LAATSTE BERICHTEN voor PORNOGRAFIE zonder rem Weer geruchten over Clementis en Gottwald Een schande voor Oostenrijk DONDERDAG 22 DECEMBER 1949 PAGINA 2 VERENIGING VOOR SCH1ED. GEZONDHEIDSKOLONIES NIEUWE MODELLEN HULDIGING VAN KUNSTKRING-BESTUUR De huldiging S.V.V.—AJAX ZONDER VAN SCHIJNDEL NIEUWE KWEEKSCHOOL IN ZUID-LIMBURG Venlo niet meer in aanmerking VERDIEPINGSDAG KATH, VROUWENBEWEGING ONBEHEERDE INDISCHE FILMS INENTING TEGEN POKKEN BURGERLIJKE STAND WORDT REPUBLIEK R .1S.-PR O VINCIE ENGELSE VERTEGEN- WOORDIGING bij souvereiniteitsoverdracht in Batavia TWEEDE KAMER beraadt zich over loon- communiqué NIEUW BOEK VAN DR. VAN MOOK WEGENWACHT VIERT KERSTMIS ZEVEN JAAR WEGENS HULP AAN DE VIJAND PRINS BERNHARD EN PRINSESJES NAAR LONDEN De laatste groep kinderen in dit jaar is vanmiddag uit het koloniegebouw Groot Dennenlust te Voorthuizen thuis gekomen. De kinderen, die, 15 November van Schiedam vertrokken waren, troffen slecht weer, maar daar tussendoor heb ben zij toch heer wat uurtjes heerlijk buiten gespeeld en veel gewandeld. Sinterklaas kwam zelf in het huis op bezoek en bracht enige gezellige uren met de kinderen door. De Voorthuizers dragen de bewoners van Groot Dennenlust een goed hart toe. Bij bijzondere gelegenheden worden de kinderen niet vergeten. En zo ontving de directrice dit jaar van 2 verenigingen uitnodigingen voor allen om het Sinter klaasfeest bij te wonen. De Floraliavereniging hield weer een wedstrijd voor de jeugd in het verzorgen van planten. Ook Groot Dennenlust bleef niet achter en boekte een aardig succes. De verschillende groepen hebben zo goed voor de plantjes gezorgd, dat een tweede, twee vierde en een vijfde prijs werd ver kregen. Op 4 Januari vertrekt de eerste groep in 1950 naaf Voorthuizen. De vereniging hoopt en vertrouwt met de hulp van stadgenoten haar werk ook het volgende jaar weer te kunnen voort zetten. Zij wil en kan haar nuttige taak verrichten mits allen, die er belang in stellen en de noodzakelijkheid er van ge voelen hun steun niet aan de vereniging onthouden. Komt. stadgenoten, laat het niet alleen bij uw goede voornemens maar bezorgt uw bijdrage bij de penningmeester, no taris Meyer, Lange Nieuwstraat 121 (giro 252266). Stel U voor het is natuurlijk niet £o dat Schiedam de uitstekende late verbinding met den Haag miste. Stel U voor het is natuurlijk niet zo, want het bestuur van de Kunst kring zou U voor zijn dat gevraagd werd, wie Wim Kan een avond wilde herbergen. Wie gisterenavond Meester Kan heeft horen converseren („consumeren") be hoeft zich niet veel voor te stellen, want het zou een stormloop op het toneel ge worden zijn engeen nachtrust voor de goede man Kan, Ook Sophie Stein zou over goede harten, die zich over haar ontfermen niet te klagen hebben, maar Corry Vonk zou voortdurend herinneren aan de nachtmerrie-sketch van het Kattenburg- se jochie, dat uit logeren ging bij heuse rijke mensen, om te verkleuren. De feestavond van de 15 jarige Kunst kring is de avond van Wim Kan gewor den. Vanaf zijn eerste lessen aan de hand van de platen langs de wand tot en met zijn commentaar in kanten lub ben op het Prentenboek in de laatste 150 jaar bleef hij met zijn praatjes de zaal boeien. Maar wat 20U er gebeurd zijn, als Kan er niet geweest was? Het gedeelte na de pauze zou nog herinneringen hebben opgewekt aan revue-sketches in het goede genre, maar de teksten en de ver werking daarvan voor de pauze kwamen niet boven het middelmatige uit, met uitzondering van het optreden van Sophie Stein. De zwakte van het A.B.C.-cabaret is het gebrek aan veelzijdigheid. Corr Vonk is Corry Vonk en het kan haar geen zier schelen, of zij een Amsterdamse straat jongen, of een schoolmeisje, een mon- tessori-kind, of een, bakvis met boeken- ervaring moet spelen. Het wordt alle maal volkomen hetzelfde en daardoor voor cabaret te eentonig. Wat een volkomen verschil met de fijne nuanceringen, waarover Sophie Stein beschikt. De moeder en de onder wijzeres waren twee geheel verschil lende vrouwen, om nog maar te zwij gen van de Hoeksema's in „Noot". Louis Borel, Pam Henning en Chris Baay zijn evenmin de krachten, die dit cabaret uit de eenkleurigheid kunnen lichten. Maar enfin, er is altijd nog Wim Kan, dié een uur," twee uur aan het woord kan zijn en de zaal laat glimlachen, grim lachen en schateren, ook al is iedereen bang, dat hij te eniger tijd aan zijn spe ciale heilige huisje zal geraken en dit uiterst vriendelijk, maar daardoor zeer arglistig zal kraken, zoals hij het doet met alle heilige husjes (of schilderijen, of monumenten, of politieke partijen, of onhebbelijke trekjes, of gekke, maar gangbare conversatie-stoflappen) die op zijn weg komen. En de hele zaal maar bang.of verlangend.... dat hij aan de plaatselijke politiek zou beginnen!) Alvorens Kan begon te converseren, hadden enkele andere heren van de hun geboden gelegenheid gaarne gebruik ge maakt, om enkele vriendelijke Woorden te richten tot het bestuur van de Kunst kring, die zijn derde lustrum vierde. Ingeleid door de heer Wijchers sprak Mr. J. W. Peek, de burgemeester van Schiedam pver de plaats, welke de Kunstkring in die vijftien jaar heeft in genomen in Schiedam. Spr. stond stil bij het feit, dat Schie dam helaas niet over een eigen schouw burg kon beschikken, zoals dat toch zöu passen voor onze stad. Prijzend liét hij zich uit over het streven van de Kunst kring, om het peil van de voorstelling hoger op te voeren. Het bestuur kan verzekerd zijn van de blijvende steun, welke het zal ondervinden van dé leden en van de stedelijke gemeenschap, waar voor hét zo veel gedaan heeft. Namens de Schiedamse Gemeenschap eprak de heer Holl, voorzitter van het dagelijks bestuur. De Kunstkring heeft vijftien jaar lang gedaan, wat. de S.G. in groter verband ■wil bereiken.. Juist verenigingen als de Kunstkring maken het werken van de S.G. ..mogelijk; omdat de Gemeenschap «iet. wil treden" op het terrein van de verenigingen, maar- tezamen niet deze de mogelijkheden -tot nog groter bloei voor hen wil scheppen. Spr, zou graag doorgaan over het feit» dat Schiedam een eigen schouwburg heeft, maar dat zou wel een hele avond kunnen vullen. Zolang echter in de S.G. mannen als voorzitter Heijboer verte genwoordigd zijn, kan men er zeker van zijn, dat er in Schiedam een schouw burg zal komen. Spr, bood namens de S.G. een oorkonde aan. De heer Wijchers haalde, als voorzit ter van het feestcomité oude herinne ringen op. Hij maakte gewag van de op richting in de foyer van het Passage Theater door de heren Heijboer, Neu- man, v. Bochove, v. d. Broek en Vin cent.. Door vertrek en om gezondheidsrede nen verdwenen de beide laatsten uit het bestuur. De heren L. J. Kleijn en A. J. C. van Oppen kwamen voor hen in de plaats. Als een kerstmannetje ging spr. ver volgens cadeaux uitreiken aan de be stuursleden. De heer Heijboer kreeg een nieuwe bril en een boek over de natuur, de heer Nauman kreeg schilder-mate- 'riaal hij is een liefhebber-copiist en boeken over het toneel; de heer v. Bochove' kan zijn kennis van het al gemeen maatschappelijke leven verrij ken aan de hand van enkele standaard werken; de heer Kleijn kreeg een acten- tas met een ritssluiting en de heer van Oppen kan zijn dorst naar kennis over het leven van grote mannen laven aan Churchill's memoires en Kravchenko. De dames kregen eveneens een herin nering aan dit feest. De heer Heijboer beloofde in zijn po dium-redevoering deze keer geen dichte deuren voor de te laat-komers, maar het voortzetten door het bestuur van het werk voor de stimulering van het leven de culturele werk in Schiedam. Hij be dankte de heer Geijssendorfer en de staf van het Passage-theater voor de grote hulp, die steeds geboden was. Tot slot las hij een schriftelijke ge lukwens voor vanPierre Balledux! De technische staf van het Passage Theater had zelf een aardige attentie gemaakt voor de jubilerende kunstkring door een verlicht feestbord te maken met een verlichte 3 en de spreuk „Leve onze jubilerende Kunstkring". Even voor het middernachtelijk uur was het extraatje, door het bestuur de leden bereid, opgeconsumeerd. zojuist ontvangen Rotterdamsedijk 268, Tel. 67593 Het sportevenement van de dag wordt op 2e Kerstdag ongetwijfeld de wedstrijd S.V-V.Ajax aan de West-Frankelandse- dijk. De verwachtingen voor deze wedstrijd zijn zeer hoog gespannen enerzijds om dat de leider .van de afdeling door een overwinning op S V V. een heel stuk dichter bij zijn kampioenschap komt, anderzijds omdat de S.V V.-ploeg weer is gaan draaien en de Rood-Groenen voor nemens zijn de laatste plaats op de rang lijst zo spoedig mogelijk aan een ander over te doen. Nu achteraf gebleken is dat Jan van Schijndel zijn linker-kuitbeen heeft ge broken in de wedstrijd tegen R.CH. en daardoor voorlopig niet zal kunnen spe len, is dat natuurlijk een lelijke tegen valler vooral omdat nu juist tegen Ajax de S.V.V.-ers de steun van „hun" sym pathieke Jan moeten missen. Wij weten echter ook, dat Arie de Bruyn en z'n jongens nu meer dan ooit hun uiterste best zullen doen om te trachten uit de impasse te geraken, al zou het dan alleen maar zijn om Jan van Schijndel een pleizier te doen. Al met al kan Ajax op een warme ont vangst rekenen en de toeschouwers op een partijtje voetbal dat nog lang in het geheugen zal blijven. (Van onze correspondent) De Venlose kweekschool voor Katho lieke onderwijzers, die in het najaar van 1944 door een bombardement werd verwoest, zal niet worden herbouwd- In plaats daarvan zal in Heerlen een nieu we kweekschool verrijzen. De grond hiervoor wordt reeds aangekocht. In een brief van het 'bestuur der bisschop pelijke kweekscholen in Limburg, waar in dit wordit medegedeeld en die wet houder Hoffmans gisteren in de Venlóse gemeenteraad voorlas, wordt nog gezegd, dat deze verplaatsing niet alleen een gevolg was van de verwoesting der Ven- iose school. Het bestuur had zich o m. laten leiden door, de behoefte aan een dergelijke school in Zuid-Limburg, waar de meeste inwoners der provincie wo nen en waar meer gegadigden zouden zijn dan voor en tijdens de oorlog in Noord-Limburg- 'Voor burgemeester Berger was déze „grievende" beslissing 'aanleiding tót het trekken van een vergelijking met een andere zwaar getroffen stad, die men niet een school had afgenomen maar zelfs een had bijgegeven 'en nog wel een Hogeschool. Een, der raadsleden, de heer Lenders, betreurde het, dat de drie Lim burgse kweekscholen dan alle in Zuid en midden-Limburg" komen, hetgeen een handicap zal zijn-voor de adspiranton- dèrwijzers in Noord-Limburg. Men schrijft ons; Dinsdag j.l. werd in de Thabor te Rot terdam een Verdiepingsdag gehouden, waaraan ruim 50 dames deelnemen. De dag begon om 9 uur met een H. Mis, waaronder gemeenschappelijke H. Com munie, waarna gezamenlijk ontbijt. De leiding berustte bij kapelaan Bales- tra uit Hillegersberg, die tijdens zijn leerzame conferenties en medidaties een zeer aandachtig gehoor had. In de och tendconferentie koos de spreker al? on derwerp: „Hoe staan wij tegenover God en hoe moeten wij leven om in de hemel te komen", terwijl in de namiddag het standpunt „Hoe staan wij tegenover onze naaste" nader onder de loupe werd ge nomen. In een duidelijk en overzichtelijk betoog wist de kapelaan zijn toehoorders zodanig te boeien, dat het einde van de dag naar de zin van de dames veel te gauw kwam. In de laatste conferentie vertelde de spreker van zijn reis naar _Fatima en spoorde aan tot grotere de votie tot Onze Lieve Vrouw van Fatima. Een plechtig Lof was het besluit van deze mooie dag, die onnoemelijk veel goeds uitwerkte in de harten van de deel neemsters. Na aflaop dankte mevr. Popma namens alle dames de kapelaan voor het grote geestelijke genot van deze dag. De mooie gedachten en de ontvangen practische puntjes, audus de spreekster, zullen wij mededragen het leven in. ze vasthouden, om dan na deze mooie voorbereiding een Zalig Kerstfeest deelachtig te worden. Verder bracht ze dank aan Moeder-Over ste voor de liefderijke verzorging en sprak de hoop uit een vaste traditie te maken van een jaarlijkse verdiepingsdag in de Thabor met een steeds toenemend aantal deelneemsters. De Voorzitter der Filmcommissie te Batavia (beheerder der onbeheerde films van welke de eigenaren onbekend zjjn) heeft van deze 16 mm films voor. namelijk afkomstig van de kampen uit Bandoeng een lijst opgemaakt, ten. einde de eigenaren van deze films in de gelegenheid te stellen een verzoek om teruggave in te dienen. Deze lijst ligt voor belanghebbenden ten Stad'huize ter inzage- Gelegenheid tot kosteloos inenten te gen pokken van kinderen tot 2 jaar be staat: Maandag van 11.3012 uur Baan 170; Dinsdag van 2.303 uur Mecklen- burglaan 49; Woensdag van 1112 uur Gerrit Jan Mulderstraat 102; Donderdag van 2.303.30 uur Zuiderziekenhuis; Vrij dag van 1112 uur Polikliniek Bergweg 93; Vrijdag van 2.303.30 uur Hulppost Maashaven- Stamkaart of geboortebewijs van het kind meebrengen.. GEBOREN: Bertha, d. v. j. v. Wag- tendonk en A- de Groot; Jan, z. v. C. Gravendeel en C. L. Monster: Bertha d. v. I. Ouwens en A. v. Wieringen; Joannes J., z. v. A. Verschuur en H- S. Suijker, Naar Aneta te Djogja tilt sommige po litieke en semi-officiéle kringen vernam, zijn er stromingen aanwezig die het plan hebben opgevat om de republiek Indone sia als deelstaat te likwideren. Deze stro mingen zouden volgens de inlichtingen, niet bepaald klein genoemd kunnen wor- den. Men acht het beter, de republiek om te vormen in een provincie met een eenvoudig autonoom bestuur en recht streeks onder de leiding staand van de centrale regering der R.I.S. Het denk beeld zou door de republikeinse regering in studie zijn genomen. De Britse commissaris-generaal in Z O.-Azië, Malcolm Macdonald zal, naar wordt verwacht, Gropt-Brittannië ver tegenwoordigen bij de ovèrdracht der souvereiniteit te Batavia op Dinsdag a-s- Macdonald, die thans te Bangkok ver blijft, zal de dag vóór Kerstmis naar Singapore terugkeren en zich Maandag per vliegtuig naar Batavia begeven. gedeeld, dat de regering heeft "overgelegd het communiqué betreffende de loonpo litiek. T)e vergadering 'is daarop tot twee uur geschorst teneinde .de leden gelegen heid, te geven zich tq beraden over de in dit communiqué vervatte mededelingen. In Februari verschijnt bij een New- Yorkse uitgeverij een nieuw boek van dr. H J van Mook, voormalig luitenarit-gou- verneur-generaal van Nederlands-Oost- Indië, getiteld; „The stakes of democra cy in South-East-Asia" (,.De kansen der democratie in Zuid-Oost-Azië") In dit in het Engels geschreven werk bespreekt dr. van Mook de mogelijkheden vane de politieke toekomst van Zuid-Oost-Azië en legt hij de nadruk op het economische en politieke belang van dit gebied in zijn strijd tegen totalitarisme in Azië, ter wijl hij de geschiktheid van de Aziatische landen tot zelfregering afweegt en hun vatbaarheid voor het communisme on derzoekt. De Wegenwacht van de A N W.B. krijgt mét de Kerstdagen vrij en zal dus zowei op eerste als op tweede Kerstdag niet patrouilleren. De bijzondere strafkamer te Rotter dam veroordeelde gisterenmiddag de 41- jarige decorateur K. de J. uit Schiedam tot een gevangenisstraf van zeven jaar, met aftrek van het voorarrest sedert 5 Diei 1949. ter beschikkingstelling van de regering en ontzetting uit de kiesrechten voor de duur van het leven. Wegens hulpverlening aan de vijand was tegen hem een gevangenisstraf van twaalf jaar met aftrek geëist. ceerd-De totale waarde van de uitvoer beliep bijna 36 millioeh (v.'j, uitvoer bijna 5 000 ton t-w-v. 12.5 millioen). Hét geringe aanbod van koffie en het vooruitzicht op nog groter schaarste zijn. oorzaak van de sterk opgelopen prijzen. In Indonesië konden in October belang rijke exportzaken worden gedaan, door intensieve vraag uit Duitsland. De reeds hoge binnenlandse prijzen zijn hierdoor nog rrieer opgelopen. In verband met de .voorziening van de. binnenlandse markt wgrcien later in de maand geen uitvoer, vergunningen meer verstrekt- De uitvoer van koffie in September bedroeg 102 ton. welke geheel naar Ne derland ging. Tot dusverre dit jaar be liep de uitvoer 1.891 ton t.w.v. bijna 2.5 millioen. In verband met de afdoe ningen begin .October zullen volgende maanden een grotere uitvoer tonen. Veel palmolie en copra naar V Nederland De palmolieproductie beliep in Sep tember 13.439: ton, de uitvoer 7.758 ton. Sedert. Januari beliep de productie 83-351 ton en de uitvoer 64.338, t.w.v. meer dan 56 millioen. Hiervan ging 35.000 ton naar Nederland, 10.000 ton naar Enge land en 4.000 ton naar Duitsland- ln October kwamen afdoeningen in palm- one tot stand tot ca. 1.000 per ton naar Nederland.' De copra-uitvoer bedroeg ln Septem ber 23.109 ton. met een waarde van /-9-4 millioen. Volgens een voorlopige opga ve van het Coprafonds bedroeg de uit voer in October slechts 16.217 ton. waar door de uitvoer sedert begin van dit jaar reeds 261.140 ton zou bedragen. Hier van ging niet minder dan 153.000 ton naar Nederland De gehele jaaruitvoer 1948 bedroeg ruim 242.000 ton. Verwacnt wordt, dat het totaal voor 1949 de 300.000 ton ruim zal overschrijden. 'In Indonesië werden in de maanden Augustus t m. October rësp. 2-332., 2.237 en 2 391 long ton (tinwaarde) tmerts ge wonnen terwijl de productie sedert be girt 1949 24 271 1. ton bedraagt. De uit- voer bedroeg in dezelfde periode, resp. 2.665, 2.359 en 2.487 1. ton. Sedert Ja nuari werden 26.702 1. ton uitgevoerd. Naar wij vernemen is Z.KH. Prins Bernhard met de twee oudste prinsesjes hedenochtend voor een kort bezoek, naar Londen vertrokken. Vanmiddag zullen de Prins en zijn dochters een ciscusvoorstel- ling aldaar bijwonen. In een open brief aan de Oostenrijkse hand kan nemen. Oostenrijk vormt een Bondsregering heeft de aartsbisschop gevaar voor de naburige volken en boet van Salzburg, mgr dr Rohracher, scher- aan achting in bij de gehele beschaafde pe critiek uitgeoefend op de onbe- wereld. Er moet iets gebeuren, opdat de kwaamheid der autoriteiten bü de be- eer van Oostenrijk gered wordt", strijding der pornografische lectuur en „Oostenrijk", zo besluit de aartsbis- geëist, dat aan deze ondraaglijke toe- schop, „heeft dringend een nieuwe wet stand een einde wordt gemaakt. nodig, die de jeugd beschermt en boven dien een wet, die paal en perk stelt aan „Oostenrijk is van alle naburige landen de vloed van pornografie. Deze wet moet het enige land, waar nornografische lec- vergezeld gaan van richtlijnen voor de tuur zo ongestraft geproduceerd en ver- verantwoordelijke autoriteiten, opdat zij spreid kan worden", aldus de aartsbis- de vertoning van obscene films en toneel- schop. „Oostenrijk heeft thans de treurige stukken, evenals dubbelzinnige radio-uit- roero.. dat het toonaangevend is in het zendingen r grond van bestaande wetten vervaardigen van een pers, die een fat- kunnen v-riiieden en er straffen op kun- soenlijk mens slechts met walging ter nen stollen «MS*iP-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2