yieerberichtl zuid-westelijke wind I Verhoging met 5pCtv minimum 2.- Opvoering van de kinderbijslag Zorgen voor het debiele kind Kind mag nooit de dupe worden Op de dag der OVERDRACHT Slecht verkeer kost millioenen Goede wegen dringend nodig voor industrialisatie Vacantiespreiding in 1950 op de Tribune O.-Duitsland in politieke kinderschoenen Acht vermisten nog niet terecht Vrije handel in Amerikaantjes Rotterdamse Lloyd schakelt vlieg tuigen in DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Elastische subsidiepolitiek Staking werd succes in m Proeven met gestichts- en gezinsleven Twee vrije dagen in Indonesië Verdeling in drie sectoren Schitterende recepties waren weer best Twee explosies in de Doros 71ste JAARGANG VRIJDAG 16 DECEMBER 1949 No. 21109" De Vftrbondsraad van de Ned. Katholieke Arbeidersbeweging (K. A. B.) heeft zich Donderdag de gehele dag bezig gehouden met het vraagstuk van de lonen en prijzen. Aan het einde der bijeenkomst werd een resolutie aangenomen, waarin het een eis van sociale rechtvaardigheid en voor de handhaving van orde en rust noodzakelijk acht dat de volgende maatregelen per 1 Januari 1950 verplicht worden voorgeschreven: 1. dat in bestaande C. A. O.'s en loonregelingen een clausule wordt opgenomen, waarin de uitbetaling van een indivi duele 5 pet. loonsverhoging verplicht wordt voorgeschreven met een minimum van 2.per week voor de volwasse nen, alsmede voor alle gehuwde en daarmee gelijk te stellen werknemers 2. dat voor gevallen, waarin geen C. A. O. of loonregeling bestaat, deze 5 pet. met een minimum van 2.moet worden uitgekeerd boven het rechtens geldende loon inkomen, provisies en dergelijke en officieel goedgekeurde toeslagen aan de volwassen en alsmede aan alle gehuwden en daarmee gelijk te stellen gehuwde werknemers; 3. dat de jeugdlonen van het 18e jaar af worden aangepast aan de nieuwe loonbedragen voor volwassen werknemers; 4. dat de kinderbijslag van het eerste kind af equivalent aan de loonsverhoging verhoogd moet worden; 5. dat de uitkeringen krachtens pensioenregelingen, sociale bijstandsregelingen, de uitkeringen krachtens de invalidi teitswet» de noodregeling ouderdomsvoorziening alsmede de lonen van de D.U.W. eveneens met 5 procent worden verhoogd 6. dat de loongrens voor de sociale verzekeringswetten wordt verhoogd van 3750.tot 4500.per jaar. Conflict bij Stichting van de Arbeid Jongste besprekingen Overal in Indonesië worden thans de Nederlandse patrouille-gebieden, soms bij gehele regentschappen tegelijk, aan de T. N. 1. overgedragen. Bij de kleine voorposten maakt men van de overdracht een kleine plechtigheid. De overdracht van een post, Bojolali in Midden-Java. Een drukbezochte provinciale bijeenkomst te Dordrecht DE POSITIE DER AMBTENAREN Verbetering der wegen rendabel „FEEST '-LES: „U IS NIET MEER VAN KLASSE" In principe besloten handel tussen ingezetenen weer open te stellen BIJ EMIGRATIE NAAR AUSTRALIË Van deze kruisjes zijn in de Oos tenrijkse stad Linz door vluchte lingen uit Oost-Europa 30 millioen stuks vervaardigd. Ze zullen bij de aanvang van het Heilig Jaar door de Paus speciaal gezegend worden en ter beschikking van de Rome pelgrims worden gesteld. DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 10 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 20 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Naar het oordeel van de Verbondsraad zou het van wijs beleid getuigen, indien de regering door middel van een elasti sche subsidie-politiek de prijzen binnen beperkte grenzen zou weten te houden, waardoor enerzijds een voor de export ongunstige sterke stijging van het Ned. kostenniveau wordt voorkomen en ander zijds de sociale rust bevorderd. De K.A.B. is van oordeel, dat een verdere loonsver hoging noorzakelij-k is zodra een verdere in onderling overleg vast te stellen prijs stijging is geconstateerd. Hoewel dé gedane voorstellen met mogen worden gezien als loonpolitieke maatregelen, daar zij allereerst een sane rend en prijs-oompenserend effect beogen, meent de Verbondsraad er nog uitdruk kelijk op te moeten wijzen, dat de overi gens gewenste differentiatie tussen onge schoolden, geoefenden en geschoolden niet mag worden verwezenlijkt ten koste van het sociaal-minimum der laagst-be- taalden. De Verbondsraad van de Ned. Katho lieke Arbeidersbeweging acht vorenge noemde maatregelen zowel voor de gun- stige beïnvloeding van de betalingsbalans, alsook voor de toekomstige werkgelegen heid van belang, doordat daarmede het noodzakelijke evenwicht tussen productie en verbruik, import en export op een zo hoog mogelijk niveau kan worden ver kregen en anderzijds de mogelijkheid wordt geschapen het volume der investe ringen te vermeerderen. Voorts acht de Verbondsraad het niet alleen redelijk, doch zelfs een eis van sociale en verdelende rechtvaardigheid, d.at ook de werknemers mede aandeel verkrijgen in de investeringen. Aan het vaststellen van deze resolutie is een uitvoerig debat vooraf gegaan. In de morgenuren gaf de voorzitter van de K.A.B., de heer A. C. de Bruijn een ver slag van het loonbeleid, dat de laatste maanden door het Verbondsbestuur was gevoerd. Begin September kwamen er voorstel len van de regering voor een nieuwe regeling van de huren en de belastingen, welke op i Januari zou moeten ingaan. De leiding der K.A.B. achtte het tijdstip De verwachting van heden, tot morgenavond luidt: Matige tot krachtige en later langs de Waddenkust en de kust van Noord-Holland harde Zuid- Westelijke wind. Half tot zwaar j bewolkt met af en toen enige regen of motregen. Vrij zacht voor de I tijd van het jaar Zaterdag 17 December zon op I 8.43 uur. zon onder 16.29 uur, maan j op 6.02 uur, maan onder 14-16 uur- van de indiening dezer voorstellen niet gunstig, daar nog niet bekend was, wat in Washington over de devaluatie zou worden besloten. Toen deze devaluatie kwam was de gehele toestand veranderd. De regering wachtte op voorstellen van de Stichting van de Arbeid. Crisis in de Stichting Uit de mededelingen van de Verbonds voorzitter valt op te maken, dat er een crisis in de Stichting van de Arbeid heeft gedreigd. De K.A.B.-leiding had laten weten, dat het arbeidende volk door zijn arbeid en zijn soberheid reeds zijn offers voor het land had gebracht. Dat was een fundamenteel oordeel, zei de heer De Bruijn en in de Stichting kon geen over eenstemming worden bereikt. De beteke nis van de Stichting dreigde te worden aangetast. Half November kon worden vastgesteld dat het reële loon tot aan de devaluatie al met 1.8 pet. was gedaald en dat de verdere daling, als gevolg van de deva luatie ongeveer 3.5 pet. zou bedragen. De K.A.B. gaf op 14 November twee mogelijkheden: ofwel de lonen moesten direct met vijf pet. per uur worden ver hoogd, ofwel er moest 'n loonsverhoging komen van 10 cent per uur, maar dar, zouden de prijs-index-cjjfers met meer dan 18 Pd- moeten stijgen voor de K.A-b. een nieuw voorstel tot verdere loons verhoging zou doen. Ook het N.V.V. en het C.N.V. dienden hun voorstellen in. De besprekingen leid den tot een compromis met de voorstel len van het N.V.V. Afgesproken werd, dat zou worden stuurden de vakcentralen hun voorstel aan de regering. De loon- en prijscom missie was zeer ontdaan over de voor stellen en over het feit, dat zfj waren gepubliceerd. Met de regering had op 2 December een bespreking plaats, waar bij bleek, dat zij wel bereid was tot enige verhoging, maar bezwaren had tegen verhoging met tenminste 2.50- Bij de jongste besprekingen in de Stich ting van de Arbeid déden de vertegen woordigers van de Vakcentralen enige concessies. Zij verminderden het gevraag de minimum tot twee gulden per week. Voor de lonen der jeugdigen tot 17 jaar zou geen verhoging gelden. Van 18 jaar af zou drie percent worden gegeven tot de volwassen leeftijd. Gehuwden en kost winners zouden 5 percent krijgen. De loongrens voor de sociale verzekering-zou op 4500 worden gesteld. Bekend is, dat de werkgevers géén ver plichte verhoging der lonen met vijf per cent willen, maar slechts een algemene vergunning om de lonen maximaal rr^et 5 percent te verhogen. Zij willen wel de toepassing van deze vergunningen met klem aanbevelen. Zeventien sprekers voerden het woord over de mededelingen van de heer De Bruijn. De regeringsvertegenwoordigers heb ben zich afgevraagd, zei een der spre kers of het wel zedelijk verantwoord is de loonsverhoging voor te schrijven, als daar het gevolg van zpu kunnen zijn, dat sommige bedrijven zullen moeten sluiten. Zij noemden onder andere het hoepelbedrijf. Weten zij wel, zei deze spreker, dat in het hoepelbedrijf in totaaltwintig arbeiders werken, van wie de jongste 58 en de oudste 74 jaar is? En, zei deze spreker, als het zedelijk ver antwoord is de lonen van de arbeiders op een laag peil te houden, dan is het ook zedelijk verantwoord de winsten der on dernemers lager te stellen. Dit kan enkel betekenen, dat zij minder winstbelasting behoeven te betalen. Zeker zullen er bedrijven sneuvelen, want er zijn heel wat oorlogskindjes bij. Daarmee is echter een verplichte loonsverhoging niet ver oordeeld. Andere sprekers vielen hem bij. De beslissing van de regering, zei de Verbondsvoorzitter moet nu worden afgewacht. Het is te hopen, dat zij op korte termijn kan komen. K.A.B. stelt haar looneisen vast Volgens een officiële schatting heeft on geveer eenderde deel Van het millioen Italiaanse arbeiders in overheidsdienst gisteren gehoor gegeven aan de oproep van communistische en niet-communisti- sche vakverenigingen om het wérk 24 uur neer te leggen ter ondersteuning van de eis tot loonsverhoging. Ministeries en openbare gebouwen werden door een sterke politiemacht bewaakt. Er zijn nog geen incidenten gemeld. De senatoren van de christen-democra tische meerderheid hebben in de loop van de avond de eisen /an de ambtena ren ingewilligd en hechtten, tegen de wens van de minister van financiën in, hun goedkeuring aan een aanvullende loonsverhoging van 1,277 millioen lire 8.300.500). (Van onze speciale verslaggever) De Schouwburg „Kunstmin" te Dor drecht was gisterochtend gevuld door meer dan v'ifl'onderd deelnemers en deelneemsters aan de eerste Zuid-Hol landse Provinciedag, welke georgani seerd was door de verleden jaar opge richte Stichting Maatschappelijk Werk in Zuid-Holland. Afgevaardigden uit al le delen van de nrovincie waren op gekomen. om een aantal nroblemen van het maatschappeliik >/erk te horen be handelen en zelf te bespreken. De bijeenkomst werd geopend door mr. L. A. Kesper, commissaris van de Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, te vens voorzitter van de Stichting. Hij wees er op, daf reeds een halve eeuw geleden gesproken werd van het maatschappe lijk werk als iets bijna wetenschappelijks Het nationaal voorbereidingscomité te Batavia heeft de volgende bekend making uitgegeven: „Op de dag van de souvereiniteits- overdraoht zal de rechtsstaat der vrije en souvereine Repubjik Indonesia Seri kat geboren worden, die gebaseerd is op de erkenning van de Goddelijke Almacht, van humaniteit, nationaliteit nationaal besef, democratie en sociale rechtvaardigheid. De souvereine macht zal dan worden uitgeoefend door de Indonesische nationale regering in sa menwerking met de. volksvertegen woordiging en de senaat. In afwachting van verdere beslissin gen van de regering der R.I.S. worden alle burgerlijke ambtenaren onder wie ook de politie, die op het tijdstip van de souvereiniteitsoverdraoh.t werkzaam gevraagd een verhoging niet met 5 ct is hiT" de ^voorlopige federale regering per nar, maar met 5 jeen amtenaren van de organen en diensten minimum van 2.50. In de Stichting der R.i S. en bijjven als zodanig hun ver werd met de werkgevers echter geen I antwoordelijkheid uitoefenen. Burger overeenstemming bereikt. Daarom üjke ambtenaren onder wie de politie in diénst Van regeringen en besturen der deelgebieden, blijven hun verant woordelijkheden uitoefenen in de be trokken deelgebieden in overeenstem ming met de regeringen en besturen van die deelgebieden. Ieder is verplicht deze simbtenaren in de uitoefening van hun taak te erkennen. In een andere bekendmaking, die te gelijk met de eerste werd uitgegeven, zegt het nationaal voorbereidingscomi té: „Op de dag van de souvereiniteits. overdracht bevinden wij ons in een sfeer van vrijheid en souvereinitéit. Op dat moment houdt elke onzekerheid ten aanzien van de toekomstige status van ons vaderland op. is het verlangen van ons volk verwezenlijkt efi zijn de essentiële doelstellingen van onze strijd bereikt. Het is dan ook vanzelf sprekend, dat die grote dag wordt vast gesteld als vrije dag. evenals de daarop volgende dag". Alle instellingen. die noodzakelijk zijn voor de volkswelvaart, zoals be drijven ten behoeve van de verbindin gen over land, zee, door de lucht en via de radio. enz. moeten echter, zo wordt verder o.a- gezegd gewoon doorwerken. «•••••••••••••••••••••••••••••a»#»#. •••«••••••••••in (Van onze Utrechtse redacteur) „Er is een onmiskenbare o>. »en- komst tussen de betekenis van het ver keer voor ons maatschappelijk ievcn en die van de bloedcirculatie voor de mens. De bloedcirculatie kan alleen doelmatig tot stand komen, indien ca paciteit en ligging der bloedvaten vol doen aan de behoeften van het men selijk organisme- Evenzo kan alleen het verkeer zijn taak naar ochoren vervullen, indien capaciteit en opbouw van het verkeerswegennet (landwegen, spoorwegen, kanalen, luchthavens en zeehavens) zijn aangepast aan de no den van het maatschappelijk leven". dieze interessante vergelijking Rnri? U- Huiler van het Centraal nrh/in<U„V0?r de statistiek in zijn prae- /ist- crUte et.Nederlands Wegencongres, in Utrecht bijéén was en h i^nkoi^t wfrwerp vo°l" de studie bijeenkomst had gekozen „Het econo- Het Centraal Werkcomité Vacantie is reeds de vacantiespreiding voor 1950 aan het voorbereiden. Zo is dezer dagen aan alle gemeente- en schoolbesturen in de plaatsen boven 8.000 inwoners een circu laire gezonden, behelzende een sectoren indeling voor de scholen voor L. O., aan vang resp 15 Juli, 22 Juli en 29 Juli of lstcr Deze Indeling is door alle bereikbare instanties aanvaard en ondersteund. Op grond van deze instemming zijn de bouwvakken voornemens eveneens 3 sectoren bindend voor de betrokken be drijven aan te geven, hetgeen hierop neerkomt, dat deze vacanties zullen be ginnen voor de le, 2e en 3e sector op onderscheidenlijk 15 Juli, 22 Juli en 15 Augustus 1950 (dit laatste met het oog op de feestdag 15 Augustus Maria He melvaart). De vakraden voor textiel, metaal, confectie en klein-metaal heb ben toegezegd hun bedrijven te advise ren zich daarbij aan te sluiten. De campagne richt zich voorts tot de vacantiegangers zonder schoolgaande kin deren met het advies: neem zo moge lijk vacantie vóór half Juli of né Augustus. In 1949 kon nog „na half Augus. tus" worden geadviseerd, maar de resul taten in dit jaar tonen reeds een zodanige belasting, ook van de tweede helft van Augustus, dat een gelijk advies niet meer mogelijk is. misch belang voor ons land van de ver betering van het wegennet". Een goede aanleg van wegen is zeer belangrijk ook in verband met de gebie dende eis voor ons land van industriali satie, zoals de voorzitter, mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk, toelichtte- Zij zijn een absolute vereiste en de we- genpóiitiek kan bij uitstek dienstbaar gemaakt worden aan de spreiding van de industrialisatie- Dus niet alleen aan dacht schenken aan de primaire wegen, die naar de industrie-centra leiden, maar ook aan secundaire en tertiaire wegen. Dr. Kuiler wees erop. dat de auto, vergeleken met de spoorwegen en het schip, eigenlijk nog een nieuw verschijn sel is en het zich ontwikkelende wegen net zich steeds moet aanpassen bij het zich ook nog steeds evoluerende motor voertuig. Het economisch-geografisch onderzoek is nu zo ver gevorderd, dat men theo retisch een wegennet kan ODbouwen. waarin rijkswegen, provinciale wegen en die van gemeente en waterschap zijn ge coördineerd- Dit theoretische net ken aangepast worden aan het bestaande net, zodat men een idee van de lacunes krijgt. Prof. ir. T. H. van Wisselingh uit Delft accentueerde het grote nut van het ont sluiten van nieuwe gebieden en becij ferde de rentabiliteit van de primaire wegen. Zij geven ook een aanzienlijke besparing in de kosten van ongevallen, afgezien van het mensenleed, dat voor komen wordt. Als voorbeeld noemde spr. de nieuwe weg door de Haarlem mermeer van Amsterdam naar Sassen- heim. op welke weg nl. het aantal on gevallen in 1948 naar berekening onge veer 200 minder was dan wanneer al leen van de oude verbinding gebruik zou zijn gemaakt, hetgeen neerkomt op een besparing van rond 400-000. Ir. W. C- J. van Veelen, hoofdinge nieur van de Provinciale Waterstaat van Drenthe toonde de rentabiliteit aan van die verbetering der secundaire en ter tiaire wegen- Daar land- en tuinbouw ook steeds meer in de richting van mechanisatie gaan, was ir. A. W. v. d. Plassche ge vraagd om een prae-advies over de be tekenis van het wegennet voor de tuin bouw. Het komt hier vooral aan op een snel vervoer van kwetsbare producten, waarvoor de vrachtauto bijzonder ge schikt is, al is dit vervoer wel duurder, doch er staan andere grote voordelen tegenover. Er worden per jaar met de vrachtauto 1500 millioen kg tuinbouw producten vervoerd. Het interlocale wegennet voldoet op sommige punten niet aan de van tuinbouwzijde te stellen eisen en vooral verbetering van het weg dek is met betrekking tot de aanvoer van rfie producten van de bedrijven naar de veiling op vele plaatsen noodzakelijk- Het congres werd bijgewoond door ir. W. Harmsen, als vertegenwoordiger van de Minister van Waterstaat; gpnerasl- majoor Kok, inspecteur der Genie als vertegenwoordiger van de Minister van Oorlog en door de heer M. A. Reinalda, Commissaris der Koningin in de provin cie Utrecht. Heden ten dage is deze stelling juister dan ooit, nu het sociale en economische leven zoveel gecompliceerder geworden is. Op hen, die zich op dit terrein be geven, en dit geldt zowel voor de be- roepsmatigen als de vrijwilligers, rust een steeds zwaarder wordende taak. Mr. Kes per verwelkomde speciaal de burgemees ter van Dordrecht de heer J. Bleeker en verschil" nde Dordtse wethouders, die mede aanwezig waren en gaf vervolgens het woord aan Zuster Accursia. hoofd van de St. Lidwinaschool te Leiden, die een interessant betoog hield over „Het debiele kind ten plattelande". Zuster Accursia rangschikte het pro bleem van het debiele kind in het al gemeen onder de kinderbescherming, meer in het bijzonder onder dat der ver waarloosde jeugd, ofschoon lang niet alle debielen daartoe behoren. Naar schatting zijn er in ons land 30.000 debiele kinde ren, waarvan er ongeveer 20.000 op scho len en internaten van he B.L.O. gaan. De 30.000 vormen ongeveer l'A der schoolgaande jeugd. Zowel op het plat teland als in de steden vormen de debie len ofwel zwakzinnigen e.en probleem. In de tien grootste steden van Zuid-Hol land is het percentage in de laatste tijd van gemiddeld 1.9 tot 2.2 gestegen Het percentage is o.a. voor Den Haag 2.99, voor Rotterdam 2.1, voor Leiden 2.9, voor Delft 2.8. Zuid-Holland heeft 40 scholen, waarvan er 25 in de grote steden zijn (totaal Nederland 157). Het platteland komt er zeer slecht af. Een moeilijkheid is hier, dat de spreiding der zwakzinnigheid ongelijk is en óók het percentage (Didam 5.7). Zuster Accursia gaf een uitvoerige uit eenzetting van de behandeling'der zwak zinnigheid, hierbij opmerkend, dat voor het zwakzinnige kind hetieerverstand lang niet zo doorslaggevend is als het leefverstand, de bekwaamheid, om zich in het leven 'te redden. Deze is uiterst belangrijk, omdat de debielen het heel moeilijk hebben. Karakter, gevoel en wilssterktezijn in dit verband de be langrijkste hoedanigheden. De inleidster. wier vaak geestig betoog door de talrijke aanwezigen met de grootste belangstel ling werd gevolgd, bracht hierna enkele desiderata ten aanzien van het B.L.O. speciaal voor het platteland naar voren, om tenslotte een beroep te doen op on derwijzers, oudert en huisartsen, om het probleem van het debiele kind ernstig onder de ogen te zien en er vooral re kening mede te houden, dat het vol strekt niet imbieciel of idioot is, maar toch in zijn latere leven steeds steun moeit hebben, waarom nazorg dringend vereist is. Het kind altijd de dupe In de middagbijéenkomst sprak mej. M ter Marsch, secretaresse van de Chr. Ver. voor Zedenopbouw te Rotterdam over „De ongehuwde moeder en h ar kind." Ze gaf aan de hand van de des betreffende brochure van Pater Gorris een aantal aspecten van dit probleem en lichtte daarna het werk van haar vereni ging met tal van voorbeelden uit de prac- tijk toe, er op wijzend, dat uiteindelijk het kind toch altijd de dupe is en alles in het werk moet worden gesteld, om er de zorg van de moeder voor te be houden. Hierna weidde spr. uit over het vraagstuk van de adoptie, die door de betrokkenen veelal als een uitkomst wordt beschouwd, waar dit in werkelijk heid allerminst is, aangezien de kinde ren vaak in een niet passend milieu te recht komen en ook talrijke andere moei- l.jkheden zich voordoen. De bijeenkomst werd besloten met een lezing van de heer J. Ritsema van Eek, directeur van het Weeshuis der Hervorm, de Gemeente te Schiedam, die sprak over „Hoe kan de gestichtsverpleging het beste het gezinsleven benaderen?" Hij stelde voorop, dat het gezin altijd als opvoe dingscentrum voor het kind het ideaal is, hierbij uitgaande van het gemiddelde ge zin. Het gezin voldoet aan de fundamen tele opvoedingsverhoudingen, door de na tuurlijke band tussen ouders en kind, welke het veiligheidsbegrip als grond slag heeft. Het is de elementaire gemeen schap, waarin het kind volledig erkend wordt, in zijn rechten en zijn plichten. Na een uiteenzetting van de nadelen der gestichtverpleging kwam hij op de mid delen, die worden of unnen worden aan gewend, om tot verbetering te komen, hierbij speciaal de aandacht vestigend op het pogen, tot een soort familiegroe- pering te komen. In de gedachtenwisseling kwam haar voren, dat een dergelijke poging hier te lande in een Protestants gesticht als mis lukt moest worden beschouwd, maar daarentegen in enkele Katholieke goede resultaten heeft opgeleverd. Men kwam tot de conclusie, dat het nodig is, in deze te blijven experimenteren. De burgemeester van Dordrecht sprak een sluitingswoord, waarin hij het belang van een algemene samenwerking op het gebied van het maatschappelijk werk naar voren braeiht. 11 Lyngsaa, de linksbuiten van het ®een- se nationale voetbalelftal, is niet meer een van de jongsten, en het pleit voor zijn kwaliteiten, dat hij zich nochtans nog steeds als internationaal handhaaft en nog wel op een buitenplaats. J.l. Zon dag zijn de kwaliteiten ook wel gebleken. Maar niet alleen daarom is hij nog zeker van zijn plaats in de Deense ploeg ook omdat hij daarvan de „mascotte" is- Twaalf wedstrijden had Lyngsaa al met zijn nationaal elftal meegespeeld en de Denen hadden al die twaalf wedstrijden gewonnen. De wedstrijd tegen onze 60- jarig jubilerende K N.V-B. was zijn der tiende. Een ongelukswedstrijd? Welnee, was het uit Nederlands oogpunt gezien maar waar geweest; dan had de jubi leumviering tenminste ook een sportief succes' gekregen. Maar uitgerekend deze feest wedstrijd werd door Nederland ver lorendoor die Lyngsaa, die zijn naam van „mascotte" alle eer aandeed door het enige doelpunt van de wedstrijd te scoren Erger dan deze nederlaag op zich was de conclusie- De Deense pers drukte deze als volgt uit: „Wij' hebben gewonnen van een land, dat niet meer van internatio nale klasse is!" Asjeblieft, feestvierende K. N. V. B., dat wórdt je dan op je jubi leum gezegd. En het is bovendien nog waar ook! Het Nederlandse elftal heeft een paar aardige successen geboekt, o-a. tegen Zwitserland,Zweden en Frankrijk, maar op de keper beschouwd is het niet meer van internationale klasse. Het dreef op 'n eenling van wereldklasse, en nu deze niet meer beschikbaar is, kan het over gebleven deel zich niet meer op hef internationale peil handhaven. Is het ooit wel eens voorgekomen, dat een Nederlands elftal door zijn eigen pu bliek is uitgefloten en uitgejoeld? Uitge rekend deze jubileumwedstrijd gebeurde datdan toch maar! En zeg nu niet: Die jongens spelen toch voor hun plezier!, want dat is niet waar. Mede door hun (gezonde) eerzucht zijn de elf uitverkore. nen in het Nederlandse elftal gekomen. Die eerzucht dreef op het bijzondere, van het vaderland officiëel te mogen verte genwoordigen- Maar die vertegenwoor diging legt dan ook verplichtingen op, en als een speler daaraan niet voldoet, kan hem dat inderdaad kwalijk worden genomen- De KN.V B. heeft het feest achter de rug. En gaat over tot de orde van de dag. Tot die orde behoort stellig ook het weer op internationaal peil brengen van het Nederlandse elftal. De huidige uit voering van het stopperspilsysteem is al weer verouderd; de technische leiders lezen er de Belgische voetbal-expert Pol Jacquemijns maar op na. Er zal o.i. ver andering moeten komen in de tactiek: vernieuwing. Er zal meer durf en minder starheid moeten worden betracht bij de l^euze van de eH die de nationale ploeg vormen. Er zal weer geestdrift en wils kracht in het elftal moeten worden ge pompt. Er zal noch meer aan techniek en physiek moeten worden geschaafd. Kort om: Er zal veel moeten gebeuren! Het Nederlandse elftal zal weer een winnend elftal moeten worden. Dat kan ook in het amateurisme. Dat kan ook zonder sterren. De Denen hebben het bewezen. En wat ons bij dit bewijs ons wei het meest gedaan heeft, is de con clusie: Nederland is niet meer van inter nationale klasse. De Deense les was hard. Moge zij een wijze, welbegrepen en vruchtdragende les blijken. SUPPORTER. Uit de Memorie van Antwoord inzake de begroting van Financiën voor het dienstjaar 1950 blijkt, dat tussen het mi nisterie van financiën en de Nederland- sche Bank overleg gaande is, teneinde te geraken tot het herstel van de vrije han del in certificaten van Amerikaanse ef fecten tussen ingezetenen. Hoewel dit overleg nog niet geheel is beëindigd, kan reeds thans worden mede gedeeld, dat in principe is besloten tot een weder-openstelling van de handel in certificaten van Amerikaanse effecten tussen ingezetenen. De Russische minister van buiten landse zaken, Andrei Visjinsky, die op doorreis naar Moskou op het ogen blik te Berlijn vertoeft, zou de Oost- Duitse regering gisteravond hebben meegedeeld, dat Rusland pas dan tot de instelling van een Oost-Duits-leger zou besluiten, als een West-Duitse ge wapende macht zou zijn opgericht. Tevens zou Visjinsky er de nadruk op hebben gelegd, dat de rode „volkspo- litie" niet te zeer 't karakter van een para-militaire organisatie moest aan nemen, en dat het n°£ te vroeg was voor O. Duitsland om een verzoek tot lidmaatschap van de Kominform in te dienen. Visjinsky had een langdurige conferen tie met Wilhelm Pieck en Walter Ul- bricht, resp. de president en plv. premier van de Oost-Duitse regering. Gisteravond vond in het Huis der sov jet-cultuur te Berlijn een grote receptie plaats. Er waren strenge voorzorgsmaat- o" Nog steeds zijn de acfet vermiste leden van de bemanning van de „Doros", die Maandagmiddag bij de Bahama-eilan- den in volle zee door een ontploffing werd getroffen niet gevonden. De kust wacht van Miami deelde mede dat de kotter „Macoma" en de sleepboot „Sal vos" uit Miami naar de plaats gevaren zijn, wsar het Nederlandse schip zich volgens aanwijzingen moet bevinden De KNSM berichtte nog, dat ook ma troos H. Huibrechts uit West-Indië tot de vermisten behoort. Men gelooft, dat het schip in de loop van de nacht is gezonken. Mocht de romp toch nog gevonden worden, dan Kapitein Cain van het s.s. „Williams burg", dat vijf overlevenden van de „Doros" heeft opgepikt, heeft aan zijn rederij geseind dat de toestand van de vijf mannen goed was en dat hij hen Zaterdag in Philadelphia aan land zou zetten. De vijf mannen zijn negers, afkom stig van de Caraïbische eilanden. Zij hadden kapitein Cain medegedeeld, dat er zich twee explosies aan boord van het schip hedden voorgedaan. De eer ste ontploffing gebeurde midscheeps, dé tweede in ruim drie. Bij de eerste ont ploffing werden het dekhuis en enkele reddingboten vernield. De kapitein had de overlevenden Woensdag om half twaalf gezien. Zijn aandacht werd getrokken door lichtsig nalen uit de reddingboot. Dertien opvarenden zijn nu gered, zal de „Macoma" haar doen zinken. vier onmiddellijk bij de ontploffing ge daar zij anders een gevaar voor de dood, terwijl de scheepskok in een der scheepvaart zou kunnen vormen- reddingsloepen stierf. Daar ook met de speciale emigranten- reis naar Australië van de „Volendam". die vandaag uit Rotterdam vertrok, lang niet alleen, die daarheen wilden emigre ren. hiertoe in de gelegenheid konden worden gesteld, heeft de Kon. Rotter damse Lloyd voor de afvaart van de „Willem Ruys" op 6 Januari as., en mogelijk ook voor latere afvaarten, de vierde klas, en een gedeelte van de der de klas accommodatie beschikbaar ge steld voor passagiers met bestemming Australië. Op verzoek van de Rotterdamse Lloyd zal de „British Overseas Air ways Corporation" ten behoeve van de voor Australië bestemde passagiers de frequentie op haar luchtlijn Singapore Sydney verhogen, in aansluiting op de aankomst van de ..Willem Ruys" tè Singapore op 24 Januari. De accommodatie van deze vliegtui gen is geheel in handen van de Rotter damse Lloyd. Op deze wijze zullen de passagiers, die op 6 Januari per „Willem Ruys" naar Australië reizen, nog eerder in Sydney zijn, dan degenen, die reeds met de „Volendam" daarheen vertrok ken zijn. regelen genomen. Honderden zwartge- uniformeerde leden van de „volkspolitie". gewapend met karabijnen en revolvers en gesecundeerd door verschillende secties sovjet-soldaten met tommyguns, zetten de Unter den Linden af en ontruimden de straat. Ook journalisten werden ge weerd. De westelijke geallieerde autoriteiten ontmoetten hier voor de eerste maal of ficieel de leden van de Oost-Duitse re gering. Een Britse gast verklaarde na af loop van de receptie, dat de atmosfeer „zeer vriendschappelijk" was. De geallieerde autoriteiten, o.w. de drie westelijke stadscommandanten van Berlijn, werden echter niet aan de Duitse regeringspersonen voorgesteld. De drie hoge commissarissen waren wel uitgenodigd, maar waren wegens uitstedigheid niet aanwezig. Ook Woensdagavond was er een schit terende receptie ter ere van Visjinsky. Hierbij werden echter de westelijke ge allieerden genegeerd en alleen Oost-Duit se en Oost-Europese vertegenwoordigers uitgenodigd. Joegoslavië was evenmin van de partij.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1