Sukarno spreekt Nederland moed in Soberheid bij staatsuitgaven Weerb: richt I Oz Tegen Aus der Fünten doodstraf geëist Wrak van de „Doros" ontdekt Romp dreef brandend op de oceaan Hoofdstad weer gedeeltelijk in het donker Goede KANSEN bij het ambacht Beroep op de onderwijsmannen Spaarpotten zijn vrij! K Alleen haat tegen het kolonialisme Stakingseinde nabij DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Grondwet der R.I.S. ondertekend NDER DE Massa-moordenaar en kwelgeest van groot formaat S.D. in Oost-Duitse republiek Nog vijf overlevenden gevonden Storing in stroomvoorziening Verstand niet alleen bij „boord"-werkers O U P E r V.J Doodstraf voor Kostof Sympathiek gebaar van min. Lieftinck 71ste JAARGANG DONDERDAG 15 DECEMBER 1949 No. 21108 MINISTER LIEFTINCK DRINGT AAN OP VERMIJDING VAN SUPPLETOIRE BEGROTINGEN WISSELENDE BEWOLKING Ml wm-'M. J Met hehulp van een kleine hoot worden de slachtoffers van de ont ploffing op de „Doros" aan land gebracht. Deze radiografisch-over- gebrachte foto toont het overbrengen uit een vliegboot van de Amerikaanse Kustwacht. Vergelijking met Boeren oorlog V lees geworden potlood Meer licht te Londen De H. Vader in gebed voor het schilderij van de H. Maagd, dat door St. Lucas zou zijn geschilderd. Rond Zijne Heiligheid ziet men de duizenden gelovigen, die het schilderij in processie naar de St. Pieter brachten. Gisterenavond werd gemeld, dat een vliegtuig van de Ameri kaanse kustwacht het brandende wrak van het Nederlandse m.s. „Doros", dat Maandagmiddag bij de Baliamas-eilanden door een ontploffing werd getroffen; heeft ontdekt ten Oosten van Miami in de Amerikaanse staat Florida. De piloot verklaarde echter geen enkele overlevende in de huurt van de *scheepsromp te hebben opgemerkt. De opleidingsmogelijkheden AMOR IN DE PASTORIE "N IJSKLOMP VAN ZES POND SLOEG DOOR DAK DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 10 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 20 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. „Wij hebben de Nederlanders nooit gehaat, wat wij haatten, was het Neder landse kolonialisme, zoals wij elk kolo nialisme haten", aldus president Su karno in een radioredevoering van anderhalf uur gericht tot de Nederlan ders, de Indo-Europeanen en het K.N.I.L. en uitgesproken voor Radio- Ojogja, welke uitzending door de radio te Batavia werd gerelayeerd. „Wat wy wilden is een vriendschappelijke ver houding tussen de Nederlanders en de Indonesiërs in een onafhankelijk Indo nesië". President Sukarno begon zijn rede met te zeggen, dat hij had gehoord van onge rustheid onder de Nederlandse groepen in Indonesië over de komende weken. „Laat U zeide hij niet meeslepen door ongecontroleerde geruchten". Na te hebben verwezen naar de resul taten van de R.T.C. ten aanzien van het staatsburgerschap, naar het manifest van November 1945 met betrekking tot de teruggave van ondernemingen waarbij wordt verwacht, dat door de ondernemers rekening zal worden gehouden met de be langen der arbeiders en naar de be paling in de op de Ronde-Tafelconferentie bereikte overeenkomst, dat geschikte Indonesische krachten in de leiding en de staf zullen worden geplaatst, zeide Su karno, dat tegen niet-staatsburgers geen discriminatie zal worden toegepast. Nocfy de Nederlanders, die ons vroeger hebben bestreden, nóch degenen onder hen, die ons steeds vriendschappelijk gezind zijn r»:weest, willen wij het Indonesische staatsburgerschap opdringen. De verzekering van de veiligheid is een der voornaamste plichten van de nationale regering, zeide president Su karno, die op de Nederlanders een be roep deed om rustig en onbevreesd te blijven en om vertrouwen te hebben in de maatregelen van de nationale rege ring. De T.N.I., zeide hij, heeft bewezen, dit vertrouwen waard te zijn en het is de plicht van de T.N.I. om niet vijandig te staan tegenover wie ook en om ieders eigendommen te beschermen. Zich in het bijzonder richtend tot de Indo-Europeanen zeide de president: Indonesië is Uw vaderland. Tot het K.N.I.L. richtte hij een bood schap waarin o.a. wordt gezegd, dat voor degenen, die daartoe behoren, gelegenheid bestaat om toe te treden tot het Indone sische leger om mede te werken aan de verdediging van het eigen vaderland en de eigen vlag. Sukarno zeide, ieders inner lijke moeilijkheden te beseffen. Elk keer punt in de geschiedenis eist geestkracht en thans is er een keerpunt gekomen. De RIS. zal Uw belangen en die van Uw familie behartigen. Als ge dienst wilt ne men, zal het leger van de R.I.S. U met open armen ontvangen en zo niet, dan zullen Uw rechten worden geëerbiedigd. „Op Woensdag 14 Dec. verklaren wü. vertegenwoordigers der regeringen van de republiek Indonesië en de deelsta ten in B. F. O.-verband, in vergadering bijeen in het gebouw Pegangsaan Oost 56, te Batavia, dat de regeringen van de republiek Indonesië en de deelsta ten, na bestudering en overweging van het ontwerp voor een voorlopige grondwet, inhoudende de constitutie voor de R. I. S., dat aanvaard is door de delegaties van de republiek Indone sië en de deelstaten te Scheveningen. op Zaterdag 29 October, accoord te gaan met het ontwerp van de voorlopi ge grondwet". Aldus gedeeltelijk de tekst van het do cument, dat Woensdagavond in het pand Pegangsaan Oost 56, waar president Su karno in 1945 de onafhankelijkheid pro clameerde, ondertekend werd door 16 vertegenwoordigers van de republiek en de Bijeenkomst. Federaal Overleg De acte werd opgemaakt in 20 exem plaren, welke zullen worden aangeboden aan de ondertekenende regeringen, de Nederlandse regering, de pre-federale regering, aan de regering der RIS en aar de UNCI. Elk jaar moet er een begin worden ge maakt met de opstelling van de begro ting. In verband daarmede geeft de mi nister van Financiën enige richtlijnen en vraagt aan zijn collega's speciaal te let ten op het zo laag mogelijk houden van allerlei uitgaven bij de indiening van de voorstellen en de gegeven tijdslimites niet te overschrijden. Dit gebeurt elk jaar omstreeks Februari. Naar aanleiding van de devaluatie heeft de minister thans nog eens met nadruk aan zijn collega's de moeilijk- De verwachting van heden, tot morgenavond luidt: Matige en in de kuststreken aan- vankelijk nog krachtige wind uit j Westelijke richtingen. Zwaar be- wolkt met opklaringen en enkele buien. Voornamelijk in de Noord- Westelijke helft van het land iets zachter. Vrijdag 16 December: Zon op 5 8.42 uur; zon onder 16.29 uur; maan op 4-29 uur, maan onder 13 56 uur. heden voorgelegd, die hierdoor worden teweeg gebracht. Voor het komende begrotingsjaar heeft hij speciaal gevraagd te voorkomen, dat suppletoire begrotingen moeten worden ingediend. „Het mag waar zijn, dat deze suppletoire aanvragen onder de gegeven omstandigheden onvermijdelijk zijn en ik heb dan ook niet nagelaten om, wan neer de gelegenheid zich daartoe voor deed, deze onvermijdelijkheid aan te to nen; aan de ernst van het feit op zich zelf, doet zulks niets af", aldus de mi nister. De in een begroting opgenomen bedragen zijn absolute maxima, maar daartegenover staat, dat er naar moet worden gestreefd om de werkelijke uit gaven zoveel mogelijk beneden die maxi ma te houden, eventueel door uitstel van bepaalde uitgaven tot een volgend jaar. Daarbij wijst hij ook op zijn mededelin gen in de Tweede Kamer, in de verga dering van 10 November: consequenties der R.T.C., devaluatie en belastingherzie ning. Ook al liggen er reeds moeilijke ja ren achter ons, toch moet geen enkel jaar na de oorlog tegemoet worden gezien onder zodanige ongunstige ont wikkelingsmogelijkheden met betrek king tot ons budget, ais het jaar 1950. Voor de miiiioenen-nota 1950 behoeft niet te worden gerekend op meeval lers door achterstallige belastingop brengsten, aldus de circulaire van mi nister Lieftinck. - L' 'va 'W i Kwart voor zeven was het gister avond, toen in de rechtzaal van het Bijzonder Gerechtshof i„ Amsterdam onder doodse stilte van de publieke tri bune, de procureur-fiscaal, mr. J. Be- sier, na een half uur durend vlijmscherp requisitoir, tegen de voormalige sous chef van de Zentralstelle fur jüdische Auswanderung in Amsterdam, de Duit ser Aus der Fünten, die juist die dag zijn veertigste verjaardag vierde, de hoogste straf eiste, n.l. de doodstraf. Voordien had mr. Besier gezegd er van overtuigd te zijn, dat Aus dé^Funten, evenals zijn medewerkers, precies wist, welk lot de joden te wachten stond. „De ze Joden, mijnheer de president, waren mensen, zoals U en ik en zeker niet een minderwaardig soort levende wezens, dat men straffeloos kan vertrappen. Ik zie deze man niet anders als een massa moordenaar, een kwelgeest van groot for maat. Hij was de practische, feitelijke en dagelijkse leider van de Zentralstelle, die het mogelijk heeft gemaakt, dat de Duitse anti-Jocdse maatregelen ten uitvoer kon den worden gelegd. Ik zie hem als één der voornaamste organisatoren en lei ders van de razzia's." Zijn optreden bij de ontruiming van het Apeldoornse ge sticht noemde de proc-fisc zo onmense lijk en afgrijselijk, dat het letterlijk me» onder woorden te brengen was. „Ik ge loof wel te mogen zeggen, dat deze .wee procesdagen hebben uitgewezen, dat Aus der Fünten de dood van tienduizenden Joden op zijn geweten heeft. Toen de president de verdachte vroeg, of hij wilde toegeven zich te hebben schuldig gemaakt aan oorlogsmisdaden, repliceerde deze: ,,Ook in de Iransvaal- oorlog waren duizenden en duizenden in kampen opgesloten." Pres.: „Dat was een militair-strategi sche maatregel." Verd.: „Dat waren onze maatregelen ook." Pres.: „Gelooft U werkelijk, dat al die onschuldige Joden, de vrouwen en de kinderen, die U dagelijks in Amsterdam hebt kunnen zien rondlopen, een militair gevaar vormden?" Verd.: „Mij is steeds voorgehouden, dat de Joden een gevaar in de rug van de Duitsers waren, niet zozeer als gewapen de macht, maar wel als spionnen." Van de vraag van de raadsheer of dit ook betrekking had op de krankzinnigen 'u het Apeldoornse gesticht, maakte Aus der Fünten zich af door te zeggen dat de ontruiming zou zijn geschied op last van de Nederlandse gezondheidsautoriteiten, "ie de voedselorganisatie in Nederland zouden willen ontlasten, j x?s'i "^ls dat 20 zou ziJn .dan zouden de Nederlanders schoften zijn, maar er is gs®11.1ïie5s» die dat gelooft en ik denk zelfs met, dat U dat zelf gelooft." Na het requisitoir kwam de verdediger aan het woord. In zijn pleidooi schilderde mr. Mathuyzen verdachte als „van vlees geworden potlood, een fantasieloos mens met een stel hersenen als een kaartsys teem. „Ais men tegen deze man gezegd had, dat de schoorsteenvegers en de groente boeren in Europa een gevaar voor de Duitse oorlogvoering opleverden dan had deze man zonder twijfel het vuur uit zijn schoenen geiopen om Europa van dit soort verderfelijke mensen te verlossen. Mr. Mathuyzen had in verdachte iets menselijks ontdekt. Toen hij op een dag in de gevangenis met hem het dossier wil de doornemen, had Aus der Fünten ge zegd: „Het heeft toch geen zin!" Hieruit concludeerde hij, dat al het overstelpend leed, dat Aus der Fünten uit het dossier tegemoet sprong, hem voor het eerst in zijn leven heeft doen beseffen, wat hij had gedaan. Dat was het menselijke in deze Duitser! Aus der Fünten zag na dit pleidooi af van het laatste woord. De president bepaalde de uitspraak op 27 December a.s. Nadat vakbondleiders en afgevaardig den van dc 3000 stakende arbeiders in de Londense electriciteitscentrale giste ren de hele dag hebben onderhandeld, werd des avonds naar men meent met algemene stemmen besloten, dat de arbeiders zullen worden aange spoord het werk direct te hervatten. Gisteravond was er slechts een gedeel- 'elijke toevoer van electriciteit. doch de I.chten in Londen bleven, anders dan de dag tevoor, aan, nu aangenomen moent worden dat het einde van de staking nabij was. Intussen hebben vele Londense zieken huizen onder het uitvallen van de electrische-stroomvoorziening geleden. In sommige gevallen moesten de operatie- kamers met zaklantaarns en kaarsen worden verlicht, terwijl in een ander zie kenhuis de zuurstof door middel van handpompen in IJzeren longen werd ge perst om twee patiënten in het leven te houden Volgens het voorbeeld der „S.D"., de „Sicherheits-Dlenst" van Himmler, zijn de rode autoriteiten in de „Vrije Duitse Re publiek" thans bezig een nieuwe veilig heidsdienst op te richten, die de naam krijgt: „S.S.D.-" ofwel „Staats-Sicher- heits-Dienst". Het nieuwe politie-apparaat zal precies volgens'dezelfde methoden werken als de Sovjet-Russische „N.K.V.D.". De leiders van de „Landeskriminalamter" der vijf landen van de vroegere Sovjet-Russische zóne, die het ambt bekleden van fgd.- directeuren van politie, hebben reeds op dracht ontvangen „betrouwbare" ambte- naren voor de „S.S.D." ter beschikking te stellen. mmimmm Volgens opgave van de directie van de K. N. S. M. te Amsterdam heeft de tanker Sparrow Point" uit een op zee drijvende sloep de volgende 8 opvaren den van het m-s. „Doros" aan boord opgenomen: R. Helmers, eerste machi nist en enige Nederlander. E. Amzand, kajuitbediende, Curasao, L- Imanbaks, bediende in algemene dienst, Curasao. B. A. Dickenson, matroos, Curacao, E, N. Rol, olieman Curasao M. M. Beau mont, licht matroos. Curasao. E. R. M. Balai olieman. Curasao, Butterfield, Cu rasao. Op Balai na, die ernstige brand wonden heeft opgelopen, verkeren, vol gens de directie der K N. S- M.. alia geredden in goede welstand. De be manning bestond uit 26 koppen, van wie 10 Nederlanders en 16 opvarenden uit' West-Indië en Zuid-Amerika. Het schip, dat met meel en stukgoederen geladen was. voer op de lijn New YorkHaïti van de New York-West Indië-dienst. De acht overlevenden zijn gisteren door een vliegtuig van de kustwacht te Miami aan land gebracht. Het zoeken naar de zestien vermiste opvarenden duurt nog voort- Het waren acht dood-moede mannen, die besmeurd en vuil, voet aan land zetten. Ze hadden vele uren in de red dingboot doorgebracht^ alvorens ze dooi de „Sparrow Point" waren opgepikt. Een van hen moest per brancard ver voerd worden; de man had vermoede lijk brandende olie over het lichaam gekregen. De anderen konden allen lo pen. maar ze zijn toch naar een van de ziekenhuizen vervoerd om te bekomen van de •doorstane gebeurtenissen De eerste-machinist Helmers, zeide, dat alle andere officieren om het leven waren gekomen. Verder wilde hij aan de verslaggevers niets van zijn ervarin gen vertellen. De steward Edward Amzand ver klaarde, dat zich Maandagochtend te ongeveer elf uur een hevige ontplof fing voordeed. De oorzaak hiervan kon hij niet vertellen. „Ik geloof, da' de explosie midscheeps gebeurde", zo vertelde hij, „maar in enkele secon den stond het hele schip in vuur en vlam. Ik rende naar een reddingboot en hielp bij het uitzetten- Velen sprongen te water en wij hebben ei enkelen opgepikt. De kok zat alleen in een reddingboot en wij zaten met dertien man in eenzelfde scheepje. Daarom stapte een aantal van ons over in de boot van de kok en dat is h°' laatste wat wij van hen gezien heb ben". Een der andere geredden vertelde nog, dat ze in de nacht, toen ze in de reddingboot op de golven rondzwalkten, dicht in de nabijheid kwamen van een schip- Al hun pogingen om de aandacht te trekken van de opvarenden van deze boot. waren echter tevergeefs geweest. Nog steeds is niet met zekerheid be kend hoeveel opvarenden van de „Do ros" onmiddellijk na de ontploffing om het leven zijn gekomen.» Het schijnt wel vast te staan, dat de kapitein onder de slachtoffers geteld moet worden. Sommige berichten spreken van zes ver misten, andere menen, dat acht per sonen in de andere reddingboot zijn gestapt. De opsporing naar de vermisten wordt nog steeds met alle kracht voortgezet en de directie van de K. N. S- M. heeft haar vertegenwoordi gers te New-York gemachtigd vlieg tuigen te huren, cm daarmee nasporin gen te doen op plaatsen, waar de vlieg tuigen van de Amerikaanse kustwacht niet zouden komen. Vanochtend ontvingen wij het bericht, dat het Amerikaanse schip „Williams- (Van onze Amsterdamse redactie). Ongeveer heel Amsterdam-Zuid en ook een deei van het Westen van de hoofd stad zat gistermiddag en -avond zon der licht en electriciteit. omdat 's mid dags omstreeks één uur een hoofdrail- schakelaar in het onderstation Karper- weg doorbrandde, waardoor een 50.009 volt-voedingskabel uitviel. Ook het on derstation op het Jacob Obrechtplein, dat zijn stroom toegevoerd krijgt van het defecte station, kon geen electrici teit meer leveren. Tegen half elf was de storing voor een groot deel opgehe ven- Slechts in enige verspreide delen van Zuid heerste toen nog duisternis. Het G E B. toog na de verbreking in de stroomvoorziening onmiddellijk met man en macht aan het werk om door (Van onze Utrechtse redacteur). Het ambacht telt in Nederland min stens 156.000 bedrijven met 420.000 ar beidskrachten en een jaaromzet van 2 milliard gulden. Van de uit 3Vz millioen pesonen be staande beroepsbevolking is ongeveer één procent in het ambacht, dat in acht bedrijfstakken te onderscheiden is, werk zaam. Zowel in het belang van het am bacht zelf, maar niet minder in dat van de industrie, welke voor een deel op het ambacht leunt, moeten hiertoe meer vak mensen aangetrokken worden, terwijl de opleidingsmogelijkheden dienen te wor den uitgebreid. Wanneer men de tijds duur, dat iemand werkzaam is, rekent op 40 jaar, zijn er jaarlijks voor een nor male vervanging ongeveer 10.000 perso nen nodig. Van de beroepsbevolkingsaan was van 40.000 mensen gaat ongeveer 60 pet, in ambacht en industrie, waarvan rond 18.000 een ambacht kiezen. Het is nodig, dat 70 tot 80 pet. ofwel 12.600 lie den geschoold worden. De werkelijkheid is echter, dat per jaar slechts ongeveer 2000 leerlingen bij ambacht en industrie te werk worden ge steld, zodat van een ontstellend 'oicort kan worden gesproken, dat spoedig moet aangevuld worden, wil het ambacht in stand blijven en de geschiktheid hiervoor opgevoerd. Het is dan ook begrijpelijk, dat de Commissie vakopleiding van de Hoofd groep Ambacht, alvorens haar studie in zake de bestaande mogelijkheden en ver dere uitbreiding tot vakopleiding te vol tooien, aanstonds is begonnen met een intensieve propaganda om bij de jeugd liefde tot het ambacht in haar verschil lende vormen op te wekken. Daarvoor appelleert zij allereerst bij de 10.000 hoofdonderwijzers, die er in ons land zjjn en door de ouders gewoonlijk als hun adviseurs beschouwd worden, wanneer het erom gaat een „baantje" voor hun jongen te kiezen. De bekende strijd tussen het witte boordje en de overall is weer hevig op gelaaid, waarbij nu toch eindelijk eens het besef moet gaan doordringen, dat dit laatste kledingstuk de mens allerminst ontsiert. Tijd wordt het ook om het mis verstand uit de weg te ruimen, dat men om de nodige examens voor het ambacht te doen niet evenzeer intelligent zou moeten zijn en dat het nog altijd beter is een goed vakman te zijn dan een middel matig kantoorbediende. In een prettige verteltrant weet het aardige groene boekje, dat de Commissie aan de hoofden der scholen gezonden heeft daarover te vertellen. Snec'aa! wendt de Commiss'e zich tot de gedemobiliseerden. Omtrent her- en reidingsklas, omscholing van deze jongens bestaan al reeds enige regelingen, doch bij het am bacht is er de moeilijkheid van een lange opleidingstijd, waarvoor een vergoeding gegeven zou moeten worden. Verder stelt men zich ten doel bestu dering en bevordering van de periodieke nascholing van reeds gevestigde patroons en volleerde werknemers. Voor zover die overheid zich met de vakopleiding voor het ambacht inlaat, kennen wjj een vergaande Nijverheids- wet en een Vestigingswet Kleinbedrijf, waarbij de patroonsopleiding, wat het aantal examinandi en geslaagden betreft, nog de beste figuur slaat. Verder is er een loonregeling .waarbij het loon aan bepaalde diploma's gekoppeld wordt, het geen in de practijk echter nog te weinig gebeurt. Overeenkomstig het Zwitsers systeem zou men deze vorm van oplei ding verplichtend willen doen stellei alsook het opnemen in de verschillende collectieve arbeidsovereenkomsten. Het aantal leerlingen in ambacht en industrie bedraagt thans 15 tot 16 duizend Daarbij moet wel in aanmerking geno men worden, dat niet alle ambachtsbe- ürijven wegens een te geringe outillage in staat zijn leerlingen op te nemen. Het ambaehtsonderwijs. dat gewoonlijk aan deze opleiding in de-practijk vooraf gaat. zou meer aantrekkelijk en toegankelijk gemaakt moeten worden, waarbij de Commissie o.a. denkt aan een voorbe- omschakelinig de storing zo spoedig mo gelijk op te heffen. De mannen hadden echter wel heel erg pech, want tijdens het repareren viel ook de reserve-voe ding van het onderstation door een nieuw defect uit. De tram ondervond van de storing geen hinder, daar zij stroom be trekt van andere electrische stations Van de telefoon kon men om dezelfde reden eveneens gebruik maken In de radio-studio's te Hilversum merkte men heel weinig van het euvel. Bij een van de twee zenders floepten even de lichten uit, het noodvoorzie- r.ingsapparaat behoefde echter niet in be drijf gesteld te worden, daar enige secon den later weer alles normaal was. De luisteraars hoorden slechts een licht ge knetter uit hun luidsprekers komen. Volgens ir. Vos. een der directeuren van het hoofdstedelijk G.E.B., is het ver ouderde materiaal, dat om vernieuwing schreeuwt, tegen de zware overbelasting van de donkere dagen voor Kerstmis niet meer bestand. De juiste oorzaak van het defect is echter nog niet gevonden. Tot de gebruikers van electrische heet- waterreservoirs in Zuid en West, richtte de directie een dringende oproep om deze apparaten uit te schakelen door de hoofdschakelaar van „in" op „uit" te draaien. Door de storing schakelen deze op de dag in en hierdoor zou overbelas ting ontstaan, die nieuwe storingen ten gevolge zou kunnen hebben. Dat de emancipatie van de vrouw ver gaat, bewijst wel hetgeen een vriend van ons beweerde dezer dagen ergens in Nederland beleefd te hebben. Het is volgens hem: de waarheid en niets dan de waarheid; dus niet iets a la „De Waarheid". Toen hij haar, die men vroeger als „Pastoorsmeid" pleegde aan te duiden, dankte voor haar bemiddeling om Pas toor te spreken te krijgen en de in vloed ten deze van die functionarissen is zeer groot antwoordde zij zonder blikken en blozen: „Heeft u misschien een sigaret voor mij? Ik ben er dol op en mijn doosje is leegHet spreekt van zelf, dat mijn vriend wel een beetje erg vreemd opkeek zo iets alsof men water ziet branden doch hij heeft als vrij gezel niet zoveel verstand van vrouwen en meende, dat hij zich achterlijk zou betonen, wanneer hij weigerde. Hij vroeg eerst nog, of zij misschien een „shaggie" wilde draaien, maar zij had liever een aangeklede Virginia. „Of dat niet gek was?" informeerde onze vriend en wij moesten toegeven, dat het ook ons wel een beetje ongewoon voorkwam. Waar moet dat heen? verklaarde hij, bedenkelijk het bebrilde hoofd schud dend, waarop wij hem gerust stel den met de opmerking, dat hij zich als vrijgezel daarover allerminst bezorgd behoefde te maken. Trouwens, roken is de dames hoe men er ook over moge denken bij geen enkel verbod ver boden. „Ja, maar" zo klaagde onze vriend „uit de aard van mijn werkkring kom ik nog al veel in kloosters en het zou mij toch te duur worden, als ik straks waar is de grens b.v. een hele Zus- ters-communiteit zou moeten laten op steken. Wat een veronderstelling! Alsof onze goede Zusters niets anders te doen heb ben dan sigaretten te draaienDe strenge kloosterregels laten haar mis schien wel eens een zware pijp roken figuurlijk gesproken doch sigaret tenTaboe natuurlijk. Die vrijgezel len kunnen er wat van maken! De Zusters hebben wel Fifty-Fifty. maar dan van het merk „Bid en werk". Wij hebben onze vriend als trouw ka meraad erop gewezen, dat de „hulpen" van de Pastoor geen „Zusters" zijn en dat hij wanneer het vrijgezel-zijn hem lief is, hij maar niet te veel aan de pas- tories moet komen. Want er is ook ,,amor in de pastorie-keuken". ANALYST. burg" de nog vermiste reddingboot van 5e „Doros" Woensdag te omstreeks half twaaJ (plaatselijke tijd) heeft aangetrof fen op ongeveer 50 km ten Noorden van San Salvador, dat is iets ten Zuiden van de plek, waar de „Doros" verongelukte. Aan boord van de reddingboot bevonden zioh 5 overlevenden. Hun namen zouden zijn: Ch. Durham. A. Skippi, Th. Williams. L. Pastel en F. Misiek. Zij deelden hun redders mede, dat de zesde inzittende van de boot, de ko-Jj Bruyn van Rosenburg, was overleden en in zee begraven. (Van onze correspondent). Gisteren hadden de bewoners van het pand Willebrorduslaan 60 te Waalre een merkwaardige beleve nis. Zij hoorden plotseling een ge raas en vonden in een der kamers een ijsklomp, die door het dak van hun woning was geslagen en die na de val een afmeting had van cm3 bij een gewicht van ruim zes pond. Daar omstreeks de tijd van de val straaljagers over de gemeen te vlogen, stelde men zich in ver binding met het vliegveld Welschap, waar men echter van mening was, dat ijsafzetting van genoemde af metingen tot het onmogelijke be hoort. Het vliegveld heeft het K. N. M. I. te De Bilt geraadpleegd, dbch hier Jion men zonder meer geen uitsluitsel geven. Het Bulgaarse opperste «erechtsbol heeft gisteren Traicho Kostof, de vroe gere vice-premier van Bulgarije, we gens verraad ter dood veroordeeld. Tot levenslange gevangenisstraf wer den veroordeeld Ivan Stephanof. oud minister van Financiën, Nikolas Paviof, oud-minister van wederopbouw en drie andere gevallen communistische groot heden. Tsonioe Tsontsjef, oud-gouverneur zan de Nationale Bank Blagoi Hadzipanzof, voormalig ambassaderaad van Joegosla vië te Sofia, en Boris Kristof, vroeger handelsraad te Moskou, zijn tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De twee laatste beklaagden kregen ge vangenisstraffen van resp. 12 en 8 jaar. Er bestaat geen beroep tegen dc von nissen. die geveld werden door een ge rechtshof bestaande uit drie rech'ers en vier juryleden, door het Bulgaarse par lement gekozen. Het weekblad „Glas en Keramiek", uitgave van de Vakgroep ..Groothandel in Glas Porcelein en Aardewerk", heef! zich enkele weken geleden tot de Natio nale Spaarraad gewend terzake het feit, dat spaarpotten, die niet alleen als ge bruiksvoorwerp. maar ook als siervoor werp dienst kunnen doen, onderhevig zijn aan 14 pet. weeldebelasting. De Vakgroep wijdde in haar blad hieraan een artikeltje, dat tot de volgende con clusie kwam: „De spaaractie is echter vooral ge richt op onze jeugd. Zou kleine Jan óf Piet 't niet leuker vinden de van ooms en tantes gekregen duppies in een mooie spaarpot te bewaren dan in een oud Buisman-blikje? Maar op een mooie spaarpot zit 15 pet. weeldebe lasting. Zou sparen dan tóch weelde ziin?" Tot ons genoegen kunnen wij melden, aldus meldt nu „De Spaarpot", dat de minister van Financiën de bezwaren van de Nationale Spaarraad en van de Vak groep billijk bevonden heeft. Door het Ministerie van Financiën is de volgende brief gericht aan heren Directeuren van 's Rijks Belastingen en Domeinen: „Ik "deel u mede, dat ik goedkeur, dat het verhoogde tarief van omzetbe lasting van vijftien percent geen toe passing vindt ten aanzien van spaar potten, zulks mede om practische redenen ongeacht vorm en uitvoe ring van genoemde voorwerpen". Voorwaar een fraai gebaar van de be heerder onzer financiën. We zijn alleen benieuwd naar de handigheid van de fa brikanten van glas. en zilverwerken- We hebben zo het vermoeden, dat er bin nenkort heel wat voorwerpen „ongeacht vorm en uitvoering" in de etalages zulien orijken met het bijschrift „ook als spaar pot te gebruiken".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1