarvergadering te Haarlem heeft, zoals ge meld, Ir. G. P. F. Roy acker 8, secretaris van de Landelijke Stichting voor de Landbouw te 's-Gravenhage een zeer uitvoerige en inte ressante uiteenzetting gegeven omtrent een aantal actuele proble men in de landbouw. In grote lijnen besprak hij de historische groei der vak- en standsorganisaties en bracht hierbij in het bij zonder hulde aan de nagedachtenis van Mgr. Dr. POELS, die van deze groei een waar levenswerk had gemaakt! Spr. betoogde, dat de positie der Katholieken nimmer bevredigend kan zijn zonder krachtige vak- en standsorganisaties, die onmisbaar zijn voor een bloeiend katholiek sociaal leven. Het katholiek collectief han delen in de principiële maatschappelijke organisaties kan een ombuiging van de mentaliteit bij andersdenkenden ten gevolge hebben. Momenteel is weer een nieuwe evolu tie gaande, waarbij onze katholieke or ganisaties een leidende rol zullen gaan sipelen. En wel t.a.v. de PBO. In de stich ting voor de Landbouw zal in het kader van de nieuwe organisatie bij de komen de nieuwe economische orde de mede werking der zes zitting hebbende orga ■nisaties noodzakelijk zijn. De Stichting voor de Landbouw is in deze nieuwe maat schappelijke orde een onmisbaar element geworden. In katholieke kring zijn veie bezwaren naar voren gekomen tegen de samenwerking in de Stichting, doch de geschiedenis heeft bewezen, dat geschei den acties tot minder succes leiden. De Stichting behandelt als regel problemen, die allen raken in dezelfde mate en de samenwerking mag alleen maar betrek king hebben op het werk naar buiten, doch het materiële domein moet ook het werkterrein van de standsorganisaties biijven. Spr. behandelde voorts enkele proble men i.v.m de Stichting nd. de beloning Van de agrarische arbeid, en wel t.a.v. die in het overige bedrijfsleven. De minister van Landbouw heeft hiervoor een klei ne studiecommissie o. 1. v. Dr. Bèr in het leven geroepen. Volgens het oordeel van Dr. Bèr zal de bevolking in I960 met 25 tot 35 pet. zijn gestegen zonder dat daar een voldoende voedselaanwas tegenover kan worden geplaatst, zocla' de mensen zich meer zullen moeten gaan ■toeleggen op het gebruik van plantaar dig voedsel. Spr. acht het een merk waardig verschijnsel, dat de regeringen prijsregelend gaan optreden en zowel de regering als de producenten tevreden zijn met een gemiddeld prijspeil, ter wijl de koopkracht van de landbouwer) de bevolking slechts 75 pet. bedraagt van die der niet-agrariërs. Spr. is het eens met prof. de Vries, dat het de hoog ste tijd wordt, dat zowel volkeren als regeringen gaan inzien, dat het belo- ningsvraagstuk vam de 300 millioen boe ren en hun gezinnen, die de wereldt telt, wordt herzien. De invoer naast de uitvoercijfers be droegen in 1948 voor de landbouw respectievelijk 1229 tegenover 1292 mil lioen gulden, dus toen wist de land bouw het volk te voeden met een overschot aan exportguldens. In 1949 la gen die cijfers resp. 1206 tegenover 1650 ^oor" deflndustrie lagen deze cijfers voor 1948 op 1769 en 1588 millioen, voor 1949 op 4100 en 1880 millioen. De toege voegde waarde bedroeg voor de in dustrie over 1948-1949 2439 millioen bij pen totaal van 450 millioen, terwijl de landbouw 1990 had weten toe te voegen. Minister Mansholt verklaarde on langs dat 't aandeel van de agrariërs in de Nederlandse export thans reeds meer dan 45 pet. bedraagt. Na het wegvallen van de Marshall-hulp zal dit kunnen stij gen tot 55 pet. Hieruit blijkt dus vol doende, wek een verantwoordelijkheid de landbouw te dragen heeft. Nederland verkeert thans in een zeei moeilijke en gevaarlijke situatie, aldus spr. We zullen die door harder werken en soberder leven onder de- knie moeten zien te krijgen. Ir. Royackers constateerde dat de landbouw met een zekere reserve staa' tegenover de huidige landbouwpolitiek, waarbij speciaal het niveau der prijzen en de vaststelling daarvan van overwe gende betekenis zijn. De landbouwsector ligt momenteel beneden het peil van wa hetzelfde bedrag als dat van de landar beider- De regering dient te bevorderen, dat het nationale product op de eerste plaats ook in de nationale productie wordt, op genomen tegen redelijke prijzen Ze moe' er de Nederlandse consument aan wen nen te eten tegen de prijs, die het pro duct op kostprijzenberekening iiu een maal moet maken. Dit geldt met name voor tarwe. broodrogge, melk en vlees. Subsidies aan de consument gegeven zijn in beginsel fout. Vooral omdat men ei voor de consument de werkelijke ver houdingen mee verdoezelt. De regering kan voorts de Landbouw steunen bh het doen van investeringen. Deze zaak is niet alleen belangrijk voor de industrie; de betekenis van de agra rische export thans en de ons door mi nister Mansholt voorgehouden taak voo' de toekomst schrijven voor, dat de re gering in dit opzicht 't de Landbouw mo gelijk maakt zijn kostprijs te verlagen door het doen van investeringen, hetzij in de bedrijven, hetzij in de verwer kingsinstallaties. De regering voere eten gezonde grond- politiek. zodat de permanente bedrei ging van ons grondareaa, die slechts aanvaardbaar is uit hoofde van de be volkingsuitbreiding, niet nodéloos ver scherpt wordt, door de eisen, die van andere zijde gesteld worden op grond van belangen, die stellig secundair zijn in verhouding tot de landsbelangen- Na de zeer interessante voordracht ontstond een uitvoerige gedachtenwis- seling, waarbij de inleider gelegenheid vond, om nog diverse kwesties iets uit voeriger te bezien- Hij wees er o a op. dat we in Nederland na de bevrijding een periode hebben gekregen van sterke mechanisatie in de landbouw, en dat he zaak is. nu de Nederlandse bevolking zo sterk in aantal toeneemt, te zorgen dat er ook voor iedereen een passend in zijn verwachtingen t.a.v. het opbren gen van een behoorlijke hoeveelheid ka pitaal voor de komende industrialisatie en van het feit, dat ons land absoluut met de beschikking heeft over een vol doende aantal geschoolde arbeiders, in staat een opbouw van precisie-nijver- heid te bemannen. Het loonniveau moet steeds goed afgestemd zijn op de omge ving van de werkers en in het algemeen moet toch wel geconstateerd worden, da'- de industrie haar welstand uitsluitend heeft kunnen verhogen op kosten van ie Landbouw. Door het opvoeren der be- drijfsbekwaamheid en het leveren van prima producten zal ons volk de wereld markten voor zich moeten openstoten, doch in geen geval op kosten van de Landbouw (Applaus). Is èr wel voldoende eten voor de we reldbevolking in de toekomst? Het is de oude kwestie, aldus de in leider, wie ree»3s Malthus zoveel jaren terug verontrustte en ze blijft nog even acuut als toentertijd. Thans evenwel is het zover gekomen, dat men de Wereld- voedselraad, de F. A. O. heeft ingescha keld bij het wereld-voedselverdelingspro ces. Door de stichting van de F- A. O komen we een stap nader in de goede en steeds gewenste richting. Immers er zijn nog mogelijkheden genoeg in deze wereld aanwezig, indien de gezamenlijk beoefende deugd der r.aastenlifede bij ie diverse volkeren slechts de leidende fi guren ertoe in staat zal willen stellen. (Applaus). ™eiLie levensonderhoud gevonden kan worden. t-pr- toonde ich uitermate gereserveerd noemen, zowel in ons land als daarbui ten- Hierop vatte spreker zijn betoog samen in uitvoerige conclusies waarvan we ontlenen: De arbeid van de land- en tuinbouw- arbeiders alsmede die van de medewer kende boer en tuinder moet beloond worden in dezelfde orde van grootte als in Nederland geldend is voor arbeiders, die wat prestatie en geschooldheid be treft met de landarbeiders vergelijkbaar zijn. De prijsstellingen voor producten, waarvoor garanties in absolute en be trekkelijke zin gelden (melk, varkens vlees. suikerbieten, koolzaad) dienen te geschieden op basis der kostprijsbereke ningen van het LEI. Hiervan kunnen we geen afstand doen. dit temeer niet, >m- dat hiermede bereikt wordt, dat de be loning van de arbeid van de boer op het kleine bedrijf tot haar recht komt, want de medewerkende boer verdien1 thans een uurloon van niet meer dan De "verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Matige tot krachtige en langs de kust wellicht tot stormachtig aan wakkerende wind tussen Zuid- Oost en Zuid-West. Geleidelijk toenemende bewolking met later plaatselijk enige regen; in het Oosten van het land mogelijk voorafgegaan door enige sneeuw Ongeveer dezelfde of iets -hogere temperatuur dan vandaag. Donderdag 15 December: Zon op 8.51 uur. zon onder 16.28 uur, maan op 2.59 uur, maan onder 13.40 uur. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft dr. H. M. Hirschfeld zich op verzoek van de regering hereid verklaard het ambt van Hoge Com missaris in Indonesië met ingang van de souvereiniteitsoverdraclit te aanvaarden. Het ligt in de bedoeling, dat dr. Hirschfeld deze functie slechts betrekkelijk korte tijd zal bekleden, mede in verhand met de opvatting der regeling, dat dr. Hirschfeld niet lang in zijn huidige functie kan gemist worden. Sinds 1947 is dr. Hirschfeld regerings commissaris in algemene dienst (ministe rie van Buitenlandse Zaken), belast met de algemene leiding van het plan-Mars hall in Nederland. Hij is buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur. Dr. Hirschfeld was lid van de Nederlandse delegatie op de economische financiële wereldconferentie 1933. voorzitter van de Nederlandse onderhandelingsdelegatie bij de conferentie der Oslo-staten van 1937— 1938 lid van het „comité Economique" van' de volkenbond 1933—1940. gedele geerde van Nederland bij de behandeling van het Duitse vraagstuk door de verte genwoordigers van de ministers van bui tenlandse zaken der vier grote mogend heden in Januari 1947, voorzitter van de Nederlandse delegatie bij de economische conferentie voor Europa in 1947, bene vens voorzitter der Ned. delegatie bij het Europese Herstel Programma (Juli 1947), gedelegeerde bij de conferentie inzake het plan-Marshall, Benelux en de confe rentie van de zestien landen te Parijs in Maart 1948. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon. Landmacht: Gesneuveld 2 December 1949: serg. H. Lyppens uit Terneuzen. Kon. Ned. Ind. Leger: Gesneuveld 5 Augustus 1949, na vermissing op 4 Augustus 1949: Soend. sold. 2e kl. inf. Oip; sold. 1 kl- inf- H- Keygers. Gesneuveld 9 November 1949: cjoond ®old. 2e kl. inf. Adjoe; sold. 9e kl inf F. Soekias. 2er 'iveld 15 November 1949: Chta"ÏÏd 2e kl. inf. Song Kiem SiAU.en afkomstig uit Indonesië. Volgens de New Yorkse „Tabloid Daily Compass", heeft veldmaarschalk Montgomery op prive-besprekingen tij dens zijn onlangs aan New York ge bracht bezoek voorgesteld, in de ko mende twee jaren „enkele divisies' in Duitsland op te richten. Montgomery, voorzitter van het ver dedigingscomité van de W. Europese Unie, zou hebben aangevoerd, dat de Duitsers nimmer tevreden zouden zijn met een verdeeld Duitsland van beperkte souvereiniteit, zelfs met :net een herstel de industrie en ruime dollarhulp, en dat degenen, die hen onder de nodige con trole van wapens zouden voorzien, hen aan hun zijde zouden hebben wanneer het tot oorlog zou komen. Daarom moest het Westen Duitsland herbewapenen, of schoon niet geheel. Een luchtmacht zou de Duitsers onthouden moeten worden, aldus meende de veldmaarschalk. „Daar deze stappen tijd vergen, dient onmiddellijk te worden begonnen met de voorbereiding van de openbare mening hierop", aldus zou Montgomery volgens het blad hebben gezegd. „Daarbij zouden de Russen, als het besluit om Duitsland opnieuw te be wapenen heden zou worden bekend ge maakt, onmiddellijk moeten toeslaan. Daar op het ogenblik aan de Russen weinig weerstand kan worden geboden, zou een dergelijke ontwikkeling zeer netelig rijn". Volgens het blad zou Montgomery Zijn toehoorders hebben gezegd: ,,het zou er lelijk uitzien, als mijn woorden In de pers kwamen". Het Tweede-Kamerlid de heer Stapel kamp (A.R.) heeft aan de minister van Landbouw schriftelijk de volgende vra gen gesteld: 1. Is het juist, zoals is bekend ge maakt. dat de aangekondigde verlaging van de suikerprijs om „technische rede nen" geen voortgang zal vinden? 2. Wil.de minister by bevestiging var, deze vraag mededelen waar die „tecn- nische redenen" in bestaan? 3 Moet uit de bedoelde bekendmaking worden opgemaakt, dat de regering maatregelen in uitzicht stelt zonder zich vooraf te hebber, vergewist of deze tech nisch uitvoerbaar zijn? Gistermiddag is i*1 West-Java, ongeveer 40 K.M. ten Zuidwesten van Bandung, een vliegtuig van d€ militaire luchtvaar van het type P-51 neergestort. De be stuurder, die allee*1 in het toestel zat, werd gedood. Onidat de familie nog mpest worden gewaarschuwd, kon zijn naam nog niet worden gepubliceerd. Omtrent de oorzaak van het ongeluk is niets bekend. Een DC 3 toestel van de Capital Air- Lines, dat door een dikke mist zijn weg zocht naar het vliegveld van Washington, is in de Potomac-rivier gestort, waardoor ten minste een van de 23 personen, die zich aan boord be vonden, gedood werd. Reddingsboten van leger en marine heb ben zich naar de plaats van de ramp gespoed, teneinde te trachten overleven den uit de rivier te halen. Verschillende overlevenden verkeren in ernstige toe stand. De eerste en tweede piloot zitten op gesloten in de ondergelopen cockpit en men heeft duikers laten aanrukken om te trachten hen er uit te halen. Aan boord van het toestel bevonden zich voor het merendeel leden van het leger en de marine. Het was op weg var. Memphis (Tennessee) naar Washington. Op de gebouwen der Russisch-orthodoxe kerk te Jeruzalem is met officiële plech tigheid de rode vlag der Sovjet-Unie met hamer en sikkel gehesen. Alle eigendom men der kerk zijn tegelijkertijd tot sovjet- bezit verklaard. De Russen zijn dus nu ook het H. Land binnengerukt. Pater Heenan, hoofd der algemene mis sie in Engeland, verklaarde in een toe spraak te Liverpool, dat in vele streken van Engeland meer dan 50 pet. der katho lieken hun Zondagsplicht niet vervult, terwijl 40 pet., der Britse bevolking geen geloof meer bezit. In Zwitserland is een sterke ontwrich ting van huwelijks- en gezinsleven waar neembaar. Volgens statistieken der ver schillende landen bezet Zwitserland de vierde plaats wat echtscheidingen betreft, terwijl Genève en Zürich alle andere ste den van de wereld in dit opzicht overtref fen. In Zürich staat tegenover vier huwe lijken één echtscheiding. Het kwaad woe kert onder alle klassen, zodat sociale fac toren niet alleen de reden van dit kwaad kunnen zijn. Het huwelijk wordt be schouwd louter als een commercieel- sexueel contract, dat men naar believen kan opzeggen. Als men drie berichten als bovenstaande binnen één half uur onder de ogen krijgt, grijpt men onwillekeurig naar zijn hoofd met de vraag: Zouden we de strijd maar niet staken? O. L. Heer zal echter zijn mensen wel weer kiezen en uitzenden en onder hen zal voorzeker pater Lombardi een der be kendste worden. Hij gaat spreken met het goedwillende deel der naties over de hernieuwing van de wereld in Christus. Men heeft daar over gisteravond uitvoerig kunnen lezen. In zijn „kruistocht der goedheid" zal de pater Jezuïet ook ons land bezoeken. Hij vindt ons volk open, met een brede blik en van verre vooruitstrevendheid. Met medewerking ook van het Nederlandse volk wil pater Lombardi een nieuw tijd perk in de geschiedenis inluiden: het tijd perk van Christus. Hij wenst daarmee te bereiken een op beuring van de wereld in hernieuwde aandacht voor het Evangelie. De Italiaanse pater zal ongetwijfeld volle zalen trekken. Doch dat is de minst sprekende factor. Volgelingen moet hij krijgen bij zjjn kruistocht gelijk weleer St. Franciscus, geestdriftige kruisvaarders der goedheid. Welk een titel op Uw bidplaatje, Kruis vaarder der goedheid. Overigens behoe ven we met daden niet te wachten tot de pater hier is gearriveerd. Begin vandaag nog mee te kruistochten tot opbeuring van gans de wereld. HENK VAN DER MAZE. De Russische minister van buiten landse zaken, Andrei Visjinsky, is giste ren aan boord van het Amerikaanse pas sagiersschip „America" in Le Havre aan gekomen op doorreis van Lake Success naar Moskou. Hij werd begroet door de Russische ambassadeur te Parijs en ver trok per auto naar de Franse hoofdstad. De correspondent van het blad „Fran ce Soir" heeft in de eetzaal van de „America" een onderhoud met Visjinsky gehad, terwijl deze zijn ontbijt van spek Het onder Amerikaans toezicht ver- schiinende blad „Tagesspiegel" schreef êteteren dat de Oost-Duitse premier, de ÜLmmnnist Otto Grotewohl, onder stren- ee bewaking in een Russisch militair zie kenhui ligt ZUn ziektegeval schijnt niet ernstig genoeg te zijn om de Russen alle vrees te ontnemen, dat m.i wei eens op eigen houtje het ziekenhuis zou kunnen verlaten. Volgens onbevestigde benchten besiaat Grotewohl's ziekte uit een combinatie van een hartaandoening en,®e, n_ instorting ten gevolge van de lange on enigheid met zijn eerste waarne veteraan-communist Walter Ulbricht. G tewohl zou gekant zijn tegen de „r uitbreiding van de communistische „volks politie". Daarbij heeft hij zich, verschil lende malen verzet tegen een te strenge --. .j, ZaiUel controle van Moskou. Er zijn kringen,' ihoviwj die menen dat Grotewohl slechts ziekte voorwendt' als verontschuldiging om af to trfifipn De Kerstrede, die de minister-president op „Heilig-Abend" 24 December voor de rode radio-zender te Berlijn zou uitspre ken, werd inmiddels reeds van het pro gramma geschrapt. In Berlijn doet net gerucht de ronde, dat Grotewohl een po ging tot zelfmoord zou hebben onderno men. Hiervan is evenwel tot nu toe geen bevestiging gekomen. De Sovjet-Russische ambassadeur m Nederland. V. A. Valkov, is van zijn functie ontheven en zal ergens anders werkzaam worden, aldus maakt Radio Moskou bekend. Tot nieuwe ambassadeur te 's-Gravenhage is benoemd Grigory Een woordvoerder van het departe ment van economische zaken van de West-Duitse bondsrepubliek te Frankfort heeft verklaard, dat de communistische Chinese regering een belangrijke bestel ling spoorrails heeft gedaan bij de staal fabrieken van het Rühr-gebied. De woordvoerder zeide, dat de Ame rikaanse autoriteiten tegen de aanvaar ding van de bestelling hun veto hebben uitgebracht „niettegenstaande het grote belang er van voor d« Duitse in- duitrle". In enige Londensc electrische cen trales hebben de arbeiders gisteren we gens een geschil over loonsverhoging he werk neergelegd, tengevolge waar van Londen grotendeels zonder elec trische stroom kwam te zitten. De sta king begon gisteren, toen 400 arbeiders van de Brimsdown-centrale in Noord- Londen, zonder georganiseerd overleg, het werk neerlegden en gisteravond had de staking zich uitgebreid tot vier cen trales. De stakingsleiders en de voor mannen van de centrales uit de gehele stad kwamen gisteren bijeen, om te be slissen, of de nog niet stakende arbei ders van de centrales ook aan de sta king zouden deelnemen. Zulks om te protesteren tegen het feit, dat de rege ring troepen had aangewezen om het werk in de stopgezette centrales te ver richten Een reddingboot met 6 andere schip- Vijf vliegtuigen zijn ingeschakeld bij breukelingen is gesignaleerd, doch nog ^mp* die de „Doros" niet gevonden, heeft getroffen nadere berichten mel- In totaal bevonden zich ca. 24 man aan den. dat het schip 500 K.M. ten Oosten in totaai oe Miami is gezonken ls onbekend boord, voor een deel Nederlanders, ter- Dqi,os-- vvas jn 1939 gebouwd. wijl het andere gedeelte uit Curacao af- Het is nog niet bekend, waarmede net komatlg was, schip geladen was. De gevolgen van de staking werden al spoedig merkbaar door het uitvallen der straatverlichting in sommige districten en het niet meer werken van de verkeers- verlichting tengevolge waarvan er ver traging in het verkeer ontstond. In fa brieken kwam het werk grotendeels stil te liggen wegens gebrek aan stroom. De trolleybus-diensten moesten worden ge staakt. In enige ziekenhuizen werd de noodcentrale ingeschakeld om licht te hebben op de operatiezalen. Lord Citrine, directeur van de genatio naliseerde electriciteitsbedrijven, ver klaarde dat men overal waar een tekort is. militairen zal gebruiken. Premier Attlee bracht een bezoek aan de koning in Buckingham Palace, hetgeen aan de mogelijkheid deed denken dat een koninklijke verklaring noodzakelijk om de noodtoestand in te stellen, zoals in het afgelopen voorjaar bij de havenstaking was gebeurd zou worden afgekondigd. Daar de Londense centrales ook een groot deel van de stroom voor het na tionale net leveren, zullen de gevolgen van de staking waarschijnlijk door het gehele land gevoeld worden. Vakverenigingsleiders en leden van de directie van de electriciteitsbedrijven hebben gisteren de gehele dag vergaderd om de crisis te bespreken. Aan het eind publiceerden ze een gezamenlijke ver klaring, waarin zij de stakers opriepen weer aan het werk te gaan. „Wij begrijpen niet, wat de arbeiders wensen te bereiken met deze actie, die onwettig is en in strijd met de geest van de overeenkomsten, zoals die namens hen door de vakverenigingen zijn aangegaan. en eieren nuttigde. De correspondent sneed een groot aantal onderwerpen aan. waarop Visjinsky bondige commentaren gaf. Over de zitting der Ver. Naties: „Ik ben woedend! Geen der genomen beslui ten bevredigt mij". Over de Duitse herbewapening: ,.wy wensen tot geen prijs een herbewapening van Duitsland. Het zijn de Westelijke landen, die Duitsland voor oorlogsdoel einden herbewapenen. Rusland wenst bo ven alles de vrede". Toen de naam der Chinese communis tenleider Mao Tse Toeng werd genoemd, verscheen een brede glimlach op Visjins- ky's gelaat. „In China gaan de zaken goed", zei hij. „Wjj zyn er zeker van dat het China van Mao Tse Toeng door iedereen zal worden erkend. Zy zullen wel moeten! En de regering verdient het. Tsjang Kal Sjek kan zyn gueriila-benden niet lang meer aanvoeren". Over het beweerde „verzetten van bergen" met behulp van atoom-energie: zei hij: „Het staat vast, dat de atoom bom gebruikt kan worden voor nuttige wijzigingen in de economische geogra- phie, waardoor onvruchtbare gebieden tot leven kunnen worden gebracht". (Van onze correspondent) Toen mevr. F. te Twijzelerheide gisteren even een pan met kokende melk naast zich op de grond zette om de deksel weer po de kachel te doen, viel haar twee-jarig zoontje Hessel in de kokende melk. Overladen met brandwonden werd de arme kleine onmiddellijk naar het ziekenhuis te Leeuwarden overgebracht. Het slachtoffertje overleed echter kort na aankomst. Eind vorige week werd in een tuin van een villa te Bergen, op Zoom door een tuinman een doodshoofd opgegraven Toen de tuinman het van het zand ont deed kwam juist een agent van politie voorbij. Deze stelde zijn superieuren van het geval in kennis en het gerechtelijk apparaat werd daarna in werking gesteld om te pogen vast te stellen of het hier het hoofd van een Duitser of een En gelsman of mogelijk van een slachtoffer van een moordaanslag betrof. Men tastte echter aan slle kanten in het duister. Maar toch werd het geval opgehelderd en kwam men tot een snelle en al"4r- minst verwachte ontknoping. Want toen de zoon des huizes telefonisch van de vondst werd verwittigd, opperde deze de mogelykheid dat men nog wel een twee de schedel zou vinden. Hij wist zich nog goed te herinneren dat hij in zijn jeugd met een vriendje „Indiaantje" had ge speeld, ieder gewapend met een doods kop en dat ze beide doodskoppen, niet wetende wat ze er verder mee zouden moeten doen. in de tuin hadden begra ven. De doodshoofden hadden de jongelui eertijds gevonden in de Schelde ter hoog te van 't verdronken land van Reimers- waal. waar wel meer dergelijke vondsten zijn gedaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1