Kosten van levensonderhoud De zaak van ex-burgemeester Visser voor de rechter Grote belangstelling voor Verkeers en Waterstaatsvraagstukken ADIO Hoesten DAMPO-PASTILLESj De fout zit in de limousines PAGINA 3 Geef gedelegeerden kopzorgen V ervoerscoördinatie SNOEKBAARS NAAR ZWEDEN EN POLEN Op 15 October nog weinig schommeling VERVAARLIJKE OPLOSSING rechtvaardigen: „Deze actie Is nodig, want dit zijn onnutte monden, wij heb ben het in Duitsland ook gedaan". Tot vier uur in de morgen duurde het afvoe ren van de meer dan 1000 zieken en krankzinnigen. Dr. Speyer vertelt maca bere bijzonderheden over het in de auto's jagen van volslagen krankzinnigen, die zonder verpleging, volkomen redeloos waren. In nachtgewaad,1 ja soms naakt, werden zij in de wagens geladen. Aus der Fünten zegt voor dat transport niet ver antwoordelijk te zijn. „Ik dacht dat jul lie Duitsers zoveel van verantwoordelijk heid wisten", zegt generaal van der Bent. Maar de Duitser blijft het antwoord schuldig. „Had hij het anders., kunnen doen", vraagt de president. „Hij had het helemaal niet mogen doen", zegt dr. Speyer. Radicale oplossing Toen de volgende dag de familieleden der verpleegden naar het lot van hun bloedverwanten informeerden, luidde het antwoord van de Duitse telefonist: „Die zijn i® de hemel" aldus deelde dr. Querido nog mede. De textielhandelaar Pront vertelde, dat hij als gevangene in Auschwitz meege holpen heeft bij het uitladen van de be woners van het Joodse krankzinnigen gesticht „Het Apeldoornse Bos". „Bij het openen der wagons sloeg de stank ons te gemoet. Allen werden onmiddellijk naar het crematorium doorgezonden." Mevrouw Stenger, die vervolgens als getuige verscheen, vertelde, dat Aus der Fünten, toen zij voor haar Joodse schoon ouders kwam pleiten, gezegd heeft: „Heel Europa moet „ontjood" worden". Toen ze echter 150 karaat industriediamant op ta fel legde, kwamen de schoonouders nog dezelfde dag vrij. Mevrouw Stig, die bij de Duitser kwam pleiten voor een Joodse kennis, vertelde, dat de verdachte haar had toegevoegd: „Ze gaan allemaal weg. oud en jong. U gelooft toch niet, dat we hier gekomen zijn voor een gedeeltelijke oplossing van het Jodenvraagtuk?" Verscheidene getui gen gaven vervolgens een rede wapr, die Aus der Fünten in Westerbork zou heb ben gehouden voor de gemengd-gehuw den. Hij zou hun de keuze gegeven heb ben tussen sterilisatie of deportatie naar Polen en hij zou er aan toegevoegd heb ben: „Je weet wat dat laatste betekent". gesteld en over welk bedrag hij heeft be schikt; 2e. dat hij in Maart 1948 in Zürich ten kantore van de Schweizerische Kredit- anstalt een bedrag van 50.000 Zwitserse francs heeft opgenomen, voor welk be drag hij door F. A. Bonte bij de S.K.A was gecrediteerd; 3e. dat hij eveneens in Maart 1948 te Zürich heeft beschikt over 10.000 Zwit- serse francs door zonder vergunning van de Nederlandsche Bank o.m. van dat geld 1000 Amerikaanse dollars te kopei. en deze dollars tezamen met 4000 Zwitserse francs te deponeren op een of meer bij de S.K.A. geopende rekeningen; 4e. dat hij in Maart 1948 op Schiphol tezamen met drs. W. Bos uit Zwitserland een bedrag van 9000 en een bedrag van 5000 Amerikaanse dollars in. het vrije verkeer in Nederland heeft ingevoerd zonder de daarvoor vereiste vergunning Als getuigen waren gedagvaard drs. W. Bos te Den Haag, E. J. H. Volkmaars te Amsterdam, D. Ch. Lente te Den Haag, A. Ch. H. van Rietschoten te Amsterdam en mevr. E. H. BosKreiken te Den Haag. Heden kwam voor de Haagse politie rechter voor Economische Zaken in be handeling de zaak van de ex-burgemees ter van Den Haag, mr. W. A. J. Visser, wegens overtreding van het Deviezenbe- sluit. De heer Visser waren de volgende overtredingen ten laète gelegd: le. dat hij zonder vergunning van de Nederlandsche Bank omstreeks Augustus 1947 in Pontresina in Zwitserland een bedrag van 2500 Zwitserse francs heeft geïncasseerd, welk geld hem door drs. W. Bos was overgemaakt en ter beschikking .mbilUA William Sheridan is taxi-chauffeur in het New-Yorkse Brooklyn. Maar hij be studeert ook de wereldpolitiek. En hij is bekend onder zijn klanten om de wijze lessen, die hij uitdeelt onder het rijden. Laatst heeft hij verteld, wat er mis was met de U.N.O.: „De fout zit 'm in die limousines. Ik bedoel die grote, lange, lage, zwarte, dure limousines, waarin de gedelegeerden rond rijden. Als ik het voor het zeggen had, zouden die mooie afgevaardigden met de onder grondse reizen, schouder aan schouder met de rest van ons. Ja, en ook op de spitsuren, allemaal op elkaar geplakt als haringen in een ton. Op die manier zou er wat van die deftige nonsens uit ze worden geperst. Als een man in z'n dooie eentje op de achterbank van een limousine zit, ver beeldt hij zich, dat hij heel wat is. Hij vindt, dat hij groot moet denken, zo groot, dat hij heel spoedig niets meer denkt. Maar zet zo'n vent eens midden in de drukte van een spitsuur. Pers hem in een ondergrondse midden tussen de jongens, die er zich kopzorgen over maken, hoe ze de kruidenier moeten betalen. Hoe zouden zijn lange, bloemrijke redevoerin gen dan gaan klinken? Misschien zouden die gedelegeerden als gewone mensen gaan denken, als ze als gewone mensen leefden. En dan zouden we minder herrie krijgen en meer vrede". (Zitting van Dinsdag 13 December) De vraagstukken van Verkeer en Wa terstaat bleken de bijzondere belangstel ling te hebben van de Tweede Kamer. Bij de aanvang der debatten over de be groting van minister Spitzen's departe ment stonden niet minder dan 16 spre kers ingeschreven. Voordat deze lange sprekerstrits zijn wensen en grieven kon uiten, moesten echter eerst nog de be grotingen van het Zuiderzeefonds en van het Staatsvissershavenbedrjjf te IJmuiden worden afgehandeld. Ten aanzien van de uitgifte van gron den in de Noord-Oostpolder verklaarde minister Spitzen tegenover de uit de Ka mer gemaakte opmerkingen, dat de plan nen voor uitgifte in 1950 wel degelijk pas sen in het destijds door de Staten Gene raal goedgekeurde uitgifte-plan 1947. Evenwel vormen de voor 1950 geprojec teerde uitgiften geen evenredig deel van het plan-1947. Het accent is thans meer gelegd op de grote bedrijven, maar het ligt in de bedoeling de achterstand in de uitgifte van kleinere bedrijven in de ko mende jaren in te halen. Plechtig verze kerde de bewindsman, dat hij zal trach ten zo nauw mogelijk aan te sluiten aan het uitgifte-plan 1947 en dat hij, wan neer belangrijke wijzigingen noodzakelijk zullen zijn, dit tijdstip aan de Kamer zal meedelen. Bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat werden tal van vraagstukken aangesneden. De. heer Lucas (KVP) bepleitte coör dinatie van het vervoer en vroeg op grond van een economisch-geografische analyse van ons land een geordend plan te ontwerpen voor land-, lucht- en water wegen en verkeersmiddelen. Op het punt van coördinatie werd hij o.m. bijgevallen door de heer Zegering Hadders (VVD) kleed was. Maar later ook uit de andere paviljoens waar de patiënten te bed la gen. Dr. Querido heeft drie uur met Aus der Fünten rondgewandeld, hij heeft van het vervoer weinig gezien. De Duitser controleerde of alles wel weg was. „Het stinkt hier", had hij in een lege barak gezegd. „Deze mensen verkeren in doods angst", had dr. Querido tegengeworpen. Aus der Fünten had zich toen willen De visserij op snoekbaars in het IJssel- meer is lonender geworden doordat de prijzen meer dan verdubbeld zijn. Men schrijft dit ook voor een deel toe aan het feit, dat er de laatste weken veel snoek baars geëxporteerd wordt. Zo verzendt een firma uit Stavoren heel wat snoek baars naar Zweden, terwijl een expadi- teur uit Woudrichem een contract afsloot met Polen voor de levering van 500.000 kg, snoekbaars. Een functionaris van het West-Duitse ministerie voor vluchtelingen heeft me degedeeld, dat meer dan 40.000 Duitsers dienst doen in het Franse vreemdelingen legioen 25000 van hen zijn in Indo-China gestationneerd- Van de 40.000 Duitsers heeft 98 pet. zich na de oorlog bij het legioen aangesloten. Bij. de niet-voedingsmiddelen was de verhoging van de abonnements-gelden van radio-distributie van belang. Dit had tot gevolg, dat het indexcijfer voor de ove rige groepen in beide reeksen met 1 punt steeg. De indexcijfers voor de groepen kle ding, en woninginrichting en huisraad vertoonden voorts nog enkele kleine ver anderingen, die weinig invloed uitoefen den. Index-cijfers van het gezinsverbruik (,1938-'39 100). Voor de berekening is het prijsverloop gevolgd in de gemeenten Groningen, En schede, Eindhoven, Tilburg, Dongen en Heerlen. Volgens huishoudrekeningen April 1948 —Maart 1949, gezinnen met inkomens van 40—50 per week. 19 4 9 15 15 15 Aug. Sept. Oct. Totaal 198 197 197 Voedingsmiddelen 237 235 233 Kleding 309 309 310 Schoeisel 344 356 356 Reiniging 325 325 325 Woninginr en huisr. 302 3UZ 300 Ov. groepen incl. huur 151 151 152 Huur 10° 100 WO n ^-x'2

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2