Eerste Kamer aanvaardt souvereiniteitsoverdraclit krij gen een V akorganisaties pluim van Minister Joekes Hn Vaststelling nieuwe lonen Met de hakken over de sloot eerb?richt| GEESTELIJK GESCHENK van OOST-EUROPA VIERT STALIN'S 70e VERJAARDAG Gunstig „arbeidsklimaat" onderneming onmisbaar Vaster in de greep van Moskou WM11 De Kerstboodschap van de Paus seminaristen aan de Paus DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN jEén stem meer dan twee-derde meerderheid Offers, gebeden en verstervingen Franse begroting Maar Joegoslavië is spelbreker Maatregelen op korte termijn tegen iverkloosheid De .grijze eminentiehelpt draden spinnen Hollende paarden sleur den fietser mee Adviseur van mgr. Beran gevlucht Naar prijsherziening van Brood Liever Turks dan paaps Weer honderd huizen in N.O.-polder Donderdag wordt er „laatste hand" aan gelegd 71ste JAARGANG WOENSDAG 21 DECEMBER 1949 No. 21113 Hedenmiddag even na half één, heeft ook de Eerste Kamer het wetsontwerp Souvereiniteitsoverdraclit aanvaard met slechts één stem méér dan de vereiste twee-derde meerderheid, omdat de vijf leden der C. H.-fractie allen tegenstemden*Met 34 tegen 15 stemmen werd het ontwerp door de Senaat aanvaard- Reeds om 12 uur, toen prof. Molenaar was uitgesproken, stond dit resultaat vast. Hij verklaarde toen, dat zijn fractie de regering zou volgen. De heer Kolff (C-H.) had te voren reeds verklaard, dat het de C. H. U. onmogelijk was haar stem aan het ontwerp te geven. Vóór zouden dus stemmen de K. V. P., de P. v. d. A- en de V. V. D. tegen de A. R-, de C. H. en de C. P. N. Daar de heer De Wilde (A.R.) wegens ziekte afwezig was, werd bij de aanwezigheid van 49 leden de twee-derde meerderheid terug gebracht tot 33 stemmen- De regering kreeg 34 stemmeji, waarop, blijkens bij de replieken afgelegde verklaringen, kon worden gerekend. Oppositie krijgt de schuld PLAATSELIJK MIST Fractiedwang Minister Van Maarseveen antwoord De andere ministers aan het woord Minister Drees Men is druk bezig met de aanleg van de Nationale Bloemententoon stelling te Lisse, welke dit voorjaar geopendl wordt. Dezer dagen is men aangevangen met de bouw van het restaurant. VERTALING IN 22 TALEN VOOR HET VADERLAND GEVALLEN Voor de tweede maal door financiële commissie verworpen Pleidooi voor gunstig „arbeidsklimaat" S - v-' .'V, Tegenover de Sint Pieterskerk worden twee ho tels, ieder met 'n accommodatie van 1200 personen, gebouwd ten behoeve van de pelgrims. Men hoopt de hotels gereed te hebben tegen de tijd, dat de grote stroom pelgrims in Rome aankomt; dit is ongeveer begin April. Visie van ds. Niemöller DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. De belangstelling voor het Indonesisch debat in de laatste phase van de souve- reiniteitsoverdrachi, was gisteren niet groot als de avond tevoren. Maar de sfeer was anders, grimmiger. En dat kwam door de rede van de heer Pollema (C.H.). die geen blad voor de mond nam en van het eerste woord af, dat hij sprak, de regering scherp aan viel. De leden van het kabinet luisterden in gespannen aandacht naar het bittere betoog van de C.H. woordvoerder, die zijn grieven en verwijten aan het adres der regering spoot als een fontein. Feite lijk was zijn hele betoog één langdurig verwijt, dat de regering de C.H.U. in een positie had gedrongen, waarin zij door haar stem verantwoordelijk zou zijn voor de uitslag van dit drama. En de scherpzinnige jurist, die de heer Pollema is. wist daarvoor niet alleen tal van knappe argumenten aan te halen, maar deze ook in een logische samenhang zo te schikken in een redevoering van anderhalf uur. dat hij in zijn conclusie de verantwoordelijkheid voor een even-I tuele verwerping beslist kon afwijzen. Alleen: dit betoog kwam anderhalf] jaar te laat. Dit betoog had de heer i Pollema moéten houden hij de grond- wetsherziening Zijn uitgangspunt en zijn 1 conclusie waren, dat de Kamerleden i machteloos stonden tegenover een ring. die met alle middelen en een schier j noodlottige haast een oplossing had ge- j tracht te forceren. Na hem kwam de heer Kerstens (K. V. P met de opzienbarende verklaring, dat de oppositie nu niet moest aankomen met de bewering, dat zij het altijd wei had gezegd, juist de oppositie had ons in dit slop geleid. Juist de oppositie had keer op keer de boot gemist. Zij had beter gedaan de voorstellen van Februaii '46 en van de Hoge Veluwe maar te aan vaarden. Hiertegen kwam later de heer Algra (A.R.) weer in 't geweer. Maar eerst zette de heer Kerstens nog uiteen dat wij ons reeds In vroeger jaren scheef hadden opgesteld tegen het Inde nesisch nationalisme. Het beleid daarte genover is er steeds een geweest van-ba gatelliseren en minimaliseren. Dit ver weet hij voorts de heer Welter, die dal altijd zo'n beetje had gezien als Indone sische padvinderij- Dat nationalisme moest zich een uitweg banen maar het Nederlandse bewind besefte da' niet Hij moest daarbij denken aan het gezegde. „Laat de honden blaffen, de karavaan trekt verder". Nu tegenstemmen zou zedelijk niet ver antwoord zijn. Hij vroeg aan de regering het onmogelijke te beproeven om vrije volksstemmingen te verkrijgen voor d minderheden desnoods met druk van de V. N. Dat Minahassa dan onze twaalfde provincie zou worden, mocht God ver- w De verwachting, geldig van he- den- tot morgenavond luidt: Gedurende de avond en nacht: i tijdelijke opklaringen met op vele plaatsen vorming van nevel of j mist en weinig wind. Temperatuur dalend tot om het vriespunt. Morgen overdag: toenemende bewolking, maar overwegend droog weer en langzaam verdwijnen van j de nog aanwezige nevel of mist. Matige, aan de kust later vrij krachtige Zuidelijke wind. Iets kouder dan vandaag- Donderdag 22 December: Zon j op: 8.46 uur, onder: 16 31uw, naan op: 11.28 uur, onder: 19.19 uur. hoeden, zei de heer Kerstens. Want de economische positie van dit land met een half millicen inwoners was zodanig, dat zij onmogelijk op eigen benen kun nen staan. Voor de ambtenaren vroeg spr. vrijheid en ook materieel moest hun positie wor den gewaarborgd. Geheel tevreden was hij niet, er waren gevaren, maar ook gunstige verwachtin gen. En een nieuw werk wacht ons in Indonesië- De heer Ruys de Beerenbrouck (KVP) verklaart, dat zijn 'houding in het verle den hem noopt te spreken evenals een be richt in een der dagbladen, dat hij tegen het ontwerp zou stemmen. Spreker meent, dat de enig juiste handelwijze thans is: vóór het ontwerp stemmen en hoopt dat een zo groot mogelijk aantal leden dit zal kunnen doen. Uitvoerig toont spr. aan dat de positie van het hoofd der unie. zo als in het unie-statuut is omschreven, niet in strijd is met de grondwet. Het wetsontwerp vormt de registratie van een aanal fouten in het verleden. Het keerpunt ligt precies drie jaar geleden, toen de Tweede Kamer de overeenkomst van Linggadjati goedkeurde. In zijn antwoordnede toonde min. Van Maarseveen, dat hij een debater is van groot formaat. Geen objectie ging h« uit de weg en soms bewogen, soms geestig, dan weer als een scherp jurist al naar de objectie vereiste, beant woordde hij de gemaakte opwerpingen- Hij begon om kwart over vijf zijn ant- woordrede te midden van het bijna vol tallige kabinet en hij ving aan met de stelling, dat het Nederlandse volk slechts de taak had, het Indonesische volk op te leiden tot zelfbestuur, tot een nieuwe verhouding van volkomen gelijkheid en te lij kwiaaridigheiid- Deze overeenkomst is geen sluitstuk maar het begin van een nieuwe taak. Daarvoor wordt moed ge vraagd. De bezwaren der tegenstanders be sprekend, die evolutie stelden boven revolutie, zei-de de minister, dat het lega liteitsbeginsel zou hebben geleid tot souvereiniteitsoverdraclit. Maar dan met waarborgen? Dan zouden wij de rol van voogd hebben moeten blij ven spelen. Dat zou het Oosten evenmin hebben geaccepteerd en ook daaruit zou chaos zijn Voortgekomen En een oppositie, die met dezelfde verwijten zou zijn ge komen. Dit kabinet heeft gestreefd naar een verzoening tnssen beide partijen en ook daarvoor is een historische strijd nood zakelijk geweest. Het aanzien van Ne derland is hierdoor gestegen en de re gering heeft noch schaamte, noch spijt over het gevoerde beleid. Het verwijt dat de haast, welke is be tracht, bestreed de minister met de vraag of men dan niet begreep, dat er haast bij was. Rusland begreep het wel. Hoe -kunnen wij Indonesië redden van de communistische vloedgolf" Dóarom gaat het. Men verwijt mij dat ik meer jurist dan staatsman zou zijn, aldus de minister, en daarom kwam een der afgevaardigden met een betoog vol juridische spitsvon digheden. De ernstigste bezwaren con centreren zich op de grondwettelijke, de positie van de Kroon en de minderheden. Een redelijke uitvoering van het zelf beschikkingsrecht moet worden gehand haafd, maar niet in absurdum en daar om heeft men dit verbonden aan aanbe velingen van de Unci. Mocht een deel- j staat zich uitspreken voor een bijzondere verhouding tot ons Koninkrijk, dan zou de Republiek zich daartegen niet mogen verzetten. Van een krachtige separatis tische beweging op Ambon en Timor is ter R.T.C. niets gebleken, wel van sym pathie en deze is wederkerig. Zouden zij en de Minahassa zich willen afscheiden, dan is de mogelijkheid daartoe aanwezig. Na de avondpauze kwamen alleen nog de andere ministers aan bet woord, d'.e eveneens nog moesten antwoorden op de gemaakte objecties. De eerste van hen, minister Götzen, achtte het offer van ae twee milliard niet te zwaar Minister Joekes zeide. wat de ambtenaren betreft, dat het, zoals de neer Jonkman had ge zegd. ging om de vernieuwing van de band tussen Nederland en de R.I.S. Het cultureel accoord schept de mogelijkheid om de Nederlandse kinderen eigen onder wijs te bieden. Minister Schokking her dacht de gevallenen en gewonden. De verklaring, die de heer Pollema had ge geven van het feit, dat hij de gang naarDjogja niet had gemaakt, wees minister Schokking van de hand. Het ging er toen om de strijd niet in alle hevigheid te doen losbranden. Hieruit is een sfeer ontstaan, waarop later kon worden teruggegrepen. De staatssecre taris van Oorlog, mr. Fockema Andreae, ging uitvoerig in op opmerkingen be treffende de Nederlandse troepen Die zouden niet met de stille trom vertrek ken, maar heengaan, zoals zij nu heen gaan. Voor de bewaking zouden wij zelf zorgen. Op rustige en evenwichtige wijze zal voor een toestand van samenwerking moeten worden gezorgd. Tenslotte sprak de minister-president, dr. W Drees, die sprak van de laatste ronde en een laatste maar goede kans voor Nederland. Wij vragen niet de goed keuring van ons beleid, het is een stem uitsluitend over de zaa-k zelf. Ook in vorige kabinetten hebben m.- De „Osservatore Romano" maakte gisteren bekend, dat de Kerstboodschap, welke de H.Vader zal uitsprekep als ant woord op de door het College van Kar dinalen uitgesproken groeten, door ra dio Vaticana zal worden uitgezonden op Vrijdag 23 December. De boodschap van de Paus zal uitgezon den worden door radio Vaticana op de golflengten: 41, 21-31, 10-25.55 en 19.87 meter. Dadelijk nadat de Paus is uitgesproken, zal het station de vertaling van de rede geven in de volgende talen: Neder lands, Engels, Spaans, Frans, Duits, Pools, Portugees, Hongaars, Tsjechisch. Slovaaks, Oekrains, Kroatisch, Sloveens, Bulgaars. Roemeens, Wit-Russisch, Ara bisch, Ethiopisch, Russisch, Lettisch, Est- lands en Lithaus. Naar aanleiding van het gouden pries terfeest van Z. H. de Paus heeft kardinaal Pizzardo, prefect van de H. Congregatie der Seminaries en Universiteiten, tijdens een speciale audiëntie het geestelijk ge schenk van alle seminaristen en priester- Studenten over de gehele wereld, die on derhorig Zijn aan deze H. Congregatie, aan de H. Vader aangeboden. Het ge schenk bestond uit H. Missen, H. Com munies, gebeden en verstervingen. Ieder seminarie had daartoe een prachtig ge- calligrafeerd perkament naar de H. Con gregatie gezonden, waarop het aantal H. Missen, gebeden en verstervingen, stond geschreven. Deze schitterende en zinvolle verzameling was voorzien van ieen op dracht. die vertaald als volgt luidde: ,,De studenten der seminaries over de gehele wereld bieden met algehele toewijding deze bouquetten van mystieke bloemen aan de H. Vader, Paus Pius XII, aan nu Hij vol vreugle het 50e jaar van Zijn Priesterschap herdenkt". Het gehele geschenk wordt gevormd door- 31.883 H. Missen, opgedragen tot in tentie van Z. H. de Paus; 2.506.704 H. Mis sen, die zijn bijgewoond; 178.183 keer het breviergebed; 2.007.305 H. Communies; 4.989.628 Geestelijke Communies; 504-483 Kruisweg-oefeningen; 2.509.504 Rozen hoedjes; 4.303.400 bezoeken aan het H. Sacrament; 66.019.092 schietgebeden; 8.411.143 verstervingen en 2.801-071 an dere goede werken. Met bijzondere welwillendheid heeft Z. De regering maakt bekend, da: tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon. Landmacht: Gesneuveld 13 Juli 1949. na ver missing: Sold. J. G. M. Wolfs, uit Hilvarenbeek (N.-B.). Gesneuveld 6 December: Res. 1ste luit. F. W. M. Huynen, uit Was senaar Kon. Ned. Ind. Leger: Gesneuveld 23 November 1949: Jav. sld. 2e kl. inf. Kariosemito, uit Indonesië. H. de Paus deze grootse geestelijke hulde betuiging ontvangen van hen, die wel heel bijzonder het voorwerp van Zijn Apos tolische zorg vormen; de H. Vader betuig de Zijn welbehagen en dankbaarheid voor dit geschenk aan de prefect der H. Con gregatie van de Seminaries en Universi teiten, kardinaal Pizzardo. De financiële commissie van de Franse nationale vergadering heeft Dinsdag avond, voor de tweede keer in 10 dagen, de begrotingsvoorstellen der regering ver worpen. De regering had dies morgens een ge amendeerd ontwerp ingediend, dat een bezuiniging van 4% op alle uitgaven liet zien en de geraamde meuwe belastingen verlaagde tot 121 milliard .frs-, tegen 191 milliard, aanvankelijk voorgesteld De financiële commissie was van mening, dat de regering nog een bezuiniging van 20 milliard frs- kon Invoeren. Zij weigerde ook haar fiat te geven aan een verhoging van de productiebelasting met 1% en aan een nieuwe belasting op het wegvervoer, die tezamen naar schatting 65 milliard moesten opbrengen. nisters met hun consciëntie geworsteld. Zij zijn laf en eerloos genoemd, ofschoon zij tijdens de bezetting hun moed heb ben getoond. Ook politiek is er geen zwakheid en lafheid getoond. Thans was er zeker in het kabinet volledige zeker heid. De internationale druk heeft geen in vloed gehad op het principe, wel op de snelheid. Het doel is geweest de soeve reiniteit van Indonesië in een gezamen lijk samengaan. Dr. Drees waarschuwde tenslotte voor de tendenz alsof Amerika en Engeland onze natuurlijke vijanden zouden zijn. De consequenties van de te nemen be slissing besprekend, vond de minister president het beklemmend, dat er zo wei nig alternatief is. Aannemen van het ont werp noemde spr. echter positief verant woord. Reeds nu is een vruchtbare sa menwerking begonnen en zelfs bij ver werping zou toch een souverein Indonesië ontstaan. Laten wij, zo besloot spr., niet defaitis tisch zijn, maar deze zaak aanpakken in eenheid. Daarna kome een samengaan in vrijheid voor orde en welvaart. Hierna werd de vergadering verdaagd tot hedenmorgen elf uur. F. S. Maarschalk Josef Stalin viert van daag zijn zeventigste verjaardag- De „Prawda" gaat zich al dagenlang te buiten aan verheerlijkingen. Het blad noemt hem „zon der wereld", „de grootste aller geleerden" en „vader der arbeiders". Een millioen portretten van Stalin zijn uitgegeven een half millioen exempla ren van zijn biographie gedrukt en twee millioen aanplakbiljetten in de sovjet unie verspreid. De muziekuitgevers heb ben in speciale édities 40 liederen over Stalin gepubliceerd en in alle schouw burgen worden speciale voorstellingen gegeven. Te Moskou is een tentoonstelling ..Stalin in de kunst" samengesteld. Het voornaamste geschenk van zijn eigen volk is de belofte, de productie records te slaan- Bovendien rollen reeds dagen lang treinladingen geschenken ter waarde van millioensn guldens Rusland binnen. In Joegoslavië wordt zijn verjaardag genegeerd- Te Belgrado worden van- De minister van Sociale Zaken gaat de bestrijding van de werkloosheid krachtig ter hand nemen. Rat blijkt uit lijn memorie van antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de begroting van Sociale Zaken. Minister Joekes kondigt een wetsont werp aan, dat de regering bevoegdheid zal geven zo nodig op zeer korte ter mijn de maatregelen te nemen, die ten aanzien van de voorkoming c. q. be strijding van werkloosheid gewenst worden geacht. Dit wetsontwerp zal spoedig in eerste aanleg gereed zijn, waarna hieromtrent onmiddellijk met de Stichting van de Arbeid in overleg zal worden getreden. Intussen heeft vooral de werkloosheid in het Noorden de voortdurende aan dacht. Men tracht meer mogelijkheden voor tewerkstelling te vinden. Zo wordt, b.v. in Emmen een belangrijk aantal reeds afgegraven veengronden cultuur- rijp gemaakt. De omvang van de werkloosheid moet echter volgens de minister nog niet van die aard worden geacht, dat men zal moeten overgaan tot het treffen van be paalde vérstrekkende maatregelen, zoals b.v. invoering van een verbod van ont slag bij slapte in het bedrijf of verkor- ting van de "werkweek. Maatregelen ai? Naar de mening van de minister zal deze zijn echter bij de commissie-Van een verbetering van de arbeidsproduct!- Rhijn in studie. vuteit van meer dan één kant moeten worden aangepakt. Men moet hierbij een te snelle sociale ontwikkeling door moeilijkheden op economisch gebied zou worden doorkruist en wellicht deels- weer teniet gedaan. Zo lijkt hem b.v. een voorzichtig beleid met betrekking tot de loonpolitiek een gebiedende eis, wil men niet een toekomstige grotere weldaad op offeren aan directe voordelen. De mi nister stelt er prijs op in dit verband met grote erkentelijkheid te gewagen van de grote mate van begrip, die hij tol dusver bij de leidende figuren van de bij de Stichting van de Arbeid aangeslo ten arbeidersorganisaties heeft vastge steld. daag 60 kanonschoten afgevuurd, maar niet ter ere van Slalin, dochter gelegenheid van de Joegoslavische le- gerdag. In Tsjechoslowakije daarentegen wordt van de viering veel werk gemaakt- Te Praag en in andere steden en dorpen en langs de wegen treft men afbeeldin gen van Stalin aan, die variëren van kleine portretjes en bustes tot enorme portretten met zes meter lange snorren! In de meeste steden van Tsjechoslowakije wordt vandaag de eerste steen voor een Stalin-monument gelegti- Tevens worden nieuwe zilverstukken met de beeltenis van Stalin, nieuwe Staün-postzegels en nieuwe bankbiljetten uitgegeven. Vlieg tuigen van de Tsjechoslowaakse veilig heidsdienst met de verlichte initialen van Stalin, het getal 70 en de sovjet-ster vliegen over Praag. Ook Oost-Berlijn doet mee. Unter den Linden is een zee van rode vlaggen en vaandels. Volgens de „Manchester Guardian" vult deze verjaardag het hiaat op. dat ontstaan is doordat Kersmis niet op de sovjet-Russische kalender voorkomt; te vens jiuopt het Kremlin er een tegen wicht mee te vormen tegen het H. Jaar. „Ongewyfeld heeft Stalin de houding ee» God aangenomen", aldus het an zijn verjaardag U een men- voorafgegaan: de dood van Kostof die zondebok". Minister Joekes is een voorzichtig man Dat blijkt wanneer hij zich. voorstander toont van een behoedzaam sociaal beieid Het ligt geenzins in zijn bedoeling, zo zegt hij. een periode van stilstand in de sociale ontwikkeling in te luiden doch hij wil slechts de vereiste behoedzaamheid betrachten teneinde te voorkomen, dat niet uitsluitend en dikwijls zelfs niet in de eerste 'plaats grotere inspanning van dc arbeiders op h»t oog hebben, doch veel eer denken aan een gunstig ..arbeids klimaat" dat de onderneming waarin de arbeiders werkzaam zijn, zal moeten tot stand brengen. W%m £•">- Sedert de zogenaamde ziekte van de Oost-Duitse president Otto Grotewohl wordt de invloed van de leider van het Politburo der „Socialistische Eenheids partij" Walter Ulbricht op het politieke leven der sovjet-Duitse ..Vrije Republiek" steeds meer merkbaar. Terwijl hij zich aanvankelijk als een soort nieuwe „Grijze Eminentie"' op de achtergrond placht te houden, heeft hij thans ook officieel de leiding van de Oost-Duitse regering in de plaats van de „zieke" Grotewohl in han- Auto sloeg bij Gouda over de kop Gistermiddag wilde op de Oost haven de voerman van een met twee paarden bespannen bestelwagen van Van Gend en Loos op de bok klimmen. Bij het opstappen trok hij echter de bok omver zodat deze boven op de paarden viel, met het gevolg, dat de geschrokken dieren op hol sloegen en de Wijdstraat inrenden. De voerman trachtte de paarden nog in bedwang te krijgen, doch viel van de wagen. Hij werd niet gewond. De hollende dieren ramden een honderdtal meters verder een winkelpui van de firma R., schoten naar de over kant en vernielden ook hier de win kelpui van de fa. Z. De 61-jarige wielrijder J. D. uit Gouda werd door de paarden gegrepen en met zijn fiets ca. tien meter meegesleurd. Toen de dieren eindelijk tot stilstand konden worden gebracht, bleek het. dat de man zware verwondingen had opgelopen. In een ziekenhuis is hij later op de dag overleden. Des morgens was er in de omgeving van Gouda nog een dodelijk ongeluk voorgevallen. Hier slipte door de glad heid van de weg op de verkeersweg Utrecht—Den Haag nabij Waddinxveen een personenauto. De wagen, die met een snelheid van ca. 80 K.M. reed, sloeg over de kop. De 65-jarige A B. uit Den Haag. die naast de bestuurder zat, werd uit de wagen geslingerd. Hij is enige uren later overleden. De bestuurder zelf liep geqn letsel op. den genomen en ontvouwt een opvallende politieke activiteit. Tegen alle verwachtingen in is het ook Walter Ulbricht, die aan het hoofd staat van de officiële Oost-Duitse delegatie ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van Jozef Stalin te Moskou. Volgens wel ingelichte Oost-Duitse politieke kringen geschiedde dij echter op uitdrukkelijk verzoek van de sovjet-Russische minister van buitenlandse zaken, Andrej Vysjinsky. Het Hgt immers in de bedoeling, dat de in Berlijn begonnen besprekingen tussen Vysjinski en Ulbricht te Moskou zullen worden voortgezet. Deze besprekingen betreffen vooral de door het Moskouse Politburo geëiste zuivering van d* Oost- Duitse S.E.D. van ..Titoïstische" elemen ten. Bovendien zullen de moeilijkheden onder het oog worden gezien, die nog té overwinnen zijn in verband met de alge mene verkiezingen, die, zoals bekend, in het komende najaar in de sovjet-zóne zul len moeten worden gehouden. Naar verluidt, zal de „plaatsvervangen de" Oost-Duitse minister-president in de hoofdstad der sovjet-Unie ook opnieuw het verzoek der Socialistische Eenheids Partij tot opneming als lid van de Komin- form bepleiten. Inmiddels is Walter Ul bricht Zondag 18 December, aan het hoofd van een uitgebreide delegatie, naar Mos kou vertrokken. Dr. Psenicka, juridisch adviseur van de aartsbisschop van Praag, mgr. Be ran, is gisteren in Beieren aangekomen, zo verluidt uit gewoonlijk betrouwbare bron te Regensburg. Hij is uit Tsjecho slowakije gevlucht en heeft zich ter be schikking van de Amerikaanse autori teiten gesteld- Volgens genoemde bron heeft dr. Pse nicka meegedeeld, dat het gehele personeel van de pauselijke nuntius te Praag, mgr. Verolini is gearresteerd. Dr. Psenicka was tevens juridisch ad viseur van de ambassades van Frankrijk en de Ver. Staten te Praag. De huidige kosten van het volksbrood en de binnenkort nog te verwachten stij ging van deze kosten zijn voor de Ned. Bakkerijstichting aanleiding geweest om namens de werkgevers- en werknemers organisaties in het bakkersbedrijf aan de daartoe bevoegde instanties een herzie ning te vragen van de prijzen van het volksbrood. Ds. Martin Niemöller, voorzitter van de Commissie voor Buitenlandse Betrek kingen van de Evangelische Kerk in Duitsland, heeft tegenover een corres pondent van de „Neue Zeitung" ver klaard, dat het Duitse volk zich nog lie ver zou uitspreken voor de heerschappij van de Russische dictatuur, dan dat het voortdurend in twee delen gesplitst zou blijven. De meerderheid van het Duitse volk zal niet vechten voor het behoud van de West-Duitse staat. Volgens de „Neue Zeitung" verklaarde ds. Niemöller tenslotte, dat de West-Duit se staat „in Rome was Herwekt en in Washington geboren". Duitsland zou, wat zijn vroegere positie als de sterkste Pro testantse macht in Europa betreft, sterk aan invloed hebben ingeboet en de Bond zou thans een Katholieke staat zijn. Het huizenaantal in de Noord-Oost polder wordt Hink uitgebreid. De directie van de polder heeft gisteren 88 land arbeiderswoningen aanbesteed. Ook de toekomstige hoofdstad van Neertands twaalfde provincie, Emmeloord. krijgt er huizen bij. Ir, totaal werden hier 24 wo ningen aanbesteed. Naar het A.N.P. verneemt is er thans volledige overeenstemming tussen de departementale loon- en prijzencom- missie en de Stichting van den Arbeid ten aanzien van de te voeren loon- en prijspolitiek in de naaste toekomst. De definitieve beslissing over wijzi gingen in de lonen zal zeer waarschijn lijk in de loop van Donderdag a.s. worden gepubliceerd, nadat de Minister raad in zijn vergadering van Donder dagochtend de nieuwe maatregelen nog aan een laatste beoordeling zal hebben onderworpen. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1