Indonesië in de Eerste Kamer aan de orde Vandaag reeds de beslissing? OPA en OMA werden verkocht „Gewapende dienst" van Atlantisch pact het Verhoop in de maand October In textielzaken recordomzet Weerbericht! STERKTE van en Cijfers van oorlogspotentieel Oost De milliardendans der Franse regering Meer dan „tafelhoog" dossier Bijzondere wens van de Paus DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Waarschijnlijk geringe meerderheid voor souvereiniteitsoverdracht Engelse bookmakers en de wereldtitel voetbal Vietnam souverein Wie biedt er geld voor „Ome Keesje?" Standaardisatie en uitrusting Voor vele branches teruggang waarneembaar Opgang van Amerika en Rusland 't Is toch maar een paradijs In de Stormhoek De plantersdood Bidault verzoekt de Kamer rustig te blijven Brabants beruchtste bandiet komt voor Dogmaverklaring Maria T enliemelopneming 71ste JAARGANG DINSDAG 20 DECEMBER 1949 No. 21112 het debat H. MIS OM HALF TWAALF EN EXTRA KLOKGELUI- mêmmm Baken op liet strand. Op het strand van Bakkum is een grote licht boei aangespoeld, de T X 4, die als baken van de mijnenvrije zone tussen IJmuiden en Texel dienst deed. Voor Laurens Zonneveld uit Bakkum was het een buitenkans, hij haalde ongeveer 50 kg. levende mosselen van de boei af. I WISSELEND BEWOLKT Arnhem is blij. De verkeersmoeilijkheden op de brug zijn sinds gisteren belangrijk verminderd nu de tweede rijbaan in gebruik werd genomen, zodat nu de files uit de wereld zijn. Alleen de fietsers mogen nog niet over de brug rii-len, omdat zij hun tijdelijk pad met de voetgangers moeten delen. Nu heeft Rakosi weer een maand „verlof" Grotewohl Stalin's vriend DE HELPENDE HAND Moord en roof op onderneming Politie wijdde 8000 uren aan de ontmaskering van zijn bende In het H. Jaar niet te verwachten DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnemen tsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. (Vergadering van Maandag 19 December) Op de eerste avond van de behandeling der Souvereiniteitsover dracht in de Eerste Kamer hebben vijf sprekers bet woord gevoerd. Drie uren slechts hadden vijf fracties nodig om haar mening te zeggen over het Wetsontwerp. Bij eeii dergelijk vlotte werkwijze mag men welhaast verwachten, dat morgen, Dinsdag, reeds de be slissing valt. Maar met dat al kan men nog niet zeker zeggen hoe de stemming zal uitvallen, want al hebben woordvoerders van de C.H. en de V.V.D. gesproken, noch de heer Molenaar (V.V.D.), noch de heer Kolff (C.H.) heeft de stem van zijn fractie definitief reeds vastgelegd. De eerste wenste het voorbeeld van zijn partijgenoot Oud tot in de finesses te volgen en eerst af te wachten, wat de overige sprekers als hun mening zouden verkondigen. De heer Kolff wilde eerst het antwoord horen van de regering. Hoe dit zal uitlopen? Het meest waarschijnlijk moet worden geacht, dat de C.H.U. tegen de V. V. D. voor zal stemmen. Doordat de heer De Wilde (A.R,) wegens ziekte verstek moet laten gaan, zal aldus een tweé-derde meerderheid worden bereikt. (17 K.V.P., 14 P.v.d.A., 3 V.V.D., ofwel 34 van de 49 stemmen)Toen de Kamer om elf uur uiteen ging zóng een grote menigte huiten het Wilhelmus en werden de Kamerleden begroet met de gescandeerde kreet: Am-bon, Ti-mor Mina-hassa! Om tien minuten over half acht kwa men de senatoren binnen ona te beslissen over het bestaan van het Souvereine In donesië, dat intussen zijn eerste presi dent reeds heeft benoemd, die op zijn beurt de kabinetsformateurs voor de re gering van de nog niet souvereine staat reeds heeft aangewezen. Aan de regeringstafel was voor de ge legenheid 'n stukje aangebreid, opdat alle ministers de gelegenheid «ouden hebben overeenkomstig hun waardigheid de de batten te aanhoren. Bij het begin der debatten waren aanwezig dertien minis ters en de staatssecretarissen van oorlog en van marine Alleen minister Wijers, die aan de overkant zijn begroting van Justitie moest verdedigen, ontbrak. Deze keer had de minister van O. G. een twee tal adviseurs meegebracht n.l. de heren Idenburg en Van der Valk, die in de nis achter de ministerstafel hadden genomen. Anti-Revolutionairen openen Juist zoals in de Tweede Kamer de a.r. leider, de heer Schouten het eerst het woord voerde, opende hier de debatten de heer Anëma (A.R.) Het waren dezelf de bekende argumenten, die de spreker ontwikkelde en deze bezwaren waren van principiële, grondwettelijke en mili taire gard. Principieel hadden de anti-revolutk)- Hoewel het cind-toumool om het wereldkampioenschap voetbal pas in Juli 1950 te Rio de Janeiro wordt gehouden, hebben de Engele bookmakers thans reeds hun no teringen opgemaakt. Hieruit blijkt, dat Argentinië, Brazilië en Engeland gezamenlijk favoriet zijn; zij staan 6 tot 1. De bekerhouder Italië staat 7/1, terwijl Paraguay, Uruguay en Schotland 8/1 noteren. Dan volgen: Spanje (10/1), Mexico (14/1), Chili (20/1), Zwitserland (25/1), Bolivia, Ecu ador en Peru (33/1), Zweden (40/1) en tenslotte Zuid-Slavië (100/1).j nairen tegen zelfstandigheid van Indo nesië geen bezwaar op voorwaarde, dat het zou zijn een hervorming van het be staande koninkrijk en dat er behoorlijke waarborgen voor de rechtsorde zouden zijn. En dit nu was niet 't geval. Dit ont werp betekende een legalisatie van de revolutiegeest der republiek. Daarna ontwikkelde prof. Anema be zwaren van grondwettelijke aard. De m.- nister heeft niet gezien naar de zakelij ke inhoud van de grondwet, maar hoe ver hij langs de grens er van gaan kon. Sp±. kan tenslotte niets anders doen, dan de Souvereiniteitsoverdracht afwij zen. De A.R. zou dus tegen dit ontwerp stemmen. De tweede spreker was prof. Molenaar (V.V.D.) en dat was van belang, want in geval de 4 leden der C.H.U.zoals vol gens vroegere pitlatingen wel waarschijn lijk is, zouden tegenstemmen, dan zouden de drie stemmen der V.V.D. alle nodig zijn om de Souvereiniteitsoverdracht ;n veilige haven te brengen. Het viel niet te verwonderen, dat prof. Molenaar zijn collega Oud van de over zijde van het Binnenhof volgde door een nóg ingewikkelder college te geven over de al of niet strijdigheid met de grond wet. Tenslotte zeide prof. Molenaar, dat hij pas'als hij alles gehoord zou hebben, zijn stem zou bepalen. Hoewel er voor de heer Pollema (C.H.), die in zijn bankje pleegt te spreken, reeds een microfoon klaar stond, die daar spe ciaal voor hem was gemonteerd, toch sprak eerst zijn partijgenoot mr. Kolff. Hij vond 'de deviaties groter dan hij zich had kunnen denken. Bij het laatste comité-generaal had hij dienaangaande duidelijke taal gesproken. Zijn fractie had meegewerkt aan eenheid van samenwer king en daarom had het grootste deel van zijn partij meegewerkt aan de Grondwets herziening. Zijwaren echter ontgoocheld. Op de terugreis naar Indonesië had Hatta reeds te Cairo verklaard, dat zij de Unie altijd konden opzeggen. Spr. vond dit alles niet anders dan een volkenrech telijke boedelscheiding,' waarvan niet veel goeds te verwachten was. Mr. Jonkman (P. v. d. A.) sprak een ernstig woord tot hen, wier stem moet worden gewonnen om samen met de grootste twee partijen de 2/3 meerderheid te vormen; zij zouden dit moeten doen desnoods gedwongen door de omstandig heden. De P. v. d. A. volgt de regering van harte en hij zette de idealen der Stuwgroep, waartoe hij behoorde, nog eens uiteen. Hij betreurde het, dat de geleidelijkheid moest worden prijsgege ven, daar de omstandigheden deze onmo gelijk maakten. Intussen vroeg spr. of niet krachtiger voor hét recht van optie van Indonesiërs voor de Nederl. nationaliteit moest worden opgekomen. Over de positie der ambtenaren zal bij de behandeling der Garantiewet worden gesproken, het valt echter moeilijk te verwerken, dat deze ambtenaren min of meer aan de R.I.S. worden overgedragen. Het zou, zeide spr., beter zijn, indien zij als Nederlands ambtenaar de R.I.S. konden dienen; de verlichting der Indon. schuld met 2 milliard had de Indonesiërs daartoe meer bereid moeten maken. Hierna be streed de oud-minister van O. G. de be zwaren der tegenstanders. De R.T.C. was geen capitulatie, maar een vergelijk. De Grondwet liet ruimte voor een zware of voor een lichte Unie al naar de onderhan delingen zouden verlopen. Met de gebruikelijke fraseologie van de' communist Van Santen, die zich immers altijd tegen de officiële regeringspolitiek had verzet, werd de eerste dag besloten. De H. Vader heeft bevolen, dat ter gelegenheid van het H. Jaar op 24 De cember a-s. des voormiddags om 12 uur tien minuten lang de klokken van alle Katholieke kerken zullen geluid worden. Naar het K-N-P. voorts meldt heeft Z. H. de Paus bovendien de wens geuit, dat op 24 December in alle kerken om half twaalf een H. Mis zal worden op gedragen, of, zo dit niet mogelijk is, dat deze H. Mis zal worden vervangen door een uitstelling van het Allerheiligste Sa crament, die dan besloten dient te wor den met de Zegen. Gedurende de uitstelling of na de H. Mis zal dan het gebed van het Heilig Jaar gebeden worden, waarvan de tekst persoonlijk door de H- Vader is samen gesteld. In een communiqué van 't secretariaat der Fraijs-Vietnamese commissie Wordt verklaard, dat op 30 December a.s. de souvereiniteit aan Vietnam plechtig zal worden overgedragen. Vietnam wordt dan een zelfstandig deel van de Franse Unie (Van onze correspondent). Het zal niet lang meer duren oi „Oma" is niet meer. Haasten wij ons hier aan toe te voegen, dat ,,Oma" slechts 'n vliegtuig is, een oude Jun ker van wijlen Hitlers Luftwaffe, d:e samen met twee andere toestellen var hetzelfde merk in het kader van dt Duitse herstelbetalingen aan ons land door de geallieerden is geschonken. Het drietal men gaf de vliegtuigen nier te lande de namen „Oma", „Opa" en ,Omt Keesje" werd begin 1947 uit Osna- brück naar Gilze Rijen gevlogen. Sind» die tijd deden zij dienst bij de Rijks luchtvaartschool. De machines hebben haar beste tijd achter de rug en he' werd raadzaam geacht er een andere bestemming aan te geven. Aanvanke lijk was sprake, dat zij zouden zijn aan gekocht door de eigenaar van een die rentuin, die ze tot - attractie van de jeugd wilde inrichten. Een garagehou- Het Britse ministerie van defensie heeft Maandag officieel gewag gemaakt van plannen ter standaardisering van de Britse. Canadese en Amerikaanse gewapende diensten wat betreft de be wapening, uitrusting en opleiding. „De ze regelingen'-, aldus het ministerie, „zullen verzekeren, flat wanneer dat nodig mocht bltjken, er geen materiële of technische hinderpalen zullen be staan voor volledige samenwerking tus sen de betrokken ^strijdkrachten en zo economisch mogelijk zal worden om gesprongen met ^e. Secombineerde hulpbronnen en energie De drie landen zullen waarnemers uit wisselen ter bestudering van militaire oefeningen en de ontwikkeling en be proeving van materialen. In Londense diplomatieke kringen is men van oordeel, dat de bovengenoemde plannen de weg effenen voor een stan daardisering der strijdkrachten van alle 12 landen van het Atlantische pact. In feite hebben de landen van de West- Europese Unie, Nederland, België. Luxemburg en Engeland, reeds aanzien lijke voortgang gemaakt bij het stan daardiseren door het aanschaffen van een hoeveelheid Britse uitrustingsstukken, vooral vliegtuigen. De samenwerking op dit gebied van Engeland, Amerika en Canada is, naar men meent, tot stand gekomen na de be studering van de gezamenlijke ervarin gen in de oorlog en rapporten over ge zamenlijke oefeningen. Volgens welingelichte waarnemers is evenveel nadruk gelegd op het standaar diseren van kleine onderdelen, zoals schroeven, gereedschappen en dergelijke, als op die der grotere stukken. De stan daardisatie van de uitrustingen vormt een aanvulling op de integratie van de strategische plannen. Inmiddels handhaven Amerika en Ca nada een regionaal verbond voor de ver dediging van Alaska en de Poolgebieden. In welingelichte kringen te Ottawa verklaarde men ,dat het jaren zal duren om de standaardiseringsplannen uit te voeren. Op 't gebied van verbindingen en strijdmethoden is men zo ver gevorderd, dat de drie landen zonder veel moei lijkheden samen kunnen werken. Cana da's drie militaire radio-netwerken staan in direct contact met die in Londen en Washington .Men heeft ook aanzienlijke vooruitgang gemaakt in verband met het aanschaffen van nieuwe uitrustingen. De moeilijkheid is echter, dat de drie lan den grote, voorraden hebben, zoals van geweren, die zij wegens de hoge kosten niet gaarne over' boord willen gooien. Op 't gebied van motorrijtuigen is nog veel werk te verrichten. der was van méning, dat men er nog een benzine-tankstation van zou kunnen bouwen, doch slopen leek tenslotte nog de beste oplossing. Toen het drietal on der de hamer kwam, werd de fa. Gilles en Borrie te Rotterdam de eigenaresse van „Oma". Voor de twee andere toe stellen, die nog wel luchtwaardig zijn, worden liefhebbers gezocht- In ieder geval zullen ze van het vliegveld Gilze- Rijen verdwijnen. ,,Opa" is Maandag middag overgevlogen naar Ypenburg. Blijkens het door het Economisch In stituut voor de Middenstand gepubliceer de cijfermateriaal werden in October j.l. in vele branches hogere omzetten be haald dan in de voorafgaande maand. Voor een zeer belangrijk deel kan de geboekte omzetstijging worden be schouwd als een normale seizoensfluctua tie, Daarnaast oefende het feit, dat in October vijf Zaterdagen voorkwamen, in vloed uit op het omzetverloop in deze maand. Toch blijkt steeds duidelijker, dat de omzetten in verschillende branches hun hoogtepunt hebben bereikt, dan wel overschreden. Zulks komt aan het licht, iridien de in Oetober van dit jaar- behaalde omzetten worden ver geleken met die van de overeenkom stige maand in 1948. Zo waren p.m. in de detailhandel in aardai elen, groenten en fruit, ih meu belen en aanverwante artikelen en in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken ae Octoberomzetten ,jn 1949 aanzienlijk lager dan in 1948. In enkele andere be drijfstakken was eveneens een teruggang waarneembaar,; welke echter voorlopig r.og van een beperkte omvang bleef. De in het slagersbedrijf behaalde om zetten konden niet onbevredigend wor den genoemd.. Sedert de'bevrijding van ons land werden nimmer oftwetten geno teerd als in Octbber j.l. De omzetver- meerdering t.o.v. September was o.m. het gevolg .van een iets ..ruimer vlees rantsoen gedurende de- veertien dagen, welke vooraf gingen aan de opheffing der vleesdistributie per 7 November j.l. Record-emzetten werden geboekt in de detailhandel in textiel. Ook in deze branche lagen de maandomzetten se dert de bevrijding nimmer op een ni veau als in Oetober van dit jaar. Vrees voor komende prijsstijgingen tengevol ge van de devaluatie van de gulden, alsmede de uitbetaling van kinderbij slag, hebben tot deze hoge omzetten bijgedragen. Overigens waren ook in voorgaande jaren de October-omzetlen steeds de hoogste van het jaar. Gunstig' was de omzet-ontwikkeljng in de speciaalzaken in dames- en heren- stoffen. heren- en jongensconfectie, wol e.d. en bedrijfskleding, in welke groene ondernemingen belangrijk hogere omzet ten werden geboekt dan in de overeen komstige maand van 1948. Ook in de damesconfectiezaken en in de dameshoe denwinkels waren de behaalde omzetten bevredigend te noemen. In de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit bleven de omzetten laag. .De October-omzetten van het lopen de jaar waren 21 pet. lager dan die in 1948 en zelfs 30 pet. lager dan die in 1947. Aan de omzetstijging in de detailhan del in zuivelproducten is een einde ge komen. Zulks blijkt ook weer uit het indexcijfer voor Oetober j.l., dat lager was dan dat voor de overeenkomstige maand van 1948.. In de detailhandel in glas, aardewerk, porcelein en huishoude'ljke artikelen werden in Oetober vrijwel gelijke om zetten behaald als in Augustus -en Sep tember van het lopende jaar. Ten op zichte van de overeenkomstige maand van 1948 was een geringe omzetdaling waar te nemen. De verwachting, geldig van heden tót morgenavond luidt: Wisselende bewolking mét hier en daar enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen West en j 5 Zuid-West. Weinig verandering in j temperatuur. Woensdag 21 December: Zon op 8.46 uur, onder 16 30 uur maan op 10.57 uur, onder 17.65 uur. De verdediging van het Westen in het grote verband van de Atlantische Unie is ongetwijfeld een plan, groots van op zet en allure; maar tevens een plan, dat in de nieuwe wereldstructuur moet wor den gezien. De Verenigde Staten en Rusland, welke vóór 1914, dus voor de eerste wereld oorlog, ongetwijfeld grote mogendheden waren, welke echter in invloed en bete kenis verre bij het Britse wereldrijk, Frankrijk en Duitsland ten achter ston den, zijn de twee volkomen overheersende machten ter wereld geworden, terwijl de drie groten van het verleden naar de tweede, derde of vierde rang zijn terug gedrongen. Deze structuele ontwikkeling, welke, aangezien zij zich binnen één mensen leeftijd heeft voltrokken, eer als een re volutie moet worden beschouwd, brengt ver-strekkende conclusies mede. vooral wijl de twee kolossen helaas in een zo danige scherpe vijandigheid tegenover elkaar staan, dat men voortdurend ge praat over een mogelijke derde wereld oorlog hoort. Een gevolg hiervan is, dat zich automa tisch twee kampen hebben gevormd; dat, erger nog, men in twee kampen ik gaan denken; en dat men diepzinnige bereke- ningen maakt over de sterkte der twee partijen in geval van oorlog. Dit is een zeer ingewikkelde aangelegenheid, wijl met een bijna ontelbaar aantal o.m. poli tieke, economische, financiële, sociale en psychologische factoren rekening moet worden gehouden. De gemakkelijkste daarvan is ongetwijfeld de bruto-sterkte in manschappen, welke ieder kan op leveren; deze kan statistisch ongeveer warden vastgelegd. Bij de militaire besprekingen op het hoogste niveau, welke de laatste weken in Washington. Londen en vooral Parijs zijn gehouden', heeft men die bruto- sterkte aan mensenmateriaal in cijfers vastgelegd. Waarschijnlijk heeft men daarbij wel eens overigens zeer betrouw bare gissingen moeten wagen, en zo is men tot een resultaat gekomen, dat wel ongeveer met de werkelijkheid zal over eenstemmen. Wij laten deze, wat men zou kunnen noemen officiële gegevens, voor zoverre ze bekend zijn geworden, volgen. Verenigde Staten: leger 677.000 marine 527.000 (731 oorlogsschepen, waar van 12 snelle vliegtuigschepen), lucht vaart 412.000 man (3.750 vliegtuigen in de eerste linie). Bovendien een geoefende reserve van 555.000 manschappen voor het leger, 281.000 voor de vloot en 113.000 voor de luchtmacht. Militaire begroting 15 milliard dollar. Handelsvloot 26,6 millioen ton. Canada: leger 100.000 beroepsmili tairen en 1.000.000 man geoefende reser ve. Militaire begroting: 240 millioen dol lar. Engeland: leger 391.000; marine 146 000; R.A.F. 231.000 man; militaire be groting: 760 millioen pond. Handelsvloot 16 millioen ton. F r a n k r ij k: voor leger, luchtmacht en vloot samen 621.241 man. Militaire begro ting: 420 milliard Franse francs. Handels vloot 3 millioen ton. B<elgië: 67.300 militairen. Oorlogs begroting: 5 milliard Belgische francs. Luxemburg: 20 bataljons als bin nenkort te verwachten legermacht. Het is merkwaardig, en toch ook weer niet merkwaardig, dat Nederland in deze lijst niet vermeld staat. Wél hebben wij een flinke legermacht in Indonesië, maar een militaire macht in het kader van de bezitten wij nog niet. Deze moet nog .wor den opgei >uwd, al zal het uit Indonesië teruggekeerde leger in geval van oorlog Westerse Unie en het Atlantische Pact natuurlijk wel een mobilisabele kracht vertegenwoordigen. Tegenovei» deze nu reeds 'niet te onder schatten defensie van het Westen staat voor het Oosten: S o v j e t-U n i e: leger 2.500.000 man, versterkt' met een elite van 600.000 man van de z.g. veiligheidsdienst; marine 600.000 (vlootsterkte vooral 275 onderzee, ers); luchtmacht 650.000 man (17-000 vliegtuigen van de eerste linie) militaire begroting; 129 milliard roebels (ongeveer vijftig milliard gulden). Satellieten; Polen, Hongarije, Roe menië, Bulgarije, Tsjechoslowakije en Al banië hebben een leger van ongeveer 330.000 man in opleiding, dat echter voor een oorlog zeker nog niet bruikbaar is, en bovendien waarschijnlijk weinig betrouw baar zal zijn. Het wordt met sovjet-ma teriaal uitgerust. Ofschoon deze cijfers ongetwijfeld in drukwekkend zijn ook wijl men het ten diepste moet betreuren, dat zoveel mensen, en zoveel kapitaal in dienst van onproductief vernietigingswerk moeten worden gesteld geven zij, wij merkten het reeds op, allerminst een zuiver beeld van de wederzijdse sterkte. Daarvoor zou men het totale oorlogspotentieel der twee kampen moeten berekenen. Dit is zelfs voor de meest deskundigen op dit gebied een volkomen onbegonnen werk, al staat momenteel wel zo stevig mogelijk vast, dat het Amerikaanse potentiëel dubbel zo groot is als het Russische. Maar voor West-Europa moeten de bovengegeven cijfers wel een aansporing zijn om mili tair de uiterste krachten in te spannen. We liggen dichter bij Rusland dan Amerika. De omzetten in de detailhandel in ta baksfabrikaten zijn sedert de opheffing der tabaksdistributie vrijwel stabiel. Het verschil in omzet tussen Oetober en Augustus en September j.l., is uiterst gering. Ook het omzet-verloop in artikel- groepen in een aantal tot deze branche behorende middenstandszaken wijst slechts op geringe verschuivingen. De omzetten in de detailhandel in .meu belen en aanverwante artikelen vertoon den in Oetober een geringe stijging t.o.v. de voorafgaande maand. Vergelijking met de omzetten in de overeenkomstige maand van 1948, wijst evenwel op een teruggang van 12 pet. Geruchten over een komende prijs verhoging van verschillende alcohol houdende dranken bewerkstelligden 'n vrij belangrijke omzetvermeerdcring in de detailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken. Toch bereikten de „omzetten in Oetober niet de hoogte van die in Maart van dit jaar, toen soortgelijke geruchten de ronde deden. Ook bleven de October-omzetten in 1949 nog 21 pet. lager dan die in 1948. De speciaalzaken in parfumerieën, cos metische en toilet-artikelen noteerden in Oetober lagere omzetten dan in de voor afgaande maand. Ten opzichte van Oe tober 1948 bedroeg de omzetdaling 7 pet. Naar de Weense correspondent van de „Times" meldt, heeft Rakosi; de Hon gaarse vice-premier en machtigste leider der Hongaarse communistische partij, een maand „verlof" gekregen. Gerö. minister van Staat, zal hem vervangen. Rakosi is reeds enige tijd niet in het openbaar gezien en in het bijzonder viel zijn afwezigheid op bij de viering van de verjaardag der bolsjewistische revo lutie. Reizigers, die uit Boedapest te Wenen aankomen, verklaren, dat Rakosi moei lijkheden heeft bij het handhaven van zijn positie. Otto Grotewohl. de Oost-Duitse pre mier, die volgens sommige West-Ber- lijnse krantenberichten zelfmoord zou hebben willen plegen, volgens andere zou gezuiverd zijn. of een „waarheidsserum" van een sowj et-specialist zou hebben gekregen, is, naar Reuter meldt, een van de ondertekenaars van een gelukwens der „socialistische eenheidspartij" aan Stalin. In de verjaardagswens verklaart het partijbestuur, dat de S.E.D. tot „een werkelijk Stalinistische partij" zal wor den gemaakt. Een jonge Thuisfronter heeft gerea geerd op onze korte beschouwing van verleden week. en goed gereageerd. Hij erkende weliswaar de. juistheid van het geschrevene, doch meende, dat geen I enkele repatriant met een wissel op de I eeuwigheid alleen, in zijn sas zou zijn. Nu helpen als ze thuis zijn, beklemtoonde hij, Want alhoewel ze niet in de watten behoeven te worden gelegd, hebben ze toch zeker wel recht op een helpende hand. We zijn er het gloeiend mee eens, maar de briefschrijver zal ook wel begrijpen, dat het probleem van de werkgelegenheid voor onze ex-militairen vorige week niet „en passant" kon worden afgedaan. Dit kan zelfs niet met een aparte beschouwing omdat het vraagstuk te veel omvatten is Overigens zal de lezer, die het hart op de juiste plaats heeft zitten, steeds belang stelling hebben gehad voor de artikelen, welke over dit onderwerp in onze courant zijn verschenen. Hij kent dus de moeilijkheden en hij weet, dat getracht wordt te bereiken, wat onder de huidige omstandigheden mogelijk is. Dat er nog wantoestanden zijn, zal hem eveneens duidelijk zijn geworden. Werkgevers, die veroordeeld moeten worden, omdat ze hun wettelijke verplich tingen in dit opzicht ontduiken, kennen we. We weten ook van werkgevers, die wettelijk vrij-uit gaan, maar moreel schul dig zijn. Evenzeer is het bekend, dat de overheid niet altijd even spits is, om te doen, wat noodzakelijk is. Het bericht van j.l. Zaterdag, dat gepensionneerden een „full time-job" hebben en hierdoor de arbeidsmarkt voor gedemobiliseerden be derven, is van dit feit een sprekend bewijs Onze katholieke organisaties lenen zich er evenwel zo prachtig toe, om aanvullend te werken. Onze vertegenwoordigers in het bedrijfsleven zijn overal te vinden en het moet dus mogelijk zijn degenen, die tussen schip en wal geraken, extra-hulp te bieden, De naaste toekomst zal immers een steeds groter aantal gedemobi liseerden te zien geven, die moeilijk in een burgerbestaan kunnen terugkeren. Evenredig aan dit stijgende aantal is het geringer aantal successen, dat men kan boeken met georganiseerd werken, om alsnog een betrekking voor hen te vinden. Er zal meer geïmproviseerd moeten worden, er zal meer individueel moeten worden gewerkt en er zal harder moeten worden aangepakt. We hebben gelukkig onze organsaties welke bijzonder nuttig werk kunnen doen. Op de eerste plaats het Katholiek Thuis front, dat hier een tweede, zeer belang rijke taak moet zien. Steun aan hen; die terugkomen is geestelijk en materieel net zo belangrijk, als steun aan hen, die nog weg zijn. Want komen onze vrienden in Nederland niet aan de slag, dan gaan zij en wij met hen net zo hard naar de kelder als wanneer we hun onze steun in Indonesië zouden hebben onthouden. Dat we ten tweede onze eigen jongeren organisaties noemen, komt niet, omdat we hier het minste heil van verwachten. Integendeel, onze jongeren-organisaties met haar grote vriendenkringen kunnen vor haar ex-militairen vele ijzers in het vuur zetten. Alle ledx kunnen uitkijken alle leden hebben hun eigen relaties en alle leden hebben natuurlijk het war.e vuur in zich, om anderen te helpen. Het zou van zeer veel belang zijn, dat Thuisfront en jongeren zich snel op deze moeilijke, maar dankbare taak gingen instellen. En samenwerking bij dit werk zal ongetwijfeld vruchtbaar zijn. ROERGANGER. De planter J G Hoevenaar jr. en twee ondememingswachters van de oliepalm- ondememing Deli Mij. zijn Zaterdagmid dag tengevolge van een overval door een bende gedood. De heer Hoevenaar had 9.000 bij zich voor het uitbetalen van Ionen, welk bedrag geroofd werd. Tussen Tjibatu en Tasikmalaja, in West Java, is een trein ontspoord, ten gevolge van het opbreken der rails, waarna de trein werd beschoten. De treinbewaking en een afdeling der T.N.I. waarvan 40 man zich toevallig in de trein bevond, verjoegen de besehieters. Een remmer werd gedood, twee stokers vermist en zes passagiers werden gewond. De Franse regering heeft voorgesteld de belastingen met 191 milliard francs te verhogen. Dit bedrag zon worden verkregen door de productiebelasting met 1 procent en de door werkgevers te betalen loonbelasting met 2 procent te verhogen en instelling van een nieu we belasting op het particuliere ver voer langs de weg. De totale uitgaven voor het volgend jaar worden geraamd op 2.300 milliard en de inkomsten op 2.275 milliard frs. Het bedrag dat aan belastingen binnen komt is, exclusief de verhogingen, 1.610 milliard francs. Zoals bekend hebben de financiële Op 22 December zal de Bossche recht bank zich bezighouden met de behande ling van de zaak tegen een der berucht ste bandieten, die Noord-Brabant ooit heeft gekend. Het is „Nol de Braban der" een schuilnaam voor de Tilbur- ger A. F. die dan voor zijn wandaden verantwoording zal moeten afleggen. Nol de Brabander, die veertien dagen na de mislukte overval op de Tuinbouwbank aan de Amsterdamse Hoofdweg in April j.l. werd gearresteerd, was de voornaam ste figuur van een bende, die jaren lang de provincie Noord-Brabant, onveilig heeft gemaakt. De bende begon reeds in het begin der bezettingstijd met leerdiefstallen uit schoenfabrieken in centraal-Brabant. Successievelijk kwam ook Oost-Brabant binnen haar actie--adius He! waren voor namelijk öiefsV.len met braak of ver breking, al dan niet met geweldpleging, waaraan deze zeer brutale bende eens wilde zij zelfs een trein aanhouden, wat echter mislukte zich schuldig maakte Het gestolen goed ging voornamelijk in Amsterdam van de hand. „Na de zaak-Oss is deze affaire de grootste d:ie in dit arrondissement is voorgekomen", zegt de officier van Justitie van het Bossche arrondissement, mr. J Dony. En dat hij hier niets te veel beweert moge blijken uit enkele cijfers, die bij het tot klaarheid brengen van de zaak werden verkregen: 251 processen-verbaal werden opgemaakt; 88 misdrijven worden de bende ten laste ge legd: voor een totale waarde van ca. 300.000 gulden werd gestolen. Acht duizend uren heeft de politie nodig ge had om alle nodige gegevens te verzame len. Het resultaat was een meer dan „tafelhoog" dossier. Door deze bende op te rollen, heeft men kunnen voorkomen, dat zes beraamde roofovervallen werden uitgevoerd. Vijf boerenleenbanken en een bankinstelling waren reeds zgn. „afge legd" Het totaal aantal verdachten be draagt 41. van wie er 28 zijn voorgeleid Twee-en-twintig werden er ingesloten. Voer het proces tegen Nol en zijn hand langers zijn behalve de 22ste December, ook de 5de en 19de Januari uitgetrokken. commissie van de Nationale Vergadering en het .kabinet verschil van mening over de ontwerp-begroting voor 1950, die thans door de regering aan de Nationale Vergadering is aangeboden. Volgens de minister van Financiën la ten de voorstellen van de commissie een begrotingstekort van 60 a 90 milliard frs. hetgeen inflatie zou betekenen. Petsche verzocht de commissie de begroting op nieuw te bezien in het licht van zijn verklaringen. Premier Bidault verzocht de Assem blee geen nieuwe politieke crisis te ver wekken door verwerping van het begro- tingsontwerp. De financiële commissie heeft ten slotte met 17 tegen 13 stemmen (die van de communisten) bfj vier onthou dingen, besloten het regeringsontwerp nader te onderzoeken, wanneer zij van de regering een specificatie zal hebben ontvangen van de bezuinigingen op de oorspronkelijk voorziene uitgaven. De Nationale Vergadering besloot daarna met 408 tegen 182 stemmen het debat over de begroting uit te stellen. In verband met de voorbereidingen van de dogmaverklaring van de Tenhemel opneming van Maria hebben de laatste twee jaren geruchten gecirculeerd, dat deze dogmaverklaring gedurende het Heilig Jaar zou geschieder. Deze geruch ten missen, volgens K.N.P., iedere grond van zekerheid. Een datum voor deze dogmaverklaring is tot dusverre nog niet vastgesteld en de beslissing daarover be rust geheel bij Z.H. de Paus. Mgr. Sergio Pignedoli, secretaris van het centraal comité voor het Heilig Jaar, heeft zelfs als zijn persoonlijke mening te kennen gegeven, niet te verwachten, dat deze dogmaverklaring nog gedurende het Heilig Jaar zal kunnen geschieden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1